Werkloosheid in Zeeland valt mee Kuierende zwanen in Westdorpe INBREKERS ZORGEN VOOR NIEUWE RECORDCIJFERS SKiiLTunn VORIG JAAR SEPTEMBER STIJGING; DIT JAAR EEN DALING GASTARBEIDERS ZELDEN WERKLOOS Onderwijzers vinden gemakkelijk werk „WERKEN OOSTERSCHELDE EERDER ACHTER DAN VOOR OP SCHEMA" Bundeling stafdiensten S.W.-Schap Ondanks successen Eerst regen BELGEN VERDACHT VAN STROPERIJ stad streek KENTERING RAYONS Westerterp ontzenuwt geruchten DIEPLADER VEROORZAAKT VERTRAGING BIJ KORTEVEN BOUWPUT Zeeuwse dames steken licht op in de politiek Raak Profs Geen sportiviteit Afzet AANVAL OP WERELDRECORD ZINGEN IN BELGIë ilt u een JÜÜH goedereden hebben om iets voor uw vrouw mee te nemen? Vandaag is het woensdag. Is dat geen goede reden? Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeuren Advies van BOLS V Woensdag 10 oktober 1973 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aan tal buitenlandse werknemers dat als werkzoekend op de Zeeuwse arbeidsbureaus staat ingeschreven is zeer gering. Het gaat om slechts 12 man nen en 5 vrouwen uit andere dan de EEG-landen, op een totaal van 53# mannen en 80 vrouwen, die als buitenlandse werknemers in Zeeuwse be drijven te werk zijn gesteld. Procentueel is 0,8 procent van de buitenlandse werkne mers, waaronder men niet de Franse, de Italiaanse en werk nemers uit andere EEG-landen verstaat, momenteel werkzoe- kend. De indruk bestaat, zo vernamen wij gisteren op het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland dat werkloze buitenlandse ar beiders gemakkelijker op nieuw in het bedrijfsleven kunnen worden opgenomen dan hun vergelijkbare Neder landse collega's. Een verkla ring zou kunnen zijn dat do gastarbeiders weinig kieskeu rig zijn in het aannemen van betrekkingen. Het aantal Ne derlandse arbeiders dat in het kader van de bijzondere werkgelegenheidsprogram ma's in Zeeland werkzaam is, bedraagt 250, waarvan er 190 niet zijn ogenomen in de of ficiële tabellen die het dis trictsbureau voor de arbeids voorziening elke maand ver schaft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er is in de provincie Zeeland geen Sprake van een werkgelegen heidsprobleem voor afgestu deerde onderwijzers en kleu terleidsters. Volgens een op ons verzoek verricht onderzoek, heeft het DBA-Zeeland becijferd dat er volgens een momentopname per eind september, 26 kleu terleidsters n&ar een baan uit zien en dat er 27 mannelijke onderwijzers werk zoeken. Wat de mannelijke onderwijs krachten betreft gaat het om slechts vier onderwijzers die nog niet eerder voor de klas hebben gestaan, hetgeen bete kent dat zij pas zijn afgestu deerd. Bij de kleuterleidsters bedraagt het aantal pas afge studeerden 14. De twee peda gogische academies in Zeeland en de r.k. pedagogische acade mie in Oudenbosch, die ook veel Zeeuwse studenten heeft, leveren jaarlijks samen een kleine 20# onderwijzers en kleuterleidsters af. Over het -. gehele land genomen zoeken ongeveer 890 leerkrachten een betrekking. Om deze reden heeft de regering voor deze categorie een bijzonder werk gelegenheidsprogramma aange kondigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse arbeidsmarkt vertoont een gunstiger beeld dan vorig jaar om deze tijd. Had men er al voorzichtig op gerekend, dat het aantal werklo zen, zoals ook in 1972 gebeurde, in de loop van september zou gaan stijgen, het blijkt in werkelijkheid te zijn afgenomen. Dit ver klaarde gisteren de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zeeland, de heer J. van der Gijp, bij een analyse van de Zeeuwse werkloosheidcijfers. Zeeland heeft momenteel een percentage werklozen dat precies gelijk ligt aan het lan delijk gemiddeld percentage, Ü6. In de loop van deze maand, zo luidt de prognose van het DBA, zal het aantal werklozen wel gaan stijgen, omdat de seizoenwerkgelegen