Vijf hennen ontdekken de ware held EEN RIVAAL VOOR PIERRE Italië: politiek merkwaardig stabiel Vs V '2t REGERING-RUMOR ZIT NOG ALTIJD VAST IN HET ZADEL Oliecrisis ontketent golf van sympathie in Duitsland J9 7' i?. Zondagsrijverbod zal tot frustraties leiden Kleine stem Een vos Haardkleedje o! DE BLOEMEN MEISJES IN DINTELOORD LIRES NENN1 NEDERLAND MAAKTE VAN AUTOLOZE ZONDAG EEN HAPPENING Steen DR. IR. H. KOLKMAN: Irritatie Woensdag 7 november 1973 Het begon al verwarrend op die bewuste zaterdagmorgen. Pierre, de haan van het kip penhok, werd om 10.00 u. pas wakker en rende zo snel hij kon naar buiten, om alsnog „kukeleku" te roepen. Het was echter al te laat. De baas was al druk bezig met allerlei karweitjes op te knappen, die hij gewoonlijk voor de zater dag bewaarde. Zich diep schamend over deze nalatigheid stel je voor: een haan die vier uur te laat kraait trok Pierre zich terug in het kippenhok. Daar werd hij opgewacht door An toinette, één van de vijf hen nen, die het kippenhok be volkten. Zij kakelde misprij zend: ,",Was je alweer te laat? Het is me wat moois. Da's nou al de derde keer van de week". Suzanne, een gezellig-dikke hen, kéék niet eens meer naar „zo'n slappe haan". „Wat is dat nou toch voor een haan", zei ze tegen Marlène, „vroeger was hij jong en energiek, maar tegen voordig. Tegen woordig verslaapt hij zich drie keer per week; hij is zo kip pig, dat hij elk moment over de drempel struikelt en met zijn bek in de voederbak kwakt en ga zo maar door". „Ja", beaamde Marlène, een oude roodbruine kip, „ik wou dat er maar eens een nieuwe haan op de proppen kwam, hoor, want die daar is volko men versleten". En bij deze woorden knikte zij in de rich ting van Pierre, die zich ter dege bewust van zijn sterk verminderde populariteit on der de hennen, diep zat te schamen in een hoekje van het kippenhok. Toen kwamen Francoise en Charlotte, de twee Barneveldtse raskippen binnengewaggeld. „Hé", zei Francoise tegen Pierre, „waar om heb jij om 6 uur niet gekraaid"? „O", hoonde Charlotte, „dat hoopje veren heeft zich zeker weer eens verslapen". Na deze woorden gingen ze alle vijf, Francoise, Charlotte, Marlène, Antoinette en Suzanne naar buiten voor een ochtendwan delingetje over het erf. Maar om II uur Draent de baas van het kippenhok, een rijke veeboer met vele knech ten, de hele boerderij in op schudding. Vooral de vijf hen nen waren vreselijk enthousi ast, want de goede man, die ook wel in de gaten had dat Pierre voor de kippen had af gedaan en die dringend verle gen zat om jonge kuikens ..zet te 'n nieuwe vitale haan in het kippenhok. En wat voor een haan. Niet zo maar een „bij- aankoop-van-twee-stuks-één- exemplaar-kado" haan, maar een hele mooie. Hij had prach tige veren en een snavel..om te zoenen. „Da's pas een, haan", fluis terde Francoise verrukt. „Ja", beaamde Charlotte eveneens fluisterend, „die heeft stijl, persoonlijkheid en een pracht stuk van een kam; dat moet een rashaan zijn". „En wat een ogen", jubelde Suzanne binnensbeks, „zo mooi groen, ohhh, zo mooi groen. Een haan met zulke ogen kan eenvoudig niet zo kippig zijn als Pier re". Daarna stelde de haan zich voor: „Aangenaam kennis te maken, dames", zei. hij met een stem, die Antoinette een flauwte deed krijgen van lou ter geluk", mijn naam is Louis". „Wat een naam, wat een naam", zuchtte Marlène ont roerd, „en wat een haan, wat een haan". Toen begonnen alle hennen opgewonden door elkaar heen te kakelen en probeerden zo veel mogelijk Louis' aandacht te trekken. Zij vroegen hem naar zijn afkomst en ook hoe onbescheiden naar zijn leeftijd. Onmiddellijk vuurde de haan tal van heldendaden op de kippen af, waarvan An toinette, die net met