kser rkster Chileense kopermijnen kser ZEN krijgen nienw statuut pente eis voor lauffeur onsielukshus Clandestiene schatgraverij Reimerswaal Duits tijdschrift oorzaak biechtschandaal t „Help de dokter verzuipt" Departement weet geen verklaring \NDERE GRONDWET IN DE MAAK Bonden overwegen klacht bij SER tegen Vredestein Shell in proces met Vrij Nederland Protest PSP tegen behandeling Russische dissidenten DE DOOD VAN DE ARDENNER HAM 10 cent voordeel op gezinsfles binnenland buitenland M BEDRIJF: commentaar Lee werelden haotisch prijsbeleid Vijf miljoen voor Drentse bossen Grondwet Mevrouw Allende Missie Progressieve drie uit Tilburg tegen Kalkar Erkenning Zeeuwse gonorroea-cijfers Grigorenko uit psychiatrische inrichting Tijdelijk: Lrdag 22 september 1973 jUIENCHEN (KNA) Het lurtsbisdom Muenchen heeft Westduitse persraad ver- |J(ht een onderzoek in te stel- naar de journalistieke Jjrkwijze van enkele redac- |iren van het tijdschrift hsmin". Kardinaal-aartsbis- dop Docpfner van Muenchen (,lt het tijdschrift verweten, Jthet zich van methoden be- W, welke door alle welden- Lde mensen moeten worden Loordeeld. janleidiitg tot deze verkla- ,-jen van kardinaal Doepf- C voorzitter van de West- Dtse bisschoppenconferentie, [een artikel dat „Jasmin" in zijn gisteren uitgekomen editie heeft gepubliceerd onder de kop „Meisjes in de biechtstoel van Duitse kerken: eerwaarde, ik heb abortus laten plegen". Het artikel bevat de letterlijke tekst van de antwoorden, die de priesters, die met naam en toenaam worden genoemd, aan de biechtende meisjes hebben gegeven. Uit het feit, dat alle biechtende meisjes de absolu tie kregen, leidt het tijdschrift af. dat de priesters inzake ab ortus heel wat soepeler zijn dan de officiële kerk. In zijn gisteren uitgegeven verklaring zegt het aartsbisdom Muen chen, dat er goede gronden zijn om aan te nemen, dat het tijdschrift „Jasmin" vrouwen en meisjes met bandopname apparaten de biechtstoel heeft Ingestuurd teneinde onder be wust misbruik van het biecht sacrament de priesters uit te horen. Het aartsbisdom sugge reert dat het tijdschrift zich hiervoor gewend heeft tot aan hangsters van de zogenaamde „Actie 218". Deze actie voert tte leuze „baas in eigen buik" en eist de totale vrijgave van abortus gedurende de hele duur van de zwangerschap. Bijzonder kwalijk neemt de aartsbisschop het feit, dat het blad de priesters met name noemt, te meer omdat de be trokken priesters wegens het biechtgeheim zich niet kunnen verweren. Letterlijk zegt het aartsbisdom Muenchen: „De bijdrage van „Jasmin", welke niets andere is dan een imita tie van een soortgelijk gebeu ren in Italië, maakt duidelij ker dan welk commentaar ook, wat het peil en de geestesge steldheid van de verantwoor delijke redacteuren van het blad zijn". Kardinaal Doepfner verklaart tenslotte dat hij zich geheel en al achter de priesters stelt, wier vertrou wen door het tijdschrift „Jas min" zo zeer is misbruikt. i Kinderconfectie op een prima van een afspraak ragen naar dhr. - PER MAAND ïNINGEN DSVERGOEDING IKELEN ■s), Molenstraat 2, tl 2 Zandeplein 24, tot 17.00 uur. afdeling Perso- 01150-3751. LN /VROUW ■passing is). OPPOSITIELEIDER Wiegel heeft aangekondigd, dat de V.V.D. een tegenbegroting zal indienen. Daarin zal o.m. wor- in voorgesteld de belastingverhoging, die het kabinet-den Uyl J, om te zetten in een belastingverlaging en te bezuinigen jde rijksuitgaven door rigoureus te schrappen in posten voor rtwikkelingshulp, de bijstandswet en cultuur en