Actie van middenstand Sluis volgend jaar in de bloemetjes Raad Sluis behandelt grondonteigening in Steenen Beer BRUG OVER KANAAL BRGGGE-SLIIIS VORDERT Mi zeeuws Huilbuien en tabletjes bij voorbereiding zeskamp TONEEL Uitslagen Zebra Vlissingen BRIEVEN VAN LEZERS stad streek Basketbal competitie zaterdag van start Kerst-inn 1973 in Oostburg Huls Visserijschool Goedereede won vijfkamp St.-Jansteen Koewacht Vogeltcntoonstelling Donderdag 1 november 1973 (Van onze correspondent) OOSTBURG In sporthal Dt Veerhoek wordt zaterdag een begin gemaakt met de basketbalcompetitie 1973-1974. Ook dit jaar weer is de deel name groter dan in voorgaan de jaren. Zowel bij oe dames ais bij de heren nemen dit seizoen 8 teams aan de compe titie deel. Hierdoor zal in beide afde lingen eerst een halve compe titie worden gespeeld die men hoopt te beëindigen op 2 fe bruari. Daarna zal in poules worden gespeeld om de eerste tot en met de vierde en vijfde tot de achtste plaats. De deelnemende teams zijn bij de dames KWL 1 en 2, Huishoudschool IJzendijke (HSIJ), Operatie, .St.-Eloy 1 en 2, Christelijke Mavo en Soos. Bij de haren doen mee: Christelijke Mayp. Soos, KWL 1 en 2, St.-Eloy, LTS leraren en Globe Trotters. De competitie wordt geo pend met de wedstrijd KWL 1 HSIJ (dames) op zaterdag morgen om 10.00 u. Hat verdere programma voor deze dag luidt: Christelij ke Mavo - Soos (heren); Soos - KWL 2 (dames); Globe Trotters - KWL 2 (heren); Christelijke Mavo - St.-Eloy 2 (dames); LTS leraren - (he ren). Alle wedstrijden duren 2 x 20 minuten. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Middenstands vereniging Sluis (M.V.S.) zit al druk in de voorbereidingen voor het volgend seizoen, waarbij twee acties centraal staan. Dat is: Sluis Bloemen stad en de actie Hier is Sluis. Met Sluis Bloemenstad gaat, aldus voorzitter W. Mesuere van M.V.S. een lang gekoes terde wens in vervulling. „Het is bepaald geen idee van de laatste tijd. Het leefde al een paar jaar maar werd nog nooit uitgewerkt", zei hij. De bedoeling is dat de Sluise winkeliers hun eigen panden het gehele jaar door in de bloemetjes zullen zetten. „Niet de stoepen natuurlijk, want die hebben onze bezoe kers nodig. Maar op de luifels en aan de gevels kunnen bloembakken gehangen wor den. Het bestuur zal proberen contacten te leggen met bloe- menleveranciers om zowel bloemen vermoedelijk gera niums, als bloembakken te gen een redelijke prijs beschik baar te stellen". Voorts zal de vereniging contact opnemen met het ge meentebestuur om te vragen of dat wil inhaken op deze actie en verschillende daar voor in aanmerking komende punten ook van een bloemetje te voorzien. „Dat gebeurt nu ook wel natuurlijk, maar mis schien kan een extra-accentje gelegd worden", aldus de heer Mesuere, die hierbij onder meer denkt aan de Kaai in Sluis. Voor de actie Hier is Sluis is een speciale commissie in het leven geroepen waarin vertegenwoordigers zijn opge nomen van M.V.S., de plaatse lijke V.V.V. en de plaatselijke Horeca-afdeling. Die actie zal (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De raad van Sluis krijgt donderdagavond een voorstel voorgeschoteld om in het bestemmingsplan De Steenen Beer over te gaan tot onteigening van een paar per celen grond. Het betreft eigen dommen van de heren W. L. du Fossé en G. P. H. du Fossé, met welke eigenaren de ge meente niet tot overeenstem ming is kunnen komen over de aankoop van hun grond. Met alle overige eigenaren heeft men een akkoord kun nen bereiken. De grond, die men thans wil onteigenen, kan niet buiten de ontwikkeling van het bestem