n boze franse [ister resultaat Iaar huis Geen speciale regeling voor Radio Veronica SLEEPBOOTBEMANNING BEDANKT V erkeerschaos in Engeland Voor onderwijsvernieuwing meer nodig dan huidige pogingen wesk: 00 MACARONI MAGEBE HELA lEvamnsT SPAGHETTI Europees gesprek over regionaal fonds mislukt NEDERLANDSE LOODSDIENST REDT AMERIKAANSE SLEPERS Ua Brandbare stoffen in haarlak REGERING ONVERRIDD LEIDER OF LEIDSti (GYMNASTIEK) NOG BIT JAAR CONTOURENPLAN rtvereniging LON$ binnenland buitenland TC KRO en VARA voelen voor Mjsvoor lichting Beeld treinverkeer als maandag EEG naar Washington gevonden/va-lJ^t. SnT.f£KS£ Meer olie uit Saoedi-Arabië voor Engeland STAKING MACHINISTEN Tweede verdachte in wurgzaak hotel bediende in arrest Generaal Gei se1 president van Brazilië Met Watergate hand werd geknoeid Vakbonden tegen ontheffing minimum-loon detailhandel 500 gram >3' gesteriliseerd Saksische diepvries liter 150 gram 400 gram Wóensdag 16 januari 1974 SAMEN UIT SAMEN THUIS Hoe wij op discrete wijze een samen-zijn van twee mensen tot stand brengen, vertellen wij u graag In onze nieuwe brochure. Op een moderne verantwoorde wijze kunt ook u een serieuze partner ont moeten via CENTRUM EUROPA Nederland grootste bureau met PERSOONLIJKE bemiddeling. Erkend door Raad van Toe zicht. BON Zend mij gratis en vrij bil]* vend de nieuwe brochure ..Wie wij zijn, wat wij doen" In een neutrale envelop, zonder af zender dus 100% discretie. NAAM ADRES PLAATS CENTRUM EUROPA Postbus 1073, Beverwijk. Tele foon 02510-25720 of Centrum Europa, VInkenbos 3, ülven- hout (bij Breda), Een kleintje trefzekerder heen. n verband met benzinedistri1 of meerdere avonden per n: H. Hoekstra, Dillenburg®"' slefoon 51220 b.g.g. 55990 Het BRUSSEL (ANP) Eranv streven om via de gBoedzittinï van de Europese lanndbouvvraad tussentijds de produktennrijzen voor rund vlees met tien procent verhoogd «krijgen is gisteren een vol ledig fiasco geworden. Toen zijn poging op niets was uitgelopen liep de Franse land bouwminister, Chirac, woedend uit de raad weg. Vooral Nederland heeft zich tegen het Franse streven sterk ^^Tet. Mr. Van der Stee, de Nederlandse laindbouwminister. ;t zijn Franse collega dat die met zijn streven jen de producentenbelangen. en >niet de consumentenbelan gen cp het oog had. De Nederlandse, maar ook die Duitse de Britse en de Deen- ■delegaties in de raad acht- tenjde Franse wens alleen al onaanvaardbaar omdat in Blank:1 k de marktprijzen voor rund ee nog ruim vijf procent bovei de oriëntatieprijs liggen. Dat! wil zeggen dat de Franse boer log steeds meer voor zijn rund lees krijgt dan de EEG- iprijs. De Franse minister it op een gegeven moment ,e raad dan ook toegeven dat [zijn streven naar hogere rundvleesprijzen vooral de be doeling had hem in Frankrijk geen kiezers te doen verliezen. runnv ia de DEN HAAG (ANP) De VARA en de KRO voelen er in jAcipc wel voor samen met de consumentenorganisaties iets aan prijsvoorlichting te gaan doen. Di' heeft een woordvoerder van Konsumenten Kontakt gis- meegedeeld. Samen met amentenbond had Konsu- ten Kontakt deze beide oepverenigingen benaderd me 1 het verzoek of het moge- lijfcis regelmatig zendtijd te wijden aan de voorlichting van de lonsumenten over de prij zen., ENSCHEDE (ANP) Diverse haarlakken bevatten te veel brandbare stoffen. In het afge lopen jaar zijn diverse spuitbussen met haarlak aan de betreffende groothandel of importeur geretourneerd met het verzoek het produkt uit de handel te nemen of aan de fabrikant terug te sturen. Deze bussen bevatten dan vaak te veel brandbare stoffen of toxische lakken. Dit deelde gisteren dr. A. M. de Roos, directeur van de Keuringsdienst van Waren te Enschede mee Zijn kantoor dat een van de zestien regionale kantoren in Nederland is, heeft als specialisatie o.a. het onderzoek van cosmetica. In 1973 werden verder ruim 700 dekbedden in beslag genomen die niet het juiste percen tage zuivere dons bevatten. Gebleken is dat de importeur hier te goeder trouw was, maar dat ie fabrikant een bedriegelijke samenstelling die niet