PUERTO RICO: EEN KOLOME VAN AMERIKA LIEVE NS RUN PAUS PAIILUS BETICHT VAN SOCIALISTISCHE VOORKEUR Vorige week belde er een bejaard echtpaar. Of er ook Tourlabel-vakanties naar Lunteren waren. We moesten ze teleurstellen. SPE MET Zweedse VLIEGTUIG ONGELUK IN V.S. DE VEAEMINCK GEÏNTERNEERD re-Töur-tje zekerheid binnenland buitenland 1m HI—hhiih Sp aans Verwaarloosd Experiment Uncle Som s onechte kind (II) Moord Rampspoed Aansluiting Keuze Schoten op Argentijnse zaakgelastigde in Santiago Eerlijk verdelen ONRUST IN W. DUITSLAND OVER STELLING IN BOEK: Dinsdag 8 januari 1974 Op het eiland Puerto Rico (ook gespeld als Por- torico) wonen 2.800.000 mensen op een oppervlakte van 8.862 vierkante kilonieter (iets meer dan drie keer de oppervlakte van Luxemburg)Het eiland is een „onecht kind van Uncle Sam". „Een groen para dijs met rafelige franjes in de sloppen van San Juau en de nog niet overwonnen armoede die er onder de zon altijd beter uitziet dan bijvoorbeeld in de getto's van de Noordamerikaanse steden", schrijft onze Ame- rikanse correspondent Bert van Velzen, die onlangs bet eiland bereisde. In twee artikelen behandelt hij de vraag of Puerto Rico een Amerikaanse kolonie is of niet. (Van onze correspondent) SAN JUAN (Puerto Rico) Is Puerto Rico een Ameri kaanse kolonie? Er zijn landen in de Verenigde Naties, zoals Cuba, die Puerto Rico beschouwen als een vesting van Amerikaanse imperialistische belangen en er is een groep luidsprekende „indepentistas" op het eiland die „Yanqui go home" eisen en leuzen voor socialisme en vrij heid op de muren kalken. 0 Strand aan de Atlantische kust van Puerto Rico. Nergens op het eiland is men meer dan 25 km verwijderd van de zee. Mensen als Theodoro Mos- ooso die aan het roer staat van het ontwikkelings- prograimma Fomento, zeg gen: we zijn getrouwd met de Verenigde Staten, maar La tijns Amerika is onze mai- traisse. De status van Puerto Rico is ongewoon, maar ver kiezingsuitslagen en een refe rendum in 1967 hebben duide lijk gedemonstreerd dat meer dan 90 procent van de Porto- rieaanse kiezers de voorkeur geven aan een blijvende bin ding met de Verenigde Staten. De nationalisten die echtschei ding willen kregen in het re ferendum niet meer dan een half procent van de stemmen en bij de goeverneursverkie- zingen van 1972 kwamen de uiteenlopende onafhankelijk heidsgroeperingen niet verder dan 8 procent van de stem men. Puerto Rico was gedurende vier eeuwen een kolonie onder Spaans beheer. Het eiland werd een Amerikaanse kolonie in 1898 als gevolg van de Spaans-Amerikaanse oorlog, die meer dan door wie ook veroorzaakt was door de Ame rikaanse krantenmagnaat Wil liam Randolph Hearst. Toen Duitse onderzeeboten tijdens de Eerste Wereldoorlog door het Caraïbische gebied slopen verkregen dg Portoricanen Amerikaans staatsburgerschap. Men kan zeggen dat de puur- koloniale verhouding pas be gon af te brokkelen na de Tweede Wereldoorlog. Het ei land kreeg zelfbestuur en, in 1952, de status van „Estado libre asociado", een aan de Verenigde Staten gebonden vrijstaat. Tot 1940 was Puerto Rico een verwaarloosd en vergeten ge bied dat door veelal uiterst middelmatige Amerikaanse goeverneurs werd bestierd, die alleen verantwoording behoef den af te leggen aan de Ame rikaanse president. Onder hen bevonden zich mannen die weinig meer ervaring hadden dan het exploiteren van een bazaar en kenmerkend voor hun visie was de uitspraak van E. Montgomery Reilly, die door president Warren Gama liel Harding