Rokado: Driessens «f Wolfshohl *n aparte maand dus aparte ideeën nip UEFA WAARSCHUWT FEYENOORD EN TWENTE 8 CLUBS NAAR ZATERDAG THEO HOOSTEN RECORD AANTAL GELE KAASTEN IHI Cruyff de populairste Doe wat de Metro 544 keer per dag doet: kom eens langs £T\ winkelcentrum X_y Zuidpleinrotterdam lÏJSSlSCH «LEDER om uw eigen mode te i maken S3 SPID0 BLIJD0RP EUROMAST Vrijdag 23 november 1973 sport f. IMM «iTBriimnj (Van onze sportredactie) DORTMUND De directie van de Duitse wielerstal Ro kado buigt zich dezer dagen over wat men mag noemen „het vraagstuk Lomme Dries sens". Blijft de Belg ploeglei der of krijgt de oud-wereld kampioen cyclocross Rolf Wolfshohl zijn eerste kans 1 Wim Poot uit Venlo be kend wielerman, die als coör dinator werkzaam is bij Roka do in Dortmund zegt: „We gaan in het nieuwe seizoen werken met een aanmerkelijk kleiner budget dain ddit jaar. De ploeg zal ook hoofdzakelijk uit Duitsers bestaan. Daar naast hebben alleen de Belgen Rik van Linden, Staf Her mans, Willy de Geest, Albert van Vlierberghe en Tonny Houbreehts en de Nederlander Henny Kuiper een contract. Aangaande Lomme Driesssens kunnen we aan de ene kant stellen dat hij als ploegleider een grote invloed in de wie lersport heeft. Aan de andere kant hebben we in Rolf Wolfshohl een man, die als oud-beroepswielrenner alle kneepjes van het vak kent en bovendien de jonge Duitse renners gemakkelijker kan op leiden. Wolfshohl, die een con tract heeft tot einde 1974 ver zorgt deze winter reeds de conditietraining van onze ren ners. Een ploegleiderschap in het nieuwe seizoen komt dus veel meer neer op pioniers werk". Binnen 14 dagen valt de be slissing over het ploegleider schap. Rokado wil Lomme Driessens beslist niet zonder meer aan de kant schuiven. Immers, in 1972 wilde men hem per se als leider van de renners hebben. Lomme zat toen vast bij Magnifrex, maar kwam een jaar later graag toen de directie een zware geldbuidel tevoorschijn haalde om uit vele ploegen de beste renners weg te kopen. Dries sens tekende nooit een con tract, zijn wrek en salariëring waren gebaseerd op een gent leman's agreement. In de tussentijd wordt er druk overlegd wat er in de toe komst gedaan moet worden. De ploeg voor het nieuwe sei zoen is reeds zo goed als sa mengesteld. Deze bestaat voor lopig uit: Kuiper, Van Linden, Hei-mans, De Geest, Van Vlierberghe, Houbreehts en de Duitsers Gaida, Küster, Mud- demann, Tischler, Haritz en Ruch. Er wordt nog onderhan deld met onder andere Rasing en Merks. Gezien het veel kleinere bud get en het feit dat de Tour gedeeltelijk wordt overlapt door het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland zal niet worden ingeschreven voor de Ronde van Frankrijk. Van de grote ronden heeft men alleen interesse voor de Giro d'Italia. MADRID (AFP) Johan Cruyff, de nieuwe ster van FC Barcelona, is door het Madrileense blad El Pueblo uitgeroe pen tot de populairste voetballer op de Spaanse velden in het jaar 1973. Barcelona zelf heeft op dit moment ook reden tot tevredenheid sinds het debuut van Cruyff is het stadion Nou-Canip elke keer uitverkocht geweest. Het gemiddelde aantal toeschouwers bij de thuis wedstrijden van de Ca talanen ligt rond de 90.000. GEESINK: „ZEKER NIET OM HET GELD (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Je hebt snel de neiging om een aantal stap pen terug te doen wanneer Anton Geesink, de eens zo ver maarde judo-crack, zich kwaad mad*t. Maar Anton Gee sink, 39 jaar oud en met zijn gewicht van 130 kilo en een lengte van rond 1.90 meter, is in zijn hart een doodgoeie sul. „Ik doe geen vlieg kwaad, maar ze moeten weieens uit scheiden met al die praatjes. Nu hoor je weer: Geesink is gaan vrij worstelen omdat hij geen geld meer heeft". Anton dat hij een waaruit ge- wo-r- g-een Zijn 'tweede hu-is, dat hij aap, het bouwen is aan die voet van het Oostenrijkse hooggebergte de „Wilde Keizer", is