zeeuws Eerste milieustal staat in Cadzand Raad Sluis wijst burgemeesters aan Zeeland aan vooravond tweede deel uit-seizoen urriN ZEELAND NIEUWS UIT VORIGE EEUW Discussies VOOR VARKENSHOUDERIJ Van dag tot dag subsidie beleid Weekenddienst In raad Sluis BIO-INDUSTRIE Als nieuwe hoofdingelanden: Kritiek op frequentie vergaderingen in raad Sluis Stoppen VOORDELEN MOGELIJK- HEDEN Hulst Burgemeester Van den Beid: HONORERING WETHOUDERS LACHERTJE BRT Big Band WESTDORPE Tijdens verbouwingswerkzaamhe den op de boerderij van de heer A. Verhaegen aan de Graafjansdijk in Westdorpe is men gestuit op „nieuws" uit 1892. Op de muren van een opkamertje, in Vlaams dialect vaote genoemd, kwa men onder ettelijke lagen behang sterk gebruinde maar nog altijd goed leesbare krantepagina's te voor schijn. De heer Verhaegen had reeds heel wat van die oude rommel verbrand toen doch ter Veronique (13) daar een stokje voor stak. Behoed zaam ontfermde zij zich over de ruim tachtig jaar oude restanten van berichten, van advertenties, feuilletons en andere bladvullingen van welker inhoud de krantelezer van vandaag de dag met een glimlach kennis neemt. Ver onique Verhaegen is van plan haar vondst zuinig te bewaren. Wat denkt ge bijvoorbeeld van de volgende mededeling van de directie van het weekblad De Vrienden des Volks: Zij die het abonne ment voor 1892 zijnde ƒ3,- vooruit betalen hebben een lot in de gratis verloting, welke in de maand januari zal gehouden worden. Moord, doodslag, diefstal en berovingen waren in die dagen ook al aan de orde van de dag, getuige de min of meer bloemrijke verslagen in de gevonden kranten. Hier volgt het relaas van zo'n wandaad anno 1892: Maandagnacht heeft een hevig gevecht plaats gehad te Chenee. Bij het uitkomen eener danszaal hebben eeni- ge jongeluingen vijf revolver schoten gelost, waarvan een den genaamden H.L. getrof fen heeft aan den scheedel. Eene algemeene vechtpartij was er het gevolg van, en waar schoppen en vuistsla gen niet te kort bleven. De politie is moeten tusschenko- men en heeft de vijf aanval lers aangehouden. Tussen berichten over priesterwijdingen en markt prijzen dit fraais: Volgt het voorbeeld Ik was lijdens aan voortdurende buikpijn en kon niet naar achter gaan; na twee of drie dagen Uwe Zwitsersche Pillen Hertzog gebruikt te hebben, was ik volkomen genezen. Ik mach tig U dit schrijven openbaar te maken. Clement Sounet (handteeken gewettigd). Tot slot onder Varia: De boter wordt nog niet genoeg ver- valscht. Een Fransche geleer de heeft nu een middel ge vonden om plantenoliën met boter te vermengen. Deze oliën kosten maar 60 centie men per kilo. Als wij nog echte zuivere onvervalschte boter willen eten, zullen we moeten uit onze oogen zien! Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren drs. J. Bouwmans, tel. 01100- 3105 of 01100-8138 (voor Midden-Zeeland) en A Verlind, tel. 01140-3103 (voor Zeeuwsch-Vlaande ren). Eindredactie Bas Augustijn (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Sinds 1 december is de eerste natuur- stal, ook wel milieustal genoemd, in Nederland in ge bruik genomen. Het gebouw staat op het erf van de heer A. de Fejjter in Cadzand, die reeds sedert een aantal jaren varkens fokt en daarbij de ogen niet heeft gesloten voor bepaalde kwalijke gevolgen van het inten sief varkenshonden. „Het varkensmesten-oude- bio-industrie heet (varkens op roosters, kippen in batterijen) aan de kaak werden gesteld. „De boer kwam daar soms niet best af, hij was daarbij naar voren gekomen als een beest onder de beesten, om het zomaar eens uit te druk ken. Zulke uitzendingen zetten mij aan het denken, tenslotte zijn wij geen dierenbeulen. De discussies die na de t.v.