vacuatie uiterste maatregel Inventaris van een dashboard 1* ïiiPÜRil TELEURSTELLING IN 00STBURGS ZIEKENHUIS OVER MINISTERIELE BEZWAREN TECEN SAMENWERKING MET BRUGGE Zevac rittenkalender 1974 vast CONCLUSIE IR. MEYERBEREKENINGEN WATERSTAAT ZIJN STERK OVERTROKKEN Geen schade vergoeding voor mosselkwekers Volgende week beslissing oever verbinding willen Staten morgen beslissen over kerncentrales m A. Dijkverzwaring kan binnen 9 jaar geheel zijn voltooid 'ALARMPLAN ATOOMCENTRALE BORSSELE: [inder zacht Snelheden schatten stad streek M* Vreemde vogel - shell twrm$ WEDGWOOD De Vos- Eggermont B.V. RECEPTIE ZEVIBEL Zaterdag 12 januari 1974 1974 5 1 III IIIIIIIIM—M—i HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg, ter N. Rijk, Oude KeJ' straat 2 te Aardenburg, 01177-1466. Axel, dokter Boor, tel. m b.g.g. 01157-1451. Borssele en Nieuwdorp, praktijk van dokter Kir wordt waargenomen di dokter Gelderblom Nieuwdorp, tel. 01196-327 Cadzand, Retranehement, Sli en Zuidzande, dokter Meijer te Souis, tel. 011; 1366. Cünge, Koewacht en St.-J; steen, dokter H. Bral tel. 01140-2361. Driewegen, Hoedekenskerl 's-Heerenhoek en Ovezam de praktijk van de huis sen J- Geldof, JKole en Wöstmann wordt tot mag dagochtend 8 00 uur waargi nomen door dokter Zwartelé, Werrilaan 43 's-Heerenhoek, tel. 0111 1280. Goes, dokter S. Buijs, J. Val kestraat 3, tel. 5462. Hoek, Philippine en Sluislj dokter H Hofstee, Julian straat 10 te Hoek, tel. 011( 1345. Hulst, dokter W. Gielen, t! 2969. Kloosterzande, dokter J. t Burg, Groenendijk 52 Hontenisse, tel. 01148-133 Tot maandagmorgen 'uur. Middelburg, dokter P. Schr; Oosterscheldestraat 2, 4664 (zaterdag) en dokter de la Hayze, Seisdam tel. 4305 (zondag). merswaal. dokter J. de te Hansweert, tel. 011: 1344 voor de dorpen H weert en Yerseke. doL A. Constandse te Krabt» dijke, tel 01134-1444 voor. dorpen Krabbendijke, Kru ningen en Rilland-Bath. Sas van Gent e.o., dokter du Puy, Stationsstraat 26 Sas van Gent, tel. 1777. I Terneuzen, dokter K. J i s 1 Oesterputten 2, tel. 011! 2303. Vlissingen, dokter D. Bom, ii 2233 (tot zaterdag 2'' uur) en dokter A. van D tel. 3459 (van zaterdag uur tot zondag 24.00 uur). Wolphaartsdijk, 's-H. Areni kerke, Heinkenszand en Zaamslag, dokter W. Fr ad Plein 42, tel. .1244. TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen, tandarts van der Lee, Walstraat 2 Axel, tel. 01155-1686 izatS dag van 10.00-10.30 1 18.00-18.30 uur, zondag 12.00-12.30 uur)- W.Z. Vlaanderen, tandarts i Streefkerk te Breskens, 01172-1498 (zaterdag zondag van 12.00-11 uur). Walcheren, tandarts P. Qj pen berg, Chopinlaan 87 Vlissingen, tel. 01184-46# (zaterdag van 9.00-101 uur, zondag van 11.00-12^ uur Z. en N. Beveland, tandarts 1 Hage, Grote Kade 28 I Goes, tel- 01100-6727 (za« dag en zondag van 10.00 uur). DIERENARTSEN Axel en Zaamslag, dokter J Cysouw, te Axel, tel. OlH 1488. N. en Z. Beveland, dr. ij Karelse te Heinksns; tel. 01106-1290. W.Z. Vlaanderen, dokter H v.d. Vijver te IJzendijke, 01176-1388. WIJKVERPLEGING Goes, zr- T. Coomans, 7970. Ellewoutsdijk e.o., zr. Fra® Werrilaan 15 te 's-Heer" hoek, tel. 01105-1769. Groot Axel en Zaamslag, dj v. Exel, Polderstraat 13 Zaamslag, tel. 01153-1343. Hoek, Sluiskil en PhiliPPj" zr. Villerius, Rozenlaan Hoek, tel. 01154-1495. Sas van Gent, zr. J. v. DorSj laer, Beneluxstraat 128, 11 01158-1916. Terneuzen, zr- Leenhouts, jj Steenbergenlaan 68, 3360. APOTHEKEN Goes, Zeeuwse apotheek, i 5255. Middelburg, apotheek L j Boogert, Vrijlandstraat tel. 2789. Terneuzen, apotheek H- tel. 2060. Vlissingen, apotheek J- - - r Sande, Badhuisstraat tel. 2066. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Evacuatie van mensen en vee is de meest verregaande en drastische maatregel, laarin het „alarmplan kerncentrale Borssele" voor- Riet. Het alarmplan beschrijft dan ook uitvoerig hoe zo'n eva cuatie zal gebeuren. De gehele waarschuwings- en alar- meringsregeling werd gisteren bekendgemaakt tijdens een persconferentie in het gemeentehuis van Heinkenszand. li Het alarmplan kerncentrale Borssele kent vijf verschillen fasen van alarm. Evacuatie is daarvan de laatste. Fase 1 eedt in werking wanneer de Jdrijfsleiding vap de kern Centrale meedeelt dat er om standigheden zijn die kunnen leiden tot een verhoogde uit stoot van radioactiviteit en aanleiding kunnen geven tot maatregelen ter bescherming van de bevolking. De bedrijfs- feidinu moet dit meedelen aan de burgemeester van Borsele en tegelijkertijd aan het alarmcentrum voor Mid den- en Noord-Zeeland. De laatste alarmeert op zijn beurt 14 diensten en instanties, die op de een of andere' wijze ietrokken worden bij de hulp verlening. Fase 2 het hoofd van de B.B. vormt een centraal com ^jindo. Het politiepersoneel lördt bijeengebracht. De ver- ^Irsposten worden bemand. Het benodigde vervoer voor fa se 3 wordt geregeld. Voorbe reid wordt de registratie van eventueel te evacueren perso' uen en de eventuele distribu tie van jodiumtabletten. HPasc 3 de toevoerwegen naai een bedreigd gebied met radioactieve besmetting wor den afgesloten. De bevolking bi dit gebied wordt gewaar- gbhuwd met luidsprekerwa De politie ontruimt het bied in de nabijheid van de Incentrale. Daarbij wordt als j uitgangspunt genomen een zone met een straal van an- Jrhalve tot twee kilometer In deze fase ook registratie en zonodig afvoer van personen die uit het bedreigde gebied tomen en uitreiking aan hen van jodiumtabletten. ■Fase 4 de aangewezen sector de evacuatieroutes worden afgbsloten. I)e bevolking forti', gealarmeerd door luid- ■rekerswagens en/of sirenes. De hulpverleningsdiensten forden ingezet. Geregeld Jnrdt naar welke gemeenten de evacués worden gebracht. Fase 5 het centraal comman do {.maakt de evacuatieroutes bekend. De rijkshoofdinspec" teur voor het verkeer zorgt foor vervoermiddelen voor «acuatie. Gemeenten worden gewaarschuwd dat er evacués aankomen. Geneeskundige Ren worden ingericht. Deze (If* fasen hoeven niet in volg- '^Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: aanhoudend wisselvalig en minder zacht. Weersvooruit- zichten in cijfers gemiddeld oyei: Nederland. Voor zondag: ^RA.antal uren zon: nul tot 3. M:n temp.: z tot 6 graden ^■ven normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. '^Pn' op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro ost. Kans op een geheel ®oo: etmaalr 30 procent. Voor maandag: lAantal uren zon: nul tot 3. temp.: 1 tot 5 graden *®Ven normaal- Max. temp.: ou p tot 5 graden boven nor maal. Kans op een droge peri- wi van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel ^®>og etmaal: 40 procent. HAAG (ANP) De ■perhoogte van vrijdagmor gen, meegedeeld door Rijks waterstaat: Konstanz 287 -1, pelden 206 onv., Straats- 182 onv., Plittersdorf 362 9< Maxau 422 plus 7, Plo- gen 160 -4, Mannheim 242 Steinbach 151 plus 1, 'Z 274 plus 10. Bingen 154 Kaub 189 plus 14, yer 334 -10, Koblenz 2 -6 gUs 20, Keulen 195 plus 12, «jirort 337 plus 12, Lobith V plus 14, Pannerdense kop gy plus 11, Nijmegen 759 K t't IJsselkop 850 plus 1, ^oe IJssel 400 onv. Deventer «'P -3, Monsin 5492 -2, Borg- p 3978 -10, Belfeld 1178 K.T.V. HI-FI - STERE0 APPARATUUR Korgen zondag 13 januari. Jen op Zoom 7.10 en 19.32 isweert 6.08 en 18.34. keuzen 5.37 en 18.03. langen 5 07 en 17.31. oaeldinge 7.00 en 19.22. ■pdag 14 januari. '®en op Zoom 7.53 en 20.1. ntnsweert 6.48 en 19.20 ^*neuzen 6.21 en 18.50 ^^Bsingen 5.51 en 18.19 neldange 7 43 en 20.06. orde op te treden in die zin, dat naar gelang de omstandig heden bijvoorbeeld meteen fa se vier van kracht wordt. Wanneer onverhoopt tot evacuatie moet worden over