er een voorbeeld van. „Binnenkort is het klaar en van de winter ga ik heit maar vaat aan wiait ken- heeft GeesmjTnaasit zyn^to- kwmsften uit zijn nog altijd goed lopende judoschool aan de Anton Geesinkstraait te Utrecht, nog een twééde v-aste job. ,-Ik ben nog altijd docent aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Amster dam. En dat werk wil ik oondait het zo uitermate boei end is voor geen geld mis sen". En toch heeft Geesirik de stap snaar de „oaitch-as-entch-cain" sfeer gemaakt. „En beslist niet oim het geld", verzucht hij nogmaals. „Als die mensen (ADVERTENTIE) Wie één keer in het overdek te Winkelcentrum Zuidplein geweest is, blijft komen. Al was 't alleen maar omdat elk seizoen erfléneerseizoen is. Of omdat er zoveel verschil lende winkels, warenhuizen en boetiekjes zijn. Of... om dat de Metro er vaste klant is. 544"keer per dag stopt-ie, als het ware, vóór de deur. En dat wil zeggen: in de kortst mogelijke tijd bent u "uit" en thuis. een complete winkelstad onder dak eens precies hoorden wat ik voor die wedstrijden kreeg, dan zouden ze in 1-achen uit barsten. Daarom wil ik het geitel ook niet noemen". Maar waarom is de Utrechter dan toch iin bet vliegtuig gestapt dait hem voor de zoveelste miaal naar Japan bracht; het land waar hij -eens als een „kcmiinig" werd onitvaingen na zijn geweldige ju-do-prestaties? Anto-n Geesinik: „Ik ben in zoveel zaken teleurgesteld, dat i'k gewoon iets no-dig ha-d waardoor ik de gewone dage lijkse judo-za-ken kon vergeten. Ni-et alleen ails aotief sportbe oefenaar he!b ik op het organi satorische en menselijke vlak vaak botsingen gehad m-et of ficials. Toen ik uit die wed strijdsport ben gestapt en coach vam de n-aitioin-ale ploeg werd, was het al riet veel beter. Ik ben miss-chi'en wel te eerlijk. Ui. zeg gewoon die din gen die ik dien-k. En dat mag nu eenmaal niet. De mensen kunnen moeilijk die waarheid ondier o-gen zien". En Anton Geesink gaat verbe ten verder: „Ik had in 1971 no-o.it bonds-coach mo-eten wor den. I-k had nog altijd gedacht diat ik medewerking zoiu krij gen, maar het blijft moeilijk werken met de menteen v-a,n d-e Ju'dobond. Ik heb in mijn le ven fouten gemaakt, ma-ar mijn persoonlijk grootste fout wias dat -ik getracht heb om als bondscoach nogmaals met die officials samen te werken". Vier jaar geleden lpvaimen de mensen uit die vrije worstel- wereld al bij Geesinik aan kloppen om tot deze „sport" toe te treden. „Er w-as toen een kapitaal bedrag te verdie nen. Het was zel-fs wiet te vergelijken met die inkomsten vam die grootste voetbalster ter wenel'd. Jk h-eb het -aanbod af gewezen omdat... ik het met die Judo-bond wilde proberen. Ik ging ook niet in op d-e verzoeken uit het buitenland oim bondscoach te worden. Ja, Oostenrijk heb ik geholpen, maiar d-ait was toen geen con current voor Nederland. Alle overige aanbted'ingetn heb ik na-ast mie neer-gelegd o-mdat ik niu eenmaal vond dat een Ne derlander zich in eigen land voor de spomt beschikbaar moet houden". En staat Geesink dan toch in de oatch-as-oatch-riwg. Waar om dam toch? Geesink: „Een complex van factoren heeft daartoe geleid. Het afgelopen jaar heb ik gemerkt dat niet allteen de Bond, maiar ook de jongens die ik in het topjudo heb opgeleid, profiteurs zijn geweest. Niet alleen judo- technisch heb ik hen begeleid, maar ook in die sociale sector heb ik vele problemen voor hen opgelost. Maar ik heb die knapen nooit gezien, toen de Bond me i-neens ging schorsen naar aanleiding van uitlatin gen die ik deed ma de dood van een jonge ju-dok-a. Ik heb nooit iets van mijn vroegere vrienden gehoord. Het is een verschrikkelijke periode in mijn leven geweest". Anton Geesink maakte zich in die maa-hden vooral kwaad op de J-udobond. „Ik heb lang overwogen om die Bond een proces wegens smaad aan te doen. Ik voelde me duidelijk tekort gedaan. Uiteindelijk -heb ik de kwestie al