liter halfvolle eriliseerde lalvarine 'S110 plaat fie 15. OOGST 5% KLEINER DOOR DROGE ZOMER Werkgevers dreigen regering izellig Londen MINISTERS RUZIËN OVER O.-SCHELDE anu 129 nu 625 li:98nu^Q derijdrop ksnu 11 19 250 gi: jr-duplo ,139 an 2 pakken (236 per stuk Kluizenaar ontdekt in Ede Melkprijs maandag een cent omlaag IJsland stelt ultimatum „Artsen moeten kostenbesef krijgen" Vandaag /A Mr. Van Boven:Kabinet stelt zich teveel achter vakbeweging op Elfduizendste werd Goese klas Gevecht om lijk Allende b I abonnementsprijs OM SLECHTE GEZONDHEID Waarschuwing VUURGEVECHT Gruijters contra Westerterp Benzine op Rijn na aanvaring Operator van Hoechst overleden na bedrijfsongeval 24 r A V r® ■■■■Ml A I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteur: L. Leijendekker I Redactie- en administratie-adres: I jjeuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 I 20,35 per kwartaal: 6,88 per maand I Losse nummers 29 cent lagerstraat 16, Breda Gironummer 1114111 Ita.v. Uitgeversmaatschappij De Stem BV VRIJE VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 26e Jaargang Nr. 3174 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. EDE De politie van Ede heeft in een nauwelijks be- toonbaar pand in de bossen rondom Ede een 81-jarige in valide man aangetroffen. De man heeft verklaard meer dan 50 jaar in het pand als kluize naar te hebben gewoond. In Ede wist men van het bestaan van de man niets af. De bejaarde lag op een geïmproviseerd bed. Er zaten geen vloeren en ruiten in het pand. Er was ook geen licht, gas en water. De man zei Simon Geerling te heten en te zijn geboren in Amsterdam in 1892, Het gemeentebestuur van Ede probeert voor de man een plaatsje te vinden in «en be jaardenhuis DEN HAAG (ANP) De droogte van de afgelopen zo mer heeft op de lichte zand- bouwgronden tot een oogstver- mindering van zeker vier a vijf procent geleid. Vooral mais en bieten op de zand gronden zijn duidelijk achter gebleven. Het ministerie van land bouw meldt dit in zijn naar de stand van begin september opgemaakt oogstbericht. Consumptie-aardappelen zijn door de droogte vroeger en sneller afgestorven dan nor maal, zodat de oogst lager is dan aanvankelijk geraamd was. Bij klei-, zand- en veen- aardappelen zullen de kilogram opbrengsten ongeveer zeven procent lager zijn dan gemid deld de afgelopen vijf jaar. Ook het percentage uitval door slechte kwaliteit is gro ter Vervroegde afsterving heeft ook de oogst van zaaiuien, vooral in het zuidwesten van het land, geschaad. De droogte heeft de weide positie van het vee gemiddeld krap en soms zelfs minimaal gemaakt. In verscheidene ge vallen heeft men het in de wei lopende vee met ruwvoe- der moeten bijvoeren. Suikerbieten op zeer zware kleigronden en op lichte gron den hebben vaak zeer ernstig te lijden gehad van droogte verschijnselen. De oogstver- wachting is daar 39 tot 44 ton per hectare, tegen 47,5 tot 56,5 op de lichte kiel- en zavel gronden. Het suikerpercentage Is, dankzij veel zonneschijn in de zomer en al vroeg begon nen koude nachten. wel hoog. (Van onze parlementaire re- dactie). DEN HAAG Mr. T. Brou wer (56) treedt af als minister van landbouw en visserij. Hij is tot deze beslissing moeten komen vanwege zijn ernstig verzwakte gezondheid, waar door hij niet langer in staat is de zware belasting van het ministerschap te dragen. Het aftreden van mr. Brou wer komt voor politiek Den Haag niet onverwacht. Van het begin af aan heeft het verwondering gewekt dat mr. Brouwer, na alle zware opera ties, die hij heeft moeten on dergaan, de zware ministers post durfde bezetten. Politieke motieven liggen aan het besluit niet ten grondslag. Er is geen sprake van. dat mr. Brouwer bijvoor beeld zodanige bezwaren' zou ■ebben tegen de voorgenomen grondpolitiek van het kabinet- Den Uyl, dat hij daarop beslo ten zou hebben terug te tra den. Niet lang voordat hij in mei jl minister werd, onderging mr. Brouwer een zware hersen operatie. Daarvan was hij zo goed hersteld dat hij na advies van zijn doktoren toch meende het ministerschap te kunnen aanvaarden. Al spoedig echter is in het dagelijkse werk ge bleken. dat de belasting te zwaar was. Overleg met premier Den Uyl en KVP-fractieleider mr. And nessen hebben geleid tot het besluit om af te treden. Totdat een opvolger uit KVP- en agrarische kring is gevonden treedt drs. J. Boers- ma (sociale zaken) op als mi nister van landbouw