eRPS Zeer benard bestand in Midden-Oosten Weer praten, maar toestand in Engeland zeer verscherpt Besprekingen Europees regio fonds uitgesteld Trein en bus ezeiy Afluisterapparatuur in Syrische ambassade te Brussel ontdekt Onderzoek naar toestanden Nieuwersluis Drugnota gsbewijzen Bedrijfsbezetting in Weesp duurt voort Vliegende schotel in Zwitserland binnenland buitenland ii in iiwmn m mi mm him— Regerings voorlichting UWE RVORM UITPUTTINGSSLAGEN IN DE SINAI EN GENèVE commentaar Gallische haan Mercedes-Benz 450 auto van liet jaar 1973 Gelderland gaat kolen stoken in elektriciteitscentrale Da j an-Kissinger een miljoen gulden aan prijzen Garagehouder dreigde hamster- benzine in brand te steken van elkaar verwijderd zijn. 's Avonds konden wij nooit I weg, 'n verjaardagsfeestje was J voor ons taboe of je moest met 'n taxi gaan, maar dat doe je ook niet al te vaak want ook dat hapte er aardig in. Nou neemt u maar gerust van mij aan dat je, na jaren modderen met 't openbaar vervoer, je maar wat blij bent dat je je 'n auto kunt veroor. j loven. Dus geef niet alleen dt automobilist de schuld maar *j laat 't openbaar vervoer mer- vj ken dat hun het ook wel lich- telijk in de hand gewerkt heb- ben. MADE MEVR. AVONTUUl Zaterdag 5 januari 1974 Op zaterdag 15 december 1973 was er in de zendtijd van de Tros een uitzending over sociale uitkeringen. Aan het einde werd een adres ge. noemd, het werd niet her haald, zodat ik niet verder kwam dan Rhijnspoor - t( Amsterdam. Ik meende, dat de Tros in Hilversum mij wel aan het adres kon helpen en draaide dus Hilversum 02150 -. „Juffrouw heeft u voor mij dat adres, dat zo juist weri genoemd?" „Mijnheer, wilt u maandag even bellen?" Maan dag: „Juffrouw—", zie voren. „Mijnheer, dan moet u de NOS draaien, ik zal u he nummer geven". Ik draai weer Hilversum. „Juffrouw enz', zie voren. „Mijnheer u spreekt met de NOS-televisie, u moet de NOS-radio hebben. Ik zal i het nummer even geven". Dank u. Weer Hilversum draaid - „Juffrouw - enz. zit voren. „Mijnheer, dat was eer. regeringsuitzending, dan moe: u Den Haag draaien, nummer 070Dank. Den Haag gedraaid. „Jut frouw - enz. zie voren". Mijn heer van welk departement bent u? Juffrouw ik ben hele-, maal niet van een departe ment. Moet u eens goed luiste ren, ik vraag alleen maar eer. adres, dat over de radio al is genoemd. „Wacht u even, ik| verbind u door". „Juffrouw enz. zie voren. „Mijnheer, de is het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering aan het Rhijnspoorplein 1 in Amster dam". „Dank u, juffrouw" Amsterdam geschreven et tekst gevraagd. Gewacht er. nog niets ontvangen. He: wordt begin 1974. Ik deck wellicht weet de Raad vatl Arbeid in Breda iets mee: „Juffrouw" - zie voren. Zei geeft me een nummer in Am sterdam, maar verbindt mijl toch nog even door. Opniera' dezelfde vraag. Een ander te lefoonnummer. Dat dan einde lijk gebeld 020„Mijnheer die tekst enz". „Och, die tekst is door de drukte van tl! feestdagen nog niet gedrukt". Stom van mij ook, die feestda-4 gen kwamen er ook onver-I wacht tussendoor. Je blijft lasjB chen, ook in 1974! BREDA J. A. MOSHEUVEL DEN HAAG (ANP) I Staatssecretaris Stemerdink (Defensie) heeft gisteren toe gezegd dat hij een onderzoek zal laten instellen naar de ma nier waarop in het depot voor discipline in Nieuwersluis ge detineerden die in psychische moeilijkheden zijn geraakt worden behandeld. Hij deed deze toezegging tijdens een onderhoud met drie dienst plichtige artsen die een brief hadden geschreven aan de mi nister van Defensie over hun bevindingen tijdens een ex cursie naar Nieuwersluis. In die brief