10CKEFEER TERSCHAP Voorzitter K. v. K. Z.-Vlaander en vreest prijsstijgingen tot 20 procent Si Bezoekers kwamen te vroeg naar showtrein Helderziende: dijkdoorbraken in Zeeland Hinderwet vergunning voor Dow Goederenomzet Terneuzense haven bereikte in 1973 recordhoogte CHU-lijst voor Staten KLARE TAAL GEVRAAGD VAN REGERING: VEEL BELANGSTELLING VOOR NIEUWE HAVENTERREINEN Watersport vereniging opgericht )eenhoping mevrouw Doppegieter Belgen gaan llegale houw tegen Minder zacht toe Expositie werd pas om drie uur geopend Misverstand Veranderingen F. de Vos herkozen als voorzitter K.v.K. Z.-Vlaanderen Be j aardenbond in Axel houdt j aarvergadering VEILIGHEID GELUID Jonger DOW OPENT KANTOOR IN MOSKOU Woensdag 16 januari 1974 de wethouders te laag d. „Maar als er een bijbaan- komt neemt hij hetzelf", 2o hij, een mening die werd eeld door de heer L. da rek. ,,Je krijgt de indruk uit e hele gang van zaken of al. van te voren is bekok- >fd", vervolgde hij. |)e heer L. de Clerck steunde kandidatuur van de burge- aster niet. „Niet om u per- nlijk. maar overal hoor je; zijn de burgemeesters weer. burgemeester Schipperen Oostburg zit te springen in het waterschap te ko. n". Deze mening liet de heer rkefeer overigens voor reke- g van de heer De Clerck. J)e heer C. van Bellegem be urde de terugtrekking van heer Lockefeer, ten voordele i zijn beide wethouders, die r een aantal andere raadj- en kandidaat waren gesteld, heer Van Bellegem stelde irop de heer E. Verket kan- aat. Bij stemming bleek dat thouder Bonte met zes tegen :r stemmen (er was geen ont- uding bij) was gekozen. leider van de verboden Immunistische partij op est-Kalimantan (Borneo), A. Sofyan, is tijdens een furgevecht met Indonesische •ilieheidstroeyen doodgescho- |r KVP-Zeelancl kiest (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ver- kiezingsraad van de KVP-Zee- land heeft in een bijzondere vergadering, die maandag j.l. is gehouden in de vacature Barbe op de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen- j 1974 voorzien". In plaats van drs, Barbé die zich in verband met zijn druk ke werkzaamheden als kandi daat voor de staten heeft te ruggetrokken, is mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel uit Ter- neuzen op; de vrijgekomen (vijfde plaats) van de kandi datenlijst benoemd. Haar ver kiezing geschiedde met alge mene stemmen. Van doorslag gevend belang bij de beraad slagingen over de vaeaiture Barbé was het feit, dat de KVP-Zeeland in elk geval een .afgevaardigde uit de I Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone I op een verkiesbare plaats I wenste te hebber.. Mevrouw Doppegieter stond niet op de I voorlopige kandidatenlijst van de KVP. De voorzitter van de I Zeeuwse KVP, de heer W. van I Alphen, zei ons, dat de verkie- izingsraad unaniem tot aanwij- I zing van mevrouw Doppegie- Iter had besloten niet alleen [wegens het feit dat zij uit de I kanaalzone afkomstig is, maar I ook op grond van haar per- I soonlijke kwaliteiten. Me ivrouw Doppegieter maakt als [voorzitster van VCP-fractie I deel uit van de gemeenteraad I van Terneuzen, zij heeft onder meer ervaring in het sociale l werk. Momenteel is zij werk- zaam als boekhoudster bij een middenstandsbedrijf. In de I KVP-kandidatenlijst, die wordt aangevoerd door de heer A. van Geesenbergen is behalve de vervanging van drs. Barbé door mevrouw Doppegieter, verder geen wij ziging aamgebracïit. I;:».-.# (Van onze correspondent! KAPELLEBRUG ecente gegevens staan er uw* nenteel 108 weekendhu.sj« n het recreatiegebied Stropers", even over de Wj [isch-Nedelrandse grens 1 Kapellebrug. Een groot tan die zomerwoningen is W jaal gebouwd. Een en ander is deze neegedeeld op een raadsver fadering in Kemzeke, waar,'it aandacht werd besteed aan~ Belgische recreatiepark, ha er in „de Stropers" de afSel_| pen jaren op zo'n grote illegaal is gebouwd een belangrijk deel Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: enige tijd regen, ook opklaringen en lagere temperaturen. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. 