veel wa ter was bijgebracht, opnieuw van haar stokje ging. Eens klaps was iedere hen gek op Louis geworden. Suzanne lak te haar nagels alleen voor hem weliswaar met tomatenket chup, die zij uit de boerderij keuken had „geleend", maar dat zag je toch niet en liet die nagels ook duidelijk aan Louis zien. Antoinette daaren tegen bezette iedere keer op nieuw de plaats aan de rech terkant van Louis alsof hi] haar echtgenoot reeds was. En Marlène lichtte af en toe schalks haar staart op, als ze de haan passeerde. Francoise en Charlotte tenslotte maakten van Iedere gelegenheid ge bruik om met hun afkomst te pronken. sill-zffiÖisL., liii-.mw1 .'.aofliSLiüwa- Erica Kieboom, Sas van Gent, 10 jaar. *Awol ■tGAot», Toen viel ïangzamernand de nacnt. Om zes uur gingen de kippen op stok, dat wil zeg gen: Pierre moest maar op de grond slapen, want Louis had zijn plaatsje op de stok ook al afgepikt. Midden in de nacht werd Pierre plotseling wak ker. Hij wist eerst zelf niet waarvan. Maar toen bemerkte hij, dat er een duistere figuur rond het kippenhok sloop; héél zachtjes en zo voorzichtig alsof hij op eieren liep begaf Pierre zich naar het ruitje van het slaaphok. Toen zag hij, dat de figuur bestond uit een slank lichaam met vier korte pootjes, een dikke, harige staart en twee spitse oortjes, kortom: een vos. De grootste kippendief ter wereld, waar voor de jongste kuikentjes al vrezen!! De vos zocht blijkbaar een ingang. Hij deed dit zo zacht jes, dat zelfs Louis en de hen nen gewoon doorsliepen. „Dit is mijn kans", dacht Pierre opeens, „nu kan ik laten zien, dat ik nog lang niet versleten ben". En na eventjes te hebben nagedacht, rijpte er een plan in zijn kippekop. Om dat plan te kunnen verwezenlijken had hij iets met een scherpe rand nodig. Plotseling viel zijn blik op de voederbak. Met de in spanning van al zijn kippe- krachten sleurde Pierre de etensbak naar het kleine deurtje waardoor de kippen altijd naar buiten^ kropen. Zonder ook maar één klein geluidje te maken zette hij het deurtje op een kiertje en sjouwde het onding op de bo venkant van de deur. Zo lenig als een kuiken tippelde hij door de kier naar buiten en ging daar luid staan kraaien. De vos die eerst voorzichtig rond de kippenren sloop, ren de nu in vole vaart op onze haan af. Maar Pierre ook niet van gisteren glipte met de roekeloosheid van een no zemkip door de spleet weer terug naar binnen. Omdat de vos geen flauw idee had waar om „die rare haan nou toch zo moeilijk deed", holde de kip- pendief, het deurtje wijd opengooiend, het hok in. Met een geweldige dreun viel de rand van de voederbak precies op de nek van de bruine moordenaar, die daarna met een diepe zucht deze wereld voorlopig verliet. Door het la waai, dat de vallende etensbak maakte, waren Louis en de vijf hennen óók wakker ge worden. Met stomme verba zing en van schrik uitpuilende ogen keken zij van Pierre naar de voederbak, van de voederbak naar de gevelde vos en van de gevelde vos naar Pierre, die als een overwin nende gladiator naast de kip pendief stond. Dit duurde drie seconden. Toen sprong Louis hevig fladderend van zijn stok af en vloog met een angstige schreeuw het kippenhok uit. Daar bleef hij op een paal, die tien meter van het hok ver wijderd was, zitten wachten, tot de hennen óók uit het kip penhok zouden vluchten. Maar dat viel tegen. Want de hen nen hadden direct door dat er van de vos voorlopig niets meer te vrezen viel en keken verwonderd toe hoe die „dap pere" Louis als een angstig kuiken naar buiten vluchtte. Toen begrepen zij, dat al die heldendaden van Louis maar opschepperij waren geweest en dat de enige, werkelijk dappere haan nog altijd Pierre was. Pierre, die