ULTIMATUM AAN DRUKKER VAN STREEKGIDS Vuilniszak zes cent duurder VAN DAG TOT DAG MUSICA DA CAMERA IN SAS Werkelijkheid van Pierre de Puydt „Onmogelijke situatie" Winkeliers rekenen op Belgen en Engelsen Yerliespunt voor Fiehuiqua Dringen om extra benzine Ton Hartsuiker geeft in Middelburg kerstconcert KERSTZANG ASAF IN AXEL Meespeel program T. de Graaf stad streek Breskens Dorpsbelangen: kernenergie dringend nodig Oostburg Westdorpe Weekenddienst Stern-redactie Zaterdag 22 december 1973 9 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zonder hoofdelijke stemming is de gemeente raad van Oostburg akkoord gegaan met een prijsverhoging van zes cent per vuilnisbak, ingaande 1 januari 1974. Wel gingen er stemmen op om te proberen inwoners die een flink aantal zakken gehamsterd hebben, alsnog te „pakken" door b.v. op de zakken die na 1 januari worden uitgegeven een stempel of iets dergelijks aan te brengen. Het bleek echter dat dit praktisch niet uitvoerbaar was. Bovendien dacht men dat het niet om zo'n groot aantal zakken ging. De nieuwe verordening op de precario-rechten ontlokte ook weinig discussie aan de raad. Men kon zich over het algemeen wel verenigen met de voorgestelde verhogingen. De raad benoemde de artsen G. de Bruyckere en H. Bom tot gemeente-geneesheren. Aanvankelijk waren beide he ren in tijdelijke dienst be noemd, omdat er sprake was (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Sluise winke liers hopen dat de kerstdagen hun normaal bezoekersaantal te zien zal geven. „Wij hebben b.v. al in Ostende geïnfor meerd hoe het stond met rei zen die vanuit Engeland ge maakt worden, want ieder jaar met de kerstdagen brengen zo'n 1500 Engelsen een bezoek aan Sluis. Er waren inderdaad wat reizen geboekt, maar hoe het echter dit jaar zal zijn, is nog niet te voorspellen, zeker gezien de huidige moeilijkhe den in Engeland", aldus de heer W. Mesuere, voorzitter van de Sluise winkeliersvere niging. Men vindt het overigens in Sluis een handicap dat de feestverlichting op straat niet mag worden ontstoken. „Wij hadden ons al beperkingen op gelegd en minder kerstbomen dan vorig jaar opgetuigd, met minder verlichting. Wij had den het logischer gevonden als pas na de kerstdagen het ver bod op gebruik van elektrici teit was afgekomen". Normaal is men in Sluis op eerste kerstdag slechts in en kele zaken een paar uur geo pend. „Dit jaar zal dat wel wat meer zijn", aldus WV- secretaris A. van Beysterveldt Momenteel worden diverse in stanties in België benaderd om bekendheid te geven aan het feit dat morgen (zondag) in Nederland gereden mag worden door buitenlanders „Wanneer dit voldoende be kend wordt, verwachten wij zondag een flinke toeloop, want de Belgen hebben ook al een paar weekends binnen moeten zitten", aldus de VW- secretaris. Ook hij betreurt het dat de feestverlichting niet mag worden ingeschakeld. „Het werkt anders zo sfeer- verhogend die lichtjes en het brengt wat stemming. En als nu ook de etalages nog zonder licht moeten blijven, dan wordt het eigenlijk een beetje somber. Maar ik verwacht toch wel een toenemend be zoekersaantal". Vismijn Aan de Vismijn te Breskens werd aange voerd 10.141 kg exportgarnalen 2,80-4,30. 1505 kg pellerij gar nalen 3,08-3,37. 779 kg bot 040-1,60 510 kg schar 150-2,46 5127 kg schol 165-2,50. 2063 kg tong 8,75-11,27. 225 kg tar bot 350-10,51. 132 kg griet 3,51-6,19. 10536 kg kabeljauw 0,80-3,27. 1857 kg wijting 059 2,22. 7 kg rog 2.29-2,31. 22 kg poon 1,97-2,00. 4 kg tongschar 4,40. 6 kg koolvis 3,61. 325 kg steenbalk 045-055. Kerstdienst In de r.