TOP-SHOW CONCOURS IN MIDDELBURG Zeeuwse confessionelen doel bewust naar samenwerking J. W. PETERS 40 JAAR AMBTENAAR GENTLEMAN IN RODE BROER IN DE ABDIJ Centrale voldoet aan eisen SPD-Zeeland bij minst bedeelden WOORD IS NU AAN AFDELINGEN EN STATENKRINGEN 0 1 Q«lsp4el eleku/nika HI-FI STEREO Sluiting Yredestein Gent opgeschort stad streek 1 [oei weer WEDGWOOD De Vos- Eggermont B.V. AXELAARS WONNEN TV-QUIZ Koewacht Sas van Gent mist twee kunstexposities Kenia heeft behoefte aan kennis Oestercultuur Vijf punten S130RTHAL SOUBURG DICHTER BIJ KANAAL NADEEL VOORZITTER REACTOR COMMISSIE: BRILJANT 1 Zaterdag 22 september 1973 ilsche diensten iRTSEN. lburg en Oostburg, Dok- r. Loose, Nieuwstraat 53 Oostburg, tel. 01170__ Dokter Schiltman, teL b.g.g. 01157—1451. iet, Hoofdplaat en Ijzen- t, Dokter A. Lievens -sstraat 6 te IJzendijke' >1176—266. Ie en Nieuwdorp, De itijk van dokter Kiviet It waargenomen door er Gelderblom te iwlorp, teL 01196-. ns en Groede, Dokter v. Maas te Breskens, teL 2-1466- ad, Retranchement, Sluis Zuidzande, Dokter de jer te Sluis, tel. 01178 egen, Hoedekenskerke eerenhoek en Ovezande| praktijk van de huisart- J. Geildof, J. Kole en S. itmann wordt tot maart- jchtend 8.00 uur waarge en door dokter H. irtelé Werrilaan 43 te's- renhoek, tel. 01405— Dokter J. Deen, Val- ilotlaan 30, teL 4373, Philippine en Sluiskil, ter M. Hofstee, Juliana- at 10 te Hoek, teL 41345. Dokter J. Niesten, teL terzande, Dokter J. ter g, Groenendijk 52 te itenisse, tel- 011481377. maandagmorgen 8.00 .'lburg. Dokter A. Boer- kel, Noordweg 214, teL (zaterdag) en dokter Reyerse, Seisweg 29, teL i (zondag). rswaal, Dokter P. Alle- ,i te Kruiningen, teL 101566 voor de dorpen isweert, Kruiningen en seke. Dokter J. Kamps rtilland-Bath, tel. 01135 voor de dorpen Krab- dijke, Oostelijk, Waarde tilland-Bath. ■an Gent e.o., Dokter F. ■laert, Oostkade 19 te Sas Gent, tel. 1366. (ansteen, Koewacht en ige, Dokter Melchers, tót 16—327. uzen, Dokter H. van k, Mich, de Ruytersingel 1. 01150—4000. agen, Dokter A. van Dijk, 3459 (tot zaterdag 24.00 en dokter G. de Greef, 2121 (van zaterdag 24.00 tot zondag 24.00 uur), laartsdijk, 's H. Arends- ke en Heinkenszand, :ter H. van Maa-nen te nkenszand, teL 01106— 1. slag, Dokter C. Verboom, ilsestraat 2, tel. 1377. )ARTSEN Vlaanderen. Tandarts J. re, Hemelstraat 12 te St. steen, tel. 01140—2084 :erdag van 10.0010.30 18.0018.3C uur, zondag 12.00—12.30 uur). Vlaanderen, Tandarts N. ssen te Aardenburg, tel. 711380 (zaterdag en dag van 12.0012.30 )- eren, Tandarts C- West- r, Loskade 21 te Middel- g, tel. 01180—6694 (za- lag van 9.0010.00 uur. dag van 11.0012.00 )- N. Beveland, Tandarts Hendrikser, Lepelstraat 6 Yerseke. tel. 01131—1313 terdag en zondag van 10.00 uur). ENARTSEN. en Zaamslag, Dokter C. ;ouw te Axel, tel. 01155 1. i Z- Beveland, Dokter M. -else te Heinkenszand, 01106—1290. Vlaanderen, Dokter H. v. Vijver te IJzendij'ke, teL 16—1388. VERPLEGING, inburg, Cadzand, Oost- g en Sluis, Zr. Derksen Zuidzande, tel. 01170 ;k, en ;ken an ier, 01158 uzen HEKEN. Goese apotheek, Apotheek A. Rin- Lange Delft 133, tel. Ha ngen, ine liet. Breskens, Groede, >fdplaat, Schoondijke en i-ndijke, Zr. Schilders te -skens, tel. 01172—1350. outsdijk e.o., Zr- M. Ho- boom, wijkgebouw Groe- Kruis te Ellewoutsdijk, 01104—259. Zr. T. Coomans, teL Axel en Zaamslag, Zr. Geleyn-se, Oosterstraat 2 ixel tel. 01155—1885. Sluiskil en Philippine, Villerius, Rozenlaan 5 te tel. 01154—1495. Hontenisse, Zr. Ver- tel. 01142—344. Gent, Zr. J- van Dors- Beneluxstraat 128, J—1916. i, Zr. D. Hobbel Van n-bergenlaan 67, tel. 3. ke, Kruiningen en Hans- :rt, Zr. C. Grootendorst Kruiningen, tel. 