betitelden zij de toe standen in Nieuwersluis als middeleeuws. Zij hekelden voornamelijk het regelmatig gebruik maken van dwangbui zen, het opsluiten in kleine Isoleercellen en het vrijwel niet aanwezig zijn van psychi atrische hulp. De staatssecretaris verklaar de na afloop van het gesprek met de artsen dat hij hun brief sterk overtrokken vond. Zijn voornaamste bezwaar was dat het onderzoek van de art. sen niet wetenschappelijk was gebaseerd en uiterst summier was geweest. Volgens de staatssecretaris maakt een huisarts, die al vijf tien jaar aan het depot is ver bonden, twee maal per dag een ronde. Zijn er gedetineer den die in ernstige psychische moeilijkheden zijn geraakt, dan worden ze, indien noodza kelijk, in een isoleercel opge sloten. in sommige gevallen ook in een dwangbuis. De vol gende morgen worden ze over gebracht naar het militair hos pitaal aan de Springweg in Utrecht. Minder ernstige ge vallen worden verwezen naar het wekelijks snreekuur van de psychiater. De algemene indruk van de staatssecretaris is, dat Nieu wersluis te kampen heeft met problemen waarmee elk ver ouderd gebouw zit, zoals te kleine en te slechte cellen. De drie betrokken artsen, de heren J. Bakers, J. Wassenaar en C. Wittkamp, vertelden na afloop van het gesprek dat hun brief was gebaseerd op verklaringen van een onderof ficier. Zij hadden niet met ge detineerden gesproken. Dezelf de man zou over de Jehova's Getuigen, die geen gebruik wensen te maken van de wet op de gewetensbezwaarden en die hun voorarrest uitzitten in Nieuwersluis, gezegd hebben: „Ze moeten ze allemaal tegen de muur zetten en een kogel door de kop jagen". De artsen hadden de indruk dat deze opvatting door de leiding van het depot wordt gedekt. De staatssecretaris zei hiero ver dat mensen met een der gelijke mentaliteit niet in deze instelling thuishoren. De Franse president heeft op de hem eigen wijze een bij drage geleverd om de toch al niet erg hartelijke betrek kingen tussen Nederland en Frankrijk te verkillen. In zijn antwoord op een tijdens zijn nieuwjaarspersconferen tie gestelde vraag meende hij de gevolgen van de Arabische olieboycot tegen Nederland te moeten bagatelliseren en het Nederlandse beroep op de Europese solidariteit als een kwestie van Nederlands eigen belang voor ,te stellen. Met deze reactie heeft de heer Pompidou eens te meer ervan blijk gegeven van wezen en doel van de Europese Ge meenschap weinig (Nederlandse) kaas te hebben gegeten. Wan neer de Franse president beweert „dat het Nederland er alleen maar om te doen is dat Rotterdam de grootste haven van de ereld blijft", dan miskent hij een van de belangrijkste doel stellingen van de Europese Gemeenschap, namelijk dat de lid staten overeenkomstig hun eigen natuurlijke gegevens (delf stoffen, geografische ligging etc.) tot welvaart moeten geraken, :onder kunstmatige bescherming of andere ingrepen. De olie- oycot tegen Rotterdam doet aan dat beginsel afbreuk. Het is lovendien een politiek wapen dat volstrekt willekeurig wordt gehanteerd. Hetzelfde geldt voor de toespeling welke de Franse president heeft gemaakt op de veronderstelde tegenwerking van Neder land tegen een Europese energiepolitiek. Wij hebben al eerder opgemerkt dat zo'n Europese energiepolitiek niet bestaat om dat zelfs de meest summiere voorstellen daartoe van de Euro pese Commissie door de Raad van ministers niet zijn behandeld. Onder meer omdat de vertegenwoordiger van Frankrijk dat niet wilde. Waar het de Fransen werkelijk om te doen is, is dat heel Europa moet mee betalen aan een technisch twijfelachtig en economisch kostbaar gasdiffusieproject voor de opwekking van kernenergie. Zowel het Verenigd Koninkrijk als de Bonds republiek hebben de voorkeur gegeven aan het Nederlandse ultracentrifugeproject. Nog onlangs heeft deze „troïka" te ken nen gegeven dat ook anderen zich erbij kunnen aansluiten. Maar dat zal de Franse eer wel te na komen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO (Genève) De woordvoerder van de V.N.