RODA JC REAGEERT (NOG) NIET OP KNVB-VERZOEK W K-duels Nederland niet uitverkocht nog I/MM74 Hockeyteam op avontuur GWK geeft ustééds hogere spaarrente een miljoen gulden aan prijzen Zesdaagse- ziekenhuis Loting voor Hoogoven toernooi DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Dinsdag 15 januari 1974 (Van onze sportredactie) KEKKRADE/ZEIST Het bestuur van Roda JC heeft gisteren bij de KNVB geen aanvraag ingediend voor het verkrijgen van een trainers- licentie voor Hennie Hol- links opvolger, de Duitser Fritz Plisca. Hoewel bonds- bestuurder Henk Zon zater dag een telegram heeft ge- stuurd naar Roda JC met de vraag om per omgaande inlichtingen te geven over de staat van dienst van Plis ca en over zijn trainersoplei ding, is dat verzoek nog niet gehonoreerd. Henk Zon zei gisteren: „Wij voeren geen struisvogelpoli tiek. Wij willen gewoon weten wat Plisca kan en welke di ploma's hij kan overleggen. Aangezien Roda JC niet het fatsoen heeft gehad om van daag (gisteren, red.) iets te laten horen in zo'n dringende zaak, zullen wij morgen (van daag. red.) wel zeggen wat ei- gebeurt. Ik denk dat ik telefo nisch contact zal opnemen. De heer Plisca zal toch aan alle formaliteiten moeten voldoen, die wij nodig achten. Natuur lijk, als wij geen trainerslicen tie verstrekken, kan Roda JC een beroep doen op het EEG- verdrag dat het vrije verkeer binnen de EEG regelt. Maar dat wil dan nog niet zeggen dat Plisca voldoet aan de voorwaarden die wij stellen aan een buitenlander die in Nederland een betaalde vere niging komt trainen". Jaap van der Leek, secretaris generaal van de WON (de vereniging van oeferameestc-s in Nederland) is van mening dat Roda JC in een veel vroe ger stadium had moeten aan kloppen bij de KNVB voor een licentie. Dat men eerst inlichtingen had moeten vra gen over de gang van zaken, voordat men .Plisca contrac teerde. Van der Lek, fel: „Kijk, als Roda JC van deze zaak een prestigekwestie wil maken, oké, dan doen wij dat ook. Het is nu eenmaal de normale gang van zaken dat een bui tenlandse trainer, die in Ne derland traint, beschikt over het trainersdiploma A. Beara Linder, Kohn, Zalai, Korbach, Dello, Hughes heb ben ook allen het A-diploma moeten behalen, waarom dan een uitzondering maken voor Plisca, een man die zegt al drie jaar niet meer getraind te hebben Dat Kovacs toevallig niet het A-diploma had, is na tuurlijk een andere zaak. Ajax stond voor het blok toen Mi- chels vertrok en er was toer geen andere Nederlandse trai ner beschikbaar. Bovendien waren zijn papieren en zijn staat van dienst als trainer van het Roemeense elftal voor de KNVB van een dergelijk hoog gehalte dat zij vergele ken koniden worden met onze opleiding en de eisen die wij aan een trainer stellen". „Bovendien, een Nederlandse trainer met het hoogste diplo ma kan in Duitsland ook niet. zo maar aam de slag. Dan moet hij eerst de Sporthochschule doorlopen. Wiel Coerver heeft ook eens ooit geprobeerd in Duitsland te trainen. Het ging mooi niet door. Jan Noterman beschikte ook over het diplo ma van de Sporthochschule, toch heeft hij nadien de A- cursus moeten volgen. Ik zou zeggen: Plisca, geh wieder naoh Hause". Roda-manager Wiel Coerver wilde gisteren geen enkel commentaar geven. „Ik heb", zei hij, „geen enkel voorne men iets te zeggen. De bena dering van het ontslag van Hollink is zodanig geweest dat het plezier er ook voor mij af is. Misschien dat ik in een later stadium iets wil zeggen, nu houd