in oog met de blauwe reiger: werken aan 't milieu fe-Bs fc LS PUZZEL 16 van de weekhoofdprijzen Philips kleuren televisie AKTIE NATUUR ,en uiteraard de 168 week- prijzen vrij uit vrq uit Zó inzenden Het postbüsnr. is in DEN HAAG PUZZEL MEE No.16 yH inzending puzzel 16 is verlengd van 3 januari tot 10 januari 8.000,= kersti Velen hebben de mond vol over na tuurbescherming en milieubeheer. De meesten zonder precies te weten waar over ze het hebben. Dat hoeft ook niet. Je kunt terecht ook vóór de bescherming van onze zeevogel stand zijn zonder het verschil te we ten tussen een zilvermeeuw en een papegaaiduiker. Maar er zijn mensen die bijna dag en nacht - pro deo vaak en gecombineerd met een broodwin nende dagtaak - bezig zijn met het beschermen van de natuur en het be heren van het milieu. Theopliiel Volgorde Zaagbekken een miljoen gulden aan prijzen Uiteraard moeten de N's van puzzel 16 EENMAAL worden geteld. Want dit is een herhaling van 22 december (van 22 december) L 1 ijdschrift Zaterdag 5 januari 1974 Zo'n man is Johan van den je jezelf onzichtbaar hebt ge- nu op bezoekers. Aan dat Zo krijgt blij kb 4 Steen, onbezoldigd conservator maakt kun ie minuten lans wachten komt een einde als alle vecht.nartiien Zo'n man is Johan van den Steen, onbezoldigd conservator van het natuurreservaat Canis- vlietkreek bij Sas van Gent We ontmoeten hem in de diepe duisternis van een gure de cembermorgen, tegen zeven uur, aan de rand van het re servaat. Het is moeilijk je voor te stellen dat je in een natuurge bied komt of het zou moeten zijn omdat je bijna bij elke stao in de vette modder weg zinkt, tot halverwege de schachten van je rubberlaar zen. Vanuit de Kanaalzone komt een Pernisachtige lucht aandrijven en de bladerloze skeletten van de bomen steken duidelijk af tegen de krans van industrieel licht die het vogelparadijs aan de Canis- vlietkreek omgeeft. Van den Steen heeft nog een vrijwilliger bij zich, de Belgische bioloog Jacques Verloove uit Sint Amandsberg. Naast zijn lange ochtendwa- ken samen met Van den Steen, in de schuilhut van de Canisvliet, besteedt hij weke lijks ook nog zo'n 15 a 20 laboratorium- of studeerkamer uren aan de onder protektie van Staatsbosbeheer staanc.e kreek. Vooral de kwaliteit van het water heeft zijn aandacht. Die valt, tot ieders tevreden heid, wel mee sinds de publie ke opinie het gemeentebestuur van het aan de Canisvliet pa lende Zelzate dwong de vuil- lozing op de kreek via de Reigerskil te staken. Maar waakzaamheid blijft geboden, zo blijkt als Verloove, uren later, ons een monster toont van het water uit een in de kreek mondende sloot. Sporen van landbouwgif zijn duidelijk en in verontrustende hoeveel heden zichtbaar. Ogenschijnlijk trekt de fau na (de flora is uiteraard in zijn winterslaap gedompeld) zich weinig aan van dit ge vaar, maar Van den Steen laat in een lange opsomming van planten en dieren die verdwe nen zijn, sinds hij 35 jaar geleden de Canisvliet begon te verkennen, horen hoezeer het oorspronkelijke biologisch evenwicht van de kreek is aangetast door „de vooruit gang". Wat ervan overbleef is even goed toch nog een lust voor het oog. Vooropgesteld dat je kunt ldjken terwijl de talloze watervogels hun natuurlijke wat wrede en nogal hebzuchti ge spel spelen. Dat kan alleen als de vogels