mingsplan gelaten worden. „Ter vermijding van nog meer tijdverlies en gezien de be hoefte aan woningen in de ge meente Sluis, achten wij het noodzakelijk dat een besluit tot onteigening wordt geno men", aldus het Sluise college in zijn raadsvoorstel. Een laatste bemiddelingspo ging, gedaan begin oktober, heeft kennelijk niets uitge haald en, zoals wethouder F. Cuelenaere al in deze krant had aangekondigd, worden nu gerechtelijke stappen onderno men. Het bestemmingsplan De Steenen Beer heeft in 1970 al ter visie gelegen, maar toen werden formeel geen protesten aangetekend. Op de stukken grond die men thans in eigen dom wil verwerven is de grote riolering van het plan gepro jecteerd. Begin volgend jaar moet met de aanlpg daarvan begonnen worden en aanne mingsbedrijf Leenhouts, die het plan realiseert, had al plannen klaarliggen o,m voor de riolering voorlopig een noodvoorziening te treffen. niet alleen zijn gericht op de Belgische bezoeker. „Meer en meer komen wij tot het besef dat ook de Zeeuwscii-Vlaamse koper, en niet alleen hij, de weg naar Sluis weet te vinden", aldus de heer Mesuere. „Wij zijii altijd een "beetje te bescheiden geweest, maar het assortiment dat Sluis weet te bieden is volgens mij nergens in Zeeuwsch-V iaanderen te vin den. Inwoners van Terneuzen, Oostburg en zelfs Walcheren bezoeken regelmatig Sluis en ik vind dat wij daarop moeten inhaken". Wat de actie precies gaat inhouden is nog niet bekend. „Er komt een braderie, een muziekconcours, de kermis zal worden verlengd en ook mo deshows zullen niet ontbreken. Kortom: te veel om op te noe men". Tijdens de laatste vergade ring van de M.V.S., waarop ongeveer de helft van de le den aanwezig was, is ook be sloten rond de feestdagen in december weer een feestver lichting aan te brengen. „Die verlichting zal het hele win kelcentrum omvatten", aldus de heer Mesuere. (Van' een onzer verslaggevers) OOSTBURG De kerstda gen zijn voor velen gezellige dagen. Er is echter in 1973 en ook in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een aantal groe pen mensen die als een berg tegen deze dagen opzien. De zucht „Hoe komen we deze da gen door?" wordt daar vaak ge hoord. Bejaarden, alleenstaan den en soms ook gezinnen die het op zo'n moment niet meer zien zitten. Een aantal mensen heeft over deze zaken zitten praten en spontaan werd een werk groep gevormd, die tijdens de leerstdagen voor degenen die daar behoefte aan hebben, iets willen döen. De groep, be staande uit éu'stbr M. Bos, de heer en mevrouw A. van Ac- ker-Claerhoudt,en dè heren W. Hamelink en J. Scheele heeft plannen gemaakt om vanaf maandag 24 december 's avonds tot en met tweede kerstdag 's avonds een conti nue opvangmogelijkheid voor deze mensen te creëren. Vei- moedelijk zal dit een gedeelte van het Sint-Antoniuszieken- huis worden. „Het is te begrijpen", aldus de werkgroep, „dat daarvoor ook tal van vrijwilligers nodig zijn. Immers, er moet gezorgd worden voor kof tic, broodjes etc. Ook moet gepraat worden met de mensen die dit nodig hebben of alleen maar luiste ren naar mensen die graag eens tegen een ander willen praten". Naast steun van vrijwilligers is ook financiële steun nodig. Hiervoor doet de groep ook een beroep op de plaatselijke bevolking. Wanneer men in welke vorm dan ook wil meedoen aan dit werk, dan kan contact worden opgeno men met het contactadres: Kerst-In, Veerhoeklaan 16, Oostburg. Volleybal De volleybal vereniging Caecilia (WC) or ganiseert zaterdag om 20.00 uur een algemene bingo-avond m café Ron de Vilder te Hulst. Op deze bingo-avond zijn waardevolle prijzen