•lANO's IPRUIMIN GEL00FLIJKE 0PJES tijdens del OPRUIMING NI KERCKHAERT RCKHAERT'S XTIEIHUIS Jt flinisters sleutelen ;e Brussel aan het luropese uurwerk Inkomens v e r schillen rijke en arme landen moeten kleiner worden OVERVALLEN IN CHINESE HORECA Encyclopedieschandaal PROF. TINBERGEN IN TILBURG Kath. kerk opent gesprek met links en rechts )verstromingen in Australië ya t h e u n i s legionaal fondsenergie Bedrijven moe'en Ka'kar-lieffing betalen U dacht elke maand f 100,- te gaan sparen, maar er komt niets van? Laat de Amro Bank het maar opknappen! tot 8.500- ce waar u ook woont. 92 - tel. 01150-2680 FA. RUYTENBURG KOOPJES l.'s vanaf100,-| .-armatuur id 40 Watt35,] RLICHTING 50% KORTING ilips MIXERS25,| ilips AFZUIGKAP van 356,— voor 269,j lips DRAAIT0P watt motor209, FA. RUYTENBURG IDERTRUiEN IDERJASJES IDERJURKJES binnenland buitenland i ■ai [Fonds i Lesduur mag niet worden ingekort Niet zwaar Impasse Spanje staakt uitvoer van sinaasappelen linsdag 15 januari 1974 ens de opruiming vanaf 17 t geweldig lage prijzen De gehele kollektie herenpulW en vesten minstens 20 - 50 korft] Halve prijzen vanaf 14,95. Damespullovers Tuniekblousesl Poloblouses Spencers 10 - 3C- korting. Halve prijzen vanaf 14J B.H.'s en gaines 10% korting. L NOORDSTRAAT 56-58 TEl. 0115S lW| 5 in zie ook onze opruimings etalage Weststraat 3 AXEL Tel. '553 iehangersbedrijf axel f? r i Y/AA (Australië) Deze bezoekers van de bar van het „Royal Hotel", ruim 550 km ten noord- festen van Sydneyzijn zowel van binnen als van buiten nat geraakt nadat ernstige overstromin- in Australië ook bij de deur van dit gebouw niet tot staan konden worden gebracht. Dusters Nachthemden PyamJ 10-20% korting. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Op diverse fronten is gisteren getracht het! Europese uurwerk weer in beweging te zetten. In Brussel vas de ministerraad van de EEG bijeen, waar de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, het voorzitterschap op zich nam. Hij uitte de wens, dat nu hard gewerkt gaat worden aan de Europese Unie, die tegen 1980 een feit zou moeten zijn. Hij wil versterking van de Euro pese instellingen, in het bijzonder van het Europese parie nent. Maar de EEG blükt nog lang niet uit de impasse. Dc Europese Commissie et_dagelijks bestuur van de I heeft de ministerraad Brussel voorstellen voorge- egd voor maatregelen in de Energiesector. Deze commissie neent, dat het gebruik van [rervoermiddelen voor persoon- "ta gebruik beperkt moet «rorden en dat er intensiever gebruik gemaakt moet worden n het openbaar vervoer. Het ederentransport over de weg noet zo mogelijk vervangen morden door railvervoer en pervoer per binnenschepen. Voor industrie handel en de dienstensector acht de com- nissie het nodig, dat de tem peratuur in industrieruimten, kantoren enz., met drie graden Verlaagd wordt, dat de werk tijden worden geconcentreerd dat de verwarming niet vordt gestookt op vrije dagen. in woningen moet de [temperatuur met drie graden worden verlaagd. Een door de Europese Commissie voorge- richtlijn zegt, dat de negen EEG-lidstaten in onder- nge samenwerking maatrege- moeten treffen om het ge lik van aardolieprodukten beperken. De ministers van buiten- landse zaken en landbouw hebben zich te Brussel o.a. I intensief gebogen over het Eu- Iropese regionale fonds, en de [prijs van het rundvlees. Veel hoop op overeenstemming was er gisteravond nog niet. Groot Brittannië drong op conferentie aan op een