1 Mnissen blijft een idealist OPBOUWEN IS ONDANKBAAR WERK Delmotte terug in NAC-team DE GOK A AG EN Remise Baba Sy en Gantwarg Als de kerstboom brandt* kan er best een lamp uit De komeet Neo-prof Piet van Katwijk: 11 Ladinsky 11 m>w3 Sherry GRIEKS ELFTAL IN OPSPRAAK Ernst Happel ontslagen Datum Zuidslavië- Spanje nog niet bepaald «t „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Alleen als u in het klein bespaart kunnen we samen in het groot besparen. Thuis. Maar ook in de zaak als u straks weer gaat werken. Laat geen straal en ventilator kachels onnodig branden. Gebruit geen lift als u ook kunt lopen. Want bedenk wel: Nog maar ee, klein beetje electriciteit wordt behulp van kern energie. Het meeste wordt gemaakt met gas en olie. En met gas en olie moeten we zuinig zijn. Uw aardgas- en electriciteits- leveranciers hebben deze en andere tips verzameld in een vouwblad, dat binnenkort bij u aan huis zal worden bezorgd. gemaakt met Deze publicatie is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Vriidaa 17 21 kampioenschap. Ik ben er blij om dat Brom succes heeft. In elk geval over de peiode die ik bij Fortuna heb meege maakt, niet zo sympathiek. En nu ik van hem hoor dat ik toch ook heb bijgedragen tot het succes van Fortuna. doet me dat deugd". „De waardering komt nu pas, (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een profeet wordt in eigen land niet geëerd. Een spreuk die het blazoen van trainer Evert Teunissen (43) niet zou misstaan. De voormalige „biechtvader" van Fortuna SC ziet echter niet om in wrok. Ondanks alle kritiek en kwaadsprekerij, on danks alle hoon en schimpscheuten, gelooft Teunissen in zijn eigen aanpak. Hij kijkt vooruit en sleutelt nu vol enthousiasme aan het elftal van FC Den Haag, dat begin dit seizoen sterk werd verjongd en waarvan men nu reeds zegt dat het over drie. vier jaar de top van de eredivisie kan bereiken. Zijn flat in Scheveningen, van waaruit men uitkijkt op een woelige zee met witte schuim koppen die lijken te stoeien met speelse meeuwen, werden de afgelopen dagen een hon derdtal kerstkaarten aangedra gen. Het merendeel van deze kaarten is ondertekend door voetballers, die Teunissen ooit „kneedde" en met wie hij in het verleden samenwerkte. Het doet hem zichtbaar deugd dat hij niet vergeten is door een groot aantal jongens, die nu furore maken bij clubs voor wie hij vroeger werkte. „Ik heb nooit waardering ge zocht", zegt Teunissen, „maar dit doet me toch wel wat". Evert Teunissen, die Neder land als trainer al vele malen doorkruiste, bevalt het uitste kend in Den Haag. Hij woont ruim 7 km van het veld, het sportveld Zuiderpark. Iedere morgen om negen uur spoedt hij zich naar het Zuiderpark, waar hij de ochtend- en mid dagtrainingen leidt. Per dag is hij 5 tot 7 uur bezig. En met plezier. „Ik ben bezeten van voetballen, al zul je uiterlijk niets aan me merken, maar in nerlijk ben ik er vrijwel altijd mee bezig". Dwars door alle bedilzucht van buitenaf heen heeft Teu nissen zich ook bij FC Den Haag geworpen op de opbouw van een elftal. Nog zoekend naar een mixture van routine en talent, kan Den Haag nu al bogen op enkele tot de ver beelding sprekende resultaten in deze competitie. Zoals de 8- 3 zege op NAC en het 3-3 gelijkspel tegen Feyenoord in (ADVERTENTIE) B.V. HOTEL DE KROON BREDA Ruime zalenaccommodatie: onbeperkte