Moderne keuken sterk in opmars Leven met tegels Keukeninrichting moet vooral doelmatig zijn 1 r i—'-IIj pi c f§| ONDER P/\K De door de eeuwen heen met grote zorg gekoesterde va derlandse hokjesgeest, doet zich niet in de laatste plaats sterk voelen in de zo eentonige wooncultuur die de Ne derlander erop na houdt. De standaardnorm vierde en viert nog steeds hoogtij, niet alleen in de architectuur van onze huizen, maar ook in het interieur. Vooral in het interieur. Lucratief Research mt A ni -- "-mr \m Efficiënt Status of niet? Tapijttegel Plavuizen Kurkvloer Wandtegels Tegelpanelen Plafond Kan men het gebrek aan smaak in de architectuur nog afwentelen op de overheid, inet al haar regels en soms onzinnige regeltjes waaraan in de gesubsieerde woningbouw voldaan moet worden, wat de inrichting van zijn huis betreft toont de gemiddelde Nederlander een denderend gebrek aan fantasie en durf. De keuken is in dat interieur wel helemaal het stiefkind. Enkele uren per dag brengt de Nederlandse huisvrouw door in een vertrek, dat nog altijd als haar „domein" wordt beschouwd: de keuken. Om het werk in de keuken effi cient te kunnen doen, moet het vertrek afgestemd zijn op de handelingen, die er verricht moeten worden. De taak van de huisvrouw wordt anders immers nog zwaarder dan hij al is. Bij het „plannen" van een keuken zal men dan ook in de eerste plaats rekening moeten houden met een zo doelmatig mogelijke indeling en met de eisen die gesteld moeten worden aan ruimte, werkmateriaal, voorzieningen, enz. Een vast,gegeven bij de in richting van een keuken zijn de afmetingen. De opstelling van de elementen (kasten, aanrecht, koelkast, enz), zal in verhouding moeten staan tot de beschikbare ruimte. Daar naast zijn er eisen ten aanzien van verbinding met de eetka mer, ventilatie, verlichting, verwarming, elektrische aan sluitingen, afwerking van vloeren en wanden. Wat de ruimte betreft moet men er op letten dat een for nuis bijvoorbeld niet alleen plaats inneemt, maar dat er ook nog iemand voor moet kunnen staan. Naast een juiste rangschikking van de elementen is een juiste werk houding noodzakelijk. De werkvlakken moeten dan ook op de goede hoogte zijn. De verbinding met de eetkamer is eveneens belangrijk. Een di recte. open verbinding voor komt veel heen eu weer lo pen. Een belangrijke zaak in de keuken is de ventilatie. In korte tijd komt in een keuken veel waterdamp vrij. Het openzetten van een raam is natuurlijk een mogelijkheid, maar is 's winters minder aan trekkelijk. Het aanbrengen van een afzuiginstallatie Is vaak noodzakelijk. Daarvoor zijn er verschilende mogelijk heden van een raamventilator tot een afzuigkap met afvoer- küDiizXÏ De onderwaardering voor de huisvrouw, vooral in keukens In woningwetwoningen, blijkt overduidelijk uit het feit dat de meeste keukens slechts één lichtpunt hebben in het mid den aan het plafond. Die ene lamp geeft in de meeste ge vallen onvoldoende licht od de werkvlakken. Om efficient te kunnen wer ken in een keuken zal men ook aandacht moeten schenken aan de materialen die verwerkt zijn. De keukenkastjes moeten gemakkelijk schoon te houden zijn, ze moeten bestand zijn tegen schoonmaakmiddelen, ze moeten vochtbestendig zijn, de onderdelen moeten gemakke lijk te demonteren, herstellen of vervangen zijn. Moderne kunststoffen worden dan ook vooral in de keuken toege past. „Niet alleen vroeger, maar ook nu nog wordt de keu ken voor negentig procent beschouwd als een nood gedwongen ruimte waar in het verplicht koken is. De benauwde behuizing van veel Nederlanders, vooral in het westen van het land, speelt daarbij een rol. De keuken is vaak niet meer dan een hok, waarin de hoogst noodza kelijke apparaten staan en waarin vrijwel uitsluitend de vrouw iets te zoeken heeft, omdat zij nu een maal voor het eten zorgt. Enkele uren per dag trekt zij zich vaak met tegenzin, terug in wat met een groot woord haar domein wordt genoemd", zo zegt Koos Toonen, marketing - manager en keukenadviseur van Ho me ïechniek B.V. in Beek. De Nederlandse industrie heeft zich in het verleden nooit zo