EIGEN TEKENINGEN w Daan Drum ontvoerd Boersma: Van SER geen Poolse landdag maken RADICAAL PROGRAMMA BRITSE SOCIALISTEN Lavona, 11 lil BOEK VAN PIM KAMP: Aardige spelletjes Een kip wil naar Parijs De rijken zullen huilen van pijn Als haar dof en kleurloos is: Lavona kleurversteviger. kleine stem 2® I I 7SZ£- Rekeningen Neef van koning Feisal na ontvoering vrij Andere hoofdstad van Tanzanië Loonbeleid Skylab zichtbaar boven Nederland Nationalisatie De kansen Bomaanslag op beeldband via gesloten tv-circuit Lavona haarkleurverstevigers worden in maar liefst 23 light-proof tinten gemaakt Ze herstellen de kleur en verstevigen uw haar. Flakon voor 2 a 3 behandelingen f 2,30 een belofte voor mooier haar Vt/EUA Woensdag 3 oktober 1973 9 Deze tekening werd gemaakt door Renato de Koning uit Breda. Hij is 6 jaar. i iiilïëS'ii*K en deze tekening is van Paul Parée uit Etlen-Leur. Paul is 9 jaar oud. ,r" fo Tom en Truus hebben een aantal dobbelstenen gekocht, maar thuis ontdekken ze dat er twee niet kloppen. Kunnen jullie ze vinden? DEEL 2: „O ja, zo kan ik het doen en niet zo..ja". Iedereen denkt dat het een gewoon toestel is, maar dan hebben ze het mis. Hij rende naar buiten. ..Jon gens, van wie moet ik een foto maken?" „Van mij, riep Daan Molenbroek. Ga daar, bij die boom maar staan. Hij drukte op het knopje en knip daar vloog een bokshandschoen uit het fototoestel. Hahaha, die is goed, riep de klas. Hahaha hi- hihi ze kunnen niet ophouden met lachen dacht Daan. Van wie moet ik nog een foto ma ken, riep Daan met een la chende stem- Van mij, riep Lex lachend. Klik. pats. een blauw oog, hahahahhihi'hi, die is nog beter, riep de klas nog lachender. Hij vroeg er zelf om, zei Daan. Nou jongens, riep Daan, wat zullen we gaan doen? Monopoly, mens-erger- je-niet, barricade, tikkertje, avonturen beleven...Avonturen beleven, zeiden de meesten. Kom we gaan een eindje rondlopen, want dan beleef je wel iets, zei Daan. Ieder gaat een straat in, zei Daan. Ik loop de Zandstraat in en jullie zoe ken het zelf maar uit welke straat jullie ingaan. De weg was helemaal van zand. Hé, wat heb ik een zin om dat bos in te duiken. Hij nam een aanloop en dook het bos in. Wat zijn die Rijs-bergse bossen toch lekker. Hup, hup, kraak, plof, BOEM!!! hij bleef even bewusteloos liggen. Hé. hij is nog maar pas gegraven die kuil, maar ja dat hindert niet. hij kroop uit de kuil en liep verder. Oooh, wat een prachtig huis, een bungalow, een huis van mijn dromen, wat een pracht van een huis zeg, even kijken wat voor nummer het is. Wat? nummer 112233444 wat een getal zeg. Maar daar woont volgens mij-..de familie.. N. Long. Nou, zeg ik heb ook nog niet veel beleefd, alleen die kuil nog maar. Aaaa-ahhh, vlug doe een doek voor zijn mond, HELP. HELP. Kom we sleu ren hem daar langs die strui ken, en snel. Nèè, nog niet, eerst moeten we hem verdo- ve:i, o ja. Pang. Man? Idioot, je moest natuurlijk die ge luidsdemper er opzetten. Stil eens...,ik hoorde een deur open Met dit spelletje kun je veel plezier hebben. Je knipt een aantal kleine kaartjes van karton en schrijft op elk kaartje een letter van het alfabet. De letters Q en X kun je weglaten. De kaarten gaan op een stapeltje en alle spelers trekken een kaart. De eerste speler zegt nu bijvoorbeeld: „Ik denk aan een stad die niet een A begint. Iedereen raadt nu om beurten en wie de goede naam vindt krijgt de kaart met de A erop. Nu is de vol gende speler aan de beurt om een naam in gedachten te nemen. Maar eerst heeft iedereen weer een kaart