parkeerruimte Gelegen in centrum Breda Boschstraat 38 Tel. 01600 - 33687 Rotterdam. De groei naar vol wassenheid zal echter nog en kele jaren vergen, zoals Fortu na SC ook vier jaar nodig heeft gehad om zich te voegen tussen de topploegen van de eerste divisie. Teunissen, de bouwer, de man ook die zich zelden openhartig uitlaat over bepaalde proble men en tegenover derden vrij wel nooit concessies doet („want dan krijg je uiteinde lijk toch de kous op de kop") geeft grif toe dat het opleiden van het nieuwe spelers en het uitbouwen van elftallen een niet gewaardeerd gebied is in Nederland. „Je loopt namelijk het risico minder populair te zijn", zegt hij, „maar het zijn toch de resultaten van een club die de trainer bepalen. Ik heb bepaaldp principes, die ik door niemand uit mijn hoofd laat praten Als ik zeg: het is groen, dan blijft het groen tot het moment dat bij iemand van het tegendeel overtuigt. Commercieel gezien is dat misschien niet juist, maar ik ben te idealistisch om me lou ter en alleen commercieel in te stellen". De hand van Teunissen heeft ook FC Den Haag niet onbe roerd gelaten. „Ons spel- beeld", meent hij, „is gelijk aan het beeld dat Fortuna in mijn tijd bood. Geweldige suc cessen worden afgewisseld met onverwachte nederlagen. Ik herinner me nog dat Fortu na met 9-0 won van PEC Zwolle. Een week later speel den we 1-1 gelijk tegen Hel mond Sport. Na zo'n grote ze ge denken vooral jongeren nogal snel dat ze er zijn". Teunissen heeft nog vele con tacten met en in Limburg. Hij blijft zich op de hoogte hou den van de resultaten van Fortuna en praat nogal eens met Joop Titaley, zijn „lieve- lingsvoetballer". Bovendien vertoeven Teunissens kinderen vaak in Sittard bij een kennis, waar ze de laatste tijd alleen maar goeds horen over het werk dat Teunissen in twee jaar tijds verzette. „Ik ben blii dat het Fortuna goed gaat. Ik was de eerste die Cor Brom feliciteerde met het behalen van het periode dat moet ik met pijn toegeven. Dat ik vroeger vaak gelijk heb gehad, weet ik wel. Maar ik ben ervan afgestapt om me te verdedigen. Neem Bohnen en Erkens, die heb ik nog voor 6.000 gulden gehaald. Over enkele jaren zijn ze meer dan het honderdvoudige waard. Opbouwen is het meest ondankbare werk voor een trainer. Maai ik zeg je: let op, al de elftallen die ik achter laat, blijven staan. Neem Heerenveen, De Graafschap en nu Fortuna Over een paar jaar zal ook Den Haag een geweldige basis hebben". En dan lachend: „Maar dan ben ik waarschijnliik alweer I vertrokken". THEO VAESSEN voor Eezelfde stroomkosten L l' I 0 Piet van Katwijk: Misschien zou ik later spijt krijgen, dat ik het nooit geprobeerd heb (Van onze sportredactie) MILL Piet van Katwijk, de middelste van de drie fietsende gebroeders uit. oos telijk Noord-Brabant, heeff deze week bij Frisol een con tract als professional gete kend. En dat terwijl hij en kele maanden geleden nog bezwoer nooit of te nimmer „beroeps" te worden. Hij aaig er geen brood in. Als amateur verdiende hij toch oök ziijn prijsjes. Piet wan Katwijk geeft grif toe, dat hij zich meermalen in die geest heeft uitgelaten. „Maar", zo zegt hij, „die iaa...;e -tijd heb ik veel over mijn toekomst als wielrenner nagedacht. Kijk eens. ik ben nu 23 jaar. Als ik oeroeparenmer zou willen wor den dan moest dait mi gebeu ren. Het was een moeilijke beslissing. Ik beb iin het afge