bij de Band in hoger beroep gewon nen. Dat heeft de judowereld overigens wel zo'n f 15.000,- gekost. Ma-ar toch bleef ik in mijn gedachten met die zaak bezig. Ik wilde recht. En toen kwamen ineens die Japanners met het nieuwe verzoek om vrij worstelaar te worden. Ik besefte volledig dat dit de kans was om ineens van alle Nederlandse judozaken verlost te worden. Want als ik dit Anton Geesink zet zijn handtekening onder het contract. do-e. was mijn reactie, dan heb ik gewoon geen tijd meer om aan no-g andere bijkomende zaken te denken. En niets ge neest bij mij zo snel als de tijd". 6 TENNIS D-e alls vierde geplaatste Amerikaanse neger Arthur Aisto-e, die voor de eer ste keer speelt i-n Zuiid Afrika, is donderdag doorgedrongen tot de halve finales van die open Zuidafrikaanee kampi oenschappen door -een 63, 76, 6—3 ov-erwinmimg op de Ziidafrifca-an B-o,b Hewitlt. VOETBAL Het Franse voetbalelftal heeft woensdaga vond in Parijs met 30 ge wonnen van Denemarken. De stand was bij de rust nog 0 0. De 20 000 bezoekers in het Pare des Princes zagen Bereta, P. Revelli en H. Revelli na de pauze de doelpunten maken voor de ploeg van Stefan Ko- vacs. TENNIS Tom Okker, die als derde geplaatst is voor de open tenniskampioenschappen van Zuid-Afrika, heeft woens dag in Johannesburg de derde ronde bereikt. De Nederlandse prof won in vier sets van de Engelsman Gerald Battrick: 63, 36, 6,1, 63. Een gro te verrassing was de uitscha keling van de als nummer een geplaatste Spanjaard Manuel Orantes door de Zuidafrikaan Byron Bertram. De partij verg de vier sets: 67 62, 63, 6—3. VOETBAL Alle competi tiewedstrijden voor de Belgi sche eerste divisie, die op zon dag 2 december gespeeld zou den moeten worden, zijn nu vastgesteld voor zaterdag I december. Deze verschuiving staat in verband met de auto loze zondag, die ook in België van kracht is. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het Belgische voetbal dat alle duels in de hoogste divisie op zaterdag worden afgewerkt. Anton Geesink heeft ma zijn eeirste optreden in Amerika („Dat was een oefencaimpag- rue", zegt hij) uilt Nederland al vrij veel reacties gehad, „Mis schien nog wel m-eer dan in de tijd dat ïk Olympisch judo- kampioen werd. Ma-air moge lijk beleef ik de zaak nu ook anders. Een ding sitaait nu al vast: ik ga me enorm kritisch opstellen tegenover de m-ensen die zeggen, dlat ze mijn vrien den zijn". De afgelopen weken heeft An-i ton Geesink in zijn dojo en in d-e bossen rond Utrecht, zich uitermate serieus op zijn wedstrijden in Japan voo-rbe-[ reid. Tussen 24 november en 14 december moet Geesink in Japan. 12 wedstrijden maken; volgend jaar zal hij nog ver schillende ma-len naar het land van de Rijzend» Zon vliegen. Het contract gaat over 36 wedstrijden die in totaal zes weken moeten word-en afge werkt. „Na d-eze eerste trip, zulten de volgende wedstrij den plaatsvinden in de vakan tieperiode vain de Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding",stelt Geesink. Anton Geesink voelt zich erg gelukkig bij het beoefenen van deze vechtsport. „Er komt natuurlijk veel show aan te pas, maar er wordt ook echt gevochten. Als je een wed strijd van een minuut of 30 neemt, dan zijn de eerste 20 minuten ingeruimd om de bei de worstelaars de gelegenheid te-geven hun specialiteiten te tonen. De worstelaars laten zich dan gewoon werpen. Dat is spectaculair; daarvoor ko men die mensen. Aan het slot van de strijd wordt er tien minuten keihard geknokt. De ze fase wordt aangekondigd en alleen het werk in die periode is beslissend of je een partij wint of verliest". Ondanks het feit dat alle wed strijden aie Geesink in Japan (ADVERTENTIE) Aftershave-haarlotion deospray-badzeep enz. leveren rechtstreeks o-p die televisie worden uitgezon den, zij-n voor zijn eerste tour nee alle zalen a-1 uitverkocht. ,-En clam moet je weten dat er zo'n 20.000 man per avond