-k kerk te Breskens za! op maan dag 24 december om 11 00 uur een kerstnachtdienst worden gehouden Hieraan zal me werking worden verb- het Bresken,se jongen" 1 het dameskoor. van een te vormen districtsge zondheidsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is echter tijdens onlangs gehou den besprekingen met andere gemeenten gebleken dat hier voor geen animo bestond, voornamelijk vanwege de hoge kosten die een dergelijke dienst voor de deelnemende gemeenten met zich brengt. Met het aanbrengen van openbaar groen in het nieuwe uitbreidingsplan De Tragel kon ook worden begonnen. De raad stelde hiervoor een kre diet van ruim f 13.000,- be schikbaar. Voor het aanbren gen van beplanting in de Vla- minkpolder te Cadzand, kan gemeentewerken beschikken over f 2.800,- zo besloot de raad. In deze kosten zal een rijksbijdrage worden verstrekt van ruim f 1100,-. De toeristenbelasting in Oostburg heeft in 1973 in to taal f 204.630,- opgebracht. Dit deelde burgemeester A. Schip per de raad mee. De peuter speelzalen in Breskens en Oostburg kunnen over 1974 op een aanvullende subsidie van f 1014,50 rekenen. De speelzalen verheugen zich in een stijgen de belangstelling en In Bres kens is men nu al drie ochten den geopend. De leden van de stembu reaus kunnen volgend jaar re kenen op een dagvergoeding van f 60,-. De raad besloot donderdagavond het oude ver goedingsbedrag 'met f 15,- te verhogen. „Met klem ben ik tégen", zo zei het raadslid A. Verhage (Dorpsbelangen en Toerisme)'. „Dit bedrag moet weer opgebracht worden door de gemeente, die toch al moei lijk zit", zo was zijn mening. Hij vond dat de raadsleden die in stembureaus zitting hadden maar iets voor de ge meenschap moeten overheb ben. „Sociaal voelend zijn noem ik dat", aldus de heer Verhage. „Gaat u er deze keer dan ook inzitten?" zo infor meerde de heer T. Cambier, die de heer Verhage voorts verweet sommige raadsverga deringen niet te bezoeken en stukken niet door te lezen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens het B. en W.-overleg tussen de gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis, is besloten de directeur van drukkerij Cadsandria nog een laatste kans te geven voor de uitgifte van een streekgids. Voor 30 decem ber moet hij laten weten of hij in staat is de gids voor 1 maart 1974 gereed te hebben. Uitstel tot mei 1974 wordt niet geaccepteerd. „Als ik nu alle tekst kant en klaar zou hebben, de ad vertenties en ook de lay out, en ik zou per 2 januari kun nen beginnen, dan nog zou ik 1 maart 1974 niet halen, want ik moet alleen al zes weken op papier wachten", aldus de heer Drewes, die de colleges verweet geen „fluit verstand" van drukkerproblematiek te hebben. In maart 1972 besloten de drie gemeenten voor driedui zend gulden garant te staan in een eventueel tekort wat de streekgids de drukker zou kunnen opleveren. „En omdat men die garantie heeft gege ven, wil men nu eigenlijk op de stoel van de opdrachtgever gaan zitten, terwijl het nota bene mijn eigen idee is waar voor ik ze eerst heb moeten warmpraten", aldus de druk ker. Er zijn afgelopen tijd wat problemen geweest, aldus de heer Drewes, die zei dat die dit jaar waren opgelost. „De zaak bij mij is nu afgebouwd. Ikzelf zal de tekst van de streekgids up to date maken, daarnaast moet ik nog op de advertenties uit, en ik hoop zodoende half februari met het drukken te kunnen beginnen, De streekgids verantwoord af leveren op 1 maart 1974 acht ik een onmogelijke situatie". „Wanneer wij het bericht krijgen dat inderdaad de streekgids niet voor 1 maart gereed kan zijn, zullen de drie colleges zich over deze zaak beraden", aldus gemeentese cretaris P. Verhage van Oost burg. „Tenslotte zijn we nu ongeveer twee jaar met deze kwestie bezig, en er bestaat duidelijk behoefte aan een streekgids. Maar steeds kwam er iets tussen. De gegevens, die o.m. zijn verzameld door een commissie van drie ge meenteambtenaren, zijn in middels al verouderd. Die zul len allemaal bijgeschaafd moe ten worden". De heer Verhage zei dat desnoods naar een andere drukker zal worden uitgeke ken. OOSTBURG In de eer ste klasse van het Oostburgse zaalvoetbal werd in de sport' hal De Veerhock het topduel gespeeld tussen Velocitas en leider MC Fiehuigua. MC Fiehuiqua had welis waar