en visse rij ad interim. De opvolging van mr. Brouwer kost de KVP nogal wat hoofdbrekens. Sinds in kleine kring het voorgeno men aftreden van mr. Brou wer bekend was, is de KVP- top op zoek gegaan naar mo gelijke opvolgers. Dinsdagavond had mr. An- driessen daarover een gesprek met premier Den Uyl. In dat gesprek is nog wel even de mogelijkheid aan de orde ge- v est van interne verschuivin gen binnen het kabinet (Vre- dcling, landbouwspecialist, van defensie naar lanbouw. Wes terterp van verkeer en water staat naar defensie en een an dere KVP'er op verkeer), maar dat is al snel als niet reëel van de hand gewezen. Den Uyl wil Vredeling op de fensie handhaven, de KVP voelt niet voor de bezetting van de defenriepost. (Vervolg op pag. 13). (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Nederlandse ondernemers zijn niet van plan zich te laten vermorzelen tussen de hamer van de vakbeweging en het aambeeld van de gebonden prijzen. Ze willen „voorlopig" nog meewerken aan het komende over leg over een nieuw sociaal akkoord. Maar ze zijn beslist niet van zins zich tegen hun zin over de streep te laten trekken. „Deze regering heeft ons heel weinig speelruimte overgela ten. Wij zitten reeds in een strak keurslijf. Deze regering heeft de partners in het sociaal economisch overleg in een ongelijke startpositie gebracht. Ze heeft zich in de troonrede achter de ver langens van de vakbeweging gesteld. Die vakbeweging wil loons verhoging in centen en procenten. Deze inmenging van de rege ring verhindert vrij en open overleg". Dat zei mr. P. van Boven gisteren in Tilburg. Hij deed dat op een persconferentie en in een zeer kritische rede, waarmee hij de ledenvergade ring opende van het Neder lands Christelijk Werkgevers- Verbond. Onder zijn honderden toehoorders bevonden zich de ministers van Economische Za ken, drs. R. Lubbers, diens col lega van Sociale Zaken, drs. J. Boersma, alsmede de staatsse cretaris van Financiën, mr. A. van der Stee. „Er is op het ogenblik con flict-stof te over in Nederland. Er zijn groepen die proberen die stof in brand te steken. On ze neiging om tot afspraken te komen, wordt door de houding van de regering-Den Uyl ten zeerste verzwakt. Als er geen sociaal akkoord komt, zal deze regering een koekje van haar eigen deeg moeten eten", aldus mr. Van Boven. Het betoog van mr. yan Bo ven bevate een aantal duidelij ke waarschuwingen aan het adres van de vakbeweging en de regering. En een aantal wensen over „knelpunten in ons economisch sociaal bestel. Mr. Van Boven constateerde overigens met bezorgdheid, dat de komende weken voor het on dernemersklimaat in ons ïand beslissend zullen zijn. Reeds nu denken vele ondernemers er aan Nederland met hun bedrij ven te verlaten. Dat onderne mersklimaat is steeds slechter geworden. Als regering en vak beweging het de ondernemers onmogelijk maken om ook voor hen te komen tot een redelijk pakket van maatregelen, zullen de ondernemers géén akkoord sluiten. „Zo wijs ik iedere ver antwoordelijkheid voor de prijs ontwikkeling af, als die losge koppeld blijft van de lonen", aldus mr. Van Boven. De ondernemers gaan open aan het komende overleg be ginnen. Ze zullen taai zoeken naar mogelijkheden voor over eenstemming. Als er ook een uitermate grote matiging komt in de loonvorming, is er een goede kans op een centraal ak koord, aldus mr. Van Boven. (Vervolg op pagina 13) (Van onze parlementaire ppdüpiip) DEN HAAG Ondanks he vig verzet van de zuivel-werk- gevers gaat de melkprijs maan dag aanstaande met een cent omlaag. Na diverse besprekin gen met minister Lubbers (Economische Zaken) gaf het economisch overlegorgaan con- sumptiemelkaangelegenheden (waarin de particuliere en coöperatie melkfabrieken sa menwerken) een verklaring uit, waarin men zich ,met te genzin' akkoord verklaarde met de door het kabinet ge vraagde verlaging van de melkprijs. De zuivelwerkgevers zijn daar alleen maar toe overge gaan in de overweging, dat het kabinet garanties wil verstrek ken voor de toekomst. Het gaat hier niet om een financiële compensatie, waai' de zuivel wel om had gevraagd, maar een technische regeling, 'als volgend jaar april de winter- prijzen weer in zomerprijzen moeten worden omgezet. Het toezeggen van die garantie is doorslaggevend geweest. Als de werkgevers niet akkoord zouden zijn gegaan met een verlaging met één cent, dan zou minister Lubbers onmid dellijk een