01130 teL k. ïlburg, ng, 3. uzen. Apotheek m, tel. 2060. Apotheek D. v. <J. Mulder, Singel 9, teL (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ter gele genheid van het 40-jarig be slaan van het trompetterkorps Juliana te Middelburg wordt vandaag (zaterdag) op het sportpark Nadorst te Middel burg een nationaal Top-show- fonrours van de NFOM gehou den. Niet minder dan 23 muziek gezelschappen uit het gehele land nemen aan dit concours, dat om halftwaalf begint deel. Voor de aanvang van het concours is er op het stadhuis van Middelburg een ontvangst van de deelnemers, die wordt gevolgd door een défilé van alle gezelschappen langs het bordes van het gemeentehuis waar burgemeester P. A. Wol- ters deze muzikale parade zal afnemen. Dat zal om circa tien uur gebeuren. Het eigenlijke concours duurt tot in de vroege avohd. Om 17.45 uur wordt op het concoursterrein een totaal-pre sentatie van alle korpsen ge geven, waarna de prijsuitrei king volgt. In de eredivisie treden tij dens dit concours bekende korpsen op, zoals de showband Crescendo uit het plaatsje Opende in Groningen, het tambour- pijper- en trompet terkorps Beatrix uit Hilver sum, het tambour-, trompetter en pijperkorps Excelsior uit Delft, en het Kamper Trompet terkorps. De deelnemende Zeeuwse ensembles zijn: „Jonge Kracht" uit Kapelle-Biezelin- ge, het juniorenkorps „Johan Friso" uit Middelburg, en ui teraard het jubilerende „Julia na" eveneens uit Middelburg. De korpsen zijn ingedeeld in een jeugddivisie, een tweede en een eredivisie. De deelne mende gezelschappen worden op tien verschillende facetten door een deskundige jury be oordeeld. Elk optreden van de gezelschappen duurt circa tien minuten. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Vlissineen heeft vriidae het 40 jaar ami nar ziin van gemeentesecretaris J. W. Peters gevierd. Burge meester drs. Th. Westerhout van Vlissingen, die sinds anderhall jaar met de secretaris samenwerkt, zei de heer Peters op veler lei gebied te bewonderen. Maar wat hem vooral heeft getroffer éde belangstelling die hij voor alle mensen waarmee hij samen werkt aan de dag legt. Van de zorgen voor de leden ia.. B. en W. een moeilijke veelomvattende taak heeft hij i;ch enorm gekweten. Het oudste gemeenteraadslid de leer J. J. Kempe die in ver band met zijn raadswerk veel contact heeft, met de heer Pe rns kon het niet nalaten de secretaris zij het op humoristi sche wijze enkele speldeprik- 'sen toe te dienen. Ondanks dat noemde hij de heer Peters ten man die door zijn inzet een duidelijke invloed heeft gehad op het totale gemeente lijke beleid. De locosecretaris de heer ,T. Geluk en de heer D. Stam die camens de hoofden van dienst roemden de grote colle gialiteit en de kundigheid van ie heer Peters. En de burge meester van Goes mr. F. Huber leed dit namens de vereniging van Nederlandse Gemeen- :tn. De jubilerende gemeentese- ::etaris zei in zijn dankwoord lat hij veertig jaar geleden bij aeval als volontair op de ge- Vooruitzichten voor zondag a maandag, opgesteld door iet KNMI op vrijdag om 18.00 Koel weer met enkele bui- Weersvooruitzichten in cij- irs gemiddeld over Neder- aud. Voor zondag: aantal uren m: 0 tot 6; min. temp: van •ngeveer normaal tot 3 graden '■der normaal max. temp: 0 tot 3 graden onder nor mal: kans op een droge peri- [fe van minstens 12 uur: 70 'ocent; kans op een geheel 'oog etmaal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren "o: 1 tot 7; min. temp: van "geveer normaal tot 4 graden, onder normaal; max. temp: hn 0 tot 4 graden onder nor- kans op een droge peri- -- van minstens -12 uur: 80 docent; kans op een geheel "°og etmaal: 50 