Verontwaardiging over plan tot gastarbeidersstop VVD wil minder geld voor CRM en Onderwijs GEVANGENEN IN CHILI ZONDER PROCES DOODGESCHOTEN IJsland breekt niet met Engeland MEER VOOR DEFENSIE Shell heeft het moeilijk met gulden Lvedd&yiV OPENBAAR LICHAAM RIJNMOND DENKT EROVER Vredeling bant Angola koffie uit kazernes binnenland buitenland ONDERWIJS Zwichten voor terreur CRM ENGELSE PUBS OP KERSTAVOND GESLOTEN een miljoen gulden aan prijzen Acht gewonden door ontploffing in Noord-Ierland Woensdag 3 oktober 1973 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - BREDA ,.Het is een onmenselijke zaak om de mensen die we eerst ten behoeve van onze econo mie naar hier gehaald hebben nu weer terug te sturen. Eco nomisch gezien is dat mis schien wel juist, maar in soci aal opzicht absoluut niet". Met deze woorden reageert de directeur van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werk- nemers in Rotterdam, de heer C. Vcrweij, op het voornemen van het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond om: a. geen gastarbei ders meer toe te laten, en b. de laatst-geïmmigreerden weer weg te sturen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond overweegt deze •naatregeien om de vrij om- •angrijke werkloosheid in de Randstand wat terug te drin- ;en. Door bovendien te stre ven naar vermindering van het soort werk dat nu vaak door buitenlanders wordt ver richt, meent Rijnmond ook de vraag naar buitenlandse ar beidskrachten te kunnen te rugdringen. In antwoord op vragen van het Rotterdamse PCG-raadslid J. de Meer schrijft het Rijn mond-bestuur als verdere op lossingen te zien: verbetering van de werkomstandigheden en snelle toepassing van een selectieve investeringsregeling Of door een premie op hel loon bij de Nederlanders de bereidheid zal ontstaan om he! lager geclassificeerd werk te doen, is volgens Rijnmond nog maar de vraag. Overigens zou dit een zaak voor de landelij ke overheid zijn, en niet voor een regionaal bestuursli chaam. De heer Verweij van de stichting buitenlandse werkne mers stemt in zoverre met het voornemen van het dagelijks bestuur van Rijnmond in, dat ook hij van mening is dat de Randstad wat betreft de opna me-capaciteit van buitenlan- lers aan zijn top zit. De pro blemen waarmee met name Rotterdam op dit moment te Rampen heeft, hebben o.m. be- rekking op de huisvesting. Inclusief vrouwen en kinderen wonen op dit moment in de Randstad 30.000 buitenlanders. Voor de arbeidskrachten al leen zou nog wel voldoende pensionnnmte voorhanden zijn, maar de moeilijkheid is dat veel buitenlanders na de wettelijk verplichte celibatas- periode van een jaar ook hun vrouw en kinderen laten over komen. Vooral het laatste jaar is het aantal gezinsherenigin gen sterk toegenomen. Bijna de helft van de buitenlanders heeft nu al zijn gezin in Ne derland. Daardoor is een enorm onderwijsprobleem ont staan. Zowel van de zijde van de stichting als van de ge meente wordt hier aan ge werkt, maar van beide kanten blijft het improviseren. Van gestructureerd onderwijs is nog geen sprake. De heer Verweij vreest op lange termijn nog een derde moeilijkheid: dat straks door de grote aantallen buitenlan ders de Nederlanders in de Randstad zich niet meer op hun gemak zullen voelen. „Daarom: van een stop in de toeloop van buitenlanders ben ik helemaal niet afkerig, zeker zolang we 28 jaar na de oorlog nog niet eens in staat zijn onze eigen woningproblemen op te lossen. Maar ze terugstu ren is onverantwoordelijk. Zo'n man is zijn gezicht ook elders kwijt. Vooral de Tur ken, als die in hun eigen land terugkomen dan zeggen ze daar: jij bent zo'n grote nul, jij kunt zelfs in het rijke wes ten niet terecht. Jou kunnen we niet gebruiken". De opbouwwerker van de stichting Bijstand Buitenland se Werknemers in Breda, de heer R. Reijers, reageert op dezelfde manier: „Zo'n maat- egel nemen is net zoiets als een kind langs een lolly laten likken en dan afpakken. Van de mensen die we hier ge haald hebben, moeten we de consequentie aanvaarden dat ze er zijn. Maar uit Brabant zullen er niet veel weggaan, de meesten zitten hier al een hele tijd. En de werving staat al lang op een laag pitje". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een frontale aanval op die uitgaven, die nou juist zo essentieel zijn voor een beleid dat gericht is op het wegnemen van als onbillijk ervaren verschillen in de samenleving". Aldus werd gisteren in kabinetskringen de tegenbegroting gekarakti- seerd, waarmee de VVD-fractie op de proppen is gekomen. De VVD vindt, dat op de door het kabinet-Den Uyl aan gekondigde overheidsuitgaven maar even 582 miljoen gulden besnoeid moet worden door vooral te bezuinigen op On derwijs, Volkshuisvesting. CRM en Ontwikkelingshulp. Tegelijkertijd moet wel de de fensiebegroting worden opge schroefd met vijftig miljoen gulden, van welk bedrag nieu we vliegtuigen dienen te wor- len gekocht ter vervanging van de Starfighter. Op Ontwikkelingshulp wil de VVD 130 miljoen gulden uitsparen, onder meer door geen steun te geven aan be- vrijdingdbewegingen, door op heffing van de commissie- Claius en door minder geld te steken in financiering van ont wikkelingsleningen en V.N.- programma's. Vooral deze fi nancieringsprojecten tikken aan: het moet 85 miljoen gul den schelen. Op Onderwijs moet 153 mil joen bezuinigd worden, waar van 116 miljoen op het weten.- 7'owel ter linker- als ter rechterzijde is fel verontwaardigd J gereageerd op het besluit van de Oostenrijkse regering het doorgangscentrum Schönau voor Russische joden, op weg naar Israël, te zullen sluiten, alleen omdat twee Arabieren met granaten dat eisten. Die verontwaardiging is terecht en mede met het oog op de kwalijke rol van Oostenrijk ten tijde van de Nazi's meer dan begrijpelijk. Maar, hoe moeilijk dat de mees te mensen ook valt, men zou ook bereid moeten zijn niet alleen de emoties te laten spreken. Men kan, zoals de Nederlandse minister van buitenlandse zaken heeft gedaan, eerst vragen wat de Oostenrijkse regering heeft bezield. In de opwinding kan men het vergeten zijn, maar nog slechts een week of wat geleden heeft diezelfde Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky als eerste staatshoofd met Olof Palme van Zweden een fel protest laten horen tegen de hetze die in de Sovjet-Unie aan de gang was tegen de dissidente geleerde Sacharov. Zoiets zet een mens toch aan het denken. Ons rechtsgevoel verzet zich tegen een dergelijk zwichten voor terreur als Kreisky en de zijnen hebben laten zien. Het is echter de vraag of we het recht hebben de Oostenrijkers daar over al te hard aan te vallen. Hebben de andere Europese dus enigermate vergelijkbare landen dan zo'n brandschoon geweten t.a v. het conflict in en rond het Midden-Oosten? Zou den de westerse landen niet eens wat minder bezorgd moeten zijn om olieconcessies en eens wat harder stelling moeten nemen tegen de Arabische strijdkreten (en tegen het in be scherming nemen door die landen van Palestijnse extremisten)? Zouden de westerse landen dan ook niet wat meer morele en psychologische ruimte krijgen voor grotere druk op Israël, om b.v. niet juist Russische joden Je vestigen in bezette gebieden, waar misschien een oplossing en een stuk grond voor het Palestijnse volk zou kunnen liggen? Is het niet zo dat de wes terse landen en de wereldmachten eigenlijk uit eigenbelang en om eigen machtspolitiek aan de kant blijven staan in het con flict tussen Arabieren, Israëli's en Palestijnen? Het zijn slechts vragen, maar wie weigert op deze en der gelijke vragen serieus in te gaan, heeft eigenlijk niet zoveel recht om de bestraffende vinger tegen Kreisky en de zijnen op te steken. Intussen moet er een oplossing komen voor de joodse emi granten uit de Sovjet-Unie. Wij menen dat Nederland hier wel een bijzondere taak heeft. Een doorgangscentrum in ons land oprichten betekent sléchts