wtrd benoemd: „Mijne vrienden, er is in dit land geen plaats voor een an dere vlag dan de Stars and Stripes". verneur Luis Munoz Marin. MunoZ Marin in zijn jongere jaren. De vader van de huidi ge burgemeester van San Ju- ain, Carlos Romero Barcelo, die zelf voor aansluiting bij de Amerikaanse Unie is. Er is bijna geen politieke voorman in Puerto Rico te vinden die eerder in zijn bestaan niet ge droomd heeft van onafhanke lijkheid. Puerto Rico is waar schijnlijk het dichtst bij onaf hankelijkheid geweest tijdens nationalistische onrusten in de dertiger jaren, toen de wel sprekende Pedro Albizu Cam pos het evangelie van de vrij heid predikte. Nog steeds wordt de massamoord van Ponce van 1937 herdacht waar tijdens een protestmars onder de vriendelijke tonen van het volkslied La Bouringquena plotseling het vuur werd geo pend en 20 mensen de dood vonden en meer dan honderd werden gewond. De Ameri kaanse senator Millard Tyding stelde toen de onafhankelijk heid van Puerto Rico voor on der condities die het eiland economisch in het graf zouden drijven. Luis Munoz Marin vergeleek het plan van Ty- dings met de Mexicaanse „ley de fuga" een vluchtwet, waar bij de politie een gevangene loslaat om het vervolgens in de rug te schieten tijdens zijn „ontsnappingspoging". In hun beste dagen haalde de onafhankelijken (in 1952) bij elkaar niet meer dan 20 pro cent van de stemmen. De stembus - resultaten zijn voor de „independentistas" terugge vallen tot ongeveer 8 procent en er is geen enkele onafhan- kelijkhfeidsgroepering die meer dan 5 procent van de stemmen kan veroveren. Het referendum van 1967 had tot resultaat dat 60,4 procent van de kiezers de voorkeur gaf aan de bestaande estado libre asociodo-status en dat 38 pro cent aansluiting bij de Ameri kaanse Unie wilde. De status van Puerto Rico is het onderwerp van doorlopend debat. Sommigen beschouwen de „commonwealth-verhouding met Amerika als een geparfu- meerd kolonialisme - anderen jubelen er over en beschou wen het economische huwelijk met de Verenigde Staten als een opwindend politiek en so ciaal-economisch experiment. Er zijn paradoxen De Porto- ricaan is Amerikaans staats burger, maar alleen Portori canen die binnen de 50 Ame rikaanse staten wonen kunnen hun stem uitbrengen tijdens de Amerikaanse presidents Er zijn altijd voorstanders van onafhankelijkheid in Puerto Rico geweest. Luis Munoz Ri vera, vader van de latere goe- 0 Een van de golfterreinen van het Dorado Beach hotel, waar de duurste suites 625 gulden per dag kosten. verkiezingen. Puerto Rico kan geen senators en afgevaardig den zenden naar het Ameri kaanse Congres, maar heeft daar een stemloze vertegen woordiger in de persoon van de geleerde Don Jaime Beni- tez. Portoricanen hebben on der de Amerikaanse vlag strijd geleverd in de Tweede Wereldoorlog, in Korea en Vietnam en ze betalen geen belasting aan de federale rege ring. Volgens sommigen betekent dat de Portoricanen twee derangsburgers van de Vere nigde Staten zijn. Puerto Rico is onafhankelijk bij de afwe zigheid van onafhankelijkheid. De politici die de huidige sta tus willen handhaven zeggen dat de meeste Portoricanen psychologisch en emotioneel niets voelen voor assimilatie in de Amerikaanse Unie en dat aansluiting bij Amerika een entreeprijs van 500 mil joen dollar per jaar zou vra gen als gevolg van het verlies van economische voordelen van de commonwealth-verhou ding. Volgens hen is onafhan kelijkheid de snelste weg naar economische rampspoed. Don