Fr. v. Roeyen 25 jaar leider van verkenners Prijskaarten iri O-Z-Vlaanderen VVV-Breskens verhoogt contributie SCHIETINGEN IN ZEELAND Autoloze zondag: hengeftlub zonder programma Raadsleden: Overname van weg te duur VERENIGINGSMAN IN HART EN NIEREN Wethouder opende bejaardenbazaar in Schoondijke ^Rederijkers huldigen mevrouw Bruggeman EHBO-IJzendijke huldigde verbandmeester Jaap Giljam stad streek STEM STELT Gemeenteraad schemerde Clinges NKV gaf feestmiddag voor de jeugd Sluiskil BEJAARDEN BIJEEN Toneelgroep Groede gefilmd op ampex Ha va Naguila beleefde lustrumfeest BOKAAL BESCHIKBAAR Dinsdag 20 november 1973 2 L. VIEUX f 10,40 Drankenhandel BROER FLÜÏM Hemelstr. 13, St.-Jansteen Telefoon «1140 - 2635 i^— (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN In hotel Van Leuven te Kloosterzande hield de zeehengelclub de Vo gel haar jaarvergadering, wel ke gevolgd werd door een ge zamenlijk diner. Waren op de vergadering slechts 40 leden aanwezig, aan de f.estmaal waren ruim 150 mensen aan wezig. Op de agenda stond vermeld »de clubwedstrijden voor aar 1974 zouden worden esteld. Was men het ero ver eens, dat er weer acht wedstrijden zouden worden gehouden, er werden nog geen data vastgesteld in verband met het verloop van de auto vrije zondagen. Hiervan zal ook het al of niet doorgaan van de internationale wed strijd afhankelijk worden ge steld. Gezien de gezonde fi nanciële toestand werd geen wijziging gebracht in de con tributie. Alle wedstrijden zul len volgend jaar te Ossenisse worden aanhouden. Het leden aantal is gestegen tot 265 en de 250-ste ingeschreven, te vens jongste lid van de vere niging, de 10-jarige Eddy Ac- ke uit Clinge, mocht van voor zitter Van Deursen een werp hengel plus een zeemolen in ontvangst nemen. Een voorste] om volgend seizoen alleen met leeglopers en niet meer met zagers «n zachte krab te vis sen, werd aangehouden tot de voorjaarsvergadering. De drie aftredende bestuurs leden De Bruin, Jonkheijm en Kint werden bij acclamatie herkozen. De aftredende voor zitter J. van Deursen werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Tijdens het diner werden de kampioenen door burgemees ter Somers gehuldigd. De kapioen bij de heren, de heer A. Jonkheim, bij de dames mevr. De Waal en bij de jeugdleden H. van Vooren, mochten naast een enveloppe met inhoud een beker in ont vangst nemen. Na het diner zorgde een orkest voor de no dige stemming bij de danslus- tigen en de meeste leden moesten zich haasten om zon dagmorgen voor 3 uur per au to thuis te zijn. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De contribu tie van de VVV-Breskens is gisteravond verhoogd. De ver hoging is in de begroting van 1974, die sluit met een nadelig saldo van 5540 gulden, ge raamd op 1700 gulden. „Wij vinden het niet prettig met deze verhoging te moeten komen," aldus voorzitter J Heyboer tijdens de algemene ledenvergadering in het Wa pen van Bresfcens, „maar het kan niet anders. In ver.gelij- kiniè met andere VW's langs de kust zijn wij nog de goed koopste" De verhoging ontmoette geen weerstand bij de aanwe zige leden, waarvan er een op merkte dat dan maar door de zure appel moest worden heengebeten. Blijkens het jaarverslag van secretaresse mevrouw A. Mol- let is het aantal overnachtin gen in 1973 met 5000 gestegen tot 185.000. „De verhoiging is voornamelijk te danken aan de betera bezetting van de campings", zo deelde zij in haar jaarverslag mee. Het aan tal leden van de VW Bres- kens is gestegen van 170 im 1972 tot 175 in 1973. In zijn openingswoord had de heer Heyboer gezegd dat 1973 een goed toeristisch