maafschappe- iwerk. Een lofwaardig idee, zo'n tegenbegroting. Begrotingsdebat- sin het parlement zijn dikwijls verwarrend. Er wordt zo ge- oocheld met cijfers en er komen zoveel wijzigingsvoorstellen, i'de geïnteresseerde burger door de bomen het bos niet meer «zien. Daarom is het een goede zaak, dat het publiek door tegels tegenbegroting een duidelijk inzicht krijgt in het alge- we beieidsjJatroon van zowel de regeringspartijen als de op- flitie. Maar er is meer. Bij deze begroting gaat het niet zozeer om i»ncieel-technische zaken maar primair om een fundamenteel Isschil van inzicht over de inrichting van onze samenleving. T;de progressieve partijen, de KVP en AR straks in grote lijnen (plannen van het kabinet-den Uyl goedkeuren, kiezen zi| Imder omwegen voor een maatschappij, waarin de sterkere Ttzwakkere de hand reikt en de meer vermogende met min- t genoegen neemt om de minder bedeelde een menswaar- ;er bestaan te kunnen geven. Wiegels begroting geeft heel ndelijk een andere beleidskeuzemogelijkheid aan, een le- flibeschouwing, waarin individuele belangen prevaleren en energie en financiële middelen van de gemeenschap niet of veel mindere mate geconcentreerd worden op het zo spoe- S mogelijk doen verdwijnen van de knelpunten in de sa- tnleving. iting-den Uyl, begroting-Wiegel: twee cijferstaten waar- (tfer twee totaal verschillende werelden schuil'gaan. Zij con iferen ieder mens met de gewetensvraag: wat is mijn taak deze wereld [JET nieuwe prijsbeleid van het kabinet is tamelijk chaotisch L van start gegaan. Het is gemakkelijk en juist ook nog Eis - om te zeggen, dat prijsverlagingen, die door de op- irdering van de gulden mogelijk zijn geworden aan de sument moeten worden doorgegeven maar het hoe en toneer blijken vragen op te leveren, die niet een-twee-drie nop te lossen. Het is met name de kleine middenstander, die nu in de tang lomen dreigt te worden. De grootwinkelbedrijven, die zelf brteren, zijn eerder in staat prijsverlagingen door te voeren inde winkelier, die via een grossier inkoopt. En dat brengt de [iikelier, die toch al zo moeilijk tegen de groten kan opbok- i, in een nog moeilijker concurrentie-positie. IEen prijsbeleid met de botte bijl leidt tot chaos en onrecht. IH'TPHEN (ANP) De of- 1»' van justitie bij de recht- Jfk te Zutphen, mr. F.H. I'fendt, heeft tegen de fi'feur van een schoolbus f het afgelopen voorjaar in ïemeente Gorssel een on- veroorzaakte dat acht Tieren en een volwassene 'even kostte, een maand "kaf voorwaardelijk, f 500.- U'e en een jaar ontzegging de rijbevoegdheid ge- |0p 29 mei verleende de 40- 1 chauffeur W. uit Ruurlo [een kruising van landwe- ;n de gemeente Gorssel P1 voorrang aan een met paneel geladen vrachtwagen ["een coöperatie. Deze boor- Jkeh in de bus waardoor |h kinderen op slag dood wa- evenals de chauffeur van Vrachtwagen, H J. Bolink °athmen. Later overleden f'en ziekenhuis nog twee l'jrgewonde kinderen. De --■offertjes waren allen [togen van blo-scholen in wen. Zij kwamen uit de '«nte Lochem. W. ver sie hen al 4 jaar achtereen ij-lks langs dezelfde over- gMijke route. W. bleek een esproken reputatie te heb- en bij. zijn maatschappij, peldersche Tramwegen in ."