-vre- desmacht in het Midden-Oosten in Cairo verzekert elke dag weer dat aan het bestand tussen de Israëlische en Egyptische troepen de hand wordt gehouden. Er behoeft echter niet aan te worden getwijfeld dat in de Sinai en langs het Suezkanaal een nieuwe uitputtingsslag aan de gang is. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Minister van werkgelegenheid William White- law en de leiders van de tweehonderdzestigduizend mijn werkers in de kolenindustrie gaan volgende week woens dag weer rond de tafel zitten om te pogen het arbeidsge schil op te lossen. De staking breidde zich gisteren echter verder uit. Een soortgelijke uitput tingsslag schijnt ook in Ge nève aan de gang te zijn, waar gisteren de militaire werkgroep van de vredes conferentie over het Mid den-Oosten voor de vierde keer bijeen was om te spre ken over scheiding van de Egyptische en Israëlische troepen aan het Suezfront. De V.N.-woordvoerder in Cai ro wil en kan niet toegeven dat meer dan 5.000 V.N.-militairen niet bij machte zijn de tiental len schietpartijen die zich da gelijks voordoen en waarbij ook zware artillerie gebruikt wordt, te voorkomen. De „blauwhelmen" kunnen de inbreuken op het bestand al leen nog maar registreren. Zij moeten „een duik nemen" wan. DEN HAAG (ANP) —Een internationale jury van 45 au tojournalisten 'heeft de Merce des-Benz 450 serie gekozen tot de „auto van het jaar 1973" De winnende auto kreeg 115 van de in totaal 675 te verde len punten. De organisatie van deze tra ditionele auto-van-het-j aar verkiezing is thans in handen van de Europese (auto)bladen Autovisie. Daily Telegraph. Der Stern, l'Equipe, Quattro- ruote en Vi Bil agar e. De gehanteerde verkiezings normen waren originaliteit van technische conceptie (waarin ook de veiligheid is begrepen), esthetische vorm geving en de tegen/woorde voor de prijs. Wegens een plaatselijk con flict legden in Midden-Enge- land 6.000 mijnwerkers gisteren het werk nu volledig neer en de provinciale afdeling van de mijnwerkersbond in Wales dreigde dat haar leden ook wel tot een driedaagse werkweek kunnen over gaan, zoals velen in andere takken van industrie al noodgedwongen hebben. Besprekingen tussen de di rectie van de staatsspoorwegen en de bond van spoorwegperso neel over beëindiging van de stiptheidsactie zijn tot gister avond weer op niets uitgelopen Er is geen enkele vooruitgang geboekt, aldus sir Sidney Gree ne, leider van de nationale bond van spoorwegpersoneel. De Labour-oppositie eiste dat het parlement voor een spoed vergadering van kerstreces wordt teruggeroepen om de in dustriële crisis te bespreken. Het parlement moet nu 9 janu ari bijeenkomen, zes dagen eerder dan voorgenomen. In een vraaggesprek voor de televisie zei lord Carrington, voorzitter van de conservatieve partij, dat de regering mogelijk zou worden genoodzaakt ver vroegde verkiezingen uit te schrijven WEESP (ANP) In het be drijf van Porter Precision Pro ducts, dat stempel- en ponsge reedschappen vervaardigt, op het industrieterrein in Weesp duurt de bezetting door het 35 man tellende personeel in alle rust voort. De bezetting begon donderdag middag toen de Franse eige naar R. Leonard door het per soneel uit het bedrijf