Help zelf uw huis bouwen TWEEDE WONINGVLOEK EN ZEGEN VOOR WEST- p ZEEUWSCH-VLAANDEREN „Go, die weunen in een olie- tunnetje Wonen in een huis van ge wapend beton '/OS Ifl SNELLE TOENAME CASCOWONINGEN Kernen Verbod Bungalowpark ONDER Ongeveer anderhalf jaar is Bouwcoöp in Hulst nu bezig) met de bouw van cascowoningen, huizen die gedeeltelijk door de coöp en gedeeltelik door de ko per worden gebouwd. Het bedrijf zag in deze periode het aantal aanvra gen voor cascowoningen snel groter worden en schaafde het systeem wat bij. Ondanks de snelle toename vam dit soort woningen is casco voor velen nog een on bekend begrip. „Toch", zegt de heer J. de Brudjn, de man die de leiding over de casco- bouw van het bedrijf heeft, „is het eigenlijk helemaal niets nieuws. Vroeger ge beurde het ook nogal eens, dat er iemand naar je kwam met de vraag een huis voor hem te willen bouwen. „Maar", werd er dan bijvoor beeld bij gezegd, „het schil derwerk wil 3c zelf doen." Zo waren er verschillende karweitjes, die de opdracht gevers zelf wilden uitvoeren. Op die manier ontstond auto matisch het systeem, dat de aannemer een gedeelte en de kopar een ander gedeelte van de bouw op zich nam. Het nieuwe van ons bedrijf is, dat wij ons speciaal zijn gaan toeleggen op dat ge deeltelijk bouwen." Cascobouw houdt dus ei genlijk het midden tussen het geheel zelf bouwen cn het geheel laten bouwen. Voor de meeste mensen is de eerste mogelijkheid uitgeslo ten, omdat ze nu eenmaal de kennis en het gereedschap missen om het allemaal zelf c. te doen. Voor de laatste mo gelijkheid hebben veel men sen niet voldoende geld. „Nu willen wij', zegt de heer De Bruijo, „het door middel van de oascobouw, mogelijk ma ken, dat ook mensen, die niet zo handig zijn en die niet over een groot kapitaal beschikken, toch kunnen bouwen. Het scheelt al gauw 37 procent in de kosten en iedereen, van kantoorbedien de tot vrachtwagenchauffeur, kan, normaal gesproken, de werkzaamheden uitvoe- Toen het bedrijf met de oascobouw begon werd een plan opgesteld waarin werd opgenomen welke dingen de aannemer en welke de op drachtgevers zouden gaan doen. Aanpassing van het plan was natuurlijk mogelijk omdat nu eenmaal niet iedereen even handig is. In de praktijk is gebleken, dat het grootste gedeelte van de opgegeven werkzaamheden geen proble men opleverde. Het installa- tiewerk (sanitair, electra, gas en water) en het stuoadoor- werk bleken echter voor ver schillenden een te moeilijke opgave. Deze werkzaamhe den heeft het bedrijf daarom op de lijst van de aannemer geplaatst. LINKS BOVEN 0 De bewoner monteert de wasemkap in de keuken. ONDER: 0 Casco-woningen in aan bouw in Hulst. Ondanks het afvoeren van "leze punten blijft er voor dr koper noig heel wat over. De heer De Bruijn: Om te be ginnen zorgt de koper voor de fundering en de vloer. Deze dingen zijn erg gemak kelijk. Voor de riolering kan de man ook zorgen. Vervol gens komen wij er aan te pas voor het zetten van bin nen- en buitenmuren en voor het aanbrengen van kozijnen en glas. Wij zorgen dan voor de bekappdng en brengen de balklaag aan. Nu moeten de werkzaamheden, die voor de koper te moeilijk bleken, worden uitgevoerd. Is dat al les klaair dan komt de koper er weer aan te pas. Hij brengt de smeervloer aan op de begane grond, slaat plan ken op d'e balklaag, maakt de plafonds, verzorgt het timmerwerk, legt de verwar ming aan, plaatst de keuken en tegels en schildert en be hangt tenslotte. Wij controleren het werk van de koper. Het gaat niet altijd precies zo. De een kam nu eenmaal meer zelf doen dan de ander. Bij mijn we ten zijn wij het enige be* drijf, dat op deze manier werkt. Br zijn wel andere cascobedrijven natuurlijk, maar die werken met eem ander systeem, bijvoorbeeld met verschuifbare wanden. Wij werken met vaste bin nenmuren. Die verschuifbare wamden blijken namelijk niet zo'n succes. Wil je na melijk voor rijkspremie bij de bouw in aanmerking ko men, dan moeten de kamers bepaalde afmetingen hebben. Bij experimenten met deze wanden bleek, dat ze eigen lijk alleen maar op de gewo ne manier konden worden geplaatst, als men voor rijks- premie in aanmerking wilde komen En dan valt het hele voordeel van de waniden weg Bovendien zijn kamers met deze wanden nogal ge horig. Wij bouwen meestal vrijstaande woningen. De se- mi-bungalow (bungalow