lopen seizoen gloed om mij heen gekeken. Het was bittere ellende bij die Nederlandse profs. Kijk, zoiets miaefet je kopschuw. Je gaat twijfelen. (Van onze sportredactie) BREDA Kracht, pure fysieke kracht, dat mist NAC in deze voor de Bredanaars zo langzamerhand rampzalig verlopende competitie. Een stelling, die NAC-.rainer Henk Wullems geheel onder schrijft. „Het is gewoon een feit, dat ik over te weinig broodvoetballers beschik", zegt hij enigzins mat. „Nu we er zo moeilijk voorstaan hebben we meer knokkers nodig dan voetballers in de echte zin van het woord. De belangen zijn zo groot, dat hét gehele elftal daarvan doordrongen moet zijn. Kijk, als we in de middenmoot speelden dan was het wat anders. Dan kon ie tekker voetballen, waar NAC onge twijfeld de canaciteiten voor bezit. Maar nu we onderaan staar zal er toch met een andere Instelling gespeeld moeten worden. Puur om elk punt Henk Wullems. die ziin spelers gisteren tijdens de voorbesorekrae van do we- strijd tegen Feyenoord nog eens duchtig toesorak. zai dan ook morgen Arie Del- motte weer razetten Wie voor Delmotte plaats zay moeten maken, wilde Henk Wullems niet zeggen, maar aan te nemen valt, dat Frans Vermeulen zal uitwijken naar de vleusel've-dedaging. waar Jantje Blom dan zal verdwijnen. Ook bestaat er een kans dat Wullems tegen Feyen oord de tandem Vermeu- len-Delimotte in het centrum van rijn verdediging zal la ten opereren, omdat Aty Graaumans nu niet bepaald m grote vorm verkeert. Overigens is Wullems er van overtuigd, dat Feyenoord meer dan eer. superzware ...kluif" zal zijn voor zijn pu pillen. Wullems: „Ik heb Feyenoord woensdag aan het werk gezien tegen Standard en ik ben tot de conclusie gekomen dat Feyenoord op het ogenblik erg sterk speelt. Maar dat betekent niet dat we ons zondag niet tot het uiterste zu'ton verweren. w Arie Delmotte: terug het eerste van NAC. ATHENE (AP) De Griekse regering heeft vrijdag een onderzoek gelast naar de oorzaak van de 43 nederlaag die Griekenland deze week heeft geleden tegen Joegosla vië. Volgens sommige berich ten zouden de Griekse spelers zich hebben laten omkopen. De vtoc-prermicr Ralflds heeft Georgie Vladiirniiros, de minis ter van sportzaken om ulltleg gevraagd. Vteddrniros kreeg eveneens die opdracht de re- suiltateoi van het onderzoek voor te leggen aan de Griekse voieitba'lfedieraitl<e. Na het verifies met twee puniten verschil in de voorron den vam de wereddtoaimpioen- schappen voeitbal die voilgend jaar iin Müraohen zulten wor dier, gebonden, kwaimen de be richten dat de Griekse spelers zich door Spanje zouden heb ben laten omkopen. Door de overwinning van Joegoslavië moeten dlit land een beSlissingsw: omdat ze een punten hebben. De van deze besli'ssingswedstirij d gaat naar de finales in München. Volgens andere berichten zoudien ook buitenlandse trai ners van Griekse ploegen een hand hebban gehad in het om- kopinigsechandaal. De presi dent van de Fifa, Sir Stanley Rouse heeft gezegd dat eerst harde bewijzen moeten wor den aangevoerd voordat stap pen kunnen worden onderno men. au jueiusiavae 1 en Spanje nu vedBtrijd speler gelijk aantal VOETBAL Aad Mans veld, ausputzer van het Ne derlands elftal, zal op donder dag 37 december as. in het, Haagse Bronovo-ziekenliuis een lichte chirurgische ingreep ondergaan. Mansveld heeft al geruime tijd last van een open wondje aan de