aan de etikettering voldeedhad geleverd. Ook werden in het afgelopen jaar 870 flessen iherry in beslag genomen die slechts 15,5 pro ent alcohol bevatten, hetgeen in strijd is met de wettelijk verplichte minimum hoeveelheid van 18 procent. In de meeste hierboven genoem de gevallen is proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG Hoewel de piratenzenders voor onze kust nog zeker een lialf jaar ongestoord zullen kunnen blijven uitzenden, is liun einde nu onvermij delijk nabijin het gunstige geval zal Veronica terug komen als legale omroep (de Veronica Omroep Or ganisatie), maar dan zal ze zich net als alle omroe pen moeten schikken naar de regels van de omroep wet, wat betekent dat ze een zogenaamd volledig pro gramma moet brengen. Bovendien zal Veronica, als C-omroep moeten star ten, waardoor ze aanvanke lijk relatief weinig zendtijd zal krijgen. UTRECHT (ANP) Ook gis teren is er bij het treinverkeer geen sprake geweest van een abnormale drukte. Door de inzet van extra materieel kon den de spoorwegen het reizi gersverkeer gemakkelijk blij ven verwerken. Wel kreeg men meer passagiers te vervoeren dan op „gewone" dinsdagen. I (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De minis ters van buitenlandse zaken yan de EEG komen op 30 januari in een extra-zitting bijeen om te trachten dan uit de problemen van het creëren van een Europees Hponaal Fonds te komen. Da» betekent dat de bespre- ™»gen. maandag en giste ren in Brussel, geen enkel .^Bultaat hebben opgele verd. ■?rJde 30ste januari, aldus «e Nederlandse minister Buitenlandse Zaken, mr. ,Stoe'- zal er nog druk Materaal overleg tussen de ®»ft-partners zijn. Op een punt werden de mi- «Wers te Brussel het wel srhf I ?EG zal als semeen- scnap deelnemen aan de ener- fjcconterentie die op uitnodi- Wt van president Nixon op u februari in Washington "•rdt gehouden. De EEG zai Srrte?enwoordi£d z'in door SI?" Scheel, de Westduitse BFster van Buitenlandse Za- die de EEG-raad voorzit door de president van de BE0'""''' Commmissie, Ortoli, ,i JMjes'aan door vice-voorzitter ten van do EEG zul'en op ■9 conferentie vertegenwoor. digu Men zijn, zo wordt aangeno- in de gemeenschap (bijv. Ier land .Schotland de Mezzo Gi- orno im Italië en delen van Groenland) moeten zo snel mogelijk geholpen worden. Daarvoor zou vier miljard uit het regionaal fonds nodig zijn. Toen echter duidelijk werd dat Frankrijk dan meer aan het regionale fonds zou moe ten betalen dan het uit het fonds zou ontvangen, liet de Franse delegatie het al snel afweten. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Alec Douglas Home, heeft gisteren de hele dag het koopelingsidee gehandhaafd. Dat wil zeggen dat. hij niet wilde meewerken aan een gemeenschappelijk energiebeleid 'o'ang er voor het regionale fonds geen op lossing gevonden is De regering heeff zich gis teren in de Eerste Kamer wat dat betreft onverbidde lijk getoond. Minister Van Doorn van CRM liet er geen twijfel over be staan, dat een eventueel legaal Veronica niet zal kunnen be- schikken over een eigen zen der, ook al zou Nederland het komend najaar in Genève de 445-meterband ais derde volle dige radionet weten los te pra ten. Zouden we dat namelijk 'toestaan, aldus minister Van Doorn, dan zou het hart uit de omroepwet gesneden worden. De kansen dat Nederland straks kan beschikken over de 445-meterband op de midden golf worden erg gunstig aange slagen. De PTT is inmiddels aan het beproeven in hoeverre Nederlandse uitzendingen op dit golfbereik storend werken op uitzendingen van bijvoor beeld Frankrijk, die deze band ook gebruikt. De senaat heeft gisteren nog geen beslissing genomen over de goedkeuring van het verdrag van Straatsburg (en daarmee over het voortbestaan van de buitengaatse etherpiraten). Vol gende week zal de senaat over de wetsontwerpen stemmen en het staat nu al vast. dat de Eer ste Kamer in meerderheid ach ter de regeringsvoorstellen gaat staan, temeer nu minister Van Doorn op de valreep toezegde, dat aanneming van de ontwer pen niet zal betekenen, dat de zeezenders