procent. meentesecretarie in Tiel recht is gekomen. Nooit hei. spijt gehad over die stap die bepalend is geweest voor mijn loopbaan. In de vijftien jaar die de heer Peters gemeente secretaris is geweest van Vlis singen heeft hij met drie bur gemeesters samengewerkt. Hij zei het altijd een voorrecht te hebben gevonden in zo'n fijne collegiale afeer zoals die in het Vlissingse stadhuis heerst te mogen werken. De heer Pe ters kreeg veel cadeaus en bloemen aangeboden- I Hoofdstraat 16 St. JansteénHulst Tel. OlMO. 2491 P (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 HULST Tel. 3558, b.g.g. 2209 (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Een vertegenwoordiger van de raad van bestuur van het ban denconcern Goodrich-V rede- stein heeft gisteren tijdens een onderhoud met de betrokken vakbonden in Bunnik toege zegd dat de voorgenomen slui ting van de Vredesteinvesti- ging in het Belgische Gent (150 man personeel) voor on bepaalde tijd is opgeschort. Aan het gesprek in Bunnik werd deelgenomen door vak bonden uit Nederland, Belgie en Duitsland. In deze landen heeft Vredestein vestigin gen. Konstanz 309 -2. niei- fif 210 plus 2, Straatsburg j- -6. Plittersdorf 329 -7 |J«au 386 onv„ Plochmgen l'5 Plus 2. Mannheim 192 plas 'Sttinbach 116 plus 4, Mainz P B.ngen 90 -6. Kaub 120 Trier 232 -2, Koblenz 123 Keulen 74 plus 7, Runrort P -■■ Lobith 839 -2. Panner- Kop '816 -2, Nijmegen P-b IJsselkop 794 -1, Eetde I sel 318 -3, Deventer '95 I Monsi.i 5440 onv„ Borg den 3800 onv., Belfeld 1086 Grave beneden de sluis 501 Morgen, zondag 23 sept. J.'jjji'gen op Zoom 0.27 1 Sjansweert 12 16. «neuzen 11.46. Vlissingen 11.21 en 23.58. J jjemeldinge 0 17 en 13.00. I Jaandag 24 sept. I, Berj 1*12. gen op Zoom 143 en jjansweert 1.00 en 13.22 I J^rneuzen 0 28 pn 12.50. S'ssmgen 12 24 i ™emeldin,ge 1.33 en 14.02. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De heer en me vrouw Van Dongen uit de Troelstralaan in Axel hebben gisteravond getriomfeerd in het televisieprogramma Zeven sprong een door Jan Theijs en Willy Dobhe gepresenteerd spel van de Tros. Na een langzame start kwam het Axelse echt paar met een goede theorieron- de en een eerste plaats bij de fietswedstrijd op kop te liggen, een plaats die verder met suc ces werd verdedigd. Het echt paar Van Dongen won met de wedstrijd een k!euren-t.v., een set koffers en een reis van 2400 kilometer. EMM In verband met de afwezigheid van vele muzi kanten. die zaterdagmorgen in pk>egendienst werken, is het voor de fanfare EMM uit Koe wacht onmogelijk om mede werking te verlenen aan de vandaag in Axel te houden dodenherdenking. WeWl zal de fanfare uit Koewacht aanwe zig zijn hu krs''«'egging nm Ihat - ii 15.30 uur aan het Poolse Kruis. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het ge meentebestuur van Sas van Gent en de directeur van de Zeeuwse culturele raad. de heer H. Koch zijn niet tot overeenstemming gekomen over de datums waarop een ten toonstelling van Rotterdamse kunstenaars en de expositie van de Zeeuwse kunstcollectie in Sas van Gent gehouden zouden kunnen worden. Aanvankelijk zou de ten toonstelling van Rotterdamse kunstenaars in september in Sas van Gent ingericht wor den en daarna (in december) in Rotterdam. De Rotterdamse kunststichting gaf er echter de voorkeur aan deze expositie in september in de Maasstad te houden. Een voorste] van de heer Koch aan het Sasse ge meentebestuur om de tentoon stelling van Rotterdamsê kun stenaars te verplaatsen naar december of januari is door Sas van Gent verworpen, om dat men teveel concurrentie vreesde voor de in december of januari te houden tentoon stelling van foto's over