GOOI ROMMELTJES NIET OP STRAAT De bevrijding van Daan Drum Geen Franse steun voer Arabieren WAARNEMERS IN BEIROET: Houding Jordanië beslissende factor DE MILITAIRE STERKTE VAN ISRAEL EN ZUN BUREN Toos van Buël: EKEN-BOEKEN-BOE De herfst blaast weer in de bomen is DICK LAAN (78) EN RIE VAN ROSSUM (02) OVERLEDEN Gratis kopstuk bij kleine stem ZOEKEN NAAR EEN SPREEKWOORD VIEER ISRAëL EGYPTE JORDANlë SYRIë chócoladehagel 400gram melk of puur 10 cent korting Woensdag 10 oktober 1973 Giovanni de Potter. St. Jansteen. Al verschillende malen hebben we in de Kleine Stem jongens en meisjes aan het woord gelaten, die iets over milieuverontreiniging te zeggen ha dden. De meesten vertelden andere kinderen, dat ze ook moesten helpen om alles niet nog vuiler te maken. Ondanks al deze waarschuwingen zijn er blijkbaar nog kinderen, die vuil op straat goo ien. Toos van Buël uit Breda vond het tenminste nodig om nog een waarschuwende brief naar de jongens en meisjes te schrijven. Zij schrijft het volgende: „Jullie hebben vast allemaal wel eens gehoord, dat het wa ter, waar je zo lekker in kunt zwemmen, vies is geworden. Dat noemen de grote mensen met een geleerd woord: „mi lieuverontreiniging. Maar er is nog meer dat vies is. De lucht bijvoorbeeld, die je op straat alitijd inademt. De men sen zeggen dan: het stinkt, dat doen de fabrieken. Maar het vuil maken van het water en de lucht en soms ook de grond, doen niet alleen de fa brieken - jullie net zo goed. Want gooien jullie niet de snoeppapièrtjes en andere rommeltjes zomaar op straat? Laten jullie de hond niet stie- kum tegen buurvrouws tuin hekje plassen, zodat er geen kleine groene mosplantjes meer kunnen groeien? Je weet allemaal wel wat je fout doet, waardoor je eigen stad weer een beetje vuiler wordt. Want als iedereen rom meltjes op straat gooit, dan moeten er meer straatvegers komen en die moeten ook alle maal weer betaald worden. Stel je voor dat je dat alle maal van je eigen zakgeld moest betalen. Als je ergens fikkie 3tookt (moet je natuur lijk nooit doen) komt er veel rook. Die rook drijft naar an dere landen met een heleboel andere rook en dan worden de wilde dieren yerkouden. Die dieren worden daarna ziek, ook door jouw schuld. Sommi ge gaan zelfs dood en dat wil je toch zeker niet? Het is vervelend om ziek te zijn. Maar als jij ziek bent, belt je moeder de dokter en die komt meteen. Je krijgt heel gewich tig een doosje pilletjes of je moet een drankje slikken en hup! je bent weer beter. Maar zo gaat het bij de wilde dieren niet, want die kunnen niet zeggen dat hun keel zeer doet. Ze worden daardoor nog zie ker. Door de lucht en het wa ter zijn de planten die door de dieren worden gegeten ook vies en het voedsel komt in de maag. Die maag gaat dan heel zwaar rommelen en er worden nog meer dieren ziek. Denk daarom als je een snoeppapiertje op straat gooit, ook eens aan andere mensen en dieren. Want iedereen wil graag gezond leven. Voor jongens en meisjes, die van Paulus de B bouter hou den is er een mooi, groot boek verschenen. Jean Dulieu vertelt hierin over een avontuur, dat Paulus bij de eikelmannetjes beleeft. Natuurlijk raakt ook Eucalypta bij het avontuur betrokken. Op het einde moet ze, zoals altijd, toch weer toegeven, dat Paulus de sterkste blijft. Wijze Oehoeboeroe heeft over de eikelmannetjes ook nog iets te zeggen. Op grote