DEN HAAG (ANP) De I verschuiving in de schooltij den om de belasting van het lopenbaar vervoer zoveel mo gelijk te spreiden, mag niet leiden tot bekorting van de llesduur. Het is de scholen Ivoor het voortgezet onderwijs Iniet toegestaan af te wijken Ivan de voorgeschreven lesduur [van 50 minuten. Minister Van Kemenade (Onderwijs) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamer- hd Van Ooijen. compromis inzake het regiona le fonds. Omdat Groot-Brittan- nië het tijdens een bijeen komst in december niet eens kon worden over het regionale fonds, heeft dit land ook stap pen voor een gezamenlijk energiebeleid geblokkeerd. De Britse minister van bui tenlandse zaken, sir Alec Douglas Home, gaf te kennen dat hij wel'icht teug zal ko men op het hoge bedrag dat de Britten in het fonds willen zien gestoken. Ook zijn er aanwijzingen dat de oppositie tegen een door Frankrijk gevraagde ver hoging van de rundvleesprij zen, waarover de Europese mi nisters van landbouw verga derden, aan het verminderen is. Volgens landbouwspecialist Pierre Lardinois is het moge lijk dat de rundvleesprijzen per 1 maart, een maand eerder dan gepland, omhoog zullen gaan. De twee groepen ministers kwamen afzonderlijk bijeen, maar hielden eikaars vorderin gen wel in de gaten, omdat de onderwerpen waarover zij vergaderden met elkaar ver want zijn. Te Straatsburg verklaarde de voorzitter van het Europese parlement, mr. C. Berkhouwer, dat dit jaar moet worden inge haald. wat het vorige jaar niet tot stand, is gebracht. In 'I kort ONDER grote belangstelling is gisteren in Nieuw-Vennep de oud-verzetsstrijder en ver schaffer van onderduikadres sen aan honderden joodse kin deren Johannes (oom Hannes) Boogaard begraven. Hij is 83 jaar geworden. EEN 14-jarige jongen die vori ge week dinsdag uit een jeugdcentrum in Lakewood in de staat New York werd ont voerd, blijkt te zijn vermoord. Zijn ouders een vermogend artsenechtpaar hadden op grond van een anonieme brief een losgeld van 15.000 dollar betaald. De politie verdenkt drie jongelui uit de buurt. RAOUL Jobin, een tenor die in Europa, Iatiins-Amerika en de Verenigde Staten con certen gaf en operarollen speelde, is te Quibec in Cana da in de ouderdom van 67 jaar aan kanker overleden TROEPEN van de Rode Khmer hebben de belangrijke hoofdweg nr. 4 die de hoofd stad Ohnom Penh verbindt met Cambodja's enige haven stad Kompong Som afgesne den EEN felle brand heeft voor naar schatting een milioen gulden schade aangericht in het nog maar zes weken oude koelpakhuis van de pluim- veeconservenindustrie Ten Dam in Almelo. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „De enorme inkomensverschillen in de we reld moeten worden verkleind, ook om de arme landen de kans te geven hun ontwikkeling te versnellen. Het is nu nog zo, dat de rijkste landen zesendertig keer zo rijk zijn als de armste landen. Dat is onaanvaardbaar". Dat stelde Nobelprijswinnaar prof. dr. J. Tinbergen gisteren in Tilburg. Hij opende er in de hogeschool het congres over „het bevolkingsprobleem en katholieke verantwoordelijk heid". Een congres, waaraan een aantal buitenlandse des kundigen uit verschillende vakgebieden deelneemt. Men zou er toe moeten kun nen komen, aldus prof. Tin bergen verder, het inkomen per hoofd in de arme landen - 75 van de wereld - elk jaar met 5 te verhogen. Dan zou het inkomensverschil tussen rijke en arme landen in 40 jaar nog slechts acht keer zo groot zijn. De rijke landen moeten