IN HUIS LOERT HET VERBORGEN GEVAAR Witbehang met reliëf Bejaarden het meest kwetsbaar ONDER CyyK NIEUW VOOR DE WAND bezitter van een ei gen liuis nooit mag en zal vergeten is de afsluiting van een verzekering tegen allerlei onheil als brand, storm wa ter, inbraak. Rieten dak Waarde herzien Premie Voorlichting Antwoord Hout met reliëf Wie de cijfers erop naslaat, moet tot één ontstellende conclusie komen: binnenshuis ligt de dood even gretig op de loer, als tussen de glimmende snelheidsmonsters van het hedendaagse verkeer. Sterker nog. In het verkeer is de mens zich terdege bewust van het omringende gevaar. Maar binnen de veilige muren van het woonhuis waant men zich ten onrechte volkomen veilig. Toch sterven elke dag zes mensen aan de gevolgen van een ongeval, dat hen in of bij de woning is overkomen. In het verkeer laten elke dag acht mensen het leven. Con clusie: in de woning loert het verborgen gevaar met als voornaamste handlangers ach teloosheid en nonchalance. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het allemaal haarfijn vastgelegd: in 1967 stierven 2794 personen ten ge volge van een verkeersongeval en 2214 door een huisongeval. De aantallen over 1968 bedra gen respectievelijk 2792 en 2346, over 1969 respectievelijk 2996 en 2463. De ernst van de gevaren, die de mensen thuis bedreigen is veel minder be kend en het is jarenlang zeer moeilijk geweest om een fi nanciële basis te vinden voor de voorkoming van dit soort ongevallen in de vorm van de oprichting van een veiligheids instituut dat zich speciaal richt op de beveiliging in de privé-sfeer. Misschien komt het doordat per definitie het ongeval in de privé-sfeer zich aan het publieke oog onttrekt. Anderzijds laat men het pu blieke oog niet graag door dringen in de particuliere sfeer. De politie bijvoorbeeld is veel minder loslippig als het gaat om het verstrekken van gegevens over ongevallen binnenshuis, dan wanneer er onder ieders oog op de open bare weg iets gebeurt. Men leest in de dagbladen daarom zelden over de drama's, die zich vrijwel dagelijks binnen huis afspelen. Over de niet-dodelijke onge vallen in de privé-sfeer zijn geen aantallen bekend. Zonder meer kan echter worden ge steld, dat het aantal ongeval len waarbij letsel wordt opge lopen vele malen hoger ligt dan het aantal dodelijke onge vallen. Volgens opgaven uit de Verenigde Staten ligt dit aan tal voor wat betreft de onge vallen in en om de woning ongeveer 150 maal zo hoog. Hoe schokkend deze getallen ook zijn, ze kunnen deels ge relativeerd worden door het gegeven, dat veruit de meeste slachtoffers vallen onder de kleine kinderen en de bejaar den. Zij vormen de meest kwetsbare groepen. Vallen komt het meeste voor als doodsoorzaak onder de oudere mensen. Bij de kleine kinde ren speelt verstikking een be langrijke rol, door gevaarlijke tuigjes of kussentjes, door verkeerd voedsel. Daarna vol gen vergiftiging en verbran ding. Bedrijfsverenigingen hebben reeds uitgerekend dat het ziekteverzuim ten gevolge van een ongeval in de privé-sfeer hoger ligt dan het verzuim ten gevolge van een bedrijfsonge val. Ongevallen vloeien onder meer voort uit het omgaan met inferieure materialen en voorwerpen of artikelen waar bij in de uiteindelijke vormge ving onvoldoende aandacht is geschonken aan de veiligheid van de consument; ondeskun dig gebruik door de consu ment; onzorgvuldige verpak king; door gevaarlijke vormen van reclame zoals de zeeppoe ders die door de brievenbus worden geschoven, evenals de monsters van farmaceutische bedrijven, die aan de arts worden toegezonden en dan door de bezorger bij de voor deur of de lift worden neerge legd. Het veiligheidsinstituut in Amsterdam (Hobbemastraat 22, tel. 020- 736414) verschaft desgevraagd inlichtingen over heid van huishoudelijke appa raten, over veilig aardgasge bruik, over veilige doe-het- zelf-activiteiten. Enkele uit de vele tips: Spijker nooit verlengsnoe ren langs plinten of muren of onder vloerkleden. Vermijd het gelijktijdig aanraken van elektrische ap paraten en de waterleiding of verwarmingsradiateur. Trek een snoer aan de stekker uit het stopcontact en niet aan het snoer zelf. In