getrokken. Als het stapeltje op is, heeft die speler gewonnen die de meeste kaarten in handen heeft. Je kunt het spel het best met 3, 4 of 5 man spelen. Vandaag het eerste vervolg van het boek dat Pim Kamp uit Rijs- bergen heeft geschreven over de avonturen van Daan Drum. Daan had een vrije dag, struikelde over zijn fototoestel, en toen.., nou, dat lees je hiernaast Eindredactie Rieja van Aart e.: dicht gaan, rennen, er komt iemand achter ons aan. Hij haalt ons n, gauw daar is de auto al. Gauw spring in de auto. Klap. Vroum, vroum vroum en weg waren ze. De meneer die achter de ontvoer ders aangerend was, rende voor de derde maal, maar nu naar de telefoon en vertelde alles. Later, toen heel de klas weer terug bij elkaar was, zei Jan: Waar is Daan? Hij is toch altijd op de klokslag van het uur? Ja, zeg dat wel. Kom, laten we naar huis toe gaan. Daan die komt nog wel- On- dertussen..de ontvoerders wis ten niet dat Daan een grappen- fototoestel had, klik klik boem au. Pak hem, er achteraan. De man bij de ingang dook hem naar zijn benen, en klik bats au. Maar ze hadden ook nog hekken die ze bij de uitgang zetten en daarom kon Daan jammer genoeg niet vluchten. Later kreeg hij nog een standje omdat hij geprobeerd had om te ontsnappen, hé er zijn nog meer gevangenen zeg, het is wel triest, zeg, maar daar zullen ze spijt van krijgen. De volgende dag op school vroeg heel de klas zich af waar Daan was, de meestem dachten dat hij ziek was maar dat hadden ze mis gepiept, de rest dacht dat hij naar de tandarts was. De vol gende dag stond er met grote letters in de krant: „JONGEN 9 JAAR ONTVOERD". (Van onze verslaggevers) In Rijsbergen is gistermid dag een 9-jarige jongen ont voerd. Hij liep door het bos van meneer Long en volgens meneer Long werd hij dood geschoten, misschien verdoofd, hij weet waarschijnlijk wel hoe hij heet. Hij denkt dat het Daan Drum is. De jongen is bekend, omdat hij altijd men sen redt als ze in nood zijn, maar nu z hij zelf het slacht offer. Toen iedereen het gelezen had werden ze doodsbleek en gingen ze maar laat naar school, om maar niet te veel op te vallen. En toen ze op school waren vertelden ze het elkaar. Maar meester Bol had de krant nog niet gelezen. De volgende middag vroeg mees ter Bol aan Klaas Hak of hij wist waar Daan was. maar hij zweeg (Wordt vervolgt). Voor in de trein, het vliegtuig, de auto, de tent, de caravan en gewoon in huis, hebben Betty Williems en Marian Bleeker 150 verschillende spelletjes opgeschreven. Hoewel voor de meeste kinderen de vakantie voorbij is, zal het boekje ook nu goed van pas komen. Ie dereen zit immers wel eens thuis met de vraag: wat zal ik nu eens gaan doen? Hier een voorbeeld van de spelletjes, die in het boek staan: dobbelen tot 0. Aantal spelers onbeperkt. Benodigd heden een blad papder, een potlood en twee dobbelstenen. Wie het hoogste aantal punten gooit, mag beginnen. Ieder krijgt 50 punten. Om de beurt gaan we met de dobbelstenen gooien, wat je gooit mag je van die 50 punten aftrekken. Gaat dit niet, omdat je minder punten over hebt, dan het aan tal ogen wat je hebt gegooid, dan moet je de punten erbij optellen. Wie het eerste 0 heeft, heeft gewonnen. Het boekje vakantiespelle tjes is uit de Prisma-reeks en wordt uitgegeven door Spec trum in Utrecht en Antwer pen. Er was eens een kip die wil zo eigenwijs Ze wou me daar naar Parijs Ja, zij de eigenwijze Dijn En ik ga dan met de trein Pf, roepen de andere kippen, zij is gek Ze breekt nog eens haar nek Ik ben helemaal niet gek, En