Waterschap lasten verzwaren VERHOGING VAN ERFPACHTEN Bejaarden in Eede rennen niet om huis zeeuws VROUW VAN ALCOHOLIST MOET EERDER AAN DE BEL TREKKEN Voordelig saldo voor Waterschap INFLATIE IS BOOSDOENER „Op visite" stad streek Groede Breskens Zuiddorpe IJzendijke Vogelwaarde Sterretje voor vakantiehuis AarcJenburg Niet wachten Ellende Rallycross Waarom Woensdag 10 oktober 1973 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De gewone dienst van het waterschap Het Vrije van Sluis sloot op 31 december 1972 met een voor delig saldo van f 7.148,92. Het voor dat jaar vastgestelde delfplan werd uitgevoerd. De reconstructie van grind- en keiwegen werd in het verslag jaar op kleinere schaal dan voorheen voortgezet en omvat te ongeveer vier kilometer. Dit staat te lezen in het Jaarverslag 1972 van het wa terschap, dat als agendapunt is opgevoerd voor de algemene vergadering die op 12 oktober om 9.30 uur begint in hotel Du Commerce in Oostburg. In het verslagjaar werden op ruim 31 kilometer asfalt weg een heroppervlaktebehan deling gegeven. Ondanks de koude en natte zomer werd het mechanisch schonen van de polderwatergangen bij gun stig weer uitgevoerd. De kos ten van dit werk bedroegen ongeveer 120.000. Met de che mische behandeling van de be groeiing in de watergangen en bermsloten, was f 48.600 ge moeid. In het kader van het land schapsplan voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd in 1972 een beplanting aange bracht langs beide zijden van het oostelijk deel van de Pias kreek in de Hoofdplaatpolder, een karwei dat bijna 40 mille kostte. Het waterschap telde in 1972 88 personeelsleden, waarvan de heren G. de Mey er, J. den Decker, J. Zwemer, en J. van Hee hun zilveren jubileum bij het waterschap vierden. In het jaarverslag zijn allerlei details te vinden. Zo kostte het frankeren van de uitgaande dienststukken 4509,12, voor een verleend op stalrecht werd f 1.47 ontvan gen, aan jachtrecht f 2933,84 en het visrecht leverde f 6277 op. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de algemene vergadering van het wa terschap Het Vrije van Sluis, op 12 oktober in hotel Du Commerce in Oostburg zal een voorstel door het bestuur worden behandeld tot verhoging van een groot aantal erfpachten in diverse gemeen ten. Een aantal erfpachten loopt in 1974 af en men wil de canons herzien en brengen op een bedrag dat thans als reëel moet worden geacht voor gelijksoortige percelen grond. „Mede rekening houdend met de sterke stijging van de grondprijzen in de afgelo pen tien jaar", aldus het be stuur in zijn voorstel. „Ten opzichte van de ingelanden van het waterschap achten wij het voorts niet verantwoord dat de canon zou achterblijven bij de waarde van de overige landbouwgronden", zo wordt gesteld. In sommige gevallen is de verhoging 100 procent of meer. De vergadering zal voorts een aanbeveling van drie personen moeten opstel len in verband met het perio diek aftreden van de huidige dijkgraaf, de heer J. Becu. Zo als enige tijd geleden door ons gemeld zal de algemene ver gadering zich ook moeten uit spreken over het voorstel tot het rooien van dode en zieke populieren in het waterschaps- gebied, ongeveer 3800 stuks. „Met uitzondering van de kap- rijpe bomen moet worden verwacht dat de kosten van het opruimen van deze bomen hoger zullen zijn dan de op brengst van het hout", aldus het bestuur in zijn voorstel. Tijdens de vergadering zal ook de begroting voor 1974 worden vastgesteld, evenals het dijkgeschot en het wegen- Lezing Door de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt op donder dagavond in hotel „De Drie Koningen" te Groede een ge zamenlijke bijeenkomst ge houden. De heer A. Huisson uit Breda zal een lezing hou den met lichtbeelden over de slagvelden van Europa. De ti tel van deze