Sas van Gent. Het gemeentebestuur heeft de Zeeuwse culturele raad la ten weten gezien de gang van zaken, geen prijs meer te stel len op de tentoonstellingen van de Rotterdamse kunste naar en van de Zeeuwse kunstcollectie in Sas van Gent. Ir. H. de Bruin: (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Men is in Ke nia enthousiast voor de oester cultuur. Maar hoe moet je dat aanpakken. Men heeft er be hoefte aan kennis. Destijds is hieromtrent een aanbod geko men vanuit Yerseke maar toen was er geen geld beschikbaar. Dat is er nu wel"- Dat wist tijdens het bezoek van de Ne derlandse landbowuattachés aar, Reimerswaal ir. H. de Bruin te vertellen, die gestati oneerd is in Nairobi (Kenia). Desgevraagd zei de heer De Bruin, dat men in Kenia mo menteel zeer goed de hulp zou kunnen gebruiken van 1 of 2 mensen, die praktische erva ring hebben met de oestercul tuur. oe de komst van deze mensen, mogelijk uit Neder land, georganiseerd zou moe ten worden, kon de heer De Bruin ook niet meteen zeggen Misschien moest dit lopen via het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. Hij wilde alleen in Yerseke op de be hoefte van Kenia wijzen, ge zien het feit dat in Yerseke „ele praktische deskundigen waren die wellicht noodge dwongen de oestercultuur zou den moesten uitstappen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De hoogste beleidsorganen van de Zeeuwse „confessionele drie" (KVP, CHU en ARP), heb ben elkaar tijdens een in Goes gehouden vergadering ge vonden op een samenwerkingsprogramma, dat uit vijf concrete punten bestaat. Enkele van die punten vormen op zichzelf weer aanzetten 'voor een verdergaand, gezamenlijk optreden in de toekomst. De vijf punten, die 35 ver antwoordelijke figuren donder dagavond eon amore hebben aanvaard, zijn voorbereid door een stuurgroep, bestaande uit voorzitters en secretarissen van de regionale partijbesturen van de confessionele drie, als mede de voorzitters van de betreffende statenfracties - te zamen negen man. De voor stellen van deze groep zijn in hun geheel door het topkader van de partijen overgenomen. In de komende weken worden de afspraken aan de mening van het grondvlak, in dit ge val de plaatselijke afdelingen en de kieskringen voorgelngd. Omdat de drie partijen, wat hun relaties tot dit grondvlak betreft, niet op dezelfde wijze zijn georganiseerd, zal er met het overleg met de achterban wel zoveel tijd gemoeid zijn, dat er van het ideaal van een confessionele lijst voor de sta tenverkiezingen 1974 niet veel terecht kan komen. De inten tie om tot een lijst te komen is echter wel heel duidelijk gedemonstreerd en in de prak tische provinciale politiek is er bij tal van gelegenheden al sprake van het trekken van een lijn, zo zegt de heer Wilderom, secretaris van de Zeeuwse KVP. De confessionele drie gaan de statenverkiezingen tege moet volgens een lijn die door de volgende vijf afspraken wordt gemarkeerd: De lijsten van de KVP, CHU en ARP worden verbon den. Dit houdt in dat de par tijen als vanouds hun eigen lijsttrekkers en kandidaten aan de kiezer presenteren. De aanduiding bovenaan de lijst geeft echter aan met welke confessionele partners wordt samengewerkt. Er wordt een verkiezings team uit en ten behoeve van de confessionele drie gevormd welk team de propagandacam pagne gaat coördineren. Er wordt een gezamenlijk confessioneel programma op gesteld, waarin concrete Zeeuwse problemen, voorzien van een duidelijk door de drie partijen ingenomen standpunt, worden opgesomd. Zo weet de kiezer straks duidelijk hoe de drie denken over b.v. de vaste oeververbinding. de streek plankwestie Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. de