dolgelukkig was, dat de hennen nu weer alle aandacht aan hem be steedden, vond het toch zijn plicht om de vos vrij te laten en hij sleepte het bruine geval naar buiten alsof het een haardkleedje was. Vlakbij de paal waarop Louis zat te sid deren liet hij zijn jachttrofee liggen, zodat Louis' hart bijna stil stond van schrik. „O, wat edelmoedig om die vos toch vrij te laten", zuchtte Marlène toen Pierre het hok weer bin nenkwam. „En wat is-ie sterk; zelfs zo sterk, dat hij een vos kon vellen", prees Suzanne. „En zo bescheiden" jubelde Charlotte verheerlijkt. „Je bent geweldig, Pierre", vleide Francoise, en er heel stilletjes achteraan: „en on weerstaanbaar". „Ja", beaam de Charlotte zacht, „Pierre is toch nog steeds onze eigen lie ve dappere haan, hé Pierre"? Zo stond Pierre weer in het volle licht der belangstelling. En Louis? Die heeft in zijn leven nog nooit zo hard ge rend als die nacht...toen de vos bijkwam.!! A.D.R. Z .*7 6' *5 J1* *72 «3 si '13 .ZO 36 'Zi ZZ 26. ,'ZZ 25 27 '2H \W/,, 7&LK- Als je de cijfers 1 tot en met 56 met elkaar verbindt, zie je met oei imp uu bloemen besproeit. mun ae Toen ze geboren werden hadden ze bloemehaartjes. En vanzelfsprekend kregen ze ook jurkjes van bloemen aan, en ook kousjes en schoentjes van bloemen. Een notedop met la kentjes zo rood als bloemetjes, en dekentjes zo geel als narcis sen was hun bed. Hun ogen waren zo blauw als korenbloempjes, hun mondjes zijn zo rood als de tulpen. Op een dag toen ze weer van die leuke bloempjes aan- het plukken waren kwamen ze een politieman tegen en die vroeg wat doen jullie daar? Zij antwoorden; wij plukken bloemetjes meneer! Weten jullie dan niet dat dat verboden is? Komen jullie maai- eens mee naar het politie bureau dam leren jullie het wel af bloemen te vernielen. M.m.m. maar mijnheer! wij veirnielen geen bloemen wij verzorgen ze zacht en teer. Ja ja dat smoesje kennen wij allang. Dus komen jullie maar eens mee. Maar wat een ge luk, daar kwam juist de moe der aan en zei, meneer de agent wat hebben ze gedaan? Ze waren bloemen aan het vernie len mevrouw. Maar agent dat doen zij niet, ze waren de boemen aan het verzorgen. O dan is het goed zegt de agent neem ze dan maar mee naar huis. En zo liep het nog goed af. En nu gaan we eindigen en weten jullie wat meer over de bloemenmeisjes van Dintel- oord. Marianne de Jongh en Adriën- ne de Bruyn, Dinteloord. eindredactie rieja van aart Deze week vinden jullie* in de Kleine Stem een heel" goed verhaal, dat een 15-n jarige jongen uit KortgeneB ons stuurde. Verder tweejj tekeningen van de zusjes^ Kieboom, een leuk verhaal- B tje over de Bloemenmeisjes J van Dinteloord en een puz-H zei. B Rose-Marie Kieboom, Sas van Gent, 12 jaar. (Van onze correspondent) ROME De eerste honderd dagen van de Italiaanse re gering Rumor zjjn afgeteld, maar het lijkt er bij lange na nog niet op, dat daarmee tevens de laatste dagen van dit kabinet geteld zijn. Ondanks gigantische problemen maakt Italië een merkwaardig stabiele politieke fase door. De zeer gebruikelijke opposi tie is tot op heden opvallend mild geweest, waarbij natuur lijk rekening moet worden ge houden met het feit dat de hitte van de lange zomer zelfs de levendigheid van de Itali aanse politici tempert. Met het vallen der bladeren stijgt die politieke activiteit. Maar dat neemt toch niet weg, dat de regering Rumor nog altijd vast in het zadel zit. In het algemeen is gunstig ge oordeeld over de eerste ingre pen van dit kabinet om de RUMOR. inflatie in Italië te bestrijden. Daartoe werden in juli de prijzen van een groot aantal eerste levensbehoeften radi caal aan banden gelegd voor drie maanden. Die periode is deze week verstreken, en niet