avond is „Hoe was het ook weer". Biljartwedstrijd Vanmld dag zail in de bejaardensoos een biljartwedstrijd worden gehouden tussen een deputatie van de bejaardensoos Schoondijke en de bejaarden soos in Breskens. Deze wed strijd begint om twee uur in gebouw De Uitkomst. Kalkoenschietlng In café De Block werd een kalkoen- schieting gehouden met een deelname van 63 schutters Uitslag: Hoogvogel A. Slock Koewacht, eerste zijvogel Cyr. van Overloop Zuiddorpe, tweede zijvogel K. van Boven Koewacht, meeste kleine vo gels (4 stuks) Alph. de Mey Zuiddorpe. Volgende schieting- zaterdag 13 oktober. Onder de pannen De ver bouwin-g en de uitbreiding van het bejaardenhuis in Zuiddor pe zijn voltooid. De omlijsting van steigers, die zes maanden lang goede diensten hebben bewezen, ls weer verdweneti Het bejaardenhuis prijkt nu in volle glorie met een mooi nieuw dak, waardoor men bin nen aan ruimte heel wat heeft gewonnen. Het imitatie leien dak bestaat uit kleine over elkaar liggende stukjes asfalt- papier, voor een belangrijk deel bestaande uit brandbaar teer. plan 1974. Voorts moet het be stuur machtiging worden ver leend voor het aangaan van vaste geldleningen tot een to taalbedrag van een miljoen gulden, nodig voor de diverse kapitaalsuitgaven. Alleen het verbeteren van het quartaire wegenstelsét vergt al een in vestering van ruim vijf ton. Voorts zullen een aantal grondaankopen en salarismaat regelen tijdens de vergadering aan de orde worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrjje van Sluis zal de algemene vergadering die op 12 oktober in Oostburg wordt gehouden voorstellen het dijkgeschot voor de ongebouwde eigendommen met vijf gulden per hectare te ver hogen tot 110,ner hectare. Het dijkgeschot voor de gebouwde eigendommen wordt met 1,67 procent verhoogd tot 36,37 procent van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. Tenge volge van de gepleegde nieuwbouw in het gebied van het water schap zou deze laatste inkomst met 30 mille stijgen. De verhoging kan tot deze bedragen beperkt blijven om dat in de kosten van bestuur, administratie en technische dienst met ingang van 1 janu ari 1974 zal worden bijgedra gen aan de waterzuivering. De verhoging van het dijkgeschot is noodzakelijk tengevolge van de voortschrijdende inflatie. De begroting 1974 sluit met een post onvoorzien van f 26.271,78. Zoals bekend hebben Pro vinciale Staten van Zeeland de waterzuiveringstaak in de pro vincie opgedragen aan de wa terschappen waarbij rekening moet worden gehouden met januari 1974 als ingangsdatum. Er zijn echter over deze nieu we taak van de waterschappen nog te weinig gegevens om trent inkomsten en uitgaven bekend, om nu reeds cijfers in de begroting op te nemen. Al les is derhalve pro memorie geraamd. „Bij de opstelling van de ontwerpbegroting is wederom uitgegaan van de sedert afge lopen jaren gebruikelijk dien stenpakket, bij de uitvoering (Van een onzer verslaggevers) EEDE. De belangstelling voor de acht bejaardenwoningen, die de Stichting Gerust Leven thans bouwt aan de Mr. de Becke- restraat in Eede, valt tegen. Van de 8 bejaardenwonin- gen zijn er thans slechts 2 verhuurd. „De animo onder de Eedese bejaarden is niet zo groot", aldus de heer De Croock, administrateur van de stichting. „Het zal vermoede lijk de geraamde huur van rond f 190 per maand zijn die veel mensen ervan weerhoudt hun huidige huis te verlaten en in deze bejaardenwoning gaan wonen", zo vervolgt hij. Hij sprak overigens de hoop uit dat wanneer een paar van de woningen bewoond worden er meer gegadigden zullen ko men. „En anders zullen we huurders van elders moeten gaan aantrekken". Plannen niervoor zullen binnenkort be sproken worden. Het valt de stichting »chter wel tegen dat zo weinig belangstelling voor de huizen wordt getoond. Het