V. D. SMISSEN HANDHAAFT DE SPANNING Van Praag: kritiek op sectiebestuur LOTING GROEPEN EINDRONDEN WK Hogere spaarrente bij de Rabobank tot l/MM 74 \m uEN JIDSLAVIÏ-SPANJE SAMENVATTING AC MILAN-AJAX Makaritsjev: Europese jeugdtitel SUPPORTER DREIGT MET VUURWAPEN Dé Stoop volgt Van Dalen op sport fERDAG 5 JANUARI1974 s X)TING OP 'ELE VISIE Uitslagen Dierckx kan weer spelen zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Zaterdag 5 januari 1974 19 23 Kalverboei met wit speelde lier 4842? waarna volgde, 23—28!) 32x23 (14—19) 23xl4 9x20) 15x24 (op 25x14 volgt 13—19) en (22—27) Uit). 22—28) 33x22 (18x27) 31x22 1318) 22x13 (8x48) en zwart von. Damblindheid was de oor aak van degradatie uit de re-klasse van Ons Genoegen lit Utrecht in de partij J. ,ynchA. Lekkerkerker. Lynch met wit vervolgde lier met 325? waarna zwart emise voorstelde. Heel een voudig kan zwart echter win- len door (45—34!) 25x21 711) enz. Txd4, Dg2 is de zwarte ko ning in de open gekomen tand in gevaar). W |A «i A A 26. f5xe6!, Db6xe6 (Of Pxf3, Dxd5 en behalve Dxc4 en Dxf3 dreigt vooral Dd7 en mat). 27. Lf3g4, De6h6 28. Lg4e2, Pd4xe2 29. Dd2xd5!, Tc4—d4 (Er dreigde Dd8 mat. Na Db6 wint Dxc4, Pxgl, Dc8 Ke7, Td7+, Ke6 Td6 enz.) 30. Tdlxd4, Pe2xd4 31. Dd5xd4. Dh6—b6 (Hoopt op dameruil maar wit heeft veel sterker. Na Dc6 bijv. zou e6! gemak kelijk winnen). 32. Dd4a4+, Ke8e7 33. Da4—a3 Ke7—e8 34. Tgl—cl, Db6—e6 (Lan ger kan zwart standhouden met Th2 o£ Kd7 maar objec tief blijft hij verloren). 35. Da3xa7, De6—f5 36. Kbl—al Df5—c2 (Op dit valletje heeft zwart bij zijn 34e zet vermoedelijk nog ge hoopt). 37. Da7—a8 Ke8—e7 38. Da8xb7 Ke7—e6 39. Tclxc2 (Inmiddels is Thl-r en mat gepareerd, dus:) Zwart geeft het op. ken die vertelde niet zo van oveel bij moet tellen". Inder- ilen betekent dat men in vrij en: de punten der hoge kaar- jen, de kansen, de waarschijn- llemaal achter de rug is dan ies bedraagt. Snelle en vooral dan vaak ook goede bridge- ler zou dan ook niet de fout ende west ir. het onderstaande jreen B 6 3 Géén B 9 3 O V 4 Géén ELLEIDER 2één 10 9 5 iéén westspeler was aan slag en er verliezen Bekend was dat d en daar uit het spelverioop een hartens of klaveren meer ipelleider nog vier ruitens in dat is nu voor ons duidelijk, niet in eeslaagd deze reken- él begreep west, dat wanneer gevreesde „dubbele renonce" i ruiten acht na en nu was tenvrouw van oost kon ver- •enonce dus harten ge- vorden getroefd en mag zuid lid heeft weinig aan dat ge- rouw nog moeten vinden om dat hij het goed doet is 50 r als zuid .berekent" dat west ïanden moet hebben. De leider est snijden en dat betekent t, maar inderdaad moet je er tellen Voor de vele liefheb leren een wanhoop! UITGEEST (ANP) Alleen wanneer Hans Vultink in Uitgeest zijn nationale titel in het kader 47/2 niet prolongeert, mag naast hem een tweede Nederlander naar het Euro pees kampioenschap in Alicante worden afgevaardigd. De kans daarop was ook na de partijen van vrijdagmiddag nog reëel aanwezig. Dank ztf Christ van der Smissen, die met veertien punten in de ontmoeting tegen Piet Vet remise forceerde en toen nog de kans op het kampioenschap in eigen handen hield. Had de Brabander in de na- eurt gemist, dan was de zaak or Vultink praktisch gespro ken al weer geklaard geweest en had Nederland met zeker heid slechts een