Restauratie Kloetingse kerk bijna voltooid Onverwacht verzet tegen tweede kerncentrale Minister: geen bezwaar tegen tweede kerncentrale in Borssele SCHIP GELICHT Je moet'm voelen. OPENINGSDIENST 21 DECEMBER PHILIPS stad streek FEEST ORGEL STIK-RIKE KOSTEN 's-Gravenpolder Borssele Goes Extra scheercomfort. Diep, zeer glad uitscheren Snel en comfortabel. Dinsdag 13 november 1973 7 (ADVERTENTIE) Fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 600 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Snipper in aparte j pan 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel 1 en 3 gembernootjes: fruiten en bestrooien met kerrie. Vis toevoegen, flinke lepel bloem erover en al roerende zoveel water erbij tot dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. V bóft alsu Dan vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschapjj voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaarse"'p" on n°" Uaan^M markten UOES-KRABBENDIJKE 12 november 1973. Groen ten: Per stuk: Bloemkool 5 per kr. 133, 6 per kr. 50118, 7 per kr. 3191, 8 per kr. 20—90, afw. 10—79. Per kg: Aardappelen bonken 28, grote 1726, Drielingen 6—8. Witlof Al 240—280, All 140—200, BI 200, Bil 110 140. Tomaten Al 74—106. All 01—96, Bil 39, C 39—40. Groene sav. kool 3858. Rode kool 2426. Boerenkool 42 47. Snijbonen krom 230. An dijvie 66—70. Prei 42—46. Kroten 33. NIJMEGEN, 12 november Centraal Verkoopkantoor Champignonprijzen: fijn 264, fiin C 235, middel 258, middel C 222, 4 kg 228; kruis fijn 208. kruis grof 202, 4 kg 206; II 186, 4 kg 203; III 86 4 kg 194; afwijkend 50, 4 kg 63. ROTTERDAM 12 NOVEM BER Aanvoer: totaal 1485, slachtrunderen 1192, varkens 293, Prijzen (in guldens per kg): koeien 5,155,70 (le kwal) 4,65-4,80 (2e kwal.) 4.4G4.50 (3e kwal.) vaarzen 5,80—6,25 (le kwal.) 4,55— 5.45 (2e kwal. )Stieren 6,40 6,80 (le kwal.) 6,20—6,30 (2e kwal.) worstkoeien 4,30-4,40 varkens 3,283,30 (le kwal,) 3,25—3,28 (2e kwal.) 3,23—3,25 (3e kwal.) slachtzeugen 2,75 2,85; zware vrakens 3,053,15. Overzicht resj. aanvoer handel en prijzen): slachtrunderen groot - geanimeerd-stabiel, var kens groter-vlot-onveranderd. Enkele prima's boven note ring. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bestuursorganen en directie van de N.V. PZEM zijn gisteravond op een onverwacht verzet gestoten, toen zij een .mededeling inzake eventuele bouw van een tweede kern centrale in Borssele" ter kennis van hun aandeelhouders brach ten. Het verzet, vooral wegens de niet voorspelbare gevaren van kernenergie, kwam ditmaal niet alleen van de kant van progres sieve aandeelhouders- statenleden, maar ook van sommige con fessionelen, zoals de heer Filius (AR), de heer Balkenende (AR) en Van den Bosse (CHU). Kern van de bezwaren die zowel bü de gemeentelijke als bij de provinciale aandeelhou ders leven is, dat Zeeland en met name de PZEM, zich aan te omvangrijke, onnodige en ris kante experimenten wagen. „Het energiebeleid moet een landelijke zaak zijn", zo werd herhaalde malen betoogd. „De produktie dient op rijksniveau plaats te vinden en de distribu tie van energie kan regionaal geschieden." De directeur van de N.V. PZEM, ir. M. D. Dale bout, ging uitvoerig op de ge maakte bezwaren in en be streed het laatstgenoemde ar gument met de mededeling, dat regionale distributie en centra le produktie te zamen sterk prijsverhogend zouden werken. De heer Van den Bosse hoor- HILVERSUM (ANP) Mi nister drs. R. Lubbers van eco nomische zaken heeft geen be