Jaime Benitez betoogt dat als gevolg van de huidige verhou ding Puerto Rico de Verenigde Staten kan koloniseren. Dat is een dichterlijke vrijheid waar mee hij wil zeggen dat Puerto Rico meer aan de common wealth heeft dan Uncle Sam. De leider van de Portorioaan- se Onafhankelijkheidspartij, Ruben Barrios, denkt er an ders over. In een lange ver ontwaardigde uiteenzetting fulmineert hij: „Puerto Rico is ingesnoerd in het dwangbuis van kolonialisme. Binnen het huidige systeem zijn geen de mocratische verkiezingen mo gelijk. We leven hier in een politiestaat. Agenten van de FBI en de CIA dwalen door de straten. De telefoons wor den afgetapt. De geschiedenis boekjes die op de scholen worden gebruikt schilderen independentistas af als misda digers. Er wonen 280.000 ar men in de achterbuurten van San Juan. Bijna 400 onafhan kelijkheidsstrijders zitten in de federale gevangenissen of wachten op hun berechting. In de afgelopen drie jaar zijn er meer dan 130 aanslagen ge pleegd op onze kantoren. Ik ben de enige politicus die niet wordt uitgefloten in het honk balstadion". Een tegenpool van Barrios is Louis A. Ferré, de enige gou verneur die Puerto Rico heeft bestuurd die voor aansluiting is bij de Verenigde Staten. Hij veroverde de gouverneurspost in 1968 als gevolg van een schisma in de democratische volkspartij van de vrij staters. Volgens Ferré zal er een nieuw referendum moeten worden gehouden rond de vraag van aansluiting, com monwealth of onafhankelijk heid. Ferré denkt dat Puerto Rico niet voor 1980 de econo mische consequenties van aan sluiting bij de Verenigde Sta ten kan tillen. Romero Barcelo, 41 jaar en grijs, burgemeester van San Juan, wordt algemeen gezien als kandidaat voor het gouver neurschap in 1976 van de par tij die aansluiting bij de V.S. propageert. Hij hoopt in de politieke campagne tien tot vijftien procent van de aan hang van de democratische volkspartij af te weken. Zijn welbespraakte pers-chef, Di- mas Planas, beweert dat er in het Amerikaanse Congres aan zienlijke steun is voor de en tree van Puerto Rico in de unie. De vrijstaters betwijfe len dat ten zeerste. Als staat zou Puerto Rico politiek machtiger kunnen worden in Washington dan de helft van de vijftig Amerikaanse staten. Veel Amerikanen beschouwen Puerto Rico als buitenland en Puertoricanen in New York en elders op het vasteland zijn in meerderheid slachtoffers van racistische tendenzen die men op het eiland Puerto Rico vrij wel niet aantreft. Het aardige van de „estado libre asociado"-verhouding is dat zij een keus tussen aan sluiting of onafhankelijkheid onnodig maakt. Robert Schoe- ne, directeur van de portori- caanse inlichtingendienst, zegt: „Onafhankelijkheid vereist slechts één fout, een fout van Puerto Rico. Voor aansluiting bij de Verenigde Staten zijn twee fouten nodig: een van Puerto Rico en een van Ame rika. Alle economische argu menten zijn voor de common wealth. Alle culturele en psy chologische argumenten zijn tegen aansluiting". Het experiment van Puerto Rico is nog verre van voltooid. Gouverneur Rafael Hernandez Colon is bezig de telefoon maatschappij van ITT te ko pen, zodat men niet langer hoeft te luisteren naar het blaffen van een hond of naar muziek in afwachting van de kiestoon. Het telefoonsysteem is miserabel. Er zal een super oliehaven worden gebouwd op het eiland Mona, halverwege tussen Puerto Rico en de Do minicaanse repifbliek. Er is door Hernandez Colon een ontwikkelingsprogramma voorgesteld met een