Meerderheid SER voor verplichte verzekering tegen ziektekosten Aardgas geen chan tagemiddel in oliecrisis Uitwisseling van krijgsgevangenen vindt voortgang gj amro bank X SABENA DOORBREEKT MONOPOLIE VAN KLM OP DE WEST Poen-dissonant in KRO-gigant Een eigen huis kopen? Alimentatiebedragen per 1 januari omhoog Code tegen geldspeculanten bij overname van bedrijven SER-STEUN VOOR REGERING Onverdiend MINISTER LUBBERS: Turkse vrouw gewurgd ISRAËL-EGYPTE Akkoord NOS-NDP wekt verwondering Amro Woninghypotheek vooru! Imfeamp houdt vol: Van der Stoel moet weg OGEM-VISIE: commentaar binnenland buitenland Kaas met ster-allures Zaterdag 17 november 1973 in i i Ti prrnrrr' "irr iw 'I i H'TTtfn SCHIPHOL (ANP) De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena zal een ver gunning krijgen voor een ge regelde lijndienst van Brussel naar Aruba. Een In allerijl ge nomen besluit van de KLM om één van haar zes wekelijk se vluchten naar de west over Aruba te leiden, heeft dit be sluit niet kunnen verhinderen. Het monopolie dat de KLM had op de Transatlantische route naar de Antillen wordt derhalve door de Sabena door broken. Het Arubaanse verlangen stuitte aanvankelijk op duide lijke bezwaren van de Neder landse regering en de Neder landse Rijksluchtvaartdienst. Minister Westerterp vertrok begin van deze week met de plaatsvervangend directeur-ge neraal van de RLD, mr. H.J. Spanjaard, naar Curagao om de zaak te bespreken. Ze zijn donderdagavond op Schiphol teruggekeerd, nadat ze in Wil lemstad met minister Chance van Verkeer en Waterstaat tot wat zij noemen een compromis waren gekomen. „Wij hebben zeker geen bakzeil gehaald", aldus minis ter Westerterp. „Afwijzen van het Arubaanse verzoek om de Sabena een concessie te verle nen zou eenter tot grote span ningen aanleiding hebben ge geven, daar ben Ik vast van overtuigd. Wij hebben daarom toegestemd in een compromis, teneinde de goede verhoudin gen binnen het koninkrijk niet te verstoren". over de gemaakte afspraken blijven de Antilliaanse Rijks luchtvaartdienst en minister Westerterp vaag. Zij beperken zich tot de mededeling, dat de Sabena de vergunning alleeh zal worden verleend op voor waarde, dat deze rekening zal houden met de belangen van de KLM. Gepolst over de aan Sabena op te leggen voorwaarden, zei minister Weterterp, dat deze betrekking hebben op de ta rieven en op de frequentie. Aangenomen mag worden dat de Sabena, evenals de KLM, slechts één vlucht per week op Aruba zal uitvoeren. SNELHEIDSBEPERKING bespaart benzine. Maar is het in de gegeven situatie in Nederland noodzakelijk een snel heidsbeperking bij de wet op te leggen Wie de laatste tijd regelmatig op de weg is geweest en zijn ervaringen met anderen uitwisselt, is geneigd tot de conclusie te komen, dat de Nederlandse automobilisten op het ogenblik in overgrote meerderheid niet harder rijden dan 100 km per uur. In feite is er sprake van een verrassende zelfdiscipline. Wel, als dit zo is dan dient de regering die snelheidsbe perking op basis van vrijwilligheid te honoreren. De snelheids maniakken, die zich nu niet aan de 100 km houden, storen zich ook niet aan een wetje. En al die goedwillende mensen behoe ven geen agent achter hun broek. Voor hen zou een wettelijke verplichting de bijsmaak hebben van onverdiend wantrouwen. (Van onze soc.econ. redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Sociaal- Economische Raad (SER) is voor een verplichte al gemene volksverzekering tegen ziektekosten. Dit be tekent een steun voor het kabinet-Den Uyl, dat een volksverzekering tegen ziektekosten van de grond wil brengen. Het plan voor een verplichte algemene volksverzekering komt uit de koker van de vakbeweging en kreeg gisteren de steun van de vertegenwoordigers van de landbouworgani saties in de SER en de meeste door de Kroon benoemde SER-leden. Daarentegen waren de werkgevers en een kleine min derheid van de Kroonleden voor een algemene volksver zekering tegen ziektekosten op basis van vrijwilligheid. HILVERSUM Free-lance- medewerkers, programma-ma kers en programmachefs, allen betrokken bij het KRÓ-pro- gramma „Van Twaalf tot Twee" hebben gisteren in Hilversum^ geprotesteerd tegen de naar hurT mening te trage, onregelmatige en onnauwkeurige verwerking en uitbetaling van honoraria van