gegaan, gaat dit als volgt in zijn werk. De mensen, die weg moeten, worden gewaar schuwd met luidsprekerwa gens en radio of televisie. De mensen moeten dan op -de eer ste plaats hun eigen auto ge bruiken. Degenen, die geen auto hebben, moeten een witte vlag buiten hangen welke vanaf de straat duidelijk zichtbaar is. Ze worden dan opgehaald. Voor de evacuatie van het vee zorgt de provinci ale voedselcommissaris. In be ginsel zorgen de evacués zelf voor een onderkomen elders. Voor hen, die geen „eigen" adres hebben, wordt gezorgd. In de opvangcentra worden de personen geregistreerd. De ge meentebesturen, in welke ge meente mensen zijn onderge bracht, dragen de verantwoor delijkheid voor de verzor ging. Wanneer er radioactieve be smetting dreigt in een gebied, moeten de mensen de volgen de algemene maatregeleh ne men: vee en huisdieren onder dak brengen, zorgen voor voedsel en drinken en dit af dekken, ramen en deuren slui ten en ervoor zorgen dat er geen stof binnen kan dringen in huis of stal, voortdurend naar cle radio luisteren, een schuilplaats zoeken zo moge lijk ondergronds of anders in een ruimte die zover mogelijk is verwijderd van de buiten muren en het dak en door zoveel mogelijk muren is om geven. Tijdens de persconferentie gisteren in Heinkenszand werd duidelijk dat het rampenplan niet in alle mogelijke voorval len voorziet. Zo staat in het plan zelf dat de medische en sociale aspecten bij een evacu atie nog nader zullen worden bezien. Het plan rept ook met geen woord over de nazorg, wanneer evacuatie heeft moe ten plaatsvinden. Burgemees ter G. van Waes stelde hiero ver, dat in deze zaken door het gemeentebestuur van Bor sele niet kon worden voorzien omdat daarvoor haar bevoegd heden niet toereikend zijn. „Ik heb genoeg aan mijn verant woordelijkheid. Anderen moe ten dè hunne nemen", aldus de heer Van Waes. Over de werkbaarheid ln eerste instantie van het plan zei de burgemeester nog, dat er zeker een paar uur verlo pen tussen het eerste alarm door de bedrijfsleiding van de kerncentrale en het werkelijke gevaar voor de bevolking. De ze tijd was voldoende om het gehele hulpsysteem in wer king te zetten. De kans op een ramp noemde de heer Van Waes uiterst klein. Toch was dit plan opgesteld omdat een absolute garantie van veilig heid niet kon worden gege ven. Hp rg '"-IS - -rï, 'O 0 au» *5? - 'O- «ui?:- I -life, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zee land is een zeldzame sneeuw- gans waargenomen. Een vogel soort die niet behoort tot de Europese fauna, doch tot de Noordamerikaanse. De sneeuwgans is ca. 60 cm groot, heeft een zuiver wit veren kleed net gitzwarte vleugel- toppen. De zeer opvallende vogel werd gezien tussen een grote zwerm rietganzen, die een broedgebied hebben in Noord-Europa. jjDiaiuniia"3iGiminmiir,i-^-- -I. ."i; 1 <to- '.v-rr-fS' n (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse automobilist die in de komende dagen geheel pa raat op de weg wil verschij nen, heeft een klein archief nodig om zich vrank en vrij te kunnen bewegen. Op deze foto hebben wij het vereiste mini mumaantal documenten dat de Zeeuwse automobilist moet meevoeren, voor de aardigheid eens in beeld gebracht. U ziet op dit „zoekplaat- je": 1. de algemeen vereiste docu menten, zoals het rijbewijs, het kentekenbewijs, de groene kaart, en het bewijs van betaling van wegenbe lasting; 2. de wenselijke documenten: de lidmaatschap kaart van de ANWB-wegenwacht en de pan-keerschijf die men in de Zeeuwse steden moet ge bruiken 3. de conjunctuurdocumen ten bestaande uit de benzi nebonnen. De extra benzine bonnen voor zakelijke rij ders zijn niet afgebeeld. De ze zijn in ons geval (al thans) zo piepklein van for maat, dat ze niet op de foto zichtbaar zouden zijn. 4. de typisch Zeeuwse docu menten: een