begroting van drie en een half miljard dollar. Er is nog veel te doen. De industrie op het paradijselijke eiland produceert twee en een half miljoen ton luchtvervui ling per jaar. Vrijwel al het oppervlaktewater in Puerto Rico is vervuild. En onder het gouden dak van wat een kwarteeuw geleden het ar menhuis van het Caraïbische gebied was leven nog veel te veel mensen in armoede en ellende, in sloppen die namen dragen als de Parel, Goede Lucht en Vietnam. Amerika, dat zestienhonderd kilometer noordwaarts begint, is ver weg en dichtbij. En boven San Ju an schijnt de zon 360 dagen per jaar. DOOR:GREET BUCHNER Met het stijgen van de wel vaart verruilden we langzaam maar zeker ons veilige plaats je in de trein voor het onveili ge plaatsje achter het stuur. Dat proces verliep dermate geleidelijk dat de NS het pas in de gaten kreeg toen de treinen bijna leeg waren. Maar toen nam ze dan ook maatre gelen: ze verhoogde haar ta rieven onder het motto: „Wat duur is is begerenswaardig". Helaas dachten de treinreizi gers er anders over en de NS verloor nog meer van haar klanten. Dus werd er nog maals gebrainstormd en jawel hoor. Er kwam een nieuw motto uit de bus. Ditmaal in de trant van „Wat kleurig is is aantrekkelijk en dus doen we meer kleur in onze trein". De gevolgen van deze brain storming manifesteerden zich alras in hippe gele, groene en rode treinstellen met snelle zwarte strepen, met vlam mend rood beklede zittingen en roomwitte plafonds, die binnen de korste keren onder de zwarte strepen zaten. Trou wens ook de licht gestoffeerde vloeren bleken niet zo een succes, want voortdurend zwart, maar de vrolijke kleu ren reproducties op de plaats waar eens decente zwart wit foto's hingen, maakten weer veel goed. Jammer was alleen dat deze nieuwe make-up van moeder trein handen vol geld ging kosten en dus vlot door berekend werd im de tarieven, die nog meer reizigers vande trein deden vervreemden. Weer was NS in last en weer werd er gebrainstormd door mannen die zeker veel verstand van treinen hebben, maar helaas geen weet van de wensen van reizigers. Anders waren ze nimmer tot de conclusie gekomen dat de enige redding van de NS gele gen is in het comfortabeler ma ken van de stoelen. Maar aan gezien reizigers geen inspraak hebben, laat staan een kans om te zeggen wat ze willen, werd een groot deel van de oude trouwe en zeer gemakkelijk zittende stoelen vervangen door in- en uitschuifbare vliegtuigchairs! De kosten van dit grapje worden binnenkort doorbere kend in de prijzen die weer omhoog gaain, ma-ar een knies oor die daiar op let. Op weg van Rotterdam naar Den Haag heb ik een dezer dagen voor het eerst kennis kunnen nemen van dit laatste neusje van de NS zitzalm en ik moet zeggen dat deze stoe len inderdaad geknipt zijn voor reizen van vierentwintig uur of daaromtrent. Maar tussen twee Randstadstops heb je nauelijks de ifans om alle standen te beproeven. Ik stap te dan ook doodmoe van alle gedraai en gehaspel uit de trein. Daarom lieve NS, voor het geval dat er binnenkort weer gebrainstormd gaat worden door mensen die zelf nimmer in een trein zitten, hierbij een aantal wensen van een zeer trouwe reiziger tweede klas Eerste wens: houd de ta rieven zo laag als redelijker wijs mogelijk is, want alleen van betaalbaar vervoer wordt inderdaad veel gebruik ge maakt. 