free-lance-medewerkers aan dit programma. Op de foto het KRO-huisorkest onder leiding van Piet Zonne veld tijdens de demonstratie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) zal het aardgas niet gebruiken als chantagemiddel in de olie crisis. Slechts in het uiterste, maar zijns inziens volstrekt denkbeeldige geval, dat Ne derland als het ware zonder olie komt te zitten en ook niet mag rekenen op steun van de EEG-partners, zal de export van aardgas naar Duitsland, België en Frankrijk worden beperkt, desnoods stopgezet. Maar dan puur vanuit de filo sofie dat het hemd nader is dan de rok. Lubbers gelooft overi gens niet, dat het ooit zover zal komen, zo heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld. Duitsland, België en Frank rijk betrekken gezamenlijk ongeveer veertig procent van onze aardgasproduktie: Duits land rond tien miljard kubeke meter, België acht miljard en Frankrijk zes miljard (volgens de gegevens van verleden jaar). In de Tweede Kamer is er (ADVERTENTIE) niet vergeten.-Frico eten tijdens het debat over de be groting van Economischt Za ken op aangedrongen het aardgas zo nodig te gebruiken als pressiemiddel tegenover de EEG-partners. Lubbers zei daarvan niets te willen weten („Ik voel niet voor eenzijdige contractbreuk"), maar zo voegde hij er later na enig anadringen aan toe als er een ongelijke energieverdeling binnen de EEG dreigt te ont staan, zal er met de partners gepraat moeten worden. Er bestaat uiteraard geen twijfel over, dat in een derge lijke noodsituatie de uitvoer moet worden beperkt, aldus Lubbers, omdat we dan elke kubieke meter gas zelf nodig zullen hebben. Hij herhaalde daarmee in feite, wat premier Den Uyl veertien dagen gele den zei tijdens het oliedebat in de Tweede Kamer. In 't kort HET Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een mil joen dollar toegewezen ter be kostiging van voorbereidende impeachment-procedures tegn president Nixon. De stemver houding na het dikwijls ver bitterde debat was 367 voor en 51 tegen DE 12-jarige Teddy Kennedy, oudste zoon van senator Ed ward Kennedy, heeft beender- kanker. Vandaag moet zijn rechterbeen boven de knie worden afgezet. HET Antwerpse havendienst- personeel, in dienst van de gemeente Antwerpen, heeft gisteren twaalf uur gestaakt omdat men vindt dat het par ticuliere bedrijfsleven te veel invloed uit gaat oefenen op de Antwerpse haven. Pas rond 1954 ging het bedrijfsleven zich met de haven bemoeien en nu heeft het 70% van het werk in handen. BIJ een overval op een bij kantoor van de Nutsspaarbank in Eindhoven heeft de gemas kerde en gewanende dader een bedrag van 18.500 gulden buitgemaakt De hele SER is het er wel over eens, dat de huidige structuur van de ziektekosten verzekering op de helling moet, vooral nu er steeds dui delijker sprake is van een on gelijke verdeling van de las ten over de verzekerden. Het SER-adviés kwam giste ren na meer dan vijf' jaar tot stand, nadat de toenmalige mi nister van Sociale Zaken (Roolvink) daarom had ge vraagd. Met het uitbrengen er van is nu een beslissend stadi um bereikt in de voorberei ding van een nieuwe opzet van de ziektekostenverzeke ring. Nu kan het kabinet-Den Uyl vaart zetten achter deze zaak. De algemene volksverzeke ring ziektekosten (een schets matig plan van NVV, NKV en CNV) kent een premie, die is afgestemd op de financiële draagkracht van de verzeker den. In zo'n volksverzekering is voor een eigen risico geen plaats. Dat is wel het geval ln een nationaal (vrijwillig) verze keringssysteem ziektekosten op basis van particuliere ver zekeraars. Daarvoor zijn de werkgevers grote voorstan ders. Dit type verzekering kent een algemene plicht tot betaling van een „gezondheids premie" in een percentage van het inkomen tot de pre- miegrens van andere volksver zekeringen. Daarnaast moet een premie in een vast bedrag aan de verzekeringsinstelling naar eigen keus worden be taald. Dit systeem kent een eigen risico, als na een proef zou blijken, dat dit kostenbe sparend werkt. Momenteel bestaan er in ons land drie soorten verzekerin gen tegen ziektekosten: De verzekeringen volgens de ziektewet voor de zgn. ver plicht verzekerden (werkne mers) met een loon, dat niet meer is dan f 20.900 (wordt f 23.000). Vorig jaar oktober waren in ons land 6,8 miljoen verplicht verzekerden. De vrijwillige ziekenfonds verzekering voor mensen, die buiten de verplichte verzeke- ïing vallen. Vorig jaar oktober waren 1% miljoen landgenoten vrijwillig verzekerd. De bejaardenverzekering voor mensen van 65 jaar en ouder, wier inkomens een be paalde grens niet overschrij den. Vorig jaar waren 900.000 bejaarden bij dit type verze kering aangesloten. "ZAANDAM (ANP) Een 17-jarige Turkse vrouw Rabia Seyffeli, is gedeeltelijk ont kleed dood aangetroffen op haar bed. Zij is gewurgd. Van een dader ontbreekt nog elk spoor. Ook is er nog niets bekend over het motief. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd gevonden door een van de drie kostgangers, die bij de vrouw en haar echt genoot in huis woonden. Het huis hadden zij onlangs ge kocht. Het tweejarig zoontje van de vrouw is steeds, bij «ïfjn- moeder in huis geweest. - Mogelijk heeft het jongetje de wurging meegemaakt, aldus de politie. Toch vind ik het iets geks dat die Belgen en Nederlan ders nou niet gewoon vriend schappelijk met elkaar kunnen spelen. Ze hebben toch geen ruzie? Over voetbal gesproken. Ik wil u nogmaals een stukje commentaar laten lezen van de boze Chileense voetbal bond: „Wij missen (nu de Sovjets nee zeggen, M.) de opbrengsten van de kaartver koop, van de radio-televisie- en reclamerechten. Bovendien zullen wij kosten moeten ma ken om de mensen die al een kaartje hebben gekochthun geld terug te geven". En het vervelendste: nou hebben we dat stadion voor niks schoongemaakt... Doordraver deze week was en is Drees junior. Eerst onder een haarstukje wegkruipen en dan vieze woordjes gaan roe pen naar een bevriend buiten lands staatshoofd. Prinses 'Ane en Mark Phillip3 En de militair krijgt een vertrouwensman. Is dat nu een motte van wantrouwen voor de commandant? Griekenland? nenland! Om te Grle- ADVERTENTIE) A'DAM (ANP) Het da gelijks otstuur van de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) heeft in een brief aan het bestuur van de Nederlandse Dagblad pers (NDP) zijn verwondering uit gesproken over de totstandko ming van een overeenkomst tussen de NOS en de NDP over de publicaties van pro grammagegevens, zonder dat de (hoofd) redacties in 't over leg betrokken zijn geweest. .■Uit de inhoud van de over eenkomst begrijpen wij dat u als organisatie van dagbladuit gevers een regeling heeft ge troffen die met volledig voor bijgaan aan de specifieke ver antwoordelijkheid van de (hoofd)redactie ingrijpen in de redactievoering", aldus de brief van de NVJ aan het bestuur van de NDP. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. (Door onze correspondent) TEL AVIV De thuiskomst van de tweede groep Israëlische krijgsgevangenen uit Egypte onder wie negen soldaten, die tijdens de uitputtingsoorlog in Egyptische handen vielen leidde ook gisteren weer tot zeer emotionele tonelen op het vliegveld Lod bij Tel-Aviv. Premier Golda Meir en de oud-commandant van de lucht macht, generaal Hcid, konden hun tranen niet bedwingen toen de van geluk zwaaiende Israë li's uit het Rode Kruis-vliegtuig stapten. Terwijl er nog gekust en ge zoend werd, scheerde een es kader Phantom straaljagers met veel geraas laag over het vlieg veld: een ere-saluut van de luchtmacht aan de piloten die uit Egypte terugkeerden. Generaal Mosje Dayan, die de thuiskomers in het vliegtuig al had toegesproken hetzelf de had de premier gedaan toonde zich uiterst tevreden over de wijze waarop het uit wisselingsakkoord van de krijgs gevangenen met Egypte werkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66-fractie- lid Imkamp blijft bij zijn twee weken geleden ingenomen standpunt, dat minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) moet opstappen. Hij handhaaft dit stand punt ondanks het feit dat de D'66-fractie in de Tweede Ka mer zich als één man van zijn opvatting gedistantieerd heeft. Papadopoulos, ga-Athenen. U weet dat die streek in Afrika, waar momenteel zes landen met nog steeds afschuwelijke hongersnood kampen, de Sahel heet. Dat is het nou precies: 'n hel. Hij zag daarin een „goed teken voor de toekomst." Evenals donderdag kregen de terugkomende soldaten een spreekverbod opgelegd. Over nun ervaringen in Egyptische krijgsgevangenschap mogen ze niets vertellen. Pas als alle 238 