„Vakbeweging kreeg geen toezegging" Waarschuwings systeem moet heler worden Halftran helpt AANTAL WERKLOZE ACADEMICI GROEIT DOE-HET-ZELF-VERLICHTING. Bemanning ekaapte van Boeing terug V mdaaa SHELL-MAN VAN BOGIJEN STAATS SECRETARIS FINANCIËN BENZINE (MP fcAATJE IfJÖIN CINZANO Vanaf vandaag: feestverlichting verboden etalages en winkels s avonds donker „MET EEN MACHINEPISTOOL IN JE RUG VLIEG JE NAAR WAAR ZE WILLEN" FÏ1JEN00RD IN VOLGENDE RONDE haal nu de voordelige gezinsverpakking b< yl antwoordt Kamer Dividenden Aan onze adverteerder;, PILOTE IN KANTOREN CAFéS Westersterp over stormvloed: Dijkverhoging Afsluiten? word nü lid van de VVD blijf fit, de hele winter door... met natuurlijke vitaminen A+D deze week bij Directe it: Dr. W. A. J. M. Ham Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Abonnementsprijs f 20,35 per kwartaal: 6,88 per maand. Losse nummers 20 cent. Reigerstraat 16, Breda Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., VRUE ZEEUW DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 26e Jaargang Nr. 8243 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- adverten ties5 regels 1,15. Iedere regel méés 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummer: vrijdag tot 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. DEN H/l G (ANP) Eind oktober j.l. waren er 2383 werk loze acadt i ci geregistreerd bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus, dat beteke. een toeneming met 500 in een half jaar. Dit is „De Werkgever", orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, gebleken in een gesprek met projectleider drs. C. Pot van het bureau Arbeidsvoorziening Academici. In 1969 waren er 600 werkloze academici geregistreerd, op 1 april 1972 900, in september 1972 bijna 1600, in mei 1973 1849. Zestig procent van de nu 2383 werkloze academici is pas afge studeerd. Er waren in oktober 424 werklozen met rechtenstudie (stijging 134), 277 sociologie (71 meer), 225 economen (25 meer). (Van onze parlementaire redactiej DEN HAAG „Het kabi net-Den Uyl heeft de vakbe weging geen enkele toezegging gedaan over een loonsverho ging van 30 gulden per 1 ja nuari. Wel is dat bedrag ter illustratie genoemd. Ik kan dus wel begrip opbrengen voor de teleurstelling van de vakbeweging, nadat onze aan vankelijke maatregel van 15 gulden loonsverhoging bekend werd gemaakt" Dat heeft minister-president Den Uyl gisteravond in de Tweede Kamer gezegd tijdens de behandeling van de machti gingswet. Den Uyl bestreed overigens als zou NW-voor- zitter Kok gesproken hebben van een toezegging van de kant van het kabinet. Kok heeft gezegd dat hij uit het gesprek met het kabinet de indruk had overgehouden dat hij met een loonsverhoging van 30 gulden zou komen, al dus Den Uyl, die de conclusie van A. R-woordvoerder Rool- vmk. nl. dat Kok „dus onge lijk had" voor diens rekening liet. NKV-voorzitter W. Spit die het kamerdebat vanaf de tri bune volgde, bevestigde gister avond dat Den Uyl een juiste lezing van de toedracht gaf. „Br is inderdaad geen enkele toezegging gedaan''. aldius Spit Wat de machtigingswet zelf betreft, onderstreepte Den Uyl nog eens dat het wetsontwerp niet dient om het inkomenspo litieke doel van de nivellering na te streven. Hij bestreed de kritiek van DS'70 en VVD als zou de machtigingswet volko men overbodig zijn, omdat het beoogde doel (beheersing van de inkomens in moeilijke tij den wel bereikt kan worden via wijzigingen in de bestaan de wetten. Het voeren van een alle in komens omvattend beleid kan .nu. eenmaal niet via de wet op de loonsvorming. Er is via die wet b.v. geen enkele greep op de dividenden te krijgen. Den Uyl gaf toe dat de machti gingswet geen ideaal stuk is. maar het is wel een gerichte poging de zaak gecoördineerd aan te pakken. Den Uyl zei voorts dat zijn kabinet weliswaar een bijzon der kabinet is, maar dat het niettemin aanspraak mag ma ken op een brede steun van de bevolking. De roep om een Nationaal Kabinet (het stok paardje van vooral de WD, die buiten spel staat) vond hij dan ook niet redelijk. 