SPECTACULAIRE ONTSNAPPING VAN DRIE IRA-LEIDERS Nat wegdek tweemaal zo gevaarlijk als droog wegdek ÜEgSP SADATAMERIKAANSE HOUDING POSITIEF Israël bezorgd over V.S.-druk op Golda Meir Zorg in Kamer over toeneming misdadigheid OLIEBOYCOT „TREFT'' D'66 Er is ook de lange. De lange TTVOLI. 25/1.75 commentaar Schipholdirecteur Schip Radio Condor verkocht aan Radio Atlantis binnenland buitenland Verkeerstechnische leergang ANWB POSITIEF' Sportief voorbeeld Geen paniek Pompidou stelt top conferentie voor Alarm ingetrokken op" 15 mm méér TIVOLI (ook in menthol) TIVOLI, TIVOLANG, TIVOLEKKER. Donderdag 1 november 1973 UBÊmaiÊÊmÊÊÊÊmm^M (Van onze redactie buitenland) DUBLIN Bij een specta culaire actie zijn woensdag middag drie leiders van het verboden Ierse Kepublikeinse Leger (IRA) uit een gevange nis in het hart van Dublin bevrijd. De drie mannen wer den door een helikopter opge pikt toen zij op de binnen plaats werden gelucht. De actie werd uitgevoerd met een hefschroefvliegtuig van een in de Ierse hoofdstad gevestigde onderneming. Het toestel keerde later terug op zijn basis op de luchthaven van Dublin. Volgens de politie was de machine gekaapt. De piloot werd gedwongen zijn passagiers af te zetten op een niet meer gebruikte renbaan op enige kilometers buiten de stad. Daar kaapten de mannen een taxi waarmee zij zich lie ten terugrijden naar Dublin. Het voertuig en zijn chauffeur werden later op ruim een ki lometer van de gevanis terug gevonden. De ontsnapten zijn belang rijke leden van de „provisio nals", de militantste vleugel van het IRA. Het zijn Seamus Twomey, voormalige comman dant van de „provisionals" in Dublin. Kevin Mallon die de operaties zou hebben geleid langs de grens met Noord-Ier- land bij Cross Maglen, en J B. O'Hagan .die ook een lei dende post zou hebben be zet. De drie mannen waren aan gehouden krachtens de nieuwe bevoegdheden van de Ierse re gering om iedereen gevangen te zetten van wie het lidmaat schap van het IRA bekend is. Twomey werd ruim een maand geleden aangehouden. Het drietal zat in de gevange nis Mountjoy. Vorige maand begonnen de IRA-gevangenen daar een hongerstaking om er kenning te krijgen als politiek gevangene. De autoriteiten weigerden hierop in te gaan. Na afloop van de staking ruimden zij echter een aparte vleugel van het gebouw in voor de leden van het IRA. (Van onze redactie binnenland). DEN HAAG Een nat wegdek is tweemaal zo ge vaarlijk als een droog, heeft ir. H. G. Paar van de stich ting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid gisteren in Den Haag opge merkt op de zestiende ver keerstechnische leergang van de A.N.W.B. Hij grondde deze uitspraak op enkele feiten. Van alle geregistreerde ongevallen op rijkswegen gebeurt ongeveer één derde op een nat weg dek. Verder is vastgesteld, dat minder dan tien procent van alle autokilometers tij dens regen worden verreden en dat in die situatie ruim twintig procent van het tota le aantal ongevallen gebeurt. Verder kan worden, aangeno men, dat bij een nat wegdek na regen de verhouding tus sen het aantal ongevallen en de gereden kilometers onge veer hetzelfde is. één zesde van alle vocrtuig.kijometers wordt gereden op natte we gen, waarbij één derde van alle ongevallen gebeurt. En uit dit alles kwam dan ook de conclusie, dat een nat wegdek tweemaal zo gevaar lijk is als een droog. Het S.W.O.V.-onderzoek heeft ook nog vastgesteld, al dus ir. Paar, dat op niet au tosnelwegen (wel rijkswe gen) de kans op een ongeval ongeveer twee maal zo groot Is als die op autosnelwegen. Tenslotte bleek, dat vracht auto's op de niet-autosnel- wegen anderhalf maal zo vaak bij ongevallen betrok ken zijn als personenauto's. Kijk, nu er van hogerhand op wordt aangedrongen het energieverbruik zoveel moge lijk te beperken, doe ik mijn uiterste best mij zo min moge lijk druk te maken. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV De Israëlische regering en de oppositie hebben premier Meir gisteren bezorgd uitgewuifd naar de V.S., bezorgd als ze zijn dat Washing ton haar onder druk zal zetten om met de Arabieren over de onderhandelings voorwaarden voor vrede in het Midden- Oosten te gaan spreken. Mfevrouw Meirs taak zal het zijn de Amerikaanse president en zijn minister van buiten landse zaken Kissinger (die vóór zijn aanstaande reis naar China, Cairo, Amman, Marok ko, Saoedi-Arabië, Perzië en Pakistan zal bezoeken) duidelijk te maken tot welk punt Israël gaat wanneer het op concessies aankomt. Zo schreef gisteren het dagblad Davar van Meirs eigen arbeiderspartij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In alle toonaarden heeft de Tweede In. Israël is de laatste dagen felle kritiek geuit op Amerika omdat onder Amerikaanse druk is toegestaan dat de Egyptena- ren met konvooien door de Is raëlische linies voorraden over- brengën naar het omsingelde 3e Egyptische leger op de Sinai- oever van het Suez-kanaal. De laatste dagen is ook gebleken dat de krijgsgevangenen het Israëlische volk hoog zitten. Egypte heeft gisteren de eer ste lijsten- overhandigd. Israël heeft bekend .gemaakt ruim 5000 Egypten-aren gevangen te houden. De Israëlische opposi tie uit kritiek op de VS omdat dit land geheel voorbij zou gaan aan het lot van de krij gsgevangenen. Teken aan de wand voor de Israëli's is wellicht ook dat president Sadat van Egypte gisteren de eerste Egyptische president in 21 jaar was die iets goed over de VS te zeg gen had. Op zijn eerste inter nationale persconferentie in Cairo noemde hij het Ameri- kaanse standpunt van het ogenblik „positief". Sadat staat niet meer op al geheel vertrek van de Israëli's uit de Arabische gebieden die ze in 1967 bezetten, maar ver langde woensdag alleen nog Israëls terugtrekking achter de wapenstilstandslinies van 22 oktober van dit jaar. Daarna, zei hij, is hij „direct" bereid tot deelneming aan een vredes conferentie. Maar, aldus Sadat, „er zul len geen directe onderhande lingen met Israël zijn. Er is een ontmoeting tussen Egypti sche militairen en Israëlische geweest en er kullen er meer zijn. Maar altijd onder de vlag van de Verenigde Naties. De Palestijnse verzetsbeweging moet "er aan deelnemen", aldus Sadat. Moskou heeft gisteren de Palestijnen opgeroepen tot onderhandelingen. In het ver leden zijn al herhaaldelijk aanwijzingen gekomen dat de Palestijnse leiders, die nu hun houding bepalen, niet onvoor waardelijk tegenstander zijn van politieke regelingen en onderhandelingen. De grote meerderheid staat echter op het standpunt dat de bevrij dingsbewegingen zich niet eenvoudig kunnen verenigen met beloften dat de VN-reso- luties zullen worden uitge voerd. Tijdens zijn persconferentie zei Sadat over de olie: „Ik zou willen zeggen dat u uw volken duidelijk uiteenzet dat het ge bruik van olie als wapen door de Arabische natie tegen nie mand gericht is. Zelfs niet te gen de Amerikanen. De Arabi sche natie heeft zijn toevlucht tot dit wapen uitsluitend geno men om zijn recht op het le ven en de vrijheid te verzeke ren. Wij willen ons op nie mand wreken, maar wij willen dat men onze rechten er kent". Op de autowegen is nog weinig te bemerken van benzine- schaarste. Het dringend advies om niet Harder dan hon derd kilometer per uur te rijden