de badkamer mogen géén stopcontacten aanwezig zijn; wasmachines moeten daar worden aangesloten via een waterdichte trekschake- laar en de stroomdraad moet voorzien zijn van dubbele aar- dedraad. Ga niet met een open vlam naar vermeende gaslek ken zoeken, maar gebruik hiervoor zeep en een kwast je. Als kleuters aanwezig zijn, laat dan nooit een vol bad of volle teil onbewaakt. Zet alle giftige en brand gevaarlijke stoffen buiten het bereik van kinderen en sluit het medicijnkastje (voldoende hoog ophangen) af. Breng anti-slip-strookjes aan onder gemakkelijk schui vende vloerkleedjes. Zorg voor goede verlich ting van trappen, vooral naar de kelder en zolder. Leg geen losse voorwerpen op de trap. Bijzondere aandacht dient besteed te worden aan de aan- en afvoerkanalen van verse en gebruikte lucht of verbran dingsgassen. Zorg dat alle in gebruik zijnde schoorstenen éénmaal per jaar worden ge veegd en de afvoerkanalen van geisers worden gecontro leerd. Bij het aanbrengen van ventilatoren en wasemkappen kan onverstandige installatie catastrofaal zijn. Het komt nogal eens voor dat wasem- kappen worden aangesloten op ventilatiekanalen waarop in hetzelfde of in een ander ver trek (badkamer) ook reeds een geiser is aangesloten. Dit is levensgevaarlijk. En het allerbelangrijkste bij het aanbrengen van wasem- kappen en ventilatoren in keukens wordt het méést ver geten: de aanvoer van verse lucht. Zorg daarom dat tegeno ver elke ventilator of wasem- kap een niet afsluitbare toe voeropening van verse lucht (desnoods uit een ander ver trek) staat. Anders ontstaat er zuurstofgebrek in de keuken of worden de verbrandingsgas sen van verwarmingstoestellen of geisers aangezogen. LAMBIEK KNEPFLé. De meeste dodelijke ongevallen in en om het huis be treffen oude mensen. Vooral degenen die ouder zijn dan 70 jaar blijken bijzonder kwetsbaar te zijn. Ruim 76 procent van alle dodelijke ongevallen valt in deze leeftijdsgroep. Het verouderingsproces verloopt verschillend voor de in dividuele bejaarde. Toch zijn er wel enkele algemene verschijnselen aan te wijzen, die in mindere of meerdere mate zich bij elk ouder wordend mens voordoen zoals vermindering van het gezichtsvermogen, gehoor- en reukvermogen, verminderde reactiesnelheid, geheugenverlies. Enkele tips, die vooral voor bejaarde mensen van belang zijn: Zorg dat alles in huis een vaste plaats heeft en daar na gebruik ook wordt teruggezet; Zorg dat kapot huisraad op tijd gerepareerd wordt, werp versleten huisraad weg; Draag goed schoeisel in huis, versleten zolen kunnen aanleiding zijn tot een val; Zorg dat er 's nachts steeds een lichtknop bij de hand is; Voorkom verbranding door heet stromend water door bij mengkranen eerst de koude kraan te openen en na gebruik eerst de warme te sluiten; Zorg dat elektrische apparaten af en toe geïnspecteerd worden, waarbij versleten snoeren, kapotte schakelaars en stekkers vervangen moeten worden; Steek bij gebruik van fornuis of geiser eerst de lucifer aan en draai pas daarna het gas open en houd de vlam bij het gas; Vergeetachtigheid kan tot catastrofes leiden. Voor be jaarden geldt des te meer: leg een knoop in uw zak doek of biind een strik om ujv arm als u bezig bent met koken of strijken. Als et onverwacht bezoek'of telefoon komt wordt de keuken of strijkbout maar al te vaak vergeten. Bij de koop van een huis op hypotheek, wat vrijwel altijd het geval is, wordt een brandvezekering dwin gend voorgeschreven. Meestal zal de hypotheek- verstrekkende bank dit te gelijkertijd regelen. En het wordt de koper in dezen ge makkelijk gemaakt, want de meeste verzekeringsmaat schappijen bieden voor de verzekering van een eigen huis all-in-polissen, waarbij alle risico's zijn ingecalcu leerd. Zo'n all-in-polis kan bij voorbeeld bevatten dekking tegen brand, stormschade, braak, inbraak of diefstal, wa terschade en zelfs tegen „aan vlieging of aanvaring". Nu zal er niet iedere dag een vlieg tuig op het dak vallen en nog minder is het aannemelijk dat eerj boot het huis ramt, maar in de praktijk zijn de meer kosten voor dekking tegen bij komende risico's vrijwel te verwaarlozen. Met waterscha de is het