werd ge zet nadat deze een aantal per soneelsleden ontslag op staande voet had aangezegd. De bezetters zijn vast van plan hun actie voort te zetten, zolang niet is tegemoetgekomen aan eisen, die al half december door de vakbonden werden meegedeeld aan de advocaat van de heer Leonard. De direc tie van het Franse bedrijf (voor 100 pet. eigenaar van het Wees per bedrijf en zelf voor de helft in handen van het Amerikaan se moederbedrijf) heeft gewei gerd meer dan 16.000 gulden beschikbaar te willen stellen voor de elf personeelsleden, die in eerste instantie zouden moe ten afvloeien. Dat bedrag zou nog te iaag zijn om de wettelijke opzegter mijn te financieren. Ook blijkt de heer Leonard niet bereid de werkgelegenheid voor de ach terblijvers voor langer dan een maand (ook al minder dan de opzegtermijn) te garanderen. Een derde eis van de vakbon den is dat een reorganisatie (waartoe zij in beperkte zin en in principe bereid zijn) beperkt dient te blijven tot ontslagen, die individueel door de directie met redenen moeten zijn om kleed en gefiatteerd moeten zijn door een speciaal daartoe te benoemen commissie. ARNHEM (ANP) De Gelderse elektriciteitsmaat schappij (PGEM) gaat met het oog op de energiecrisis reser ve-eenheden inschakelen, die nog zijn ingericht voor het stoken van kolen. Dit heeft rip directeur, ir. J. H. van den Broeke, in ziin nieuwjaarsrede gezegd. Het energieverbruik ligt de laatste weken al acht a negen procent lager dan was ge raamd. De centrale in Gelderland beschikt over alle voorzienin gen voor de aanvoer en opslag van kolen. Er is zelfs ruimte voor uitbreiding van de cen trale met een kolen-eenheid. neer er over hun hoofden ge schoten wordt of wanneer gra naten op enkele meters van hun stellingen inslaan en hun tenten en slaapzakken door splinters beschadigd worden. Blijkbaar om een „beter" en minder dreigend beeld van de toestand te geven meldt de V.N.-woordvoerder sinds 1 ja nuari nog slechts het aantal gro tere incidenten. Op 2 januari waren er dat echter al 42, de dag daarvoor twaalf. Volgens een V.N.-woordvoer- der staakte Israël donderdag het doorlaten van verzorgings konvooien voor de ongeveer 20.000 militairen van het om singelde derde legerkorps op de oostelijke oever van het Suez kanaal. Ook de burgerbevolking van Suez werd niet van niet-mili- taire goederen voorzien. Als motief noemde Israël de be schieting in het gebied van Suez door de Egyptenaren. Intussen begon de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, in Washington zijn be sprekingen met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Dit gebeurde tegen de achtergrond van berichten dat Israël bereid zou zijn tot een beperkte, een zijdige terugtrekking van zijn linies in het gebied van het Suezkanaal om vorderingen naar een vredesakkoord te ver gemakkelijken. (ADVERTENTIE) Iedere week te winnen voor 1.- als u meepuzzelt met de Aktie Natuur in deze krant: Een tapijtknooppakket t.w.v. 244,80, een geschenk van NV Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. SCHUPPEN Zn. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Europese ministersconferentie die zeven januari te Brussel gehouden zou worden over het regionale Europese hulpfonds is voorlopig uitgesteld tot de 14e. Dit heeft een EEG-woordvoerder in de Belgische hoofdstad bekendgemaakt. Zoals gemeld was de confe rentie eerder verdaagd omdat Engeland en West-Duitsland het niet eens konden worden over de grootte van het fonds. Overleg tussen beide landen heeft nog niet tot zodanige resultaten geleid, dat men aanstaande maandag al voor een vruchtbaar gesprek rond de