prijsmaatregel voor consumptiemelk hebben uitge vaardigd. De verlaging van de melk prijs bedraagt exact 0.6 cent per liter. In de praktijk komt het er echter op neer, dat de prijs van melk, karnemelk, vla en yoghurt per hele liter met een cent wordt verlaagd en dat de prijs voor een halve liter melk gelijk blijft. De prijs voor een liter melk bedraagt momenteel nog 71 cent. 0 Een paar beelden van de persconerentie, die president Pompidou van Frankrijk gisteren gehouden heeft. (Zie ook pag. 13) (Van onze redactie buitenland) LONDEN De IJslandse re gering heeft de Britse ambas sadeur in Reykjavik, John Mc- Kenzie, een nota overhandigd waarin Reykjavik dreigt de di plomatieke betrekkingen met Londen te verbreken, als de schepen van de Britse marine niet voor volgende week woens dag 3 oktober uit de door IJs land ingestelde 50-mijlszone woren teruggetrokken. Na een langdurige kabinets zitting heeft de IJslandse rege ring gistermorgen hiertoe be sloten. In Londen, waar gister middag de IJslandse nota nog niet was ontvangen, wilde men nog geen officieel commentaar op het IJslandse besluit geven. De Britse minister van bui- tenlanse zaken, sir Alec Dou glas-Home, heeft gisteren in het V.N.-hoofdkwartier in New York verklaard het „hoogst on rechtvaardig" te vinden als IJs land de diplomatieke betrek kingen zou verbreken, daar de Britse' regering zich steeds bin nen de perken van het interna tionale recht heeft gehouden. VINA DEL MAR (UPI) Matrozen en inwoners van de Chileense stad Vina del Mar hebben vorige week een fel gevecht geleverd om het lijk van president Salvador Al- lende. Dit is gisteren in Chileense maa'inekringen vernomen. Het gevecht vond plaats op de be graafplaats Santa Ines, waar het lijk van Allende in een graftombe is bijgezet. Een groep van vijftien matrozen houdt dag en nacht de wacht bij de begraafplaats. Een Chileense officier ver telde tegen verslaggevers dat „de mensen, als ze wisten waar het graf was, met duizenden zouden toestromen en er zou een nieuwe revolutie uitbre ken". PARIJS (AFP) Bij een vuurgevecht tussen de politie en twee mannen die verdacht werden van overvallen is gis teren een van de verdachten ernstig gewond en later in het ziekenhuis overleden. Groningse ziekenhuisdirecteur laakte systeem vün gezondheidszorg: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Hoe kun nen we iets doen aan de be waking van kosten in de ge zondheidszorg, wanneer noch in de opleiding noch in de praktijk van de meeste artsen ook maar enige aandacht wordt geschonken aan kosten besef. Het hele systeem van de gezondheidszorg is zo, dat de meeste artsen slechts zijn geïnteresseerd in de opbrengst van hun bezigheden. Waar het geld vandaan komt, boezemt hen „ternauwernood belang in", aldus de econo misch directeur van het Gro nings Diaconessenhuis in een inleiding in het kader van de beurs Instrument in Amster dam. De kostenbewaking in de gezondheidszorg vormt, aldus de heer J. van den Boogert, een lastige aangelegenheid. Door hun wijze van behande len bepalen de medici in hoge mate de kosten van een zie kenhuis, terwijl bestuur en di rectie daar nauwelijks enigp invloed ou kunnen uitoefe nen. in feite komt het er op neer, aldus de heer v.d. Boogert, dat een huisarts het beste af is als hij zo veel mogelijk patiënten naar pecialisten verwijst (dan krijgt hij toch zijn geld, ter wijl lvij er niets voor hoeft te doen). De specialist verdient het meeste als hij de doorver wezen patient in het zieken huis opneemt en tenslotte is het ziekenhuis exploitatie- technisch het meest er mee gediend, wanneer alle bedden vol is. Het is dan ook niet verwon derlijk dat er op die manier niet zo gek veel komt van een efficiënte behandeling van de patiënt, aldus de heer v.d. Boogert. Men kan pas echt iets aan verlaging van de kosten van het ziekenhuis doen, als er wezenlijke veranderingen komen. Thans is het zo, dat van een gemiddelde verpleeg- prijs van 140 gulden per dag slechts 28 gulden beschikbaar is om er iets mee te doen. De rest is bepaald door salaris kosten en rente en aflossin gen. Over die wezenlijke veran deringen wijdde drs. J. Krnyt, directeur van het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde uit. Hij pleitte voor een planma tige structuur van de gezond heidszorg, waarin het beleid door de centrale overheid wordt bepaald en de uitvoe ring in regionale organisaties wordt geregeld. „Honderden