niet door hebben dat je er bent. Het klinkt paradoxaal: maar alleen nadat je jezelf onzichtbaar hebt ge maakt kun je minuten lang oog in oog staan met een ui terst schuwe blauwe reiger. Theofiel geheten en een vaste bewoner van de kreek. Dat onzichtbaar maken ge beurt door in een kist te krui pen die de wijdse naam „ob servatiehut" draagt en met zijn drie bij één meter maar net genoeg ruimte biedt aan drie zittende mannen en een oliekacheltje. De hut is nog geen anderhalve meter hoog en de zitbank is hard. De lin dethee, die Van den Steen heeft gezet na een langdurige verhitting van het water op het oliekacheltje, is lekker warm, maar de smaak is niet om over naar huis te schrij ven. De boterham met kaas die hij op hetzelfde kacheltje roostert, smaakt natuurlijk naar petroleum. De observatiekist is voorzien van afdekbare kijkspleten, waardoor de gemeen koude en met chemische luchtjes be zwangerde wind de hut in en uit trekt. Het wordt een uiterst onge makkelijke zit van drie uren. Zonder benen strekken en mei weinig kans om te gaan ver zitten. Maar het blijken ook boeiende uren te worden, zo dra de horizon lichter grijs wordt en de lichtjes van de Kanaalzonefabrieken verflau wen en verdwijnen. Bioloog Verloove heeft een enorme hoeveelheid brood en soepbeenderen gestrooid rond de „hut", die aan de rand van het water, op de waadplaats staat. „Voorlopig moet er vooral geluisterd worden", zegt Johan van den Steen, overdag griffier bij het ge rechtshof in Gent. „We ver wachten bonte kraaien en meeuwen die ergens anders hebben overnacht en nu zo langzamerhand op zoek naar voedsel moeten zijn". De bonte kraaien (uit Rus land) laten voorlopig verstek gaan deze morgen en ook op de plas blijft het lang stil. Een waterhoen is het eerste dier dat in diepe schemer nog uiterst omzichtig komt af stappen op de hoop brood voor de hut. Het diertje gunt zich alle tijd want je kunt nooit weten. „Je hoeft maar een vinger door de kijkspleet naar buiten te steken, of weg is hij", zegt Van den Steen. Als het lichter wordt, zien we links van ons een grote concentratie wintertalingen Recht vooruit, verder op de plas is een groep slobeenden uit de rietkraag tevoorschijn gekomen om, in formatie zwemmend, de snaveis door het water halend, voedsel te zoeken. Het wachter echter is nu op bezoekers. Aan dat wachten komt een einde als ergens boven de hut de helde re schreeuw van een kok meeuw klinkt. Tot op dat moment heeft het waterhoen het rijk alleen ge had bij de grote broodhoop. Dat zal gauw afgelopen zijn. Daar komt de eerste kok meeuw al. Zijn enthousiaste roep lokt tientallen anderen die van heinde en ver komen neerduiken. Het waterhoen komt in de verdrukking nu en dan, maar het pikt z'n kruimel tje nog mee. Meer agressie bij de meeuwen wekken de meer koeten op, maar die komen dan ook met z'n zevenen. Voor de schuilhut is het nu een kabaal van jewelste. Hon derden vogels dansen op en neer boven de broodhoop. Tientallen komen binnen handbereik zonder zich be wust te zijn van de aanwezig heid van mensen. Het vals en gulzig klinkende meeuwencon cert lokt nu grotere soortgeno ten. Eerst de stormmeeuwen en tenslotte de zwaar gebouw de, chagrijnig kijkende zilver meeuwen. Geleidelijk aan krijgen de kokmeeuwen ge noeg van de woedende uitha len van de grotere