anders gesteld. Want waterschade ontstaat niet al leen in het uitzonderlijke ge val dat het huis van de buur man in brand staat, maar bij voorbeeld al bij lekkende lei dingen van de centrale ver warming, overlopende dakgo ten of wastafels, een overlo pend bad- Ook kan de water- toevoerslang van de wasma chine losschieten. Je zult maar net bij de buurvrouw op de koffie zijn. Voor een all-in-verzekering wordt gemiddeld één gulden per duizend gulden verzekerde waarde per jaar betaald. Voor beeld: een huis van 85.900 gulden kan voor 85 gulden per jaar tegen alle mogelijke risi co's verzekerd zijn. Voelt men desondanks weinig voor een all-in-polis, dan zou de mini male dekking moeten zijn die tegen de risico's van brand storm en diefstal. Dat kom) dan op 70 tot 80 cent per 1000 gulden verzekerde waarde Men spaart zodoende slechts 20 tot 30 cent per duizend gulden op de all-in-polis u-it. waardoor de stap naa-r een volledige risicidekking na tuurlijk erg klein is. Anders wordt het als een huis met rieten dak tegen brand verze kerd moet worden. Vóórdat men zo'n doorgaans prachtige woning koopt, dient men zich te realiseren, dat de premie circa acht maal hoger ligt. Eén dergelijke extra-premie kam ook worden verlangd voor huizen die aan of boven een fabriek of bedrijf gelegen zijn. Maar daarmee is men er nog niet: de inboedel dient met een aparte verzekering voor risico's gedekt te worden. En dat gaat méér kosten: 2 tot ï'h gulden per 1000 gulden verzekerde waarde. Hiermee moeten ook bewoners van een huurhuis rekening houden. Bij een huurhuis draagt de eige naar zorg voor de verzekering vam de opstal, terwijl risico dekking voor de inboedel door de huurder verzorgd moet worden. Zowel bij de opstal- als in boedelverzekering is het ui terst belangrijk rekening te houden met de stijgende of dalende waarde van het verze kerde object. Want vergeet men doorgaans nooit een ver zekering af te sluiten, vaker komt het voor dat men on danks een verzekering na een schade toch nog bedrogen uit komt, alleen maar omdat ver zuimd werd het verzekerde bedrag op tijd te herzien. Een inboedel bijvoorbeeld wordt vrijwel constant aangevuld. Er komen nieuwe elektrische ap paraten bij, de linnenkast wordt voller, er komt meer en duurdere kleding in de kast te hangen, er wordt een fraai meubelstuk aangeschaft- Ga maar eens met een potlood voor de kleerkast staan: het lijken kleine bedragen, maar het zijn er zoveel, dat de re kening zeer snel oploopt. Te gelijkertijd zorgt de inflatie ervoor, dat als alles opnieuw moet worden getaxeerd en er belangrijk hogere bedragen mee gemoeid zijn. Wat het risico voor brand en waterschade betreft, staat de premie in geen enkele ver houding tot het risico. De brandpremies zijn in de afge lopen tien, vijftien jaar vrij wel niet omhoog gegaan. Ook is er, althans op dit terrein, geen prijzenslag aan de gang tussen de verzekeringsmaat schappijen onderling. Door de moderne constructies van hui zen, met veel beton en weinig hout, is het risico van over slaande branden zeer gering. Dit houdt niet in. dat in een betonnen flat een brandje niet flink kan huishouden. Binnen de betonnen muren kan ge makkelijk alles verloren gaan. Overigens kan elke huisei genaar of huurder zich objec tief laten voorlichten op ver- zekeringsgebied in en rond de woning door de afdeling voor lichting van het Bouwcentrum, Weena 700 in Rotterdam. De vergoeding die voor deze ad viezen gevraagd wordt is ge ring en als het gaat om de verzekering van zo waardevol le objecten als huis en inboe del, spelen deze kosten plus die van een reisje naar Rotter dam geen enkele rol. Er moet wel tevoren een afspraak wor den gemaakt (tel. Bouwcen trum 010-116181). LAMBIEK KNEPFLé Wanneer u onlangs hebt gelezen dat wij in Neder land met z'n allen voor een kleine kwart miljard gulden behang op de wan den plakken, dan vraagt u zich misschien af hoe het mogelijk is dat er behalve behang van andere wand- bekledingsmaterialen min der hoeveelheden worden verkocht. Toch stijgt ook het ver bruik van hout, kurktex tiel, kunststoffen enz. waarmee we onze muren afwerken. Er is de laatste tijd een duidelijke verandering