binnenkomen. Het wordt een geweldig spektakel. Ik vind hét prachtig omdat t-e gaan doen", vertelde Geesink kort voor het mom-ent dat hij naar Japan vertro-k. JACK ARENTSEN De vreemdste maand van het jaar, december. Vraagt om een heel aparte KNIP. Met bijzondere ideeën. Dat kan. Mode om snel te maken bijvoorbeeld. Veel aandacht voor accesoires. En vooral de, kinderen staan in de belangstelling: van baby tot de leeftijd dat ze liever geen kind meer worden genoemd. Voor hem is er een trui om in te wonen. En de kerstkaarten maken we dit jaar zelf. Of lekkere korte jasjes, die zo in de mode zijn. Knip, een gezellig blad. Barstensvol gezellige ideeën. Maar misschien vindt u het wel overbodig dat 't wordt gezegd. KNIP (met gratis raderblad) is overal verkrijgbaar a f 1,35. GENEVE (ANP) De con trole- en strafcommissie van de UEFA heeft tijdens een zitting in Zürich een groot aan tal schorsingen, boeten en waarschuwingen uitgedeeld naar aanleiding van onregel matigheden in de tweede ronde van de toernooien om de Euro pese beker voor landskampioe nen en bekerwinnaars in de strijd om de UEFA Cup. Feyenoord kreeg een waar schuwing omdat tijdens de wedstrijd Feyenoord - Gwar- dia enkele toeschouwers plas tic flessen op het veld hadden geworpen. FC Twente werd gewaar schuwd wegens het tweemaal afsteken van vuurwerk en het betreden van het speelveld door twintig a dertig toeschou wers na afloop van d-e wed strijd FC Twente - Panahaiki Patras op 7 november. Het waren enkele van de minst ingrijpende maatregelen die de commissie nam. De strafcommissie die n-a de eerste ronde negen spelers voor drie wedstrijden schorste, verbood nu vier spelers in drie Europa-Cupwedstrijden deel te nemen. Het zijn: Mccalliog (Wolverhampton) wegens belediging van de scheidsrechter na de wedstrijd Lokomotiv Leipzig - Wolver hampton Wanders (24-10), Bosquier (Marseille) wegens belediging van de scheidsrech ter in de ootmoetiing FC Köln - Olympique Marseille (6-11), Adams (Nice) wegens het weigeren het veld te verlaten in d-e wedstrijd Fenerbahce - Nice (7-11) en Jirousek (Ba- nik Ostrava) omdat hij van het veld werd gestuurd in de wedstrijd FC Magdeburg - Ba- nik Ostrava. Voor een zware overtreding in dezelfde wedstrijd kreeg Abraham (FC Magdeburg) een schorsing van twee wedstrij den. Ook Bubenko (Presov) werd voor twee wedstrijden geschorst. Voor een wedstrijd uitgesloten zijn. Zubiaga (Atle- tico Bilbao) weg-ens gevaarlijk spel. Omdat zij voor de twee de maal dit seizoen een waar schuwing kregen zijn voor een wedstrijd geschorst: Egervari (Ho-nved), Geyer (Dynamo Dresden), Georgescu (Dinamo Boekarest) Andersson (Mal- mö FC), Denev (CSKA), Decker (FC Magd-eburg) en Marx (Ruch Chorzow). DEN HAAG (ANP) Van de wedstrijden uit de competi tie voor het betaalde voetbal, zijn er acht vervroegd in ver band met de autoloze zondag. De wedstrijden die eerder dan zondag (25 november) worden gespeeld zijn: FC Twen-te - NEC (vrijid-ag 23-11, 20-00 uur), Aj-ax - De Graafschap (Zaterdag 24-11. 19.30 uur), PS-V - Sparta (za terdag 24-11, 20.00 uur), AZ'67 - Roda JC (za-terd-ag 24-11, 14.30 uur), Feyen-oord - FC Groningen (zaterdag 24-11, 19,30 uur), Veenda-rr. - WdJllem II (zaterdag 24-11, 19.30 uu-r) FC VW - Fortun-a (VOiaard-in- gen) (zaterdag 24-11, 14.30 uur), FC Den Bo-sch - Eindho ven (zaterdag 24-11, 20.00 uiur)- (Van onze sportredactie) HOENSBROEK Theo Boos- ten schrok toen hij deze week in een rustig moment voor zichzelf de balans opmaakte, hoeveel gele kaarten hij dit seizoen al heeft moeten geven. Kwam hij verleden seizoen tot een totaal van zes gele kaar ten, nu, na twaalf wedstrijden, heeft hij al achtmaal geel laten zien. „Dat is dus een record", zegt de Limburgse FIFA-arbi- ter een beetje beduusd. „Maar dan wel een record waarmee ik niet blij ben. Ik hou er niet van om geel te geven. Ik weet welke consequenties geel en rood hebben