ik breek heus niet mijn n-ek Ik ben dan wel eigenwijs Maar toch wil ik naar Parijs Marja Vermeulen Waspik, 10 jaar ANTWOORD DOBBELSTEEN PUZZLE: DE NUMMERS 5 EN 9 UTRECHT (ANP) „Je kunt er in de SER geen Poolse landdag van maken. Zou je er de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel instoppen, dan heb je er zo weer een andere by. Zoals het nu allemaal met vallen en opstaan functioneert, is veel pragmatischer. Ik heb er geen be zwaar tegen dat verenigingen van hoger personeel in haar bedrjjf cao-partner worden (Hoogovens, Philips), maar in landelijke cao's, bijvoorbeeld in de metaal, zie ik het niet. De verenigingen zijn er te veel mondjesmaat. Ik heb eigenlijk veel liever dat het hoger personeel zich verder integreert in de bestaande bonden". Dit zegt de minister van So ciale Zaken, drs. J. Boersma. in het zojuist van de pers gekomen boek „Een kwestie van principe, een getuigschrift voor stakers". De 30-jarige journalist Bert Breij, voorlichter en eindre dacteur van de Industriebond NVV, geeft hierin een docu mentair verslag van de „fasci nerende strijd van de indus triebonden" met hun stakings acties voor inkomensnivelle ring in het afgelopen voor jaar. Minister Boersma geeft in dat boek ook te kennen blij te zijn dat de vakbeweging cog gaat hebben voor de structu ren van de samenleving. „Sta kingen zijn onplezierige za ken, maar een dergelijke druk van onderaf heeft al heel vee! malen de vooruitgang gemar keerd". vindt de minister. Hij betreurt het dat de vakbewe ging zich in het verledeen te veel met de loonkwestie heeft beziggehouden. „Toen na de oorlog de periode van armoede aohter de rug was, hadden er al principiële zaken aan de orde moeten komen", vindt de heer Boersma. Qua principe meent hij dat de bonden in het voorjaar hebben gewon nen, Hij vraagt: „De vakbewe ging pretendeert dat zij een inkomensbeleid kan uitwer ken, maar waar blijft ze nou Minister Boersma „Ik had graag het actiecentrum van de bonden in Driebergen willen bezoeken" heeft de indruk dat de stakingen dit voorjaar waarschijnlijk waren voorko men als het nieuwe kabinet er eerder was gekomen Bert Breij. die ziin docu mentair verslag op 28 juni af sloot. de dag dat de industrie bonden NW en CNV de me taal-cao ondertekenden, heeft uitgeplozen dat dit voorjaar ia rond 200 bedrijven is gestaakt. Er waren 80.000 werknemers bij betrokken. Bij deze acties gingen 590.000 arbeidsdagen oftewel 2361 manjaren verlo reen, waarvan 1969 in de me taalindustrie. Deze stakingsgolf was naast die in 1964 en 1960 een van de grootste na de oor log, en wat spreiding over het hele lang betreft een record. De industriebonden waren minstens 17 miljoen gulden aan stakingsuitkeringen kwijt, waarvan meer dan de helft voor rekening kwam van de industriebond NVV. De schade voor de werkgevers becijfert Bert Breij op vele honderden miljoenen gulden*. Arie Groenevelt (NVV). zegt in dit boek dat er een algehele ontevredenheid is, er gernis over bedrijfssluitingen, reorganisaties, fusies en al dat soort zgken. „Je bent een nummer op de loonlijst waa- zo een rood potlood overheen kan gaan", aldus Groenevelt Hij gelooft dat mensen indivi duele rekeningen aan het ver effenen zijn. Men wil iets te gen de agressie van de werk gevers terugdoen. Dat is een belangrijk deel van de sta kingsbereidheid. De leider van dc metaal werkgevers in de stakingspe riode A. Prins (FME) noemt Groenevelt een unieke harde onderhandelaar. waarin hij zich heeft vergist, omdat hij ten onrechte mende, dat al