Aardenburgse gemeen tebestuur dat garant staat voor rente en aflossing van deze woningen, heeft overigens bejaarden die in aanmerking komen voor deze woningen in Eede, al op deze mogelijkheid geattendeerd. „Overigens in alle vriende lijkheid en zonder enige druk", aldus gemeentesecreta ris J. Paridaen. „Wij zijn er van overtuigd dat Eede genoeg bejaarden telt voor deze 8 wo ningen. De meesten van hen wonen thans in woningwetwo ningen, waarvan soms de bo venverdieping al niet meer ge bruikt wordt. Wij hadden ge hoopt dat er een doorstroming rou plaatsvinden, zodat jonge Eedese gezinnen de woning- vetwoningen konden bevol ken. Maar ik denk dat de hoge iuur van de bejaardenwonin gen potentiële gegadigden af schrikt", zei de heer Pari daen. Er liggen voorts plannen voor 8 woningwetwoningen voor Eede. Ook deze zouden gebouwd moeten worden aan de Mgr. de Backerestraat. Hoe hoog hiervan de huur gaat worden is nog onbekend, maar rond de f 200,- per maand waarvan zo rationeel mogelijk te werk wordt gegaan", zo be gint het dagelijks bestuur de begrotingsbrief. Voor het wegenplan-1974 wordt een investering voorge steld van f 332.000. Dit plan omvat de verbetering van de Liniedijk de Eede-Tragel, de St.-Jansdijk, en de verbreding van de langs de Deltadijk ge legen weg in de St.-Thomas- en Paulinapolder. Voorts zul len nieuwe deklagen worden aangebracht op in 1973 al ver beterde weten, te weten Schorredijk, Esthavendijk, Boomgaardweg, Statendijk en de Langeweg. Omdat een ge deelte van het wegenplan in eigen beheer wordt uitgevoerd kan rond f 50.000 subsidiabel worden gesteld. Het is voorts de bedoeling, zo schrijft het dagelijks be stuur, dat in 1974 de aanleg van de hoofdafvoerleiding fliervliet-Nol Zeven in uitvoe ring wordt genomen. Met de landbouwwerken in het afwa- teringsgebied van Nol Zeven zal een begin gemaakt wor den. Het bestuur spreekt ver der de hoop uit dat in 1974 ook een aanvang kan worden gemaakt met de verbetering van het dijkvak Paulinapol- der-Oost en de Elisabethpolder in het kader van de Deltawer ken. wordt het zeker. „Hopelijk be staat hier dan wel belangstel ling voor", werd gisteren op gemerkt. Overigens sprak men ook op het gemeentehuis de hoop uit dat als de bejaarden woningen eenmaal een paar bewoners hebben, andere ge gadigden zullen komen. „De eerste schapen moeten over de dam". i Schieting Aan de -maan delijkse schieting in het Hof- zichttheater werd door 60 schutters gevormd uit 15 pelo tons deelgenomen. Vrijwel alle deelnemende schutters ook de Belgen waren deze mid dag slecht op schot en er moest zelfs een vol spel vogels worden verloot. Uitslag: hoog vogel R. Spillebeen Paling- schutters, St.-Jan Eremode (B.), eerste zijvogel R. van Acker Sporthuis Waarschoot B. Tweede zijvogel niet afge schoten. Eerste extraprijs W. Engels Dorpszicht St.-Magriete (B.). Tweede extraprijs J. de Rooij Hofzicht Breskens. Grootste aantal kleine vogels R. de Brouwer, Sociëteit Sluis kil. Dansfestijn De volks dansgroep „Hava Naguila" uit Vogelwaarde verzorgde dezer dagen een optreden in het be jaardencentrum „De Veste" in Terneuzen. Voor ,Hava Nagui la" was dit het 100ste optre den sinds de oprichting vijf iaar geleden. Volgende maand viert zij het eerste lustrum in Vogelwaarde. Ter gelegenheid van dit 100ste optreden droeg de jongerengroep voor de eer ste keer de nieuwe, kleding, die zij zelf gemaakt had. Naast de jongerengroep traden in Terneuzen op een tiener groep en de senioren van Ha- va Naguila. Het werd in „De Veste" een dansfestijn. dat door de ongeveer 250 bejaar den bijzonder enthousiast werd ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE In samenwer king met het commissariaat- generaal voor het Toerisme is langs de Belgische kust een vereniging opgericht, die tot taak heeft de