ook onmiddellijk uit de ether zullen verdwijnen LONDEN (ANP) De rege ring van Saoedi-Arabië heeft de westerse oliemaatschappijen gelast de hoeveelheid olie die ze aan Engeland leveren, deze maand te vergroten. Dit is gis teren in Londen meegedeeld door een woordvoerder van Esso, een van de voorna", eiste leveranciers van olie uit Saoe di-Arabië. HET bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een drin gend beroep gedaan op de Russische ambassadeur in Den Haag - Romanov bij de regering van Syrië te interve nieren over de zaak van de Israëi'sche krijgsgevangenen. PvdA-voorzitter Van der Louw heeft de ambassadeur daarover een brief geschre ven. Voor de gehele Colombiaanse kust geldt de noodtoestand na dat 8200 liter van het hoog giftige insecticide parathion per ongeluk in zee is terecht gekomen. Amerikaanse basissen in Ja pan zullen „beperkt en gecon solideerd worden", dit is het resultaat van het veiligheids- overleg tussen Japan en Ame rika. De 19-jarige student B. M. uit Zaire is te Amsterdam, op zijn huurkamer vermoedelijk aan een te grote dosis verdovende middelen overleden. De fractie van de PvdA in de eerste kamer zal volg.nde week tegen het voorstel stem men om de Compania Shell de Venezuela over të laten komen naar ons land. Op deze manier zou de Shell een enorme som kapitaalsbelasting niet be hoeven te betalen. Vanmiddag ontvangt minister Boersma de organ'satie van werkende jongeren voor een gesprek over het verplichte min:mum jeugdloon. De 25-jarige Haagse taxichauf feur Van dei Hout is door drie passagiers onder bedreiging beroofd van 120. Het vrouwencontact van de PvdA Utrecht wil dat de regering onmiddellijk maatre gelen neemt, die aan de „prij zenwedloop" een einde maken. Tien arbeiders zijn om het leven7 gekomen toen een stel lage om een 120 meter hoge schoorsteen instortte en de ar beiders van grote hoogte mee sleurde. EEN felle brand hreft gisteren in het Drentse le Exloermond (gem. Odoorn) café Bakker, het enige café in die plaats, totaal verwoesh De schade wordt geschat od ruim een ton. w Een van de drenkelingen van de Amerikaanse sleper Robin-3 bedankt de bemanning van de Nederlandse loodsbootdie de mannen uit de woelige Noordzee oppikte. IJMUIDEN De hele tien koppige bemanning van de Amerikaanse sleepboot Robin 3 is gisterochtend bij storm weer acht kilometer buiten IJmuiden uit zee opgevist, nadat de lachinekamer van de boot was lekgestoten en het schip binnen enkele^mi- nuten in de golven was ver dwenen. De sleepboot was om 6.30 uur 's o?'" ends van Tm'icten uitgevaren om een nass igier naa fcPoro .er bui tengaats liggende we.'kschip DB22 te brengen, dat daar ligt om olie te boren. In de woelige zee sorong le passa gier over op de bak van het werkschip en op dat oment joeg een hoge golf de sleep boot met zo'n kracht tegen de bak aan, dat de machine kamer lek stootte. Van de tien opvarenden wisten er zeven zich in een dinghy in veiligheid te stel len, drie anderen kwamen in de golven terecht, waar zij od hun zwemvesten bleven ronddobberen. Terwijl op het werkschip radio-alarm werd geslagen, poogden de mannen in de 'linghv tervergeefs de drie drenkelingen te bereiken. Terstond voer van IJmui den de sleepboot Titan van Wijsmuller uit, terwijl de juist, van een week dienst op zee terugkerende loodsboot Bellrt'rix de steven wendde en full speed koers zette naar het werkschip. Daar zette de loodsboot een vlet uit en nikte aarin twee van de drie drenkelin gen op. Intussen slaagde de titan er in de derde aan boord te nemen. Tenslotte werden ook de zeven mannen uit de dinghy zittend in de vlet aan boord gehesen van de loodsboot, die omstreeks halfelf terug keerde in de haven van IJ muiden. Daar nam de rijkspolitie van IJmuiden het zevental apart voor ee-i verboor ovpr het vergaan van de sleep boot. De drie drenkelingen we-drn roar v*t Z«ivopb- kenhuis in. IJmuiden ge bracht. LONTEN (DPA) De staking van de Britse ma chinisten heeft gisteren in Engeland tot chaotische ver- keertaferelen geleid. Hon derdduizenden forenzen moesten zonder