vogels en misschien ook van het brood. Hun aantal neemt in elk geval al af wanneer Theofiel, de blauwe reiger, komt aanwie- ken. Na vanuit de lucht het ge krioel voor de hut te hebben verkend, strijkt hij statig neer, vlak voor onze kijk spleet. „Hij hoeft dat brood niet", ücht Van den Steen fluisterend toe, „maar waar gegeten wordt, komt de blau we reiger kijken of er wat van zijn gading bij is". Er vliegen er meer rond nu. maar alleen Theofiel is geland. Hij heeft z'n nek in een gemakkelijke S gelegd en kijkt toe hoe de andere el kaar elk stukje van het toch overvloedig aanwezige brood afhandig willen maken. Een prachtig dier met een wat bo ze maar tegelijkertijd oneindig stoïcijnse blik. De andere trekken zich weinig aan van de veel grotere reiger. Er is hier voor hem niets te halen. Hij zal zelf op jacht moeten. Met lange vleugelslagen maakt hij zich los uit het gewoel waar inmiddels de zilvermeeu wen de dienst zijn gaan uit maken. „De meeuwen", zegt Van den Steen, „komen altijd in een vaste volgorde. Eerst de kokmeeuwen, dan de storm meeuwen en tenslotte de grote soorten, zoals de zilvermeeuw. Zo krijgt blijkbaar, ondanks alle vechtpartijen, toch ieder ziin deel". Verder op de plas is ook niet alles bij het oude geble ven. De slobeenden zijn nog steeds bezig met hun wonder lijke demonstratie „etend for- matiezwemmen". Maar de ta lingen zijn naar een andere hoek van de plas verhuisd. Daar arriveren nu meer een den. De blauwgrijze tafeleen den met rode koppen en hal zen en hun snelle wiekslag, trekken aanvankelijk de meeste belangstelling van de experts in de hut, maar wer kelijk opgewonden raken zij als er een zevental grote zaagbekken arriveert en zo lijkt het wel speciaal ten gerieve van de bespieders, vlak voor de hut komt vis sen. Zaagbekken, afkomstig uit poolstreken, doen dat door te duiken. Zij kunnen snel onder water zwemmen en grijpen hun glibberige prooi klemvast in hun gekartelde snavels. Pas boven water gekomen, wippen zij hun visje naar binnen. De meeuwen weten dat en wach ten boven de plaats waar een zaagbek is ondergedoken om snel neer te duiken als de duikende visser boven water verschijnt. Menige zaagbek raakt zo zijn prooi kwijt aan de wendbare, snelle kokmeeu wen. Rond tien uur is het spekta kel afgelopen. De meeste vo gels hebben hun ontbijt bin nen en houden zich wat rusti ger of zijn vertrokken. Het is dan tijd voor de ruim ander half uur durende ronde over het reservaat, langs rietkragen, door moerassen, nieuwe aan plant (van staatsbosbeheer) en langs de door de bioloog in het water uitgezette glasplaat jes voor microscopisch onder zoek. Afgelopen oktober hebben Van den Steen en Verloove hun rapporten gemaakt over een jaar lang leven en sterven, spelen en jagen, groeien en bloeien in de Canisvlietkreek. Lijvige documenten zijn het, die een eindeloos aantal uren observeren, investariseren en doodgewone handarbeid verte- genwordigen van twee onbezol digde (want van Belgische na tionaliteit!) natuurbeschermers in een Nederlands staatsreser- vaat. Sommige mensen doen meer voor het milieu dan verreweg de meesten van ons kunnen opbrengen. Figuurlijk maar ook letterlijk Pro Deo dus! WIM KOCK. Johan van den Steen, geboren in Sas van Gent, leunend met zijn hand op de observatiehut bij de Canisvliet, ex-internatwnal