0 LUBBERS: donker ROERMOND (ANP) Edelsmid Paul van den Hout uit de Bakkerstraat in Roermond geeft kijklustigen de gelegenheid zelf stroom op te wekken om zijn etalage te bezichtigen. Naast de etalage is gister middag een handle gemon teerd. Draait een voorbijgan ger hieraan, dan wordt via een kleine generator stroom opge wekt. Daardoor worden via drie schijnwerpers enkele vlakken in de etalage ver licht. LICHTEN UIT NA SLUITINGSTIJD (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In een vrij hard duel heeft Feyenoord gis teren een 20 zege op Stan- dard-ï.uik behaald. Door een beter doelgemiddelde gaan de Rotterdammers over naar de volgende ronde. In de 60e minuut maakte Schoenmaker het eerste doel punt. Ongeveer achttien minu ten voor het einde liet Van Ha negem het tweede doelpunt aantekenen. De Standarddoel- man Piot ging bij deze treffer niet vrijuit. (ADVERTENTIE) 0 Enkele bemanningsleden van de gekaapte Lufthansa-Boeing 737, die gisteren thuis gekomen zijn. Van links naar rechts: tweede piloot Rolf Kies, de Nederlandse gezagvoerder Jo Kroese en de Franse stewardess Claude Pionsard. (Van land) onze redactie buiten- FRANKFURT „Met een machinepistool in je rug vlieg je naar waar ze heen willen", aldus heeft de 36-jarige gezag voerder Jo Kroese, een Neder lander, die gezag roemer was van de gekaapte Boeing-737, gisteren op een perscomeren- tie gezegd. Dat gebeurde na zijn terugkeer in Frankiurt. „Wij hoorden plotseling schoten op het vliegveld', zei hij, zichtbaar opgelucht maar moe en gespannen, tegen de journalisten, „met de terroris ten, die nauwelijks een woord Engels spraken, werd voorna melijk met handen en voeten gepraait". Met veel moeite had hij de terroristen ervan Kunnen over tuigen dat hij ue machine nog even moest verlaten om de deuren te Kunnen slunen. ue Arabieren waren uiterst zenuw achtig. Vermoedelijk was het de scnuld van een van oen aal de deur die automatisch met de trap gekoppeld was klem de, aldus de gezagvoerder. „Maar toen konden wij star ten en als eerste doel werd Beiroet opgegeven". Maar elke vijf minuten gaven zij een an der punt van bestemming op. Opeens eiste een van de ter roristen, nadat een derde van de vliegtijd was vers-treken, dat naar Athene zou worden gevlogen. Athene meldde ech ter dat het vliegveld was ge sloten. „Met een machinepis tool in mijn rug" was hij toch bereid te landen. „Wat er in Athene gebeurd is staat eigen lijk allemaal al in de krant". Een der gijzelaars was in koelen bloede vermoord. „Zij -'eren o man die zij in Athe- In verband met Kerstmis en Nieuwjaar zijn wij genu, zaakt voor de data 27 december en 2 januari a.s. afwijkende afsluittijden te hanteren. Opdrachten voor de krant van donderdag 27 december dienen maandag 24 december om 9.00 uur v.m. in ons bezit Opdrachten voor woensdag 2 januari dienen maandag 31 december om 9.00 uur v.m. in ons bezit te zijn. De advertentie-afdeling is op maandag 24 en 31 december geopend van 8.15 uur tot 17.15 uur. De advertentie-afdeling te Breda is op de avonden van 24, 25 en 31 december telefonisch niet te bereiken. De advertentie-afdeling te Breda is op de avonden van 26 december en 1 januari telefonisch te bereiken van 19.00 uur tot 21.00 uur. De advertentie-afdeling. ue doodschoten uit het achter ste deel van het vliegtuig naar voren. Hij zat daat in zijn eentje. Mij kwam kalm aanlo pen. lemana natt enig ïaee van wat er ging geueuren. Zij vroegen hem, zelfs zeer be leefd, naar de kombuis te ko men. Hij ging er binnen en zij sloten de gordijnen. Een ogen- olik later noorden wij schoten en was hij dood". KAFMto De regering van Koeweit maakte woensdagavond be kend „momenteel" niet van pian te zijn de vijf kapers te oerechten. Het onderzoek is nog gaande, aldus de minister van binnenlandse zaken. Geen van de kapers had papieren bij zich en het is niet bekend of zij lid waren van een Pa lestijnse organisatie, zei hij. Wel zullen ze tezijnertijd ..zwaar worden gestraft". Het bloedbad in Rome en het daarop gevolgde kapingsa- vontuur is universeel veroor deeld door vriend en vijand door de Arabische staten en Israël en door de communisti sche en Westerse landen. De officiële leiding van het Pales tijnse verzet was een van de eersten die haar „diepe droef heid" uitsprak omdat, naar het heette, de actie juist erg scha delijk was voor de zaak van het Palestijnse volk. Jasser Arafat zou volgens de pers in Beiroet erg ontdaan zijn ge weest toen hii het nieuws ^ooudf» De wereldorganisatie van piloten overweegt een 24-uurs of 48-uurs staking uit protest tegen de kaping, zo is in Frankfurt vernomen. President Sadat van Egyp- te heeft de aanslag op het vliegveld van Rome en