zwaar tegen de bouw van een tweede kerncentrale in Borsse le. Volgens de minister zit de bouw van deze centrale „in het programma". De mensen, die verantwoordelijk zijn voor de elektriciteitsvoorziening in Ne derland gaan er van uit, dat de centrale in Borssele er in 1979 komt. Minister Lubbers zei dit maandagavond in het NOS radioprogramma „het stralende einde", dat gewijd was aan kernenergie. de tot degenen die spraken over de noodzaak van een be- perkingspolitiek voor het ener gieverbruik, zolang het pro bleem van de opslag van zwaar radio actief afval niet is opge lost. Hij en anderen pleitten ook voor een nationale aanpak. De heer Elenbaas (VVD staten lid) haalde uit naar het lid van de raad van bestuur C. van Waterschoot, omdat deze zater dag jongstleden had meegelo pen in een betoging tegen de plannen voor de tweede kern centrale. De aangevallene vertolkte eerst het standpunt van hem zelf en drie andere leden van de raad van bestuur, waaron der de heer Don, dat er om di verse reden voor Zeeland geen noodzaak bestaat om verder te gaan op het gebied van de kern energie. Persoonlijk meende hij dat het een democratisch recht is ook voor de bestuurder om deel te nemen aan de betoging. De heer Don vulde later aan dat zijn grootste bezwaar het opslagprobleem vormt. Mr. Schlingemann (VVD-gede- puteerde en voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM) kreeg een tik van 't PvdA sta tenlid Huybrechts, omdat hij tijdens en na een bezoek van twee Kamerleden aan de Kern centrale bij Borssele met twee tongen zou hebben gesproken. Mr. Schlingemann wist zich waardig uit de ietwat penibele situatie waarin hij leek te zit ten te redden. Beslissingen werden gister avond niet genomen. Het ge heel had meer weg van een hoorzitting als voorproefje van de statendiscussie op 23 novem ber. De aandeelhouders namen ook kennis van een besluit van de raad van bestuur om de gas- prjjzen in Zeeland met ingang van 1 januari te verhogen De grootste verbruikerscategorie 30.000 kubieke meter per jaar n meer. ziet zijn gasprijzen stij gen met 2% cent per kubieke meter, terwijl het vastrecht- tarief verhoogd wordt van f 135,tot 243,per jaar De PZEM handelt in deze vol gens 4e richtlijnen van de Ver- gin de vron;®ing van gasex ploitanten in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) KLOETINGE On 21 december zal de'kerk van Kloetinge als een stralend juweel in het hart van het dorp oplichten. Om half acht 's avonds begint namelijk in het gebouw een openings- dienst om het feit te vieren dat de Kloetingse kerk zijn restaura tieperiode achter de rug heeft en letterlijk in nieuwe glorie aan het monumentenbezit van Zuid-Beveland kan worden toege voegd. Het is onbekend hoeveel malen in het verleden een priester voor het altaar of een hervormd predikant vanaf de kansel de gelovigen welkom heeft kunnen heten in een vernieuwd kerkgebouw. Sinds het jaar 1250, toen er op de plaats waar nu de Kloetingse kerk staat een stenen, kapei werd gebouwd is er herhaal delijk gebroken en gemetseld. De bouwstijlen van opeenvol gende eeuwen bewijzen het nu nog. Als voorlopig laatste te ken van de stijlopvattingen van een tijdperk zijn er tussen het hoofdkoor en het noorderkoor van de Kloetingse kerk duidelijk tekenen te be speuren van ede zogenaamd „Bossche school", die aan het gebouw zijn toegevoegd door monumentenzorg anno 1973. Over enige tijd zullen de twintigste eeuwse elementen wel samenvloeien met de bouwkundige erfenissen