erg druk gemaakt om iets aan de gelijkvormig heid in de Nederlandse keu kens, te doen. De laatste paar jaar is daarin wel enige ver andering gekomen, maar de vaderlandse industrie komt te Iaat, veel te laat. De mo derne keuken is sterk in op komst, maar wat vormgeving en marktaandeel betreft op het gebied van keukeninrich ting en keukenapparatuur heeft Nederland de boot dui delijk gemist. Het zijn de Duitsers die voor 92% de markt in handen hebben. En dat niet alleen in ons land. In vrijwel alle Westeuropese landen beheersen de Duitsers de markt. De goedkope standaard- keuken, bestaande uit een aanrecht met spoelbak, twee onderkastjes en twee boven- kastjes is het terrein waarop Nederlandse fabrikanten als Bruynzeel en Lux-Bouw een rol spelen, maar op de steeds lucratiever wordende markt van moderne keukeninrich ting zijn het de Duitsers, met merken als Siematic, Pog- genoohl, Nobilia, Tielsa Al- no, Bosch en vele andere. De kwaliteit van de goedkope woningwetwoningkeuken is in overeenstemming met de prijs, die varieert tussen de f300 en f 500. De stevigheid en materiaalkeus van deze keukens laat vaak te wensen over. Moderne kunststoffen en duurzaam hout, die ken merken zijn voor de moder ne keukeninrichtingen wor den in woningwetwoningen slechts sporadisch aangetrof fen. Het gebruik daarvan wordt onmogelijk gemaakt door het streven de prijzen van deze woningen zo laag mogelijk te houden. Voor enige luxe ter verhoging van het wooncomfort is geen plaats. Niet alleen op het punt van de vormgeving loopt Ne derland duidelijk achter, ook wordt er in ons land veel minder gedaan aan markton derzoek en research. Een Ne derlandse fabrikant van keukens is te gauw geneigd MWisÉi f vxy m De laatste jaren is er in Nederland een tendens naar modern en duurder inrichten van de woning. Keukens van tot 20.000 zijn dan ook geen uitzondering. 10.000 y ,y V. - V ^ÉÉK3 het wel te geloven. Hij maakt een keuken die wel verkocht zal worden... ..De Duitsers peilen eerst de smaak van het publiek en maken dan pas wat het pu bliek wil hebben," aldus keukenadviseur Karei van d» Berg uit Beek. Tot nu toe ligt er voor de keukenfabrikanten geen markt in de woningwetsec tor. Zij zoeken het in de particuliere al of niet gesub sidieerde bouw, waar de ko per zijn eigen vrijheden heeft ten aanzien van de inde ling van zijn huis. Vooral bij die groep blijkt de laatste jaren de moderne keuken zeer sterk in trek zijn. „In de laatste acht jaar is de omzet in de moderne keu kens in ons land met ruim 70% gestegen tot f 80 miljoen in 1971. De concurrentie is fel en de keus voor de consu ment is groot, van goedkope, complete inrichtingen te du re, zeer luxueuze keukenuit rustingen met allerlei techni sche en comfortabele snufjes. Het is die American Way of life, die de Duitser al jaren kent, maar die nu ook in ons land sterk ingang vindt", al- lus Toonen. die tevens van mening is, dat de keu ken een geïntegreerd deel van het totale interieur aan het worden is. vooral bij de jonge gezinnen in de mid dengroepen. Voor 1973 is de verwach ting dat er bijna 40.000 nieu- vi.w»* V. Srï we keukens geplaatst zullen worden die in prijs kunnen variëren van zo'n f 1500 tot tienduizenden guldens voor een droomkeuken, exclusief montage. Keukens van f 10.000 tot f 20.000 zijn geen uitzondering. De standaardkeuken in een woningwetwoning is in zo verre efficiënt. dat alle hoogst noodzakelijke dingen die een huisvrouw nodig lieeft, aanwezig zijn. Toch woekert zij vaak met de ruimte. Haar apparaten, zoals koelkast en wasautomaat moeten los worden opgesteld, evenals een kookplaat of gasfornuis. Bij de moderne aanbouwkeukens zijn de ap paraten vaak ingebouwd en aangepast aan de kleur en de vormgeving van de berg ruimten. De inbouwappara- tuur ligt in prijs beduidend hogfer dan de losse apparaten. „Iemand koopt in de eerste plaats een moderne kunst stofkeuken ter verfraaiing van het interieur van die keuken; zeker als hij een open keuken heeft. Zo'n keu ken vormt voor de bezitter ook een show-element, maar alleen een statussymbool kun je een moderne keukenin