Oosterschelde enz. Een programmacommissie (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Met ingang van a.s. maandag ligt op de afdeling Fuirtitelijke Ordening van het Vlissingse stadhuis het plan-Koopmansvoetpad II een maand lang ter inzage. Dit plan regelt de bestem ming van een gedeelte van de gronden, gelegen tussen het Koopmansvoetpad en het ka naai door Walcheren. Te zamen met het plan Koopmansvoet pad I voorziet het in een be hoefte aan sportterreinen, on der meer voor de bouw van een sporthal en de aanleg van een aantal tennisbanen en korfbalvelden, met bijbehoren de parkeerruimten. Tegen de oorspronkelijke si tuering van de sporthal in het plan Koopmansvoetpad 1, werd door een aantal bewo ners van nabijgelegen wonin gen bezwaar gemaakt- De gemeenteraad stelde daarna het plan vast met uit zondering van het gedeelte waarop de sporthal, de tennis velden en de parkeerterreinen waren aangegeven. In het nieuwe plan nu is de plaats van de sporthal zo dicht mogelijk naar de kant van het kanaal gekozen, waardoor het uitzicht van de bewoners zo min mogelijk wordt gehin derd. gaat op korte termijn aan het werk. De bes-taande stuurgroep, die het resultaat van donder dagavond heeft helpen voorbe reiden, wordt omgevormd tot een basis voor een CDA-Zee- land (Christen-Democratisch Appel). Dit CDA zal onder andere voorstellen tot samen werking bij de komende ge meenteraadsverkiezingen uit werken. De verkiezingscampagne wordt in onderlinge samen werking gevoerd. Het streven is dat op elke verkiezingsbij eenkomst van een der partijen ook vertegenwoordigers van de parterpartijen aanwezig zijn. Fracties De bestuursorganen van de confessionele drie hebben een oproep aan hun statenfracties geformuleerd om te streven naar een op elkaar afgestemd beleid en integratie van de werkzaamheden. Daarmee is men al lange tijd doende, zo als blijkt uit het gezamenlijk beraad van de fractievoorzitter en hun gedeputeerden voor el ke statenvergadering en zoals ook merkbaar is in de staten vergaderingen zelf. Daarin wordt steeds vaker namens de drie confessionelen door een spreker het gezamenlijk standpunt vertolkt. CHU-fractievoorzitter P-G. v.d. Bosse is blij over het feit dat de reeds bestaande samen werking nu als het ware een formele achtergrond krijgt door de donderdag g emaakte afspraken. Hij heeft wat dit betreft de voorzitters van de KVP en ARP-fracties aan zijn zijde. Volgens de heer v.d. Bosse zijn wrijvingen uit het verleden, opgewekt tijdens de zogenaamde PZEM-affaire, op dit moment voorgoed verleden tijd. KVP-secretaris Wilderom verwacht dat de samenwer king in de praktische Zeeuwse politiek sterke impulsen zal krijgen als de landelijke pa- rallelen van confessionele sa menwerking vorm gaan aanne men.' Het beslissende woord is nu, zo zeggen woordvoerders van alle drie confessionele partijen aan de afdelingen en statenkringen, die op de in principe gekozen lijn van hun besturen moeten afstemmen. Verschillend Regionaal is de gezindheid verschillend. In sommige regi o's zou men graag sneller en met weidsere perspectieven voor confessionele eenheid willen werken - in andere is men wat behoudender. „Het lijkt wel op de oecumene", aldus een KVP-woordvoerder. „De een wil bliksemacties, de ander is bang dat het paard op hol slaat. Een juist beleid kiezen tussen die twee uitersten, dat zal ook in de politieke samenwerking gaan gebeuren". Hoopgevend is, dat de hoogste bestuursorganen van de drie partijen in de provincie, unaniem de vijf sa- menwerkingspunten hebben aanvaard. 