tekeningen is goed te zien hoe de eikelmannetjes eruit zien. Verder staan alle bekende figuren op de tekeningen vam Jean Dulieu. Omdat het verhaal zo lang is en de tekeningen zo groot en kleu rig zijn is het boek nogal duur geworden 17,90). Misschien willen je ouders dit mooie boek toch wel voor een speciale ge legenheid cadeau geven. Het heet „Paulus en de eikelmannetjes" en wordt uitgegeven door Van Holkema Warendorf in Bus- sum. Voor jongens en meisjes, die liever knutselen dan lezen Is er een boek dat Papiervertier heet. Francois Cherrier legt in dit boek uit hoe je op een eenvoudi ge manier van waardeloos materiaal leuke dingen kunt maken. Van eierdozen, waspoederdozen en dergelijke worden bijvoor beeld spinnen, poppenkasteeltjes en lampions gemaakt. Ook kleine kinderen kunnen, met behulp van ouderen, heel veel leu ke dingen maken, die in het boek staan. „Papiervertier" kost 16.90 en wordt uitgegeven door Van Dishoek in Bussum. eindredactie ria van aart. I Er ziin enkele lezers van de Kleine Stem, die zeer goed de S puzzels volgen. Eind vorige week belde de vader van die le- S 5 zers op. „Mijn kinderen", zei hij „losten de puzzel met de dobbelstenen op, maar ze zagen veel meer dan twee fouten". Wat bleek nu, behalve de twee dezelfde getallen ontdekten zij, dat er zowat geen enkele dobbelsteen klopte, omdat de cijfers J J telkens verkeerd stonden. Een pluim voor deze goede lezers. S 5 Deze week vinden jullie de derde aflevering van Daan S S Drum in de Kleine Stem. Het verhaal is wat ingekort, omdat het te lang is om helemaal te plaatsen. Jongens en meisjes, die een verhaal, tekening of iets derge- lljks in de Kleine Stem willen plaatsen kunnen hun werkstuk sturen naai- De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Degenen. J die hun werk terug willen hebben, moeten dit er bij vermei- J J den. De herfst is weer gekomen Hij blaast maar in de bomen Die bladeren gaan vallen In hopen met zijn allen Het wordt kouder en kouder De wind wordt ook rauwder De trekvogels gaan nu weg De spinnewebben zie je nu pas goed in de heg De verwarming zetten we nu aan en we moeten nog naar school toe gaan Maar dat iioejt niet lang meer te duren Want de herfstvakantie begint over een paar uren De herfst gaat nu weg en de Winter sneeuwt nu in de heg. Antoinne Kuppens. Raamsdonksveer, 10 jaar. Ondertussen had Daan zich nog niet bevrijd, maar..opeens zag hij zijn kans. Hij dook op Se benen van de bewaker en pakte razendsnel zijn revolver en zei: „Handen omhoog en verroer je niet, loop naar je makkers en zeg hen dat er een gevangene ziek is. Maar ondertussen had Daan de vlucht genomen. Ooo, wat ben ik dom geweest, ik had na tuurlijk die andere gevangene moeten meenemen, maar ja die bevrijd ik nog wel later. Ziezo dat is weer gepiept, hahaha had ik die even in de maling genomen, hahaha. Na een eind lopen kwam hij op een kruispunt. Het begon ook nog te regenen. He, dat is ook toevallig, daar komt moeder aan, dag moeder. Daan, jongen wat heb ik jou gemist. Hoe ben je vrij gekomen? Nou, ik had vanmorgen een grap met een fototoestel gemaakt en met die grappige fototoestel heb ik hen een dreun gegeven, en toen ben ik ontsnapt van die ontvoerders. En toen heb ik een revolver van de bewa ker gepakt en heb ik een ket ting van een stalen hek door midden geschoten. Hadden ze jou dan niet doodgeschoten? Doodgeschoten? Waar