1 Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 1 tot 5, graden boven normaal. Max. temp,: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 30 pro cent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. ichal' is vo°f -chrijven aan de Belgische au toriteiten, die het tot voor K met zo nauw namen met toezicht op de naleving hun eigen maatregelen, had mede tot gevolg, dat gr stukken bosgebied wer verkocht en verkaveld, hoef., dit uitdrukkelijk verbo was. Inmiddels is er op punt heel wat veranderd en er sprake van een streng zicht op „de Stropers". i0~ de politie. Het natuurreserv „de Stropers" is in Pr bedoeld voor de passieve creatie, maar tot augustus l werd de ontbossing en van zomerwoningen kend toegelaten, in strijd het gewestplan. ding van de overheid "riet DEN HAAG De water- hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater- I staat. Konstanz 286 onv., Rheinfelden 213 pl. 14, Straatsburg 185 pl.7, Plitters - dorf 357 pl.4, Maxau 416 pl.4, Plochingen 167 onv., Mann heim 240 -2, Steinbach 155 Maimz 269 -3. Bingen 152, onv.. Kaub 187 onv., Trier 30 -10, Koblenz 222 pl. 2, Keulen 198 -4, Ruhrort 365 -4, Lobith -6. Pannerdense kop 960 pl 8 Nijmegen 792 pl.7, HJsselkop j 863 pl.8, Eefde IJssel 406 onv. Deventer 285 -1, Monsin 5520 Pl 26, Borgharen 4050 pl.45, Belfeld 1198 pl.38, Grave be I "eden de sluis 515 pl.13. het gewestplan. Dat de ding van de overheid met trekking tot dit natuurgeo^ drastisch is gewijzigd lS danken aan de activiteiten verschillende natuurbesc» mende verenigingen. va» Morgen, donderdag 17 janu- ari Bergen op Zoom 10.20 en 23.12 Hansweert 9.47 en 22.27 Terneuzen 9.20 en 22.00 v 'ssingen 8 52 en 21 30 Wemeldinge 10,10 en 23.02 Wat in Vlissingen niet op de rails stond was te zien in miniatuur. (Van onze eorresjpondente- VLISSINGEN Dinsdag middag en -avond hebben de bewoners v an Middelburg en Vlissingen op suggestieve wij ze kennns kunnen nemen van de zonnige vakantielanden in West-Europa. Ze hoefden daartoe slechts plaats te ne men in de filmzaal van de show-vakantietrein van de Ne derlandse Spoorwegen die gis teren Vlissingen als eindstati on had gekozen. De show-vakantietrein, waarin zich onder andere lig— en slaaprijtuigen van de zon- «e-express, een restauratiewa gen, een bar-, een film- en een informatierijtuig bevinden trekt zoals gemeld in janua ri door Zuid- en Oost-Neder land en de randstad. Aanvan kelijk zou de trein ook een dag in Goes en Roosendaal staan maar deze plannen zijn in verband met de energiecri sis veranderd. De bewoners van Middel burg konden met gratis re tours een bezoek brengen aan de trein terwijl de bewoners van Vlissingen met alle stads bussen voor niets mochten rei zen. Door een misverstand zijn er dinsdagmorgen veel mensen voor niets naar het Vlissingse station gekomen. De expositie werd namelijk pas om drie uur geopend, 's Middags viel de belangstelling tegen. De NS heeft direct na het bekend worden van de oliecri sis een grotere toename in de boekingen voor vakantiereizen waargenomen. De laatste tijd liep het atntal boekingen ech ter terug. 0 Een kijkje in een slaapeabine. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De energiekosten maken gemiddeld 6 pro cent uit van de kostprijs van een produkt. Nu eenzelfde hoeveel heid energie vijfmaal zoveel gaat kosten is het duidelijk dat de prijsstijgingen, die vóór de oliecrisis op 7 a 8 procent met een loonsomstijging van 10 procent zijn berekend, een utopie zullen blijken te zijn. Gevreesd moet worden dat de prijsstijgingen in 1974 beduidend hoger zullen uitkomen en zich zullen bewegen tussen 15 en 20 procent Deze rekensom maakte de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer F.de Vos in zijn jaarrede. Hij deed een dringend beroep op de Nederlandse regering klare taal te spreken over de te verwachten prijsstijgingen „Zeg ons waar wij aan toe zijn en welke offers wij moe ten brengen om de stap terug te doen. Pas als voldoende ge gevens met betrekking tot de energiecrisis bekend zullen zijn en de gevolgen kunnen worden overzien zullen wij ons een juister beeld over de verwachtingen voor dit jaar kunnen vormen", aldus de heer De Vos. De directe gevolgen van de benzinedistributie voor de in dustrieën in Zeeuwsch-Vlaan deren met betrekking tot het