'iiSsijHB Pieter Lodewijk Tak Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG —In het gebouw Abdij 11 te Middel burg wordt van 22 tot en met 28 september een kleine expositie gehouden, die is opgebouwd rondom een mar kante figuur uit de beginja ren van het socialisme in Nederland. Deze figuur, die op bijgaande ioto staat afge beeld. is Pieter Lodewijk Tak, zoon van een Middel burgse bankier en schijnbaar voorbestemd om deel te gaan uitmaken van het regenten dom van zijn tijd. Hij leefde van 1848 tot 1907. Tak, die van het goede le ven hield en dit ook graag anderen gunde, is de hoofd persoon van een boek, ge schreven door dr. G.W.B. Borrie. Ter gelegenheid van de verschijning van dit boek heeft het documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied de tentoonstelling ingericht. Dat gaf tevens de gelegenheid om beelden en documenten uit een bewogen tijd, waarin Tak als journalist en politi cus een belangrijke rol heeft gespeeld, onder de aandacht van het publiek te bren gen. Op die wijze komt een tijdperk weer tot leven. Een tijdperk, dat gemarkeerd wordt door een wereldhisto risch gebeuren, namelijk de verschijning van het commu nistisch manifest (1848) en de eerste doorbraak in de vaderlandse politiek van het socialisme. In het jaar van Taks overlijden (1907) trok ken bij de toen gehouden gemeenteraadsverkiezingen honderd SDAP-vertegen- woordigers de raden bin nen. Tak. die pas in 1899 als geregistreerd socialist tot de SDAP was toegetreden, heeft juist in de gemeentepolitiek zijn grootste kracht Kunnen ontplooien. Hij weet zijn late toetreden tot de partij aan het feit dat hij moeilijk kon loskomen uit de klasse van de gegoede burgerij waarin hij was geboren, maar ook aan de hem ingeboren hang naar vrijheid- die de beko ring van een partijloos be staan maar moeilijk kon weerstaan. Hij torste het nadeel van zijn duidelijke komaf uit het regentengeslacht met zich mee, doch vond de weg naar de hoofden en harten van vele duizenden door de ga ven die niet aan klasse of godsdienst gebonden zijn: betrouwbaarheid, evenwicht en eenvoud. Dat waren de eigenschappen, die de arbei ders aanspraken en waarin zij zichzelf konden herken nen. De invloed van Tak op het politieke en culturele leven van zijn tijd is zeer groot geweest. Hij leeft in de ge schiedenis van de vaderland se journalistiek voort als de hoofdredacteur van het beste culturele blad, dat ooit in Nederland is verschenen: De Kroniek. ,,Een gentleman in een ro de broek," zo noemde J. Veth (die hem op de hier afgebeelde wijze portretteer de) deze van eerzucht ge speend. maar oprechte fi guur. De tentoonstelling, die als titel de typering van Veth heeft overgenomen, duurt slechts een week. Zij is geopend van 10 tot 17 uur, met uitzondering van zondag 23 september. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zoals wij reeds hebben gemeld heeft de commissie reactor veiligheid toestemming ge geven om de kerncentrale- Borssele op vol vermogen (477 megawatt elektrisch) te laten werken. De be- trouwbaarheidsproeven, die op verschillende belasting niveaus gedurende drie en een halve maand zijn geno men, hebben aldus de voorzitter van de commissie- reactorveiligheid ir. C. J. Daatselaar, het vertrouwen gewettigd dat de centrale voldoet aan alle veiligheids eisen die men er aan kan stellen. Er is geen enkele beperkende voorwaarde ge formuleerd. De commissie heeft, zoals wij in het verleden reeds heb ben gemeld, zeer veel aan dacht besteed aan het automa tische programma dat via de computer het zogenaamde noodikoelsysteem in werking moet stellen, ingeval èr in het primaire gedeelte van de cen trale iets mis zou gaan. Er waren, in de programme ring van het noodkoelsysteem, aanvankelijk