BELANGRIJK STADIUM IN GENèVE REORGANISATIE IN CHINA CLANDESTIEN BOUWEN IN ROME eirelFa SCHOENEN NAAR HOOFD VAN MEVROUW GANDHI mN 4 4 4 4 4 4 4-: w Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- bi Betten. Olieprijzen kunnen omlaag, mits Booreiland in de Noordzee gezonken Israël-Egypte Alarm op Britse vliegvelden Belgen vinden dat Europa Nederland moet heipen Renteverhoging tot 9% binnenland Incidenten «re Nederlander in Australië veroordeeld Werken van Mandeis j tam herdrukt ECHTPAAR VERONGELUKT Weerslag Zestig miljoen kerstkaarten Cliarles Bolilen overleden Kardinaal Döpfner: Plaats in de kerk voor gescheiden mensen Gevolgen DAJAN NAAR WASHINGTON Kerkbestuur Molenhoek oneens met mgr. Gijsen WwwWW A bAAAAAAA'CA AA A A A A A A- i A A A A A A A A A- U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Donderdag 3 januari 1974 (Van onze redactie buitenland) GENèVE Egypte en Is raël hebben gisteravond be kendgemaakt dat zij „een belangrijk stadium" hebben bereikt in de onderhandelin gen over scheiding van de legers aan het Suez-kanaal. De delegaties van beide par tijen zijn twee uur en vijftig minuten bijeen geweest na dat zij met een vertraging van een uur waren begon nen. Verdere bijzonderheden wil den de functionarissen niet ge ven. De besprekingen zullen morgenavond om zes uur (on ze tijd) worden voortgezet. Intussen heeft de bevelheb ber van de noodstrijdmacht van de VN in het Midden-Oos ten, de Finse luitenant-gene raal Ensio Siilasvuo achtereen volgens in Cairo en Tel Aviv gesproken over het toenemend aantal bestandsschendingen aan het front bij het Suezkanaal. Momenteel treedt de generaal op als voorzitter van de mili taire besprekingen tussen Is- m WICK (RTR) Het boor eiland Transocean 3 (foto) in bijna 200 km ten oosten van de Orkney-eilanden in de Noord zee gezonken. De 56 beman ningsleden zijn per hefschroel- vliegtuig overgebracht naar an dere booreilanden. Kort voor de Transocean 3 on derging was de maatschappij radiografisch verzocht hel eiland naar Noorwegen te laten slepen voor reparatie. Het weer in het gebied was slecht. Het booreiland was eigendom van de in Amerika gevestigde Transocean Drilling Company. raël en Egypte, die in Genève zijn hervat en waar zoals hierboven gemeld een „be langrijk stadium" is bereikt. Volgens een Israëlische mi litaire woordvoerder werd i dinsdag bij Ismailia op de wes telijke oever van het Suezka naal een Israëlische militair, gewond, toen Egyptische strijd krachten met lichte wapens Is-' raëlische eenheden onder vuur, namen. Ook elders beschoten volgens hem de Egyptenarenj Israëlische stellingen. Aan het noordelijke front vuurden Sy-j rische troepen verscheidene granaten af op Israëlische strijd- j krachten. LONDEN (AFP) Alle Britse vliegvelden zijn gisteren in de hoogste staat van alarm gebracht in verband met de in lichtingen die Scotland Yard heeft ontvangen over mogelijke aanvallen van leden van Pales tijnse guerilla-organisaties. Van goedingelichte zijde op het vliegveld Heathrow bij Londen is meegedeeld, dat de lucht vaartmaatschappijen een gehei me lijst met de namen van ruim veertig mensen, voor het merendeels Arabieren, die van terreurplannen verdacht wor den. In 'I Kort De reggering van Koeweit wil de vijf Arabische com mando's, wier optreden op 17 december op de luchthaven van Rome aan 32 mensen het leven kostte, niet aan Italië uitleveren. De motivering van Koeweit is dat het om een politieke actie sins. IN het afgelopen jaar heb ben 34.750 Russische joden toestemming gekregen de Sov jet-Unie te verlaten. Dit record aantal is 3250 hoger dan in 1972 toen 31.500 joden toestemming kregen te emigreren. EEN IJslands patrouillevaar tuig heeft voor de oostkust van IJsland een Britse treiler wegens het vissen in verboden gebied aangehouden. ALS gevolg van overstromin gen in midden-Mozambique zijn in het mondingsgebied van de Boezi de afgelopen da gen meer dan honderd mensen verdronken. EEN ontmoeting tussen presi dent Georges Pompidou en