man in Ali- ante gehad. De titelverdedi- BELGRADO (S1D) Milo |van Ciric, chef trainer van het ïuidslavische voetbalelftal, heeft vrijdag laten doorsche- jieren, dat Zuidslavië bereid (ou zijn om de beslissingswed- itrijd tegen Spanje toch on 16 anuari te spelen. Als de FIFA beslist dat we het duel op 16 januari in Pa rijs moeten spelen, zullen wij daarmee akkoord gaan. Wij hopen echter dat de FIFA met onze moeilijkheden onz eeoui- etitie ligt stil en de spelers kijn op vakantie, rekening houdt en de wedstrijd pas find februari of begin maart laat verspelen. Als wij toch op pe zestiende van deze maand noeten spelen, zullen wij onze tepelers van vakantie terugroe pen en onmiddellijk in een trainingskamp gaan". De wed- Itrijd Zuidslavië-Spanje, met fis inzet een plaats in het (indtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal, is oodzakelijk geworden, om- at beide ploegen in hun groep gelijk waren geëindigd. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Vandaag Brengt de TROS-televisie rechtstreekse verslag van de loting voor het wereldkampi oenschap voetbal vanuit de ludio van de Hessische Rund- bnk in rankfurt. De uitzen- Bng begint om 21.00 u. ger had tegen Van Nijnatten (400221 in vier beurten) noch tegen Feeke (40092 in acht beurten) fouten van bete kenis gemaakt. Het grote aan tal beurten tegen de Noond'hol- lamder kwam door gebrek aan concentratie, nadat, Vultink met 192 van start was ge gaan. Hij kon daarna een tijdlang zijn gedachten bij het spel houden. Pas in de achtste beurt werd hij weer meester over de ballen en scoorde torn een fraaie slotserie van 109. Vultinik, die zijn gemiddelde zag dalen tot 94,11, tilde niet zwaar aan diat moyenne. „Het was op deze tafels toch vrij wel onmogelijk om een re cordgemiddelde te spelen. Nu ik onder de honderd ben ge zakt, behoef ik mij daarover bijna geen zorgen mee.r te ma ken". was zijn nuchtere com mentaar. Van der Smissen had het moeilijker gehad dan Vultink. De jonge Brabander giing niet opzij voor Jean Bessems, die (Van onze sportredactie) HILVERSUM De NOS-te- levisie zendt woensdag van 18.00 tot 18.45 uur via Neder land I een samenvatting uit van de eerste wedstrijd om de Su percup, die in het San Siro-sta- dion in Milaan tussen AC Mi lan en Ajax wordt gespeeld. De NOS-radio zendt van 13.25 tot 15.20 uur via Hilversum II een rechtstreeks verslag uit. De returnwedstrijd, die woensdag 16 januari om 20.15 uur in Amsterdam begint wordt eveneens door de NOS-radio rechtstreeks uitgezonden en wel via Hilversum III. zijn 29e verjaardag niet met een zege op zijn concurrent kon bekronen. Bessems ver loor ruim: 181400 in acht beurten. Ook met Piet Vet leek Van der Smissen aanvan kelijk weinig problemen te hebben. Hij had op elke klei ne serie van Vet een zwaarder wegend antwoord en leidde na vijf beurten ruim: 386223. Toen kwam Vet echter opzet ten. Hij speelde af en toe vrij gelukkig en kon mede daar door 149 caramboles verzame len. Van der Smissen kreeg een moeilijke positie en miste. Vet maakte daarop met 28 de 400 vol. Het pleit voor de jonge speler uit Sint-Willebrord, dat hij onder de zware druk als hij miste, zou Vultink vrijwel zeker al kampioen zijn niet bezweek. Heel behoedzaam stootte Van der Smissen de veerti enpunten bijeen, die de spanning in het toernooi