te SCHEVENINGEN De vis serijschool van Goedereede is winnaar geworden van de na tionale visserijvijfkamp, die dinsdag in Scheveningen is gestreden tuisen de zeven scholen voor de zeevisvaart die Nederland rijk is. Goedereede vergaarde 54 punten, Urk en Katwijk die ais tweede en derde eindigden met resp. 39 en 37 punten mét sportieve bezigheden zoals touwtrekken, hard lopen met hindernissen en zaalhandbal en beroepsactiviteiten zoals vis fileren en herkennen, net ten boeten en schiemannen. Schiemannen is eigenlijk het onderhouden van het hele schip, maar kwam hier neer op het verzorgen van het touwwerk. De voorzitter van het visserijschap en van de Nederlandse vissersbond, de heer K. Hoekstra, reikte aan het eind van de dag de prijzen uit. Uitslagen kring verenigings wedstrijden Zebra, 10-11 jari gen te Vlissingen op zaterdag 27 oktober j.l., organisatie VTV, Vlissingen. Meisjes moeilijke oefenstof: 1 MTV, Middelburg 158,20 punten; 2 VTV, Vlissingen 156,25; 3 Olympia, Kapelle 153,95 punten. Totaal deelna me 7 ploegen. Meisjes gemakkelijke oefen stof: 1 Turnlust, Ovezande 152,30 punten; 2 Prins Hen drik, Breda 148,65; 3 ex aequo Astrow, Souburg en Kwiek, Bruinisse 147j40 punten. To taal deelnemende ploegen 67. De KDI-meisjes behaalden hier de 16e plaats én bleven dus goed vooraan in het klas sement. Jongens gemakkelijke oe fenstof: 1 ex aeqüo Astrow, Souburg en VTV, Vlissingen, beiden 202,10 punten; 2 MTV, •Middelburg 199,80; 3 Thor, Sas van Gent 193,35 punten. To taal deelnemende ploegen 12. De KDI-jongens wisten een eervolle 5e plaats te beha len. ,y.. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Momenteel wordt hard gewerkt aan de brug, die mettertijd de rondweg ofn Sluis over het kanaal Brugge- Sluis moet voeren. Zoals be kend zou aanvankelijk de weg over een dam lopen, maar na protesten vanuit Sluis, onder meer van de plaatselijke zwemvereniging en het ge meentebestuur, werd besloteh de weg over een brug te laten lopen. Hier een kijkje op de brug in aanbouw. Bent u 's avonds ook zo moe» als u van uw werk thuis komt? Blij, dat de werkdag er weer op zit? Lekker het doorgebakken runderlapje naar binnen werken en dan heerlijk onderuit gezakt wachten op de koffie en t.v- reclame, waar je je, al kankerend, zo fijn op af kunt reageren? Heel misschien nog een potje dammen met de oudste, maar dan houden de activiteiten v_°°r die dag wel op. Helemaal niet erg, hoor. Maar er zijn nu een maal mensen, die daar niet genoeg aan hebben. Valkenisse dan bij de eerste twee eindigen, dan komen ze niet alleen uit in de finale op 6 april vanuit het Ahoy Sportpaleis, maar doen ze eveneens mee met het „Spel zonder grenzen" het interna tionale vervolg van Zes kamp. Maar zover is het nu nog niet. Voorlopig wordt ei eerst 1 maal, maar later 5 maal in de week getraind, waarbij Ben zich beperkt tot het afrekenen van de koffie, die op zo'n avond wordt ge dronken, het zoeken naar sponsors voor de ploeg, het stimuleren van de speciale Zeskamp-loterij en het ver1 kopen van stickers Je bent zakelijk leider of je bent het niet. Per slot van rekening is er gelid nodig. Veel geld. Voor trainingspakken en oe fentoestellen. Want Ben wil, dat de ploeg goed voor de dag komt. Daar is hij chauvi nistisch genoeg voor. Dan zijn er ook nog de presenta tiekostuums, waarvan alleen al het embleem 20 per stuk kost. „De dames dragen 'n soort jasje. Ik kan het niet goed uitduiden. Maar het kost wel 110", vertelt hij grinnikend, „de heren hebben een broek met een grijze visgraat en een zwarte blazer met een gifgroene coltrui eronder. We