0 Tweede wens: laat je trei nen zo snel mogelijk van punt A naar punt B lijden, iets waar je trouwens al aardig mee be zig bent. Derde wens: Geef ons de kans (jm te zitten, nu we noodgedwongen weer met ve len een beroep op je doen. En bedenk hierbij dat het eerlijker is om alle reizigers op een sim pel plaatsje te laten zitten, dan de helft op superdeluxe stoelen, terwijl de rest moet staan of zelfs de trein niet in komt! P.S. Al die hippe kleuren zijn best zolang ze geen extra geld gaan kosten, want echt lieve NS, ik ga liever twee keer op reis in een grauwe trein dan een keer voor duur geld in een rode met blauwe stippen. (Van onze redactie "buitenland) BUENOS AIRES Op de woning van de Argentijnse zaakgelastigde in de Chileense hoofdstad Santiago zijn vorige week donderdag schoten afge vuurd, zo heeft het Argentijn se ministerie van buitenlandse zaken zondag bekendge maakt. De kogels werden op de slaapkamer van Alberto del Carril afgevuurd enkele uren nadat' in de Argentijnse am bassade in Santiago een jeug dige vhiohtelin-g was doodge schoten door een Chileense po litieagent. Volgens de ambas sade bevond de vluchteling zich op het ogenblik van het incident op het ambassadeter- rein, maar volgens Chili was hij er buiten. JOHNSTOWN, PENNSYL VANIA (UPI) Een twee- motorig forensenvliegtuig van het type Beechcraft-99 van Allenghen.v Airlines dat vloog voor Air East Inc., is zondaga vond laat op het vliegveld van Johnstown in Pennsylvania bij de landing verongelukt. Van de zeventien inzittenden zijn er elf gedood en de rest ge wond. Het was het derde ongeluk op het vliegveld van John stown in twee maanden. In november van het afgelopen jaar en vorige week werd er, vliegtuigen bij de landing ge grepen en van de landings baan geblazen. papl«r uw p«i Brieven voor ueze rubriek moe met volledige naam en adres woid ondertekend. Bij publikatüe zullen 0. vermeld worden. Slechts bij hoge zondering zal van deze regel wor; afgeweken. Naam en adres zijn den de redactie bekend. Publikatie van br ven (verkort of onverkort) beteken) - dat de redact?® het In alle gevij •ens is met Inhoud, cq. strekking, Naar aanleiding van de crisis en de daardoor ontsl verandering voor alle nier] hoort men steeds meer bezuinigingen in energie I waarschijnlijk ook in alles we de laatste jaren zo vonden. Wie de jaren 3040 mtj maakt heeft weet wel welvaart is. En toch heelt woord voor veel mensen verschillende betekenis. Ik zo voor me de mensen nooit genoeg hebben, $ti duurdere autos, steeds dun re huizen. De advertenties de bainken liegen er niet het lijkt wel of ze het j cadeau geven. Ik heb het idee dat deze md nooit stilstaan bij het leea] anderen. Dan is er de tweede mensen die na hard we: een eigen huis hebben, tuin, een autootje, en er schrikkelijk blij mee zijn, ze het zo ver hebben in brengen. Er is nog een i groep; zo blij met wat z| heid, met het werk, vuur in de kachel, en I altijd de dreigende angs:| zonder meer op straat worden. Ook deze groep zich welvarend hqewel ze f geleken met de eerste met erg weinig tevreden is Welke groep zal nu het hardst gaan roepen rl tijden slechter gaa-n wordf ik denk toch wel nen die nergens erg me: hadden als in ziehzelf. hebben met geld gesmetc met eten gemorst verschi. lijk. Terwijl aan de, aa kant van de wereld de mt honger zaten te lijden. A! de rekening terug b# krijgen hoop ik dat de ra: met dat kleine beetje niet de dupe worden. 