de Algerijnse minister van bui tenlandse zaken Abdetetziz Boutefliika is gisteren op het laatste ogenblik niet doorge gaan. Volgens een woordvoer der van het Elysée was met wederzijds goedvinden beslo ten de conferentie tot volgen de week uiit te stelten wegens de overladen agenda van Pom- l oidou. DE bevolking van de Verenig- de Staten is het afgelopen jaar met anderhalf miljoen tot 411.7 miljoen toegenomen. De I stijging bedroeg 0,7 procent- liager is dan 1972 en 1971 toen de bevolking toe nam met reap. 1.6 en 2 mil- ]oen. (Van onze redactie buitenland! PEKING In China heb ben enkele tientallen mili taire bevelhebbers van standplaats gewisseld. Naar het oordeel van waarnemers gaat het om een reorganisa tie, niet om een zuivering. Gebleken is weer dat de partij de geweren beheerst en niet omgekeerd. In het westen is men van mening, dat de po sitie van premier Tsjoe-en-Lai is versterkt en dat diens poli tiek van toenadering tot Ame rika en het westen in 1974 zal worden voortggezet. Er is nog geen opvolger van Lin Piao als minister van de fensie benoemd. Evenmin is nog voorzien in de functie van chef van de generale staf, die vacant is na de val van Hwang Joengsjeng. De belang rijkste mutatie is de benoe ming van Li Tehsjeng tot be velhebber van het militaire gebied Sjenjang, dat drie pro vincies van het oude Mand sjoerije omvat. Daar hebben zich indertijd de moeilijkhe- den met Russische militairen voorgedaan. Li is een van de vijf ondervoorzitters van de partij en de hoogste politieke commissaris. Hij was voorheen commandant van Anhwei. Li's voorganger in Sjenjang, Tsjen Hsi-Lien, is bevelhebber van het militaire gebied Pe king geworden. De vorige be velhebber in dat gebied is na de culturele revolutie wegge zuiverd. Tsjen is lid vart het politbureau. Hsoe Sjih-Joe, onderminister van defensie en lid van het politbureau, is van Nanking naar Kanton overgeplaatst en Ting Sjeng van Kanton naar Nanking. ROME (Rtr) In de afge lopen vijf jaar zijn in Rome 68.000 woningen clandestien gebouwd. In dezelfde periode kwamen 73.000 woningen met officiële vergunningen gereed. De Romeinse aannemers vin den dat zij veel te lang op de vergunningen moeten wachten en voeren daarom hun objec ten maar zonder de officiële papieren uit. De boeten die zij voor deze clandestiene bouwe rij te betalen krijgen zijn zo belachelijk laag, dat zij deze er graag voor over hebben. Door de wilde bouwerij zijn in Rome hele stadsdelen uit de grond gestampt. In de steen woestijnen aan de rand van de stad, waar geen vierkante me ter onbewoond- is gebleven, wordt de spot met alle begin selen van de urbanisatie gedre ven. Tussen luxueuze bunga lows staan dicht opeen kazerne achtige woonblokken van tien verdiepingen, waarvan de on derste nauwelijks daglicht "ont vangen. De straten zijn niet ge plaveid. De stadsreiniging ver schijnt niet in deze wijken die voor de stedelijke overheid of ficieel niet bestaan. De overheid ziet werkloos toe hoe de woningen als paddestoe len verrijzen. Zelfs als zij tot actie wil overgaan, gebeurt er in feite niets. Onlangs gingen sloopbevelen voor 20.000 wo ningen de deur uit, maar nie mand gelooft dat de huizen, die yaak eigendom van kleine spaarders zijn, ook werkelijk tegen de grond zullen gaan. De overheidsdienst die dit zou moeten doen beschikt niet eens over het geld om tot afbraak over te gaan, zo schreef het Romeinse blad „II Messaggero" J OPEC SPEELT TROEVEN UIT SYDNEY (RTR) De 40- jairige Nederlander K. D. is in Sydney tot zes maanden ge vanigen-isstraf veroordeeld we gens een poginig tot illegale uitvoer van 24 Australische papegaaien. De Nederlander die -chuld heeft bekend, en een niet met name genoemde vrouw, zijn met Kerstmis in de haven van Sydney gearres teerd nadat men acht verdoof de papegaaien had gevonden diie in kousen waren verbor gen. In tassen trof men voorts nog zestien papegaaien aan. Vier van deze dieren stierven later. De Nederl-a-nder ver klaarde voor de rechtbank dat hij al twee