Pompeiï tentoonstelling in Haags gemeentemuseum Administratieve bonden verrast over plan mammoet-fusie banken Gadaffi zoekt eenheid bij Afrikaanse Arabieren IIOIMN® suöSA® Spaarrente tot Omstreden prijs voor Jan Terlouw Bonn mag weer 1800-tons onderzeeërs bouwen NU EGYPTISCH-LIBISCHE SAMENWERKING VASTLOOPT LOG eist „meer poen Lid Baader-Mcinhof- groep roept op tot stadsguerrilla wordteen binnenland buitenland Pick-upkappen - Stofkappen President Revolutie Afkeer Olie Spaans Amerikanen Eenheid Oplossing Utrecht stopt 2,3 miljoen in waterclosets Teken papier oor uw pen Naar Den Haag Pentagon mag meer wapens kopen van senaat CHU wil controle op betaling collegegelden Woensdag 3 oktober 1973 1 D (Van onze onder- wijsredacteur) AMSTERDAM Jan Terlouw heeft net als het vorig jaar de prijs gekregen voor het beste jeugdboek. Maar zijn prijs is zeer omstreden. De jury die de gouden griffel heeft toegekend aan het boek ..Oorlogs winter" heeft officieel laten weten dat de stijl en het taalgebruik van Jan Terlouw „traditio neel" genoemd moeten worden. Officieus is be kend geworden dat een deel van de jury dit jaar helemaal geen gouden griffel wilde toekennen. Jan Terlouw ontving maandag overigens wel een internationale prijs voor zijn vorig boek „Koning van Katoren". De Nederlandse malaise was volledig door het feit dat alle acht zilve ren griffels zijn toege kend aan vertaalde kin derboeken. Kritische vrouwengroe pen zullen aan het eind van deze maand voor een alternatieye bekro ning zorgen. Zij geven dan een „gouden vuist je" aan de „Soulbrothers en Sister Lou", dat ove rigens ook een zilveren griffel heeft gekregen. De gouden griffel voor het beste kinderboek gaat met veel meer in stemming naar ,De Ma- rokaan en de kat van tante Da" van Henk Barnard. Tenslotte is er voor het eerst een „gou den penseel" toegekend als aanmoedigingsprijs voor een jonge Nedey- IandSe illustrator. Die prijs gaat naar Margriet Heymans voor haar il lustraties in „Hollide* de circusponnie". Het geschenk zal in de kinderboekenweek (27 oktober - 8 november) een origineel stripver haal zijn: „Arthur en de lettervreter". Het thema van de week is dan ook „lekker letters vreten". Liefst 4500 lagere scho len hebben voorts de musical „De boekie woe- kie boom" van Herman Broekhuizen aange vraagd. In een oplage van 850.000 exemplaren komt er ook nog een kinderboekenweekkrant. Gouden griffel-winnaar Henk Barnard hield maandag een inleiding over de televisie en het kinderboek. Hij kwam met cijfers uit een NOS- onderzoek waaruit onder meer blijkt dat lezen na sport nog altijd de meest opgegeven vrijetijdsbe steding bij de jeugd is. Een kwart van de moe ders van kinderen tus sen 9 en 12 jaar kijkt mee naar de tv-uitzen- dingen op woensdagmid dag en bij jonge kinde ren is dat percentage nog veel hoger. Barnard veronderstelde dat heel wat minder ou ders ook de boeken van hun kinderen lezen. Het is voor ouders nog altijd een groot probleem om te weten te komen wel ke goede kinderboeken er zijn. Barnard zag daarin een taak voor de televisie. (Van onze redactie buitenland) FRANKFURT Astrid Proll, mede-oprichtster van de anarchistische Baader-Mein- hof-groep in West-Duitsland, heeft dinsdag op haar maan dag in Frankfort begonnen proces, opgeroepen tot een gu errilla-oorlog in de Westduitse grote steden. Nadat de guerrilla zou zijn ontketend, zou het „proletari aat" de strijd moeten overne men, zei ze. Onder de bijval van tal van sympathisanten op de publieke tribune zei Astrid Proll dat het „potentieel van de derde