-uit- zendingen losbarstten heb ik nauwlettend gevolgd, want wij als boeren kunnen daar lering uit trekken. Wij moeten de ogen niet sluiten voor proble men die ons bedrijf met zich kan brengen, waarbij een an der natuurlijk wèl oog moet hebben voor onze problemen", zo zegt hij. Na enige tijd las de heer De Feijter iets over een nieuw type stal dat in Belgisch Lim burg was ontwikkeld. „Een natuurstal noemen ze het daar. Ik ben met een collega gaan kijken en wij waren hiervan zeer gecharmeerd. Da's onze toekomst, zo dachten wij". Dq milieustal is aan één kant open, zodat lucht vrijelijk kan binnenstromen. De, mest wordt niet iedere dag verwijderd, maar stapelt zich, omdat om de dag vers stro wordt bijge vuld, op. Na 120 dagen als de varkens slachtrijp zijn wordt met een iaadschap de mest verwijderd en kunnen nieuwe varkens in de stal. stijl is voorbij", zo zegt hij. „Vroeger hield je als boer wat varkens, die liepen buiten, nu heeft alles meer een economi sche basis gekregen en is het de bedoeling met dezelfde ruimte als voorheen meer var kens te fokken, die bovendien nog sneller groeien en zo wei nig mogelijk gewicht verlie zen". Een erg arbeidsintensief werk, want iedere dag moes ten de hokken uitgemest wor den en van nieuw stro voor zien. „Vier jaar geleden stapte ik over op een varkensstal met een rooster-vloersysteem, waarbij de mest niet op de vloer bleef liggen maar te rechtkwam in een put onder de stal. Het bleef echter een arbeidsintensief systeem en er kleefden meer nadelen aan". De heer De Feijter doelt hiermee op de t.v.-uitzendin- gen waarbij kwalijke uitwas sen van wat tegenwoordig de (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De gemeenteraad van Sluis heeft burgemeester mr. H.P.L. van den Beid en de Aardenburgse eerste burger drs. W.L.A. Lockefeer aange wezen als kandidaten voor vertegenwoordigers van de „kleine vervuilers" in het wa terschap-nieuwe-stijl. Zoals bekend nemen de waterschap pen dit jaar de zuiveringstaak op zich en moeten de algeme ne vergaderingen ook verte genwoordigers van huishoude lijke en groot-vervuilers op zich nemen. In het district Aardenburg- Sluis van dit waterschap moesten twee kleine vervui lers worden aangewezen, het Landbouwschap en de Kamer van Koophandel moeten een groot-vërvuiler aanwijzen. De heer A. de Badts had aanvankelijk bedenkingen. „De waterschappen hebben een weinig democratisch gekozen bestuur en door het overne men van de zuiveringstaak verliezen de gemeenten een stuk van hun autonomie". Hij vond het jammer dat de bur gemeesters aangewezen wer den en vond dat raadsleden De heer Verhagen bij zijn stal. hiervoor meer in aanmerking kwamen omdat zij meer direct door de bevolking zijn geko zen. Burgemeester Van den Beid zei dat de stem van de gemeenten luid moet doorklin ken in het waterschap. „Mis schien wordt één verkozen in het illustere college van ge zworenen, want bij de opzet van het nieuwe waterschap willen wij zo nauw mogelijk betrokken worden". Als plaatsvervanger van de heer Van den Beid, die ten slotte de toestemming van de raad kreeg, werd loco-burge meester F. Cuelenaere geko zen. Aardenburg zal zelf een vervanger