•kchem, goed aa-ngeschre- 'e staan. De president van L'echtbank, mr. R.W. Rein- Jjkiia, die, evenals de offi- bet ongeluk toeschreef een menselijke fout, deel- 1 "ee dat de ouders van de I overleden kinderen in een brief om clementie voor W. hadden gepleit. Dt officier liet de brief van de ouders zwaar wegen en hield er bovendien rekening mee dat de vracht wagenchauffeur met een on verantwoord hoge snelheid moet hebben gereden. Hij wil de er niet over oordelen of W. nog geschikt is om het beroep van buschauffeur uit te oefe nen. hoewel de maatschappij hem sinds 6 augustus weer laat rijden. De raadsman van W., mr- Van der Hout uit Am sterdam, pleitte ervoor geen onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid oo te leggen omdat anders ontslag het gevolg zou kunnen zijn. De officier meende echter dat W. in dat geval gedurende een jaar maar aruder werk moet zien te krijgen. Uitspraak vrij dag 5 oktober. DEN HAAG (ANP) De minister van Sociale Zaken drs. Boersma, en de minis ter van Landbouw en Vissen.:, mr. T. Brouwer, hebben beslo ten om alsnog ieder 2,5 mil joen beschikbaar te stellen voor werkzaamheden in de staatsbossen in Drenthe. Door deze maatregel is de werkge legenheid van ongeveer 170 man voor ruim )an jaar verze kerd. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO DE CHILE De nieuwe militaire machthebbers in Chili, die het verzet op enkele on beduidende haarden na onder controle lijken te heb ben, hebben zich gisteren voor het eerst nadrukkelijk met de nationale economie bezig gehouden. Het punt waar alles om draait voor de junta is wat er moet ge beuren met de kopermijnen, waaraan het land 80 procent van zijn buitenlandse inkomsten dankt. De gewelddadig verwijderde president Salvador Allende na tionaliseerde in juli 1971 de ko permijnen, die tot dat tijdstip door in hoofdzaak Noordameri- kaanse bedrijven werden geëx ploiteerd: Functionarissen van de nieu we regering zeggen wederin voering van particuliere inves teringen in de vijf grootste mij nen na te streven. Uit deze op merkingen valt echter niet dui delijk op te maken wat de junta met de mijnen van plan is of zij in handen van de staat zullen blijven, dan wel op nieuw zullen worden overge dragen aan het particuliere be drijfsleven. De huidige machthebbers heb ben aangekondigd, dat het bur- gerluchtverkeer op korte ter mijn zal worden hervat. Het was stopgezet om te beletten dat gezochte personen het land zouden verlaten. gisteren de diplomatieke be trekkingen met Chili heeft op geschort en de Chileense diplo maten in Moskou opdracht heeft gegeven hun ambassade te sluiten en zo spoedig moge lijk naar hun land terug te ke ren. De Russische diplomaten in Santiago zullen worden teruggeroepen. Een woordvoerder van de Chileense ambassade in Vati caanstad heeft gisteren laten weten, dat het Vaticaan de nieuwe militaire regering in Chili erkend zou hebben. Van de zijde van het Vaticaan werd dit niet officieel bevestigd. ROSMALEN De opna men voor de film „Help de dokter verzuipt" moesten Kis teren worden gestaakt wegens het slechte weer- Foto: Marti- ne Bijl (onderwijzeres), wordt letterlijk op handen gedragen door Piet Bambergen (aanne mer), onder toeziende blikken van Leen Jongewaard in de rol van veldwachter. De leidende man van de jun ta, generaal Augusto Pinochet, herhaalde ten overstaan van verslaggevers dat de democra tie zal worden hersteld „zodra wij het marxistische kankerge zwel hebben uitgesneden." De junta houdt staande, dat de coup aan 95 mensen het le ven heeft gekost, dat er 300 ge wonden zijn en dat er 4700 ar restaties zijn verricht. Generaal Gustavo Leigh Guz man, opperbevelhebber van de Chileense luchtmacht en lid van de junta, heeft bekendge maakt dat een commissie van juristen bezig is met de voor bereiding van een nieuwe grondwet die de huidige moet vervangen. In deze nieuwe grondwet, aldus generaal Leigh Guzman, zal de bepaling worden opge nomen, dat de parlementaire vertegenwoordiging „een af spiegeling moet zijn van het hele Chileense volk!'