de problemen en gevaren verplaat sen en wie bewijst dat Nederlanders zoveel anders zijn dan Oostenrijkers? Maar Nederland behartigt ook de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie. Daarom zou de Nederlandse rege ring in ieder geval moeten proberen in Moskou een zinniger uitreismogelijkheid voor de joodse emigranten los te krijgen, b.v. een rege'rechte luchtverbinding, verzorgd door een andei land dan Israël of de Sovjet-Unie. Voor het oplossen van de werkelijke problemen in deze kwestie is echter veel meer nodig. schappelijk onderwijs en de wetenschapsbeoefening. Bezui nigingen op het niet-weten- schappelijk onderwijs zouden bereikt kunnen worden door het verminderen van de wachtgelden (op wachtgeld geplaatste leerkrachten inscha kelen nu de klassen kleiner worden), een efficiëntere or ganisatie van het beroepson derwijs (concentratie) en be zuiniging op de kosten van examens, cursussen en ont wikkelingswerk. Daartegeno ver staat als troost dat de liberalen 2,5 miljoen gulden meer willen uitgeven voor de opleiding van de kleuterleid sters en tien miljoen meer voor accommodaties ten be hoeve van de werkende jonge ren. Op Volkshuisvesting moet 120 miljoen worden bezuinigd ten koste van vooral de bouw van de zo broodnodige wo ningwetwoningen. De WD wil het wonin-gwet-bouwpro gramma maar liefst verminde ren met 6.000 woningen die verschoven dienen te worden naar de premiekoopsector, wat de staat 108 miljoen gulden zou schelen. De overige twaalf miljoen moet gepeurd worden uit een zuiniger investerings beleid bij de rijksgebouwen dienst en door de huurharmo- nisatie niet te beperken. Verkeer en Waterstaat, waar al flink op bezuinigd is. kan nog twaalf miljoen lager, al dus het WD-stuk, dat onder het mom van „regionaal be leid" tegelijkertijd twintig miljoen gulden meer wil uit geven voor wegenaanleg in het noorden en oosten van het land. Drastisch zijn tenslotte de voorgestelde bezuinigingen op de CRM-begrotinig, die in de ogen van Wiegel c.s. wel „erg excessief" is gestegen. De WD wil 7 miljoen minder uitgeven voor de kunst, 17,5 miljoen minder voor het jeugdwerk en de volksontwik keling, 31 miljoen besparen door de Wereldomroep uit de luister- en kijkgelden te laten financieren (zonder overigens deze gelden te verhogen) 31 miljoen minder uit te geven voor maatschappelijke dienst verlening en maar liefst viif- tig miljoen door de bijstands- uitkeringsnorm niet op te trekken tot het nettoranni- mumloon- Ook zou nog 76 miljoen bespaard kunnen worden door het ambtenarenapparaat min der sterk te laten groeien. Gelijk met de bezuinigings plannen heeft de VVD in haar tegenbegroting voorstel len gedaan tot vermindering van de voorgestelde verhoging van de belastingdruk. Zo als bekend wil de VVD de infla tiecorrectie voor 80 procent la ten doorgaan, wil deze partij geen verhoging van de inko mensbelasting en de vermo gensbelasting en verzet ze zich tegen de verdubbeling van de fiscale huurwaarde van het ei gen huis. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO —In de afgelo pen 24 uur zijn in Chili negen „extremis.en" doodgeschoten zonder dat zelfs een krijgsraad eraan te pas kwam. Het dood schieten geschiedde op grond van het decreet nummer 24 van de militaire junta, d.d. 12 September, dat voorziet in on middellijke terechtstelling, zonder proces, van een ieder, die na die datum verzet pleegt tegen de strijdkrachten. (Van onze redactie buitenland) REYKJAVIK De IJsland se premier, Olafur Johannes- sOn, heeft gisteren bekendge maakt dat zijn land niet de diplomatieke betrekkingen j met Engeland zal verbreken. Hij zei dat hij een uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot, Edward Heath, voor een be zoek aan Londen had aanvaard. Daar zullen zij dan het visserij geschil opnieuw bespreken. Aanvankelijk had IJsland gedreigd de diplomatieke ban den met Engeland met ingang van vandaag te verbreken, als de Britse oorlogsschepen