keer eerder in Australië was geweest. In fe bruari van het vorig jaar had hii-j papegaaien met vergunning uitgevoerd. In junii 1973 is hij in Mel-bourne eveneens veroor deeld voor illegale uitvoer van papegaaien. De vrouw, die ook verklaard heeft schuldig te zijn aan het ten laste gelegde, heeft een boete gekregen. MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie is met toestem ming van de autoriteten onge censureerd werk van de tij dens Stalin overleden dichter O-sip Mandeisjtam (18911938) gepubliceerd. Hij wordt als een van de grootste Russische dichters van de 20st-e eeuw beschouwd. Eerd-er was be richt dat ook va-n de satirische schrijver Miohaël Boelgak-ov (18911940) werken zijn her drukt, sommige zelfs voor de eerste maal in de authentieke versie. EINDHOVEN Het echt paar Verhees-Kenters (60 en 50 jaar) uit Liessel is gister avond om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten, in Deurlo in botsing kwam met een vrachtautocombinatie. De personenauto van het echtpaar werd bestuurd door de vrouw. (Van onze redactie buitenland! NEW DELHI De secretaris-generaal van de organisatie van olie-exporterende landen, OPEC, heeft gisteren in New Delhi verklaard dat de olielanden langs de Perzische Golf hun olieprijzen zullen verlagen indien de industriële landen de prijzen van hun uitvoerprodukten verlagen. Abder Rehman Khene verklaarde: „Indien de industrielan den ermee instemmen de prijs van hun uitvoerprodukten te verlagen, zullen wij datzelfde doen". „Dit is een zaak die alle ontwikkelingslanden aangaat", aldus Khene. die een toespraak hield voor de Indiase raad voor wereldaan gelegenheden. „Voor het eerst hebben wij sterkere kaarten in handen" Khene zei dat de recente prijsverhogingen voor ruwe olie een onderdeel vormden van een gemeenschappelijke strijd der onderontwikkelde landen tegen wat hij noemde de „economische agressie" van de hoog geïndustrialiseerde landen. Khene verklaarde, dat de dertien OPEC-landen heb ben voorgesteld in Teheran besprekingen te beginnen met de organisatie voor economi sche samenwerking en ont wikkeling (OESO), teneinde overeenstemming te bereiken over de prijs van de produk- ten die de 32 OESO-landen uitvoeren. Khene, die sinds zondag in New Delhi besprekingen voert over de gevolgen van de hoge re olieprijs voor de ontwikke lingslanden, heeft de arme landen opgeroepen zich te scharen achter het beleid van dc OPEC. Khene zei dat hij aan de olieministers van OPEC, die maandag in Wenen bijeenko men, een gedetailleerd rapport zal uitbrengen over de gevol gen van de hogere olieprijzen voor de ontwikkelingslan den. Hij verklaarde zich tegen een officiële Indiase suggestie, die de invoering van een t. weeprijzenstelsel voor olie bepleit, waarbij de ontwikke lingslanden een lagere olie prijs zou worden berekend dan de geïndustrialiseerde lan den Khene verklaarde dat OPEC zou trachten de ontwik kelingslanden op andere wijze te helpen, onder andere door de oprichting van een door OPEC gesteunde ontwikke lingsbank die leningen op lan ge termijn zou kunnen ver schaffen aan ontwikkelings landen ten behoeve van hun olie-aankonen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De PTT heeft eind 1973 een nieuwe record gebroken door ruim 60 miljoen kerst- en nieuwjaars kaarten te bezorgen. De post heeft geen moeite gehad om dit aantal te verwerken. Dit is mede te danken aan de inten sieve reclame-campagne, die begin december jl. is gestart, om het publiek te bewegen bijtijds de kerstpost te verzen den. WASHINGTON, (AFP) - Charles Bohlen. voormalig Amerikaans ambassadeur Moskou en Parijs, is in Wash ington op 69-jarige leeftijd overleden aan kanker. Hij was al geruime tijd ziek. MüNCHEN (KNA) Hoewel de onontbindbaarheid van het huwelijk de kerk heilig is, moeten ook gescheiden mensen of zij nu schuldig zijn aan de scheiding of niet zich in de kerk ge borgen weten. Aldus kardinaal Döpfner van München, voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie, in