Weinig incidenten bij jaarwisseling Consumentenbond meldt forse prijsverhogingen Alleen nog niet- Arabisclie olie Rotterdam naar Voorraad hamster- benzine in brand BEHOUDT MEERDERHEID Vandaag ITALIAANS VHEGTCIG STORT NEER: 38 DODEN Thomassen en Industriebond NVV: HELDHAFTIGE NIEUWJAARSDUIK ood vlucht uit Libië in baskist IN DE MAAND DECEMBER MOEDER EN ZOONTJE GESTIKT IN WONING Docle in Hulst door teveel medicijnen 'SS Optimistisch Niet stiekem Geul IF! Premies Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Abonnementsprijs 23,15 per kwartaal; 7,83 per maand. Losse nummers 40 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, Reigerstraat 16, Breda VRUE ZEEUW WOENDAG 2 JANUARI 1974 27e jaargang Nr. 8251 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) NOOTDORP/ GRONINGEN/ HULST/BREDA Nederland heeft, op het afsteken van vuurwerk tot een bedrag van 20 miljoen gulden na, over het algemeen een rustige jaarwis seling gehad. Ernstige inciden ten werden alleen gemeld uit Groningen, Assen en omgeving en Nootdorp. Voorts meldde de politie een enkele steekpartij of inbraak en hier en daar branden. De meeste woord voerders van de politie/spra ken over: hier en daar jongens werkwat rommeliggeen schokkende feiten...., het nor male patroon enz. De meldka mer van de rijkspolitie te Bre da zei dat het „wonderbaarlijk goed gegaan" was tijdens de jaarwisseling. Het spectaculairste incident speelde zich af in Nootdorp bij Delft. Op een kruising hadden jongelui autobanden, hout en kerstbomen in brand gestoken, zodat niemand meer kon pas seren. Toen de brandweer kwam, werd die met stenen en flessen bekogeld. Vier brand weerlieden liepen verwondin gen op. Toen de rijkspolitie kwam, kreeg ook die de volle laag. Er werden waarschuwingsscho ten gelost. De jongelui hadden zich verschanst in een huis bij het kruispunt. Dit huis werd omsingeld. Drie jongens wer den aangehouden. De rijkspoli tie rekent erop dat er nog wel twaalf jongelui zullen worden gepakt. In Groningen moest de po litie verschillende keren van de wapenstok gebruik maken. Tot 2.00 uur Nieuwjaarsdag had de politie reeds 115 maai assistentie verleend. Bij een steekpartij in Gro ningen op Oudejaarsavond werd een 19-,jarige schilder aangehouden, die ervan wordt verdacht drie mensen te heb ben gestoken. Twee slachtof fers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. In Assen en omgeving was het rumoeriger dan ooit. Er werden veel vernielingen aan gericht. Op het platteland wer den veel rotjes in langs de weg staande particuliere postbussen gegooid. Branden vernielden of bescha digden o.a. een huis in Ha ren bij Groningen, een hout- loods in Scheveningen (ver moedelijk door de jeugd aan gestoken), een loods van bouw materialen in Giessen (waar schijnlijk als gevolg van het spelen met vuurwerk door kin deren) en panden in Amster dam en Valkenswaard. Utrecht had de primeur van de eerste roofoverval in het nieuwe jaar. Om precies 02.26 uur kwamen twee mannen met een kous over het hoofd een café aan de Oude Gracht bin nen. De een was gewapend met een pistool, de ander dreigde met een mes. Nadat de aanwe zige gasten van hun geld wa ren ontdaan leegden zij nog de geldlade van de kastelein. Toen zijn zij met enkele duizenden guldens verdwenen. West-Duitsland beleefde een rumoerige jaarwisseling. Er waren tien doden en vele ge wonden te betreuren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Sinds enkele weken komt er weinig of geen olie uit de Arabische boycottende landen de Rotter damse haven binnen. De olie, die in Rotterdam gelost wordt, komt momenteel uit Iran, Nigeria, Venezuela en andere niet-Arabische landen. Uit is op oudejaarsdag nekendgemaakt door burgemeester Iho- nassen van Rotterdam en bevestigd door de Industriebond NVV. Volgens de Industriebond is de oliestroom naar de Maasstad in december met 25 procent teruggelopen ten opzichte van de maand september, welke maand door de bond met een ruwe olieaanvoer van ongeveer 11,5 miljoen ton als een gemiddelde maand wordt beschouwd. (November was heel uitzonderlijk volgens de bond met 14,5 miljoen ton). De rond 9 miljoen ton die in december zijn aangevoerd, zijn het gevolg van een sterk verhoogde aanvoer ait Iran en Nigeria, zo meente de Industriebond NVV. Op basis van