heid in de landbouw dan ver dwijnt. Op dit ogenblik signa leert men op de Zeeuwse ar beidsmarkt alleen de ivloed van het nu definitief afgelo pen toeristenseizoen. Het aan tal werkloze horecamensen is bijna verdrievoudigd in d» loop van september. In andere beroepsgroepen trok de werkgelegenheid zelfs nog iets aan zoals in de bouw sectoren, de metaalnijverheid en in de groep losarbeiders. Aan de kant van de vraag vanuit het bedrijfsleven, merkt men echter dat er een kentering op til is. In de bouw en de metaal - de belangrijk ste beroepsgroepen in aantal len werknemers - is de vraag naar personeel pral«tisch gelijk gebleven aan die in augustus. Verheugend is intussen dat de vraag zich op een hoger ni veau beweegt dan in septem ber vorig jaar. Voor de bouw (burgerlijke en utiliteitsbouw en grond-, weg- en waterbouw samen) bedroeg de vraag vo rig jaar om deze tijd 269 per sonen. Eind september beliep de vraag 615 mannelijke be roepsbeoefenaren. Zoals gebruikelijk staat Oostburg boven aan de lijst met het hoogste percentage mannelijke werkzoekenden, namelijk 3,7. Direot daarna volgt echter Zierikzee met 3.6. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Eerst enkele buien, later meer zon. Hier en daar nacht vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: 0 tot 5 graden onider normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. waterstanden Konstanz 318 plus 12, Rheinfelden 298 plus 68, Straatsburg 298 plus 110, Plit- tersdorf 443 plus 120, Maxau 448 plus 68, Plochingen 146 min 10, Mannheim 193 plus 15, Steinbach 119 plus 1, Mainz 194 plus 2, Bingen 78 min 1, Kaub 109 min 2, Trier 230 plus 1, Koblenz 110 min 6, Keulen 55 onv., Ruhrort 197 onv., Lobith 17 min 1, Panner- dense Kop 793 min 3, Nijme gen 621 min 1, IJsselkop 770 min 2, Eefde IJssei 300 min 2, Deventer 179 min 1, Monsin 5446 plus 6, Borgharen 3808 min 31, Belfeld 1086 min 2, Grave beneden de sluis 501 plus I. hoogwater Morgen, donderdag 11 okt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Voor de tweede keer deze week heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) de geruchten ontzenuwd als zouden de af- sluitingswerken in de Ooster- schelde worden versneld. In antwoord op vragen van het kamerlid Jansen schrijft de bewindsman, dat de afslui- tingswerken eerder achter dan voor op het schema liggen. De minister geeft een opsomming van de werken, die volgens de bestaande plannen zijn vol tooid., in uitvoering zijn of binnenkort in uitvoering wor den genomen. Sinds de aanvang van de werken tot afsluiting van de Oosterschelde zijn de volgende onderdelen gereed gekomen: Bergen Hansweert Terpeuzen Vlissingen Wemeldinge op Zoom 3.02 en 15.15. 2.19 en 14.26. 1.45 en 13.47. 1.10 en 13.18. 2.52 en 15.05. (Van onze correspondent) WOENSDRECHT Een dieplader, geladen met een zware hijskraan veroorzaakte dinsdagmorgen enkele uren vertraging op de verkeersweg Bergen op Zoom-Zeeland. Na een klapband ter hoogte van het viaduct bij het kruis punt Korteven zakte de diep lader door het wegdek. Daar bij blokkeerde de trekker en kwam dwars op de weg te staan. De rijkspolitie moest het verkeer over één rijbaan leiden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. - de aanleg van de werkhaven Schelphoek in mei 1968 vol tooid. - de aanleg van de werkhaven Sophiapolder voltooid in mei 1969 - de aanleg van het werkei- land Roggenplaat voltooid in april 1970, - de aanleg van het werkei- land Neeltje Jans voltooid in augustus 1971 - de aanleg van het werkei land Noordland voltooid in april 1972 - het maken van de damaanzet tegen de kust van Noord-Be veland, gecombineerd met de afsluiting van De Geul. vol tooid in april 1973. In uitvoering zijn thans, be halve een aantal omvangrijke leveranties van zink- en stort materiaal volgens deels langlo