heb je het over? Nou dat stond in de krant. Staat het dan in de krant dat ik ontvoerd was? Ja, oo, dat wist ik niet, dat mocht je dan wel eens eerder zeggen. Maar doodgeschoten ben ik niet, maar wel verdoofd. O ja, dat ben ik nog vergeten, het zijn volgens mij smokkelaars en ontvoerders want er waren ongeveer nog 20 gijzelaars en op hun pakken stond De Blac ken Dackers, ja? Dat zijn be kende overvallers. Ze hadden ook nog een 10 dozijn kisten en daar stond op goud en 30.000 pond wat 30.000? Dat moeten we aan de politie ver tellen. Kom laten we naar die meineer Long gaan, die jou heeft proberen te rédden. Het was op nummer 112233444 ge loof ik. Ooooohhh wat een prachtige bungalow, prachtig. In dat«bos heb ik eer gisteren rondgelopen. Zo„hier is het, stap maar uit en bel maar vast aan. Tring, tring, tring..stap, stap, stap, stap..Wat is er jongen? zei meneer Long. Ik ben Daan Drum, de jongen die ontvoerd was, en die nu met u wil praten. Kom maar binnen Daan, zei meneer Long. Zo vertel me nu maar eens wat je wou vertellen. Nou, ik wou vragen of u wil zeggen wat u gedaan had toen u het schot gehoord had? Ik hoorde het schot en dacht niet na, want ik rende al weg. Toen ik de deur open deed, pen naa r en zag ik 2 individuen en ik zag lK ale 'el dat een jongen (jij natuurlijk) werd meegesleurd, daarom rende ik er achteraan, want zij konden niet hard lopen met de jongen tussen de ar men. Daarna kou ik zien dat jij het was", zei meneer Long. Klap, klap ziezo rijden maar, zei meneer Long snel. Na een minuutje rijden, komen ze bij Daan Molenbroek aan. Daan ik kom iets vragen. Wat kom je vragen? Ik kwam vragen of jij zo'n 20 kinderen zou willen bevrijden, het klinkt mis schien wel een beetje gek, maarre het is toch waar waar. .Jaa, ik wil wel maar of het van mijn moeder mag..betwij- fel ik. Hé. Daan. weet je wat we doen? Nee. Ik zeg tegen mijn moeder: mag ik bij Daan Drum gaan spelen. Want dat mag bijna altijd. Ja, dat is een goed idee, doe het maar gauw. Moeder riep hü, mag ik bij Daan Drum gaan spelen? Ja, Daan maar doe dan eerst je oude spijkerbroek aan. Ha haha, lachten ze zacht, is die er in gelopen. Hoe laat moet ik thuis zijn moeder? Dat mag je zelf weten, zei Daans moe der. Dag, moeder riep Daan. Eerst maken we een skelter met een motor achterop om ons te vervoeren. Kom, we lopen even naar ons toé, en dan maken we er een skelter met een moter erop. Later toen de skelter klaar was, zei Daan: Ga er maar in zitten, dan vertrekken we. Later..Zo we zijn er, zet de moter maar uit, dan duwen we hem daar onder de bosjes. Hé, er is geen levende ziel te bekennen, waar zouden ze toch zijn? Vwvrrrooouumm. Stil eens..ik hoor een auto wegrijden. DAAN. Rijden, dus er achter aan. Daan, we halen ze in. Sputter, sputter, o nee, toch de benzine is op, wat dom van me ik ben vergeten benzine na te kijken. Aha daar staat een bord wait 10 km? Later pfff wat ver zeg. We hebben wel pech vandaag, want we nad- ji: den ze bijna. EEN AVONTUUR IN EEN AVONTUUR: Hé, weet je wat we doen? Nee. Jij gaat in de skelter zitten en ik duw jou. Later kwamen ze bij een donker bos. Hé, kijk daar eens, zei s Daan D zacht. Ze begraven een bot geloof ik. Kijk ze lopen weg. Dan kunnen wij g dat botje eens bekijken. Wat, Een sieraad, en nog wel pre cies dezelfde als die van de koningin. Laten we proberen die dieven