wereldoorlog dat in het fascis me opgesloten ligt, vernietigd moet worden". (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Haags gemeentemuseum heeft tot 13 januari volgend jaar een machtig uiteressant verhaal te vertellen. Een verhaal over Pompei: en haar bcwouers. Over kunstschatten dus en over gebruiksvoorwerpen, be wonderd en gehanteerd door de ongelukkige bewoners van de stad, die in 79 na Christus bedolven raakte onder de lava van een vuurspuwende berg, de beruchte Vesuvius. De bewoners verdwenen voor eeuwig onder het as, hun stad, hun kunstschatten, en in- terieuren met toebehoren voor eeuwen. In de achttiende en de negentiende eeuw wordt hun levensverhaal weer opge rakeld, wanneer in de velden ten zuiden van Napels op gro te schaal opgravingen worden gedaan naar de verwoeste ste den Pompeii en Herculanum. num. Dan komen de schatten weer boven de grond, ver woest maar vele toch ook gaaf bewaard. Die opwindende schatgraverij krijgt dan ineens een macabare achtergrond, wanneer met het puin de lij ken van de slachtoffers mee opgegraven worden. Mensen, in hun vlucht vastgeklonterd in de gloeiende as, op straat lig gend als slachtoffers van een verkeersongeval. Daaronder heeft zich vast en zeker de Amorettenverkoop- ster bevonden. We zijn van haar bestaan op de hoogte om dat zij als door een fotograaf vereeuwigd werd op een fres co. Haar liefdesmascottes vin den gretig aftrek. Vrouwen staan zich te verdringen rond haar stalletje. Het echtpaar dat zich liet afschilderen op de wand van hun huis zou waarschijnlijk ook wel op de dodenlijst geplaatst zijn wan neer deze in het jaar 79 aan gelegd was geweest. Hij, Neo of Proculus, in elk geval de meest ontwikkelde van de bei de broers uit het geslacht Te- rentia, want hij staat met een papierrol in de hand voor zich uit te peinzen; de ander was bakker. Deze twee en nog een kleine honderd andere fresco's scheppen een element van le ven in het oude Pompeii voor de grote ramp. De schilderin gen vertellen een verhaal over het dagelijkse leven en de godsdienst. Ze zijn in Den Haag in levende lijve te be wonderen. Want de fresco's in het Haags museum zijn de fresco's die je in zo grote ge tale bijeen, alleen nog maar in Pompeii zelf kunt gaan zien. Er valt bijzonder veel aan te bewonderen en te ontdekken. Hun gaafheid, om maar een eerste stap terug in de ge schiedenis te zetten. En daarin versteend geraakt: hun schoonheid en kleurigheid. De scheppers van deze schil deringen waren kunstenaars. Geen BBK'ers of gearriveerde kunstenaars. Slaven of soms vrijgelatenen waren het, af komstig uit Egypte of Klein Azië en Griekenland. Door die achtergrond verdiepen zij voor ons twintigste eeuwers alleen maar het belang van de fres co's. Daarin kunn we ons als de bewoners van Pompeii voelen: de kunstenaars vertel len in hun werk over andere landen met nog oudere cultu ren. Hun schilderkunstig verhaal werd overigens tweehonderd jaar geleden in de perioden van de opgravingen al ge hoord. Want het opmerkelijke aan deze fresco's - en je voelt het gelijk als je er een paar bij elkaar hebt gezien - is dat zij een sterke invloed uitgeoe fend moeten hebben op het verbeeldingsvermogen van de negentiende eeuwse kunste naars. Professor F.L. Bastet, hoog leraar- in de kunstgeschiedenis in Leiden onderschrijft die er varing: „De opgravingen in vorige eeuwen hebben de aan zet gegeven tot het neo-classi- sisme". Daardoor lijken die negentien eeuwen die na de aan een nieuwe studie te on streken zijn, niet eens zo heel erg lang. Er zijn rond Pompeii