merkbaar in de „wandmo- de". Zo lijkt het met het behang een onverwachte richting uit te gaan. We zijn eraan gewend geraakt langzamerhand steeds ho gere prijzen voor behang uit te geven, niet zozeer omdat het op zich duur der werd, maar omdat we geld over hebben voor be tere wandb ekleding. De prijs die de consu ment per rol wil besteden is in een paar jaar aan zienlijk gestegen en die ligt nu gemiddeld tussen acht en negen gulden. Voor zoveel geld heb je een behang van heel goe de kwaliteit, een mooi produkt. Nu doet zich het feit voor, dat we daarbij toch graag van tijd tot tijd eens veranderen, ook al heeft het behangwandje aardig wat geld gekost. Maar de allerduurste be hangsels, die nog aanzien lijk meer dan die negen gulden kosten, ga je na een jaar niet zo maar aan het afscheuren. Dat alles heeft toch weer de vraag opgeroepen naar niet al te prijzige behangsoorten, die dan in dien gewenst vrij snel ge wisseld kunnen worden, maar die aan de andere kant toch mooi genoeg zijn om onze ietwat ver wende smaak te bevredi gen. De fabrikanten hebben daar snel een antwoord op gevonden. Diverse merken komen op dit ogenblik met een heel nieuwe be- hangsoort, die de vak men sen „wit behang" noemen, dus onbedrukt papier. Daaronder valt ook het zogenaamde rauhfaser-be- hang. Het verschil tussen de nieuwe trend in witte be hangsels en het al enige jaren bekende rauhfaser- behang is echter dat eerstgenoemde soort in reliëf is uitgevoerd. Dank zij een pas ontwikkelde fabricagemethode kon in het papier een heel sterk reliëf wo den gepragd, zonder dat het door het vochtig maken met plak sel weer glad zou trek ken. De fabrikanten hebben bij elkaar enkele tiental len verschillende patronen bedacht, die ertoe bijdra gen dat we hier echt van een heel nieuwe behang- soort kunnen spreken. De bedoeling van dit behang is wel dat het, na dat het is geplakt, ge verfd wordt. Dan kan het best met een gewone muurverf. Er is natuurlijk niemand die u daartoe verplicht. Ook wit is het een heel mooie wandbe- kleding, maar in een spre kende kleur geverfd, komt het er toch wel een stuk beter uit. Van nagenoeg iedereen mag tegenwoordig ver wacht worden dat hij zelf kan behangen. Dat kan ook niet anders, want hoe zouden we anders jaar lijks een kwart miljard gulden aan behang kun nen wegplakken Bij het verwerken van reliëfbehang heeft u geen speciale vakkennis nodig, maar er zijn wel een paar dingen waarop u goed moet letten. Door het sterke reliëf bezit de ach terkant van het papier weinig raakvlak met de muur. In de gebruiksaan wijzing staat dan ook dui delijk hoe menmet het plaksel te werk moet gaan: stevig insmeren en ook aan de voorbehande ling van eventueel „zui gende" muren alle aan dacht besteden. Verder mag u het beslist niet ste vig aandrukken, want dan zou het reliëf plat gedrukt worden. Het is dus niet moeilijker, maar er moet gewoon wat extra zorg aan besteed worden. Nu we het toch over reliëf hebben: ook in hou ten wandbekleding is een vrij nieuw materiaal met een zeker reliëf verkrijg baar. Het zijn vrij dikke triplexplaten, die op een speciale manier bewerkt zijn. De zachtere houtde- len van de oppervlakte- laag zijn met roterende staalborstels weggekrabt, zodat een ruw oppervlak ontstond. Daardoor werd ook de „tekening" van het hout versterkt, zodat vaak een erg levendige kleurscha kering te zien is. Ook dit materiaal wordt het mooist als het, na be vestiging tegen de muur, wordt afgewerkt met bijv. een transparante kleurlak, of (wat wellicht het beste effect geeft) een houtcon serveringsmiddel in een donkere tint. Ook derge lijke preparaten laten de structuur en de kleurnu ances in het hout zicht baar. Elders in dit nummer wordt al gewezen op de mogelijkheid zelfs een badkamer of doucheruim te van houten wanden te voorzien. Dit materiaal met oppervlaktereliëf o.a. bekend als „Sea- ivood") leent zich voor dit doel erg goed. En de hier genoemde afwerkmidde- len geven het, wanneer men het serieus aan brengt. voldoende ge scherming tegen de in werking van water damp. MAR GROEN Hoofdredacteur maandblad „Doe Het Zelf'

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 25