tafel zou kunnen gaan zit ten. De Britten hebben inmiddels laten weten dat de besprekin gen op bilateraal niveau suc ces beloven. Engeland wil diat het fonds vijf maal groter wordt dan de som die West- Duitsland als voornaamste bij dragende land ter beschikking wil stellen Bonn wil er eerst nog over praten met Italië, en Ierland, die ook veel baat zullen heh- ben bij het fonds. Engeland, dat met een fikse economische crisis kampt en het meeste baat bij het fonds zou hebben, wil dat de ge meenschap in een periode van drie jaar drie miljard dollar voor het project uittrekt. De Britse regering heeft dit geld hard nodig als bewijs voor tegenstanders van de Eu ropese samenwerking dat het lidmaatschap van de gemeen schap zijn nut heeft en heeft gedreigd het door West-Duits land ingediende voorstel tot gezamenlijke Europese maat regelen tegen de energiecrisis te blokkeren als het regionaal hulpfonds niet over het ge wenste bedrag kan beschik ken. (Vervolg van pagina 1) De strop voor NS is uiter aard nog veel groter, want de twintig extra treinen en de twintigduizend extra zitplaat sen die maandag zullen worden geboden, kunnen niet meer ge schrapt worden. In Utrecht wil men die versterking nu maar als „een inspeeloefening" be schouwen. Bij het streekvervoer liggen de zaken al even moeilijk om dat de bedrijven bij elkaar vijf honderd bussen van toerwagen- ondernemers hebben gehuurd die worden ingezet naast de ei gen extra's. Van die huurcon tracten kan men moeilijk af en daarom zullen bijvoorbeeld maandag de met particuliere bussen versterkte BBA-dien- sten wél rijden, maar de eigen BBA-versterkingen niet. De NOS, die met een grote cameraploeg op het Bredase Stationsplein maandagochtend een reportage zou komen ma ken, heeft dat onderwerp een week uitgesteld. LUGANO Vliegende scho tels staan op het ogenblik in Zwitserland weer in het mid delpunt van de belangstelling sinds boven het land regelma tig onbekend vliegende voor. werpen worden waargenomen. Op de foto een van de waarge nomen voorwerpen boven Lu gano. Deskundigen hebben geen verklaring kunnen geven over dit voorwerp. SANTPOORT (ANP) De eigenaar van de hamsterbenzi- ne heeft gisteren gedreigd zijn hele benzinevoorraad in brand te steken. De man gooide al vast een vat om, toen politie- maAnen de brandstof in beslag wilden nemen. Deze namen geen risico en trokken zich terug om versterking te vra gen. Na lang praten en overleg met de officier van justitie wist een politie-inspecteur de garagehouder tenslotte te be wegen zijn verzet op te geven. In ruil daarvoor werd hem toegezegd, dat zijn wagens niet in beslag genomen zouden worden. DE politie van Velsen heeft gisteren een grote hoeveelheid gehamsterde benzine opge spoord. In een oud carrosserie- bedrijf in het dorp Santpoort trof de politie vijf grote vaten en een tankwagen vol met benzine. Het zou gaan om een hoeveelheid van ruim 4.500 li ter. DE politie van Apeldoorn heeft 1600 liter dieselolie in beslag genomen die een inwo ner van die stad had opgesla gen in een tank achter zijn woning. DE rijkspolitie in Heesch bij Oss heeft gisteren 4500 liter gehamsterde benzine in beslag genomen. IN enkele dagen tijd heeft de rijkspolitie te Eist 3000 liter gehamsterde benzine bij parti culieren in beslag genomen. Een zakelijke mededeling: V mag dus morgen NIET rijden, attentie, u mag dus morgen NIET rijden. Een collega vertelde dat de zucht van verlichting bij het vernemen van het uitstel van de distributie tot in België te horen was. Een tweede zakelijke mede- deling, tevens goede raad: lees de verkeersregels nog even na als u uit de