moeten ons toch kunnen pre senteren. Vandaar ook, dat ik op diverse bijeenkomsten re- latiegeschenkjes aan het uit deden ben. Boter-babbelaars, folders, mossels en zo. Geen enkele andere ploeg heeft dat tot dusver nog gedaan". Dan komt de rivaliteit tussen de ploegen onderling ter sprake. Het blijkt dat het competitie-element een hele grote rol speelt. Die hebben nog zoveel energie over, dat ze zich storten in het verenigingsle ven of misschien wel gaan trimmen. Of zou het mis schien aan het soort beroep liggen? Keukenadviseur bij voorbeeld. Dat is iemand die restaurants, ziekenhuizen en bejaardentehuizen adviseert in de aanschaf van keu kens. Ben C.M. van Damme, 29 jaar geleden geboren in Axel maar sinds twee jaar wonend in Koudekerke, is een keu kenadviseur. Maar zijn werk vormt maar een klein stukje van zijn persoonlijkheid. Hij is zo'n aardige, goed uitzien de, up-to-date-geklede, ener gieke jonge man die eruit ziet, of-ie de hele wereld wei aankan. In zijn ogen kun je lezen, dat uitdagingen 'er zijn, om overwonnen te worden. Nu, die uitdaging is er dan. En nog niet zo'n kleintje ook Ben van Damme is namelijk die zakelijk leider van de ploeg mensen uit de gemeen te Valkenisse (5200 inwoners in de kernen Koudekerke, Zoutelande en Biggekerke), die dit jaar als enigste Zeeuwse ploeg meedoet aan „Zeskamp". De ouders van Ben, die aan de Buitenweg in Axel wonen, zullen zijn verrichtingen wel op de voet volgen en ze zullen trots zijn. „Een ander verzamelt post zegels. Ik houd nu eenmaal van organiseren. Maar de pest is, dat ik niet van half werk houd. Daarom heb ik het overal ook zo druk mee", zegt Ben op verontschuldi gende toon van zichzelf, „ik woon nog maar 2 jaar in Koudekerke, maar Ik ben enorm actief in de dorpsver eniging hier". „De leefbaarheid in het dorp gaat me zeer ter harte. We houden ons bezig met speeltuinen voor de kinde ren, bingo-avonden, kinder spelen, rommelmarkt en zelfs een onoverzichtelijke bocht, die nodig veranderd moet worden. Dat vind ik leuk. Bovendien woon ik haast Piet Koster, die al eerder Zeskamp-ervaring had opge daan met de ploeg van Ka pelle. We kwamen begin au gustus tot de ontdekking, dat Zeeland voor dit jaar nog geen afvaardiging had. Dat was op zondag. Diezelfde dag nog hebben we burge meester S. Franoke gebeld, die er direct voor te vinden was. Nou ja, daarna volgden er allerlei praktische en ambtelijke handelingen, maar het eind van het liedje was, dat we op 6 september een bespreking hadden bij de N.C.R.V., van de gemeen te Valkenisse een garantie kregen van 2500 een ploeg bij elkaar hadden getrom meld van 12 deelnemers en 4 reserves met Piet Koster als captain, Hans ter Welle, leraar lichamelijke opvoe ding als trainer en mijzelf als zakelijk leider. Ik ben een soort vertegenwoordiger van de gemeente, zou je kunnen zeggen. Je zou mijn werk ook kunnen vergelij ken met het werk, dat een producer voor een t.v.-pro- gramma doet". Ben van Damme voelt zich duidelijk in zijn element. Hij is helemaal „in", staat met Zeskamp op en gaait er mee naar bed. Vooral nu de uit zending van hun eerste wed strijd op 12 december vanuit de Martini-hal in Groningen niet meer zo verschrikkelijk ver weg lijkt. Ploegen uit Andijk, Bedum, Hoogvliet, Mill en Zutphcn zuilen tegen hen In het strijdperk tre den. De tweede uitzending is gepland op 12 januari vanuit het Ahoy Sportpaleis in Rot terdam. Mocht de ploeg van Ben: „Eigenlijk is het een verschrikkelijk spel. Men is zo serieus, dat er bij eventu ele fouten hele huilbuien en kalmeringstabletjes aan te pas komen Het is gewoon niet te geloven. Tussen de verschillende ploegen is het soms gewoon „koude oorlog" en doen we onderling aan „spionage". Daarom is de eenheid in de ploeg ook zo belangrijk. Je moet echt een team gaan vormen, want als alles opti maal verloopt, trek je wel een jaar met elkaar op. We zijn dan ook niet van plan elkaar na de t.v.