helemaal zonder vrees voor een plotseling oplopen van alle prijzen heeft de regering dat moment zien naderen. Het is gelukkig voor de econo mische toestand in Italië niet tot een prijsuitbarsting geko men. Prijzen liggen weliswaar niet meer zo strikt aan ban den, maar ze blijven wel on der controle. De meeste Italiaanse kabinet ten worden beoordeeld naar mate hun inspanningen voor een verbetering van de natio nale economie, meer in het bijzonder voor het midden en zuiden van het land. De recente choleraepidemie in Italië heeft voor de betrokken gebieden de achteraf gunstige meevaller dat de regering zich nog meer bewust ls geworden van de noodzaak om dit bijna armlastige deel van het land op te vijzelen. Een zaak waarmee bakken voi lires gemoeid zullen zijn, maar 'n zaak waarin Italië niet hele maal alleen staat. President Leone, deze weeK opgewekt teruggekeerd van een lange toernee door Neder land, Luxemburg en België, heeft de Beneluxstaten vooral bezocht om er mede werking te krijgen voor de ontwikkelingspolitiek die in Italië gevoerd wordt ten aan zien van de minder bedeelde regio's. Niet alle EEG-partners en met name Nederland— zijn erg enthousiast over die zoge naamde regionale politiek. Maar het is begrijpelijk dat Italië dolgraag uit de gemeen schappelijke Europese kas put om 7,uid-Ttalië op hoger peil te brengen Leone heeft onvermoeid, dag ln, dag uit, gesproken over de noodzaak tot meer samenwer king in Europa en hij heeft doorlopend herhaald dat Italië daarin volwaardig moet mee spelen. President Leone kreeg boven dien van dat „moeilijke" Ne derland de toezegging dat van die zijde medewerking zal ko men ten aanzien van die zoge naamde regionale politiek. En dat beschouwen de Italianen als een succes. In kringen van de president en van de pers is men duide lijk tevreden over de reis van Leone. Er is veel gesproken over de Europese politiek; er was in alle drie bezochte lan den een willig oor, een narte- lijke ontvangst. Secondair daarbij is dat ver scheidene Italiaanse journalis ten het verschil in stijl en protocol opmerkten tussen het voor hun begrippen ouderwets aandoende protocol bij Neder land en de ongedwongen har telijkheid in Luxemburg. Maar iedereen is tevreden met het feit dat mevrouw Leone overal gezien werd als een erg charmante, lieftallige vrouw. Voor de tienduizenden Italia nen die in België en Luxem burg wonen en werken was het bezoek van hun president een evenement. Rumor, de voorzitter van de Italiaanse ministerraad, heeft Leone bij zijn terugkeer in het eigen land in optimistische bewoordingen kunnen begroe ten. Zijn kabinet bevindt zich nog steeds vast op koers in rus tig vaarwater, de gebruike lijke strubbelingen met de vakbonden bijvoorbeeld daar gelaten. In de afgeloen dagen kreeg de centrum-linkse regering een extra duwtje in de rug, omdat de meeregerende socia listen op hun partijcongres zich met grote meerderheid achter partijsecretaris De Mar- tino en diens politieke lijn schaarde. De socialisten, sinds enkele dagen weer onder het voorzit terschap van hun bijna legen darische 82-jarige vaandeldra ger Pietro Nenni, hernieuwden hun vertrouwen in het zitten de kabinet. Ondanks blijvende verschillen van mening over een aantal zaken, met name abortus en scheiding. Datzelfde geldt ten aanzien van de communisten in Italië. Hun leider Berlinguer verklaarde opnieuw, dat het voor zijn partij niet langer voldoende is om een meerder heid van 51 procent te ver krijgen en alleen op de arbei dersklasse te bouwen. Er hangt een opvallend vriende lijke sfeer tussen de grootste partijen in Italië, er wordt meer dan ooit gesproken over een eendrachtige samenwer king in het belang van