hiel- den- DERDE RONDE Vam Nijnatten 221 4 126 55.25 Vultink 400 4 280 100.00 V. d. Smism 400 8 304 50.00 Bessems 181 8 123 22.62 VIERDE RONDE Van Nijnatten 400 6 122 66.66 Velthuis 220 6 164 36.66 Van Deventer 26 68 11 3.25 Bessems 400 8 121 50.00 Vet 400 7 149 57.14 V. d. Smissen 400 7 143 57.14 Hans Vultink: moyenne gedaald onder de honderd. Vultink Feeke 400 8 192 50.00 92 8 55 15.25 De stand na de vierde ronde is: 1. Vultink 8 287 94.11 2. V. d. Smissen 7 304 61.53 3. Velthuis 6 181 30.21 4. Vet 3 186 32.32 5. Van Nijnatten 2 126 32.24 6. Bessems 2 144 27.38 7. Van Deventer 2 180 25.75 8. Feeke 2 150 24.48 (Van onze sportredactie) BREDA NAC-trainer Henk Wullems heeft zondag op Gerard van de Dries (ge blesseerd) na de beschikking over zijn complete selectie- groep. Dat houdt in dat Theo Dierckx, hoewel nog niet voor honderd procent fit, weer kan spelen tegen Az '67. Henk Wullems, die het elf tal dat NAC de rode lantaarn overdeed waarschijnlijk niet veel zal veranderen, ziet de wedstrijd in Alkmaar met een gematigd optimisme tegemoet. Wullems: „We hebben thuis gelijk gespeeld in het begin van de competitie. We zijn nu een stapje verder met Ver meulen en Schrijvers er weer bij. Aan de andere kant moet niet vergeten worden dat AZ zich tot een van de betere ploegen heeft ontpopt. We zul len proberen een puntje te pakken". FRANKFORT (DPA) Vanavond, omstreeks negen uur, zal de spanning zich ontladen. Dan trekt Detlef Lange, een elf-jarige Berlijn- se jongen, de loten uit de bekers voor de groepen in de eindronden voor het wereld kampioenschap voetbal, dat 159 dagen later zal beginnen. Een loting die overigens geen loting zal zijn, want in de grote zaal van het gebouw van de Hessische omroep zal de uitkomst voor een belang rijker deel een gevolg van plaatsing dan van loting zijn. De tv-kijkers in 29 landen zullen een loting zien die nadrukkelijk is „voorbe werkt" in de ochtenduren, voor de zestien landen in de vier bekers gaan, zal name lijk een indeling in vier groepen gemaakt zijn, waar bij zowel rekening zal wor den gehouden met bereikte resultaten in vorige wereld kampioenschappen, als met de wensen van de organisa tor, de Westduitse Voetbal bond. Rekening houden met de vorige kampioenschappen be tekent bijvoorbeeld dat de eerste vier van het vorige titel'toernooi zodanig van el kaar worden gescheiden dat zij niet met elkaar in een groep kunnen komen. Het houdt in dat Brazilië, Italië, Wesit Duitsland en Uruguay zeker niet al in de eerste ronde tegen elkaar zullen, spelen. Een ander gegeven dat al voor de loting vast staat is dat de organisator, West Duitsland in groep een (Berlijn, Hamburg) zal spe len en Brazilië in groep twee (Frankfort, Dortmund, Gel- senkirohen). Italië en Urugu ay zullen dus in de groepen drie en vier terecht komen. Fadrhonc Voor de lofinig zullen de lan den over vier bekers worden verdeeld, wiaairlbij steeds uit iédere beker een land zal worden getrokken ten einde een groep van vier bij elkaar te krijgen. De samenstelling van de eerste beker, zal zaterdag morgen wanneer de inde- lingsoomimissie v.an de Fifa met de organisators begint te vergaderen, weinig moei lijkheden opleveren, name lijk: Brazilië, West Duits land, Italië en Uruquay. Na deze indeling beginnen de moeilijkheden pas. Behalve met sterkte