verschillen tus sen Amerikaanse en Europese reactors. Hangende de uitslag van praktijkproeven, mochten verschillende Amerikaanse re actors op niet meer dan 80 procenit van hun capaciteit draaien. De reactor in Borssele Is, aldus de commissie-reactorvei- ligheid, niet aan deze 80-pro- centlimiet gebonden, omdat het beveiligingssysteem zo is geprogrammeerd dat men van een absolute beveiliging kan spreken. Het hoofd van de kerncen trale Borssele, ir. A. Tiktak zei ons dat de toestemming om de reactor op vol vermogen te brengen, niet betekent dat vanaf gisteren de Centrale per manent op volle toeren is gaan werken. Er staan tijdens de lionderd-procents-periode nog verschillende experimenten op het programma, waaronder drie afschakelproeven. De re actor en de bijbehorende elek triciteitscentrale doen pais hun „eindexamen" tijdens de zoge naamde SEP-proef, tijdens welke de centrale onder alle, in de praktijk denkbare om standigheden wordt uitgepro beerd. Daarna, en dat zal over en kele weken zijn, gaat de kern centrale Borssele voor de duur van circa een jaar regelmatig aan de elektriciteitsproduktie deelnemen, waarmee er tijd vrijkomt voor de revisie van de conventionele centrales in Zeeland. Daarna wordt de kerncentrale tijdelijk uitge schakeld voor Tiet vervangen van de splijtstofelemen-ten. (ADVERTENTIE) flonkerende praeht in vele facetten JUWELIER-HORLOGER (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De soci aal-psychiatrische dienst in Zeeland behoort, wat zijn per soneelsbezetting betreft, tot de minst bedeelde in ons land. In slechts een provincie heeft men, zo is uit een onderzoek gebleken, een nog slechtere personeelsbezettihg dan Zee land. Behalve de te geringe bezet ting met personeel kampt de sociaal-psychiatrische dienst ook nog met de omstandigheid dat het moeilijk is bekwame mensen naar Zeeland te krij gen, als er vacatures moeten worden opgevuld. De harde cijfers tonen aar dat de SPD roeit met veel te korte rie men. Per verpleegkundige in de sociaal-psychiatrische sector moet. men begeleiding bieden aan 378 patiënten gemiddeld Een vuistregel uit de gezond- heidsnota-Kruizinga leert, dat een verpleegkundige ge acht mag worden 75 tot 100 patiënten te kunnen verzor gen. „Onder deze omstandighe den doe je niet veel anders dan brandblussen en kom je aan de wezenlijke dingen, zo als hulp aan de cliënt en zijn omgeving in hun interactie met elkaar, nagenoeg mei toe", zegt dokter F. J. M Smulders, directeur van de SPD-Zeeland. Voor 1973 had de SPD twee extra verpleegkundigen aange vraagd, die alleen al nodig zou den zijn geweest voor de selec tie op de urgentie, en voor de eerste hulp aan geestelijk ge stoorde bejaarden De zieken fondsraad hëeft deze uitbrei ding echter niet goedgekeurd wegens geldgebrek. Ook een verpleegster voor een nog op te richten afdeling jeugdpsy chiatrie kon. wegens het be perkte budget, met aangesteld worden. Het werk van de SPD. de medisch opvoedkundige hu reau*. de l.OV <cht. en en de bureaus voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden neemt van dag tot dag toe, doch te gelijkertijd wordt de hulpver lening aan de cliënt ingewik kelder. In plaats van alleen de hulpvragenden te heipen. wor den meer en meer ook diens familie en werkmilieu in de beschouwing betrokken, aldus 1 (ker Smulders. Het jaarverslag over 1972 v'an het Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezond heid. waarvan de SPD deel litmaakt. !aat, zien dat in zes jaar tijd het aantal patiën ten-cliënten is gestegen van 971 tot 1984 terwijl het aantal vaste medewerkers toenam van 11 tot 20.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3