het land. (Van onze correspondent) BONN Zelfs koningin Ju liana lukte het twee jaar ge leden bij haar bezoek, ondanks al haar populariteit, niet de welwillende aandacht van de Westduitse publiciteitsmedia ook maar bij benadering zo sterk te trekken. Thans wemelt het op de beeldbuizen van idyllische plaatjes uit Nederland, de ra- diolijnen lopen roodgloeiend en sinds de overstroming van Zeeland in 1953 wijdde de ge schreven journalistiek niet meer zulke grote koppen aan het Lage Landje, dat onder zeewater bedolven en van benzine verstoken dreigt te worden, mits men niet de meest 'rigoreuze maatregelen neemt. De oliecrisis ontketende ondei de Duitse burgers plotseling een golf van warm aandoende sympathie voor Nederland, die op zichzelf al in staat lijkt te zijn energie te sparen. Hoe zeer het journalistieke metier hiertoe ook verleidt: voor de Duitse kranten was het nlet de lust aan sensatie hun lezers het wel en wee van Nederland onder grote koppen voor te schotelen. Nieuwsgierigheid speelde ook een rol, naast medeleven, maar er was geen persorgaan dat zijn lezers de verrassende ontdekking onthield, dat het wel het wee sterk overheerste. Niet dat het nu per se een onbewolkt genoegen genoemd wordt een dag lang geheelont houding van zijn dierbaarste bezit te plegen, maar de Ne derlander maakte van de nood een deugd, omdat hij over prachtige karaktereigenschap pen beschikt, die men bij an dere volkeren lang niet altijd vindt, zoals de „Süddeutsche Zeitung" bewonderend consta teert Nederland functioneerde de autovrije zondag tot een hap pening om, zo schreef het blad, en Amsterdam bood het beeld van een open-air festi val, zodat het rijverbod wel een geraffineerde uitvinding van de vrijetijdsindustrie leek te zijn. Men hoeft verder geen namen van kranten meer te citeren, want allen loven de Neder landse houding nagenoeg in gelijkluidende bewoordingen. „Deze gelijkmoedigheid is verbazingwekkend en even frappant is de discipline, waarmee de Nederlanders vrijwillig gehoor geven aan ae oproep niet harder dan 1U0 kilometer te rijden". En el ders: „Met dezelfde trots, waarmee de Nederlanders het de Duitse bezetters onder de oorlog zo moeilijk maakten willen zij nu laten zien, dat zij er zich niet onder laten krijgen". Zelfs de Duitse correspondente in Den Haag, wier voorruit zondag met een steen en een zachtere klodder bekogeld werd, kan geen enkele wrok tegen de Nederlanders koeste ren. In haar bericht naar huis vertelde zij het logisch te vin den, dat ook buitenlanders so lidair moeten zijn met dit volk. dat zoveel gevoel voor gemeenschappelijkheid weet op te brengen. Met ons jubelen de Duitsers, dat de autovrije zondag ook een psychologisch succes ge worden is; als een dag, waar op de familie-idylle nieuwe impulsen kreeg, het gevoel voor avontuur vibreerde en de fantasie bevleugend werd, maar het werd ook een dag, die de Duitsers zich ter harte namen om een terugblik in het verleden te werpen. Per saldo is de staat Israël een oorlogskind, dat door de Duit se massamoord in de wereld gezet werd en daarom is het iogiseft, zo mijmerde de „Frankfurter Allgemeine" ern stig dat oudere sentimenten de kop opsteken. Het was een dag vol van pri meurs: voor de eerste keer in hun leven reden er heel wat Duitsers m een Nederlandse auto rond. Zij hadden hem ge ruild tegen hun eigen wagen, waarin zich Nederlandse fami lieleden of kennissen straffe loos door de autovrije zondag konden voortbewegen. Niet door iedereen werd deze over de grenzen reikende solidari teit echter even hoog geappre cieerd, zoals een Duitse jour nalist het ook betreurde, dat een nationale gewoonte aan het algemeen belang opgeof ferd moest worden: 's