trein naar hun werk zien te komen Tijdens de stiptheidsactie, die de machinisten de afgelo pen weken voerden, was dat AMSTERDAM (ANP) In het Westduitse plaatsje Lahr is de 19-jarige student T.A.T. aang'houtien, die wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de wurging van de 44' jarige hotelbediende Frans Idema in de nacht van maan dag op dinsdag vorige week. Deze in zijn omgeving als homofiel bekend staande man werd woensdagmiddag met een koord om de hals leven loos aangetroffen in zijn wo ning aan de Korte Keizers straat in de hoofdstad. al een moeilijke opgave, maar gisteten was het een vrijweel onoplosbaar probleem. De ver keerswegen waren overvol. De machinisten hebben hun actie voor meer loon ver scherpt door hun stiptheidsac tie af te wisselen met één dag staking. De vakbonden hebben voor vandaag een bi' :sng.:wone conferentie belegd. Het lang durige onderhoud, dtt de overkoepelende vakcentrale TUC maandag met premier Heath had, is op niets uitgelo pen. Hét hangt nu waarschijn lijk van deze buitengewone conferentie af of er nog een uitweg wordt gevonden voor het U'trichts'oze conflict tus- sen regering en de mijnwer- kersbond. Politieke kringen in Londen achten het steeds waarschijn1 'ter dat premier Heath deze week zal besluiten tot 't houden van nieuwe ver kiezingen. P-emier Edward Heath heeft in het parlement gezegd dat in zijn gesprekken met vakbondsleiders na het ingaan van de staking van 29.000 treinmachinisten het punt van eventuele nieuwe verkiezingen niet aan de orde was geweest. Heath spreekt vandaag weer met de vakbondsleiders. BRASILIA (AFP) Gene raal Ernesto Geisel is in Bra silia door middel van een indi recte stcming tot 23ste presi dent van Brazilië gekozen. Na een stemming van veer tig minuten verkreeg Geisel een meerderheid van 280 stemmen, tegen oppositiekan didaat Ulisses Guimaraes 55. Het kiescollege bestond uit 503 leden. De nieuwe presi dent is afk "S 'g uit de staat Rio Gande Do Sul, die al vijf presidenten voortbracht. Gei sel is een man van weinig woorden en hij heeft een af schuw van de publiciteit. Hij soreekt Engels, Frans, Spaans en nog een beetje Duits. Over de pers in Brazilië heeft Geisel in zijn tijd als chef van het militaire huis van president Castelo Branco, gezegd: „Zij informeert niet, zij voedt niet op en zij schrijft geen foutloos Portugees". WASHINGTON (RTR) De deskundigen zijn tot de slotsom gekomen dat de leemte van ruim 18 minuten op een van de geluidsbanden van het Witte Huis opzettelijk is veroorzaakt. Het is een gesprek van pre sident Nixon met het hoofd an 'e staf -an het Witte Huis Haldeman, daterend van 20 juni 1972, drie dagen na het begin van het Watergate- schandaal. 11 J „Mijn vrouwzei minister Du isenberg (Financiën) in Breda o.m., „is er in geslaagd een blik spliterwten te kopen voor een prijs die lager is dan welke ook die in een vergelij kend lijstje in een weekblad is genoemd". „Dat kan nooit kloppen", riepen een paar (dames)stem men in de zaal. „Toch wel", verdedigde de minister zich, „het kostte maar f 1,09". „En toch kan het niet", hield een van de dames vol, „want spliterwten worden niet in blik verkocht". Vervolgens raakte de minis ter danig in verwarring. „Wat er dan ook in gezeten moge hebben," zei hij, „het kostte f 1,09, het was voor de snert en het smaakte erg lekker". Suèdekoning stikken. laat naaisters (ADVERTENTIE) Wat gedacht van de volgen de ontwikkeling? In de VS, waar een-derde van alle dran ken in blik worden verkocht, is nu het „ideale blikje" ont wikkeld (hoewel, ideale...): een blikje dat ingebouwde koeling heeft. In de dubbele wand bevindt zich een koel- middel. Op het moment dat liet blik je wordt opengetrokken, rea geert het koelmiddel, zodat binnen 90 seconden de drank 22 graden in temperatuur wordt verlaagd. Een prijs voor het blikje is nog niet bekend gemaakt. Toch eens aan Duiten, par don Duisenberg vragen. Caféhouder A'an Bird heeft degene die hem zijn weggelo pen hond terugbezorgt een be loning in het vooruitzicht ge steld: dagelijks een gratis glas