eigen lijk twee soorten verhalen te vertellen. Het verhaal over de stad en haar- cultuur (ook be nadrukt door de aanwezigheid van een ditmaal dikke hon derd voorwerpen) en - niet minder interessant - het ver haal over de opgravingen. Daarvoor hebben de koningen van Napels zich in de 18e en 19e eeuw bijzonder ingespan nen. Soms wel eens op een overspannen wijze. Koning Karei III (1734-1759) verbood iedereen stil te blijven staan bij zijn verzameling. Men diende er aan voorbij te lopen. De koning was namelijk bang dat men aan het tekenen zou slaan, terwijl hij zich voor had genomen een unieke studie te laten verschijnen over de vondsten. Zijn angst voor me dedingers was zo groot dat hij fresco's na een grondige be schrijving vernietigde. De opgravingen worden nog steeds voortgezet. Alleen komt het er nu op neer de objecten aan een nieuwe studie re on derwerpen. Daarbij wordt een wetenschappelijke zorgvuldig heid in acht genomen, die tij dens vroegere studie wel eens verontachtzaamd werd. De fresco's werden bijvoorbeeld in het wilde weg uit muren gehakt. Sommige vondsten lenen zich niet meer tot nadere stu die. Bij een eruptie van de zelfde Vesuvius in het begin van deze eeuw verdween een en ander weer onder de grond. Het is daarom ook al snel werken geboden bij deze her nieuwde onderzoekingen. Professor Bastet: „Twee ge varen bedreigen momenteel de studiebronnen. Allereerst de natuur. De plantengroei alleen al overwoekert in een onge looflijk tempo de blootgelegde objecten ter plaatse. Welhaast nog verschrikkelijker is het tweede gevaar. Het massatoe risme dat enerzijds toege juicht moet worden, maar dat anderszijds catastrophes ver oorzaakt. Het probleem is dat de Itali aanse archeologen niet tegen de vondsten in hun bodem kunnen opwerken. Zij worden sinds jaar en dag bijgestaan door archeologische instituten in Rome en Napels van bui tenlandse origine, bemand met buitenlandse wetenschapsmen sen. Vooral de Duitsers verzet ten heel wat werk in Italië. Er bestaat ook een Nederlands instituut maar de middelen waarover het instituut kan be schikken zijn uitermate ge ring. Dat is jammer, want Ne derland heeft in Italië heel wat in te halen. We lopen in onze studiemogelijkheden op dit gebied honderd jaar ach ter. Pompeii heeft in Den Haag, om op de tentoonstelling terug te komen, een interessante uit loper naar onze eeuwen. De staat van de opgravingen gold in vorige eeuwen als een ge wild object voor heel wat te kenaars en hun werk is in Den Kaag ook te zien, naast de schilderijen waarop kunste naars hun fantasie de vrije loop lieten bij het schilderen van de verschrikkelijke uit barstingen van de vuurspu wende berg, die Pompeii in 79 na Christus en ook later weer overspoelden. KOOS TUITJER LONDEN (AP) Voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog heeft West-Duitsland toestemming gekregen om onder zeeërs tot 1.800 ton te bouwen, zo heeft de Londense Times gis teren bekend gemaakt. Het blad zei dat een van de belangrijkste herbewapeningsbe perkingen die in 1954 door West-Duitsland werden aanvaard toen het toetrad tot het Westerse bondgenootschap, is opgeheven door de West-Europese Unie, waarvan Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg en West-Duitsland lid zijn. West-Duitsland zal nu onderzeeërs kunnen bouwen die in de Noordzee en een gedeelte van de Atlantische Oceaan kunnen patrouilleren, aldus de Times. „West-Duitsland zal in feite in staat zijn een grotere bijdrage te leveren tot de defensie van de noordelijke flank, hetgeen in overeenstemming