te pakken en ze dan aan de politie te geven. Zei Daan Drum. Daar, ze lo- Molenbroek. Langzaam slopen ze naderbij. Spring!!! Gilde Daan Drum gewoon. Wat riepen de dieven. Daan Drum en Daan Molen broek pakte eerst hun revol vers die de dieven bij zich hadden. Handen omhoog..En waar is hier het dichstbijzijn- de politiebureau. Dat is de eerste weg rechts en dan kon je er vanzelf, zeiden de dieven bang. Loop er maar naar toe- ..en vlug want ik heb nog wel wat anders te doen dan jullie naar het politiebureau te bren gen. José de Jong uit Ba vel heeft drie tekeningetjes gemaakt. Bij iedere teke ning hoort een spreek woord. Wie kent ze? (Van onze redactie buitenland). PARIJS Frankrijk heeft kennelijk zijn pro-Arabische houding laten varen sinds het uitbreken van de nieuwe oorlog in het Midden-Oosrten, zo menen diplomatieke waar nemers in Parijs. Anders dan in 1967 toen generaal De Gaulle Israël als de agressor brandmerkte, heeft de Fran se premier Pierre Messmer nu al in een vroeg stadium verklaard dat de Arabieren ditmaal de aanvallers zijn, overigens zonder hen met name te noemen. De Libische president Ga- daffi heeft al laten weten, verbaasd te zijn dat Frankrijk niet openlijk de kant van de Arabieren kiest. Franse functionarissen houden de ontwikkelingen in Libië nauwlettend in het oog, gezien de levering van Fran se Mirages aan Libië. Toen het contract werd gesloten zijn Frankrijk en Libië over eengekomen dat de Mirages alleen voor de verdediging van Libisch grondgebied ge bruikt zouden worden, en ,niet aan het Egyptische front 'rtiet Israël. Bü schending van die overeenkomst zal Frank rijk verdere leveranties stop zetten en geen reserve-on derdelen meer leveren. Van de 110 bestelde Mira- ge-straaljagers (totale kosten ongeveer 300 miljoen dollar) zijn er tot dusver 70 geleverd. Veel Libische piloten zijn in Franifcrijk opgeleid voor het besturen van Mirages. Franse militaire commentators be twijfelen of de Libische Mi- rages al volledig zijn uitge rust met de bewapening, zo als luchtdoel- en gronddoel raketten. Ook veronderstellen ze dat de Libische poloten in dit stadium van hun trai ning nog niet aan de actieve strijd zouden kunnen deelne men. Frankrijk handhaaft sinds de juni-oorlog van 1967 een wapen-embargo voor Israël en de direct bij de oorlog betrokken Arabische landen. MESSMER. Maar aan 'niet-frontl-a-nden" als Libië en Saoedi-Arabië levert Frankrijk wel. In sep tember heeft de Franse rege ring nog 34 a 38 Mirage 111- E-bommenwerpers geleverd aan Saoedi-Arabie. Franse functionarissen spraken de Israëlische bewering tegen dat deze toestellen te zijner tijd naar Egypte overge bracht zouden worden. Fran se zegslieden meenden dat Saoedi-Arabië bij deze aan schaf waarschijnlijk meer het oog had op de omvang rijke vliegtuigaankopen van het buurland Iran in de Ver enigde Staten, dan op de strijd tegen Israël. Er zijn op het ogenblik ook geen aanwijzingen dat Libië actief aan de strijd wil gaan deelnemen. Kolonel Gadaffi heeft wel financiële steun toegezegd aan Egypte en Syrië, maar niet gerept over het sturen van troe pen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Aan de 300 kilometer lange bestandslijn tussen Jordanië en het door Egypte en Syrië aangevallen Israël is het nog steeds rustig. Het enige incident dat zich hier heeft voorgedaan is het neerschieten maandag