bier, een leven lang. Kissinger: heen en weer Waarna de spannende dagen blijven voortduren. Wij groe ten u derhalve. En lang leve de „Vliegende baard". MERIJN UTRECHT (ANP) De in de Decom verenigde vakbonden van winkelpersoneel hebben de minister van Sociale Zaken ge vraagd het verzoek van de werkgevers in de detailhandel tot ontheffing van de verplich ting minimum-jeugdlonen in eens in te voeren af te wijzen. De vakbonden vinden het verzoek niet gerechtvaardigd, omdat de werkgevers nimmer over een behoorlijke loonrege ling, ook voor de jeugdigen, hebben willen praten. Er is sprake van onderbetaling, me nen de Decom-bonden. De Decom-bonden zijn van oordeel, dat aan minstens 50.000 jonge werknemers in de detail handel (waaronder die bij de grote warenhuizen en bij Al- bert Heynj het minimumloon onmiddellijk kan worden uit betaald. dilpr ^\®4r nu °P aan dat "|NhG lidstaten het onderling ^■worden over het geza- ™eiiijke standpunt dat ze on oezo energieconferentie zullen «.ragen Od de EEG-minis- «[sbijeenkomst van 3 en 4 aan in B russel zal men eren de gemeenschappelij- houding definitief vast te uien. ^^verigens heeft het er giste ren p,og even naar uitgezien de ministers, betreffende regionaal fonds, in Brussel oplossing zoudon bereiken "h was toen men elkaar leek on So, Vo!„onri„. o Bfe; 'Mcven gel.i DEN HAAG Voor struc turele onderwijsvernieuwingen is meer nodig dan de pogingen van betrokken besturen, do centen. schoolleiders, leerlin gen en ouders. Deze structure- k. vernieuwing is noodzake lijk. omdat aan het huidige onderwijssysteem nadelen kle ven. die de individuele scho- n'e' kunnen overwinnen. Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit gisteren de leden van het depa-tem»nt 's-Gravenha- ,van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Den Haag voor gehouden. Het huidige onderwijssysteem houdt ongewild mede een sa- -nenlevng in stan-* waarin orwe'U' p„n b„. langiijV element is. aldus de bewindsman. De school verte genwoordigt de waarden, nor men, doeleinden en verwach tingen van de maatschappelij ke midden- en bovenlagen, die slechts de helft van onze be volking uitmaken. Kinderen uit de lagere sociale bevol kingsgroepen krijgen op school te maken met een cul tuurpatroon, dat hun tendele of in het geheei niet ver trouwd is. Ze moeten tekort schieten, waarmee hun kansen op latere doorstroming reeds in de eerste schooljaren zeer klein worden gemaakt Minis ter van Kemenade vond voorts, dat het huidige onder- wils te weinig gericht is or sociale en culturele participa- tie. „De school h°steedt be trekkelijk weini aandacht aan het ont- -len van maatschap*- 'Hjke betrokken heid en aan het aankweken van sociale vaardigheden. Ter wijl de roep om inspraak en medezeggenschap toeneemt, gaat deze niet gepaard met een evenredige vaardigheid daartoe". Als problemen, die het hui dige onderwijssysteem aankle ven, noemde minister Van Ke menade nog, dat het onderwijs te veel gericht is op vroegtij dige beroepskeuze en speciali saties. Hij meende ook, dat het niet meer mogelijk is het on derwijs te beperken tot een eprste levensfase. Iedereen zal in beginsel na het afsluiten van de basisstudie regelmatig en systematisch kennis moeten kunnen nemen van nieuwe in zichten, opvattingen en nnt- wikke1:ngen, die bovendien vpelal belangrijke nnoatschap- pelijke gevolgen hebben. In de loop van dit j'aar hoopt de minister met een contourenplan te komen, dat een toekomstige onderwijs structuur zal moeten aange ven. Nog dit voorjaar komt er een discussienota „naar een structuur voor de ontwikke ling en vernieuwing van het primair en secundair onder wijs", voor een meer systema tische ontwikkeling en ver nieuwing van het onderwijs in samenspel tussen onderwijs en werkveld. Deze nota wil een aanzet geven om te komen tot een goed functionerend instru mentarium, waarin structuren voor overleg, advies en ver zorging systematisch zijn uit gebouwd en op elkaar afge stemd. aldus minister Van Ke menade. i -v- 3-BDT -•••

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11