tienrittencou- ponkaart voor de Zeeland- brug, een twintigvaarten- kaart voor de provinciale stoombootdiensten, een per- sonenkaart vooir de stoom- bootdiensten, alsmede een dienstregeling van de PZD als onmisbare wegwijzer. De kostprijs van de Zeeuwse documenten bedraagt f 63,- bescheiden die men eigenlijk ook wei bij zich moet hebben: een paspoort (voor benzine" exeursies over de grens), ui teraard geld of betaalcheques, landkaarten, stadsplattegron den en dergelijke. Alles bij el kaar opgeteld heeft de Zeeuw se automobilist tenminste 11 verschillende documenten no dig om überhaubt te kunnen rijden. Wie werkelijk op alles voorbereid wil zijn, komt tot zo'n 14 a 15 verschillende do cumenten. Wie zei daar dat gemak de Niet gefotografeerd zijn de mens dient? (Yan een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het zieken huisbestuur van Oostburg vindt het teleurstellend dat het ministerie van Volksge zondheid in Den Haag bezwaren heeft tegen een sa menwerking van het Brugse St. Jansziekenhuis en het St. Antoniusziekenhuis in Oost burg, terwijl voor deze samen werking in feite al goedkeu ring was verleend. „We hebben aanvankelijk voor wat die samenwerking betreft bij het ministerie in Den Haag geen enikele terug houdendheid bespeurd. Op ons verzoek om goedkeuring krwam van de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, dok ter De Jong, een reactie in de geest van: Als jullie daar kans voor zien, van mij mag het. Het feit dat het nu toch niet mag, brengt ons in een moeilij ke positie en ook voor onze Brugse vrienden is het een nare zaak," zei gisteren de heer P. Philipse uit Breskens, lid van het bestuur van het St. Antoniusziekenhuis. In het argument dat nu naar voren is gebracht, de sa menwerking heeft gezien de positie van het ziekenhuis van Oostburg in de regionale zie kenhuiszorg een te geïsoleerd karakter, ziet de heer Philipse alleen maar de vrees van som mige mensen dat het Oost- burgse ziekenhuis straks niet meer zou willen meewerken aan een goed iunctionere- -an (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN De gemeentepolitie van Vlissingen begint don derdag met een geheel nieuwe voorlichtings campagne voor de jeugd. Een adjudant van politie zal de kinderen van de christelijke basischool in de Vlissingse woonkern Ritthem vertrouwd gaan maken met het schatten van snelheden van na derende auto's. Veel kin deren die de school in Ritthem bezoeken moe ten de rijksweg ter plaatse oversteken. Ge bleken is, dat de kinde ren nauwelijks idee heb ben van de naderings snelheden van auto's, waardoor zij extra geva ren lopen. Adjudant Heij van de Vlissingse ge meentepolitie gaat de kinderen nu, eerst in theorie op school en daardoor door „praktijk lessen" op de rijksweg, uitleggen hoe je kunt bepalen op welk mo ment oversteken verant- antwoord ls. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 HULST Tel. 3558, b.g.g. 2209 (Van onze dacteur) parlementaire re- DEN HAAG De Zeeuwse mosselkwekers van wie de mosselen ongeschikt zijn ge worden voor consumptie door een aanvaring op de Ooster- schelae kunnen niet rekenen op schadevergoeding van het rijk. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) zegt in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Hartmeijer, Roels en mevrouw Langedijk (allen PvdA),, dat de regering niet kan treden in vergoeding van schade waar voor derden in een civiel pro ces aansprakelijk kunnen wor den gesteld. De minister kan niet zeggen hoeveel mosselen ongeschikt zijn geworden voor consumptie en hoe'lang dat zal duren. In De Stem van 17 december werd gemeld dat dit zeker tot eind deze maand het geval is. Als de schadevergoeding niet in goéd overleg tussen de mosselkwekers en de schuldi gen aan de vervuiling (de ei genaren van het schip dat na de