dat bespaart veel benzine wordt door heel veel automobilisten in de wind geslagen. Ook talrijke winkeletalages blijven tot 's avonds laat vrolijk verlicht en de woonwijken bieden nog het typische Hollands-huiselijke beeld van niet door gordijnen afgeschermde huiskamers (warm te dus energiebesparend!), zodat een late wandelaar ook op straat een t.v -uitzending kan volgen. Neen, het Nederlandse publiek is er kennelijk nog niet van doordrongen, dat er een energiecrisis voor de deur staat, een schaarste aan olie en benzine, die niet alleen kan worden op gevangen door het bedrijfsleven of door de overheid, maar waarvoor ook iedere burger zich iets zai moeten ontzeggen. Alle kleine beetjes helpen: rustig rijden, gijservlam niet on nodig laten branden, overgordijnen dicht, zuinig koken, niet te veel lampen aan en allerlei andere energie-besparende hande lingen, die ons toch echt niet zoveel kosten, leveren bij elkaar in onze energie-verslindende huishoudens een aanzienlijke be sparing op. Ook op de licht-, gas- en olierekening. De koningin heeft het goede voorbeeld gegeven: de regering wilde de koninklijke familie ontheffing veclenen van het verbod 's zondags auto te rijden. De koningin heeft die ontheffing ge weigerd. Dat is sportief. Zouden de huismoeders in Nederland voor haar in sportiviteit willen onderdoen? De Arabieren willen dooi een blokkade in het gebied van de Rode Zee voorkomen dat Israël via zijn haven Eilat olie en andere voorraden krijgt. Zo is van westerse di plomatieke en militaire zijde in Londen vernomen. Mogelijk, zo zei men, is dit een van de redenen geweest waarom de Amerikaanse rege ring het vliegdekschip Han cock en nog zes oorlogssche pen naar de Indische Oceaan heeft gezonden. Een groot deel van Is rafels invoer, in het bijzonder uit Afrika en het Verre Oosten, loopt via Eilat. De Egyptische blokkade varr Eilat in mei 1967 was dan ook de aanlei ding tot het uitbreken van de zesdaagse oorlog. Eerder deze week maakte Egypte bekend dat de Straat Bab el Mandeb, de zuidelijke toegangsweg tot de Rode Zee, voor alle sche pen met bestemming Israël gesloten is. Israël zal een dergelijke blokkade na het bestand in het Midden-Oosten zeker niet aanvaarden. De blokkade is een van de gesprekspunten van Golda Meir in Washing ton. De Israëlische regering heeft al verklaard dat het be stand ook moet gelden voor de waterwegen en dat een defini tieve vredesregeling een bepa ling moet bevatten inzake de volledige vrije scheepvaart op de internationale waterwe gen. Het Is ook nog niet bekend of Egypte met zijn eigen sche pen deze blokkade probeert uit te voeren of op dit punt op Zuid-Jemen vertrouwt, dat evenwel slechts een zeer be perkte marine heeft. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op 56-ja- rlge leeftijd is na een operatie in het Tulpziekenhuis in Am stelveen, woensdagmorgen de directeur van de n.v. luchtha ven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Stapele overleden. Mr. Van Stapele werd in juli 1960 benoemd tot directeur van de luchthaven Schiphol. Sinds 1965, toen directeur S. de Mul bij een auto-ongeluk om het leven kwam, is hij enig direc teur van 'de luchthaven. Hij was sinds begin augustus zie kelijk. 