door Jordanië van twee Isra ëlische vliegtuigen die het Jordaanse luchtruim waren binnengedrongen. Het Franse persbureau AFP meldde uit Amman dat Israël de afgelopen dagen versterkingen heeft samengetrokken langs de bestandslijn tussen beide lan den, die loopt van de Dal van de Jordaan via de Dode Zee naar de Negeb-woestijn in het zuiden. Het ziet er, volgens waarne mers ,n Beiroet, steeds meer naar uit dat de rol van koning Hoessein van Jordanië een be slissende factor zal worden bij de afloop van de nieuwe oor log tussen Israël en de Arabi sche landen. De opvliegende jonge Libische leider* kolonel Muammar Gaddafi heeft ko ning Hoessein kortaf een „laf aard" genoemd omdat hij zich niet in de oorlog heeft ge stort. De 37-Jarlge vorst maakt zich over deze scheldpartij waarschijnlijk niet al te grote zorgen. Wat voor hem belang rijker is, is de toekomst van zijn volk en zijn koninkrijk. Door zes jaar geleden aan de juni-oorlog deel te nemen, is Jordanië de westelijke oever van de Jordaan een van zijn vruchtbaarste streken kwijt geraakt. Daarna heeft het land in de jaren 1970-1971 geleden onder een ware burgeroorlog toen iet leger een einde maakte ran het onafhankelijke gezag van de Palestijnse commando's en hun kampen sloot. In de afgelopen jaren is het hasje- mietische koninkrijk, ondanks een doodzwijgen d°or sommi ge Arabische landen en een wraakcampagne van de com mando's politiek betrekkelijk stabiel en economisch welva rend geworden. Nu de commando's van de oostelijke oever van de Jor daan af het de ingegraven Is raëlische troepen op de andere oever niet langer lastig ma ken, is deze streek tot nieuw. bloei gekomen. De boeren ziji naar hun landerijen terugge keerd en onder de zwijgende kanonnen wordt weer geoogst. De Jordaanse regering heef een driejarenplan opgestel om het dal van de Jordaa: door uitgebreide irrigatiewer ken en het scheppen van ves tigingsmogelijkheden een an der aanzien te geven. Dit alles is natuurlijk alleer mogelijk als het in Jordanü vrede blijft. Koning Hoesseii zou eens gezegd hebben dai hij dit alles niet weer wil verliezen in een oorlog, waar van hij niet zeker is van een Arabische overwinning. De ko mende dagen zouden volgens de waarnemers in Beiroet wel eens beslissend kunnen zijn voor wat de koning zal gaan doen als de oorlog voort duurt. Als de Jordaanse strijd krachten opdracht krijgen zich in de strijd tegen Israël te mengen, dan zullen zij een belangrijke bijdrage aan de Arabische zaak kunnen leve ren. Je troepen van Hoessein zijn goed opgeleid en uitge rust. In de twee vorige oorlo gen tegen Israël die van 1948 en 1967 bezorgden zij de Israëli's de zwaarste ge vechten. Het deelnemen van dit meer dan 70.000 man tel lende leger aan de strijd tegen Israël langs de kwetsbare Jor- daan-linie zou wel eens het verloop van de oorlog op een dramatische wijze kunnen veranderen. Hoessein zal alle mogelijk heden ongetwijfeld vorige maand in Cairo hebben be sproken met de Egyptische president Sadat en de Syrische president Hafez El-Assad. De ze twee Arabische leiders wa ren klaarblijkelijk voldoende tevreden over de houding van de koning korf daarop de di plomatieke betrekkingen met Jordanië te herstellen. Het is echter niet duidelijk wat Hoessein op zijn beurt méér heeft aangeboden dan alleen maar morele steun bij een toe komstige nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. Hi HOESSEIN. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSTEDE Dick Laan, schrijver van de kinderboeken over Pinkeltje en Kie van Rossum schrijfster van romans en kinderboeken zijn overle den. Diek Laan, die op 78-jarige leeftijd in Heemstede over leed, schreef in de dertiger jaren zijn eerste kinderboe ken. In 1939 werd het eerste deel over Pinkeltje uitge bracht. Ir. augustus van dit jaar verscheen het 25e deel: „Pinkeltje en het verdwenen circus". Sinds het verschijnen van het eerste boek in deze serie werden twee miljoen exem plaren verkocht Bijna veertig kleuterscholen 'in Nederland kregen de naam van het ka bouter-figuurtje. Rie van Rossum overleed op 62-jarige leeftijd in Leeuwar den. Haar eerste boek: „De kloof zonder brug", verscheen in 1934. Veel gelezen werk van haar is de Koosje Mans veld-trilogie. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Blijkens „The military balance 1973-1974' een jaaroverzicht, dat onlangs door het gezaghebbende „In ternational Institute for Stra tegic Studies" te Londen is gepubliceerd, kunnen de Ara bische bondgenoten van Syrië en Egypte, die deelnemen aan de oorlog tegen Israël of be loofd hebben militaire steun te verlenen, de geregelde troepen die tegen de joodse staat wor den ingezet, versterken met in totaal 155.000 man en bijna 300 gevechtsvliegtuigen. Israël beschikte, voordat de oorlog begon over 30.00 ge regelde manschappen, die bin nen 72 uur ondersteund kun nen worden door in totaal 270.000 reservisten. Oorlogs vliegtuigen: 488 Tanks: 1.700 «men met 1.000 rupsband voertuigen, 3.000 pantserwa gens en 450 personeelsvoertui- gen. Onbekend aantal geleide projectielen, die vanaf voertui gen kunnen worden gelan ceerd. Oorlogsschepen: 13 pa trouilleboten uitgerust met ra ketten, 3 onderzeeboten, 9 tor- pedobootjagers en 23 kleine patrouilleboten. Geregelde manschappen: 298.000, oorlogsvliegtuigen: 620, 1955 tanks, onbekend aantal Russische luchtafweergeschut- batterijen en anti-tankgeschut Oorlogsschepen: 12 onderzeeërs 15 „destroyers" en 1 korvet, 12 onderzeebootjagers, 12 mijnen vegers, 19 patrouilleboten, uit- gerus' met raketten en 36 kleine torpedoboten. De Jordaanse strijdkrachten bestaan uit 72.850 man, allen vrijwilligers. Het 'eger omvat 68.000 man, onderverdeeld In 2 pantserdi visies- 1 gemechaniseerde di visie, 2 infanteriedivisies, 1 onafhankelijke infanteriebri gade, 1 bataljon speciale troe pen en 3 artillerieregimenten. De pantsereenheden zijn uit gerust met 200 M-47, M-48- en M 60-tanks en 220 Centurion- tanks, de artillerie met 50 stukken 105 en 155 mm hou witsers, 10 155 mm kanonnen en zware mortieren. De kleine Jordaanse marine bestaat uit 250 man met 8 patrouillevaartuigen. De Luchtmacht omvat 4.600 man met 52 gevechtsvliegtui gen waerbij 32 Hun ter-jagers. 20 Starfighter-onderschep- pingsjagers en een aantal hef- schroefvliegtuigen. De totale reserve is 20.000 man. Jordanië heeft voorts aan para-militaire eenheden 22.000 man. Geregelde manschappen 132.000 Oorlogsvliegtuigen: 326, tanks: 1100, 12 batterijen Russisch luchtafweergeschut en een aan tal anti-tankraketten. Oorlogs schepen: 3 mijnenvegers, 12 on derzeeboot jagers, 6 snelle pa trouilleboten uitgerust met ra ketten, 12 motortorpedoboten en 2 patrouillevaartuigen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 18