voor zijn burge meester aanwijzen. Het aanwijzen van kandida ten in Oostburg zal volgende week dinsdag geschieden door het college van B. en- W. Zoals bekend moeten de kandidaten worden voorgedragen aan G.S. van Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Ongenoegen heeft bij on s opgewerkt de freauentie van de Raadsverga- dringen", aldius de heer De Milliano tijdens de algemene beschouwingen i n de raad Sluis. „Dit sluit evens aan bij het tempo waarmee aan de aad gerichte stukken al dan niet tot onze beschiking ko men, zo zei hij. De heer De Milliano vroeg de aandacht van het college voor de verbetering van het bestaande zwembad wat is te veriezen boven een peperduur nieuw bad. Hij vroeg ook de aandacht voor regionale zaken als de vaste oeververbinding. De uitgave van de streekgids de bouw van een verpleegte huis in Oostburg en de samen werking tussen de ziekenhui zen van brugge en Oostiburg. „De betrokkenheid via uw voorstelen over deze punten is tot nu toe minimaal geweest", zo hield hij het college voor. De heer S. van Hal, die geen algemene beschouwingen hield, onderschreef de stand punten van de andre twee woordvoerders, tijdens de ver gadering. Liselore Gerritsen naar Temeuzen. aria's en duetten van Bizet en Rossini, die worden ge zongen door niemand minder dan Wilma Driessen en de bas Bernard Kruysse. Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland onder leiding van Frits Kox zorgt voor de begeleiding. Op 8 februari brengt UIT in Temeuzen een „special" met Liselore Gerritsen, die bijgestaan wordt door de pi anist Laurens van Rooyen (bekend als begeleider van Herman van Veen) en Harry Sacksionl op de gitaar. Op 9 februari geeft het Neder lands Kamerorkest haar jaar lijkse concert in De Hal le te Axel. Dit keer twee solisten: Thomas Magyar vi ool en Han de Vries, hobo samen in een dubbelconcert van Bach. Andere werken die worden gespeeld zijn van Handel, Haydn en Schönberg. Een dan ook nog voor de carnaval twee avonden het blijspel „Blauw Blauw", de ene avond in het Ledelthea- ter in Oostburg en de andere avond in het Zuidlandtheater in Temeuzen. Blauw Blauw gespeeld door Guus Oster, Ellen Vogel en Fons Rade makers is een door Hugo Claus herschreven versie van een blijspel van Noel Co ward. Boven de Schelde kunnen de theaterliefhebbers de schouwburgen en theaters bezoeken voor de volgende evenementen. „Een vleug van honing", het beroemde toneelstuk A taste of honey, wordt op 19 januari gespeeld door zuide lijk toneel Globe in de schouwburg in Middelburg. Nauwelijks een week later brengt toneelgroep Centrum in Middelburg het toneelspel „Souveniers". Het inmiddels uitvoerig beschreven theater project Penthesileia komt dan op 29 januari in Middel burg, terwijl op woensdag 30 januari Globe in Goes Ibsen's Wilde Eend zal spelen met fantastische hoofdrollen van ZONDAG IN MIDDELBURG Koffieconcert in de schouwburg door het Amati Kwartet. DINSDAGAVOND EN WOENSDAGAVOND IN ZIERIKZEE One Man Show van Henk Elsirak in de concertzaal. Hans Boswinkel en Siem Vroom. Op 1 februari speelt Her man Krebbers met 'het Am sterdams Philharmonisch Or kest in Vlissingen het viool concert van Bruch. Verder wordt er dan nog gespeeld Sarasate's zigeuner- wijsjes, de ouverture Eury- antre en Von Weber en de Notenkrakersuite van Tsai- kowski. Op 1 en 2 februari staat dan de -Hoofdstad Operette met Lehar's Lustige Witwe in Zierikzee, terwijl op 7 februari in