0 Israëlische soldaten op de voorgrond, VN-soldaten in het midden en Egyptische soldaten op de achtergrond: een beeld van de situatie aan de be standslijn in de stad Suezwaar een dertig meter brede strook puin en een handjevol VN- militairen de strijdende par tijen van elkaar scheiden. AP- joumalist Paul Zach meldde dat Israëlische .en Egyptische strijdkrachten elk ongeveer de helft van het havenkwartier in handen hebben. PARIJS (AP). President Pompidou van Frankrijk heeft voorgesteld een topconferentie van regeringsleiders van de EEG-landente houden voor het einde van dit jaar, en wel ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten en ande re politieke problemen. Het voorstel is in de vorm van een brief gezonden naar de regeringshoofden der acht andere landen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de olieboycot van Nederland dooi de Arabische staten heeft voor de fractie van D'66 een min der plezierige kant gehad. Di rect na het uitspreken van een rede door het fractielid Im- kamp liet een woedende An neke Goudsmit fractieleider Terlouw weten dat zij met die rede niet akkoord kon gaan. Zij stelde de fractie voor de keus: intrekking van wat Im- kamp had gezegd, of zij zou in de Kamer een eigen verkla- HET WESTDUITSE kabinet heeft gisteren besloten met in gang van 1 juli 1974 een groot aantal PTT-tarieven te verho gen. De verhogingen moeten nog worden goedgekeurd doof de bestuursraad van de poste rijen. Dit zal waarschijnlijk begin volgend jaar gebeuren. ring afleggen. In tweede in stantie trok- Imkamp zowat al les in wat hij in eerste instan tie ten berde had gebracht, daarmee tegemoetkomend aan de eisen van Anneke Goud smit. Zijn betoog werfl ook door de meeste andere fracties niet in dank afgenomen. Zo lan ceerde PvdA-Kamerlid Van der Hek gesteund door o.a. enkele leden van de fractie van DS'70 een aanval op Imkamp, die hij verweet van standpunt te zijn veranderd omdat Nederland nu met een olieboycot wordt geconfron teerd. Van der Hek was er zeker van dat Imkamp niet namens de hele D'66-fractie zou snreken, wat Anneke Goudsmit beaamde. Imkamp zei in eerste Instan tie, dat de Nederlandse rege ring, het parlement en zelfs zijn ei-gen fractieleider waar schijnlijk minder pro-Israël zouden hebben gereageerd op de oorlogshandelingen, als men zioh had gerealiseerd dat ons land daardoor wel eens een olieboycot zou oplopen. Kamer gisteravond uitdruk king gegeven aan haar grote bezorgdheid over de toene ming van de misdadigheid in ons land. „De burgers voe len zich niet meer veilig". Bovendien worden steeds meer misdaden in groeps verband gepleegd. Juweliers en textielhandela ren leven in de voortdurende vrees, te worden beroofd, zo werd van vele zijden gecon stateerd. Winkeliers hebben de grootste moeite om hun inven taris nog verzekerd tc krijgen. De heer Geurtsen (VVD) vroeg in dit verband om een fonds ter schadeloosstelling van slachtoffers van vermo gensdelicten, zoals er ook een fonds bestaat voor de slachtof fers van geweldmisdrijven. Vooral de toeneming van het aantal mishandelingen en ver- mogensmisdrijven leidt tot de oprichting van vaak zelfs bewapende particuliere be wakingsdiensten. De Kamer stond daar bijzonder huiverig tegenover, want, aldus de heer Keuning (DS '70): „Wij willen niet de chaos, waaruit eigen richting kan voortkomen". Wat kan men tegen de toe neming van de misdadigheid doen? De heren Geurtsen (VVD) en Keuhing (DS '70) drongen aan op een Uitbrei ding van de politie-surveillan- ce. De duidelijke verbetering in het verkeersgedrag wan neer er een Porsche in de buurt is, vond de heer Geurt sen een duidelijk teken. Hij verwachtte eenzelfde effect van een verbetering van de surveillance in de woon- en winkelwijken. Dan zal de po litie echter beter bemand en uitgerust moeten.worden, con cludeerden vrijwel alle Ka merleden. De heer Stoffelen (PvdA) waarschuwde, dat men elkaar geen gevoel van onveiligheid moest „aanpraten", hetgeen hem enige boze reacties uit de zaal