niet uit de IJslandse wateren zou den wo-rden teruggeroepen. Premier Heath tiet daarop we ten dat deze marineschepen voor woensdag 16.00 uur de omstreden 50-mijlszone rond om IJsland zullen hebben verlaten. Een voorwaarde was dat de IJslandse patrouille schepen de Britse vissersboten met rust zouden laten. Zes mensen zijn onmiddel lijk doodgeschoten in de ar beiderswijk Ba-rrancas, in het zuidwestelijke dee-1 van Santi ago. Een va-n deze doodgescho- tenen was lid van de lijfwacht van president Allen-de. Volgens het secretariaat-ge neraal van het nieuwe bewind, (gisteren erkend door Japan), hadden die zes het vuur geo pend op militairen in uniform, die een huiszoeking verricht ten, De andere drie van de ne gen werden doodgeschoten in de wijk San Miguel, in het zuidelijke dee] va-n Santiago. De drie hadden uit een auto geschoten op een militaire pa trouille. Zij werden bij een wegversperring gepakt en on middellijk doodgeschoten. Het secretariaat-generaal van de huidige Chileense machthebber heeft verder be kendgemaakt, dat Luis Corva- lan, secretaris-generaal van de communistische partij in Chili op het ogenblik door een krijgsraad berecht wordt. Hjj wordt beschuldigd van hoog verraad en kan de doodstraf krijgen. Eerder was melding ge maakt van de veroordeling tot 13 jaar gevangenisstraf van de gewezen directeur-generaal van de kopermijn Chuquica- mata. 1500 km ten noorden van Santiago. De veroordeelde, David Silberrnann, moest zich verantwoorden voor „deelne ming aan feiten, die gevolgd zijn na de staatsgreep van 11 september". Silberrnann moet zich even wel ook nog verantwoorden voor een krijgsraad in Santia go wegens „sektarisme, onbe kwaamheid en vervolging", tijdens zijn beheer van de mijnen van Chuquicamata Ook andere functionarissen van de mijn zijn veroordeeld in de hoofdstad van Peru zijn 115 vluchtelingen uit Chili per vliegtuig aangekomen. Zij hadden de wijk genomen naar de Peruaanse ambassade in Santiago. Het zijn 94 Perua nen, 20 Chiienen en een Cu baan. Bij de Chiienen bevinden zich twee ministers uit de re- gering-Allende: Humberto Mar tones '(landbouw) en Jai me Suarez (binnenlandse za ken). 0 Belgen zijn in de tegenaan val gegaan na de hevige pro testen in ons land tegen de voorgenomen vestiging van een raffinaderij bij Ternaaien. „Hollandais buiten", oftewel „bemoei je met je eigen za ken", heeft een Belg tweetalig laten weten in het Belgische Visé. LONDEN (ÜPI) Driehon derd afgevaardigden van Enge- iands duizenden pub-eigenaars hebben dinsdag besloten geen gevolg te geven aan de aan drang van de brouwerijen eigenaars van de meeste pubs op kerstavond open te blij ven. „Als we sluiten zal niemand van dorst omkomen", zei een van de afgevaardigden. De pub-houders hebben tien jaar geageerd voor een vrije kerstavond te midden van hun gezin. De brouwers hebben zich er altijd tegen verzet. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prijs van Shell-bromfietsbrandstof zal in het begin van 1974 in hele cen ten worden aangegeven. De oor zaak is dat de prijs van één li ter Shellina na 1 januari bo ven f 1,00 komt. De Shell-pompen hebben slechts drie cijfer-vakjes om de prijs aan te geven. Zolang de prijs van één liter Shellina -ra der de gulden blijft is het mo gelijk de prijs in centen met één cijfer achter de komma aan te geven. De prijs bedraagt mo menteel 95,6 cent per liter. Per 1 januari wordt de prijs 99,4 cent. Shell verwacht dat korte tijd later de gulden zal worden overschreden. Shell had aanvankelijk het plan de pompen om te bouwen. Gedacht werd aan de mogelijk heid de benzineprijs per halve liter aan te geven. Bij nader in zien bleek dit ombouwen „tecn- nisch niet zo fijn". Shell verwacht dat andere benzinemaatschappijen binnen kort ook met hele centen zullen gaan werken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie heeft nogal moeite met het zoeken naar „vervangende koffie", nu hij besloten heeft de