deskjndigen hebben nu inmid dels gewezen hoe het moet," zei hij. „Het stadium van het praten en het meepraten moet nu maar eens voorbij zijn. De centrale overheid zal duidelij ke uitspraken moeten doen over hoeveel de gezondheids zorg mag kosten en hoe hoog (of hoe laag) het minimumni veau van verzorging en behan deling mag zijn". VEEL WIND Aanvankelijk regen. In de loop van de dag op klaringen vanuit het westen. Plaatselijk een bui. Harde tot storm achtige zuidwestelijke wind. Maximum tempe raturen omstreeks 16 graden. -p STAD EN STREEK Vormingswerk op nieu we leest geschoeid. Pagina 3. Verdwijnen ophaalbrug maakt tongen los. Pagina 5. BINNEN- EN- BUITENLAND Ooievaars sterven wel licht uit. Pagina 13. KUNST EN CULTUUR Bourgondische kunst in Mechelen. Pagina 15. SPORT Engeland krijgt het moeilijk tegen Polen. Pagina 17. 0 Westerterp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gang van zaken met betrekking tot de Oosterschelde heeft geleid tot een meningsverschil tussen de ministers Gruyters (ruimtelijke ordening) en Westerterp (ver keer en waterstaat). Inzet van het „conflict" is de vraag of de beslissing over het al dan niet afsluiten van de zee-arm moet worden verheven tot „planolo gische kernbeslissing". Gruyters vindt van wei en ijvert daar ook voor. Als Gruyters zijn zin krijgt betekent het, dat de beslissing over de Oosterschelde onder worpen wordt aan een inspraak procedure (zoals die in de toe komst ook bij de tweede lucht haven en Markerwaard zal worden toegepast), waarin de Tweede Kamer 't laatste woord krijgt. Westerterp is tegenstan der van dat idee en vindt dat het kabinet een beslissing moet nemen, nadat de commissie- Klaasesz klaar is met haar on derzoek. In Gruyters' visie zal de re gering echter niet verder kun nen gaan dan het kenbaar ma ken van een beleidsvoornemen (al of niet afsluiten) waarover de raad van advies voor de ruimtelijke ordening (die een openbare hearing kan houden) en in laatste instantie de Twee de Kamer beslissen. Gruyters DUESSELDORF (DPA) Bij een aanvaring tussen twee Nederlandse binnenschepen op de Rijn bij Wesseling (West- Duitsland) zijn 50.000 liter benzine in het water gevloeid. (Van een onzer verslaggeversl MIDDELBURG BEVER WIJK Gisteren is in het Rode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk de 37-jarige S. de Wispelaere uit Oost-Souburg overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval, dat zich vorige week bij Hoechst-Vlis- singen heeft voorgedaan. De heer De Wispelaere was als operator in dienst bij werkzaamheden aan een onder druk staande leiding, waar door fosforhoudend water vloeit, schoot door nog onbe kende oorzaak een slangkoppe ling los. De heer De Wispelae re liep ernstige brandwonden aan armen en benen op. Hij werd direct overge bracht naar het Bethesda-St. Jozef ziekenhuis te Vlissingen, waar hij de eerste behandeling ontving. Daar achtte men het beter dat hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk werd vervoerd, waar men gespecialiseerd is in de behandeling van brandwon den. Na een aanvankelijke voor uitgang in de toestand van de heer De Wispelaere deden zich complicaties voor, die leidden tot een infectie, welke de doodsoorzaak van de heer De Wispelaere is geworden. Hoe het mogelijk was dat de slangkoppeling losschoot, is niet bekend. De heer De Wis pelaere zelf heeft imen niet diepgaand kunnen ondervra gen. De Arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. 0 Gisteren heeft de Watermaatschappij Zeeland de elfduizendste bezoeker ontvangen op haat tentoonstelling Zoet water voor de Delta, een groeiend probleem". Zoals bekend wordt deze ten toonstelling gehouden in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. De elfduizendste bezoeker was niet één persoon, maar bevond zich onder de groep leerlingen van de vijfde en zesde klas van de H. v. d. Veenschool uit Goes, die gistermorgen een bezoek bracht aan de W.M.Z.-expositie. Daarom werd besloten alle leerlingen te trakteren. Na de rondleiding en de vertoning van de film „Delta-Water", ontving de begeleidende leerkracht G. J. van Liere een boekwerk. „Dorst in de Delta" getiteld, en voor de klassen een geschenkenbon uit handen van de heer J van der Scheer van de afdeling public relations van de watermaalschappij. De leer lingen kregen allen bovendien een sticker en een appel.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1