ik mijn mond". THEO VAESSEN Johan Neeskens: overeenkomst met trainer George Knobel ;eorge knobel vreest vertrek neeskens (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Ajax-trainer George K nobel maakt zich meer zorgen over de Span- je-plannen van Johan Neeskens, dan over de twee achtereenvolgende nederlagen van zijn ploeg tegen respectievelijk AC Milan voor de Supercup en tegen FC Amsterdam voor de vaderlandse competitie. Knobel, die het duel om de Supercup van woensdag avond tegen AC Milan vol vertrouwen tegemoet ziet, is niet gelukkig met de geruch ten over het vertrek vah Johan Neeskens naar Barcelona, welke de laatste tijd steeds vcelvtildiger de ronde doen. Knobel, die aan het begin van de competitie werd ge confronteerd met de tumultueuze toestanden rond het vertrek van Johan Cruyff naar Barcelona is bang dat, nu Neeskens en zelfs Ruud Krol als mogelijke kandidaten voor Spanje worden genoemd, er weer een Cruyff-effect onder de selectiegroep van Ajax zal ontstaan. Knobel: „Johan heeft in een interview te kennen gege ven wel naar Spanje te willen. Dergelijke uitlatingen zijn niet bevorderlijk voor de rust in het elftal. De herinneringen aan de toestanden met Cruyff liggen nog te vers in ons ge heugen. Toen werd er ook herhaaldelijk gesproken over het grote geld dat in Spanje blijkbaar in bergen op de spe lers ligt te wachten. Johan en ik hebben vorige week een gesprek over dit onderwerp gehad. Wij zijn toen overeen gekomen dat er niet meer zou «orden gesproken over zaken, die buiten Ajax liggen". Knobel heeft des te meer op deze overeenkomst met Nees- 1 kens prijs gesteld omdat naar zi]n mening Ajax zich de laat- ste weken heeft gepresenteerd als het bijna „oude Ajax", on danks de beide recente neder- lagen. Knobel: „Ik wil niet naar een excuus zoeken, maar wan neer heeft Ajax direct na een I Europawedstrijd een goede I prestatie geleverd? De reis van en naar Milaan is bijzonder vermoeiend voor onze spelers geweest. Dit zal ongetwijfeld van invloed zijn geweest op de wedstrijd tegen FC Am sterdam. Maar tegen FC Am sterdam was niet het echte Ajax van de laatste weken I aan het werk. Tegen Gronin- 1 gen en tegen Milaan hebben I wij geweldig goed gespeeld. Tegen FC Amsterdam had Ajax gewoon een slechte dag, iets dat iedere ploeg wel eens overkomt". Daarom ook heeft Knobel alle vertrouwen in het verdere verloop van de competitie, on danks het feit dat Ajax nog zware uitwedstrijden tegen Feyenoord, PSV en FC Twente te wachten staan. Knobel: „Het feit, dat wij tegen FC Twente en PSV thuis een punt hebben ver speeld, zegt mij niets. Dat ge beurde in een periode, dat Ajax nog niet honderd procent draaide. Nu heeft Ajax het goede ritme te pakken. Waar om zouden wij dan bang van deze tegenstander zijn". Knobel vreest overigens dat hij woensdagavond tegen Eu ropacup II-houder AC Milan niet over Jan Mulder kan be schikken. Mulder is vandaag door de medische staf van Ajax onderzocht omdat hij klachten had over vocht in zijn onderbeen. Knobel: „Jan is een probleem apart geweest. Er wordt dikwijls gezegd dat Ajax geen echte spitsspeler heeft, maar wanneer Jan Mul der volledig hersteld is, is er geen betere spits denkbaar. Hij is snel, heeft kracht en gaat eeen duel niet uit de weg. Maar Jan is nog steeds niet de oude. Ik ben Jan dankbaar dat hij heeft willen voetballen. Dat alleen al heeft Mulder een ontzettende wils kracht gekost, maar zoals hij bij Anderlecht speelde heeft hij het bij ons nog niet kun nen doen". Knobel speelt met dc ge dachte om de Duitser Steffen- hagen in de plaats van Mulder te laten spelen. Steffenhagen zal dan echter als vleugelspe ler opereren waardoor Johnny Rep naar alle waarschijnlijk heid naar de spits zal verhui zen. HARRY VERMEULEN 0 George Knobel: bij eventueel vertrek Neeskens bang voor „Cruyff-effect". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de wed strijden die het Nederlands elf tal in de eerste finale-ronde van het wereldkampioenschap in West-Duitsland speelt, zijn nog altijd toegangskaartjes ver krijgbaar. Op dit moment raakt het Haagse reisbureau „Madu- ro" al aardig door de eerste ex tra toewijzing heen, maar gis teren is men opnieuw naar het hoofdkwartier van het wereld kampioenschap in Frankfurt vertrokken en er bestaat eeh (ADVERTENTIE) vinn6 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- 9, versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter: Portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstelling is si'e weel< een van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan krant Puzze,ac,ie h.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze goede kans dat Nederland wee een flinke extra toewijzing kan krijgen. De KNVB heeft zoals al eerder in deze rubriek gesteld de verdeling van de toe gangskaarten centraal in han den gegeven van het reisbureau Maduro. Deze reisorganisatie houdt zich voorlopig nog in geen enkel opzicht bezig met de zogenaamde geheel verzorg de reizen. Op dit moment kan men bij Mariuro uitsluitend te recht voor het aanvragen van losse kaartjes, men kan dus op eigen gelegenheid naar Hanno ver of Dortmund reizen. Als men belangstelling heeft om cjp wedstrijden Uruguay- Nederland (zaterdag 15 juni om 16.00 uur in het Nieder- sachsenstadion Hannover), Ne derland-Zweden (woensdag 19 juni om 19.30 uur in het West- falenstadion te Dortmund) en- Bulgarije-Nederland (zondag 23 juni om 16.00 uur eveneens in het Westfalenstadion te Dortmund) privé te bezoeken dan moet men schriftelijk kaarten aanvragen bij het vol gende adres: Reisbureau Ma- duro, t.a.v. de heer Stork, Postbus 604, Den Haag. Over de door onze kranten te organiseren reizen naar de wedstrijden van Nederland in het wereldtoernooi zullen bin nenkort nog nadere medede lingen volgen. Naast de 9 oefenwedstrijden in eigen land heeft de drie voudige wereldkampioen Bra zilië thains ook uitsluitend gege ven over de laatste voorberei- dingswedstrijden in West- Duitsland. Vanuit het trai ningskamp in Herzogenhorn vertrekt de ploeg op 26 mei naar Ludwigshafen om te oe fenen tegen SV Südwest Lud wigshafen; op 30 mei speelt Brazilië in Bazel tegen FC Ba sel1 en de oef en-campagne wordt op 2 juni in Straatsburg afgesloten met een duel tegen Racin Strasbourg. De nationale ploeg van Au stralië heeft in West-Duitsland een kandidaat gevonden voor een oefenwedstrijd. De Noord- duitse regionalclub SV Mep pen heeft een bedrag van bij na 20.000 gulden beschikbaar voor een duel tegen de Au straliërs. i ~~Dr. Helmut Kaser, secretaris generaal van de FIFA en sa men met de 11-jarige Detlef Lange, nauw betrakken bij de loting voor het wereldkampi oenschap, krijgt nog altnd vragen te beantwoorden over de- verwarring die ontstond toen Schotland door de kleine Detlef Lange uit de bokaal werd getrokken. Kaser: „De mensen denken dat er bepaal de ongeoorloofde zaken achter de tafel zijn gebeurd. Maar de oorzaak van de verwarring tij