pende contracten, de volgende werken: - het maken van een werkter rein op Schouwen, -het aanbrengen van de eerste uitgebreide bodembeschermin gen, - het maken van een bouwput voor de Spuisluis op het werk- eiland Noordland. -het leveren en plaatsen van pylonen voor de kabelbanen, met behulp waarvan de stroomgaten kunnen worden geblokkeerd. Het ligt in de bedoeling in de nabije toekomst, dat wil zeggen omstreeks het eerste halfjaar van 1974. aan t.e be steden: - het aanbrengen van verdere bodembeschermingen, - het opstarten van een drem pel in de roompot, - het maken van laadstations voor de kabelbaan, -het vervaardigen van heton- blokken voor het t.z.t. oDst.or- ten van de sluitkaden, -het bouwen van een doorlaat- werk in de bouwput op het werkeiland Noordland. Hulst boekt 2,9 procent werk lozen, en Terneuzen 2,4 pro cent. Voor het gehele gewest Zeeuwsch-Vlaanderen is het percentage mannelijke werk zoekenden 2.7. Het gewest Goes komt op 1,9 en is daar mee op Tholen na (1,8) het gebied met de laagste procen tuele werkloosheid in Zeeland. Het gewest Middelburg komt op 2,7 procent werkzoekenden. Het aantal jongeren beneden de 19 jaar dat als werkzoe kend op de arbeidsbureaus staat ingeschreven, bedraagt voor de jongens 124 en de meisjes 96 Samen vormen zij nog geen half procent van de totale arbeidsreserve. Bij de jongens staan 71 schoolverla ters ingeschreven en bij de meisjes 43. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tegen twee Belgen, O. de C. en M.F.B. uit Ev-ergem, heeft de Terneuzen- se gemeentepolitie een proces verbaal opgemaakt wegens il legaal wapenbezit en het over treden v®n de jachtwet. Een jacht- en flobertgeweer wer den in beslag genomen. Beiden wenden op verdenking van stroperij door de jachtopziener van de Braakman, de heer C, Riemslag, op de Braaikmanweg aangehouden. De heer Riem slag trof in de auto een even tevoren geschoten fazant en patrijs aan. W-apens, munitie en wild werden op last van de officier van justitie te Middel burg in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om de communicatie en efficiency binnen het werkvoorzie ningsschap te bevorderen acht het dagelijks bestuur van het sociaal werkvoor zieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen het noodzakelijk de thans verspreid gehuis veste stafdiensten (directie personeelszaken, administra tie, archief en bedrijfsbu reau) alsmede leiding van de huitenohjecten, in één kantoorgebouw onder te brengen. Het dagelijks bestuur stelt het algemeen bestuur van het werkvoorzieningsschap voor i<n te gaan op het aanbod van de gemeente Terneuzen om het pand Herengracht 10 in Ter- neuzen tijdelijk te huren voor ƒ10.000 per jaar. Tevens wordt voorgesteld een krediet van ƒ25.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg va-n een tele fooninstallatie en ƒ5.500 voor inrichtingskosten. .Het algemeen bestuur van het sociaal werkvoorzienings schap vergadert op 19 oktober om 16 uur in de burgerzaal van het Terneuzense st huis. ,<Onze zorg is en moet blij ven oe inpassing van gehandi capte in het normale arbeids proces. Al hoewel de praktijk helaas uitwijst dat van een terugkeer in dit proces vaak geen sprake kan zijn, blijven toch onze aandacht en zorg gericht op die medemens. De ze moet blijven ondervinden dat de overheid niet onberoerd blijft voor zijn noden en ver langens". Dat schrijft de voorzitter van het sociaal werkvoorzie ningsschap. burgemeester P.J.G. Molthoff van Hulst ter inleiding van het jaarverslag over 1972. De voorzitter wijst met enige trots op de nieuwe structuur en de nieuwe vorm van het sociaal werkvoorzie ningsschap waarin de krachten zijn gebundeld om te komen tot een hechte eenheid. Zijn dank gaat uit naar degenen, die daaraan daadwerkelijk hebben meegeholpen en naar hen, die met hun adviezen en inzet dit project mogelijk maakten. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Dagelijks kan men in Westdorpe tien flinke zwan-en op hun wande ling zien door het Zeeuwsch- Vlaamse dorp. De dieren heb ben domicilie in d-e Canisvliet- kreek, maar enkele keren per dag kuieren ze het dorp in om hun kostje op te halen. Deze „visites" worden door de be woners gehonoreerd met lek kere hapjes. Ook het verkeer is aan deze uitstapjes van het toom zwanen zo gewend dat de automobilisten keurig wachten tot de dieren de weg zijn overgestoken. (ADVERTENTIE) 1607 Europa's fijnste kookgerei. Voor prettig, gelijkmatig en vlug koken. Vandaar ook het heerlijkste eten. Magnifieke uitvoering die U lief is in de keuken en Uw trots op tafel! Men zal U om alles bewonderen, Uw schoonmoeder niet uitgezonderd! Redenen genoeg om te laten door schemeren dat U wel erg op Skultuna gesteld bent. U bent echt de enige niet. Generaties vóór U deden het al! sinds 1607 een Europese traditie - (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een werkgroep, bestaande uit be stuursleden van vrijwel alle in Zeeland werkzame vrouwenor ganisaties organiseert op vier plaatsen in de provincie een serie cursussen, gewijd aan „burgerschapskunde" en „poli tieke scholing". Deze cursussen bestaan uit drie lessen, waarbij de nadruk komt te liggen op de over dracht van informatie. De les sen in Zeeland worden gege ven door leerkrachten van de bestuursschool-Zeeland. De cursussen worden gegeven in Zierikzee, Goes (Prins van Oranje), Middelburg (de Bras serie) en Axel-Oostburg, res pectievelijk in „De Halle" en in ,-Du Commerce". Met de cursorische vorming van de Nederlandse vrouw is vorig jaar met groot succes begonnen. De zaak werd toen aangezwengeld door de Neder landse vereniging voor vrou- wcnbelangen, die op de voet werd gevolgd door de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Vorig jaar namen 5000 vrouwen aan een cursus politieke scholing deel. Boven dien een nevencursus, getiteld „meedoen-burgerschapskunde" In de Zeeuwse werkgroep die de cursussen organiseert zijn zes grot'e vrouwenorgani saties vertegenwoordigd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de maand september alleen is in Nederland voor ruim een miljoen bijeen gestolen, voornamelijk uit bedrijven in de textiel- en elektro- i i mcabrancnes. De stijging van het aantal misdrijven in de vermogensrechtelijke sfeer is spectaculair maar de politie moet machteloos toezien omdat het recherche-apparaat kampt met een tekort aan mankracht en technische uitrusting. „We beschikken niet eens over snelle achtervolgingswagens", zegt majoor K. de Maat, hoofd van de recherche der rijkspolitie in Breda en topman in het zogenaamde „textielteam". Van preventief optreden is al lang geen sprake meer. Het verkeersmonster stokt zoveel politiemannen en -materialen op dat de recherche overdag amper het werk aan kan. laat staan 's nachts, wanneer de- inbrekers meestal op pad gaan. „Aan nachtelijke sur veillance komen wij niet toe", zegt majoor De Maat, „maar los daarvan, we zouden een vluchtende plo eg inbrekers nauwelijks kunnen achtervol gen. Zij bedienen zich van snelle - al of niet gestolen - wagens terwijl de politie het moet doen met auto's die slechts dienen om zich mee te verplaatsen. We oegnjpen dat wel, de politie zou te duur worden voor de toch al zwaar belaste burger, maar het is wel een handicap". Hoewel het textielteam (of ficieel heet dat recherche coördinatieteam) in de afgelo pen maanden goede successen heeft geboekt, swingen de m- braakeijfers van september weer de pan uit. „Je kun-t merken dat de nieuwe collecties op de markt zijn", zegt De Maat. „In de zomermaanden is het wat rus tiger geweest, maar nu is het raak. Diefstallen van 30.000 gulden zijn niks meer. De kranten wijden