aanvaring zijn olie verloor) geregeld kan worden kunnen de benadeelde mosselkwekers een proces bij de rechter aan hangig maken. BERGEN OP ZOOM On langs slaagden in het internaat „De Besselaarshof" te Bergen op Zoom voor het diploma kraamverzorgster mej. H. J. Blok te Rilland-Bath en mej. D. C. Bouwman te Kruiningen Beide geslaagden zijn in dienst bij de stichting centrum voor kraamzorg voor Z lid- Noord-Beveland en Tholen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet zal volgende week vrijdag een beslissing nemen over de vas te oever verbinding-Wester- schelde. Dat beeft minister president Den Uyl gisteravond meegedeeld ria afloop van het kabinetsberaad. Het kabinet is gisteren niet aan de bespre king van deze zaak toegeko men. Overigens heeft minister Westerterp indertijd meege deeld dat hij de Kamer zal inlichten tijdens de begro tingsbehandeling. Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Door de Zeeuwsch-Vlaamse Automo- bielsport Club (Zevac) werd de rittenkalender voor 1974 vastgesteld. Hierin zijn opge nomen 6 oriëntatieritten en 4 kaartleesritten die meetellen voor het clubkampioenschap 1974 en één gemengde rit, de ze laatstgenoemde is gepland op 27 januari. Het al of niet doorgaan van deze rit is sterk afhankelijk van de benzinedis tributie en dat geldt ongetwij feld ook nog voor de voor 23 februari te rijden „2e Midwin- territ". „Niet alleen het al of niet verkrijgen van een vergunning van de overheid om een rit te houden speelt «en rol, maar hoeveel zullen genegen zijn hun beschikbare benzine of een deel daarvan te gebruiken voor een autorally. Als we bij voorbeeld in de gemeente Ter neuzen een rit houden met een lengte van zo'n 40 kilometer, zullen de autosportliefhebbers uit die omgeving wel mee doen, maar onze leden wonen verspreid over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus de secretaris van de Zevac, de heer C. Risseeuw te Zaams lag. Verder vermeldt de kalen der voor 31 maart de „2e Hei- kantrit" en op 20 en 21 april de zevende nacht van Zaams- (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK-GOES Het is pertinent onjuist, dat beveiliging van de Ooster- scheide door verzwaring van Je dijken gekoppeld aan een dam door het Keeten en door de Oosterschelde langs het Schelde-Rijnkanaal, tot 199' zou duren. Berichten van wa terstaat in deze zin, ook over de hoogte v'an de kosten, zi.in sterk overtrokken. Dit is di essentie van een puhlikatie van ir. H. Meijer uit Ooster beek voor de Veremghïg Mi lieudefensie in Amsterdam. Ir Meijer gaat daarmee lijnrecht in tegen de visie van de oeide Zeeuwse waterstaatsingenieurs ir. A. de Graauw en ir. W. de Beyl. De door waterstaat genpem- de termijn om een eventuele dijkverzwaring te beginnen (3 jaar) en om ze af te ronden (20 jaar) wordt door ir. Meij er teruggebracht tot respec tievelijk 3 maanden en 9 iaar. Ir. Meijer baseert dat op de volgende feiten: de gronden achter de dijken zijn over grote lengten eigen dom van net waterschap, zodat de moeizame onteigeningspro cedure die ir. Graauw als ar gument aanvoerde, nooit nodig zullen zijn. Voor de gronden iie niet het eigendom zijn van enig waterschap bestaat de clausule, dat indien het alge meen belang dit vereist de grond op korte termijn ter be schikking van de waterschap pen gesteld moet worden. Van de gehele Oosterschel de zijn oeverkaarten in om loop op een schaal van 1 op 1000. Op deze kaarten staan niet alleen de dijken ingete kend, maar ook de dieptelij- nen en de zinkstukken die zijn aangebracht. Gecombi neerd met de dwarspeilingen van waterstaat kunnen ze ge bruikt wonden voor de bestek ken van de nog in '74 te verzwaren dijkvakken. Aanvullende grondboringen en sonderingen kunnen met de huidige, moderne apparatuur binnen enkele maanden rond zijn. In samenwerking met