is met de Amerikaanse wens dat zijn EtWo- pese bondgenoten een groter gedeelte van de defensielasten op zich zullen nemen", zo schrijft de Times. In 1954 had West-Duitsland de beperking aanvaard dat het geen onderzeeërs boven de 350 ton zou mogen bouwen. (ADVERTENTIE) Op elke maat. Fa. Holl, Heyendaalseweg 165, Nijmegen Telefoon 552859 na 19 uur 552063 UTRECHT (ANP) Dej vakbonden van bankpersoneel (Mercurius, BVA en HBV) zijn verrast over de aankondi ging van PTT, dat „de Neder landse Spaarbankbond" en PTT gemeenschappelijk de moge lijkheden gaan onderzoeken om te komen tot een fusie van de circa 120 bondsspaarbanken en de Rijkspostspaarbank. Dit blijkt uit opmerkingen van de heren J. de Landgraaf (Mercurius) en ANBC (Mau- ritsz (BVA), die gevraagd naar hun mening over het fu sieplan te kennen gaven dat er nog zoveel vraagtekens be staan, dat ze hun oordeel graag willen opschorten. De drie bonden van bankperso neel gaan nog onderling over' leg plegen. Ook volgt er nog een beraad met de bonden van overheidspersoneel. „De consequenties zijn niet te overzien, ook al niet omdat we niet weten of het om een fusie of een gemeenschappelij ke dienstverlening gaat", aldus de heer De Landgraaf. Zijn RABAT, Marokko (AP) De Libische president Moammer Gadaffy heeft zijn mislukte pogingen om zijn land met Egypte te ver enigen gestaakt en stelt nu alles in het werk om een sa mengaan met zjjn westerse buurstaten te bewerkstelli gen, daarmee hopend de Arabische wereld aaneen te smeden. In tegenstelling tot Gadaf- fy's bedoelingen kan een re sultaat op langere termijn wel eens uitlopen op een her- nieuwed bereidheid van de kant van de Arabieren om tot een vrede met Israël te ko men. Het initiatief voor een fede ratie van Noordafrikaanse Ara bische republieken werd geno men door de Algerijnse presi dent Houari Boumedienne en diens Tunesische ambtgenoot Habib Bourguiba, terwijl de Mauretanische president Mokhtar Ould Daddah zich er een fervent voorstander van betoonde. Gadaffy heeft echter duide lijk gemaakt, dat hij zijn land niet tot deze federatie zal la ten toetreden als ook het Ma rokko van koning Hassan de tweede, de aartsvijand van Libië, er lid van wordt. In goed ingelichte Marok kaanse kringen werd verno men. dat het federatieplan de koning eind augustus ter ore kwam, en dat hij toen voorgaf ziek te zijn om te voorkomen dat hij in Algiers de topconfe rentie van de niet-gebonden landen zou moeten bijwonen Hij was de enige vertegen woordiger van de Arabische wereld die niet in Algiers aanwezig was. De 70-jarige Bourguiba, die gevraagd zou zijn om presi dent van de nieuwe federatie te worden, zei voor het eerst iets over het plan in een toe spraak op de Algierse topcon ferentie op 7 september waar aan overigens maar weinig aandacht is besteed. Bourguiba zei dat Libië zich bereid had verklaard een on derzoek in te stellen naar de mogelijke vorm van de geplan de federatie, die zich zou uit strekken van de Egyptische grens tot de Atlantische Oce aan, maar waarvan Marokko voorlopig nog geen lid mag worden. Tunesische en Alge rijnse functionairssen verdui delijkten dat toetreding van Marokko pas mogelijk zal zijn, in dat land zal plaatsvin- sche regeringsvorm wordt af gedankt. (ADVERTENTIE) Toen Gadaffy tijdens een persconferentie in de Algerijn se hoofdstad werd gevraagd uit te leggen wat precies de situatie van zijn betrekkingen met Marokko is, zei hij dat de enige relatie die hij met Ma rokko onderhoudt, zijn vurige wens is, „dat er een revolutie in dat land zalplaats vin