1 we hopen dat het meel vallen, maar zo kon heli langer. Misschien dat eil eerlijke verdeling ontstaa'l zullen het moeten aftL ten. ETTEN-LEUR. MEVR. MAJ Dinsdag 8 januai DUSSELDORF Duitsland verkeert ir voetbal roes. Nauwelijks dagen na de groepsin begon bij alle verkoop sen de run op de plaatskaarten. De mees langstelling ging uit plaatsen voor de wa tussen de beide Duits! op 22 juni in Hamburi fred Ebeling van de v» koopeentrale: „De k wenden uit de handen verkopers gerukt. We h het Volksparkstadion drie keer kunnen vullen Buiten de drie wedst van de Westduitse ploe tot nu toe „slechts" di DE acteur Henk van 1 heeft een telegram gesl aan minister Van Doom CRM waarin hij, in zijn 'anigheid van toneelspel Nederland, ten hevigste esteert tegen het advies de raad voor de kunst «I toneelgroep Podium in sterdam de bestaansmid te ontnemen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BONN Paus Paulus is er van overtuigd, dat de wereld van de toekomst alleen maar socialistisch kan zijn. Dit is een van de vele kernachtige zinnen uit het boek „Waar heen stuurt het Vaticaan?" van de Duitse publicist Rein- hard Raffalt, die reeds twintig jaar in Rome werkt en dooi de letterkundige kritiek als een achtbare en intelligente man beschouwd wordt. Het bij Piper in München ver schenen boek van 298 pagina's bevat talloze onthullingen, die zelfs intieme kenners van het Vaticaan verbluffen. Een van de meest opzienbarende is de verrassende verklaring voor de verwijdering van de toen malige mgr. Montini uit het staatssecretariaat door Paus Pius XII in het inar 1954. Volgens Raflalt was Montini gretig ingegaan op contacten die Togliatti als leider van de communisten met hem aange knoopt had. Terwijl Pius XII radicaal afwijzend tegenover het communisme stond, zocht mgr. Montini naar een middel om het Kremlin duidelijk te maken, dat niet de hele kerk en niet het hele Vaticaan zich voor alle tijden op het politie ke concept van Pius XII vast genageld hadden. De paus kreeg echter de lucht van Montini's contacten met Tog liatti en „verbande" hem naar het aartsbisdom Milaan. Volgens Raffalt is Paulus VI allesbehalve de twijfelende en weifelende Hamlet, maar iriënteert hij zijn kerk-poli- tiek met vastberadenheid en groot zendingsbewustzijn op een politieke verzoening met de Sovjet-Unie en op de here niging van de Roomse met de Russisch Orthodoxe Kerk. Paus Paulus zou zelfs een gro tere toeneiging tot het socialis me dan tot het liberale kapita lisme koesteren, omdat hem de immoraliteit van de levens vormen hiervan een doorn in het oog is. Bovendien be schouwt hij de beperkte vrij heid van het collectief als een geringer kwaad, aangezien de zedelijkheid hiervan hoger zou staan dan van het kapitalisme. Als gevolg hiervan zoekt hij volgens Raffalt het heil van de geschokte Roomse Kerk in een utopisch Rusland, dat christelijk, socialistisch en te gelijk machtig genoeg moet zijn om de mensheid aan een humaan bestaan te helpen. De Duitse schrijver is ervan overtuigd, dat paus Paulus zijn doeleinden meesterlijk in de methoden zoekt te verwe zenlijken, Dit blijkt o.a. uit het op 15 juni van het vorige jaar te Zagorsk ondertekende protocol tussen de Roomse en de Orthodoxe Kerk, dat vol gens Raffalt veel te weinig aandacht gekregen heeft. De schrijver is namelijk van me ning, dat Rome zich hierin op onopvallende wijze tot het so cialisme volgens Russisch mo del wendde en zelf socialis tisch vocabulair bezigde. Dan heet dat wettelijk: De prakti sche samenwerking tussen de Sovjet-Unie en het Vaticaan was een besloten zaak". itaffalts boek is vooral inte ressant, omdat het in Duits land grote religieuze en poli tieke ongerustheid veroor zaakt. Het meest gezaghebben