richting toch niet noemen. De mogelijkheicd tot verho ging van de efficiency is veel groter dan bij de stan daardkeuken en ook hierbij is het zo, dat het gemak de mens dient. Je kunt je na tuurlijk wel afvragen of een dubbele spoelbak nu di rect zo nodig is, evenals een vaatwasmachine, 'n elektri sche blikopener, een inge bouwde waterontharder, een elektrisch broodmes en wat er nog meer voor vaak dure instrumenten zijn. Een dood gewone blikopener van een paar kwartjes doet natuurlijk zijn werk ook. Veel huis vrouwen zullen een vaatwas machine nu nog overbodig vinden, maar twintig jaar ge leden vond men dat van een koelkast ook en tien jaar ge leden gold hetzelfde voor een wasautomaat. De aanschaf van een vaatwasser is niet zozeer een kwestie van over bodig zijn of niet, als wel nog een kwestie van prijs. Het is natuurlijk niet het meest dringende apparaat dat men in de keuken nodig heeft," zo zegt Karei van de Berg. Naast de sterk in opkomst zijnde open keuken, komt ook de totaal geïntegreerde keuken steeds meer aan bod. Daarbij vormt de keukenuit rusting het centrum, waar omheen het totale woonge- beuren zich afspeelt. Duide lijk is natuurlijk wel, dat slechts weinigen het zich kunnen permitteren. Het he le huis moet daaraan worden aangepast. „Als ik mensen bij me krijg die een keuken willen kopen vraag ik wel eens of ze een statussymbool zoeken of gewoon een keuken. Een moderne keuken moet in de eerste plaats afgestemd zijn op het gezin dat er gebruik van moet maken. Iedere ko per heeft tevoren zijn budget vastgesteld en aan de hand van dat budget ga je hem laten zien wat hij daarvoor kan kopen. De een zal wat meer het accent leggen op de kwaliteit en afwerking van de gebruikte materialen, de ander wil zoveel mogelijk ingebouwde apparaten. Bij een open keuken is een goe de afzuiginstallatie bepaald geen overbodige luxe. Status of niet, duur of niet, de mensen kopen veel din- gen die misschien niet direct zo nodig zijn. Ze kopen het omdat ze het mooi vinden, omdat ze vinden dat het overeenkomt met het inte rieur". aldus Karei va» Berg. „Langzamerhand merk je toch, dat veel mensen genoeg krijgen van die standaard normen, vooral als ze door hun maatschappelijke positie zich iets anders kunnen per mitteren. Op het gebied van keukeninrichting is Neder land altijd een onderontwik keld gebied geweest, ook omdat de naoorlogse huizen zo weinig speelruimte bie den. De laatste jaren is er een tendens naar modern en duurder inrichten van de woning en dat geldt ook voor de keuken. De Nederlander zou bijvoorbeeld liever elk jaar een nieuwe auto kopen dan om de twee jaar. Hij wil steeds meer en dat geldt bij na voor alles en nu ook voor de keuken. Je kunt dat sta- tusjagen noemen, maar dat doe je toch ook niet bij een Kongolees, die tien jaar gele den nog naakt in het oer woud liep en nu rondloopt in een grijs kostuum met krijt streep" vindt Karei van de Berg. LEO FABER Eigenlijk zou de tegel al lang achterhaald moeten zijn, want hij is ontstaan uit het technische onvermo gen van onze voorouders om bepaalde materialen op grote vlakken uit één stuk te vervaardigen. Dat is nu helemaal geen probleem meer: vloer- en wandbe- Jcledingeii kunnen op elke gewenste breedte gefabri ceerd worden, tot in einde loze lengten. Bovendien kunnen we, dank zij de kunststoffen, desnoods zelf vloeren uit één stuk gieten of smeren. Toch heeft de tegel stand gehouden, is zelfs een modeartikel ge worden. Er is nauwelijks enige beperking aan zijn toepassingsmogelijkheden, zowel buitenshuis als bin nen. Binnenshuis kunnen we tegels overal kwijt: op de vloeren, op de wanden en tegen de plafonds. Als we een lijst zouden maken van alle tegel-mogelijkheden, zou dat een ellenlange op somming worden. We stip pen daarom een aantal praktische dingen aan. Vloerbedekking in tegel- vorm is vooral erg populair onder degenen die het liefst zelf doen. Het is im mers stukken gemakkelij ker dan met zo'n enorm grote, loodzware lap vloer bedekking manipuleren. Wanneer je je daarin ver snijdt, is misschien het hele stuk bedorven. Een vergis sing in één