Middelburg in de serie Aktueel Theater Jules Croiset „Een zekere Vincent" zal spelen. DONDERDAGAVOND IN TERNEUZEN Filmliga draait „Het Ge zicht' en „The Touch" in het Luxortheater, ZATERDAGAVOND IN MIDDELBURG Globe speelt „Een vleug van honing" in de schouw burg. (Van een onzer verslaggevers)' SLUIS „De kleinere ge meenten moeten allerlei expe rimenten betalen. De financie ring van allerlei objecten wordt te veel bij de gemeen ten gelegd en die kleinere ge meenten zouden een vuist moeten maken om tot een be hoorlijke taakafbakening te komen, want in veel gevallen ligt de financiering verkeerd", keerd". Dit betoogde tijdens de be grotingsvergadering in Sluis de heer O. de Milliano bij het agendapunt om enkele subsi dies te weigeren. Bij sommige gemeenschappelijke regelingen weet men wel hoe men begint, maar niet waar het eindigt. In dit verband wees burgemees ter mr. H. van den Beid op de subsidies voor het Regionaal Pedagogisch Centrum. „Dat was 4,25, is nu 8,40 en wat zal het nog meer worden", zo zei hij. „De grotere gemeenten doen gemakkelijk aan allerlei gemeenschappelijke regelingen mee. Oostburg b.v. is voor standen van het R.P.C. Wij zien ook het nut wel in, maar waar halen we de financiën vandaan". De heer Van den Beid wees erop dat een ka merlid eens had opgemerkt dat de gemeenten categorisch alle subsidieverzoeken zou moeten afwijzen, omdat men hiermee het hoofd in de strop stak. „Wel die strop komt al om de hals van Sluis te lig gen". Wethouder F. Cuelanaere vond dat in eerste instantie de eigen gemeente gefinancieerd moest worden. „Wij moeten stoppen met subsidies. Het loopt uit de hand en er blijft te weinig over voor de eigen huishouding". De heer Cuele naere zei dat met Aardenburg overleg gepleegd wordt om tot een „ingebouwde noodrem" bij het subsidiebeleid te komen. De heer A. de Badts had donderdagavond moeite met het voorstel om de presentatie van Sluis tijdens de Alkmaar- se feesten voor de helft te financiëren. „900 gulden voor een feestje in Alkmaar, ter wijl we subsidies voor instel lingen die hulp verlenen te rugtrekken. Ik heb hiermee moeite", zo zei hij. Burge meester Van den Beid zag het belang van Sluis tijdens de manifestatie wel zitten. „Alk maar is in de ban van het kleine Sluis gekomen". Nadat wethouder J. du Fossé erop gewezen had dat de deelne mende Rederijkerskamer nooit om subsidie bij de gemeente had aangeklopt, ging men ak koord met het voorstel. „De voordelen zijn duide lijk", aldus De Feijter. „Er heerst veel minder stank dan in de andere soorten stallen, omdat de mest begint te wer ken zodra het met stro in aanraking komt en daardoor zijn kwalijke geur kwijtraakt. Verwarming in deze stal is niet nodig. Onderzoeken heb ben aangetoond dat bij 15 gra den vorst b uiten, er op de vloer van de stal een tempera tuur gemeten werd van 30 gra den". (Wij zagen gisteren de damp van de mest opstijgen. Red.). „Ook aparte ventilatie zoals in gesloten stallen, is niet no dig en de hele stal is relatief goedkoper te bouwen dan bij de huidige roostervloersyste- men". Kosten voor verwar ming en ventilatie behoeven niet gemaakt te worden. „De stal kost in feite 100.