dens de TV-uitzending is ge makkelijk te verklaren. Ik had op mijn tafel een groen lampje en wanneer dat licht ging branden, mocht ik spre- xen. Maar toen Schotland was getrokken en ook het nummer 8 uit de bokaal fe voorschijn kwam, flitste het lampje nog steeds niet aan. En daardoor keken we elkaar enige tijd een beetje zenuwachtig aan". ih Iedereen die betrokken is bij de organisatie van het wereld kampioenschap ontvangt van het WK-bureau speciale kle ding. De afgelopen dagen moesten zich in Frankfurt on geveer 320 personen melden (zij kwamen uit de gehele we reld om de maten van hun kledingstukken op te laten ne men. Drie van de vier steden waar in het wereldkampioenschap voetbal in 1978 zal worden afgewerkt zijn al door de Ar gentijnse voetbalbond aange wezen. Het zijn: Buenos Aires, Rosario en het liefst 1000 kilo meter van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gele gen Corrientes. Deze plaats ligt vooral gunstig voor de voetbalfans uit Uruguay, Bra zilië en Paraguay, Eind deze maand valt de beslissing, over de vierde WK-stad tijdens het toernooi in 1978. BREMEN (DPA) Dc in spanningen, die de 22 renners zich in de zesdaagse van Bre men moeten getroosten hebben de nodige sporen nagelaten. Een aantal renners is zo ern stig geblesseerd dat het zeer de vraag is of zij de wed strijd, die morgenavond af loopt, kunnen uitrijden. De Fransman Alain van Lancke'r, die in de nacht van zondag op maandag bij een valpartij twee ribben brak, rijdt ondanks het feit dat hij hevige pijnen heeft, toch door. De Australiër Graeme Gilmore ligt met veertig graden koorts op bed. Hij is geneutraliseerd. De Westduitser Klaus Bugdahl heeft zich gisteren in een zie kenhuis in Bremen moeten la ten behandelen voor een ab ces. Verder heeft Lijn Loeve- stijn (Ned.) last van een ge kneusde schouder, kan de Westduitser Si-gi Renz slechts met de grootste moeite op zijn zadel zitten en heeft Günther Haritz bij twee valpartijen zware schaafwonden opgelo pen. SCHIPHOL (ANP) De nationale hockeyploeg is giste ren vroeg In de middag van Schiphol vertrokken voor een van de langste reizen - zowel qua aistami als qua duur - zo niet de langste, die ooit een Nederlandse sportploeg heeft gemaakt. Via Singapore vlie gen de hockeyers naar Austra lië, waar een reeks van elf wedstrijden wordt gespeeld (waaronder vier officiële in terlands tegen Australië), te beginnen op vrijdag a.s. te Perth tegen West-Australië en eindigend op zondag 3 februa ri te Brisbane tegen Queens land, om vandaar over te ste ken naar Nieuw-Zeeland voor eerst een wedstrijd te Auck land tegen Maleisië en daarna het landentoernooi te Christ- church. Het wordt een avontuur, niet in de laatste plaats voor coach-trainer Cees Tania, die na het voor Nederland zo suc cesvolle - wereldbekertoernooi te Amstelveen de niaitionale ver tegenwoordiging overnam van Ab van Grimbergen en Hans Schnitger. Echter niet alleen een avontuur, ook min of meer een ontdekkingsreis, waarin zal blijken wie van de jonge garde, welke de plaatsen in neemt vain gerenommeerde krachten als Nico Spits, Je roen Zweerts, André Bolhuis, Paul Litjens en Maarten Sik- king, die allen het interland- hockey voor gezien hebben ge houden, waarlijk van interna tionaal formaat is. „Och, ik heb zo nu al mijn ideeën, maar juist op zo'n reis met een groot aantal wedstrij den zal blijken, wie geschikt zijn om in mei te Madrid aan het Europese bekertoernooi te kunnen deelnemen en - met een