de gegevens van de Industriebond kan worden berekend dat het afgelopen jaar in Rotterdam ongeveer 140 mil joen ton ruwe olie is aange voerd tegen 129 miljoen ton in 1972. Burgemeester Thomassen noemde in zijn oudej aarstoe spraak maandamiddag deze cij fers niet. Thomassen gewaagde in zijn optimistische rede (voor de Havenvereniging Rotterdam) vooral van nieuwe records voor de Rotterdamse haven in 1973. In het afgelopen jaar is daar tussen de 300 en 305 miljoen ton goederen overgeslagen (in 1972 was dat 268 miljoen ton). Zonder de oliecrisis zou dit vol gens Rotterdams burgemeester zelfs 320 miljoen ton zijn ge weest. Daarbjj dient men te be denken dat de aardoliesector iets meer dan 70 procent van het totale verkeer in de Rot terdamse haven uitmaakt. Thomassen motiveerde het zwijgen over de oliecijfers door nemzelf en door het ge meentelijk havenbedrijf met: voorkomen dat deze onjuist ge bruikt zouden kunnen worden. „We hebben aan die overhaaste, ondoordachte en schadelijke sport van het produceren van voorbarige stuken niet meege daan. We hebben ons doelbe wust ais ondersteunende partij in het tweede gelid achter de regering opgesteld", aldus bur gemeester Thomassen. De olie voor Rotterdam, zo vertelde Thomassen verder, komt momenteel uit Iran, Ni- eria. Venezuela en andere niet Arabische landen, maar „dat gebeurt niet stiekem, wél ir grotere hoeveelheden dan voor een". Thomassen ontkende dat er nu kleinere tankers in Nog belangrijker is wellicht de sterke stijging van de pa-ijzen op de wereldmarkt van vele grondstoffen, zoals bijvoorbeeld fosfaat en wol." 0 Ware helden en heldinnen op het koude, mistige Noordzeestrand voor de traditionele nieuw jaarsduik in de ijskoude golven bij Scheveningen. grotere aantallen binnenkomen en Arabische olie-aanvoeren, die zij in andere haven zouden hebben overgenomen van grote schepen. „Geen oliemaatschap pij riskeert dat haar eigen of gecharterde schepen op de vol gende reis naar Arabische lan den geboycot worden". Ondanks de niet gehaalde overslag van 320 miljoen ton toonde Thomassen zich niet pessimistisch wat betreft de oliesituatie. „Zolang de prijs als regulator van de internationale energiemarkt fungeert, zal de olie blijven stromen naar die landen waar de consument in staat en bereid is die prijs te betalen. Zolang de Rotterdamse haven in de concurrentie met andere Europese zeehavens in staat blijft haar clientèle de voordeligste transportmogelijk heden te bieden, zolang blijft ook onze haven in de markt". Al is Thomassen dan blijk baar niet bang voor de activi teiten van de Arabische olie sjeiks, hij is dat wel voor het feit dat er steeds grotere tan kers van stapel lopen. Daardoor zal volgens hem de positie van Rotterdam als Europa's aan- en doorvoerhaven gegvaar kunnen lopen. „Vandaag zijn reeds 53 tankschepen in de vaart met een volbeladen diepgang van 68 tot 75 voet. Binnen drie jaar komen er nog 190 van zulke reuzen bij. Daarom moet nu zo snel mogelijk besloten worden de geul in de monding van de Waterweg te verdiepen tot 72 voet. De aanpassing van de be reikbaarheid van de haven is nu uiterst urgent." Naast het probleem van de bereikbaarheid van de haven ziet Thomassen nog meer don kere wolken aan de horizon van het Europoortgebied. „Een acute bedreiging zou een tekort aan bunkerolie kunnen zijn. O Een Israëlische soldaat deponeert hier zijn stembiljet in de bus op een verkiezingsbureau te veldebij het Suezkanaal. (Van een onzer verslaggevers) SCHINVELD De 35-jari- ge mevrouw H. A. van de Burgt en haar 7-jarige zoontje Manfred zijn in Schinveld door verstikking om het leven gekomen. De moeder woonde alleen met haar kind. Toen beiden oudejaarsdag niet buiten wer den gezien en buren boven dien de hete dag licht in de woning zagen branden, werd de politie gewaarschuwd. Deze begaf zich maandagna- middag in het huis en vond de levenloze lichamen van beide slachtoffers. Mevrouw van de Burgt zat dood in een stoel, haar kind lag levenloos onder d-e tafel. Het tragische ongeval is te wijten aan zuurstofge brek, veroorzaakt door kool zuur- of koolmonoxidevergifti ging. TEL AVIV Voor de eer- te maal tijdens het bewind an kolonel Gaddafi is het een id van de kleine joodse ge- eenschap in Libië gelukt uit it land te vluchten. I)e man, Alfonso