met slaapgedeelte boven) is favo riet." De kosten van zo'n huis kunnen nogal uiteen lopen. De soort woning en de groot te van de grond spelen hier bij een belangrijke rol. De; rijksbijdrage wordt, gezien de lagere stachtingskosten, hoger en zodoende is finan ciering tot 100 procent moge lijk. In verhouding iis het bouwen van een groot casco huis goedkoper dan een klein. Een grotere woning le vert namelijk meer rijkspre- mie op, terwijl de bouwkos ten in verhouding weinig op lopen, omdat de koper zelf meebouwt. De opdrachtgevers voor een cascowoning zijn nor maal gesproken jonger dan 50 jaar. De meesten zijn zelfs jonger dan 30. Er zijn er bij met de meest uiteenlo pende beroepen. Bouwcoöp heeft aanvragen voor cascowoningen uit Zee land, Brabant en België. Al leen al vanuit Huist en om geving heeft het bedrijf der tig opdrachten gekregen. RIEJA VAN AART „Laat de andere mensen maar in een flat kruipen, ik blijf lekker hier zitten". Zo denkt Ad de Schipper er over en zijn vrouw Ria (de Punder) is het helemaal met hem eens. Beiden wonen sinds 2Ys jaar, ondertussen mèt een dochtertje, in een omgebouwde golfplatenhut ergens onder Kapelle. De hut staat er al vanaf 1944, toen de Engelsen en Canadezen behoefte hadden aan kan toor- en opslagruimte. Ze bouwden toen het on derkomen naar het voor beeld van de zogeheten golf platen nissehutten, die bij boerderijen en landbouwbe drijven in de omtrek vrij veel te zien waren. J. Ruis- sen, die knecht was bij de fruitkweker M. Sandee, bouwde de hangarvormige schuur na de oorlog om tot een acceptabele woonruimte, een karwei waar hij maar liefst veertien jaar voor uit trok. Aan het uiterlijk en de kamerindeling is sedert die tijd niet veel meer veran derd. De vakantiegasten, die 55 er tijdelijk verbleven, von den het de moeite niet en ook de permanente bewoners zagen weinig noodzaak tot verbouwen. Ad de Schipper ziet die noodzaak wel: hij gaat binnenkort de twee woonkamers, keuken, dou che, toilet en beide slaapka mers met nog een extra slaapgelegenheid uitbrei den. Dat daarvoor een gedeelte van de gang het loodje moet leggen is niet zo erg, er blijft nog genoeg ruimte over. Ad de Schipper denkt er dan ook niet aan te ver huizen: „We wonen hier hele maal vrij in de natuur, en ik heb dit voor een spotprijsje gekocht. We hebben hier nog een mooie tuin ook." Dat hij daarvoor wel eens een op merking moet aanhoren als: „Go, die weunen in 'n olie- tunnetje," of „in 'n blikken buzze" neemt hij maar voor lief. Per slot van rekening is hij maar wat blij met ,,'t barakje in de Vlieguut". Het begrip „nissehut" zo blijkt uit navraag bij de Pro vinciale Bibliotheek, is in de tweede wereldoorlog overge waaid uit Engeland. Wat pre cies de oorsprong van het woord is kon niet worden achterhaald. JAN BOUWMANS Het gezin De Schipper is maar wat blij met de „blikke buzze". -1# „De mensen hier noemen het allemaal de bunker. Maar het is geen echte bunker", zegt de heer Vaane over de woning die hij sinds 1946 met zijn gezin betrokken heeft. Zijn huis is echter wel een militair overblijfsel uit de tweede wereldoorlog, dat niet op gangbare wijze ge bouwd is. De blokkendoos van 25 bij 10 meter ligt mid den in de duinen van Haam stede en vlakbij liggen nog ;rote bunkers. „Dit was het Duitse hoofdkwartier van Schouwen Duiveland in de laatste oorlog. Dit gebouw was het bureau voor de offi cieren." Het dak van het gebouw is tien centimeter dik en van gewapend beton, evenals trouwens de binnenmuren. De buitenmuren zijn van steen, zij het een bijzonder hard soort steen. Voor de rest is alles recht toe rechtaan: een brede gang over de gehele lengte met links en rechts daaraan gren zend vierkante kamers. In de deuren en ramen is het enige hout verwerkt. En dat juist veroorzaakte voor de bewo ners een voortdurende zorg: vocht. „De muren nemen geen vocht op maar stoten het af. Er is geen hout waar het vocht in kan trekken. Wij moesten er dan ook al tijd op attent zijn om geen vochtigheid te laten ontstaan. Een ketel water op de haard bijvoorbeeld kon niet. En dan ontzettend veel luchten, dat moest," aldus de heer Vaane. Wat ook opvalt in zijn wo ning, is dat er niets aan de muur hangt. Zoen Piet zegt daarover: „Ik heb een keer een hele zaterdag gewerkt om vijf gaatjes in het pla fond te krijgen om een gor dijnrail op te hangen." Als