waterpolo (Belgische olympische ploegen Helsinki, Rome en Tokio), a.s. dinsdag 45 jaar en thans griffier aan het gerechtshof in Gent vanaf 1938 verknocht aan de vogelrijke Canisvliet en nu conservator van dit staatsnatuurreservaat, onbezoldigd omdat hij Belg is. Naast hem: de bioloog Jacques Verloove, sinds 1970 vrijwel elke zaterdagochtend voor zonsopgang, samen met Van den Steen te vinden in het natuurgebied waar hij de kwaliteit van het water nauwlettend in het oog houdt, f NOGMAA Duizenden en nog eens duizenden verzoeken bereikten ons de afgelopen week van puzzelaars en puzzelaarsters die iedere week meedoen aan de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Aktie Natuur -om kranten van 22 december waarin de 16e puzzel werd gepubliceerd, omdat deze puzzelaars rond de Kerstdagen en de jaarwisseling met vakantie in eigen- of buitenland waren. Daarom publiceren wij nogmaals puzzel 16 (van 22 december) en verlengden het inzendtermijn tot 10 januari. Volgende week volgt puzzel 17. De uitslag van deze puzzel zal dinsdag 15 januari in deze krant worden gepubliceerd. W.».. aK *1* 4l> *1* «J, *|U jtl# De eerste weekhoofdprijs: Een Peugeot 104, ter waarde van 8.595,-. De tweede weekhoofdprijs: Een kleurentelevisie ter waarde van 2.600,- een geschenk van Philips Nederland, Eindhoven. |e*c De derde weekhoofdprijs: Een stereo installatie, bestaande uit een pioneer SX-525 tuner/ versterker, twee CS-R300 speakerboxen, totale waarde ƒ2.280,- een geschenk van Pioneer Electronic (Europe) N.V, van import- en Exportbedrijf L.Wüst Zn. B.V., Adam. De vierde weekhoofdprijs: Een afwasmachine of voor ƒ850,- aan andere Bauknecht- apparaten (wasmachine, centrifuge, koelkast, enz.) aangebo den door Bauknecht B.V., Breda. De vijfde weekhoofdprijs: Een home-trainer Skiff roeimachine op oliedruk waardoor u kilo s lichter wordtwaarde 425,-, aangeboden door Carnielli Nederland. De zesde weekhoofdprijs: Een Singer zig-zag machine, type 353 Starlet, ter waarde van ƒ549,- een geschenk van Singer B.V., Amsterdam. Vier prijzen: 1.000,- schoon in het handje! ƒ2.000,- schoon in 't handje! Een verblijfsvakantie voor 2 personen in Europa, naar keuze uit de nieuwe Shell-catalogus, ter waarde van ƒ1.000,-* Aangeboden door Shell Nederland BV. •v KT -'-ij Naast een komplete Bauknecht-keuken als eindhoofdprijs, stelt BAU KNECHT ook graag deze kompakte, praktische Minor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. t.w.v. ƒ2.000,- als ex tra Kerstprijs beschikbaar. Horizontaal: 1. Politieman: 6. op grote afstand: 8. beproeving; 13. verhaal; 15. werkverzuim: 16. Ierse verzetsorganisatie; 17. aanhangrij- tuig; 20. omroepvereniging; 24. radio unie (afk.)25. economisch-techno logische afdeling (afk.); 26. algeme ne ontwikkeling (afk.); 27. gifslang; 29. deelnemer aan een vereniging; 30. in de hoogste mate; 33. zwijn; 34. zingt samen met Hermien; 35. haringnet; 37. bijl; 39. zuiver gewicht van koopwaar; 41. verharde huid; 42. voertuig; 43. kilovolt (afk.); 45. Romeins keizer; 46. rijksluchtvaart- schooi (afk.): 47. krijgsplan: 50. kippenverblijf; 51. honderdduizend gutden; 52. bovenkant van dak; 60. deciliter (afk.); 61. zilver (scheik.); 62. lidwoord; 63. meisjesnaam; 64. plaats in Gelderland; 66. onbeschof te lui; 69. toverheks; 71. interest; 