Pagani, erborg zich enkele weken ge- den in de kist van een con- bas, die toebehoorde aan en in Libië verblijvende merikaanse vriend. Deze erzond de kist naar Malta onder het voorwendsel dat het instrument daar gerepareerd moest worden. De kist pas~ seerde de Libische douane zonder dat deze de inhoud in specteerde. Na zestien uur in de kist verborgen gezeten te heibben, stapte Pagani voor de ogen van verbouwereerde instru mentmakers op Malta uit zijn ongewone schuilplaats. Via Italië reisde hij naar Israël, waar hij vernam dat zijn ver dwijning inmiddels door de Libische autoriteiten was ont dekt en dat men een flinke beloning voor zijn opsporing had uitgeloofd. Volgens Pagani wonen mo menteel nog slechts een twin tigtal joden in Libië. De Jood se gemeenschap telde daar na de Tweede Wereldoorlog circa 40.000 zielen. RIDDERKERK (ANP) Het heeft op oudejaarsavond niet veel gescheeld of een boerde rij annex cash-and-carrybedriji in Ridderkerk was volkomen in vlammen opgegaan. Eigenaar B. Groenenboom van de boerderij, had ruim 150 liter benzine gehamsterd en op geslagen in een geveltank aan de buitenkant van zijn huis, waar vroeger stookolie werd bewaard. Na het vullen stroom de enige benzine over, die in kontakt kwam met de daaron der liggende afvoerpijp van een gasgevelkachel. Een steekvlam van tien meter hoogte was het gevolg. Politie en brandweer konden de boerderij behouden. In het Limburgse Voerendaal heeft de politie 2900 liter ham sterbenzine in beslag genomen, die was opgeslagen in een on dergrondse tank achter het huis. Ook hier betrof het een oude stookolietank. In Groningen heeft de politie bij een hamsteraar 3500 liter huisbrandolie die in vaten bij het huis lag, in beslag geno men. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Volgens of ficieuze uitslagen in de Israëli sche parlementsverkiezingen, toen de 4.100 burger kiesdistric ten op één na allemaal geteld waren, had de Arbeiderspartij van Golda Meir 39,9 procent van de stemmen en het Likoed- blok 27,4 procent. De arbeiders partij van de premier heeft zich dus staande weten te hou den, maar haar coalitie heeft nu een zodanig verminderde meer derheid in het parlement, dat partijfunctionarissen moesten toegeven, dat er wellicht bin nen een jaar opnieuw verkie zingen zullen worden gehou den. De tweehonderdduizend stem biljetten van de soldaten aan het front waren gisteren in Je rusalem, maar nog niet geteld. Gisteravond om tien uur had ruim 70 procent van de kiesge rechtigden hun stem uitge bracht. Het verlies van vijf a zes ze tels voor de Arbeiderspartij, die veroverd gebied prijs wil geven om tot vrede in het Midden- Oosten te komen, en de zetel winst van zeven of acht nieuwe zetels voor het Likoedblok, dat geen duimbreed aan de Arabie ren wil toegeven, kan gevolgen hebben voor het vredes-overleg in Genève. (Zie ook pagina 4.) (Van een onzer verslaggevers) HULST De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren het lijk vrijgegeven van de 23-jarige uit Koewacht afkomstige Krijn van Boven. Hij overleed afgelopen za terdag in zijn kosthuis in Hulst als gevolg van een over matig gebruik van pijnstillen de medicijnen. Volgens de po litie is uit het onderzoek niet gebleken, dat er sprake zou zijn van een misdrijf. DROOG Veel bewolking maar overwegend droog. Hier en daar ook opkla ringen. Matige tot zwak ke wind uit oostelijke richting. Temperaturen rond het vriespunt. STAD EN STREEK Oliebollenbakkende carnavalsverenigingen >n Kloosterzande en St. Jaristeen. Pagina 2. BINNEN- EN BUITENLAND Ook niet-Arabische landen verhogen olieprijs. Pagina 4. SPORT Hoogerheide voor 9V procent zeker van wielertitelstrijd. Pagina 7- RADIO EN TELEVISIE Tis te doen: ideële doe-het-zelf- programma's. DEN HAAG (ANP) Er zijn in de maand december zeer veel prijsverhogingen tot stand gekomen, terwijl de omvang van de prijsstijgingen <n vele gevallen zeer groot was. Dit deelt de Consumentenbond mee, die zijn leden had verzocht alle prijsverhogingen, waarvan men ver moedt dat zij niet gerechtvaardigd zijn, te melden. Ongeveer 1.500 meldingen van prijsverhogingen kwamen in december binnen. In november was het aantal gemelde prijs verhogingen veel kleiner. Bij de gemelde prijsverhogingen waren er die toegeslaan waren, zoals de prijsverhogingen