er een ding is om ja loers op te zijn aan de „bunker" van de heer Vaane uit Haamstede, dan is het de prachtige omgeving waarin hij staat: een stukje natuur om van te dromen. JAN BOUWMANS Het bezit van tweede wo ningen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in de loop der jaren een grote vlucht genomen. Enerzijds vormen zij voor de streek een zegen. De oude, haveloze huisjes buiten de woonkernen langs dijken en in de polders, zijn met soms niet geringe kos ten omgetoverd in zeer com fortabele en gezellige wo ningen. Zij vormen zonder meer een verbetering in het landschap met hun meestal zeer fleurige kleuren en goedverzorgde ga zons. De bewoners brengen tijdens de weekeinden en in het zomerseizoen een zekere drukte met zich mee en door hun aankopen steunen zij eco nomisch de streek. Meer en meer echter richt de aankoop van tweede wo ningen, meestal door Belgen en Duitsers, zich op de huizen in de kernen. Een logische ontwikkeling, want daarbuiten is bijna niets meer te koop. En deze soort tweede woningen vormen, hoe gek het misschien klinkt, een bedreiging. Door de grote belangstelling is de prijs van huizen in de woonkernen fors gestegen, en staaf soms in geen verhouding tot de werkelijke waarde. Het gevolg is dat belangstellenden uit eigen streek of kern die graag permanent zo'n huis in de kernen willen bewonen niet aan bod komen, omdat de rustzoekende toerist veel ge|rf over heeft voor zo'n huis. Voorbeelden zijn in West- Zeeuwsch-Vlaanderen vol doende te vinden. In het klei ne Nummer Een, vlakbij Hoofdplaat is het merendeel der huizen in handen van va kantiegangers. De melkboer, de bakker en de kruidenier raakt met de regelmaat van de klok vaste klanten kwijt, die wegtrekken uit de kern. De toerist heeft meestal zijn eigen spulletjes bij zich en doorde- week valt niets te verkopen, want dan staan de huisjes leeg. Groede en Nieuwvliet bie den 's winters een sombere aanblik als de luiken voor veel huizen in het dorp zijn neergelaten. Du ontwikkeling is momen teel niet tegen te houden en kan tot gevolg hebben dat bij voorbeeld lagere scholen in een bepaalde kern niet meer in stand kunnen worden ge houden, omdat er te weinig kinderen zijn Het kwaad, want zo mag het toch wel betiteld worden, blijft overi gens niet beperkt tot de klei nere kernen. Ook in Breskens, IJzendijke en Oostburg zijn al tweede woningen ln de be bouwde kom aan te wijzen. Er zijn overigens al stem men opgegaan een dam tegen deze ontwikkeling op te wer pen. In de gemeenteraad van Oostburg is gestemd over een voorstel van de P. P. R. om de verkoop van huizen in de be bouwde kommen anders dan voor permanente bewoning, te verbieden. Het voorstel kwam er niet door omdat de tegen standers dit een te grote in greep in de privésfeer vonden en iedereen de vrijheid wilde laten met zijn huis te doen wat hij wilde. De voorzitter van de streek- V.V.V. heeft al het idee geop perd de al bestaande forensen belasting fiks te verhogen en de hieruit verkregen gelden te gebruiken voor de ontwikke ling van de betrokken ker nen. Om aan de wens een tweede woning te bezitten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen teee- moet te komen zijn allerlei plannen in ontwikkeling voor de realisering van bungalow parken. Een daarvan krijgt nog dit jaar concreet gestalte. Nabij Nieuwvliet in de Ador- nispolder zal een fors bunga lowpark uit dei grond worden gestampt. En wie heeft niet gehoord of gelezen over plan nen om nabij het natuurreser vaat Het Zwin een groots bungalowpark aan te leggen. Door allerlei acties en protes ten is dit ambitieuze plan te ruggedraaid tot een acceptabel aantal huizen, waardoor be dreiging van het natuurreser vaat wordt tegengegaan. Het is duidelijk dat men voor bungalowparken de mooi ste plekjes langs de kust in gedachten heeft. Het is even duidelijk dat men de kust niei helemaal kan volbouwen, wan) dan is de rust waarvooi men naar Zeeland komt ook ver te zoeken. Daarom za een evenwichtige ontwikke ling van het tweede woning bestand in Zeeuwsch-Vlaande ren tot stand moeten komen zonder de kip (West Zeeuwsch-Vlaanderen) met de gouden eieren (rust, ruimte) te slachten. REIN V. D. HELM. Het kan ook goed gek. Hier een (naar idee van de bewoner versierd) oud huisje in Cadzand.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 41