dan genoegen nemen met een jaarlijkse inkomens- groei van 1,7 per inwoner gedurende 40 jaar, waarmee het inkomen van hun inwo ners binnen die tijd toch nog verdubbeld sou worden. De rijke, dus ontwikkelde landen, zouden er dan tevens voor moeten zorgen dat hun bevolkingsgroei wordt afge remd. Ze moeten na 40 jaiar niet meer inwoners hebben dan nu. De ontwikkelingslanden zou den moeten proberen hun be volking niet meer dan 1,5 per jaar te laten groeien, om dat helemaal stopzetten van die groei onmogelijk lijkt. In dia zou de bevolkingsgroei tot staan moeten kunnen brengen. Ook lijkt het redelijk, dat in die 40 jaar de landbouwpro- duktie in de wereld drie keer zo hoog wordt als nu, waarbij voorop moet staan dat dat zon der uitputting van de aarde geschiedt Prof. Tinbergen vertelde niet zo zwaar te tillen aan wat nu de energiecrisis wordt ge noemd. Hij meent, dat de ex ploratie van vele, nog onbe kende minerale rijkdommen der aarde nog niet of onvol doende is begonnen. Boven dien zal de voortschr':dende technologische ontwikkeling de mensheid in staat stellen van veie grondstoffen een veel nuttiger gebruik te maken. Daarnaast zullen andere grondstoffen en energiebron nen beschikbaar komen. „De menselijke ^vindingrijk heid kan tekorten op bepaalde grondstofgebieden goedma ken". Bovendien kan mense lijk organisatievermogen op wereldschaal tot een geplande vermindering van het grond- stoffengebruik leiden". Profes sor Tinbergen wees erop, dat de mensheid nog maar weinig precies weet hoeveel grond stoffen er op aarde zijn. Ook tast die mensheid in het duis ter wat betreft de mogelijkhe den van voedselproduktie. Veel onderzoek en studie op wereldschaal zal op dit terrein nog nodig zijn. Maar vaststaat voor hem, dat elke bevol kingsgroei het vraagstuk van het grondstoffengebruik en de voedselproduktie negatief zal beïnvloeden „De ontwikkelde landen I Tsjechoslowaakse spion die afgelopen oktober naar Zweden overliep en politiek asiel heeft aangevraagd, heeft de Zweedse veiligheidsdienst SAPO geholpen bij het ontcij feren van in code "estelde boodschappen van de Tsje- cnr)slo"--'-se inlichtingen dienst STB. (Van onze redactie binnen-1 land) WEERT-ENSCHEDE Zo als ook op pagina 1 te lezen valt heeft de Chinese gemeen schap van ons land een ru moerig weekeinde achter de rug. Er was dus een wurgpo- ging in het Amsterdamse Bos. Voorts drongen zondagavond twee gemaskerde mannen, vermoe 'elijk Chinezen, een Chinees restaurant te Weert binnen en dwongen hel aan wezige personeel onder be dreiging van een pistool en een mes, tegen de muur te gaan staan. Uit de kassa haal den zij een bedrag van f 1500,- Uit een tas haalden zij nog eens f 500,-. Een van de personeelsleden, die wist te ontkomen, waar schuwde de politie. Toen die arriveerde waren de overval lers al spoorloos. Te Enschede overvielen twee gewapende Chinezen het woonhuis van de Chinese rest0 ""-houder c. i>è' vrouw van C. werd geknevmd. en toen de heer des huizes thuiskwam, dwongen de over vallers C, f 6000,- en ziin auto af te staan. Ze verdwenen in de richting randstad. De Apeldoornse poli tie zag na een wilde achter volging kans beide mannen in verzekerde bewaring te stel len. De Groningse politie lichtte gistermorgen de 28-jarige G. R. van A. van zijn bed. De in Suriname geboren van A. heeft bekend de 24-jarige Roy Miller Bijnaar zondagnacht met een mes dodelijk te heb ben verwond. Bijnaar overleed na de steekpartij. Bij een vechtpartij