rechterwreef. M-oir van de andere kant prikkelt het ook jie eerzucht. Je gaat je afvragen of je het zelf niet beter zou doen. Nou, dait bewijs most ik nu zien te leveren. Ik kan wel ails ama teur blijven fieri maar dan ga je je later to If verwij ten maken het r. en trapje hoger te hebben g jbeerd1'. De. 23-jarige renner uit Mill heeft die knoop doorgehakt- Hij wordt professional. Het contract bij Frulsol its getekend. Van K<aitw>iljik: „Ik höb ©r v©©l over gesproken met mijn vrouw. Per slot van heb ik een gezin en dat toch, wal een bepaai woard-eflljifcheiid op me. Je be gint niet zo gauw aan een gek avontuur. Samen hebben we besloten de gok te wagen. Om jaar „Ik kan inderdaad een goed stukje spurten, maar ik kam ook onitsniappiinigem meemaken. Ik mag wel zeggen dat ik all round ben. Daarom zie ik niet op tegen mijn debuut als pro fessional". Piet van Katwijk komt als werk.oern :r bij Frisol op de loomSiiijelWat sociale voorzie ningen betreft weet hij zich gedekt. Piet van Katwijk: „Dat iis een hele geruststelling. Als er onverhoopt iets met me zou gebeuren sta ik tenminste niet in de kou. Bovendien trek ik kinderbijslag voor mijn twee kinderen. Het iis niet veel, maar het iis toch meege nomen. En alls beginnend prof je ook op de kleintjes ZÜRICH (Reuter) De FI FA heeft Spanje en Zuidslavië tot vier januari de tijd gege ven een nieuwe datum over een te komen voor het spelen van hun wedstrijd. De FIFA had donderdag beslist dat de wedstrijd Spanje - Zuidslavië. die de beslissing moet brengen wie zich als zestiende land plaatst voor de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, op zestien januari in Parijs ge speeld zou moeten worden. Zuidslavië heeft echter bij de FIFA tegen deze datum gepro testeerd. Wie Spanje kent,kent Osborne sherry Calidad Superior Wil komst moet. Gelouterd als hij is in diiverse zwoine wedstrijden ziet hilj niet tegen de problemen op. „Ik geloof diait ik er men taal wel tegen ber opgewas sen. Daarvoor heb ik als ama teur al te veel meegemaakt" Pief van Katwijk staaf te boek als een slim renmertje, een rekenaar die zuinig met zijn krachten omspringt. Maar op de moet, als de prijzen moeiten worden verdeeld, staat hij zijn mannetje. I-n een mas saspurt behooht hij tot de rap- sten. Maar hij nieemt niet al tijd een afwachtende houding aan. De afgelopen twee seizoe nen heeft hij meer dan eens bewezen ook aanvallend te kunnen rijden. Zo nam hij verleden jaar in de Ronde van Engeland in zijn eentje een beslissende voorsprong. En be paald indrukwekkend was ook zijn overwinning in de klas sieke Ronde van Limburg van twee jaar terug, In de Zuid limburgse heuvels schudde hij in de laatste moordende kilo meters bergop gereputeerde krachten ais Jo van Pol, Jan Bpetgenr en Aaf van die Hoek van zich af om met voor sprong als winn-aar in Stein te arriveren. Piet van Katwijk: AMSTERDAM (ANP) —Na de produktieve vierde ronde van het internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam gaan thans vijf spelers aan de leiding. Baba Sy en Gantwarg, die onderling remise speelden, zagen Metsjanski, Hermelink en Smith door goede overwin ningen op resp. Pershad, Goudt en Mostovoy naast zich op de leidersplaats verschij nen. Het is geen interessant duel geworden tussen Baba Sy en Gantwarg. De Senegalees ging niet in op een Roozeniburg- spelsysteem van zijn tegen stander. De