Angola- koffie uit alle kazernes te ver bannen. Eerst was het pain de Angola-koffie te vervangen door Zuidamerikaanse koffie, maar zowel die uit Brazilië als uit Columbia zijn politiek „be smet". Inmiddels is de VVD-fractie woedend over het Angola-kof- fie-verbond. De fractie vraagt zich bij monde van de fractie leden Keja en Van der Ploeg af, op welke gronden de be windsman tot zijn besluit ge komen is. Zij vinden het be leid van de minister ook selek- tief want produkten uit Oost bloklanden vinden wel (le gaal) gretig aftrek in de krijgsmacht. (ADVERTENTIE) Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen dn blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. Nu vraag ik u. Meldt daar een krant dat ze afgelopen zondag op het NAC-terrein of daaromtrent in Breda NAAKTFOTO'S hebben lopen vérkopen. Jazeker, en dat werd zelfs via schallende luid sprekers aangekondigd door een speaker. Zozo, zeggen we dan. Zou den de sportjournalisten uit de randstad dan beter hebben op gelet dan die van De Stem, die er uiteraard met hun neus bovenop hebben gezeten? Dit zou toch te gek zijn. En inderdaad, dit was te gek. Wat bleek? Er zijn slechts zeer beschaafde en uiterst aangeklede NAC-foto's te koop aangeboden. Het misverstand is waar schijnlijk wel te verklaren. Want stel je eens voor hoe zo'n speaker dat omgeroepen heeft. Dames en heren ex clusieve aanbieding—.prachtige NAAAC-foto's te koop-De op brengst komt ten goede aan de NAC-jeugd. Let vooral op de gerekte Bredase A. En dan, het verschil tussen de C. van NAC en de k van naakt is ook nauwelijks te horen, niet waar. Je ziet maar weer, het blij ven toch ergens buitenlanders, hè, die van boven de rivie ren. Burgerregering in Grieken land: kolonels b.d. Sterk verhaal. Er was eens een soort koning. King Ri chard Milhouse heette hij, en die was zo rijk dat hij behalve zijn dagelijks paleis. Witte Huis noemde men dat, nog drie buitenhuizen had. Hij kon, als hij zin had in een vliegreisje, kiezen uit vijf Boeing 707-toestellen, elf Lockheeds en zestien helikop ters. Er liepen ongeveer 400 man om hem heen, die hem moesten beschermen. Dat kon hij van zijn salaris van iets meer dan 600.000 gulden per jaar natuurlijk niet allemaal betalen, daarom past ende be lastingbetalers bij. Die konden dat best missen, want gewone mensen hebben immers niet zoveel huizen en vliegtuigen nodig. Per jaar waren de men sen ongeveer 250 miljoen gul den aan hun king Richard kwijt. Sterk verhaaltje, hé. De sprookjessfeer heb ik er zelf bij bedacht, maar de nuchtere gegevens komen uit het Ame rikaanse tijdschrift Fortune, dat tot de conclusie komt dat president Nixon van de VS de grenzen van zijn privé-begro- ting ver overschrijdt. Het blad vertelt ook hoe en kele andere staatshoofden rond moeten komen. Premier Tanaka van Japan rijdt van huis naar kantoor in een Dod ge (Nixon heeft meerdere li mousines) en moet gewoon ge bruik maken van lijnvliegtui- gen. De Engelse premier Heath heeft een salaris van 125.000 gulden per jaar plus nog zo'n 19.000 gulden als parlements lid. Maar daarvan moet hij al zijn binnenlandse uitgaven be talen tot en met zijn huis houdster op zijn kantoor in Downingstreet. En Breznjev, zegt Fortune, bewoont een 5 kamerwoning en heeft een zomerverblijf vlakbij Moskou (Het blad ver geet, daf hij ook een aardige „privé"-verzameling automo bielen heeft, maar daarin schijnt hij niet rond te rij den) En met dit kijkje achter de schermen hadden we het weer gehad. Tot morgen. MERIJN BELFAST (AFP-UPI) In het stadje Cookstown in het Noordierse graafschap Tyrone zijn dinsdag acht personen ge wond door het in de lucht vliegen van een geparkeerde bestelauto waarin een bom was geplaatst. De auto ontplofte op een houtopslagplaats, waar een be gin van brand kon worden on derdrukt. Er was geen waarschuwing vooraf gegeven. (ADVERTENTIE) HOLLAND wordteen SKOLLAND Si

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13