het beste van het spel, maar moest uiteindelijk met een 3-3 gelijkspel genoegen nemen. Velocitas, fel en af en toe te hard spelend, kon overi gens pas in de allerlaatste mi nuut van de wedstrijd de ge lijkmaker scoren. Oktopus klom enkele plaat sen op de ranglijst door een overtuigende 7-1 overwinning op Van Hal en Karels.Stand: M C Fiehuiqua 6-11. Velocitas 7-10. Oktopus 7-9. Verduijn 6- 8. Jansen sport 7-7. Adm. Pers. 7-6. Van Hal en Kareis 8-4. Leraren 6-3. Amro bank 6-2. In de tweede klasse behaal de lijstaanvoerder WIK een overwinning met dubbele cij fers tegen hekkesluiter Blijf Fit (12-2). QBV klopte Hof Ter Mude met 5-2.Stand: WIK 7-13. Peugeot 7-11. Hof Ter Vtude 8-10. OBV 7-8. Alheo 7- 3. Winkeliers 6-5 Verduij 2: 1 Riemens 6-3. Blijf Fit 6- 0. I (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In West Zeeuwsch-Vlaanderen is een run ontstaan op postkantoren en gemeentehuizen voor aan vraagformulieren voor extra toewijzing van benzine en LPG-gas. Er komen veel parti culieren die voor hun baas rij den, maar ook boekhoudbu- reaus en accountantskantoren die voor hun cliënten extra benzine moeten aanvragen. De distributiekring Oost burg, gevestigd in het plaatse lijke gemeentehuis, (1170- 3009) verzorgt de distributie voor Oostburg, Aardenburg en Sluis. Na 1 januari kunnen de ingevulde formulieren weer worden ingeleverd, waarna met toewijzing kan worden begonnen. „Wij berekenen de hoeveelheid liters benzine die over een periode van vier we ken mag worden verstrekt. Daarvoor worden speciale bon nen uitgegeven met het aantal kilometers er op waarvoor ze geldig zijn. De toewijzingen worden afgerond op vijf liter naar boven", aldus de heer A. dé Munck. Overigens moet men niet denken erg veel ben zine te krijgen toegewezen. Van het totaal dit jaar afge legde kilometers wordt eerst 13.000 kilometer afgetrokken. Van de dan resterende kilome ters krijgt men driekwart toe gewezen, mits gemaakt voor de baas. Wanneer iemand dus 25.000 km voor zijn werkgever heeft gereden en daarnaast 6000 km privé (totaal 31.000 km) dan wordt daarvan eerst 13.000 km afgetrokken. Blijft over 18.000 km. Daarvan wordt weer een kwart afge trokken en krijgt men voor 13.500 km op jaarbasis bon nen. Wat ten opzichte van de voor de werkgever gemaakte kilometers in 1973 bijna een halvering betekent. (Van een onzer verslaggevers). OOSTBURG Het Oost burgse raadslid A. Verhage (Dorpsbelangen en Toerisme) vindt, dat de tweede kerne nergie-centrale Borssele er zo snel mogelijk moet komen. Hij verzocht burgemeester A. Schipper, die de t-emeente vertegenwoordigt in 1de aan deelhoudersvergadering van de PZEM deze mening te be- voegder plekke te willen over brengen. „De tweede kerncen trale kan ertoe bijdragen dat de energiecrisis niet alleen in Zeeland maar in het gehele land, teruggedrongen kan wor den. De bouw moet dan ook versneld plaatsvinden", zo was zijn mening. De heer Schipper beloofde deze mening te zul len overbrengen. Overigens al leen namens de heer Verhage, de rest van de Oostburgse raad sloot zich bij zijn opmer kingen niet aan. Receptie Het college van B. en W. geeft op maandag 7 januari een Nieuwjaarsrecep tie voor de burgerij op het gemeentehuis. De receptie be gint om 19 uur. Herderstocht Vrijdag 21 december organiseren de werk eenheden van Sociaal Cultu reel Werk weer de jaarlijkse herderstocht, voor de leeftijds groep van 13 tot 15 jaar. Het doel van de tocht is om met elkaar van gedachten te wisse len over actuele punten, en dat men zich daarbij ook af vraagt wat de groep aan deze problemen kan doen. Dit pra ten kunnen de deelnemers doen tijdens de tocht, die loopt van verscheidene plaat sen in Zeeuwsch-Vlaanderen, naar de Schotse Hoek in Phi lippine. In de Schotse Hoek zal de avond worden doorge bracht met eten, praten, luis teren, kijken, dansen enz. Er wordt gerekend, dat iedere deelnemer om ongeveer half twaalf thuis kan zijn. De deel