Rus zocht het toen ra een centrum-bezetting, die Sy echter goed onder controle hield. In een tien om tien stand werd remise overeenge komen. Wiersma boekte dan zijn eerste overwinning en wel te gen Cazemier, die een Moli- mard-variant niet goed voort zette en nadeel kreeg. Hij ge raakte in een opsluiting, ver loor een schijf en daarna de partij. Drost bad in een partij van de klassieke spel-karakte- ristiek flink voordeel behaald tegen Laporfa, maar de Itali aan verdedigde zich beheerst en de Fries zag allengs zijn voordeel minder worden e" hield te weinig over om nog t< kunnen winnen. AMSTERDAM De uits gen van de vrijdag voor vierde ronde gespeelde part) en in de grootmeestergroe van het Suikerdamtoernoo zijn: Baba Sv (Sen) - Gant warg (Su) 11, Metsjansk 'Su) - Pershad 'Surin) 29 Laporta (Ita) - Drost (Nedi 11, Hermelink (Ned) - Goudt (Ned) 20. Wiersma (Ned) Cazemier (Zwits) 20. Mosto- vov (Fr) - Smith (VS) 02. DE STAND NA DE VIERDF RONDE IS: 1. Ganitwarg. Babn Sy, Hermelink, Metsjanski en Smith 6 punten. 6 en 7. Drost en Wiersma 5 punten. (Van onze speciale verslagge ver) SEVILLA Ernst Happel, de kandidaat-bondscoach van het Nederlands elftal voor de komende wereldkampioen schappen in West-Duitsland is ontslagen bij de Spaanse tweede divisieclub Sevilla. Happel kreeg reeds drie keer de waarschuwing, dat als de re sultaten niet beter werden, hij kon vertrekken. De laatste wedstrijd tegen het laag geplaatste Baragaldo ging verloren en er werd een aanleiding gezocht om Ernst Happel te ontslaan. Die aanlei ding werd gevonden in de straf die Happel spits Uriona had gegeven toen deze te laat op de training verscheen door een bezoek aan zijn verloof de. De golf van publicaties in de Spaanse kranten over Hap- pei's toekomstige functie bij het Nederlandse elftal heeft natuurlijk ook in belangrijke mate bijgedragen tof zijn ont slag. Commentaar van Ernst Hap pel: Ik ben blij toe, want ik werd hier doodziek. Ik ga nu eerst in Torremolinos een paar weken met vakantie en aan het begin van het nieuwe jaar kom ik terug naar Neder land", (Vam onze correspondent BRUSSEL Deze is de dag en diJt het uur cm even te verwijlen hilj hef wiet meer zo roemruchte SC Anderlechf, do/t echter desondanks na 12 wed strijden toch met 3 punten voorspiong op kop gaot. Anderiieohit scoorde lieföt 32 maai en incasseerde 12 tegen treffers. Pat deed met name Jan Ruiter, dlie inmiddels ook ai zijn zilveren bestoansju- bileum vierde en met zijn 25 jaren nog steeds zo blij als een kind is indertijd maar Brussel en Anderlechf te rijm gekomen. Nieitls dan lof voor Jan Met De Grote Handen, want hij heeft heel wat wedstrijden uit het vuurgesleept, hetgeen hij zelfs Maairje a'ls er ad eens een strafschop gekeerd dólende te worden. Jam is een ster en Rob Rensenibrink een zon. Maar de komeet heet Ladins- ky- Rob.. Rensenbrink speelde dd't st-zcon zo standvastig en bekoorlijk, dat hij - ads eerste buótendanidier - een redelijk kdein kansje maakt op de Gouden Schoen, die tel'kenjaire door bevoegde sportjournalis tieke autoriteiten toegewezen wordit. Robbie's concurrenten rijn de Belgen Maurice Mor tens vain Molenbeek en Ndoo Dewadquie van Standard. Ik schat dait het Maiurice wordt. Ladinsky is oim raadselachtige redenen niet kandidaat, of- schoion deze knaap met de re putatie een moeilijk heer te zijn dan toch met 12 doelpun ten