het nieuwe van hem kwam. De heer Prins ontkent dat Groenevelt duidelijk is. „Hij is wel geweldig verbaal. God- verdorle ik wou dat ik dat kon", erkent de heer Prins. Over bet plotselinge einde van de stakingsacties dit voor jaar heeft Bert Breij van de ex-voorzitter van de Voedings bond (NW) Sake van der Ploeg gehoord, dat de indus triebonden bijna op zwart zaad zaten, met name de in dustriebond NKV. De voorzit ter van deze bond Piet Brussel ontkent dit ten stelligste. Hij geeft toe dat de communicatie rond het paasbestand heel slecht is geweest, maar al met al meent hij dat de industrie bonden goed hebben samenge werkt en een uitstekende actie hebben gevoerd. In de nieuwe nota van de vakcentrales is het eisenpakket van de indus triebonden duidelijk herken baar, meent Brussel. BEIROET (RTR) Een neef van koning Feisal van Saoedi-Arabië, prins Bandar Ben Saud, is in de buurt van het vliegveld van Beiroet ont voerd en beroofd, maar enkele uren later weer vrijgelaten, zo is van de zijde van de justitie in Beiroet vernomen. Gewa pende mannen hadden <le prins beroofd van 1000 Liba nese ponden (ruim duizend gulden) en een gouden horlo ge. Daarna was hij in de buurt van de Amerikaanse universi teit in Beiroet losgelaten. DA RES SALAA M— Presi dent Julius Nyerere van Tan zania heeft bekendgemaakt, dat Dar Es Salagm niet langer de hoofdstad van Tanzania zal zijn. Dodoma. een stad van 20.00 inwoners in het centrum van het land. wordt de nieuwe hoofdstad. (Van onze corespondent) LONDEN Het radicaalste partijprogramma sinds de oorlog hebben de Britse socialisten in het vooruitzciht gesteld. Er moeten binnen anderhalf jaar algemene ver kiezingen worden gehouden en Labour bereidt zich op een zware strijd tegen dc sinds 1970 regerende conservatieven en de eindelijk weer veid winnende liberalen voor. proberen daartegen iets te on dernemen. Tom Jackson, hoofd van de bond van PTT-personee-l, pleitte vergeefs voor de aan vaarding van het beginsel dat een nationaal looribeleid een der onmisbare instrumenten van een ware socialistische re gering moest zijn. Denis Healey had als voor naamste spreker op de eerste dag in veel voorzichtiger be woordingen hetzelfde gezegd. Zijn fractiegenoot Reg Prenti ce, die eveneens lid van het kabinet wordt, als Labour straks de al-gemene verkiezin gen wint, zei in duidelijker woorden hetzelfde: „de geor ganiseerde arbeiders moeten leren beseffen dat een loonbe- leid ten gunste van de zwak- Meer dan 1000 afgevaar digden hebben op hun jaax- lijkse vergadering in de Noord-Engelse badplaats Blackpool naar een rede ge luisterd van de „schaduw - minister van financiën" De- nis Healey, die veel hoge re belastingen voor de wel- gestelden beloofde. „Wij wil len een fundamentele en niet meer ondergaan te ma ken machtsverschuiving tot stand brengen", aldus Hea ley. „De rijken zullen hul len van pijn", voorspelde hij. Op de eerste dag van de mas sale vergadering drong partij voorzitter (dit is bij Labour een van jaar tot jaar rouleren de functie) Bill Simpson, op eendracht in de socialistische gelederen aan. Het is voor de partijleiding een ontzaglijke moeilijkheid dat de sterkste vakbonden onevenredig voel druik kunnen uitoefenen om de belangen, van hun eigen leden te laten zegevieren ten koste van de overige bonden en ten nadele van de gehele gemeen schap. Hugh Scanion maakte als lei der van de metaalbewerkers en het verdere hoogbetaalde fabriekspersoneel duidelijk dat hij nog steeds geen beter doel kende dan het verwerven van de rijkst