nameprijs bedraagt ƒ2,50 per persoon. En als er iets over schiet, is men._van plan dit te geven aan de werkgroep, die „De Sterre" steunt. Men kan zich opgeven bij de heren Th. Hemelsoet, B 78, Westdorpe, Fr. Rammeloo, Weststraat 42, Philippine en B. Schelstraete, Burg. Hoefnagelsstraat 3, Sas van Gent. Kerstviering Zaterdag a.s. wordt in het verenigingsge bouw Concordia een kerstvie ring gehouden. Hiervoor zijn de gehandicapten van De Ster- re uitgenodigd. Naast enkele kerstspelletjes worden ook verscheidene kerstliederen ten gehore gebracht. Poly Pam De organisators van de jeugdsociëteit Poly weer een bekende groep kun nen aanwerven voor een ge zellige jeugdavond in Concor dia. De muziek zal deze keer worden verzorgd door de for matie Salix-Alba. Men ver wacht hiervoor weer veel op komst van de zijde van de jeugd. Prijskaarting In de zaal van Het oud Raedhuys, bij J. van der Goes houdt men een seriekaarting op de eerste en tweede kerstdag. De wedstrij den mogen gedurende de hele dag worden verspeeld. De prijzen ziin droge worst, vlees bonnen of wijn. Herwonnen Levenskracht Het actieve comité Herwonnen Levenskracht heeft weer en kele activiteiten achter de rug. Zo heeft men de zieke en invalide ingezetenen een fruit mand bezorgd. Deze actie heeft bij de Westdorpenaren een grote waardering afge dwongen. Ook tijdens de nati onale verloting waren de le den goed. Ze verkochten veel loten, en het kon niet uitblij ven dat er winnende loten aan de man zijn gebracht. De nummers hiervan zijn: 18461 herenzakdoeken; 7040, honder gulden; 7077, een ijsemmer; 5575, honderd gulden; 21709, een sigarendoos; 21783, zes to nicstampers; 21800, snackset; 21856, een aansteker. De win naars kunnen hun prijzen te gemoet zien, want ze worden thuisbezorgd. Ondanks de autoloze zondag, zet de UIT werkgroep Sas van Gent de traditie voort van een koffie-kerst- concert in de Speye op de zondag voor Kerst. Vanzelf sprekend haast is dat de barokmuziek de aandacht krijgt. Voor zondag, 23 december is dan ook uitgenodigd het Amsterdamse Musica da Ca mera, een barokensemble be staande uit Lucy van Dael (barokvioolX; Ku Ebbinge (barokhobo en blokfluit); Jaap ter Linden (barokcello, viola da gamba) en Ton Koopman (klavecimbel). Het bjijzondere van dit spelersgroepjes is diat het voordurend op zoek is naar oude partituren. De leden hebben dan ook hun hele speelwijze moeten aanpassen aan dez ecompositie en aal de oude instrumenten waaro zijn musiceren. Het programma van zon dag omvat dan ook voor de pauze vier werken van zeer bekende componisten. Antoi- n Domei (1755), Tobias Hume (1645), H. Biber (1644-1704) en Besozzi (1738). Daarnaast worden er uiteraard ook muziekstukken van Handel, Baeh en Rameau uitgevoerd. Ook al mag u niet met de auto naar de Speye, het concert lijkt ons de moeite waard om per bus, te paard of desnoods te voet naar Sas van Gent te gaan Zaterdagavond in Axel Concert van zangvereni ging ASAF in de gerefor meerde kerk. Zaterdagmiddag in Hulst Jeugd Muziek's Jeugd theater met Tom de-Graaf in den Dullaert. Zondagmiddag in Sas van Gent Koffieconcert Musica da Camera in de Speye. Woensdagavond in Mid delburg Groep Ton Hartsuiker in het Stadhuis. Zondag tot en met woens dag in Vlissingen Kerst-inn-programma's. WPvr wr trtrp. Het kerst-concert in het Stadhuis te Middelburg, bij het feestelijk geflonker van kaarsen, is zo langzamerhand een goede gewoonte gewor den. Het enthousiasme dat op één van de voorafgaande koffieconcerten Ton Hartsui ker en de zijnen opwekten, heeft er toe geleid deze groep nogmaals en nu voor het kerstconcert uit te nodi gen. Ton Hartsuiker van wie bekend is dat hij de moderne muziek een warm hart toe draagt, zal het een en ander zelf inleiden en toelichten. Niet alleen de moderne mu ziek, o.a. een kwartet van Messiaen en liederen van Ives, O' k een trio van Beet hoven en een aantal interna tionale kerstliederen, speci aal voor deze