- per varkensplaats minder dan bij het roostervloersysteem". Bij de natuurstal wordt een bepaalde recycling gepleegd. Stro van het bedrijf wordt ge bruikt in de stallen, de daar door ontstane mest wordt weer voor bemesting gebruikt. „Natuurmest is erg goed", al dus De Feijter. „Beter dan al de kunstmest, want dit jaar had ik op mijn aardappelveld 10 procent meeropbrengst, vol gens mij dank zij de gebruikte varkensmest". Zeeuwsch-Vlaanderen biedt mogelijkheden voor de var- kensteels, zo meent hij. „Wij hebben hier een stro-over schot, dat bij transport naar Brabant of Gelderland alleen maar duurder wordt". Landbouwcentrum Wagenin- gen i s sterk geïnteresseerd in het experiment van de heer De Feijter. „Zij hebben mij zelfs gesteund bij dit experi ment, omdat men het in Wa- geningen bijzonder interessant vond". De varkens zelf gedij en, zo wijzen de cijfers uit, erg goed in de natuurstal. „Het uitvalpercentage be draagt tussen 1 en 2 procent, de helft van de stallen met roostervloer. En wat ons toen in Belgisch-Limburg opviel was dat de varkens veel minder hoesten. Het is dus kennelijk beter voor ze", aldus De Feijter, die meent, dat de ze vorm van varkensteelt en de toekomst een grote vlucht zal nemen. „Al is het dan nog niet het einde, want de ont wikkeling staat nooit stil". Kaarting De kaartclub St.-Cecilia uit hulst hield een competitiekaarting in clublo kaal Café Ron de Vilder, waaraan 20 kaarters deelna men. De uitslag is: 1 F. Fas- saert, 2 J. Nijssen, 3 M. Kay- ser, 4 A. Sikkelerus, 5 G. Gij- sel, 6 F. Buys. 7 G. van Voo- ren, 8 G. de Wit, 9 V. van Helsland, 10 J. van de Voor de. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „De honorering van de wethouders in Sluis is een lachertje. Het is onbegrij pelijk dat voor dit werk op deze basis nog mensen gevon den kunnen worden. Men kan gerust stellen dat het geld kost om in Sluis het wethouderschap uit te oefenen". Dit zei burgemeester mr. II. van den Beid tijdens de bc- grotingsvergadering in de ra*d Sluis. Hij wees, om maar een paar voorbeelden op te noe men, erop dat de Sluise ste- debouwkundige 80 gulden per dag kostte. „En als de perso- neelsdeskundige bij de PZEM komt is men 1.000 gulden per dag kwijt* De pensioenen van gewezen wethouders, dat on derwerp van de agenda uit maakte, noemde de heer Van den Beid in dit kader dan ook „smartegeld". Ook deze week is het nog rustig in de Zeeuwse theaters. Een rust die door gaans duurt van vlak voor sinterklaas tot half januari. Terugblikkend zien we dat er toch wel een paar erg goede evenementen de vol le aandacht van 't Zeeuw se publiek hebben getrok ken tussen marsepeinkrui mels, kaarsvetvlekken en oliebollennasmaak door. Nu echter is het zo lang zamerhand zo ver dat de tweede helft van het thea terseizoen met vreugd en vrolijkheid kan aanvangen. Donderdagavond in de Veste in Goes, vrijdag in de Wandelkerk Middelburg en zaterdag in Den Oullaert Hulst brengt Jeugd en Mu ziek in het kader van het Belgisch-NerT ands cultu reel verdrag jazz-avonden met de BRT Big Band onder leiding van E*:">one Verschue- ren. In de pauze wordt de korte Nederlandse film „De blinde fotograaf" van Adrian Dit- voorst gedraaid. Dit hele feest staat m Goes en Middelburg in het teken van de opening van het Jeugd en Muziek-filmhuis, waarover we u binnenkort verder zullen informeren. Dochter Veronique (13) met één van de „geredde" "kromten. In de komende weken, we maken u er maar vast op attent, kunt u de volgende belangrijke gebeurtenissen verwachten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Op zaterdag 26 januari is er in de kerk in Westdorpe een groot belcanto-concert met

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9