sei zoen was geweest. „Zeeuwsoh- Vlaanderen komt meer en meer in trek". In dit verband was hij blij met de realisering van het toeristische zwembad in Breskens en de op handen zijnde uitbreiding van de jacht haven. „De jachthaven kan misschien een gunstige invloed hebben op de werkgelegen heid." zo zei hij, „omdat mis schien meer mensen in Bres kens hun jacht zullen laten bouwen". Hij was het gemeentebe stuur van Oostburg erkentelijk voor de toegezegde subsidie van 2720 gulden. „Toch moe ten wij er ons voor waken een beroep op gemeenschapsgelden te doen ais dit niet nodig is," zo hield hij de vergadering voor. De WV Breskens zal de provinciale VW een brief sturen, waarin erop gewezen zal warden dat in de vakan tiegids' Zeeland - vakantieland, zo weinig aandacht aan Zeeuwsen-Vlaanderen wordt besteed. Dit beloofde de heer Heyboer een der leden, die opmerkte da; wal contributie aan de Provinciale VW wordt O MIDDELBURG (ANP) De gemeenteraad van Middel burg is maandag geconfron teerd met een sterk staaltje van e .engiiiebesparing. Op ver zoek van een SGP-raadisldd weroon maandagmiddag de kroonluchters in de raadzaal gedoofd en vergaderde de ge meenteraad in schemertoestand verder. betaald, maar dat er zo weinig reclame voor West-Zeeuwsch» Vlaanderen wordt gemaakt. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren J. Valk en M. Manneke be-kozen. (Van een onzer verslaggevers)' AXEL Groot struikelblok In de commissievergaderingen, die gisteravond in de raad zaal van het stadhuis te Axel werden gehouden, was de overname van de provinciaje- weg Zuiddorpe-Koewacht-Sint Jansteen door de gemeente Axel. Eerst al in die oommiissiever- gadering gemeentebedrijven, waar de heer P. Dierickx zich niet kon verenigen met de te genstrijdige adviezen, die bin nen een maand zouden zijn gegeven met betrekking tot de kosten van het onderhoud van de weg. Tijdens de commisie-verga- dering voor de gemeentefi- naniciën brandidi» dé discussie opnieuw los over dit onder werp. Vooral de heren R.S.M. Jainssens, J. den Doelder en M.L.M. IJsebaert waten er niet zo zeker van, dat het bedrag vair. de ruim f 800.000.- waairvan direct at f 150.000 op zou gaan aan verbeteringen van de weg, voldoende zou zijn om in de toekomst de onderhoudswerkzaamheden te kunnen financieren en zij be twijfelden ook het nut van de overname van de weg. Do stemming, die hierna werd ge houden, viel negatief uit. De herziening van de ex ploitatieplannen Oudiewijk en Raadhuis,' alsmede ue verkoop van de landbouwschool te Koewacht leverden in beide commissies geen moeilijkhe den op. Vel werd gesteld, dat er verkoopgaranties zouden moeten komen in vergelijkba re gevallen. De h'eer D.J. Oggel, voorzit ter van de commissie van on derwijs, culturele en jeugdza ken, kon meedelen, dat er een derde permanent) lokaal bij de kleuterschool De Zeven sprong gebouwd gaat worden. De heer P.T.AM.R. Apers hield een pleidooi voor een intensiever gebruik van De Halle. ,We hebben een prach tige ruimte. We hebben ook een kUiistenaarselubje. Waar om houden we in Axel, zoals in de omliggende gemeenten* dan niet wat meer tentoonstel lingen?", vroeg hij zich af. De heer Oggel stond hier niet on welwillend tegenover en no digde heer Apers uit. met het voorstel te komen. L. JONGE JENEVER f 10,40 (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN „Vervelen gaat het me nog lang niet", vertelt Freer (Frederick) van Roeyen uit Nieuw-Namen. „Als ik er mee stopt, valt heel de groep uit elkaar". Hij praat er met enthousiasme over: „Zijn" verkennersgroep „St.