woon-werkverkeer zijn volgens de heer De Vos nog moeilijk te overzien ofschoon de uit zonderlijke positie van dit ge bied direct in het oog springt. „In onze regio immers is het openbaar vervoer van beperk te omvang, terwijl het aantal half- en volcontinubedrijven in de kanaalzone betrekkelijk groot is, waardoor de moge Üjkheid om gebruik te maken van die beperkte voorzienin gen ontbreekt. Daarom zal het, voor het veilig stellen van de werkgelegenheid nodig zijn dat de brandstofvoorzieningen voor bussen van het bedrijfs- vervoer, de eigen personeels busjes en waar geen andere mogelijkheid voor woon-werk verkeer bestaat voor het vera ,(Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GOES - Tijdens een vergadering van de kiesvereniging en staten- kring-besturen van de CHU te Goes is de definitieve kandi datenlijst van deze partij vast gesteld. De zittende CHU-ge- deputeerde A. Kaland is, nadat hij zich lange tijd had beraden over de vraag of hij de kandi datuur zou aanvaarden, lijst trekker geworden. Verder vermeldt de CHU lijst de volgende personen: H. Eversdijk, P.C.G. van den Bosse, E. Nieuwkerk, H, Schot, J.B. Ventevogel, J. Scheele, A.M. Dek, mej. A. van der Leeden, mevr. L. van der Pias-Tams, JA. de Boer, J.P. van Ooijen, I. de Bruijne, J. Cevaal en J...van der Maas. Tijdens de presentatie van de CHU-ploeg voor de komende Staten-verkiezingen legde do heer Kaland uit, dat de Cï zich electoraal in een moeilijk parket bevindt, althans wat de landelijke politiek betreft. De evangelische partner-partijen KVP en ARO geven steun aan het kabinet-Den Uyl, waarte gen de CHU zo haar eigen bedenkingen heeft. De heer Kaland achtte het mogelijk, dat de moeilijke si tuatie van tijdelijke aard zou zijn. Hij beklemtoonde boven dien, dat het conflictmodel de CHU zeker niet ligt, doch dat genuanceerd denken en oorde len he thandelen van de partij zal blijven bepalen. voer met particuliere auto's verzekerd moeten blijven". Voor het midden- en klein bedrijf zal 1974 volgens de voorzitter van de Kamer van kooppatroon voordoen. Van na- worden. Er zullen zich name lijk veranderingen in het kooppatroonvoordoen. Van na delige invloed zal zeker ook zijn de invoering van de mini mum-jeugdlonen op de renta biliteit van de middenstands- bedrijven. De heer De Vos achtte het van groot belang dat de Belgische kopers op de zondagen hun inkopen in de Zeeuws-Vlaamse centra kunnen blijven doen. Hij betreurde het dat een definitieve be'slissing over de bouw van een vaste oeverver binding over de Westerschelde opnieuw is uitgesteld. Met grote belangstelling ziet de Kamer van Koophandel verder de indiening van het nieuwe voorontwerp-streek plan Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren tegemoet. „Het uitblijven van dit streekplan heeft een nadelige invloed op de verdere ontwikkeling van ons gebied", aldus de heer De Vos. (Van een onzer verslaggever^ TERNEUZEN De heer F. de Vos uit Hulst is door de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren herkozen als voorzitter. Als onder-voorzitters werden gekozen de hei en H.F. Kok uit Sas van Gent, JF. van de Voorde uit Sluiskil, P.A. van der Plas uit Oostburg en F.H.M. de Meij '/z Vz uete-reTunrVj F.H.M. de Meijer uit Terneu zen. AXEL De afdeling Axel van de r.-k. bejaardenbond houdt op dinsdag 22 januari een jaarvergadering. Om 12 uur wordt de leden een kof fiemaaltijd aangeboden in het Gezellenhuis, waar ook de vergadering wordt gehou den. De agenda vermeldt o>m. een bestuursverkiezing, waar bij de heer De Brouwer perio diek aftreedt, doch herkies baar is. Door het overlijden van de heer Casteels en door het zich niet herkiesbaar stel len van mevrouw van Goeij en de heer De Kort, zijn er drie vacatures. Met opzet heeft het bestuur deze vergadering vastgesteld daags voor de taehtigste ver jaardag van de heer De Kort, die gedurende vele jaren pen ningmeester van de afdeling Axel was. Men hoopt dan ook dat vele leden de vergadering zullen bezoeken teneinde de heer De Kort een massale hul de te brengen voor hetgeen hij voor de afdeling Axel heeft gedaan. (Van een onzer verslagge- de Utrechtse krant jammer vers) MIDDELBURG De le den van Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren van ue volijverige provincia le griffie een merkwaardig document ontvangen. Het is een knipsel uit een in Utrecht verschijnend Wad, waarin wordt gemeld wat een plaatselijke helderziende voor het jaar 1974 ten aan zien van de provincie Zee land voorspelt. De helder ziende in kwestie, mevrouw W Tripplaar-Rotteveel ver telde tegenover een redactie lid van de Utrechtse krant, dat zij in Zeeland „iets zag gebeuren met de dijken. Er zullen twee zware stormen plaatsvinden en grote haast met de verbetering van de dijken in deze provincie is geen overbodige luxe", aldus het blad. Tegenover ons wilde me vrouw Tripplaar haar blik in de toekomst nog wel wat verder verruimen. „Ik heb ook schade aan de dijken in Noord-Holland, in de richting van de Waddeneilanden en de Friese kust voorspeld", zo zei zij ons. „Maar dat heeft genoeg niet genoemd. Nu ik met u praat wordt het beeld dat ik van Zeeland heb opeens helderder", aldus me vrouw Tripplaar. „Ik zie op twee momenten, eenmaal in het vroege voorjaar en een andere maal omstreeks sep- tember-oktober, een dijk doorbraak in uw provincie. Er zal op die momenten dijkbewaking zijn ingesteld, maar de doorbraken vinden juist plaats op die punten waar op dat moment nie mand aanwezig is. Ik zie geen verdrinkende mensen voor mij, maar wel vee, dat het slachtoffer wordt. Het is goed dat u gewaarschuwd bent." Desgevraagd vertelt de Utrechtse helderziende, dat zij in 1953 de overstromings ramp ook heeft zien aanko men". Ik kreeg toen een» beeld", vertelt zij, van een hele massa militairen, die aan de kust aan het werk was. Dat was geruime tijd voor dat de overstroming in derdaad optrad". Naar wij op de Provinciale Griffie vernemen zullen de uitspraken niet op de agenda voor de statenvergadering van a.s. vrijdag staan. (Vervolg van pagina 1). Verder moet er een nood plan zijn, gericht op de be strijding van eventuele bran den. In de fabriek moet voort durend tenminste één verant^ woordelijk persoon aanwezig zijn, die voldoende deskundig is en met de bestaande veilig heidsmaatregelen bekend, om in geval van gevaarlijke situa ties direct de nodige maatre gelen te kunnen treffen. Van een onvoorziene ge beurtenis, zoals een storing waarbij giftige of gevaarlijke stoffen naar buiten kunnen komen, moet direct kennis worden gegeven aan het ge meentebestuur van Terneuzen en aan provinciale waterstaat in Middelburg. Een bijzondere bepaling be treft nog de mogelijkheid van storingen, in de radio- en t.v.- ontvangst, die kunnen worden opgewekt door elektromotoren en elektrische toestellen in do fabriek. De tanks waarin licht ont vlambare produkten worden opgeslagen, mogen nimmer tot de „nok" gevuld zijn, zo luidt een van de veiligheidsvoor waarden". De tanks met vloei bare gassen en licht opvlam- bare produkten moeten een dak hebben dat zonnewarmte te rugkaatst. Er zijn ook bepalin gen omschreven voor slagen en koppelingen en zelfs voor de flenzen aan bepaalde, grote koppelingen. Deze flenzen moeten vonkvrij zijn. De loop van ondergrondse leidingtra- cees moeten in het terrein duidelijk zijn aangegeven, zo luidt een andere voorwaarde. Het is verboden om bij het schoonmaken van de tanks de vrijkomende vloeibare en half- vloeibare afvalstoffen op het fabrieksterrein te begraven of te deponeren. Dit afval zal moeten worden afgevoerd naar een plaats waar het kan wor den vernietigd, dan wel op an dere wijze verwerkt moeten worden Het geluid van de totale in richting (dus met de uitbrei ding) mag niet hoger zijn dan 50 decibel, gemeten op wille keurige punten op een afstand van 1 km van het oostelijk en zuidelijk deel van de grens van het bij Dow behorende terrein. Gemeten op hetzelfde terreindeel mag het geluid op de grens van het terrein niet hoger zijn dan 55 dB. Het geluid moet worden gemeten op 10 vaste plaatsen voor de norm van 50dB. Er moet op 10 verschillende dagen per drie maanden worden gemeten. De geluidsmeter moet twee maal per jaar worden geijkt, per halfjaar moet de geluidsgrens worden berekend, aldus een andere voorwaarde. Indien in het voortgebrachte geluid zui vere tonen hoorbaar zijn, moet