. De strijd krachten krijgen een nauw om schreven, maar ook belangrij ker taak dan hun huidige. Over de tekst van de grondwet zal geen volksstemming wor den gehouden. Mevrouw Allende, in balling schap in Mexico, heeft ook ge zegd van mening te zijn dat de Verenigde Staten geholpen hebben bij het ontketenen van de opstand tegen Allende, door de staking van de vrachtwagen eigenaars en chauffeurs te fi nancieren. Zij zegt over bewij zen te beschikken, dat haar man is doodgeschoten. Gisteravond vernamen wij nog, dat de regionaal overste van de priesters van het Heilig Hart, pater Wijfjes, door de nieuwe Chileense machthebbers op vrije voeten is gesteld. Het Centraal Missiecommissariaat in Den Haag deelde mede, dat waarschijnlijk ook pater Basti- aanse van dezelfde congregatie enkele uren later vrij zou ko men. Het commissariaat had gis teravond nog geen bericht .ont vangen over de vrijlating van de paters Dieles. De Jong en Brinkhof. Deze laatste drie, zo verwacht men, zullen wellicht direct worden uitgewezen. Ook de paters oblaten Schram en Bolk verkeerden gisteren nog in gevangenschap. UTRECHT (ANP) De heer H. Bijvank, districtsbe stuurder van de Industriebond NW, heeft gisteravond mee gedeeld dat de vakbonden overwegen tegen Goodrich- Vredentein een klacht in te dienen bij- de SER-fusieoode- commissie wegens schending van de gedragsregels. Dit naar aanleiding van de verkoop door Vredestein van de huis- houdhandschoenenafdeling in Heveadorp aan Latex. De heer Bijvank: „We heb ben tiu al zo veel moeilijkhe den gehad met Vredestein. Nu is de maat echt vol". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De progressie ve drie in de Tilburgse raad PvdA, D'66 en PPR vinden dat de Tilburgers niet moeten meebetalen aan de bouw van de snelle kweekre actor. Zij zeggen dat uitvoe ring van het zogenaamde Kal kar-project, de veiligheid van 'e bevolking in gevaar brengt. Zij wijzen er op dat de bouw van dergelijke reactors in Zweden en de Verenigde Staten is stopgezet. Radio-ac tieve verontreiniging van het water van de Rijn zou, aldus de Tilburgse gemeentebestuur ders, voor miljoenen Neder landers, die dat Rijnwater moeten drinken, gevaarl-ijk kunnen zijn. Bovendien weet niemand nog hoe de afvalstof van zo'n reactor (plutonium) moet worden bewaard. Dat plutonium blijft duizenden ja- re gevaarlijk. Ze vragen de raad in ieder geval nog geen beslissing te nemen over de drie procent extra heffing die de bevolking zal moeten worden opgelegd op het verbruik van elektrici teit. Uit dat geld moet de bouw van de reactor worden gefinancierd. De progressieve drie vinden dat bij de rege ring moet worden aangedron gen op stopzetting van het project. Wat de officiële erkenning van de Chileense regering door het buitenland betreft, vait op te merken, dat de Sovjet-Unie (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL Bij clandestiene archeologi sche schatgraver^ op de plaats waar de in de mid deleeuwen verzonken stad Reimerswaal ligt, wordt veel onherstelbaar ver nield. Hieraan zou paal en perk gesteld moeten wor den. Dit zegt ir. J. Trimpe Burger, verbonden aan de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB). „De illegale archeologen gaan zeer ondeskundig te werk. Grondsporen en date- ringsmogelijkheden, die be langrijk zijn bij