Er kan weer gebouwd worden in Hoofdplaat zeeuws ZEEUWS ORKEST SPEELT SAMEN MET VERA BETHS DIT IK ZEELANS Aardenburgse Pottenbakkerswaar Frères Jacques in Axel Van dag tot dag FILMS Zilveren jubileumtientjes R.4AD AKKOORD MET GRONDAANKOOP IN SLUIS GEIN PEUTERSPEELZAAL Mr. J. van Aartsen naar Oostburg streek BEJAARDEN BEZOEKEN SCHOUWBURG IN GENT Besprekingen Heemkundige Kring geeft boekje uit over waterzuivering in Oostburg OOSTBURGSE SLIJTER HAALDE ZELF WIJN Reactie op aanval vanuit raad Vergadering ABOP west- Z.-Vlaanderen Weekenddienst Stern-redactie Egypte in Terneuzen u -ïMüxhè Zaterdag met Bach in Middelburg (ADVERTENTIE) De afleveringstermijn voor de extra fraaie, met gepolijste stempels van gepolijste muntplaatjes geslagen, zilveren tientjes ter herinnering aan het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana bedraagt circa twee weken. Bij bestellingen voor de naderende feestdagen dient daarmee rekening te worden gehouden. De tientjes in gepolijste uitvoering (in munt-etui met rijks wapen en muntbeschrijving) kunnen uitsluitend voor aflevering binnen Nederland besteld worden door over making of storting van 30,per munt op postrekening 90.91.92 ten name van „Jubileumtientje 1973" te Utrecht, onder vermelding van het gewenste aantal, naam en afleveradres in blokletters. Het bestelde aantal munten wordt aangetekend toegezonden door 's Rijks Munt te Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE In totaal 197 bejaarden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich bij het Bejaardenwerk aangemeld voor een uitstapje naar Gent, waar op maandag 26 november de schouwburg bezocht zal worden. De be jaarden kunnen dan genieten van een blijspel van Moliè re. Het theaterbezoek is onder deel van een uitstapje, want behalve de schouwburg, waar in de West-Zeeuwsch-Vlaamse bejaarden worden rondgeleid, zal ook een rondrit door Gent gemaakt worden. Vertrokken wordt om 17.00 uur uit Oost burg en rond halftwaalf hoopt het gezelschap weer thuis te zijn. In-die tussentijd zal ook een stukje gegeten kunnen worden. De kosten voor dit uitstapje bedragen 10, dank zij een hoge reductie die men heeft weten te verkrijgen op de toegangsbewijzen voor het blijspel. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Heem kundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen brengt binnenkort een nieuwe uitga ve van de Hofsteden. Het eerste deeltje, dat thans pers klaar wordt gemaakt, is ge schreven door de heer H.A.M. van de Vijver sr. uit Biervliet en behandelt de hofsteden in deze plaats. In deze boekjes, waarin ook hofsteden in Hoofdplaat en De Braakman aan de beurt ko men, zullen foto's van interes sante boerderijen worden op genomen, benevens een kaart je met de ligging van de be sproken boerderijen. Door de ze publikaties stapt de kring af van het systeem van de jaarboeken en dit om prakti sche en financiële redenen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op het ge meentehuis van Oostburg zal op 5 december een bespreking plaatsvinden over de waterzui- veringstaak, die per 1 juli 1974 zal worden overgedragen aan de waterschappen- Aan deze bespreking, die om 10.00 uur begint, zal wor den deelgenomen door de gemeentebesturen van Aar denburg, Oostburg en Sluis, het waterschap Het Vrije van Suis, de landbouworganisaties en de vrouwenorganisaties. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Oost- burgse slijter De Smet had gisteren een primeur in zijn bedrijf. Donderdag werd in Frankrijk de Beaujolais Pri meur vrijgegeven. Dat bete kent dan dat deze veelgedron- ken wijn naar maatstaven van de Franse experts goed is en uitgevoerd mag worden. Ieder jaar ontstaat in Nederland een race om als eerste deze wijn te kunnen verkopen. De heer De Smet, die zijn slijterij met een afdeling wijn heeft uitgebreid wilde van de ze gelegenheid gebruik maken een stuntje uit te voeren. Zijn zwager reed naar Frankrijk en kocht een aantal flessen Beau jolais die in één ruk werden vervoerd naar Oostburg. Don derdagavond rond 19.00 uur was de eerste Beaujolais 1973 in Oostburg en gisteren startte de verkoop. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Oostburgse raad heeft besloten tot aankoop van grond van het waterschap Het Vrije van Sluis- De percelen liggen in de z.g. voormalig Suikom te Hoofdplaat. Bedoeling is hierop woningen te bouwen. Voor het aanleggen van een parkeerterrein is hiervan on geveer 3000 vierkante meter nodig, dit ten behoeve van de vele sportvissers die Hoofd plaat plegen te bezoeken. De rijkspolitie zal binnen afzienbare tijd zijn nieuwe (tijdelijke) behuizing kunnen betrekken. De raad voteerde een krediet van ƒ10.500 voor aankoop en verbouwing van een barak aan de Hoekzak, waarin de politie totdat het nieuwe politiebureau in Oost burg gereed is. De heer TH. Cambier vroeg of het wel nodig was dat de gemeente hiervoor geld uitgaf, omdat de rijkspolitie geen ge meentelijke dienst is. Burge meester Schipper wees hem erop dat de barak goeddeels op gemeentelijke grond staat „en wij waren in staat zaken te doen met het consultatiebu reau, eigenaar van de ba rak". Desgevraagd zei wethouder J. Barendregt dat in 1975 nog met de bouw van het nieuwe bureau wordt begonnen. De gemeentelijke sociale dienst zal het vrijkomende politiebu reau, dat aan het gemeente huis is gebouwd, in gebruik- nemen. De raad ging ook akkoord te berusten in een vonnis, dat werd gewezen door het ge rechtshof in Den Haag. Het betrof een eis tot schadeloos stelling van mej. J.J. van Hou- te, ingevolge schade die is ontstaan omdat de gemeente haar de vrije beschikking over de woning Bredestraat 53 had onthouden. Zodoende kon zij het niet zelf verhuren. Zij had een eis van ƒ15.000 ingesteld. Het hof bepaalde de schade loosstelling op ƒ1.320, ver meerderd met enige rente, in totaal ƒ1.575,56. De raad be sloot dat tot uitbetaling hier van kan worden overgegaan. In Schoondijke "kan in het plan Noord-West een terrein bouwrijp gemaakt worden voor de bouw van bungalows De raad verschafte het grond bedrijf hiervoor een krediet van 115.500 gulden. Breskens krijgt een koopa vond op de vrijdagavond. De raad ging .net een dergelijk voorstel akkoord. Verschillen de bouwprojecten in Cadzand- Bad kregen straatnamen, evenals het terrein voor zo merwoningen ten oosten van de Zeekraalstraat in Nieuw- vliet. Meegedeeld werd nog dat begin deze maand in Bres kens en Oostburg twee nieuwe openbare kleuterscholen in ge bruik werden genomen. De of ficiële openingen zullen op een later tijdstip plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Er zal in Sluis geen peuterspeelzaal worden opgericht. De voorlopige werkgroep in deze gemeente, heeft een onderzoek ingesteld naar de aanwezige behoefte bij de ouders en heeft in totaal 16 positieve reacties ontvangen. Dit aantal is te gering om een speelzaal te beginnen, iets wat de werkgroep ten zeerste betreurt. Voor een eerste ver gadering waren 75 ouders aan geschreven, waarvan er maar 8 kwamen opdagen. Besloten werd toen dat een werkgroep nog eens zou onderzoeken welke mogelijkheden er mis schien lagen. Een enquête, waarvoor 106 formulieren werden verzon den, leverde naast de 8 ou ders die de vergadering had den bezocht, nog eens 8 posi tieve reacties op. Vier ouders waren voorts bereid daadwer kelijk hulp te verlenen aan de speelzaal. De werkgroep besloot hierop het initiatief niet door te zet ten, zodat Sluis het voorlopig zonder een speelzaal zal moe ten stellen. De werkgroep in Sluis werd tijdens zijn werk begeleid door de Streekjeugd- centrale. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Algemene Bond van Onderwijzend 'Personeel heeft na zijn vergadering, die werd gehouden in Biervliet, een verklaring uitgegeven over de onheuse aanval, die volgens de vergadering tijdens de Raads vergadering van Aardenburs werden gedaan op het hoofd van de openbare school in die plaats, de heer J. Keijmeï. M-en was van meniilng dat im die raad. de kwestie vain scho lenbouw en de daarmee ge paard gaande actie van de leer- litnigen van vdjidie en zesdie klas van die school met name dooir de heer W. van Helidien te veel werd opgeblazen. De uitdrukkingen van de heer Feriket -„een laakbare zaak" en „een gevaar voor de opvoe ding"- zeiden de vergaderende onderwijzers niets. Betreurd werd dart tot op heden ieer- kr-aid ten vam openibare lagere schaliën uitgestoten aijn vain het raadslidmaatschap. Tijdens de vergadering werd ook besloten een propa- ganida-fuinictionair.is voor de af- deCiiirug aan te stelten. Het be stuur zal zich hierover nu gaan beraden. De ABOP g ook wenken met zogenaamde hoofden-krineen, ddlt in het ka der van de reorganisatie, zoals die door de beer P. de Nooijer werd bepleit in zijn discussie nota. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De commis saris der koningin in de pro vincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal, vergezeld 1 van zijn echtgenote op vrijdag 14 december een werkbezoek brengen aan Oostburg. Om trent het tijdstip van de ge plande bespreking met de ge meenteraad zullen nog nadere mededelingen worden gedaan evenals over het uit te voeren programma (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In een vitrine in de „middeleeuwse" afdeling van het gemeentemu seum in Aardenburg bevinden zich deze overblijfselen van een Aardenburgse pottenbak kerij uit de middeleeuwen. De vondsten komen van de noor delijke oever van de rivier de Ee, dat wil zeggen uit de Sint- Pictersdijk waarop thans de Herendreef ligt. De eerste Aardenburgse pot tenbakkerswaar kwam tevoor schijn omstreeks 1950 en veel later, op het eind van zestiger jaren werd een opgraving on dernomen waarbij nog meer van deze typisch Aardenburg se specimen naar boven kwa men. De gevonden voorwer pen, n.l. kruiken en borden, zijn allemaal „misbaksels" en waarschijnlijk door de tot op heden naamloos gebleven pot tenbakker, weggegooid op een stortplaats. Stapels braadpannen kwa men aan de oppervlakte, maar bij het graven moest men con stateren. dat zelfs de bommen uit wereldoorlog twee nog schade hadden toegebracht aan deze „stortplaatsen". De in het museum tentoongestelde vond sten zijn fraai versierd. Een van de borden vormt het wel licht enige in Aardenburg geëtaleerde „sex"-object. Het is een bord, zoals er in de middeleeuwen op bruiloften werden uitgereikt aan de bruidsparen. Wellicht liggen vruchtbaarheidssymbolen er aan ten grondslag, doch in de tijd dat deze voorwerpen in derdaad van hand tot hand gingen, betekenden ze moge lijk niet meer dan een „ge waagde" mop. Deze „geschenken" moet men plaatsen in de tijd, toen het er op bruiloften en partij en niet altijd even netjes aan toe ging, zo zelfs, dat de gees telijke stand zich van deze festiviteiten afzijdig moest houden op hoog kerkelijk be vel. Ook de vogelfiguren die op sommige vondsten voorko men moeten in „der minnen"- richting worden opgevat. Deze „vogels" hadden op latere schilderijen nog hun plaats, immers een meisje of jonge vrouw afgebeeld met een vo gel betekende dat zij nog huwbaar was Zoals elk seizoen geeft het Zeeuws Orkest o.l.v. Jan Out enkele concert uitvoeringen. Nadat vorig jaar Louis van Dijk en zijn mannen de show zichtbaar en hoorbaar stalen van de Zeeuwse musici, is nu de jongie violiste Vera Beths gevraagd om voor een war- ming-up te zorgen. Vera Beths, leerlinge van Krebbers, zal op 22 en 23 november in Vlissingen en in Goes de soli in het vioolcon cert van Tsjaikovski spelen. De Zeeuwse muzikanten on der leiding van hun dirigent Jan Out zullen verder vertol ken Griegs Holberg Suite, Schuberts vijfde symfonie en het Capricioso van Hen drik Andriessen. In het kader van de steden- uitwisseling tussen Vil voorde (bij Brussel) en Mid delburg wordt dit program ma op zaterdag, 24 november ook nog in Vilvoorde ge speeld. Het Zeeuwse Orkest heette enkele jaren terug de vereni ging voor instrumentale mu ziek, afgekort de Instrumen tale. Een vereniging van mu ziekliefhebbers voornamelijk uit het Walcherse, die,te za- men voor hun plezier en voor dat van de anderen mu siceerden. Zij pleitten voor de oprich ting van een orkest, zoals elke provincie die zich rede lijk hoog aanslaat in stand tracht te houden. Om te star ten werd de formule gehan teerd: een amateur-kern (van voornamelijk violisten) met een wisselende beroeps- versterking door orkestmusi ci uit de groté orkesten. Dit geheel gezaimelijk onder lei ding van de professionele di rigent Jan Out, die enorme educatieve gaven bezit. Toch kon het orkest onder de naam „de Instrumentale" zich moeilijk waar maken te genover het Zeeuwse publiek en de Zeeuwse subsidiege vers. Twee groepen die zeer belangrijk zijn om de ama teurs aangevuld met de be roeps het in ieder geval mo gelijk te maken te repeteren en zo af en toe op te treden. De laatste jaren is die vere niging, ook door een fusie met een dergelijke club in het Goese begonnen met het opkrikken van haar image. Een nieuwe naam „het Zeeuws