van de deelne mende landen en met de verlangens van de organisa tors, wordt namelijk ook nog enigszins rekening gehouden warden met een redelijke geografische spreiding over de groepen. Dit opdat niet Oh® en Argentinië in een groep met Brazilië of Uru quay komen en in andere groepen geen Zuidameri- kaanse landen zijn vertegen woordigd. De indeling van de zoge naamde „zwakke" beker zal de plaatsingsoommissie niet voor al te veel problemen stellen. Zaire, Haiti en Au stralië kunnen zonder meer verzekerd zijn van hun plaats bij het zwakke kwar tet, de vierde gegadigde lijkt in de eerste plaats Oost Duitsland, dat net als de eer der genoemde drie landen niet kan wijzen op prestaties in de eindronde vain een we reldkampioenschap. De orga nisators zullen het op dat punt ook niet al te moeilijk maken en vermoedelijk niet eisen diat voorkomen wordt dat Oost- en West-Duitsland zodanig worden gescheiden dat zij elkaar niet in de eer ste ronden van de groepen kunnen ontmoeten. Nederland is op dat punt een moeilijker geval. Ook het Nederlands elftal kan niet bogen op recente presta ties in de eindronde van een wereldkampioenschapstoer- nooi, maar de Westduitse voetbalbond wil wel een zo danige indeling animeren dat Nederland een plaats krijgt in groep twee of drie, waar door een volksverhuizing naar de stadions van de be trekkelijk dicht hij de Ne derlandse grens gelegen plaatsen Dortmund, Gelsen- kirchen en Düsseldorf gesti muleerd kan worden. Dat werkt het vermoeden in de hand dat de naam van Ne derland in een beker wordt geworpen met die van Ar gentinië, Chili en Schotland. De laatste beker zou dan ge vuld worden met Polen, Bul garije, Zweden em Spanje of Zuid-Slavië. Vier jaar geleden, voor het kampioenschap werden de zestien deelnemende landen als volgt „geplaatst" Voor de loting begon: Beker 1: We reldkampioen 1966 Engeland, nummer twee van 1966 West Duitsland, halve finalist Sov jet Unie en Europees kampi oen Italië. Beker 2: (Latijns Amerika) Brazilië, Peru, Mexico en Uruguay, Beker 3: (Zwakke landen El Sal vador, Israël, Marokko en Roemenie. Beker 4 (de rest) België, Zweden, Tsjecho-Slo- wakije en Bulgarije. Deze wetenschap en rekening hou dend met een aantal overwe gingen, die bij de plaatsing meetellen, zou de indeling voor de loting van Frankfort, er waarschijnlijk als volgt komen uit te zien: Beker 1: (sterken) Brazilië, West Duitsland, Italië en Uruquay, Beker 2: Argentinië, Chili, Nederland en Schotland of de winnaar van Spanje Zuid Slavie,. Beker 3: (Zwakken Haiti, Zaire, Australië en Oost Duitsland, Beker 4: (rest) Polen, Bulgarije, Zwe den en Soanje-Zuld Slavie of Schotland. sport In 't kort VOETBAL Mr. Erik J. Mulder, die in juli 1971 werd aangetrokken als zakelijk lei der van FC Twente, zal de Eniscihedese voetbalstichting per 1 maart a.s. verlaten. Op die datum treedt hij als jurist in dienst van een accountants kantoor in Emmeloord. VOETBAL. De loting voor het eindtoernooi orn het wereldkampioenschap voetbal, die zaterdagavond om 21.00 u. in Frankfort wordit verricht, zal in 41 landen rechtstreeks op de televisie te volgen zijn. Niet minder dan 290 journalis ten helbben gemeld dat zij de loting persoonlijk wilden bij wonen. In totaal zullen onge veer 1200 personen bij de Hes- sischen Rundfunk aanwezig aanwezig zijn. AMSTERDAM (ANP) Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, heeft zich vrijdaga vond geArrende zijn toespraak ter gelegenheid van de nieuw jaarsreceptie van Ajax achter bondscoach Fadrhonc opge steld. Van Praag leverde ern stige kritiek op het sectiebe stuur betaald voetbal en op de chef d'equipe (Jack van Zan ten), die mede de begeleiding van het Nederlands elftal heeft verzorgd. Van Praag nam een voor zichtige aanloop. Terugblik kend op het afgelopen jaar stelde hij dat de prestaties van zijn club mogelijk mede ongunstig beinvloed waren door de omstandigheid dat tien spelers tot de „mogelij- GRONINGEN De twintig jarige Rus Sergei Makaritsjev is vrijdag tijdens het toernooi om de Europese schaaktitel voor junioren kampioen geworden. In de laatste ronde versloeg hij de Pool Kuligowski, terwijl zijn naaste concurrent, de Hongaar Pinter, tegen de Westduitser Mack niet verder kwam dan remise. Hoewel beide spelers gelijk eindigden, werd de Rus toch tot Europees kampioen uitge roepen, omdat hij in de voor ronden een beter percentage resultaat had behaald. Tevens veroverde hy de internationale meestertitel. Pinter begon de laatste ron de met een voorsprong van een half punt op Makaritsjev, maar de Hongaar moest het opnemen tegen de Westduitse remisespe ler Mack. Pinter, die snel een beslissing wilde forceren, nam daarbij teveel risico en kwam in grote moeilijkheden. Door dat Mack blunderde, bereikte de Hongaar toch nog remise. Door winst op de Pool Kuli gowski kon Makaritsjev op ge lijke hoogte komen met Pinter. De Rus heeft het publiek lang in het onzekere gelaten, maar na een zes uur durende strijd kwam hij in een toren-eindspel met een pluspion tot het volle punt en de titel. De overige partijen eindigden in remise. Koopman deelde het punt met de Roemeen Urzica en eindigde met de Belg Goor- machtigh op de laatste plaats in de hoofdgroep. VOETBAL Het contract tussen FC Twente en tweede trainer Jan Morsing is met twee jaar verlengd. De uit Al melo afkomstige Morsing, die eerder Heracles en AGOW heeft getraind, werd m het begin van dit seizoen aange steld als assistent van Spitz Kohn. ken" voor het Nederlands elf tal hadden behoord. „Hoezeer wij nationale successen ook voorstaan", stelde Van Praag, „hoe graag wij een bijdrage willen leveren aan het Neder lands elftal, het brengt ons soms zorgen voor zover het Ajax betreft. Wij als bestuur zullen, gezien de gebrekkige leiding en begeleiding die tot heden het Nederlands elftal ten deel is gevallen, een en ander nauwlettend volgen en niet schromen als grootste le verancier van spelers ons zeg je te doen en zo mogelijk ingrijpende maatregelen te ne men, indien dit nodig mocht zijn". Als pleister op de versgesla- gen wond, voegde Van Praag er aan toe, dat Ajax op dit moment bereid is zijn vertrou wen te geven aan de commissie van de KNVB, die nu doende is orde op zaken te stellen rondom het Nederlands elf tal. De gedachte dat het Neder lands elftal weinig zou berei ken in West-Duitsland wan neer leiding en begeleiding ongewijzigd zou blijven, uitte Van Praag met de volgende woorden: „De terugkomst, straks uit Duitsland van een groot aantal gedesillussloneer- de Ajax-spelers zal zonder twijfel een nadelige invloed hebben op het seizoen 1974 1975. Het zou een hoge prijs zijn als wij door