een latere reconstructie van het oude Reimerswaal. worden rigou reus vernield", aldus de heer Trimpe Burger. Al tientallen jaren worden regelmatig vondsten gedaan op de zandplaat, waaronder de verdronken middeleeuwse stad ligt. Bij laagwtaer ligt de zandplaat ongeveer twee uur boven, en als het water gaat zakken, tweemaal per etmaal, spoeden tientallen „bodemonderzoekers" zich per speedboot derwaarts om snel de grond om te spitten en te verdwiinen met voor werpen van de vroegere be woners van Reimerswaal. Onder de vondsten bevin den zich veel aardewerk; ge woon gebruiksgoed, ma-ar ook siervoorwerpen, voorna melijk van tin, en heel zeld zaam majolica-aflrdewerk. Sommige vinders zijn zo vriendelijk de vondsten aan te geven bij de ROB. Het merendeel echter verdwijnt geruisloos naar het buiten land, met name België, of wordt te koop aangeboden aan bonafide instellingen, zo als de Stichting voor Neder landse Gebruiksvoorwerpen, gelieerd aan het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam. Dat bonafide ko pers worden ingeschakeld wordt door de heer Trimpte Burger een ongezonde toe stand genoemd. „Zij zorgen dat er een verkoopmarkt is, wat alleen maar stimulerend kan werken op nog meer il legale graverij. Het loopt momenteel echt uit de hand." Met de monumentenwet in de hand kan theoretisch iets gedaan worden. Praktisch blijkt controle echter onmo gelijk. De heer Trimpe-Bur- ger is al blij als men hem van een vondst in kennis stelt, wat negen van de tien keer niet gebeurt. „Hieraan moet echt een halt worden toegeroepen, want dat clan destiene gegraaf is funest voor latere, wetenschappelij ke onderzoeken", aldus de heer Trimpe Burter. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het is een feit, dat het aantal geslachts ziekten in ons land toeneemt ook onder jeugdigen, die immers veel vrijere seksuele omgangsvormen hebben dan de oudere generatie maar het is beslist nog niet zo, dat je kan praten van een „kin derziekte". Dat is het officiële commentaar van het ministerie van Volksgezondheid op be richten uit Zeeland dat in die provincie een opvallend groot aantal gevallen van gonorroea bij jonge meisjes is geconsta teerd. Het ministerie kan geen duidelijke verklaring geven voor de in. Zeeland (door dis trictsverpleegster Van Beve- ren) geconstateerde aantallen. Als deze cijfers inderdaad maatgevend zouden zijn voor de situatie in het hele land dan zouden ze gerust „alerme- rend" mogen heten. Overigens is de minister van Volksgezondheid zich terdege bewust van de toeneming van het aantal geslachtsziekten, re den waarom in de toelichting MOSKOU (UPI) Pjotr Grigorenko, de Russische ge- neraal-majoor die zijn militai re carrière opofferde zich in 't kamp van de politieke dissi denten te scharen, is ontslagen uit een psychiatrische inrich ting. Hij is overgebracht naar een gewoon ziekenhuis in de buurt van Moskou, zo hebben vrienden van hem meege deeld. De 66-jarige Grigorenko werd in mei 1969 in Tasjkent gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van „las ter tegen de Sovjet-Unie". Hij staat vooral bekend om zijn campagne ten gunste van de Krim-Tartaren, die in 1944 zijn gedeporteerd naar Cen traal-Azië en Siberië op be schuldiging van collaboratie met de nazi's. De Krim-Tar- ta-ren zijn later wel van deze blaa-m gezuiverd, maar hebben nooit toestemming gekregen om terug te keren naar de Krim. ROTTERDAM (ANP) Het verhaal in Vrij Nederland over een gefingeerde ramp in het Rijnmondgebied is aanlei ding voor