tapijttegel is zo'n ramp niet. Toch valt later een zelf gelegde bedekking van ta pijttegels wel eens tegen, wanneer zich namelijk kie ren tussen de tegels gaan aftekenen. Twee maatrege len om dat te voorkomen: de tegels eerst 'n aantal dagen in de kamer zetten waar ze gelegd worden en ze dan, uitgaande nan 'n rechte wand, bij het leggen zo stevig mogelijk tegen el kaar „opsluiten". De belangstelling voor de gebakken vloertegel neemt de laatste tijd sterk toe. Kan men de prijs van een tapijttegel vergelijken met die van gewone vaste vloerbedekking, de gebak ken tegel is, als men echt iets moois wil hebben, vrij duur. Plavuizen in fraaie kleuren kosten b.v. rond de zestig gulden per vierkante meter. En dan moeten ze nog gelegd worden. Begin overigens niet ondoordacht aan het zelf leggen van plavuizen of andere soorten gebakken vloertegels. Om ze keurig vlak te krijgen, moet men echt wel over dhz-ervarina en een be hoorlijke dosis handigheid beschikken. Een van de johgste ont wikkelingen op het gebied van vloerbedekking in te- gelvorm is de kurktegel. Het lijkt ongeloofwaardig, dat een vloer van kurk sterk genoeg zou kunnen zijn. De slijtbestendigheid van deze tegel is echter te danken aan een kunststof- laklaag die de fabrikant er op heeft aangebracht. Men moet ze op een beslist vol komen vlakke ondergrond lijmen. Ten overvloede kan men na het leggen nog een extra laklaag aanbrengen. Neem daarvoor een lak op kunststofbasis, b.v. acryl of polyurethaan. Voor de wanden zijn ma terialen in tegelmotief in vele tientallen soorten te koop: kurk, vinyl, plastic, imitatie-tegels en zelfs be hang in tegelvorm. De verwerking biedt meestal weinig problemen. Alleen met de vraag: kan ik zelf echte tegels op de wand zetten?, daar tobben veel mensen nog mee. Toch is dat niet zo ver schrikkelijk moeilijk. Er zijn speciale dhz-wandte- gels met voegnokjes (Cris- tal) die het mogelijk ma ken een gaaf en strak te gelwerk te bereiken. Eigen lijk is 't enige kunstje dat men een zuiver horizontale beginrij heeft. Die moet on der aan de wand eerst uit gezet worden, en daarbij is een waterpas onontbeerlijk. Men meet daarbij vanaf de vloer ruimte voor één rij tegels af, en slaat aan de onderkant van die lijn een houten lat, die precies wa terpas gesteld moet wor den. Daarop wordt de eerste rij tegels gezet. Doet men dat sekuur, dan zullen alle volgende rijen vanzelf op de juiste wijze tegen de muur komen. Het laatst komt als de hulplat weg kan de onderste rij te gels aan de beurt. Er zijn ook amateurs die de „echte professionele" te gels zelf tegen de wand zetten, maar wie het waag stuk te groot vindt, kan zijn toevlucht nemen tot wat anderen denigrerend „namaaktegels" noemen. Er is tegenwoordig echter ma teriaal dat een aantal ei genschappen van de echte keramische tegel benadert. Dat is b.v. het nieuwe Ver- bo-Decor, hardboardpanelen van 60x60 cm, die met een fraai tegelmotief op kunst harsbasis zijn uitgerust. Ze voelen ook als echte tegels aan. en kunnen tegen een flink stootje. Men kan ze erg gemakkelijk tegen de muur bevestigen. Tegels tegen het plafond, dat is al een heel oud stuk je dhz-praktijk. Een van de eerste dhz-materialen was de tempextegel, die met speciale lijm wordt vastge zet. Geen probleem, want het materiaal is vederlicht. Overigens heeft kurk ook het plafond veroverd. Er zijn handige kurktegels te koop waarmee men zelf een mooi en praktisch pla fond kan maken. Men moet het alleen even weten. Het materiaal ziet er namelijk niet zo aantrekkelijk uit: geperste kurk, erg donker van kleur. Maar haalt men nu de verfroller erover, met een latex muurverf^'in een aantrekkelijke kleur, dan zien ze er meteen heel anders uit! De open struk- tuur van de kurktegels le vert een gemêleerd opper vlak op. doordat de donke re gaatjes tegen de lichte verf afsteken Verf de te gels echter vóórdat ze te gen het plafond gelijmd worden, en geef ze twee behandelingen. En nog maals: met de verfroller, niet met de kwast, want dan lopen de gaatjes te veel dicht. MAR GROEN

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 33