72. deel van het oor; 73. Indianenpaal. Oplossing ALLEEN PER BRIEFKAART inzenden (zoals voorbeeld aangeeft). Naast de normale porto plakt u tenimnate 1 gulden (en ten hoogate 5 gulden) aan geldige Nederlandse postzegels extra, ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Stichting Natuur beschermingseducatie. Vermeld duidelijk naam en adres en de slagzin welke u in de puzzel heeft gevonden. Men mag zoveel oplossingen inzenden ats men wif mits extra gefrankeerd met tenminste één gul den. Uw oplossing dient uiterlijk vol gende week donderdagmorgen in ons bezit te zijn. Oplossingen die daarna nog binnenkomen doen niet mee aan de trekking, welke ge schiedt door notaris J. H. Birkhoft te Den Haag. Oplossing van de puzzels en het daarin voorkomende aantal letters N zijn gedeponeerd en zijn bindend. Puzzelaars in het buitenland kun nen meedoen. Zij moeten hun op- BRIEFKAART Nationale Puzzelactie De Stem afz: uw naam Postbus 10103 en adres OEN HAAG-2040 0 GLOBE heeft het la toneelstuk van de En, schrijver Christopher Ham op het repertoire genomen 14 februari is de première Wilden (Savages) in Ein ven. Hoofdrol Eric Schne regie Adr. Brine. DAG GERRIT! heet tentoonstelling, die van 11 nuan tot 10 februari te zal zijn in de Beyerd te da. Gerrit is Gerrit de Ml die velen kennen als illui tief ontwerper en docent St. Joost. 0 DE GEESTENBEZWl DER, een film over het geesten bezeten lichaam een jong meisje, naar aai ding van een boek van Vi am Blatty, is eindelijk k gekomen. Kosten 10 mil. dollar, geraamd 3 miljoen] New York is de film enthi ast ontvangen. 0 DE HUGENOTEN, opera van Giacomo Meyerl die nog zelden wordt o| voerd, krijgt vanavond première in de Kon. Vla Opera te Anwerpen. Volg vertoningen op 13 en 26 j ari en 1 en 3 februari. 0 BOCCACIO gaat morj middag om 14 uur (en vri; 11 jan om 20 uur) bij de Opera te Gent, terwijl^ avonds om 20.15 uur Die berflöte te zien is. 0 OCTAVE Landuyt e: seert schilderijen keramie! juwelen in Cultureel Cen Venlo van 2 jan tot 18 febr. 0 DE ARK in Boxtel laa 271 januari zien: een comp overzicht van het werk Willem van Genk, Etnogra van galerie Anuschka, sterdam en litho's uit de 1: ste tijd van Picasso. 0 OPENBARE discussie de Nota Kunstbeleid begint 15 januari met een gesprek het ministerie met de Federatie van Kunstenaars! enigingen. Daarna volgen nog een stuk of zes met ari re organisaties. 0 j, JESSURUM is vana jan 11 hoofddirecteur van Rijksdienst voor Monument zorg Hij is mr. Jan Korf evolgd. EARLE BROWN Am :aans componist, zal van februari tot 15 maart in Rot' I dam lezingen houden, we fepen leiden en werken studeren. HET BRABANTS ORKï besteedt veelaandacht aan deitdaagse muziek, zo bl uit het Buma-overzicht. gezamenlijke orkesten bral ten 153 Nederlandse werl tijdens 369 uitvoering waarvan HBO er respectie lijk 23 en 123 voor zijn rel I ning nam. Van de 101 jeu I conjterten in het land verzo de HBO er het liefst 41. ABSURDISTISCH Rea me [van John Verbeek - go ches - van 5 tot en met januari bij de Brabar Kunst Stichting te Tilburg. 