vakantieverblij ven langs de kust te classifice ren. Er worden vijf categorieën opgesteld, die met zogenaamde sterretjes zullen worden on derscheiden. Een appartement met één sterretje geeft een heel bescheiden vakantiewo ninkje aan en in het apparte ment met vijf sterren is men aan grote luxe toe. De classifi catie door de vereniging zal een officiële erkenning inhou den, waarbij de toerist weet waar hij aan toe is. De afgelopen zomermaanden zijn er over vakantieverblij ven verschillende klachten binnengekomen. Meerdere va kantiegangers voelden zich ge nept en de gemoederen wer den soms flink verhit, zij het niet altijd gefundeerd. Dit is de voornaamste aan leiding geweest de nieuwe vereniging op te richten omdat men dit soort sensaties niet bevorderlijk achtte voor de goede naam van de Belgische kust. De nieuwe vereniging is zijn werk inmiddels begonnen en 100 van de 40.000 appartemen ten en villa's zijn reeds ge keurd. De getuigschriften die behoren bij de classificatie worden zichtbaar in de wo ning aangebracht, zodat de va kantieganger die op zoek is naar een verblijf voor de ko mende zomer, precies weet waar hij aan toe is. De classi ficatie betreft overigens alleen de kwaliteit van de woning en niet de huurprijs. Die immers hangt af van andere factoren zoals ligging en omgeving en de betrokken badplaats. Ook in Nederland is de clas sificatie van vakantiewoningen al twee jaar onderwerp van studie en dit najaar kan ge start worden met het classifi ceren van de talrijke wonin gen in Nederland. Bolling Uitslag clubbol'- ijng van „De Ware Vrienden" 'e Aardenburg: J. Simpelaar- J. Houg 10-7: W. Rootsae.rt - A de Smet 10-5; P. Staelens - C Gijs 10-6; C. Dhondt - P. Boek hout 10-9; E. Verhulst- Th. Dhondt 10-7; L. de Hon - J. Hol 10 0 Mensen zien er van achter heel anders uit dan van voren. Vooral voor de rechtbank biedt de achterkant vaak een trieste aanblik. Een mens ziet er soms van achteren zo kwetsbaar uit. Vaak heel anders dan de in de plooi gehouden voorkant. Bij de wekelijkse zittingen van de rechtbank, zie je van af de perstafel altijd de achterkant van de mensen. Een groot deel van deze mensen, vaak achtenswaardige keu rige burgers, die nooit iets op hun kerfstok gehad heb ben, moeten zich dan verantwoorden voor het rijden in een auto of op een brommer, terwijl ze onder invloed van sterke drank verkeerden. door NETTY VAN ZALINGE De trieste achterkant van die mensen, de wriemelende vingers op de rug, dat jas pand dat zo trilt, omdat het been niet stil wil blijven staan, beeldt soms een we reld van leed uit. Daarom ben ik eens gaan praten met twee mannen, die uit hoofde van hun beroep met deze mensen te maken krijgen. Het zijn de heren Visser en Korstanje van het Zeeuws Consultatie Bureau voor al cohol en drugs, het 2T.C.A.D., die niet alleen de mensen van achteren, maar door en door leren kennen, tijdens de intensieve contacten. „En dat is ook nodig", zegt de heer Visser, „wil je tot een oplossing van de problemen komen". „Statistieken hebben uitge wezen, dat ongeveer de helft van de volwassen Nederlan ders min of meer regelmatig alcohol gebruikt, waarbij de hoeveelheden variëren van een borreltje op een feestje tot een stevige dagelijkse dronk", schrijft de heer Vis ser in het jaarverslag van Z.C.A.D. van het vorige jaar ,In de maatschappelijke ontwikkeling zijn er een aantal verschijnselen, die dit in de hand werken. In onze maatschappij is de alcohol het geaccepteerde genotmid del, relatiemiddel, recreatie- middel geworden", zegt de heer Visser, die verder gaat; „Alcoholgebruik wordt door velen gezien a-ls een noodza kelijke ontspanning". goed bekeken heeft hij ge lijk. Laten we maar eens be ginnen bij de mensen thuis Vroeger was je even goede vrienden, als je je bezoek verwend had met een kop koffie