zijn preek ter gelegenheid van nieuwjaar. De kardinaal wees er verder op, dat de kerk in onverbreke lijke trouw aan het woord van God een kerk van broederlijke en helpende zorg moet zijn. „In de kerk moet ruimte zijn voor de zondige, dwalende en zoekende christen, voor de halfgelovige en voor ieder, die het geloof verloren heeft of het nooit heeft gekend". In verband met de komende herziening van de abortuswetge ving onderstreepte kardinaal Döpfner, dat de katholieke kerk zich ook in 1974 zal inzetten voor de bescherming van het onge boren leven en voor hulp aan iedere vróuw, die door ongewenste zwangerschap in een buitengewone nood- en conflictsituatie is geraakt. Het internationale oüecon- fliet heeft uiteraard ook zijn weerslag op ons nationale „o- lie-klimaat". Zo heeft de EVO. Organisatie van Transportge bruikers, minister Lubbers per telex gevraagd de invoering van de benzinedistributie uit te stellen als niet tijdig voor zieningen zijn te treffen om „de gebleken onvolkomenhe den" in het toewij zimgsysteem op te heffen. Deze organinatie voorziet onder meer moeilijkheden door de bezorging aan huis door melkboer, bakker, groen tehandelaar, omdat de distri' butie geen rekening houdt met het hogere brandstofverbruik bij dit werk. De EVO meent dat dit wel noodzakelijk is. daar anders binnenkort het transport van eerste levensbe hoeften aan de gezinnen zal fagneren. - mellieid In het buitenland werkt het \.rabiseh olie-effect nog steeds loor. Zo heeft president Nixon van de VS een wet getekend die de Amerikaanse stater verplicht een maximumsnel- NEW DELHI (Reuter) De Indiase politic heeft giste ren minstens zes mensen doodgeschoten en premier In dira Gandhi moest een open bare bijeenkomst verlaten na dat zij met schoeisel was be kogeld tijdens een algemene staking van 24 uur in de West- indiase staat Mararasjtra. De ongeregeldheden braken uit in de hoofdstad Wani, 600 kilometer ten oosten van Bom bay, nadat een onafhankelijk lid van het parlement en en kele van zijn volgelingen wa ren gearresteerd wegens be lemmering van het openbaar vervoer. De politie opende hel vuur en doodde zeker zes mensen nadat een menigte, die de vrijlating van de gearres teerden eiste, een politiemotor in brand stak, huizen plunder de en poogde de woning van een regeringsambtenaar brand te steken. in In Nagpoer, dat nog 100 ki lometer oostelijker ligt, kreeg mevrouw Gandhi schoenen en sandalen naar haar hoofd toen zij haar economische program ma uiteenzette. Aanvankelijk was zij met veel gejuich be groet, maar toen zij de hoge prijzen voor voedsel een we reldgebeuren noemde, keerde de menigte zich tegen haar en moest zij door een sterk poli- tie-escorte snel in veiligheid worden gebracht. heid van 88 km per uur op hun wegen in te voeren. Doen zij dit niet, dan krijgen zij geen subsidie meer van de fe derale overheid voor de bouw van nieuwe wegen. Deze sub sidie kan 80 procent van de kosten bedragen. Nixon hoopt door deze snelheidsbeperking 200.000 barrels benzine per dag te kunnen besparen. De wet blijft tot midden 1975 van kracht tenzij de president eer der tot de conclusie komt dat er geen olietekort meer be staat. In Zweden wil de regering het verbruik van elektriciteit met 20 procent verminderen. De straatverlichting wordt ge halveerd. De etalageverlich ting mag alleen tijdens de openingsuren branden. Alle lichtreclames zijn verboden. De lichlreclamebedrijven API in Naarden (veertig werknemers) en Gooren BV in Best (25 werknemers), heb ben een werktijdverkorting van twee dagen per week aan gevraagd in verband met het teruglopen van orders. De be drijven schrijven dit toe aan de energiebeperkende maatre gelen voor lichtreclame. De verkopen zijn bijna stil komen te liggen. SAN CLEMENTO (RTR) - Het Witte Huis heeft beves tigd dat de Israëlische minis ter van defensie Mosje Dajan morgen in Washington bespre kingen zal voeren met minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger over het van elkaar losmaken van de