den". Hij voegde daar aan toe. dat hetzelfde in Jordanië zou moe ten gebeuren. Gadaffy en Hassan voeren al enige tijd een dipomatieke en propagandaoorlog met el kaar, sinds de Libische leider verklaarde de mislukte militai re staatsgreep tegen de Ma rokkaanse monarchie op 10 juli 1971 te steunen. De zestien antimonarchistische guerrillastrijders, die bij de staatsgreep betrokken waren en onlangs door de Marok kaanse autoriteiten ter dood veroordeeld zijn. zouden hun opleiding in Libië hebben ge kregen. slechtering van de betrekkin gen tussen Boumedienne en Hassan, die tot op dat ogen blik goed waren geweest. De Marokkaanse - Algerijnse vriendschap werd voorts ge schaad door de Marokkaanse beslissing om duizenden hecta ren grond in het oosten van Marokko, die in handen waren van Algerijnen, te nationalise- re en door een geschil tussen de beide buurlanden over het toekomstige beheer van do Spaanse kolonie Rio de Oro. Arabische diplomatieke zegslieden verklaren echter dat Boumedienne's beslissing om de kant van Libië te kie zen niet is genomen wegens zijn diepe afkeer van de Marok kaanse monarchie, maar eer der omdat hij tegen een sa mengaan tussen Libië en Egypte is gekant Zowel Boumedienne als Bourguiba stonden afwijzend tegenover de militaire, politie ke, culturele en economische invloed van Egypte, zo ver klaarden zegslieden. De twee leiders legden hun pla nals een alternatief aan Gadaffy voor. In een vraaggesprek met het Egyptische weekblad Al Moussaut zei Bourguiba, dat de vier landen een federale staat zouden vormen die te vergelijken is met de Verenig de Staten. Ieder land zou zijn zelf-bestuur behouden maar dp strijdkrachten zouden onder gemeenschappelijk bevel ko men te staan. Om Marokko te kunnen bin nendringen, moest de groep guerrillastrijders over Alge rijns grondgebied trekken, en dit leidde weer tot een ver- Tevens zou de buitenlandse politiek gemeenschappeuijk zijn en de economie geïnte greerd worden. Libyë zou dan een nieuwe bestemming kunnen geven aan de meer dan twee miljard dol lar, die dit land jaarlijks aan de olie verdient. Met dit geld zou men de economische ont wikkeling in de armere lidsta ten krachtig kunnen bevorde ren. Bourguiba zei dat Kaïroean. de religieuze hoofdstad van Tunesië, de hoofdstad van de nieuwe federatie zou wor den. De Marokkaanse krant Al Alem zei, dat dit project niet slechts een vage voorspelling is maar een officiële politiek waarover men zich in Marokko ongerust maakt... voorts sprak men de teleurstelling uit over de steeds groter wordende iso latie van Marokko Marokkaanse zegslieden zei den dat Hassan zich ongerust maakt over zijn vroegere ver bond met zijn Arabische buur landen, en dat hij heeft afge zien van zijn voornemen om de Amerikaanse marinebasis in Kenitra nabij Rabat te slui ten. Sommige westerse zegslie den menen dat dit voornemen de bestaande rivaliteit tussen de Arabische leiders wezenlijk kan veranderen en derhalve dan ook het conflict in het Midden-Oosten kan beïnvloe den. Dit zal tot gevolg hebben dat de meeste revolutionaire Arabische leiders de kant van Libië en Algerije kiezen. De ze landen wlilen de oorlog met Israël tegen elke prijs voort zetten en steunen daarom ook de Palestijnse guerrilla-bewe ging. De gevechten vinden echter ver van hun grenzen plaats en hebben slechts wei nig invloed op de binnenland se politiek. Gebeurt dit evenwel niet, dan zou dat betekenen dat de Arabische monarchie6n en de landen die direct betrokken zijn bij het conflict in het Midden-Oosten, zich voor de eerste keer