opleverde. Evenals de heer Jurgens (PPR) zag hij in de verveling van de jeugd een van de oorzaken van de toege nomen misdadigheid. Alles goed en wel, meende de heer Geurtsen (WD) maar hij kon niet inzien, hoe men bank. rovers en overvallers van geldtransporten op het gbede pad zou kunnen houden met club- en buurthuiswerk... WASHINGTON (AFP-RTR) De staat van verhoogde waakzaamheid waarin de Amerikaanse land- en lucht strijdkrachten in en buiten de Verenigde Staten op 25 okto ber gebracht waren vanwege een Russische dreiging van eenzijdig militair ingrijpen in het Midden-Oosten, is woens dag geheel opgeheven, zo is in Washington en Heidelberg waar liet hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa is gevestigd be kendgemaakt. Moet u ook doen. Wees zui nig op uw energie. Loop niet te hard van sta pel. Spring niet uit de band. Dans, als de kat van honk is, niet op tafel. Loop vooral niet in zeven sloten tegelijk. Ga ook niet te snel op de kast zitten. En raak vooral niet in de olie. Dat vréét energie. Dat gezeur in de personeels advertenties om „energieke, jonge mensen" moet ook maar afgelopen zijn. Niet te hard werken, niet al teveel zeilen bijzetten, en niet te hoog de maatschappelijke ladder op. Samen op weg naar een soe pel draaiende, beter geoliede samenleving. Jaja, maar voorlopig krijg ik eerder de indruk dat we met z'n allen aan het vastdraaien zijn. Aan het drooglopen zoge zegd. Tot mijn vreugde vernam ik het staat ook ergens in deze krant dat het Konink lijk Huis te kennen heeft ge geven geen uitzondering te willen vormen op de autoloze regel en zondag niet te willen rijden. Hulde, solidair zijn is toch maar alles, en wie AA zegt, durft toch maar BBasta te zeggen. Moeilijk, hè, in een auto zit ten die wel 140 kan en dan toch maar 90 of 95 rijden. Niet te doen, hè. Je slaat zo'n fi guur, hè, met zo'n auto zo zachtjes rijden ,hè. Image, prestige, stoerdoene- rij, gejaagdheid, zenuwen, haast, agressie Tja. Ik deed het raam even open, en snoof op deze herfst middag benzinelucht Wé stinken d'r m. Olie B. Drommelsl MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Adriaan van Lantschoot, eigenaar van de inmiddels uit de lucht zijnde Radio Atlantis, "heeft het zend- schip Condor gekocht van de heer Willemsen uit Haarlem. Radio Condor zou aanvanke lijk religieuze uitzendingen vanaf de Noordzee verzor gen. Op de Condor wordt een tien kilowatt zender geplaatst, die thans staat opgeslagen op een Inde in IJmuiden. De zen der is van Amerikaanse make lij. Bedoeling van Van Lant schoot is binnen enkele weken te gaan uitzenden vanaf de Noordzee ter hoogte van Vlis- singen, zo luiden de laatste berichten. Bevoorrading zou geschieden door een tender uit IJmuiden, die ook radio Mi Amigo eveneens, bedoeld voor het Belgische luisterpu bliek gaat bevoorraden. (ADVERTENTIE) Om alle misverstartden te vermijden zij overigens nog eens nadrukkelijk opgemerkt, dat de oproep van de regering, zuinig te zijn met energie geen enkele aanleiding geeft tot paniek. Tot op dit moment is er in Rotterdam, de grootste olie haven ter wereld, geen liter olie minder aangevoerd. Het gaat tot dusverre uitsluitend om zeer verstandige voorzorgs maatregelen. Als alle Arabische landen werkelijk ernst maken met hun dreigement geen olie meer aan Nederland te leveren, zijn wij hier tenminste voorbereid. Hoe rustiger die voorbereiding verloopt, hoe beter. Het komt dikwijls voor, dat een dreigement niet tot uitvoering wordt ge bracht omdat degene die bedreigd wordt, zich niet van de wijs laat brengen.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13