-uitzendin- gen volledig los te laten. Daar zijn de kostuums trou wens ook te duur voor". Ben lacht even en steekt gauw een nieuwe sigaret op. Duin-crosses, afstandslopen en bezoeken afleggen bij an der Zeskamp-gemeenten vindt Ben wel geschikte ge legen/heden om als gemeente Valkenisse naar buiten te treden en zo onderling con tact te 'houden. „Er zitten Zeeuwse kampi oenen op allerlei gebied in onze ploeg", vertelt Ben trots, „we moeten ook nog een super-zeskamper uitzoe ken. Dat zal wei moeite kos ten, want er zijn zoveel goei- en bij! Die super-zeskamper maken we trouwens donder dags voor de uitzending pas bekend. Dat doen we om de zenuwen een beetje te spa ren". „Maar al met al is het een reuze gezellige boel en doen we alles om de evenementen te laten slagen. We moeten er natuurlijk ook zoveel mo gelijk publiciteit aan geven, vandaar ook die verkoop van stickers. Ik heb er zelf na tuurlijk ook één op m'n auto. Toen ik op de boot was, op weg naar Axel, werd ik door iemand uit Vlissingen aange klampt, die best als suppor- ter mee wou. Kijk, zoiets is natuurlijk hartstikke leuk Wat die supporters betreft hoe meer hoe liever. Bo vendien worden uit dé sup porters ook nog mensen ge kozen om mee te doen met het spel. En het is echt niet duur. De trip naar Rotterdam kost in totaal (reis en en tree) 10 en die naar Gro ningen 17,50. We gaan met bussen". Mensen die mee willen kunnen zich dus opgeven bij Ben van Damme, Doorman straat 33 in Koudekerke, te lefoon 01185 -1903. Wat Groningen betreft vóór 1 de cember en Rotterdam vóór 31 december. Het liefst zou ik van mijn hobby mijn beroep maken", besluit Ben en hy kijkt een beetje spijtig, „maar ja, wie wil dat nou niet!" De oprichting van een se- miprofessionele toneelgroep zou wel ec.ns fataal Kunnen zijn voor een deel van de bestaande toneelgroepen in ZeeuwschWlaanderen. Op zichzelf zou een semipfofes- sionele groep alleen maar toe te juichen zijn, maar de ma nier waarop deze tot stand zou moeten komen is ronduit absurd. Het lijkt me dan ook zeer ongeloofwaardig, dat er momenteel al, ik citeer, een smak mensen zou zijn die met hetzelfde idee rondlo pen. Zeker zullen dit geen mensen zijn uit bestaande to neelgroepen. Het argument dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen op to neelgebied niets gebeurt, vind ik allerminst oo zijn plaats. Alleen het R.Z.V.T zou in het verleden wat heb ben gepresteerd. De beer Le Clercq weet, gezien zijn leef tijd (24) natuurlijk niet, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog enkeie groepen zijn ge weest, die ook het landju weel hebben gewonnen. Bo vendien herinner ik mij een aantal vo' rstellingen die er mochten zijn zoals bijv. „Van de brug af gezien" en „Cir cus Knie". Door de massale opkomst var de t.v, is nel amateurto neel een aantal jaren in een impasse geraakt, maar mo menteel is duidelijk te con stateren dat het amateurto neel weer opleeft, zowel in kwantitatieve als kwalitatie ve zin. Omdat het amateurto neel mij zo nauw aan het hart ligt, voel ik mij dan ook gekrenkt als de heer le Clercq van de toneelclubs zegt. tja..wat moet ik er van zeggen, het lijkt heel wat mrar het is niks En waar om? De laatste vijf jaar heb ik zowat alle amateurtoneel- voorsteihngen gezien in Oost en