in de geschiedenis onder hetzelfde vaandel scha ren Hassan, Sadat, president Ha- fed Assad van Syrië, koning Hoessein van Jordanië en ko ning Feisal van Saoudi-Arabië zouden dan gemeenschappelijk ootreden. Betekenisvol is dat Hassan verleden jaar een bri gade van het Marokkaanse le ger naar de hoogten van Golan in Syrië stuurde om daar deel te nemen aan mogeiiike ge vechten tegen de Israëli's. As sad bleek hier bijzonder mep verguld te ziin. Daddah in Algiers bijeen om eer voorgestelde federatie te bespreken. De dag daarop ontmoeten Sadat en Assad en Hoessein elkaar in Cairo. Besloten werd dat beide eerst genoemde lan den de betrekkingen met Jor danië weer zouden aankno pen. De twee bijeenkomsten luid den een nieuwe Arabische eenheid in. Hassan die alleen stond, zond zijn gelukwensen naar de bijeenkomst in Cairo en ontving een warm ant woord. Zijn afwezigheid in Algiers was evenwel een te ken aan de wand. Eerder had Sadat zijn per soonlijke adviseur Hassan Toehami naar Rabat gezonden. Na een lange ontmoeting met koning Hassan zei Toehami te gen verslaggevers, dat de Egyptische president hoopte de Marokkaanse leider in Ra bat of Cairo te ontmoeten. De twee leiders zijn oude vrien den van elkaar maar hebben elkaar, sinds Sadat wijlen president Nasser in 1970 op volgde, met meer ontmoet. Sommige westerse diploma ten menen dat Sadat, Assad en de Arauische vorsten zicli meer bedreigd voelen door het radicalisme van Gadaffy en Boumedienne dan door Is raël. Deze ciplomaten voorspel den, dat gedeeltelijk door de pogingen van Gadaffy om Hassan te isoleren de gematig de Arabieren spoedig nieuwe pogingen in het werk zullen stellen om tot een oplossing met Israël te komen, waarbii ze to "li hun gezicht niet ver liezen. collega Mauritsz voegde daar aan toe, dat in ieder geval de belangen van de 4500 perso neelsleden bij de bondsspaar banken veilig dienen te wor den gesteld. Ook vroeg hij zich af of een fusie technisch wel mogelijk is. „Wat gaat er gebeuren met de structuur van de meest autonome bonds spaarbanken, die veelal geen commercieel doel nastreven, maar ideële doelstellingen hebben". Met belangstelling zien de bonden van bankperso neel de PTT-persconferentie van vrijdag tegemoet, waarop „hopelijk meer bekend zal worden over de beweegrede nen". UTRECHT (ANP) Ind stVBB ecmb UTRECHT (ANP) In dc stad Utrecht is een begin ge maakt met de vervanging van 400 droogprivaten in gemeen tewoningen door privaten met waterspoeling, die rechtstreeks op het gemeenteriool zullen worden aangesloten. Voor dit doel is f 2 min. uitgetrok ken. Daarnaast zijn er in de Domstad nog 600 particuliere huizen die geen toilet met wa terspoeling hebben. De raad zal worden voorgesteld f 280.000 beschikbaar te steller voor een opknapbeurt van 200 woningen en het aanbrengen van gewone w.c.'s. Overleg met staatssecretaris Schaefer heeft het mogelijk gemaakt dat overgegaan kan worden tot het vervangen van droogprivaten en het aanbren gen van andere voorzieningen in particuliere huizen. In september kwamen, zon der dat hier ruchtbaarheid aan gegeven was, Boumedienne. Bourguiba, Gadaffy en Ould AMSTERDAM (ANP) Onder liet motto „Meer poen, meer docenten", spreekt het Landelijk Overleg van Stu denten Grondraden (LOG) in een dinsdag verschenen nota de verwachting uit, dat in het komende jaar verschillende sociale faculteiten en letteren faculteiten gedwongen worden om studentenstops in te stel len, „wanneer de huidige nij pende situatie daar niet met extra middelen wordt opgehe ven". Het LOG spreekt er in de