-Paulus" uit het Saeftinghe-dorp Nieuw-Namen. Als Freer van Roeyen het over de verkennerij heeft, weet hij waarover hij praat. Officieus is hij deze maand al 28 jaar leider en officieel 25. Een gebeurtenis om even bij stil te blijven staan, al is het alleen maar, omdat Freer met zijn 25 jaar leiderschap in de hedendaagse verkennerij een zeldzame verschijning is ge worden. Overal in den lande is de belangstelling voor het verkennerswerk tanende, al leen in Nieuw-Namen bloeit het nog in volle glorie en dat is voor een zeer belangrijk deel aan de 40-jarige hopman te danken. Zijn groep telt mo menteel 15 verkenners en 7 welpen, „want die doe ik er ook nog bij", zo vertelt hij. Toen hopman Van Roeyen in 1946 zich voor het eerst schaarde in de gelederen van Scouting Nederland, heeft hij zich ongetwijfeld niet gereali seerd, dat hij het een kwart eeuw zou kunnen volhouden. „Er is", vertelt hij, „in die 25 jaar nogal wat veranderd. Vroeger kregen de jongens op drachten en die hadden ze maar uit te voeren. Nu wordt er veel meer aan hun eigen initiatief overgelaten en ik moet zeggen: de hedendaagse verkennen] bevalt me beter. Het is allemaal veel interes santer". Hij heeft er geen ver klaring voor, dat in Nieuw- Namen naar verhouding de verkennerij nog wel zo popu lair is, terwijl in veel andere plaatsen deze vorm van jeugd werk een kwijnend bestaan lijdt. „Ik moet wel toegeven, dat we erg veel moeite hebben met het vinden van leiders. Als ze zestien worden moeten ze de verkennerij uit of ze moeten leider worden. De meesten gaan ergens anders werken of studeren en, ver dwijnen. Praktisch niemand wil de leiding hebben over zo'n verkennersgroep. Op die leeftijd zijn ze liever vrij. Ze houden er niet van om ver plichtingen te hebben". Freer van Roeyen is een man van weinig woorden, maar vol energie. Zijn hop manschap is slechts een van zijn vele hobby's. Zelden is hij 's avonds thuis. Meestal zit hij op een vergadering van de supportersclub, is hij te vin den op een repetitie-avond van de plaatselijke muziek of op een oefenavond van ae EH BO. Daarnaast heeft hij nog bemoeienis met het feestcomi té en de voetbal. Maar voor de verkennerij heeft hij een zwak. „Contacten met België zijn er praktisch niet", vertelt hij, „ve hebben het wel eens geprobeerd, maar dat is op een fiasco uitgelopen. We heb ben het goed naar onze zin zo". En over zijn jubileumvie ring: „Die heeft plaats in mei. We willen dan ook alle oud verkenners uitnodigen". (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Zater dagmiddag werd in de bejaar densociëteit van Schoondijke een bazaar gehouden, georgani seerd door de Stichting Open Bejaardenwerk. Van 13.00 tot 19.00 uur kon den de vele belangstellenden kennisnemen met de hand vaardigheden van de Schoon- dijkse bejaarden en konden werkstukjes worden aange schaft. De middag werd geopend door wethouder J. Vergouwe die in zijn openingsspeech de problemen van de vergrijzing in west-Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde stelde. Hij wees op het belang van de hand vaardigheden waarin de be jaarden een mooi stukje vrije tijdsbesteding kunnen vinden. En voldoening; zoals zaterdag middag bleek. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zaterdaga vond, na de opvoering van het toneelspel „Jong zijn wij maar éénmaal" is mevrouw M. Bruggeman uit Sluis in hotel Mabesoone uitbundig gehul digd. Dit in verband met het feit, dat zij 40 jaar lang wer kend lid is van de rederijkers kamer Oefening en Ver maak. Onder het ruim 200 koppen tellende publiek waren ook wethouder J. Barendregt en zijn echtgenote, namens het Oos'burgse gemeentebestuur, aanwezig. De heer Barendregt sprak tijdens de huldiging me vrouw Bruggeman toe en bood haar namens de gemeente een legpenning en een Delftsblauw wandbord aan. Ook fêteerde hij de jubilaresse met een fraaie bos bloemen. De wet houder sprak zijn waardering uit voor het werk van de re derijkerskamer en hoopte dat zij dit nog vele jaren zouden mogen blijven doen. Namens haar medespelers en -speel sters kreeg mevrouw Brugge man een toepasselijk cadeau voor deze tijd, een nieuwe fiets, en natuurlijk een bloe menhulde. Het publiek, dat in minder groten getale was opge komen dan werd verwacht, toonde zich wel een goed pu bliek. Het reageerde spontaan en goed en schonk na afloop van de opvoering een hartelijk applaus. Volgende week ko men de leden van de rederij kerskamer alweer bijeen om de nieuwe stukken, die op het repertoire worden genomen, te bespreken. De bedoeling is in het voorjaar en in het najaar van 1974 een nieuw toneelstuk te presenteren. (Van onze correspondent) CLINGE In het gemeen schapscentrum Malpertuus or ganiseerde de plaatselijke af deling van het NKV een feest middag voor de kinderen. In totaiaJ waren er 170 kin deren, welibe begeleid werden door hun moeders. Het pop pentheater De Krieken uit Hulst voerde verschillende aardige stukjes op. Begrijpe lijk hadden de kinderen de grootste pret. Ook St.-Nicolaas met zijn zwarte pieten bracht een bezoek aan de kinderen. Naast snoep kregen de kinde ren mutsen en toeters; het was een buitengewoon geslaagde middag. (Van oDze correspondent) IJZENDIJKE De afdeling IJzendijke van de EHBO maakte van de gelegenheid om bij de 40-jarige bruiloft van haar verbandmeester J. Giljam aanwezig te zijn, gebruik om Jaap, zoals hij altijd wordt genoemd, erkentelijkheid en waardering voor het vele werk tot uitdrukking te bren gen. Voorzitter R. Pollet zei dat de EHBO zich bijzonder geluk kig prijst, zo'n lid te hebben. „U bent niet alleen reeds vele jairen een goed verbandmees ter' maar knapt ook vele an dere klusjes op, om nog maar niet te spreken over de finan ciële steun, die wij altijd van u ontvangen", aldus de voor zitter. Namens de afdeling bood hij het echtpaar schilde rij aan, vervaardigd door het lid Eddie de Smit. De voorzit ter sprak de hoop uit, dat de jubilaris rog zeer veel voor de EHBO in IJzendijke zou kun nen doen. Botsing Zondagnacht om kwart over twaalf raakte G. d'H. uit Sluiskil gewond bij een botsing in de Baljuwstraat. G. d'H. had wat gedronken en reed achterop de auto van J.K. uit Terneuzen. De man uit Sluis kil liep een hoofdwonde op en moest in het ziekenhuis wor den behandeld. Zijn aiuto was total-loss en de auto van de Tcrieuzenaair flink bescha digd Fr. van Roeyen. (Van een onzer verslaggevers) j HENGSTDIJK Aan de, zaterdag gehouden prijskaar- ting in de zaal bij E. de Kort, namen 24 personen deel. Uits lag: Winnaarsronde: l.J. Lau- ret uit Ossenisse - P. van As- sche uit Hengstdijk, 2.J. Burg graaf uit Hengstdijk - Eug. de Kort uit Hengstdijk, 3. J. Hermans uit Hengstdijk - J. Hageman uit Hengstdijk, 4. E. de Kort uit Hengstdijk - P. de Waal uit Hengstdijk. Ver- liezersronde: 1. J. de Kort - W. van Gimst, 2. E. Strooband - Em. de Kort, 3. J. Maas - H. de Maat, allen uit Hengstdijk. KLOOSTERZANDE Aan de wild prijskaarting zaterdag gehouten in de zaal bij Jac. de Waal, hebben 30 personen deelgenomen. Uitslag: Win naarsronde: 1 B. Plasschaert uit Graauw - F. van Kruyssen uit Kloosrerzande, 2. L. Baart uit Kloosterzande - P. van Houten uit Heikant, 3. Luc. Baart uit Kloosterzande - C. Ducheine uit Groenendijk. Verliezersronde: 1. P. Sijnesal uit Kloosterzande - Fr. van Waes uit Kloosterzande, 2.1 Mevr. de Waal-Kint uit Kloos terzande - F. Maas uit Wals oorden. TERHOLE Aan de zater dag gehouden prijskaarting in de zaal van café „De Kroon", namen 32 personen deel. Uit slag: Winnaarsronde: 1. A. Jan. sen uit Kloosterzande - A. He- melaar uit Terhole, 2. L. Hey- man uit Hulst - R. van Geer trui uit Terhole, 3. A. v.d. Berg uit Terhole - J. Schonen berg uit Terhole, 4. J. de Schrijver uit Terhole - P. Schelfhout uit Lamswaarde. Verliezersronde: 1, L. de Boey uit Heikant - J. Moorthamer uit Kuitaart, 2. A. Freyser uit Terhole - R. Schelfhout uit Lamswaarde. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Zaterdag middag heeft de \lgemene Bond van Bejaarden, afdeling Ireskens, een bijeenkomst ge had in het Casino te Breskens. Ongeveer 250 leden van deze zeer actieve afdeling gaven rcte de presence. Ais belang stellenden waren ook wethou- ler J. Vergouwe en zijn echt genote aanwezig, evenals het hoofdbestuurslid de heer De Graaf uit Goes. Met enthousiasme volgden de Breskense bejaarden de vo cale prestaties van het ruim 100 leden tellende bejaarden koor Con Agitazione uit Vlis- singen. De keurig in kostuum en lange robe geklede zangers en zangeressen brachten, on der leiding van dirigent Meul- meester, een reeks fijne liede ren, die het publiek tot menig open doekje verleidde. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Vrijdagavond zijn de prestaties van de to neelvereniging Groede op vi deorecorder vastgelegd. Dat gebeurde in De Drie Konin gen, waar leden van de Zevla- fo opnamen maakten op appa ratuur van het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel. Ge speeld werd de eenacter De Koperen Ketel. Met dit stuk heeft de Groe- dese vereniging reeds veel fu rore gemaakt en het gehalte is van een dergelijk niveau dat het Zeeuws Centrum het ver antwoord achtte hiervan opna men te maken. De Noordstraat in Groede was voor deze gelegenheid voor het verkeer gesloten om een ongestoorde opname mo gelijk te maken. De gemaakte film kan nu via de t.v. ver toond worden aan zustervere nigingen, subsidiërende instan ties en wellicht, zoals voorzit ter J. Schippers uit Groede zei, kan nu ook in bejaarden tehuizen van deze leuke een acter, die wordt uitgevoerd in het Cadzandse dialect, ge noten worden. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE De volksdansgroep „Hava Nagui la" kan terugzien op een ge slaagde eerste lustrumviering. Was het afgelopen vrijdag op de eerste feestavond reeds ge zellig druk, zaterdagavond was de zaal van het dorpscentrum Vogelwaarde tot de laatste plaats bezet voor het volks- dansfestijn, waarop naast „Ha- va Naguila" de Belgische volksdansgroep Sneyssens uit Evergem optrad. Alle aanwezige volksdans- liefhebbers, ondier wie burge- mee er mr. M. Somers, wet houder W. Lamert en ge meentesecretaris B. de Schep per, aillein vergezeld van hun erhtgenote, hebben kunnen ge nieten van prachtige dansen van de twee kindergroepen, de tiener-, jongeren- en senioren- groep van '.Haiva Naguila" en de gastgroep uit België. Naast Nederlandse dansen brachten zij een internationaal pro gramma met dansen uit Tsraël, Roemenië, België, Amerika en diverse atv'ere landen. Spectaculair was ook de de monstratie vendelzwaaien door leden van de volksdansgroep Senyssens. Daarnaast ws er nog een optreden van accorde onist Nico Bijl. Deze geslaagde volksdiausavond werd besloten net een Tsjechische bruilöfts- (ans, waaraan alle deelnemers meededen. Ter gelegenheid van het vijfjarig toestaan van „Hava Naguila" werden zaterdaga vond door dansleider Otto Vosveld een zevental