de ka ping woensdag ee^ „misdadige en gemene agressie genoemd. Het persbureau voor het Mid den-Oosten meldde dat hij een boodschap aam koning Hassan van Marokko heeft gezonden waarin hij zegt dat degenen die bij de aanslag zijn gedood „onschuldige slachtoffers zijn voor een misdadige en gemene agressie die indruist tegen de edele en menselijke principes en waarden waar de Arabi sche ror vecht". De politie en de Italiaanse veilig .as _snst zijn woens dag op zoeik gegaan naar mo gelijke in Italië verblijvende medeplichtigen van de Arabi sche commando's (Vervolg op pag. 13) DROOG Perioden met zon. Op c meeste plaatsen drooc Matige tot krachtige wind uit oost tot zuid oost. Maximum term t turen rond 3 graden STAD EN STREEK Vaste oververbinding kan leiden tot ontvolking Pagina FINANCIëN EN ECONOMIE Ook wolken aan West- duitse financiële hemel Pagina 1 BINNEN- EN BUITENLAND Syrië onder zware politieke druk. Pagina 13 Vrede op aarde maar waar? Pagina 14 De minister heeft hiertoe in de Staatscourant van gisteren de beschikking „beperking verbruik elektriciteit 1973" gepubliceerd, die is gegrond op de distributiewet 1939, de beschikking treedt met ingang van vandaag' in werking. Met alle nadruk wijst de minister in de toelichting op de beschikking erop, dat de maatregel rechtvaardiging vindt in de huidige schaarste aan energie. Hij zou er dan op willen vertrouwen, dat de thans getroffen maatregel een aansporing zal zijn om het particuliere verbruik van elektriciteit gedurende de schaarste te blijven verminde ren. Volgens de thans afgekon digde beschikking is het ver boden elektriciteit te verbrui ken voor etalageverlichtamg behalve in de tijd waarin de winkel is geopend en geduren- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Alle feestverlichting op straat (in de bui tenlucht) is met ingang van vandaag verboden. De minis ter van Economische Zaken, drs. Lubbers acht het verder nodig, dat het verbruiken van elektrische energie voor de verlichting van etalages, winkels en kantoorgebouwen en voor commerciële reclamedoeleinden wordt beperkt. Een half uur na sluitingstijd moeten daarom ook alle etalages en winkels in het donker gehuld worden. Ook de lichtre clames moeten dan uit. de een half uur n-a sluiting. Het gaat hier om etalages zo wel van winkels als van ruim ten waarin diensten worden verleend (bijv. door reisbu reaus, makelaarskantoor, ka- mierverhuurbedirijf Voor etalages die behoren bij theaters T*.uwbuirgen, bi oscopen en dergelijke geldt het verbod vóór 12 uur en vanaf een half uur na het beginnen van de laatste voor stelling. Vanaf een half uur na slui tingstijd tot het moment waar op de winkel weer opengaat, mag daarin geen elektriciteit worden verbruikt voor ver lichting. Hetzelfde geldt voor ruimten waarin diensten aan het publiek worden verleend (b.v. banken, reisbureaus). Verlichting is dan echter wel toegestaan voorzover nodig voor het verrichten van werk zaamheden in die ruimten. Ook is het verboden elektri citeit te verbruiken voor ver lichting van kantoren als er geen mensen aanwezig zijn om te v/erken. Wordt er wel ge werkt, dan mag verlichting al leen branden voorzover nodig om die werkzaamheden te kunnen verrichten. Dit houdt b.v. in, dat wanneer in een kantoorgebouw met tien ver diepingen slechts op drie ver diepingen werkzaamheden wor den verricht, ook de overige verdiepingen afgezien van de hieronder te vermelden ver lichting voor beveliging, geen licht mag branden. Commerciële lichtreclames zijn toegestaan voorzover deze nodig zijn om aan het publiek de naam van een inrichting of het soort bedrijf (bijv. hotel of oa-fé) kenbaar te maken ge durende de tijd waarin de zaak voor het publiek geopend is tot een half uur na slui ting. Geheel verboden is het ver bruik van elektriciteit voor buitenverlichting die in hoofd zaak bedoeld is voor het op luisteren van objecten, straten, gebouwen of ander onroerend goed. Verlichting van een etalage of winkel is toegestaan als dat nodig is voor de beveiliging daarvan, vorzovcr dat uit een schriftelijke verklaring van de burgemeester blijkt. Voorts is toegestaan verlichting die no dig is voor de beveiliging van een kliuis of brandkast, alsme de wettelijk voorgeschreven noodverlichting, bijv. met het oog op de brandveiligheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, Drs. M.J van Rooijen zal zo