Zwarte BEROERING IN KAPELLEBRUG Bedreiging van natuurgebied Hoek .Inspraak gemeenten bij wassen neus' ZEEUWSE CDA SPRAK UITVOERIG OVER CONCEPT PROGRAMMA Uitslagen bedrijfs- volleybal Bus gleed tegen boom; 14 gewonden Contracttelers krijgen meer geld Vanwege nieuw hoofd der school in St.-Jansteen stad streek Clinge Integratie Hulst Prijsschieting in Hulst Voorzitter van Axel: rovername Aardenburg Axel Nieuw Hulst verwelkomt sinterklaas Juwelier - Horloger Donderdag 29 november 1973 2 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Na de Caailsvliet- treek wordt nu volgens ama teur-ornitholoog Franklin Tombeur (26) uit Gent het krekemgebied „Zwarten Hoek" onder de rook van Sluiskil, maar op Axels grondgebied met de ondergang bedreigd. De kandidaat-politiecommis saris heeft gisteren de alarm klok geluid omdat het kre kemgebied ten ond'er dreigt te gaan aan het welig ge bruik van bestrijdingsmidde len op het omringende land, een voor de kreken ongunstige waterhuishouding en een te intensieve jacht en bewei ding. „Zwarten Hoek" is volgens Franklin Tombeur door zijn brak milieu zeer rijk aan planten en vogels. Er komen in totaal 205 plantensoorten en 138 vogelsoorten in voor. „Zwarten Hoek" is onder meer de broedplaats voor de watersnip, de kemphaan, de waterral, vusdi-ef, blauwborst, baardmees en bruine kieken- (Van onze correspondent). HULST Opmerkelijkste uitslag in de heren eerste klasse van de bedrijfsvolley- balcompetitie te Hulst was de overwinning van Clitex Sport 1 tegen Watneys. Deze neder laag betekende voor Watneys dat het de kans voorbij liet gaan om alleen aan de leiding te komen. Clitex Sport school een plaatsje vooruit op de ranglijst. De overige wedstrij den verliepen alle volgens verwachting. Remortel Sport speelde wei een verdienstelijke wedstrijd tegen Bol Sport maar was te gen de oud-leerlingen toch niet opgewassen. Laatstge noemden wonnen deze ont moeting met 13. Clitex Sport 1 was tegen Watneys in zeel goede doen en vooral bij de afwerking waren de Clingese heren zeer gevaarlijk. Wat dit betekende ondervond het ster ke Watneys dat het tegen dit Clitex Sport 1 niet kon bol werken. De 21-zege van de Clingenaren was volkomen verdiend. Ambulo behaalde te gen KPJ 2 de tweede over winning van het seizoen en dit gebeurde met ruime 03- cijfers. Dank zij deze twee winstpunten schoof Ambulo op van de negende naar de acht ste plaats. Tweede klasse. Aan de zegereeks van WC is na tien wedstrijden onver wacht een einde gekomen. Dat dit gebeurde door toedoen van Voorwaarts had waarschijnlijk niemand verwacht. Misschien droeg het feit dat WC onvol ledig opkwam hiertoe wel bij. Niettemin deed dit niets aan de verdienste van Voorwaarts af, het Axelse team wees zijn tegenstander gedecideerd met 13 terug. Normale overwin ning van GVC tegen Lybeert Verstraeten 2. De 40 uitslag liet aan duidelijkheid niets te wensen over. SC Morres profi teerde van de misstap van kop loper WC om via een 40- zege op Ambulo 2, twee pun ten van zijn achterstand af te knabbelen,. In zijn tweede wedstrijd van de week liet Lybeert Verstraeten 2 zich verrassen door het Clingese CVC 2 dat won met 12. On verwachte nederlaag van Luctor Banden - PMC 2 tegen Hako Daf dat met 3I aan het langste eind trok. Biljarten Biljartclub „de Troubadour houdt een handi cap competitie, waarvan, vier partijen al zijn gespeeld. In de eerste partij won J. Bolssens met 102 caramboles van Jos Xvens met 46 caramboles. In de tweede partij won H. de Cock met 35 caramboles van R. de Vos, die 40 oaramboles had. Ook W. Romgens won met 62 caramboles tegen 61 van Em. IJsebaert. De laatste partij was voor Fr. Ras met 54 caramboles tegen P. Bolssens met 40 caramboles. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN/KAPELLEBRUG Bij een aanzien lijk deel van de ouders van de lagere schooljeugd uit Ka- pellebrug heerst ontstemmnig over de wijze, waarop in Sint Jansteen de benoeming van een nieuwe hoofdonder wijzer voor de 5-klassige lagere school in dit dorp tot stand is gekomen. Per 1 januari Is de heer W. Goethals tot hoofd benoemd. Hij is op dit moment nog ver bonden aan de lagere school van Kapellebrug. Beide scho len vallen onder hetzelfde schoolbestuur. Het oudercomi té van Kapellebrug heeft te gen de benoeming van de heer Goethals per 1 januari ernsti ge bedenkingen, omdat hij de sdhool in het schooljaar gaat verlaten en verwacht wordt, dat dit een nadelig effect zal hebben op de leerlingen. Een tweede bezwaar is. dat de be. noeming van de heer Goethals zonder ruggespraak met de ouders in Kapellebrug tot stand is gekomen. Woordvoer der Oscar van Dorsselaer van het oudercomité vindt, dat hij en zijn coileag's voor het blok zijn gezet op een wijze, die weinig bewondering verdient, hij vecht overigens de benoe ming en de integritiet van de heer Goethals niet aan, maar alleen de procedure, die bij zijn aanstelling is gevold. De (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De con- tracttalers in West-Brabant en Zeeland zullen in 1974 voor hun produkten een prijs krij gen die zes tot acht procent boven de prijs van dit jaar ligt. Dat aeeld'e voorzitter W. van Dueren Den Hollander gistermiddag mee tijdens een informatieve bijeenkomst van de kring Zuidwest van de Ne derlandse Kontraottelers Vere niging (N.K.T.V.). Verder is met een groot aantal afnemers overeen geko men, dat de afspraken die in 1973 golden, ook in '74 van kracht blijven. Dat betekent ondermeer, dat de prijzen van zaaizaad in 1974 niet zullen worden verhoogd. Bovendien zullen, wanneer die kostenont wikkeling daar aanleiding to» geeft, de contractprijzen in de loop van het jaar opnieuw be zien kunnen worden. 1973 Is voor de contractte lers qua opbrengst een rede lijk tot goed jaar geweest zo zei de heer Van Dueren-Den Hollander. Alleen in de sector peulvruchten bleven de prij zen nogal achter bij wat ver wacht was. Liefst 65 procent van het areaal peulvruchten leverde minder op dan 2000 gulden per hectare, het mini mum dat voor een rendabele exploitatie nodig is. De situatie was daarentegen uitermate gunstig voor de sec toren graszaden en granen. Voor die Sectoren zijn ook d-e verwachtingen voor 1974 goed, evenal svoor aardappelen. In de sector spinazie wordt voor '74 een uitbreiding van tien procent van het areaal ver wacht. heer Van Dorsselaer: „Er was ons door het schoolbestuur van St.-Jansteen toegezegd, dat er tevoren naiuw overleg ge pleegd zou worden over deze kwestie. Dat overleg heeft al leen bestaan uit de medede ling, dat de heer Goethals be noemd was". Volgens de heer Van Dorsselaer voelen de ou ders in Kapellebrug zich ge passeerd en zijn ze op zijn zachtst gezegd enigszins ver wonderd o ver deze gang van za-ken. „Er is ons helemaal niet gevraagd wat we wilden. Er is alleen gezegd hoe het zou gebeuren", aldus Oscar van Dorsselaer. Het is overigens bepaald geen geheim, dat de benoe ming v-an een nieuw school hoofd voor Sint-Jansteen in tern nogal wat stof heeft doen opwaaien. Zoals bekend ont stond deze vacature met het overlijden van het voormalige schoolhoofd de heer Zwartele. Met de benoeming van de heer Goethals zijn er volgens het oudercomité van Kapelle brug verschillende andere ge gadigden gepasseerd, die eveneens voor deze functie in aanmerking zouden komen. Het gaat in dit geval om on derwijzers die reeds op de school in Sint-Jansteen werk zaam zijn. De heer Van Dors selaer: „Wat daar in Sint-Jan steen is gebeurd, daar kan ik met mijn pet niet bij. Het zijn toch allemaal verstandige mensen, maar er is op een vreselijke wijze gemanipu- leexd met de belangen van verschillende van de betrok kenen". Een ander heet hangijzer Dmnen de gemeenschap van Kapellebrug is de mogelijke opheffing van de lagere school in dit dorp en de integratie daarvan met de vijf-klassige lagere school in Sint-Jansteen. De o-ucters Is aanvankelijk voorgesteld om samen met de heer Goethals ook de 55 leer lingen maar naar Sint-Jan- steen te halen. Daartegen is verzet gerezen, zodat de be trokken ouders van het school bestuur nu de toezegging