uit vroeger tijd, die terug te vin den zijn in de spitsbogen op een kolom van Scheldegotiek en onder andiere in de merk waardige venstertracering van het unieke gebouw. De voltooiing, van de restau ratie wordt door de Neder landse hervormde kerkvoogdij te Kloetinge als een feest voor de hele gemeenschap be schouwd. Het inwendig ingrij pend veranderde kerkgebouw staat zo zegt president kerkvoogd B.M. van Nieuwen- huijze ten dienst van de gehe le gemeenschap van Kloetinge, kerkelijk of niet kerkelijk. Dat geldt niet alleen voor de architectonische betekenis van dit monument, maar het zal ook blijken uit de nieuwe functies die het gebouw moet gaan vervullen. Behalve voor de eredienst zal het gebouw ook gebruikt gaan worden voor uitingen van cultuur, waarbij concerten en tentoon stellingen boven aan het lijstje sitaan. De kunst keert weer terug tot de kerk, waaruit zij is voortgekomen", zegt een der kerkvoogd, de heer A. J. Blok. Een der andere leden van het college, de heer C.F. van der Peijl wijst ons op het treffende beeld dat op de plek waar tot voor de reformatie het hoogaltaar heeft gestaan het liturgisch centrum van de ze, nu Nederlands Hervormde kerk komt. Het eigenlijke kerkschip zal voor de zang- en woorddienst worden gebruikt. Het vroeger afgesloten, maar nu toegankelijk gemaakte hoofdkoor, wordt benut voor de avondmaalvieringen, doop- bedieningen, huwelijkssluitin gen en andere kerkelijke cere monieën. Dit hoofdkoor, dat aandoet als een kapel, is van een zeldzame intimiteit waar aan monumentenzorg helaas een einde maakt met behulp van de witkwast. De kansel komt, van de kerk uit gezien, links van het liturgisch centrum te staan. Op de openingsdag zullen de bezoekers het zeldzame hess orgel dat deze kerk bezit, in volle glorie zien pronken. Zij zullen het echter nog niet ho ren spelen, omdat het mecha niek van het Instrument pas tegen de helft van het volgend jaar gereviseerd zal zijn. De kast in de pijpen die te zamen het monumentale front vormen zullen echter op 21 december wel in volle luister de achter wand van het kerkgebouw sie ren. Er verandert veel voor de kerkgangers. De ingang is van een der zijbeuken verplaatst naar de achterwand van het schip. De diensten zullen niet meer in het vroegere koor, maar in het hoofdgebouw plaatsvinden en men zal voor taan, totdat er meer ruimte beschikbaar is, met een dienst op de zondagochtend kunnen volstaan. De verwarmingsin- stallatie voldoet aan nieuwe, technische eisen en de akoes tiek van het gebouw zal weer ongeveer worden zoals die in de zestiende eeuw geweest moet zijn toen de kerk zijn eindvorm kreeg. Hoeveel vreugde er ook in de Nederlandse Hervormde gemeente van Kloetinge heerst, er zijn ook torenhoge zorgen. Om de restauratie te kunnen financieren heeft de kerkvoogdij van Kloetinge, waarvan men vroeger zij: de karke van Kloetinge is stik- rike" veel grond en obligaties moeten verkopen. Men heeft nu wel een juweel van een kerk gekregen maar de eigen inkomsten van de eens zo „stik- rike" kerk zijn door het verlies van pachtgelden en rente-inkomsten sterk ge daald. De restauratie heeft onge veer 2,2 miljoen gulden ge kost, waarvan de kerkvoogdij zelf vijftien procent plus de rentelasten over vele honderd duizenden guldens op tafel heeft gebracht. Er is echter alle vertrouwen, dat de ge meenteleden en dorpsgenoten hun eigen kerk in hét midden zullen willen houden. In een brochure, die over enkele da' gen huis aan huis in Kloetinge wordt