en wat lekkers er bij. Nu is het na een kop koffie vaak. „Willen jullie niet een hai-tversterkinkje?" In het bedrijfsleven bij de overheid of het nu de provincie of de gemeente is, er gaat geen officiële gelegenheid voorbij of er wordt sterke drank ge schonken. De stemming is vaak zeer geainmeerd, wat dikwijls inhoudt, dat er auto matisch te veel wordt ge dronken. „Hier zit nu het kempunit van het probleem" zegt de heer Korstanje. Be hoort het eigenlijk niet tot de sociale verantwoordelijk heden van de gastheer of gastvrouw, de toestand niet uit de hand te laten lo pen?" en don de lijdende vrouw die zuchtend door het leven g'aat. Als een man eenmaal wordt gesnapt na het ge bruik van alcohol, dan bete kent dit voor geen van de partijen een verrassing. De meesten van deze mensen rij den al jaren in hun auto na het nuttigen van een paar drankjes zonder dat ze ooit gesnapt werden. We leven in een tijd dat de emancipatie gedachte meer en meer veld wint", zegt de heer Visser. „Wordt het dan ook niet de hoogste tijd, dat een vrouw ook wat dit betreft eens het heft in handen neemt. Zij kan toch ook wel eens op haar eigen houtje contact met b.v. ons bureau zoeken. Ze hoeft toch niet te wachten, tot er brokken zijn gemaakt. Ze kan een briefje schrijven of vrijblijvend een telefoontje plegen naar de Brakstraat in Middelburg. Daar kunnen ze haar ideeën aan de hand doen, hoe ze een verergering van de situatie wellicht kan voorkomen. Dat is geen verraad plegen, dat is houden van!" „Mannen die moeilijk van de fles af kunnen blijven zijn vaak zonder die drank, vriendelijke voorkomende lieden. Een alcoholist is geen boef, maar een mens die ge holpen moet worden. De een is nu eenmaal sterker dam de ander. Maar omdat de tole rantie op het gebied van al coholgebruik steeds toe neemt, zoeken de mensen vaak te laait hulp, zo belan den ze in een visuele cir kel". De heer Korstanje illus- treet zijn bedoelingen met een mooi voorbeeld. Hij zegt: „Als er een alcoholprobleem een man een slippertje heeft gemaakt met een andere vrouw, dan is ze razend. Maar waarom staat ze dan wel toe, dat hij met de fles verkeerd gaat! Van dat laat ste zijn veel grotere brokken te verwachten. Het Z.C.A.D. betrekt in de behandeling dan ook dikwijls de echtge note en soms zelfs de kinde ren. De vrouw moet", zo zegt de heer Visser, „een eigen rol gaan spelen. Ze moet zelfbewuster worden. Het al cohol probleem is niet alleen zijn, maar ook haar pro bleem. De tijd van afwach ten en lijden is nu toch on derhand voorbij. In het be lang van haar gezin wordt het tijd dat ze wakker wordt". NETTY VAN ZALINGE. 1 eindredactie bas augustijn Maar waarom, loopt zo'n doodnormale situatie dan zo vaak uit de hand? „Wij me nen allemaal dat het ons niet zal overkomen. Wij kun nen wel tegen een borreltje, we drinken heus niet te veel", zegt de heer Korstan je. Iedereen weet nu zo on derhand wel, dat de rechtbak geen pardon heeft met men sen, die aangehouden worden na een borreltje te veel op. of die na een ongeval, te wijten aan een verminderd reactievermogen na alcohol gebruik, in een ziekenhuis terecht komen. En toch kun je tegenwoordig nergens meer komen of er word je een borreltje, een glas wij) of een glaasje sherry aangc boden. „Iedereen doet het". Dezi woorden worden een beetj< beschuldigend uitgesproken door de heer Visser maar De gevolgen van dat uit de nand lopen zijn soms ver schrikkelijk. Iedere dag kun je het droeve relaas uit de kranten vernemen, terwijl alleen al een veroordeling door de rechtbank, dus zon der ongeval, voor de betrok kenen vaak een enorme el lende veroorzaakt. Dat kan variëren van ont slag bij de werkgever, tot degradatie in funktie en tot een volledige zenuwinstor ting. Meestal zijn het mannen die voor de rechter moeten verschijnen. Tijdens