in een café in Enschede is de veer tienjarige T. O. ernstig ge wond geraakt door mes: ..en. De 57-jarige dader A. H. werd zelf door de jongen tegen de grond geslagen en liep daarbij een gebroken neus op. H. is ingesloten op het politiebu reau. De 27-jarige Arnhemmer G. K is ernstig gewond door een messteek van een 40-jarige Turkse gastarbeider K. H. Het slachtoffer had tevoren de Turk een klap op het hoofd gegeven, omdat hij meende dat deze hem had uitgeschol den. De Turk heeft dat tegen- nover de politie ontkend. Een politieman die in burger in zijn vrije tijd een bezoek bracht aan een bar aan de Ams'--damse Amsteldijk, werd bij een ruzie op straat door de 27-jarige Marok kaanse transportarbeider A. Y. met een stiletto In het onderli chaam gestoken. De agent moest in het ziekenhuis opge nomen worden. De 75-jarige Amsterdammer H. Losekoot is in zijn woning door twee mannen en een vrouw overvallen en beroofd. De overvallers zeiden van de politie te zijn en konden zo de woning van de oude man bin nendringen. Het drietal ging er met f 390,- vandoor. Twee met nylon kou sen en ijsmutsen gemaskerde mannen hebben bij een brutale overval op een woonhuis te Utrecht f 15.000 buit gemaakt. hebben hun plicht verzaakt", aldus de hoogleraar. „De ker ken kunnen er moreel veel aan doen dat de mensen be grip krijgen voor deze vraag stukken. Ik acht het, los van het feit dat het nu als een politiek dwangmiddel wordt gebruikt, juist dat enkele energierijke landen die rijkdommen als pressiemiddel gebruiken om de rijke landen op de feiten te drukken. Het is het enige pressiemiddel, dat zij hebben. We zijn er wakker door ge worden. Ik kan me nog wel wat van dit soort middelen indenken". De directeur van het Til- burgse Instituut voor Ontwik kelingsvraagstukken, prof. dr. L. Janssen s.j. zei in zijn wel komstwoord tot de congressis ten dat hij bevreesd was voor het feit, dat de kerk het be volkingsprobleem niet erg se rieus neemt. Dit congres van katholieke geleerden uit de hele wereld gaat proberen een antwoord te geven op de im passe, die is ontstaan na de verschijning van de encycliek Humanae Vitae. Of hef de congressisten lukt deze impas se te doorbreken, zal aan het eind van het congres blij ken. UTRECHT Dit jaar zullen pogingen worden onderno men van de kant van de officiële katholieke kerk in Nederland om de band. of althans het contact, te her stellen met de verschillende kritische en behoudende groeperingen i. de vader landse kerk die zich formeel of in feite buiten de bis schoppen hebben opgesteld als bijvoorbeeld de Kritische Gemeente IJmond, de Am sterdamse studenten Ecclesia, de Leidse Studenten Paro chie, Conti ontatie, iet Mi- chaellegioen. Waarheid en Leven enzovoorts De bisschopoen hebben dit werk vorig jaar mei toe vertrouwd aan een „commis sie pluriformiteit", die twee subommissies in liet leven heeft geroepen, een voor de kritische gemeenten en een voor rechtse groeperingen. Deze subcommissies zullen in gesprekken met vertegen woordigers van deze groepe ringen proberen de juiste be weegredenen te achterhalen die geleid hebben tot het ontstaan van deze groeperin gen en een inzicht proheren te krijgen in het ontwikke lingsproces binnen deze groeperingen en hun wrijf punten met de officiële kerk. Op die manier hoopt men vervreemding te voorkomen De subcommissie voor kriti sche gemeenten bestaat uit de Haarlemse vicaris dr. 11 Kuipers voorzitter, de Nij. meegse pastoraal-theoloog