gelegenheid door Ton Hartsuiker be werkt, staan op het program ma. De groep bestaat uit: Ton Hartsuiker. piano, Inge Fröhlich, altmezzo, Maurits Bosman, viool, Harro Ruijse- naars, cello, Bas de Jong, klarinet. Om de constructivistische traditie eens te onderbreken toont de Galerie Margaretha de Boevé te Assenede thans het werk van een jonge Gen tenaar, een nieuw-realist; Pierre de Puydt. Deze schil der is trouw aan het program van de nieuw-realisten: hij houdt zich strikt aan de wer kelijkheid, hij geeft met pijnlijke nauwgezetheid de stofuitdrukking van de mate rie weer, vervreemdt ander zijds die werkelijkheid door er contrasterende elementen aan toe te voegen. Zo leven de schilderijen van kortsluitingen die ze spanning naar binnen en bui ten geven en ze toch eerder onwerkelijk en fantastisch' dan realistisch-in-de-gewone- zin maken. In de schilderijen is het vaak een vrouw, een vrouw van hetzelfde wat ou welijke type die met ver schillende dingen in relatie gebracht wordt. Zij staat, op een balkon tegen de achter grond van nauwkeurig uitge werkte huizenblokken en praat met een kanariepietje dat op een exemplaar van de bij vele burgers geliefde olantensoort sansevieria zit, die de eigenschap heeft al leen maar groen en lelijk te zijn, die maar weinig verzor ging behoeft om toch uit te stoelen en groot te worden en zelfs met behoorlijke hoe veelheden kokend water niet uit te roeien is. Eenzaamheid, onmacht en zieligheid straalt het schilde rij uit, zo ook het doek „In afwachting" waar een vrouw, dezelfde vrouw, op een cana pé ligt te lezen, hetzelfde geldt voor het schilderij waar zij voor de toilettafel dc dingen tegen zich gekeerd vindt of waar zij zich baadt. De Puydt heeft een voor keur voor mooie warme, soms dreigende roden en bruinen die het eenzaam heidsgevoel des te schrijnen der oproepen. Een opvallend schilderij is ook „Het KNMI verwacht", een man liggend op zijn platte dak met wap perende doeken of'gordijnen boven zich, die ongetwijfeld duiden op „overtrekkende wolkenvelden". Humor is De Puydt niet vreemd. Toch komt wat hij tot uitdrukking wil brengen zuiverder door in zijn potloodtekeningen als in zijn schilderijen. Het ge wone krijgt daar de glans var, het bijzondere, even door een kleurtje geaccentu eerd en kostelijk is de serie tekeningen van verschillende bodega's of bordeeltjes. Met geringere middelen wordt hier meer overgedragen dan in de schilderijen, die soms onder een teveel) lijden. Een talent dat zich nog ontwikke len moet, maar zijn weg ze ker zal vinden. De moeite waard er kennis van te ne men. Dat is mogelijk tot 31 december a.s. WILLEM ENZINCK Zaterdagavond in Axel zal de zangvereniging „Asaf" be geleid door het VVaesIandia Kamerorkest uit St.-Niklaas optreden speciaal gesubsidi- een kerstprogramma brengen. Het orkest wordt voor dit optreden speciaal gesubsidie- eerd via het Nederlands-Bel gisch Cultureel Rkkoordt Het programma bestaat uit instrumentale werken, zoals een Concerto Grosso van H,ndel en een van Corelli, het klarinetconcert van Mo zart (solist Walter Boeghens) en uit psalmen en cantates van Buxtuehude, Telemann, Sweelinck en Goudimel. Het nieuwe gebouw, waar in men o.a. voor theater te recht kan, Is „Den Dullaert" in Hulst, een gebouw dat on officieel al open is voor een inspcelperiode. Jeugd en Mu-ziek heeft zo een beetje de primeur door als eerste met haar Jeugd theater-serie de ruimte in gebruik te nemen! Zater- middag brengt Jeugd en Mu ziek dan ook Tom de Graaf met zijn poppentheater, ma Tombola en Jan de Noort met zijn popepentheater. Kinderen vanaf 5 jaar zijn vanaf halfdrrie welkom. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren G. van Berkel, tel. 01150-4866 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen) en drs. J. Bouwmans, tel. 01100-3405 of 01100-8138 (voor Midden- Zeeland). Eindredactie Bas Augustijn VA

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 9