0 j KEES van Bohem sereens, Jules Bekker zi drukken, Johan Suttorp zi drukken, Heinz Reijnders sen, Henk Brouwer, relii Isabel van Seims aquarell Gerard Lutz, pentekening Ton Mertens tekeningen ibeth Gerst keramiek, en met 31 januari in gale Pepdjn Reigerstraat Breda. lossing op een briefkaart schrijven en in een gesloten envelop met bijvoeging van tenminste twee inter nationale antwoordcoupons (aan le der postkantoor verkrijgbaar) zenden aan: Postbus 1010, Den Haag. BELANGRIJK: Tel vooral het aantal malen dat de letter N in deze puzzel voorkomt. Noteer het aantal, MAAR ZEND HET NOG NIET IN, Na 26 puzzels vragen wij u het totaal aantal N's uit ALLE 26 puzzels op te geven. U dingt daardoor mee naar de unieke Eindhootdprijzen en extra- eind- hoofdprijzen. Bij juiste invulling ontstaat op de regels 21 en 54 horizontaal de zin, .die wij u vragen in te sturen. Deze zin stuurt u in (zie: Zó inzendenwaardoor u kans heeft op één van de prachtige week- en weekhoofdprijzen. Tevens no teert u het aantal N's dat na oplossing in het diagram staat. Aan het einde van deze 26 weken durende puzzelactie moet het totaal aantal fetters N worden opgegeven, waardoor u meedingt naar de eind- en extra- eindhootdprijzen. ÉAMENSPEL-10: „Het vo deel van de toepassing deze fantasie- en gestaltete nieken ligt in de snelheid ie diepgong waarmee de jfe persoon van de toneelsj er in gaat in het cal Js", aldus Jan Velzebr f inleiding op dit numm ■[gewijd is aan condit verandering. To tykamp schrijft daarin ot ^jro en Makro als Romeo ulia; Robert Adolfs over I in een wegwerpcultuur >n Vinkeoog over Niets waar: alles is mogelijk. Lute v. d. Linde en W| Odéjhadden een gesprek o\| veranderingen in relaties Ineke en Mare Nevejan van de terapie is dat iemal wordt wie hij is") -(Same spel, Zand-Pad 28, Maarsetn). sen). Verticaal: 1. Jongensnaam; 2. klaar; 3. geestdrift; 4. voorzetsel; 5, piano krukje; 7. rekbaar materiaal; 8. voorexamen; 9. goud (Frans); 10. iedere; 11. buitenzitje van café; 12. (kerst)brood; 14. vogeltje; 15. runde ren; 18. rad; 19. glibberig; 22. vliegbewijs; 23. autoritje maken; 27. vorentje; 28 ten dele; 31. pus; 32. koningszetel; 36. niet mooi; 37. woonboot; 38. sneeuwlat; 40. loco motief en wagons; 42. begin van de strijd; 44. vaandel; 47. zie 51 horizontaal; 48. insekt; 49. melkgeef- ster; 51. ogenblik; 53. Koninklijke militaire academie (afk.); 54. veelge bruikt metaal; 55. paradijs; 56. stekelig dier; 57. stand der edelen; 58. schrijfvloeistof; 59. klankweer- kaatsing; 65. lidwoord; 66. van elk (afk.); 67. gij; 68. heilige; 70. tweeklank. FOTO-l: Kan er sprake z: van „nmartegeld" als onze to's slecht worden afgewe: door centrale foto-laboratoi] Een vraag gesteld n.a.v. klau ten over de slechte ontwikk kwaliteit bij het Kodak-la ralfrrium in Rijswijk. Get de Fujica ST 801 met 6 obj tieven. .Bij de schilderkunst o roeit met het werkstuk en aanleiding tot het werkst\ In foto's alleen de aanleidin zegt Paul Citroen in een sprek. IJsland als uitdagï] voor de fotograaf wordt toond met het werk van Fr «•selhoff on Richard Ste: Ron Mc Cormiek fotografeer doodgewone mensen in Lond ^ast-End en het werk van iem Diepraam komt aan l. vFoto-postbus 4, Doetinchem „HOLLANDS MAA !S^ -Een slecht n ais Lorenz kan natuurlijk een goed etholoog zijn", ®.v®n D'ik 'n zijn bijdr wet Humantsme en hut ethologie. „Israël is niet een substituutoplossing j antisemitisme", bew Jan Brugman }n een dial len de u)er 0Ver wat lijk? Kapel Arabieren nu eig van het Reve, Gei

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 16