de dagblad van het land, de „Frankfurter Allgemeine" wijdde er niet alleen een uit voerige recensie aan, maar ook een hoofdartikel, waarin de schrijver het Vaticaan ernstig voor deze politiek waar schuwt. Niet alleen, aldus de ,,FAZ" zal de Sovjet-Unie het christendom niet de vrijheid verschaffen, die paus Paulus wenst, en de kerk loopt ook gevaar in de „in discreriet ge brachte kapitalistische landen" haar religieuze uitstralings kracht te verliezen. Zuiver toevallig verscheen te gelijkertijd met Raffalts boek bij de Duitse uitgever „DVA" in Stuttgart een ander werk met talrijke onthullingen over het Vaticaan. Het werd ge schreven door Ekkehard Hie- ronymus, maar hierachter ver schuilt zich een schrijversduo. „Vaticaan intern" is weliswaar meer in de geest van Peyrefit te geschreven, maar ook veel verrassende details van dit boek zijn volgens ingewijden in overeenstemming met de waarheid. (Van UTRECHT De voo king komende spelers ding van Oranje vooi Duitsland niet tot het De spelers, de serie x| rond Oranje van de lq weken ook meer dan hebben gisteren tijdens bijeenkomst in Utrecht het hoofd van dr. Fadi geëist. Wel hebben zij eer Cor Coster - als expert o] gebied van reclame en spi ring - Karei Jansen (na de VVC.S) en Roel Wie en Martin Snoeck (na Sportpromotion BV) besta commissie opdracht geg tijdens het vandaag te vt gesprek met de doorlicht commissie van de KNVfl eis te deponeren dat er team-manager moet wc) benoemd. „De spelers waren eensgi in hun eis", aldus Karei sen, „zoals in de stem naar voren is gekomen" betekent ook dat aanvang ke dwarsliggers als Wim Hanegem, Jan van Bevere Barry Hulshoff met deze [lossing akkoord zijn geg „Als het een team-man wordt die bij ons in de sn valt", stelde Wim van H gem, die de spelers tijden persconferentie vertegen» dig'de, „heb ik er geen e: bezwaar tegen dat Fadr] als bondscoach aanblijft" Er zijn tijdens het gesl tussen de spelers en de V (de vakbond voor berd voetballers) diverse na| voor de functie van team nager genoemd. En hoi I Karei Jansen geen namen de prijsgeven, was het BRUSSEL (ANP) raadkamer te Gent I maandag de internering b len van de zevenvoudige I gische kampioen veldrij Erik de Vlaeminck. De reldkamploen uit het Bi sche Eeklo werd vorig jaai 8 november gearresteerd sinds die tijd verbleef hi de psychiatrische afdeling de gevangenis in Gent. IHet besluit van de Ge raadkamer was gebaseerd een verslag dat over de renner is uitgebracht door psychiater. Met zijn inte ring ls er een eind geko aan de vervolging die door gerecht tegen De Vlaem was ingestelB. Be arrestatie van De V mincK, vorig jaar, kwam een aantal geruchtmakende waarin de kampioen v< rijden de hoofdrol spee De Vlaeminck was bij hei ling betrokken bij verkeer: gevallen, hij maakte zich [Schillende malen schuldig bedreiging en eenmaal hij op heterdaad betrapt het stelen van farmaceuti^ Een psychiatrische comri sle zal nu uitmaken in w< [inrichting de wielrenner pleegd gaat worden voor j gedragsstoornissen. DSeze: {commissie moet ook de dl van de behandeling bepalen. STOCKHOLM-BELGRA- dO - De Zweedse sport] heeft nogal verontwaard gereageerd op de groepsin Ping voor het eindtoernooi het wereldkampioensc voetbal. Radio en televisie •tempelden het zelfs schandalig dat Zweden op lijn werd gesteld met Za Haïti en Australië. Ttramt „Svenska Daiel ®t uit Miataiö schrijft- trankfurt heeft Zweden frette nederlaag in het ««kampioenschap geie|

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10