Israë lische en Egyptische troepen aan het Suez-front. MO«K (ANP) Of de noordelijkste parochie van Limburg pater A. van Dam als pastoor krijgt, wordt ver moedelijk vanavond beslist in een gesprek van het kerkbe stuur van Molenhoek (ge meente Mook) met mgr. Gij sen en vicaris-generaal Caster mans. „Om persoonlijke redenen' had de bisschop geweigerd om pastor A. van Dam (38 jaar), die eerst als assistent en de laatste tijd als waarnemend pastor in de Molenhoek werk zaam was en voordien cathe- 'heet was geweest op twee scholen, te benoemen, ofschoon lowel het kerkbestuur als de provinciaal van de congregatie van de passionisten, waartoe pater Van Dam behoort, hem bil mgr. Gijsen hadden voor gedragen. Zaterdag heeft het kerkbe stuur een gesprek gehad met vicaris Castermans, dat geen resultaat heeft opgeleverd. Zondagavond is in de parochie een handtekeningenactie ge start, waaraan tot nu toe ruim 400 van de 500 gezinnen heb ben meegedaan. Vanavond zul len deze adhesiebetuigingen voor pater Van Dam aan de bisschop worden aangebo den. Een woordvoerder van het kerkbestuur verklaarde giste ren dat de weigering door mgr. Gijsen de parochie zeer heeft verbaasd, omdat pater Van Dam bekend staat en ge liefd is als een modern pries ter, die ook bij de bejaarden aanslaat. BRUSSEL (AFP) De meerderheid van de Bel gen vindt dat de Euro pese landen Nederland te hulp moeten komen, nu dit land getroffen is door de Arabische olieboycot. Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek van het universitair instituut voor het onderzoek van de openbare mening (Unu- sop), waarvan het blad „Le Soir" de resultaten heeft gepubliceerd. Tegenover 57,9 procent die van oordeel is dat Europa Nederland te hulp moet komen, vindt 36 procent van de onder vraagden dat Europa zich niet met de zorgen van Nederland moet bemoei en. De resterende 6,1 pro cent had geen oordeel. Uit de cijfers blijkt dat bewoners van de grote steden meer voor Euro pese steun aan Nederland voelen dan de bevolking van het platteland. De heter gesitueerden zijn minder dan de boeren en arbeiders geneigd de Ne derlanders aan hun lot over te laten. Goed. nog even voor de slaan van gehamsterde benzine laan van gehamsterde benzine in geheel en half geïmprovi seerde opslagruimten is levens gevaarlijk. Niet alleen in 'larkema-Opeinde (Fr.), maar ook bij u in Hulst en Steen bergen en Hoeven en Breda en Dongen, noem maar op. Tot nu toe zijn er al een paar spectaculaire, maar niet minder gevaarlijke gevallen van brand bekend: b.v. die bij die meneer die met een lucifer de oorzaak van de sterke ben zinestank ging zoeken en op deze treffende manier zijn ge hele hamstervoorraad plus fraaie bungalow de lucht in blies, en in Ridderkerk, waar een cash- en carrybedrijf maar net behouden kon worden. En dat waren dan de geval len die uitgebreid aandacht hebben gekregen. Vraag ons niet naar de niet-bekende! De p In Oostenrijk zijn door au to's in 1972 op de wegen onge veer 27.000 herten, 30.000 ko nijnen, 11.000 fazanten en 3.000 patrijzen gedood. Israëlische Begin is er. oppositie: het In Ann Arbor (VS) zijn de 59-jarige Frank Wolf en de 29-jarige Judy Schwietzer ge trouwd. In een café. „Dit is min of meer thuis", verklaar de Judy na afloop. Het huwe lijk werd ingezegend door een predikant, terwijl het er bo vendien vrolijk aan toe ging. Als u nu ook de rest van dit dagblad leest, bent u weer (bijna) helemaal bij. MERIJN DE Sovjetrussische luchtanaar- schalk Konstan-tin Wersjinin is na een lange ziekte op 73- iari'ge leeftijd overleden. (ADVERTENTIE) tfc te" WWW Een andere manier van sparen, met een leuke jpaarwinst na 2, 4'/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetleil zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 865,33 2 jaar 7'/a ƒ1.000,- 4.326,66 2 jaar 71/2 5.000 - 699,96 41/2 jaar 8'/4 1.000,- 3.499,81 41/2 jaar 81/4 5.000,- 596,27 6 jaar 9 ƒ1.000,- ƒ2.981,34 6 jaar 9 5.000,- Vraag eens inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9