avonds kan men niet meer naar bin nen kijken om de smaakvolle kamers te zien, want iedereen trekt de gordijnen dicht om energie te sparen. Alleen de lichte meisjes op de Zeedijk, zo merkte een journalist op, voldeden niet aan het verzoek, maar uiteraard moeten zij re clame maken voor hun zaak. MAASTRICHT-ROTTER DAM Als de autovrije zondag in de komende maan den gewoonte gaat worden, kan dat bij veel automobilis ten tot frustraties leiden. Dat is de mening van dr. ir. H. J. Kolkman, directeur van het psychologisch instituut voor de verkeersveiligheid in Rot terdam. Dat het met die frustatie nu nog niet zo'n vaart zal lopen verklaart de heer Kolkman ondermeer uit het feit, dat de winter voor de deur staat en er nog maar één autoloze zondag is geweest. „Vooral van mensen, die vrijwel uit sluitend op zondag rijden zijn het voorjaar en de zomer, met vakanties, veel belang rijker. In zulke gevallen zal een autoloze zondag tot span ningen in gezinnen leiden", aldus de her Kolkman. Volgens hem zal er gezocht moeten worden naar alterna tieve vrijetijdsbestedingen op zondagen. „Eigenlijk kan ieder die nog niet bejaard is van de fiets gebruik maken. Mensen die nu bijvoorbeeld met hun auto naar ban volks tuintje gaan, kunnen na tuurlijs even goed de fiets pakken Daarnaast komt er op zondagen misschien tijd vrij voer doe het zelf-werk", zo zegt de heer Kolkman. De autoloze zondag heeft naar de mening van dr. Kolkman zonder twijfel in vloed op de verkeersveilig heid en het gedrag van ve len. Volgens hem zal het niet moger. rijden, terwijl toch een auto voor de deur staat, langzaan maar zeker tot irri taties leiden. Het zou kunnen betekenen dat veel huis vrouwen een moeilijke tijo „egemoet gaan, met name or zondag De duur van het rij vet bod op zondagen zal bij de opheffing ervan duidelijk van invloed zijn or de ver keersveiligheid en het weg gedrag „Als het een half jaar gaai duren, voorzie ik bij een opheffing van het zondagse rijverbod een ster ke toename van verkeerson gelukken. Zonder meer kan worder gesteld dat na een periooe van een half jaar de mensen weer aan de auto en het verkeer moeten wennen. Het aantal schadegevallen zal dan toenemen. Als men weer eenmaai aan het verkeer is gewend zal de situatie weer intreden, zoals die was voor de invoering van de autoloze zondagen", aldus de heer Kolkman. Voorlopig zullen veel gezin nen, die anders zondag de auto gebruikten voor familie bezoek oi gewoon een ritje, nu mser gezelligheid in de huiselijke kring zoeken. „Vooriopig want na enige tijd komt toch ook daar de irritatie De automobilisten, die dagelijks rijden en daar om eerder geneigd zijn de auto op zondag te laten staan, zullen ook voorlopig niet rouwig zijn om het rij verbod. Maar als het lang gaat duren, zullen ook zij wrevelig worden. Het is nu eenmaal nie. anders. De auto neemr eer vaak centrale plaats ir'aldus dr. Kolk man. volgens nem getuigt Neder land op het ogenblik van voldoende burgerzin om de autoloze zondag te dragen. „Niemand zal de schuld wil len afschuiven naar de rege ring naar Den Uyl of Van der Stuel Hooguit zal er bin nenskamers worden geschol den op dt Arabische landen. Men «let over het algemeen wei de redelijkheid van het rljverb.x; in De hele bevol king ll.tdt er namelijk on der" zegt dr Kolkman. Voor •te komende autovrije zonda gen ziet hij duidelijk een belangrijker wordende func- 'ie voor het openbaar ver voer zoals trams, bus en trein Dat in het afgelopen weeke'nde minder gebruik werd gemaakt van taxi's dan was voorzien, ligt volgens dr. Kolkmsr aan de prijzen. Taxi's ziip in Nederland zo ontzettend duur" aldus dr. •CotKman

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 16