nota zijn verontwaardiging over uit dat blijkens een door staatssecretaris Klein inge diend voorstel de regering de studentenstopwet met drie jaar wil verlengen. Ook keert het LOG zich te gen de regeling, die in het wetsvoorstel wordt voorgesteld voor de plaatsingscommis sies. „Plaatsingscommissies bete kenen in veel gevallen een beperking in de studiekeuze, wat voor veel studenten aan leiding is om de studie niet te starten", aldus de nota. „Bi.j Neerlandistiek zijn dit jaar als gevolg van de plaatsing meer dan 100 studenten afgeval len. Brieven voor deze rubriek met volledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publikatte zullen dezm vermeld worden. Slechts bij hoge uit» zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan blf de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactte het in alle gevallen eens is met inhoud, cq. strekking. Moeten wij veehouders voor de zoveelste maal 'n bittere pil slikken met verlaging van de melkprijs Worden wij al niet genoeg geplaagd door de vleesprijzen die tot afbraak- prijzen zijn gedaald. Bij de burger betekent dat alles niets, maar de rundveevoeders die de laatste twee jaar zowat 10 cent per kilo zijn gestegen: door de verzekeringen die steeds maar stijgen, 'n boer is niet in loondienst. Door de lo nen en bouwkosten die steeds maar stijgen. Want menige veehouder zit met grote inves teringen, waartoe hij bijna ge dwongen wordt. Om 'n lang verhaal maar kort te maken: moeten wij veehouders niet hand in hand op naar Den Haag als deze prijsverlaging door gaat? Ik hoop dat de boerenopstand in Antwerpen die bij allen nog vers in 't geheugen ligt nog maar 'n peuleschilletje zal zijn ais men straks hand in hand naar Den Haag zal moeten. TERHEIJDEN J. v. Loon WASHINGTON (UPI-DPA- naat heeft RTR) De Amerikaanse se naat heeft een amendement verworpen voor een besnoei ing van 500 miljoen dollar op wapenaankopen van het Pen tagon. Aanvankelijk had de senaat met 51 temmen voor en 47 tegen de besnoeiing, die onder meer door de democratische senator Hubert Humphrey was bepleit, goedgekeurd. Maar bij een tweede stemming werd het amendement met eenzelf de, maar nu omgekeerde, stemverhouding verworpen. Progressieve voorstanders van de besnoeiing wilden meer geld beschikbaar stellen voor onderwijs, gezondheidszorg en andere binnenlandse program ma's. Het wetsontwerp dat het Pentagon machtigt tot beste dingen voor een bedrag van 21 miljard dollar, is door de se naat goedgekeurd, na een de bat van een week. DEN HAAG (ANP) De CH tweede kamerleden Tila- nus en Wisselink hebben de ministers van Onderwijs en van Justitie gevraagd welke sancties er bestaan ten opzich te van ambtenaren, die zich niet houden aan de nauwkeu rige uitvoering van de college- geldwet. Ook willen zij weten welke maatregelen worden genomen tegen hen die deze wet niet naleven of de uitvoering en controle daarop onmogelijk maken. De beide kamerleden stellen deze vragen naar aan leiding van een rapport van de accountantsdienst van het mi nisterie van Onderwijs de con trole op de betaling van colle ge en inschrijfgelden te moe ten staken wegens de ..be perkte mate" van medewer king en afdelingen. Naar het oordeel van. beide kamerleden geldt ook voor de functionaris sen van universiteiten en ho gescholen de slotformule van iedere wet„lasten en bevelen dat alle ministeriële departe menten. autoriteiten, colleges en ambtenaren, wie zulks aan gaat. aan de nauwkeurige uit voering de hand zullen hou den". (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 15