pro:. dr. F. Haarsma, de Nij meegse pastoraal-psycholoog 4r. W. Berger, mevrouw J Mourits-Van Assendelft uit Hilversum, dr. P. van Hooij- donk, socioloog te Amster dam en de studiesecretaris sen van de kerkprovincie dr F. Dmrian en drs. J. Heiike De subcommissie voor recht se groeperingen bestaat ui» hoofd-luchtmachtaalmoeze- nier dr. Ph. Ba- In Den Haag voorzitter, de Nijmeegse the oloog prof. dr. H. Ma'*ha, mevrouw Ph. de Leeuw-Kre kel in Roerbond. de gods dienstsocioloog dr. E. Roe bro-ck in Utrecht, de Bo sche theoloog en pastoor dr B. Soeekenbrink. de F"recht se oud-hoogleraar mr. J. van de Ven, de theoloog dr. A. Vermeulen te Utrecht en de fundamentaal-theoloog drs. W. Veldhuis in Huis ter Hei de. De voorzitters van beide subcommissies vormen te za- men met enkele leden de eigenlijke commissie pluri formiteit onder leiding van de secre*arisgeneraal dr. P. Vriens, die advies zal uit brengen aan de bisschoppen. (Vervolg van pagina 1) Wat dit laatste betreft ver zekerde producer B. Visser van Koning Klant ons, dat hem van een dergelijke uitzen ding in voorbereiding niets bekend is en dat hij ook niets weet van contact tussen Ko ning Klant en actievoerders tegen Visum. Enkele jaren ge leden, zei hij, „heeft Koning Klant wel gewaarschuwd te gen bepaalde verkoopmetho den voor Elsevierencyclopedie- en door een groep jonge ver kopers. Die verkoop ging tele fonisch via een tevoren ge leerd lesje. Maar daarbij was de kwaliteit van de encyclope dieën niet in het geding en Koning Klant heeft daar toen ook geen oordeel over uitge sproken". Directeur M. v. Geest van Verzendboekhandel Erato ver moedt dat het foldertje (meer uitblinkend door zijn felle be schuldigingen dan door goed Nederlands) wordt verspreid door een of meer oud-colpor teurs van Visum, wier ver koopcarrière is vastgelopen in een ruzie om geld met hun opdrachtgever. „Die mensen", aldus de heer Van Geest, heb ben al meer actie gevoerd, op een manier die geleid heeft tot een aanklacht bij de officier van justitie in Amsterdam. Dit foldertje zal wellicht aanlei ding zijn voor een nieuwe aan klacht". Overigens wordt de Gezins Encyclopedie Visum op dit moment niet meer ver kocht. Volgens directeur Van Geest zijn bij Erato de laatste afleveringen in mei 1970 de deur uitgegaan. „Mogelijk' VALENCIA (ANP) Spanje heeft gisteren zijn uit voer van sinaasappelen stopge zet. De Spaanse Citruscommis- sie, die hiertoe besloten heeft, is van plan de situatie op 18 januari opnieuw te bezien. De commissie heeft een vrijwilli ge regeling van de uitvoer var mandarijnen voorgesteld die erop neerkomt dat het beste af ze' gebied wordt gezocht voor de kleine hoeveelheden die nog voor export beschik baar zijn. De commissie heeft de regering om hulp gtvraagd in verband met de moeilijkhe den die de koersdaling van de valuta's van veel importlanden van citrusfruit veroorzaakt. zegt hij, „zijn nadien bij enke le boekhandels, verspreid over Nederland, nog wat exempla ren verkocht". Elsevier-woordvoerder Stroo deelde ons desgevraagd mee, dat de produktie van de Vi sumencyclopedie al in 1970 is gestopt. De rechten zijn toen doorverkocht aan een combi natie van dagbladen, die het werk in weekafleveringen is gaan verkopen onder de nieu we naam Argo Visie. Evenals de heer Van Geest bevestigde de heer Stroo, dat het supple ment bij Visum qua afmetin gen en uitvoering afweek van de acht delen. De heer Van Geest: „Wat de inhoud betreft heeft Elsevier een supplement voor