heb ben gekregen, dat de school zelfstandig mag blijven zolang qua leerling-aantal aan de nor men wordt voldaan en zolang er dispensatie wordt gegeven om daarvan af te wijken. De meeste ouders voelen helemaal niets voor een integratie.' De heer C. van Hecke van het schoolbestuur in Sint-Jansteen geeft toe, dat er rond de be noeming van een schoolhoofd enkele strubbelingen zijn ge weest. „Maar die hebben we naar tevredenheid kunnen op lossen", aldus zijn commen taar. En met betrekking tot de integratie van beide scholen „Ik geloof niet dat het zelf standig voortbestaan van de school in Kapellebrug een haalbare kaart is. Die integra tie moet er komen als de huidi ge vijfklassige school in Sint- Jansteen is uitgebreid tot een 1'0-klassige". Kaarten De kaartclub St.- Cecüii'a te Hulst h-ield een competitiekaartwedstrijd in clublokaal café Ron de Vilder, waaraan 24 kaarters deelna men. De uitslag luidt: 1 J. Pleunis 80. 2 K. KaiJ- ser 64. 3 R. van den Bran den 66. Schieting Aan de scMe- ting op de liggende wip in café S. Blommaert te Hulst namen 38 schutters deel. Er werd geschoten op een wip. De uitslag luidt als volgt: De hoogvogel werd gescho ten door A. Schauwaert te Hulst, de eerste zijvogel was voor P. de Koster te St.-Jan steen, d-e tweede zijvogel ging naar J. Asselman te Hulst. Het hoogste aantal kleine vogels, vier stuks, werd geschoten door F. de Wit te Hulst. Dulvenexpo In café W. Blommaert te Hulst wordt zondag een hakteratoonstelüng gehouden met duiven van de I-leefhebbers Th. Casteels en H. Blommaert. De tentoonilde dui ven zijn te bezichtigen tussen 19 en 14 uur. 0 Natuurgebied Zwarten Hoek dat met ondergang wordt bedreigd. dief. Deze laatste soort begint zelfs zeldzaam te worden in Nederland. De verbeterde wa terhuishouding voor de land bouw dreigt het Axelse kre ken-gebied noodlottig te wor den-, omdat er de natuurlijke cycius door wordt doorbro ken. Ten behoeve van de land bouw word't de waterstand 's winters relatief laag en zo mers hoog gehouden. Voor een goed beheer van h-et kreken- gebied is de omgekeerde volg orde wenselijk, maar uiter aard is dat voor de betrokken boeren een on-aanvaarciDare zaak. Door de jacht worden in „kwarten Hoek" d-e overwin terende ganzen gestoord, net vee vertrapt nesten en de landbouw pleegt elke keer weer een aanslag op u-e mei velden door ze in. te ploegen. Kortom: het ziet er zeer slecht uit voor „Zwarten H-oek" aLs er niet op korte termijn wordt ingegrepen. De enige redding voor het gebied is volgens Franklin Tombeur mogelijk ais staatsbosbeheer of het Zeeuwse Landschap het over nemen. Maar daarvoor is over eenstemming nodig met' de Bel-gische landeigenaars, die het omliggende landbouwge bied beheren. Een recent hydrobiologiscli onderzoek heeft uitgewezen, dat het kreekwater een van de hoogste fosfaatgehalten en het hoogste gehalte aan organische resten van vrijwel alle Mid den-Zeeuwse kreken bezit. Vooral fosfaat stimuleert de groei van algen, waardoor weer enorme hoeveelheden zuurstof nodig zijn, met het gevolg dat vooral op zonnige dagen een mogelijke vissterfte als een zwaard van Damocles boven het hoofd van een zeer bezorgde Tombeur hangt. Een nieuwe bedreiging is het plan van het waterschap Axe- ler Ambacht om e enkavel- sloot -rond het zogenaamde WeidestranH te graven, waar langs het water van de omlig gende polder beter afgevoerd kan worden. De nieuwe sloot zal het drassige, zilte Weide- strand ontwateren, waardoor „Zwarten Hoek" zijn waarde als natuurgebied zal verliezen. Ook het uitdiepen van de rond het Weidegebied stromen-de rijkswaterleiding en de dum ping van de uitgebaggerde specie op de weiden is niet verantwoord, aldus Franklin Tombeur, volgens wiens be toog alternatieve oplossingen zondter schadelijke bijwerking mogelijk zijn. Alleen een spoedig ingrijpen kan volgens hem het verlies van het ui ke natuurgebied voorkomen. (Van onze correspondent) HULST In café W. Blom maert te Hulst werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip waaraan 45 schutters deelnamen, waaron der diverse Belgen. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslag luidt als volgt: Wip 1: De hoogvogel werd geschoten door Alp-h. de Nijs te Hulst, de eerste zijvogel door P. Bogaert te Wijchen, de tweede zijvogel ging naar P. de Koster te Graauw. De mees te kleine vogels, vijf stuks, werden geschoten door C. de Bot te Terho-le. Wip 2: De hoogvogel was voor V. de Vos te Hulst, de eerste zijvogel voor R. van Steenbergen te de Klinge, Bel gië, de tweede zij vogel was voor W. Strobbe te Lamswaar- de. Fl. Blommaert uit Hulst schoot de meeste kleine vogel-s, vier stuks. Zaterdag wordt opnieuw een schietin-g gehouden, aanvang drie uur. (Van o-nze correspondente). AXEL De gladheid van gistermorgen is de bus van een ZVTM op de lijndienst Axel-Hulst fataal geworden. Omstreeks kwart voor elf gleed de bus in de smeltende sneeuw op de H-uilsterse weg ter hoogte van de tweede ver korting plotseling in een bocht van de weg naar rechts zwenkte daarna n-aar links over de weg maakte een halve dra-al en ramde toen links van de weg met de rechterzijkant tegen een boom. Van de twin tig passagiers, die op dat mo ment in de bus zaten raakten veertien licht gewond. Het tweejarige kindje van de fa milie D. uit Terneuzen moest ter observatie in het Juliana- ziekenihuis in Terneuzen wor den opgenomen. De dames M. d. e. N en N.R., beiden 1-eer- lingverpleagkund-i-geri uit Oost burg werden in het ziekenhuis in Oostbung opgenomen. De bus die bestuurd wend door de heetr C. de R. uit sBresken, werd zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgens waarne mend-burgemeester D. J. Oggel van de gemeente Axel is de inspraak, die de ge meenten hebben in het be stuur van de PZEM een was sen neus. Dat is waarschijn lijk ook de reden, dat de aandeelhoudersvergaderin gen van dit energiebedrijf door de gemeentelijke verte genwoordigers slechts matig worden bezocht. Dit zei de heer Og-gel afge lopen dinsdagavond tij-deus de begü-otingsvergadering in ant woord op vragen van het raadslid P. Apers. Tijdens die zelfde bijeenkomst werd door de heer R. Janssens een voor stel ingediend om de sociale school van het NKV in Zeeuwsch-VUaarad-eren te sub sidiëren met 20 gulden voor elke u-i)t Axel afkomstige leer ling. Eerder al hadden B. en W. laten weten van mening te zij-n-, dat deze subsidiëring niet tot de taak van de gemeente behoort. De meeste raadsleden bleken het daarmee wel eens te zijn, want het voorstel werd met 5 tegen 10 afgestemd. De heer Apers noemde het een griezelige onderneming als de raad het voorstel zou accepte ren, omd-at er een precedent mee geschapen zou worden. Weg- Uitvoering werd vooraf gaand aan de begrotimgsbenan- dslinig ook gediscussieerd over een voorstel om de verbin dingsweg Zuiddotpe-Koe wacht-Sint Jansteen van de provincie over te nemen. De heer Di-erick vonid de afkoop som, die GS er voor wilden betalen, veel te laag met het oog op de kosten die er op korte termijn aan de weg zul len komen. Hij wilde met 980.000 gulden '3-0.000 gulden meer hebben dan B. en W. voor de weg redelijk achtten. Ook de heer Jan-ssens merkte op enigszins beducht te zijn voor overname. De heer IJsebaert bleelt eveneens tegen overname te zijn. Waarnemend burgemees ter Oggel noemde het vo-orstel van B. en W. verantwoord, maar de heer Di-erick vroeg zich af of de oentral-e dienst niet speciaal een plan en bere kening had gemaakt die B. en W. te pas kwamen. Hij leid'd'e dat af uit de vele rap porten die op korte termijn rond de overname waren ge produceerd en waarin de di-enist ste-eds tot andere con clusies was gekomen. De heer Oggel von-d, dat met deze op merking de centrale dienst in een kwaad daglicht werd ge steld en eiste excuus. Uitein delijk werd met' 12 tegen 3 stemmen besloten om de weg toch over te nemen. In de loop van de verg-aderin-g werd met grote meerderheid een voor stel van de fractie Gemeente belang verworpen om u-it zui- ndgheidsoverweginigen het ge meentelijk kampeerterrein af te stoten. (ADVERTENTIE) Schoolkrant De school krant van de Aaraeniburgse katholieke scholen heeft een eige-n naam gekregen. 