voor de spelers. Daarom, als het even kan, laat ik de kaart in mijn broekzak". Theo Boosten staat in het be taalde voetbal bekend als een arbiter die laat voetballen, de v-oordeelregel vaak gebruikt, maar, als het nodig is, de puntjes ook op de i zet. Dreigt „zijn" wedstrijd te ontaarden in een schop- en smijtpartij, d-an aarzelt hij nie-t om de zaak kort te houden, „Hard voetbal", meent hij, „is niet erg. Maar de moelijkhe- den ontstaan doordat er tussen de spelers op het veld een soort rancune heerst. Ze staan vaak als kemphanen tegenover elkaar. Dan vragen ze om de gele kaart. Men wil wél uitde len maar niet incasseren. Merk je dat de spelers elkaar naar het leven gaan staan, dan is de enige weg de wedstrijd kapotfluiten. Zo nodig met het gebruik van gele kaarten". Boosten verwijt veel voetbal lers intolerantie „Als men elk aar zou weten te accepteren, dan zouden we het veel ge makkelijker hebben. Opval lend is dat de meest grove overtredingen worden gemaakt door de minder technische elf tallen. Als je bijvoorbeeld Ajax - Twente of PSV - Feyen oord leidt, dan is er geen enkele pijn". „Die elftallen spelen technisch goed voetbal en hoeven niet te schoppen. Maar hoe minder de klasse, hoe meer er geknokt wordt. Als je op karakter een wedstrijd moet winnen, maak je natuurlijk meer overtredin gen". Boosten vindt het huidige sys teem van het geven van gele kaarten goed. „Vroeger moest je zelfs voor spelbederf een gele kaart geven. Gelukkig heeft men ingezien dat dit te gek werd. Maar het heeft, dat merk je nu, preventief ge werkt. Truitje trekken, niet voldoende afstand nemen bij vrije trappen en de bal node loos wegtrappen, het zijn overtredingen die veel minder dan anders gemaakt worden''. „Maar daar staat tegenover dat de overtredingen die nu worden gemaakt veel ernstiger zijn dan in het verleden. Bo vendien, wij moeten ons aan de instructies van de KNBV en de UEFA houden. Maar ik vind wel dat je niet van tevo ren kunt dicteren waarvoor je nu wel of niet geel moet ge ven. Bij een wedstrijd die prettig verloopt, ben je zelf ook soepel, geef je dus minder gele kaarten". Boosten is overigens van me ning dat vele clubs zelf in de hand werken dat er hard en ruw wordt gevoetbald, „De spelers verdienen enorme sala rissen. Die bedragen moeten ze natuurlijk waar maken. Op vallend is ook dat in de eredi visie het aantal clubs dat in aanmerking komt voor degra datie veel groter is dan andere jaren. De consequenties daar van zijn dat er meer geknokt wordt omdat de kwaliteit niet aanwezig is". Gelukkig is Boosten met de nieuwe „regel" dat een arbiter eerst de speler moet uitleggen dat hij een gele ka-art krijgt en waarvoor. Dan pas mag hij de gele kaart laten zien. „Op deze manier heb je bedenk tijd. Een aantal seconden om je te realiseren wat je gaat doen. Dat is prettiger. Overi gens vergeten de spelers dat wij helemaal niet graag de gele kaart geven. Want op het ogenblik zijn de straffen niet mis. Als in een wedstrijd een bepaalde speler overtredingen blijft maken, ga ik naar hem toe en zeg: Denk er eens over na wat je doet". „Ik vind het ook fout van sommige spelers dat ze na de wedstrijd uitspraken doen over de arbitrage. Het is toch veel prettiger als ze bepaalde zaken met de scheidsrechter zelf uitpraten. Dat heb ik on langs nog gedaan met de Spar tanen Venneker en Heijerman. Tussen hen en mij persoon waren enige misverstanden. Ik heb in Zeist een uur met ze gepraat, in het bijzijn van ma nager Lam. Er ontstond begrip voor elkaar standpunten en dat is toch een winstpunt. Het zou toch ook in het belang van iedereen zijn als er meer ge sprekken zouden komen tus sen arbiters en managers, trai ners en spelers. We hebben in onze sport elka-ar toch hard nodig". (ADVERTENTIE) rondvaarten verhuur schepen catering diergaarde levenslustig een hoogtepunt (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 17