hieraan een extra waarde wor den toegekend van 5 dB. Per jaar vervoert de NS zo'n kwart miljoen vakantie gangers. Voor deze mensen verzorgt zij al of niet in sa menwerking met de reisorga nisaties complete vakantierei zen. „Het is opvallend, zegt de heer Bloemin-k, supervisor van de showtrein, dat de leeftijds grens van de mensen die zo'n geheel verzorgde vakantiereis maken in drie jaar tijd is teruggelopen van 65 tot 40-45 jaar. In zo'n vakantierijtui dat overigens een bijzonder verzorgde indruik maakt, kan men in coupés met zes. vier twee en één slaapplaats rei zen. Per rijtuig worden er zo'n zestig tot 72 mensen vervoerd. Gemiddeld bevat zo'n vakan- tietrein veertien rijtuigen. De vakan^etrein staat vandaag en morgen in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De goede renomzet in het Terneuzense havengebied bereikte in 1973 een recordhoogte. Vorig jaar werden gelost en geladen 1746 zeeschepen met 6.409.772 ton goederen tegen 1482 zeesche pen en 5.154.075 ton goederen in 1972 Een toename derhalve met 264 zeeschepen en 1.255.697 ton goederen. Ook de goederenomzet van de binnen vaart steeg niet onaanzienlijk. In vergelijking met 1972 nam het aantal binnenschepen dat in Terneuzen goederen laadde of loste met ongeveer 160 toe. De goederenomzet steeg met 800.000 ton. Deze cijfers worden vermeld in de Havenschap Kroniek, een maandelijkse uitgave van het Havenschap Terneuzen. Ondanks de minder gunstige perspectieven als gevolg van de energiecrisis kan 1974, al dus havenschapdirecteur W. Blok, van groot belang zijn voor de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat de Terneuzense haven dan kan profiteren van de nieuwe mo gelijkheden geboden door de uitbreiding van de kanaalha vens en wellicht ook van de toename m de op- en overslag van bulkgoederen. In de omgeving van de ver lengde Zuiderkanaalhaven en Zevenaarhaven zal op korte termijn begonnen worden aan het treffen van voorzieningen voor meergelegenheid van gro te zeeschepen in het verlengde van de Zevenaarhaven. Dit in verband met de te verwachten stijging van de kolentrafiek en in afwachting van het gereed komen van de nieuwe massa goedhaven Verder zal de be- dieningsweg langs de Zeve naarhaven worden doorgetrok ken ten behoeve van het dienstverkeer van aldaar ge vestigde scheepvaartbedrijven. Voor het kanaalhavengebied zijn verder nog verscheidene grote en kleinere projecten in studie. Dit zijn onder meer de verdieping van de Zevenaar haven tot 12 meter, de bouw van een spoorwegweegbrug, de aanleg van een twpede ro- ro-haven, de vernieuwing van de damwand aan het eind van de Noorderkanaalhaven en het aanbrengen van de havenver lichting. De werken aan de nieuwe massagoedhaven vor deren goed en verlopen vol gens plan. Verwacht kan wor den dat de damwand in de loop van dit jaar gereed zal komen, de ruïnes van de oude staalfabriek verwijderd zullen zijn en begonnen kan worden met het opspuiten van de om liggende terreinen. Voor de direct aan het 13,5 meter diepe vaarwater gelegen terreinen bestaat nu al grote belangstelling. Het is te ver wachten dat deze terreinen na voltooiing van de massagoed haven uitgegeven zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Terneuzen heeft een nieuwe watersport vereniging. Het is de water sportvereniging Otheense Kreek die dezer dagen is op gericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer G.L. de Mei jer, secretaris is de heer R. van der Lelie, van Kinsber- genlaan 53 en penningmeeste- resse mevrouw Rijnders. Van het bestuur maken verder deel uit de heren R. Knol, en H. Houg- De vereniging zal zich toeleggen op het geven van instructie bij het zielen, het organiseren van zeilwedstrij den en het beheer van de jachthaven. Op het programma staan voorts de bouw van een clubhuis en de aanschaf van een instructieboot. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Binnenkort zal Dow Chemical in Moskou een verkoopkantoor openen. De handel van Dow met Rus land is de laatste tijd sterk toegenomen, zowel wat de verkoop van Dow-produkten betreft als de aankoop van materialen voor de fabrie ken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3