de be handeling van zo'n zaak, krijg je vaak de indruk, dal de echtgenote van de veroor deelde en diens gezin uitein delijk nog het meest de dupe worden van de hele toe stand. „Die schijn is niet he lemaal juist" zegt de heer Visser. „Als echtgenote ben je op de hoogte van datgene wat er met je man aan de hand is. Ze had kunnen we ien dat het eens een keer mis kon gaan. Heeft zij er wa) aan gedaan? Heeft zij de hulp ingeroepen van deskun digen? Vrouwen van alcoho 'isten kun je in vier katego riën onderbrengen", zegt hij „Namelijk de straffenden, dit zijn vrouwen die leiding wil len geven en een kwetsbare partner nodig hebben, de lontrolerende vrouw, de wei felende vrouw, die overal hel beste van wil maken, dit- altijd geneigd is zich door middel van cadeautjes met hun echtgenoot te verzoenen Er wordt de laatste tijd nogal eens wat geschreven over de rallycross en Zee land. Het artikel van 410 j.l. is er voor mij aanleiding toe geworden de gehele ral lycross zaken in enkele zin nen uit de doeken te doen. Allereerst wil ik opmer ken, dat deelnemers aan een rallycross moeten beschikken over een door de NRV. KNAC, of in sommige geval len door de FIA afgegeven rallycross-licentie. Wanneer dit niet het geval is, is deel neming volledig uitgesloten Dit telt ook voor leden van A.RCZB en ZEVAC. Het punt, waar het in Zee land momenteel eigenlijk om gaat en waarmee ik mij niet kan verenigen is, dat men het kijkend publiek voorliegt rallycross te presenteren ter wijl men eigenlijk gewoon een autocross organiseert zonder daarbij te letten op de eisen welke zijn vermeld in de reglementen van de NRV welke weer resorteren onder de KNAC en derhalve alleen gerechtigd zijn rally- crosses te organiseren of toestemming te geven aan lerden te organiseren met lien verstande, dat nalevinr van de reglementen van de NRV geschiedt. Een van de punten uit dal •eglement leert ons. dat eer -allycross-circuit zal moeten bestaan uit minstens 3 ver schillende soorten onder grond zoals bijv. steenslag zand en asfalt. Verder moe' iedere organisator van rally cross in het bezit zijn va- een door de NRV afgegeven baan-licentie, eerder mag geen rallycross worden ver reden. Deze regels gelden niet voor autocross of een vorm daarvan omdat behendigheid hierin niet zo'n grote rol speelt dan bij rallycrosss waar het circuit eveneens is voorzien van vele variaties bochten zowel naar links als naar rechts. Verder bestaat er voor de deelnemers aan rallycross in tegenstelling tot autocross zware eisen ten opzichte van de wedstrijdwagens. In Zee land speelt dit ook alweer niet zo'n grote rol. Verder •noet mij van het hart dat in Valkenswaard alwaar een dergelijk rallycross-circuit is gesitueerd de rijders of deel nemers net zoveel amateur zijn dan de deelnemers aan de autocross in Zeeland. Ge middeld starten er in Val- zo'n '20 deelne mers in de rallycross gespon- serd en niet gesDonserd. Ik ben een groot voorstan der van rallycross en juich een dergelijk evenement in Zeeland van harte toe, doch zulks niet ten koste van leu gens jegens het Dubliek want daar kan men niets mee be reiken als alleen enigste moeilijkheden op commerci eel gebied ten opzichte van de organisators in Valkens waard on het Eurocircuit. Ik mag de organisatie zeer ern stig adviseren o-ns contoct op te nemen met de NRV- Nederlandse Rallycross Vere niging- en de door hen uitge- -eikte statuten eens aandach tig door te lezen, ikzelf ben -eeds zeer lange tijd in het bezit van deze statuten en daardoor kan ik de organisa tie verzekeren dat zij mo menteel zeer strafbaar zijn in hun handelingen omtrent bun begrio rallycross. Mag ik do or»an;sators in miin ad vies sterkte en veel succes toewensen. P. Warnier, Tivoliweg 44, Hulst.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 9