blik verder in de toe komst - aan het wereldbeker toernooi volgend jaar te Bom bay, waar wij de beker moe ten verdedigen", aldus Tania, die ervan overtuigd is, dat vooral de nieuwelingen het zwaar zullen krijgen. En oud- coach en oud-interlandspeler Piet Bromberg, bij het af scheid aanwezig als viee-voor- zitter van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond, beves tigde dit: „Nu zal blijken, wie uit het goede hout gesneden is. Want je kunt ze nog zoveel instructies meegeven over voeding, kleding, over zonnen en noem verder maar op, er zijn er altijd die deze goed bedoelde raadgevingen in de wind slaan. En dan krijg je de klachten... al geloof ik wel, dat er in deze ploeg standvas tige knapen zitten, die niet zo moeilijk zijn". De eerste moeilijkheden wa ren er echter al op Schiphol, waar de voor de reis verant woordelijke directeur van de Hockeybond, Piet Duinker, er achter kwam, dat voor Austra lië een visum vereist is. En dat was niet èangevraagd. Dankzij de medewerking van twee ijlings uit Den Haag ge komen ambtenaren van de im migratiedienst van de Austra lische ambassade konden de nodige formaliteiten v. orden vervuld, nadat op Schiphol nog pasfoto's waren gemaakt en allen van het gezelschap hun formulier hadden ingevuld. Het had wel tot gevolg, dat aanzienlijk laiter dam was ge- plan het ^gezelschap door de pii^seeontrole ging. Een mee vallertje voor de talrijke uit- wuivers, onder wie de zes maanden oude zoon van Frans Spits, Ferko. Tussen Australië-Nieuw- Zeeiand en Madrid zullen er geen interlandwedstrijden meer worden gespeeld. „Om weer in de sfeer te komen, zullen wij in het najaar enkele interland spelen, waarna wij ons geheel zullen gaan richten op opnieuw de wereldbeker, die begin januari 1975 voor de derde keer op het spel zal slaan, dan in Bombay", zo vertelde Cees Tania, die onge twijfeld de komende weken veel zal leren. WIJK AAN ZEE (ANP) Gisteren is in Wijk aan Zee de loting verricht voor de grootmeester- en meestergroep van het 36e Hoogovenschaak toernooi, waarin vandaag de eerste ronde wordt gespeeld. In die eerste ronde komen tegen elkaar uit: GROOTMEESTERGROEP: Al- bin Planinc (Z. SI.) - Milann Matulovic (Z. SI.); Jan Tim man (Ned.) - Hans Joachim Hecht (W.-Dld.): Jan Smejkal (Tsj. SI.) - Kick Langeweg (Ned.); Teodor Ghitescu (Roem.) - Ivan Radulov (Buig.); Walter Browne (VS) - Hans Ree (Ned.); Bert En klaar (Ned.) - Andras Ador- jan (Hong.); Genna Sosonko (Ned.) - Miguel Quinteros (Arg.); Jan Hein Donner (Ned.) - Arturo Pomar (Sp.). MEESTERGROEP: Krzysz- tov Pytel (Polen) - Silvino Garcia (Cuba); Viktor Ciocal- tea (Roem.) - Dieter Mohrlock (W.-Dld.): Ronald Keene (GB.) - Johannes Eising (W.- Dld.); James Tarjan (VS); Frans Kuijpers (Ned.); Gyos- zo Forintos (Hong.) - Avorah Bachtiar (Ind.); Rob Hartoch (Ned.) - Goran Antunac (Z.- Sl.)Bojan Kurajica (Z.-Sl.) - Theo van Scheltinga (NeÖ.); Chris Baljon (Ned.) - Lunben Popov (Buig.). (ADVERTENTIE) Jazeker, u kunt bij GWK ook sparen. En hoe! Op spaarboek jes en spaarrekeningen met een extra hoge rente van 5'/2% tot 9%. En met 9% rentespaarbrieven aan toonder. U weet toch dat de meer dan 60 GWK-kantoren ook 's-avonds en in het weekend geopend zijn? Op de stations bn aan de grenzen. Hèndig, die GWK. (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pier son, Heldring Pierson) Hoofdkantoor: Centraal Station, Amsterdam, tel. 020 - 221324 9 ANK I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13