auto op de iet* stapt. Een heer uit Axel. de heer H. Sikkema, is van mening dat het olieprobleem praktisch is opgelost. Hij stuurde het volgende lijstje van wat we besparen: A. Minder rijden 30% B. Door de autoloze zondag 14% C. Door snelheids beperking 15% D. Door zuiniger afstelling 15% E. Door te „poolen" 25% Totale besparing 99% Moeten we ons voor de 1% die overblijft nu zo druk ma ken? vraagt hij zich at m "49 Wij vragen ons hetzelfde af. De New York Post gaf haar lezers een advies om ondanks de schaarste toch aan benzine te kunnen komen. Eerst moet men een taxi-chauffeur omko pen. om llSm te laten verklap pen, waar een pomp is die nog benzine levert. Vervolgens moet men de pompbediende omkopen om hem de tank vol te laten gooien. De N.S. volgende week: Er rijden nog heel wat auto's vandaag de dag, vandaag de dag.... Volgende week zaterdag gaat de distributie dus in, of niet. Want de regering is door de te geoliede knieën gegaan, Juist, dan weet u gelijk de doordraver-van-de-week. Wij draven weg. weg weg, zogezegd. Van de MERIJN. (Vervolg van pagina 1) De bewindslieden menen dat het beleid er op gericht moet zijn de handel in henneppro- dukten en drugs met onaan vaardbaar risico zo veel moge lijk te scheiden. Dit onder scheid moet nu al in de straf bedreiging tot uiting komen. In de praktijk is immers ge bleken dat er een nauwe sa menhang bestaat tussen de handel in de diverse soorten van drugs, waardoor drugs met onaanvaardbaar risico te gemakkelijk voor de gebrui kers van hennepprodukten toegankelijk worden. De be schikbare cijfers wijzen op een verdere groei van de ille gale handel in drugs, vooral heroïne. De regering wil vasthouden aan liet voorstel drugadvies commissies in te stellen. De door het vorige kabinet aange kondigde wetswijziging t.a.v. de handel in amfetaminen wil de regering zo spoedig moge lijk effectueren. Ook op enke le andere punten meent de regering dat nu al wettelijke voorzieningen kunnen worden getroffen. BRUSSEL (ANP) In de Syrische ambassade in Brussel is bij een onderzoek afluister apparatuur gevonden achter de lambrizering in de kamer van de ambassadeur. Dat heeft de ambassadeur gistermiddag op een persconferentie bekendge maakt, nadat enkele Belgische kranten hierover berichten hadden gepubliceerd. Twee delen van de lambrize ring in de ambassadeurskamer waren vervangen door valse panelen, waarachter de appara tuur was verborgen. Dat ver wisselen kan volgend de ambas sadeur gebeurd zijn tijdens eer inbraak die in 1972 gepleegd werd. De apparatuur is ontdekt door Belgische instanties die op ver zoek van de ambassade een on derzoek instelden. Dat gebeurde nadat in de nacht van 1 op 2 januari j.l. opnieuw was inge broken in het ambassadege bouw. Omwonenden zagen mid den in de nacht licht branden en hadden het ambassadeperso neel gewaarschuwd. Tijdens het onderzoek vond men op de zolder van het ge bouw twee zogeheten diploma- tenkojfers. Daarin zaten dupli caten van alle sleutels uit het ambassadegebouw plus een op vouwbare ladder. Belgische kranten hadden intussen al ge meld dat de koffers springstof fen of wapens bevatten. De Belgische justitie stelt een onderzoek in maar heeft nog geen enkel spoor. Het is niet de eexste maal dat de Syrische ambassade het doelwit is van bepaalde acties. In de kerst nacht van 1972 werd er inge broken en het gehele gebouw overhoop gehaald. Drie jaar geleden werd er geschoten op de toenmalige eerste ambassa desecretaris en er is ook eens een bom naar het huis van de Syrische ambassadeur gewor pen. htsf 100.- 4

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11