goed als ze ker op korte termijn benoemd worden tot staatssecretaris van Financiën. Hij volgt mr. Van der Stee op, die onlangs minis ter van Landbouw werd. Drs. M. J. van Rooijen is momen teel hoofd van de belasting- af delin» "nr. Shell-Biliiton. Hij is lid van de KVP en is jarenlang actief geweest bij de KVP-jongeren. In 1964 en 1965 was hij voorzitter van de jeugdgemeenferaad in Rotter dam, drs. Van Rooijen is 31 jaar. Het beslissende gesprek over zijn kandidatuur werd dinsdag middag al gevoerd met de mi nister Duisenberg van Finan ciën. Aanvankelijk zou het twee- de-kamerlid drs. R. Peynen burg staatssecretaris van Fi nanciën worden, omdat minis ter Duisenberg gebrand was op een ervaren politicus. Tegen de kandidatuur van Peynenburg maakte vooral minister-presi dent Den Uyl bezwaren, omdat het kamerlid gerekend moet worden tot de rechtervleugel van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Ook in de KVP-fractie zelf rees verzet tegen de kandida tuur van Peynenburg, omdat men hem als ervaren specialist niet gaarne wilde missen. Veel automobilisten pijnigen zich momenteel het hoofd met de vraag hoe zij, met hun vijftien litertjes benzine, binnenkort zonder al te veel moeilijkheden de afstand tussen huis en werk kunnen overbruggen. Met de nieuwe rubriek „Benzine op, Iaat je rijden", waarmee we vandaag beginnen, willen we trachten hun zorgen te verlichten. (Zie pagina 3) (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat het waarschuwingssysteem tij dens de stormvloed van verle den week niet helemaal wa- dicht is geweest. Doordat de stormvloed erg onverwacht kwam („de natuur is grillig", aldus de bewindsman) kon er niet op de gebruikelijke ma nier gewaarschuwd worden (met telegrammen). Er zijn toen telefonische waarschu wingen uitgegaan. Daarbij is het inlichten van het ANP (Algemeen Nederlands Pers bureau) achterwege gebleven, zodat er geen waarschuwing via de radio is gekomen. In de normale waarschiu- wimigsprocediuire wordt het ANP automatisch ingescha- keld. Br zal nu worden nage gaan of bij dolt soort onver wachte calamiteiten, waarbij de normale procedure geen zin heeft, toch het ANp kan wor den ingeschakeld, zo zeigdie Westerterp toe. De bewindsman, onthulde een en amidler im antwoord op mondelinge vragen van het CHU-kamerlid T. Tolman,. Volgens die minister zijn er geen menselijke fouten ge maakt. De stormvloed waar schuwingsdienst van Rijkswa terstaat is helaas niet altijd in staat, hoe bekwaam ze overi gens ook is, calamiteiten zoals die nu iin het bij zander im Bruiiniisse zijn voorgekomen, tij dia te voorzien Over de verhoging en ver zwaring wam de dijken rond de Wester schel die zei de bewinds man, dat hij niiet tot temponi- sering heef besloten, zoals Tolman had gesuggereerd. Er is gezegd dat alle dijken in Nederland in 1985 op Delta hoogte zulil-en zijn. Die rond de Westerschelde zijn dat al in 1981 Daar is men at voor de helft klaar, terwijt landelijk gezien de zeeweringen nog maar voor dertig proeent op die vereiste hoogte zijn. Rond de Westerschelde wordt dus bepaald sneller gewerkt. De door Tolman „storminota" zegde Westerterp toe. De Kamer krijgt voor de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat een overzicht van die stand van zaken mot betrekking tolt de zeeweringen. De schade aam de diaken als gevolg van de stormvloed dis im Zeeland beperkt gieblieven. Well its bij Hoofdplaat (Wes- tersohefldie) een pas herstelde dijkwafl opnieuw ernstig be- sehatidad. (ADVERTENTIE) Over het afsluiten van de Oosterschelde zei Westerterp nog dat dit im het voorjaar van 1978 te gebeuren staat, tenzij er alsnog wordt besloten de zeearm open te houden. Deze datum kan niet vervroegd worden. Westerterp vindt het niet nodig er bij de oomimassuie- Klaasesz op aam te dringen haar onderzoek te bespoedi gen. De commissie moet vol- geins plan udteriiij'k 15 februari klaar zijn. De bewindsman is wol bereid de camrndlssiie te vragen in ieder geval dile da tum ndieit te overschrijden. Hangende het onderzoek waakte de bewindsman er ainigistwaillMig voor- een meniinig te gewen ower het ai dan niiiet noodzakeüijk zijn van die af sluiting van de Oosteischiel- de. (Vervolg op pagina 7). (ADVERTENTIES) antwoordnr. 1877, Den'Haag (geen postzegel) tel. 070-614121 rood of wit fles 0,75 liter S?5

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1