er hoogstens nog een paar regels aan, maar ik den-k dan bij mezelf: daar gaat weer 'n jaarinkomen van het niveau dat door Den Uyl rijp wordt geacht om extra belast te worden" Het vreemde is dat het pu bliek zich nauwelijks iets schijnt aan te trekken van de ze scherpe inbrakenstijging van de laatste jaren, terwijl het wel sohrikbeelden ziet als iemand zegt dat de geweld misdrijven toenemen, hoewel dat nauwelijks het geval is. Op textielgebied voert Win terswijk met een buit van 100.000 gulden de september- lijst aan Daarop volgen Oos terhout en Udenhout met elk 80 mille en Benéden Leeuwen met 37 mille. Ook het aantal diefstallen van sigaretten en elektrische apparaten verdubbelde in sep tember. Daarbij is nog niet begrepen een Par'ij,„ sigaren va-n maar liefst 650.000 gulden (de hele weekproduktie van de gedupeerde fabriek) die al enige tijd zoek i«- Het probleem is dat naarma te de politie meer kampt met technische en personeelspro blemen de vermogensrechtelij ke misdaad zich steeds beter heeft georganiseerd. De Maat: „We hebben te doen tegen woordig met echte profs. Met goed georganiseerde netwerken van inbrekers, hélers en dis tributeurs. Pen nadeel is ook dat de grenzen, vooral de Bel gische. zo open zijn komen te liggen. Het is vooral de heler die van karakter en van formaat veranderd is. Vroeger was dat de man die partijtjes gestolen goed kreeg aangeboden, n-u bepaalt hij min of meer waar en wat gestolen wordt omdat hij er afzetkanalen voor heeft". Van enige inbrekerssportivi- teit is ook al geen sprake. Er zijn bedrijven die al zeven of acht keer bezoek hebben ge had en daardoor ernstige moeilijkheden hebben gekre gen met hun verzekerings- meattchappijen. De politie ziet dan ook met zorg het moment naderen dat gedupeerden het heft in eigen hand gaan ne men en zelf voor - wie weet wat voor soorten - beveiliging gaan zorgen. Feit is dat nor male beveiliging als sloten en alarmsystemen niet zijn opge wassen tegen de moderne in brekers Met de afzet van gestolen goed blijkt, volgens de politie, de onderwereld voor een deel afkomstig uit woonwagenkam pen, voor een ander deel uit kringen van ex-smokkelaars, geen probltmen op te leveren. De politie neemt aan dat veel naar het buitenland gaat. Ook zijn er aanwijzingen dat veel gestolen goed via een omweg weer terechtkomt in het bona fide winkel-kanaal. Aanleiding tot dit vermoeden is geweest het door de mand vallen van een kleine inkoopfirma die loor haar afnemers als bona fide werd beschouwd maar die gestolen goed bleek op te ko pen. -.et coördinatieteam. waarin rijkspolitiegroepen en gemeen telijke politiekorpsen van de sterkste getroffen gebieden (Zeeland, Brabant, Limburg en een deel van Gelderland) samenwerken, probeert de coördinatie nog verder te ver fijnen om in elk geval bij de achtervolging geen verdere achterstand op te lopen. Maar het is wel duidelijk dat de politie in het defensief is. Voor preventie is geen geld. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG Het be gint er een heel klein beetje op te lijken, dat Belgié met het verzinnen van merkwaar dige wereldrecords Nederland naar de kroon steekt. Als het a-an Wies Vertez uit het Belgische Zwijndrecht ligt kunnen we op zaterdag 10 no vember andermaal berichten over een „zeer merkwaardig" record. Wies heeft zich name lijk heilig voorgenomen om óp die datum het wereldrecord zingen met 3 uur te verbetern door het van 13 op 16 uur te brengen. Dat wil zeggen: als zijn stembanden het niet voortijdig laten afweten. Om dat risico zo klein mogelijk te maken heeft Wies zich verzekerd van de steun van een brouwerij uit Kemzeke en zal hij zijn poging doen in een plaatselijk etablissement, waar genoeg geestrijk vocht voor hem ach ter de hand wordt gehouden. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3