leden in de bloemetjes gezet. De vier assistent-dansleidsters mevr. B. Duerdinck-Boechout, mej. W. Verbist, mevr. T. Lippens en mevr. J. Vosveld, voorts het jongste lid Anja van Do.rst die pas <i& voorbije week lid geworden was, het oudste lid Tilly Vink en accordeonist Ni co Bijl kregen elk vijf ro zen. Namens alle leden van „Ha va Naguila" kreeig Otto Vos veld op zijn beurt een cadeau aangeboden, terwijl zijn echt genote bedacht werd met een prachtig bloemstuk. (Van onze correspondent) HULST Dagblad De Stem stelt voor de algehele topbil- jartkampioen van de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse topbiljart- eompetitie, seizoen 1973-1974 een wisselbeker beschikbaar, de zogenaamde Stem-wisselbe- ker. Deze wisselbeker zal enkele weken na die competitie tij dens de prijsuitreiking door een Stem-redacteur of mede werker aan de nieuwe kampi oen worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK Aan de schieting, zaterdag gehouden op twee wippen in de zaal bij P. van Dijk, hebben 36 schut ters deelgenomen. Uitslag: Op wip een: hoge vogel: Th. Pau wels uit Axel; eerste zijvogel: R. de Guytenaer uit Vogel waarde; tweede zijvogel: Th. Pauwels uit Axel; Op wip twee: hoge vogel: R. Herwegh uit Lamswaarde; eerste zijvo gel G. Baart uit Terneuzen; tweede zijvogel: W. Strobbe uit Lamswaarde; grootste aan tal kleine vogels (5): J. Wese- poel uit Groenendijk. IJZENDIJKE In het Hof- zicht-theater werd een schie- ting gehouden mieit een deelna me van 20 schutters. De hoog vogel. en de beide zijvogels werden niet afgeschoten. De verdere uitslag hiervan was: meeste vogels met 3 stuiks Ch. Sturm. De vliegende vogel werd afgeschoten door Ed Buijz-, C. Necjssen en Ch. Sturm. Twee vogels gingen naar Monieque Seegers, me vrouw Ivens-Seegens en A Boerman allen te IJzendijke. KLOOSTERZANDE Aan de bejaardenschieting gehou den in dë zaal bij Jac. de Waal namen 49 schutters deel. Uitslag: hoge vogel: G. Gijsel uit Koewacht; eerste zijvogel: H. Mol uit 's-Heerenhoek; tweede zijvogel: C. de Schep per uit Koewacht; grootste aantal kleine vogels (4): E. van Damme uit Koewacht. KLOOSTERZANDE Aan de zaterdagschieting gehouden in de zaal bij R. van Kruys sen, namen 32 schutters deel. Uitslag: hoge en eerste zijvo gel: Jac. de Waal uit Klooster zande; tweede zijvogel: G. Pauwels uit Kloosterzande; grootste aantal kleine vogels (5): A. Tieleman uit Klooster zande. KLOOSTERZANDE Aan de zondagschieting gehouden op twee wippen in de zaal bij R. van Kruyssen, namen 32 schutters deel. Uitslag: Op wip één: hoge vogels: R. van Kruyssen uit Kloosterzande; eerste en tweede zijvogel: R. Hermans uit Ossenisse. Op wip twee: hoge vogel: Th. de Kort; eerste zijvogel H. Hoop, beiden uit Kloosterzande; tweede zijvogel R. Hermans uit Ossenisse; grootste aantal kleine vogels (6): R. Hermans uit Ossenisse. LAMSWAARDE Aan de zondagschieting gehouden in de zaal bij P. Claessen, namen 25 schutters deel. Uitslag: ho ge vogel: H. Claessens uit Lamswaarde; eerste zijvogel: C. Traas uit 's-Heerenhoek; tweede zijvogel: K. Claessen uit Lamswaarde; extra hoge vogel: H. van Waterschoot uit Hengstdijk: grootste aantal kleine vogels (6): R. van Es- broeck en G. de Waal beiden uit Lamswaarde. ZUIDDORPE In café Centraal werd een sohfebing gehouden op de liggende wip. De uitslag was: hoogvogel A. Stoffels, Terneuzen. Eerste zij- vogel F- Oosting, Axel. Twee de zij vogel F. de Waele, Koe wacht. Grootste aantal kleine vogels met 4 stuiks Em. Buijs, Zuiddorpe. Volgende schieting zaterdag 24 november* 15.0# uur

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 2