mogelijke buit voor zijn eigen led-en en dat Harold Wilson na de rege ringsmacht te hebben hero verd niet opnieuw hoefde te kere broeders noodzaken ik is". Maar een bescheiden voorstel van de bond van overheids personeel om naar een wette lijk vastgesteld minimum weekloon van ongeveer 207,50 gulden te streven, werd door de grote bataljons van de sterkste bonden getorpedeerd. De beter betaalde arbeiders wensen hun procentuele voor sprong op de minder betaalden niet kleiner te zien worden en behouden zich integendeel de vrijheid voor om d« afstand nog te vergroten. HOEVEN (ANP) Het Amerikaanse ruimtelaborato rium Skylab is opnieuw boven Nederland met het blote oog te zien. Het beweegt als een heldere ster langs de sterren hemel en is voorlopig alleen 's morgens vroeg waarneembaar, aldus de volkssterrenwacht Si mon Stevin te Hoeven. De ra ket van het Skylab is eveneens 's morgens met het blote oog te zen. Skylab I-raket is van daag van 5.27 tot 5.30 uur te zien, gaande van zuid-zuidwest naar zuid-zuidoost en morgen van 4.32 tot 4.33 uur in het zuidoosten. Skylab I is van daag te zien van 4,42 tot 4.45 en morgen van 5.34 tot 5.39 uur. De nationalisatie van tal van industrieën is ook een onder werp dat de aanhangers van Labour telkens in verdeeld heid stort. Maandagmiddag be sliste de par tij vergader ing dat een toekomstige Labour-rege- ring het wegtransport moet nationaliseren. Sinds kort eist de partijraad dat bedrijven als Shell en Unilever en minstens enige tientallen andere grote concerns door de staat overge nomen moeten worden. De naasting moet in sommige ge vallen zelfs zonder vergoeding geschieden, volgens de vurig ste voorstanders van nationali satie. Labour heeft slechte verkie zingskansen, omdat het pu bliek de invloed van de vak bonden vreest, het vooruitzicht van zv.-aardere belastingen verafschuwt, niet voor nieuwe nationalisatieplannen te vin den is en voor het eerst sinds een halve eeuw weer eniger mate begint te geloven dat een anti-conservatieve stem effec tief uitgebracht kan worden op de liberalen, die ih Enge land vanouds zowel progres sieve elemwn als de behou dende midclr nd (tegen de grootgrondbi Iers en indus triëlen) heeft ingesproken. De jongste opiniepeilingen 9 DENIS HEALEY, Labours „schaduwminister van financiën". bieden noch de conservatie ven, noch de socialisten veel troost. Deze week vecht Ha rold Wilson in Blackpool om een beeld van Labour te pro jecteren dat tussen de 15 en 20 miljoen kiezers voldoende zal aanspreken om hem ertoe te brengen hun stem op zijn partij uit te brengen. De pers hier acht het bijna onmogelijk voor Wilson in deze opgave te slagen, maar de Britse politiek is nooit vrij van verrassingen. LONDEN (AP) Een gesloten televisiecir cuit heeft op de beeld band opgenomen hoe een man bij de ingang van een Londens kantoor een bom plaatste, zo heeft Scotland Yard bekend gemaakt. De politie arri veerde op tijd om het helse apparaat onschade lijk te maken, maar kwam te laat om de da der te arresteren. Een woordvoerder van de Engelse recherche ver klaarde echter dat de beeldband van het groot ste belang zal blijken te zijn bij de opsporing van de terroristen die in de afgelopen maand 54 bomaanslagen in Lon den en andere steden hebben gepleegd. Bij de ze reeks van aanslagen, waarvoor algemeen het verboden Ierse republi keinse leger verantwoor- dellijk wordt geacht, is een legerofficier om het leven gekomen en is een aantal burgers ge wond. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 18