de heersende omstandigheden op dit mo ment geen hernieuwd lands kampioenschap zouden kunnen verwezenlijken". In zijn toespraak besteedde de voorzitter van Ajax vervol gens aandacht aan de bondsco ach. „De eerste maatregel die de commissie van de KNVB met betrekking tot het Neder lands elftal heeft genomen is het aanhouden van de heer Fadrhonc als trainer-coach. Of wij dit nu goed of slecht vin den, voor en tegenstanders zullen zich nu achter hem die nen te scharen. Nu zijn benoe ming een feit is, zal aan hem alleen de leiding dienen te worden gegeven. Hij zal moe ten kunnen werken zonder een pistool op de borst, zoals in het afgelopen jaar. Geen chef d'equippe en wat dies meer zij naast hem, voor hem of achter hem. Hij draagt de verantwoordelijkheid en zal niet nog eens moeten worden begeleid. Na de indirecte aanval op mr. Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie be taald voetbal, die in het be stuur het nationale elftal on der zijn hoede heeft, volgde ook nog een rechtstreekse aan val op de vice-voorzitter van de KNVB. „Wij", stelde Van Praag, „hebben er nooit een geheim van gemaakt kritiek te hebben op het sectiebestuur betaald voetbal. Dit omdat het bestuur, onder leiding van de heer Hogewoning nagenoeg niets heeft bereikt van de ge stelde doelen. Ik betreur het daarom ten zeerste dat niet onze penningmeester Henk Timman, maar de heer Stoop, de opengevallen plaats in het sectiebestuur gaat innemen.' Voor Van Praag afscheid nam van de scheidende fysio therapeut Nico Kat, besteedde hij ook aandacht aan het ver trek vorig jaar van Johan Cruijff. In verband daarmee stelde de voorzitter dat met het tussentijds verbreken van de arbeidsovereenkomst geen precedent is geschapen. „Ge ruchten dat, wegens buiten landse belangstelling, na het lopende seizoen ook anderen „voortijdig" zouden (kunnen) vertrekken", zei Van Praag, „zijn op niets gebaseerd". SYRACUSE Dank zij een supporter, die de scheidsrechter en spelers van de tegenpartij met een geweer bedreigde, heeft de amateurclub Citta Giardino in Syra cuse met 70 kunnen winnen van Franco Mo- la. In de tweede helft had scheidsrechter Se- bastiano Scionti een spe ler van de thuisclub uit het veld gestuurd. Tij dens het tumult, dat hierna ontstond, haalde een onbekend gebleven fan van Citta Giardino thuis een dubbelloops geweer. Bij zijn terug komst vuurde hij eerst tweemaal in de lucht en richtte toen op de scheidsrechter. Deze kon niets anders doen dan de uit het veld gestuurde speler weer toelaten. Het speil werd hervat en de boze supporter bleef met zijn vuurwapen dreigen, waardoor de verdedigers van de be zoekers niet meer durf den in te grijpen. Het gevolg was een overwin ning van 78 voor Citta Giardino. De politie arri veerde pas toen de schietgrage supporter was verdwenen. DEN HAAG (ANP) De voorzitter van Fc. Amsterdam, de heer D. Stoop, volgt de heer H. J. van Dalen op ais bestuurslid van de selectie be taald voetbal van de KNVB. De heer Stoop kreeg 77 stemmen en de andere kandi daat, de heer H. Timiman (A- jax) verwierf 52 stemmen. (ADVERTENTIE) (*oor «Kanomen «wteen teeptïjdl ven S jaar wnal En nog vele andere aantrekkelijke spaarvormen; Het is de moeite en de rente waard eens te gaan praten bij de Rabobank Q

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19