al haar encyclopedieën. Dat is wat kleiner dan de delen van Visum, maar voor het overige ziet de band er eender uit". De heer Stroo: „Wij nemen aan, dat de ko pers van een encyclopedie meer belang stellen in de in houd dan in de uitvoering. DEN HAAG (ANP) Ver zoeken van enkele bedrijven om ontheffing van de Kalkar- bijdrage worden niet ingewil ligd. Een onderzoek van de gronden waarop ontheffing is aangevraagd, heeft tot de con clusie geleid dat de betrokken bedrijven vooralsnog niet voor ontheffing in aanmerking ko men, aldus minister Lubbers (Economische Zaken) in ant woord op vragen van het PPR-kamerlid Jansen. Volgens hem zouden Pechiney, Aldel en Akzo gevraagd hebben de Kalkar-ontheffing niet te be hoeven te betalen. (De vragen werden ingezon den op 22 oktober j.l.). 1 Is het u aan het begin van deze week ook opge vallen dat hoogwaardigheids bekleders, als daar zijn minis ters en staatssecretarissen, steeds minder officiële openin gen verrichten? Als het u niet is opgevallen is het in ieder geval mij opge vallen, althans ik heb de in druk dat... enz. Kunt u zich nog een officië le opening door een minister of staatssecretaris herinneren van de laatste maanden? Nou wij nauwelijks. Zou dit kabi net dat alleraardigste folklo ristische gebaar nu ook al af geschaft hebben? Politieagent Peter Lock kreeg in Oxford een lesje van zijn zoon Martyn van zeven over hoe een gestolen auto te ontwaren. Lock en zijn zoon liepen in deze spannende dagen door de hoofdstraat van Oxford toen laatstgenoemde naar een rode auto wees en tegen senior zei: „Kijk daar staat de wagen die in onze wijk gestolen werd". De jongen had het hij het rechte eind. Hij had het num mer van de gestolen auto in zijn hoofd geprent. Drie keer raden wat die jongen later wil worden. Consul van Koeweit in Ne- der'and? Politieman? Tram conducteur? Arabische oliemi nister? Nederlands oppositie leider? De platen van Pierre Kart- ner kennende zal Koekoek heel wat moeten herhalen. Ik sluit mij volledig aan bij de actiegroep „De vliegende baard". Voortaan wens ik nog slechts te vliegen met een baarddragende gezagvoerder als gezagvoerder. Nou vlieg ik zelden. Nee, dat volgt dus niet. Trouwens de tweede piloot, de mecanicien, de boordwerk tuigkundigen, de stewardessen en de stewards moeten ook allemaal een baard dragen. En een snor ook. En bakke baarden, tot op de grond en lange haien, vooral lange ha ren. Ik wind me op. MERIJN DE Anglicaanse bisschop Ting Kwamg Hsun uit Nanking heeft verklaard voorstander te zijn van een aaneensluiting van alle christelijke confessies in de volksrepubliek China. Op die manier kunnen de christenen „hun verzoeken aan de regering coördineren en hun wensen beter kenbaar maken" (ADVERTENTIE) Wel, dat is heel begrijpelijk. Al zijn de voornemens nog zo goed, elke maand naar de bank gaan om honderd gulden op uw spaarrekening te storten, schiet er gauw bij in. En dan denkt u ir? stilte: had ik maar een stok achter de deur. En die hebt u! Wat u moet doen is namelijk een periodieke opdracht geven aan de Amro Bank om bijv. elke maand 100,- van uw Amro Privé- rekening af te schrijven en op uw spaarrekening bij te boeken. Zo kunt u het nooit meer vergeten. En via uw dagafschriften houdt u een prima overzicht van uw financiën. Automatisch sparen één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. R-r-i Laat die bank wat harder III I voor u werken: FO J

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9