krijgsgevangenen naar Israël zullen zijn teruggekeerd, zal het doek over deze tere kwes tie opgaan. Tegen de duizend Egyptische krijgsgevangenen werden vrij dag door vliegtuigen van het Rode Kruis naar Egypte gevlo gen. Syrië heeft duidelijk te ken nen gegeven niets te voelen voor uitwisseling van krijgsge vangenen. Op dit punt werden ook gisteren geen vorderingen gemaakt. Rijverbod: binnen. Sinterklaas loopt Tussen haakjes, zo geOlt- mansipeerd die man praat, zeg. Net Luns. Ja, en dan de nieuwste ont wikkelingen in het Limburgse. Bisschop Gijsen had in Rome, naar verluidt, een optreden als Maastretchttr Star! En voor het overige wens ik u allen, van links tot rechts, van boven tot onder, van voor tot achter, van binnen naar buiten, een aangenaam week einde, pretige wedstrijd morgen, gezonde wandelingen en een goed humeur. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitkeringen aan verwanten voor levens onderhoud door de wet opgelegd (alimentatiebedragen) worden per 1 januari a.s. automatisch verhoogd. Dit gebeurt op grond van de nieuwe wettelijke regeling inzake indexering van uitke ringen voor levensonderhoud, die per 6 juli j.l. van kracht is ge worden. Minister Van Agt (Justitie) heeft de volgende percentages vastgesteld, waarmee deze uitkeringen verhoogd moeten worden: 12 procent op uitkeringen vastgesteld of voor het laatst ge wijzigd in 1973; 23 procent op uitkeringen vastgesteld of voor het laatst ge wijzigd in 1972; 40 procent op uitkeringen vastgesteld of voor het laatst ge wijzigd in 1971; 54 procent op uitkeringen vastgesteld of voor het laatst ge wijzigd in 1970. Het gaat om alimentatieverplichtingen tussen bepaalde cate gorieën naaste verwanten, zoals ouders, schoonouders en stief ouders aan de ene kant, kinderen, behuwdkinderen en stiefkin deren aan de andere kant en tussen gewezen echtgenoten of echtgenoten die gescheiden leven. Ook kosten van een maatregel van justitiële kinderbescherming die ten laste van de ouders komen vallen er onder. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: DS 9 Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Er zijn tussen 1963 en 1969 in Nederland 2.000 bedrijven overgenomen. Zo'n 200 van die Nederlandse ondernemingen gingen in bui tenlandse handen over. Ruim de helft van die verkopen was het gevolg van de dwangposi tie, waarin die ondernemingen verkeerden of van haar vrees voor de toekomst. Dat vertelde de heer R.F. van Heusden, vice-voorzitter van de raad van bestuur van het OGEM-concern gisteren in Tilburg. Hij sprak er voor Belgische en Nederlandse di recteuren van bedrijven over de menselijke aspecten van bedrijfssamenwerking en be drijfsfusies. Met nadruk stelde de heer Van Heusden, dat onderne mers dienen te beseffen, dat ze voor veel meer verantwoor delijk zijn dan voor het geïn vesteerde kapitaal. Ook al moeten ze zich realiseren, dat in de ondernemingen ver schrikkelijk veel geld van de kleine man is gestoken door institutionele beleggers als pensioenfondsen en spaarban ken. Maar ondernemingen zijn het levenswerk van vele men sen, die er hun bestaan ver dienen. De factor arbeid en het management mogen niet afhankelijk zijn van de luimen van het kapitaal. Hij wees in dit verband op Amerikanen en Britten, die met zakken vol geld door Europa reizen om ondernemingen te kopen. On dernemers staan tegenwoordig in een kwade reuk. Vaak ten onrechte. De ondernemerswe reld wordt bedreigd door ter- rcur-acties van kleine minder heden. Daardoor is het publiek geneigd alle kwaad in de maatschappij op rekening van de ondernemers te schrijven. Die ondernemers moeten zich daartegen gaan verzetten. Hij stelde voor een onderne merscode te ontwerpen, waar door het onmogelijk wordt voor geldspeculanten om voor een paar gulden winst per aandeelhouder een bedrijf te verkopen, zonder dat de be- drijfsgenoten van iets we ten. Ook dienen ondernemers er voor te zorgen, dat overvallen van ondernemingen onmoge lijk worden. De mensen, die zoveel kritiek hebben op de ondernemerswereld moeten goed beseffen, dat nog altijd politieke macht wordt afgeleid van economische macht. Een land zonder economische macht heeft geen enkele poli tieke invloed in de wereld,, aldus de heer Van Heusden.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13