bezorgd wordt de ge meenschap voorgerekend dat het restaureren van het kerk gebouw geen niemendalletje is. Men zal, zo meent het col lege van kerkvoogden, nooit meer reden hebben om te zeg gen dat de kerk van Kloetinge „stik-rike" is. „Dat is voltooid verleden tijd", aldus de kerk voogdij. Bejaardensoos Dè bijeen komst van de bejaardensocië teit van 's-Gravenpolder, die in het dorpshuis aan de Poel- voordestraat werd gehouden droeg een bijzonder karakter. Hoewel die middag onder meer de sjoelbak en de kaar- +en niet vergeten werden, werd met grote belangstelling gekeken naar een diavertoning met beelden uit Zeeland, ver zorgd door ds. J. Wagenma kers, gereformeerd predikant te Baarland. De kennis van de bejaarden over de provincie werd tevens op de proef ge steld in een quiz. College van bijstand Als lid van het college van bij stand in de gemeente Borsele is gekozen de heer C. de Muijnck, die de plaats in neemt van de heer J. Bras, die onlangs tot wethouder werd benoemd. Opening winkel De juwe lierszaak van Jansen B.V. in de St.-Adriaanstraat in Goes wordt op zestien november heropend door de burgemees ter van Goes, F. Huber. De winkel van Jansen Juweliers B.V. is geheel verbouwd. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Het dui- eend ton metende binnen vaartschip Vera, dat vorige week in de buitenhaven van Wemeldinge is gezonken, is gistermiddag boven water ge haald. Drie drijvende bokken van het bergingsbedrijf Van de Akker uit Vlissingen licht ten het zeventig meter lange schip, dat door midden ge knakt was, omstreeks half- vijf. De drie bokken met een ge zamenlijk hefvermogen van ruim 500 ton waren om negen uur 's morgens al met het karwei begonnen. Het werk begon met het aanbren gen van een drietal stroppen rondom het achterschip dat het diepst was weggezonken. De staaldraden werden aange bracht door een kikvorsman lie bij de hele dag in het ijskoude water doorbracht. Vervolgens werd het voorschip in de takels gehangen, waarna later in de middag de operatie voltooid kon worden. De Vera bleek een zes me ter lange scheur in de bak- Doordwand te hebben opgelo pen, als gevolg van de aanva ring met een ander binnen vaartschip vorige week. Wat er precies met het door midden gebroken schip gaat gebeuren, was gisteravond bij de bergers nog niet bekend. Voorlopig heeft men het schip de buitenhaven ingesleept en tegen de dijkglooiing geplaatst waar het niet in de weg ligt. Het lichten van de gezonken Rijnaak werd vanaf de wal door een grote groep belang stellenden gevolgd. De binnenvaart van de Wes- terschelde richting Rotterdam ts gisteren vrijwel de gehele dag gestremd geweest door de werkzaamheden in de kanaal- monding. Voor de haven lagen 25 schepen te wachten. •(ADVERTENTIE) Nieuwe vorm, extra comfort Philishave 90 Super De nieuwste Philishave 90 Super heeft een nieuwe uitgekiende vorm, waardoor hij nog beter en vaster in de hand ligt. Dat geeft extra scheercomfort. De drie scheerkoppen zijn van ragdun uitgeslepen scheerstaal. Daardoor gaan de mesjes vlak langs de huid. :i De Philishave 90 Super scheert diep uit en zeer glad! Je moet hem voelen! De drie scheerkoppen hebben elk 90 sleuven; die „vangen" meer haartjes tegelijkertijd. Ook langere. Bovendien zijn de 3 koppen verend; daardoor ligt elke kop steeds met zijn hele oppervlak tegen de huid. Drie maal 90 sleuven in verende scheerkoppen voor razendsnel en comfortabel scheren ^8

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 7