ONTWERPERS: DE VROUW MOET WEER VROUW WORDEN Het gros van de modeontwerpers wil dat de vrouw weer vrouw wordt» zoals dat heet. Al die sportieve, nonchalant- slordige kledingstukken, die broek, die strakke T-shirtjes en truitjes in rok of pantalon, die hardnekkige mini, die korte coatj es, dat houden ze allemaal voor gezien. Maar „de straat" is in de oppositie. Vooral de grote, koopkrach tige groep vrouwen van rond de dertig jaar, de groep die nu mode moet ma ken denkt daar anders over. Langere kleding Jumperlook Rokzoom zweeft Nostalgie zet in mode maar aarzelend door Bij haar staat jonge, sportieve modefllen zijn nogal verschei- klèding nog steeds hoog aan- den. De plooirok is geprokm- geschreven, zeker in ons land. geerd. De Haute Couiture-rok En dat moet de modetop al is recht, sluit nauw om het enkele seizoenen met enig lichaam (koker), de boetiek leedwezen constateren. klanten zullen de klok- en ba lie confectionairs en de kle- nenrak in diverse lengtes wel dingdetaillisten bekijken de leuk vinden, wintermodellen van de grote Ook voor de pantalon is er jongens uit de modewereld geen model, dat uitgesproken dan ook met enige argwaan, favoriet is deze winter. Wie En terecht. Die ontwerpen Parijs nog gelooft, kan gaan staan zowat allemaal in het lopen in een hoog en recht teken van het modebeeld der model met steekzakken in de vijftiger japen. Die nostalgi- zijnaden, nogal wat ruimte in eche mode is lang en slank in het bekken en al of niet met mooile, veelal zachte, vloeiende brede omslagen (de mannen- stoftypen, is edel van kleur en broek uiit de jaren vijftig), chic.. Veel natuurtinten, zoals Maar alle modellen met rech- ecru en oamel (favoriet), ka- te, niet al te wijde pijp zijn maal, vanille, kortom, alle tin- goed, mits de stof maar soepel tei van wit naar bru in, wer- is en een zachite greep heeft, den verwerkt, met als con trastkleuren warm rood en di verse blauwe (de nieuwste modekleur). Het zijm modellen die modegevoeMige vrouwen rond de veertig misschien wel mooi bunnen vinden, a ls ze tenminste hun maiten scherp in de gaten hebben gehouden. Het spreekt vanzelf, dat dit soort ontwerpen weinig ge schikt is voor vertaling door de confectionairs. Vandaar dat die voor komende winter weer zijn doorgegaan op de combi- nsatiemode en slechts aarzelend enkele kenmerken van de Pa- rtjse mode in hun kledingool- leeties hebben verwerkt. De tendens naar langere kle ding bijvoorbeeld is ook bij de kledingfabrikanten onmisken baar. In de wintercollecties zitten meer rokken en jurken tot op of over de knie. In de avondkleding durft men weer iets meer maxi- en midi-jur ken te koop aan ie bieden. In de jonge mode is de lange rek bepaald favoriet na de plotse linge hausse van dit kleding stuk in de hoogzomer. De jurk heeft tijdens de zo merse dagen wel enig terrein gewonnen op de broek. Er werden veel kleine zonnejurk- jes verkocht naast de knielan- ge klokrok voor de jongeren. De oudere vrouwen kochten toen veel praktische jurkmo- delletjes met weinig tiarlan- tijntjes. Maar dat zegt natuur lijk weinig over de vraag naar winterjurken. Het beeld is iets verschoven ten gunste van de Sjfjpp jurk, dat is alles. Niettemin, de japon is te koop in diverse modellen. Het ge wone chemisier-model is er natuurlijk weer, zij het in een nieuwe opmaak. Maar voor - degenen, die erg gevoelig zijn voor modedictaten is er de tu be-lijn: lange, slanke modellen in zachte stoffen. Ook is weer meer aanbod in deux-pièces Hlllf (veel schootjes) en combina- ties van jurk met jasje, waar- bij diverse dessins met elkaar gecombineerd worden. Een irnal ceintuurtje is daarbij bij na verplicht. Het combinatie-idee is wel het RS: best uitgewerkt in de bonnet terie-sector. Daar vinden we fR'.: tal van combinaties met gewe ven kledingstukken. Geweven MSSi blouses met gebreide pullovers of pullumders worden veelal samen aangeboden met op el- kaar afgestemde kleuren en dessins. En ook hier treffen we de verlenging van de mo- dellen aan. Veel pullovers worden over pantalon of rok gedragen, al of niet met smal :>i\- ceintuurtje. Veel verwacht SllS men van het lange, grof ge- s, i breide vest-jasje. Het lijkt HlliR handgebreid en er is veel ge- bruik gemaakt van de kabel steek. k Foto boven: De pantalon, zoals hij deze winter volgens Parijs mode heet te zijn: het kokermodel. Gelukkig, dat Pa rijs niet meer hoeft! Op de pantalon of rok kunnen de oudere vrouwen heel ge makkelijk een aantrekkelijk jumpermodelletje vinden deze winter. Ook hier vindt men weer de tendens terug naar langere kledingstukken. De jumper is altijd heuplang met vertifcale naden en heeft hel- In de mantelseotor vindt men voor de jongeren de verleng de, heuplange blousan naast het gewone ooatje met gerim pelde taille. Naast de klassie ke mantelmodellen, die ver jongd zijn door plooien en passen in het rugpand, door veel vertifcale stiksels en di verse typen zakken, zijn er meer modieuze modellen met geaccentueerde schouders, enigszins blousend bovenstuk en smal ceintuur. De zoom van deze modellen reikt tot over de knie. Vanuit de taille val len ze recht naar beneden (tu be-lijn), maar wijde modellen mogen ook. De avondmodeltan moeten luxueus aandoen. De enkellan- ge japonnen zijn favoriet, de stoffen glanzend, de belijning lang en sluik, de décolletés vaak diep en groot, de acces soires overdadig. Dat klinkt alweer erg chic en dat is ook zo. Wie meer eenvoud prefe reert, zal die eenvoud bij de gewone speciaalzaken eerder Naast de volkomen ingebur gerde broek vindt de rok weer meer aftrek. De moeilijkheid is hier natuurlijk de roklengte. De zoom zweeft ate nooit tevo ren. Mode is de bedekte knie. maar dat wil niet zeggen, da+ de „lange" mini-rok niet meer te krijgen zal zijn. De jonge ren zullen, zoals in de hoogzo mer, wel de maxi-rok prefere ren en daarnaast kan de midi- rok natuurlijk ook. Ook de k Een sjieke, helder rode set voor de rijpere vrouw ontworpen door Karl Lagerfeld. Het is een niet in de verkoop gebracht trend model in composé-jersey. De combinatie-idee zit in de diverse structuren van hetzelfde materiaal. De rok is geplooid, de pull is geribd, evenals de sjaalkraag en de manchetten van het grote vest, dat zelf glad is. Het silhouet is lang en slank. k Veel verwacht men van het lange sportieve vest, dat hand- gebreid lijkt. k Een sportief ensemble van Jean Patou. De rok is in beige wol, het jasje in flesgroene wol en d chemisier in baksteenkleurige zijde.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 17