Orkest" en bij elke serie concerten een solist, die naam en reputatie heeft op minstens landelijk niveau. Een opkrikken dat aan de subsidiekant in 1973 toch al een bedrag van ruim dertig duizend gulden gaat kos ten. De concerten in mei met Louis van Dijk waren voor het Zeeuws Orkest geen on verdeeld succes. De sfeer van de uitvoeringen lag te veel in de jazzy-hoek van het beroemde trio dan in de meer statige van de klassie ke muziek. Nu een drietal concerten Vlissingen, Goes en Vilvoorde met Vera Beths en een uitgebalanceerd repertoire van goede niet te zware composities. Voor redactionele aangele genheden kunt U vandaag en morgen contact opnemen met de heren A Koopman, tel. 01170-7438 (voor Midden- Zeeland) en R. van der Helm, tel. 01170-3370 of 01152-432 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen). In het stadhuis in Terneu zen is vanaf maandag 19 no vember tot en met zaterdag 8 december de reizende ex positie Egypte, dodenkunst als levenskunst, te bezoe ken. U kunt er bijna 200 kleine voorwerpen uit de beroemde periode uit de Egyptische ge schiedenis bekijken. U moet zeker even binnenwippen in het stadhuis, elke werkdag tijdens de kantooruren (he- leas van twaalf tot een geslo ten) elke vrijdagavond van zeven tot negen uur en elke zaterdagmiddag van half drie tot half vijf. Doen! Eindredactie Bas Augustijn Geïnspireerd op het liedje over Broeder Jacob oftewel Frère Jacques, zongen op het eind van de o, rlog vier jonge Fransen een fraaie parodie. Dat was de start van een muzikaal parodistcn-kwartet onder de naam Frères Jac ques. André Bellec, Georges Bei- lec, Paul Tourenne en Fran cois Soubeyran. die met hun chansons voor vier heren de wereld veroverden. Het lijkt dus nogal ouderwets om dit kwartet, wat nu al 29 jaar op de planken staat een tournee door Nederland te laten ma ken! Een trip waarbij naast Utrecht, Hilversum, Rotter dam ook zomaar Axel in het korte rijtje staat. Het ziet er echter niet naar uit dat hun presentatie, hun fraaie chansons door de tand des tijds zijn aangetast; het zijn immers vakmensen van het hoogste niveau. Die steeds blijven schaven en vijlen aan hun voorstelling. Ogenschijnlijk lijkt een show volledig in het Frans een enorme barrière op te werpen voor het publiek. Je moet het toch kunnen ver staan om er om te kunnen lachen. Onze ervaring is dat, ook al ontbreekt he<t onderti tel-apparaat van onze moder ne huis-bioscoop, dat enorm meevalt. Het is immers een show met een zeer sterk vi sueel karakter. Maar boven dien zijn voor de voorstelling voor iedereen de komplete teksten, wel in het Frans, beschikbaar. Deze week worden weer twee erg goede films ge draaid. Door de ZVU in Mid delburg wordt in openbare vertoning gebracht „Juste avant la nuit" van Claude Chabrol en in Terneuzen vertoont de filmliga Pierro Pasolini's Teorema. De ene handelt over schuld en boete verpakt in eeu mis daadfilm, Teorema gaat over geestelijke liefde en de soms katastrofale gevolgen daar van. Twee moeilijke films maar voor filmfans het (her) zien waard. Een nieuw idee voor een gezinsconcertje is zeker het idee van de ZVU Middelburg om Frans Brüggen (blok fluit), Gustav Leonhard (kla vecimbel) en Anner Bijlsma (cello) te laten spelen, laat op deze zaterdagmiddag in de Oostkerk in Middel burg. Hat programma bestaat uit diverse korte werken van J.S„ Baoh en zal niet veel langer dan één uur muziek betekenen. Kom, vaders, moeders en kindéren, na het boodschap pen doen en voor de autoloze zondag lijkt ons dit concertje een vriendelijk intermezzo. ZATERDAGMIDDAG IN MIDDELBURG Concert door het trio Brüggen, Leonhard en Bijlsma in de Oostkerk. ZATERDAGAVOND IN TERNEUZEN Blijspel Vrouw zoekt Moordvent in het Zuidlandtheater. WOENSDAGAVOND IN MIDDELBURG De fikn Juste avant la nuit in het City-theater. DONDERDAGAVOND IN VLISSINGEN Vera Beths met het Zeeuws Orkest in het Scheldekwartier. DONDERDAGAVOND IN TERNEUZEN De filmliga draait Teorema in het Luxortheater. DONDERDAGAVOND IN THOLEN De cabaretier Hans Otjes in het voormalige stadhuis. VRIJDAGAVOND IN GOES Vera Beths met het Zeeuws Orkest in de Hoogte. VRIJDAGAVOND IN AXEL Les Frères Jacques in Cultureel Centrum de Halle. VRIJDAGAVOND IN VLISSINGEN Gezamenlijk concert van Zeeuwse koren in de St. Jacobskerk.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 11