maar topscorer is. Andier toppers zijn Koens en Rensenbrink. Laddnsky draait ten huldigen dage als een wenteltod. Wat hij wél kan is zo'n tie nminuten in zichzelf gebeerd in berimmiiinig giaan en geen bal aanraken of ook maar een poging daartoe on dernemen, om zich dan ineens weer present te melden en er dan meteen de beste kans van de dag uit te pdikken en om te zetten in dat waar alle voet- badteurs naar streven: een doelpunt. Hier is de stand na 12 wed strijden: 1. Anderdecht 19.2. Waregem 16,3. Molenbeek 16,4 Standard 15,5. Beveren 15,6. Mecheletn 15,7. Club Brugge 13,8. Antwerp 13. Geen klassieke prijslijst want daarvoor zijn Standard en Club Brugge te ver weggezakt en staat het in vele buitenlan den niet zo beker Waregem te hoog genoteerd. Dat blijkt ook uit wat men het doelgmirie dolde noemt: 19 - 18. Niet om over naar huis te schrijven. Tot het beste wat Waregem heeft horen de zwarte Gi-ba en onze blanke Koudijzer. Molen beek (Bergholte en Koens) is lichtelijk weggedeemsterd maar werkt haird aan een co meback. De concurrentie tussen het Anderlecht van de geuzelam- biekbrouwer Constant Van- denstock en het Molenbeek van de beroepcwielrennier Ed dy Merckx heeft het Brusselse voetbal de verwachte amfefa- minespuit gegeven. Waarne mers blijven er overigens bij, dat de strijd uiteindelijk zal gaan tussen Anderiechit, Mo- cwbeek. Club Brugge en Stian- ard. Hef oude trio zou dus tot de mewoomer Molenbeek -sterkt warden. is intussen vrij stil gewor- -n rond Raymond Goefhais zijn Wife Duivels d'ie diep n hef geheim maar waf blij ''in niet raar München te hoe den. Het werd en wondt niet T maar nauwelijks uitgespro ken dat Goethals gefaald heeft en in Amsterdam vanzelfspre kend en zéker gedurende het laatste half uur aanvallend had moeten spelen. Men heeft het wel voortdu rend over een vernieuwing en dus verjonging van die kern waaruit d» duivelen geselec teerd worden. De tiid waarin het hele nationale circus rond Pol van Himst draaiide is voor rij. Ir dat verband wordt veel scheme!' gezegd van de te vele buitenlanders die in België sne- len en die het eigen jonge ta lent buiten de lijnen of in de provinciale clubs houden. Ver andering zie ik echter nog niet komen omdat de clubs en hef nuMiiek gek zijn op buitenlan ders en de raiad van voorz;t- ters der grote verenigingen uit eindelijk de baas is. Pol van Himsr heeft intussen andermaal gezegd, dat hij zijn eigen Anderlechf wel vaarwel wil zeggen. Volgend ja-ar speeli Pol ergens anders en als het aain hem ligt in Spanje. Nooit gedacht en toch geko men. De -eactie in de boezem van de Vrouwen van Ander- lecht? Dat valf tegen. Een half jaar gtleden nog zou een der gelijke aankondiging een pa leisrevolutie in de slachthui zen en kroegen van Ander- lecht hebben uitgelokt, nu zegt men eenvoudig: „Den Polle het raison". N'ets slijt zo snel als een vedette, want de eer ste verering al legt de funda menten voo" de verguizing. JAN WINTRAECKEN SCHAKEN - Jan Timman heeft bij liet internationale schaaktoernooi van Londen een grootmee tterresultaat be reikt Door in de negende ronde rem se te spelen tegen de Belg Kelly de Gaiway kwam de 22-jarige Timman op een eindtotaal van 7 punten, anderhalf punt meer dan de Brit Keene. die met 5y2 pnt beslag legde op de tweede plaats in hef eindklasse- mient.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 17