112 na men werden ingestuurd door oud-ers en leerlingen, zodat de jury bestaand uit mej. E. Her mans (personeel), A.P.P. Tas (schoolbestuur) en J. va-n W-aes (oudercomité) voor een moeilijke taak stond. De dezer dageu versohenen lijvige schoolkrant, samengesteld door leerlingen, onderwijzers, ou ders, schoolbestuur en ouder comité, was voorzien van de nieuwe naam, namelijk „KIEK NOU IER", een suggestie van W. Dierick uit Aardenburg. Schenking Tijdens een bestuursvergadering van de nengeisportvereniginig ,,GOA" (Geduld Overwint Alles) ge houden in café de Witte Leeuw, heeft de voorzitter van GOA, de heer J. van Genk een bedrag van zevenhonderd gulden overhandigd aan verte genwoordigers van de beide Axelse bejaardeniaf deling en. De heren Moorthamer en De Rooij namen de helft daarvan in ontvangst voor de afdeling Axel van de rooms katholieke bond en namens de algemene bejaardenbonid, afdeling Axel deden dit de heren IJsebaert en Van de Berghe. Het bedrag was de netto opbrengst van de door „GOA" in augustus van dit jaar gehouden internatio nale hengelwed'strijd. horloges Chique kombinatie van elegance en kwaliteit. Wij zijn et trots op dit merk in huis te hebben. (Van onze correspondent) HULST Sinterklaas brengt zondagmiddag met zijn gevolg voor de kinderen van Nieuw-Hulst een bezoek aan het café van August Lijbaart in de Zoutestraat te Hulst. Om 14.30 uur zal de goed heilig man met paard en rij tuig vanaf de Spar vertrekken voor een rondrit door de stra ten van Nieuw-Hulst, vooraf gegaan door de drumband uit Hulst. Rond 15.00 uur worden de kinderen in café Lijbaart verwacht, waar kinderen tot acht jaar door Sinterklaas zul len worden getrakteerd op een zak snoep. Wie dit alles mogelijk heeft gemaakt is caféhouder Auigust Lijbaart zelf, bijgestaan door enkele helpers. Zij organiseren dit al voor het vierde achter eenvolgende jaar en in al die drie jaren die daaraan vooraf gegaan zijn kwamen zij tot dc conclusie dat hun voorberei- dingswerk om dit alles voor de jeugd mogelijk te maken bekroond is geworden met succes. Dat het ook zondag middag in het café van Au gust Lijbaert aan de nodige gezelligheid niet zal ontbreken hoeft natuurlijk geen hetoog. Initiatiefnemer August Lij baart zegt hierover: „Net ails in de voorafgaande jaren, ver wacht ik ook nu weer een grote -'iblieke belangstelling. Gezell' ral het in ieder geval zijn, cU-r twijfel ik niet aan". Axelsestraat 28 Terneuzen Tel. 01150-3904 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Dc Zeeuwse aid. van het Christen- Democratisch Appel heeft tij dens een besloten bijeenkomst in Dc Linde in Kloosterzande uitvoerig gesproken over het concept-programma. Daarbij werd ouder meer ruime aan dacht i.» iced aan de Zeeuwse indust; satieprob lemen en die van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder. Overigens bleek tijdens het beraad de tijd tekort om tot een vaststelling vafi het pro gramma te komen. Aanstaande vrijdag komen de aangesloten partijen afzondevlijk in verga dering bijeen en verwacht wordt, dat de vertegenwoordi gers van die partijen in het Christen-Democratisch Appel (CDA) aan hun achterban mandaat zullen vragen om bij de eerste volgende gelegen heid wel tot definitieve vast stelling van het concept-pro gramma te kunnen komen. Tijdens de vergadering in Kloosterzande is ook gespro ken over een aantal andere amendementen, die v-an ver schillende zijden zijn inge diend. Overigens heeft binnen het CDA vooral de KVP een uitgesproken mening over de industrialisatie van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het is een duidelijke zaak, dat bin nen het CDA de KVP met betrekking tot Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wat te zeggen wil hebben, omdat wij daar onze grootste achterban hebben zit- en". aldus de heer Baert uit Hulst die namens de KVP aan ■et CDA-overleg in Klooster, zande heeft deelgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 2