voor margarine, benzine en bepaalde gemeentelijke voorzieningen. Er werden echter ook talrijke prijsverhogingen gemeld, waarvan het volgens de Consumentenbond de vraag is, of zij zijn toe gestaan. De Consumentenbond geeft de volgende bloemlezing van de gemelde omvangrijke prijs verhogingen: Brood 7,5 procent, krenten- en rozijnenbrood 23 procent, spliterwten 30 procent, bruine bonen 8,5 procent, capucijners 12 procent, pindakaas 10 pro cent, boekweitgrutten 45 pro cent, chocolade-artikelen 12 procent, oploskoffie 15 procent, suiker 4,5 procent, vanillesui ker 35 procent, jam 12 procent, soepen 6,5 procent, macaroni 11 procent, vermicelli 6 procent, bouillonblokjes 6 procent, kren- tep en rozijnen 35 procent, sherry 18 procent (met een uit schieter van 75 procent), zon nebloemolie 19 procent, stofzui. gerzakken gemiddeld 21 pro cent, kaarsen 17 procent, knot ten wol 35 procent, naaigarens 27 procent, borduurzijde 11 procent, huishoudzeep 11 pro cent, afwas- en wasmiddelen 13 procent, toiletpapier 6 procent, haarshampoos 19 procent, scheermesjes 8 procent, vitami- ne-c tabletten 23 procent, gram mofoonplaten 21 procent, hon den- en kattenvoer 11 procent, diaraampjes 12,5 procent. Er zijn verder enorm veel meldingen ontvangen over pre mieverhogingen door verzeke ringsmaatschappijen. Gewone W.A.-verzekeringen zijn vol gens de ontvangen meldingen ongeveer 86 procent duurder geworden. Voor glasverzekerin- gen werden tariefsverhogingen van 38 procent gemeld en voor begrafenisverzekeringen pre mieverhogingen van 20 procent. Het is verder voorgekomen, dat voor huisbrandolie de prijs is verhoogd tot 31 cent per li ter, terwijl een prijs van ruim 23 cent was toegestaan. Zeer veel meldingen kwamen binnen over prijsverhogingen voor vuilnisbakzakken. Als uitschie ter noemt de Consumentenbond een prijs van 45 gulden voor 100 zakken. Boterhamzakjes, eveneens van plastic vervaar digd, stegen 25 procent in prijs. De PTT liet zich ook niet on betuigd, aldus de Consumenten bond, en heeft vanaf 1 septem ber 1973 de prijs van binnen leidingen met gemiddeld 200 procent en die van nummerver andering voor telefoonaanslui tingen van 2,50 naar 20, verhoogd. De bond heeft al deze mel dingen doorgegeven aan de Economische Controledienst. De bond heeft daar dagwerk aan, want de meldingen blijven bin nenstromen. De Consumenten bond maakt zich ei* zorgen over, of de economische controle dienst deze vloedgolf van prijs verhogingen wel aan kan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Econo mische Zaken zijn er in de eer ste drie weken van december wel meer meldingen van prijs verhogingen ontvangen dan in andere maanden, maar is het aantal gemelde prijsstijgingen toch niet overstelpend groot te noemen. De woordvoerder wijst verder op de prijsverhogingen, die gerechtvaardigd zijn op grond van prijsstijgingen van grondstoffen en van loonsver hogingen. (Van onze redactie buitenland) TURIJN Een tweemotori- ge Fokker-Fellowship van de particuliere Italiaanse lucht vaartmaatschappij Ituvja is gisteren bij het vliegvA-S van Turijn neergestort. 38 Inz.itten- den kwamen om het leven. Vier inzittenden - drie passa giers en de tweede piloot - konden gewond ui- de bran dende wrakstukken worden gered. Het toestel maakte een vlucht van Catania op Sicilië via Bologna en Turijn naar Genève. Alle slachtoffers zijn Italianen. Volgens de controletoren op het vliegveld van Turijn heelt de piloot van de Fokker 28 geprobeerd een noodlanding te maken. Na het dalen voor de landing begon het toestel weer te klimmen en werd het radio contact verbroken. Het vlieg tuig landde enkele kilometers verder, ploegde een diepe voor door een weiland en ramde vervolgens een boerderij. Een vleugel van de Fokker smeed de boerderij in tweeën, maar de bewoners bleven onge deerd. Een beginnende brand in de wrakstukken werd snel geblust en reddingswerkers slaagden erin enkele overle venden naar buiten te halen. Het is nog niet duidelijk waarom de piloot een noodlan ding wilde maken. Ten tijde van het ongeluk bedroeg het zicht 200 meter, maar er hin gen wel mistflarden. Het nog rokende wrak van de neergestorte Italiaanse Fokker-Fellowship, waarin 38 inzitten den om het leven zijn gekomen. II

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1