functionarissen van S.O.S. (Samenwerkende actiegroe pen, die tegen sluiting van de Oosterschelde zijn) heeft ir. Meijer nu de totale duur van dijkverzwaring langs de Oos terschelde, over een afstand van 125 km met daar nog bij de Keetendam van 2,5 km en de dam door de Oosterschelde langs het Schelde-Rijnkanaal van 10 km, berekend op 9 jaar. Die 9 jaar zijn te verde len in drie periodes van elk 3 jaar, waarin rond 45 km dijk verhoogd en verzwaard zal moeten worden. Door dan te beginnen met die dijken te verzwaren die bevolkingscen tra beschermen kan reeds in 1977, dat wil zeggen een vol jaar eerder dan bij afsluiting, veiligheid worden verkregen voor Colijnsplaat, Kats, Goes en Kattendijke, Wemeldinge, Yerseke, Zierikzee, Stavenisse en St.-Maartensdijk. De tweede periode staat dan opnieuw voor 45 km dijk, ter wijl ook de beide dammen voor 1980 kunnen worden af gerond. Zodoende zullen ge heel Schouwen-Duiveland en Tholen en het gehele gebied ten noorden van de Keeten dam aan het eind van dit de cennium op deltahoogte bevei ligd zijn. De laatste drie jaar resteren dan om de laatste dij ken van Noord- en Zuid-Beve land te beveiligen en eventu eel de slaperdijken te verster ken. Wat de kosten betreft, komt ir. Meijer een paar Jionderd miljoen lager uit dan "het be drag van één miljard dat dooi ir. De Beijl is becijferd. Maar zelfs ai zou dit bedrag van één miljard juist zijn, aldus ir. Meijer, dan nog zou dijkver hoging 700 miljoen goedkoper zijn dan afsluiting, gerekend vanaf dit moment. De gemeen- schapsschade, de kapitaalsver nietiging en de inrichtingskos ten van de afgesloten Ooster schelde zullen de kosten, die aan verhoging van de dijken verbonden zijn blijven over treffen, aldus de Oosterbeekse ingenieur. lag, Zeeilands grootste kaart- leesrit met in de A-klasse een lengte van meer dan 200 kilo meter, die dit jaar op de no minatie staat om mee te tellen voor het kampioenschap van RAC-Zuid. Verder 12 mei de 4e suikerrit. 31 augustus derde Vliegende Hollanderrit. 22 september de 3e Braakmanrit. 12 oktober Bamisrit '74. '3 no vember 6e Zeeuwsch-Vlaan- derenrit, een oriëntatierit in samenwerking met de Rally club de Vosserijders uit Hulst. 16 november 4e Vijverhof ral ly, met tot besluit op 7 decem ber een rit dip in tegenstelling tot alle andere genoemde alleen voor Zevax-leden en hun huis genoten wordt georgani seerd. Eindstand clubkampioen schappen 1973: A-klasse be stuurders. 1. L. Herwegh uit St. Jansteen 96 punten. 2. R. van Gremberghe uit Koewacht 93, 3. D. Hendrikse uit Ter neuzen 86, 4. T van Tiggelen uit Biervliet 82, 5. L. Brood uit Hulst 78, 6. G. Hemelaar uit Terneuzen 74, 7. C. Aude- naerde uit St. Jansteen 70, 8 G. Strijdonck uit Sas van Gent 60, 9. C. Risseeuw uit Zaamslag 59, 10. M. de Feijter uit Terneuzen 56 punten. B-klasse bestuurder. 1. A. Meertens uit Hoek 120 punten. 2. C. Verlinde uit Zaamslag 102, 3. H. Bilderbeek uit Axel 95, 4. A. Oostdijk uit Terneu zen 80, 5. I. Moens uit Zaams lag 76. A-klasse navigators. 1. W. Verschraegen uit Koewacht 99 punten. 2. J. Herwegh uit St. Jansteen 98, 3. W. van Tigge len uit Biervliet 89, 4. E, Vberxn uit Hulst 83, 5. Me vrouw Hemelaar uit Terneuzen 80, 6. A. Claessens uit Graauw 64, 7. Mevrouw Risseeuw uit Zaamslag 63, 8. Mevrouw Van de Linde uit Aardenburg 57, 9 Mevrouw Verploeg uit Aar denburg 55, 10. Mevrouw De Feijter uit Terneuzen 50 pun ten. B-klasse navigators. 1. Me vrouw Meertens uit Hoek 116 punten, 2. mejuffrouw De Ke- sel uit Terneuzen 91, 3. Everling uit Terneuzen 85, C. Dekker uit Zaamsla^ 75 H. Bilderbeek uit Axel. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zevibel, de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen, bestond in december 1973 25 jaar en heeft nu gemeend nog aandacht aan dit jubileum te moeten schenken. In dit verband zal het be stuur van Zevibel vrijdagmid dag 25 januari tussen vier en zes uur een receptie houden in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat te Vlissin gen. een streekziekenhuis in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Als dit de achtergrond is van het niet goedkeuren van de samenwerking, dan denkt men verkeerd", zegt de heer Philipse. „Het is niet juist dat het ziekenhuis Oostburg zich straks niet meer zou gaan be moeien met wat er op regio naal niveau gaat gebeuren. We zeggen alleen: zolang er nog geen streekziekenhuis is met specialisten waarover we hier op dit moment nog niet kun nen beschikken, dan gaan we samenwerken met Brugge om te zorgen dat onze patiënten geen verre reizen moeten ma ken om elders geholpen te worden. We kunnen onze pa tiënten niet laten wachten op de komst van het streekzie kenhuis. Als het streekzieken huis er in Zeeuwsch-Vlaande- ren is, dan zeggen wij tegen Brugge: jongens, jullie hebben ons fijn geholpen, maar nu hoeft het niet meer." Volgens de heer Philipse kan het wel tot 1980 of 1985 en mogelijk nog langer duren voordat iets dergelijks tegen het Brugse ziekenhuis zou moeten worden gezegd want er zijn nog geen plannen voor de bouw van het streekzieken huis en tien tot vijftien jaar voor bouw en voorbereiding van een nieuw ziekenhuis schijnt een normale tijd te zijn. „We zouden als bestuur van het ziekenhuis in Oost- burg tekort schieten als we die samenwerking in de over- bru'ggingsperiode, dus tot het moment dat er hier in Zeeuwsch-Vlaanderen een streekziekenhuis met specia listen is, niet zouden proberen tot stand te brengen. Het ge volg van het niet tot stand komen van die samenwerking zal zijn, dat de patiënten voor het raadplegen van sommige specialisten naar Dijkzigt of naar andere ziekenhuizen moeten," aldus de lieer Philip se. In plaats van het niet goed keuren van de samenwerking had de heer Philipse liever gezien dat men in Den Haag wat haast maakte met het goedkeuren van de plannen voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis in Oostburg. „We zitten al ruim tien jaar op die goedkeuring te wach ten. De omstandigheden, waar in de mensen in het huidige verpleegtehuis verkeren, zijn erbarmelijk," merkt de heer Philipse op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale staten van Friesland hebben een discussie gevoerd, die ook voor Zeeland zeer ac tueel is. De Friese staten hebben nl. een motie aangenomen over de bouw van kerncentrales in Nederland. Volgens deze statenmotle moeten ook de Friese staten gelegenheid krijgen om hun zegje te zeggen als in het kader van de besluitvorming in de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) ge kozen wordt voor de bouw van een kerncentale „elders in Nederland" (dus buiten de provincie Friesland). De Friese staten menen, dat zij in staat moeten worden gesteld om medeverantwoor delijkheid te dragen voor de besluiten die de SEP neemt. Zij vragen dan ook een volle dige openheid en openbaarheid omtrent zaken die de SEP be treffen. zodat hun inbreng in de discussie over centrale- bouw zinvol kan zijn. De Friese staten willen zich het recht voorbehouden om zich tijdig te kunnen uitspre ken omtrent de al dan niet wenselijkheid van de bouw van nieuwe atoomcentrales in Nederland. De Friese motie is ter ken nis van G.S. van Zeeland en de N.V. SEP gebracht. Het Zeeuwse college van G.S. heeft ook een brief van de gemeente Vlissingen over energiezaken ontvangen. B. en W. van Vlissingen en De Raad van deze gemeente zijn van oordeel, dat er wat betreft de energleproduktie in Neder land, een nationaal plan dient te worden opgesteld, waarop 'n nationaal energiebeleid, on der parlementaire controle, kan worden gebaseerd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3