MHden-Zeeuwsch-V laan deren, maar de heer le Clercq heb ik óp geen enkele uitvoering gezien en toch zegt hij dat het peil hier maar zo zo is. Ik vraag mij dan ook af, waar hij al die wijsheid vandaan haalt, ster ker nog, of hij überhaupt wel eens een amateurtoneel voorstelling heeft gezien. Het is n.l. verdomd gemakkelijk allerlei kreten te slaken, maar iedereeen zal moeten toegeven dat deze situatie vreemd aandoet, erg vreemd. De heer le Clercq zegt ook dat hij het niet leuk zou vinden dat omliggende clubs door zijn activiteiten zouden worden getroffen. Dit is ech ter een „dooddoener" want hij weet evengoed als ik dat ais de „sterksten" uit een club wegvallen, (wat ik on waarschijnlijk acht) een club al gauw uitsterft, wat in fei te doodjammer is. Momenteel zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen een tiental toneelclubs die geza- melijk naar schatting 4000 mensen een plezier doen met hun uitvoeringen. Wat zou de semiprofessionele groep er tegenover kunnen stellen als toch mocht blijken dat er door hun tviteiten een paar clubs op de fles gaan? Je ontneemt de mensen uit de dorpen waar die clubs gevestigd zijn, het enige brokje cultuur wat ze heb ben, of dacht u dat ze naar Axel (de Halle) zouden ko men? Kortom, een toneelclub meer in Zeeuwsch-Vlaande ren, wat mij betreft semipro- fessioneel en zeker in Axel waar dacht ik geen ander is, zou zonder meer toe te jui chen zijn, maar dan moet men niet onder allerlei voor- wenseien de „ruggegraat" van de omliggende clubs trachten weg te nemen. Woov-oi „oor zover ik weet niemand van onze club aangetrokken voelt tot de pp te richten groep, begrijp ik niet dat er niet meer reacties zijn gekomen van de be staande toneelclubs. Maar 'ja, ook hier blijkt weer wat Ad van Voort al zo vaak heeft gezegd: Toneelmensen zijn „gemakkelijke" mensen. '"ERNF.UZEN FONS PIERSSENS Eindredactie Bas Augustijn Schteting De handboog mij. St.-Jan organiseerde haar laatste schieting op twee staande wippen bij café Soort. Buiten geldprijzen waren er dertie fazanten en 20 hazen tc winnen. De uitslagen op wip J zijn: eerste hoge vogel: Th. van Oamme, Koewacht; tweede hoge vogel: E. Bakker, Graauw; eerste zijvogel: L. van Dorsselaer, St.-Gillis; tweeode zijvogel Fr. d'Hoo- ghe, St.-Jansteen- derde Eug. van Dorsselaer, St.-Jansteen; vierde: J. Leeraert, Hulst; eer ste kal: A. van de Poel. Graauw; tweede Eug. van Dorsselaer, St.-Jansteen: derde Cijr. de Maat, Hulst: vierde; J. de Jong, Kapellebrug. Tweede wip: eerste noge vogel: Th. Inghels, Koewacht: tweede: P. Sijnesael, Klooster- zande; eerste zijvogel: A. Ver- eecken, Kemzeke; tweede: J. Paepe, Watervliet; derde: A. Baert, Koewacht; vierde: J. Vlaeminek. Sint-Jansteen; eer ste kal: A. Zaman. St.-Gillis: tweede: Eug. van Dorsselaer. St.-Jansteen; derde R. van Waterschoot, Kloosterzande. vierde: C. Boenne. Graauw. Benoeming A„n zuste- n Geul is om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als wijkverpleegs'ot van het Wit-Gele Kruis in Koewacht- Zuster Geul werd reeds enke le maanden verv-ngen door zuster Celie de Rii^ei uit St Jansteen. Nu is per 1 novem ber in vaste dienst beno»md zuster I. Mollet u't Zuidlfi-pe Zij houdt ;ed: e werk g van 13.30 tot 14.00 uur zitting in het wijkgebouw te Koewacht. (Van onze correspondent) YERSEKE De vogelvere niging Inter Scaldis houdt op twee en drie november een vogeltentoonstelling in het plaatselijke verenigingsge bouw De Haven. Aan de ten toonstelling is een verloting revbop-J^P I?', ut »s avonds het rad van avontuur draaien.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 9