Shell Nederland om een proces aan te spannen tegen het in Amsterdam ge vestigde opinieweekblad. Ook zal Shell een klacht deponeren bij de raad voor de journalis tiek. Mr. J. H. E. van Schalk, president-directeur van Shell Nederland, vindt het vernaai in Vrij Nederland ..bijzonder onbehoorlijk". Dit heeft hij gezegd in een vergadering van de centrale ondernemingsraad op 27 augustus, waarvan een verslag is verschenen in „On der de vlam", de bedrijfskrant van Shell Pernis. De heer Van Schaik wil met het proces bn- 2 reiken „dat dag- en weekbla den in de toekomst voorzichti ger zullen zijn met het be kladden van de goede naam van industrieën en het doen van publikaties als deze". De in Vrij Nederland (11 augus tus) beschreven ramp begint net explosies in de raffinade rij van Shell in Pernis. op de begroting van volgend jaar een aan,tal maatregelen, waarvoor in de vorige begro ting al de aanzet was gegeven, worden genoemd. Zo is éen punt van overwe ging of het niet mogelijk moet worden gemaakt bij het ver moeden van gonorroea-be- smetting (bij meisjes overi gens niet altijd makkelijk her- ken-naar) rechtstreeks naar de huidarts te gaan, zonder dat dit kosten meebrengt. DEN HAAG (ANP) Het partijbestuur van de PSP heeft een fel protest laten ho ren tegen de behandeling van andersdenkenden in Rusland. De behandeling, die velen van hen- ondergaan is in strijd met de fundamentele mensenrech ten en daarmee in strijd met de uitgangspunten van het so cialisme, aldus het PSP-be- stuur in een verklaring. In de verklaring wordt er op gewezen dat de harde en starre houding van de regering van de Sovjet-Unie tegenover de dissendenten nieuw voedsel geeft aan de mentaliteit van de koude oorlog, zowel in het Oostblok als in het Westen. De afbraak van de beide machts blokken en de zo noodzakelij ke ontspanning worden hier door in gevaar gebracht, aldus het bestuur van de PSP. Gegroet medeburgers, op deez' herfstige ochtend. Geriiet ervan en maak eens een stevi ge wandeling in den buiten. Niet door het bos rijden, s.v.p., maar lopen - of fiet sen. En wat hoor ik uit het door koning klant de toerist verlaten Zeeland? Plannen voor nóg een kerncentrale Péchl-nee toch! Mocht u tot nu toe geen verstand hebben gehad - van atoomsplitsing, nu weet u het. Gewoon een kwestie van split sing van cellen: zet je er één neer, dan vermenigvuldigt die zich a.h.w. vanzelf. Deze week sloeg het (groot) uur U voor Den Uyl. Postema: Joop is 'n Koos naampje. Dat aardgas wordt intussen wel ont-aard duur. Sinds de gewelddadige machtsovername in Chili, ben ik weer gaan geloven in de stelregel dat er hiërarchie in het leger is. Als je Chili met Griekenland vergelijkt, blijkt toch dat generaals kolonels de baas zijn, fr Dat Chileense koper wordt nu natuurlijk weer een goud mijntje. Wiegel heeft vast twee rechtse handen. De vakbeweging mag dan solidair zjjn met de regering, maar het zijn niet alle Wim Koks die lange messen dra gen. ■fr Wiegel-d heeft wil het hou- Het Konsumenten Kontakt schrijft dat het rundvlees al lang goedkoper had moeten en kunnen worden. Jawel, maar het is moeilijk om in eigen vlees te snijden. De doordraver van de week? De Jongeheer Wiegel, hoor, de welbespraakte libera le voorman die het zelfs zou presteren om, als de belasting op de derde woning, het vier de jacht en het derde land goed verhoogd zou worden, nog te roepen dat de arme kleine man er de dupe van wordt. Een wat vals Wiegeliedje. Veurts wens ik u allen ter rechter en ter linker zijde een genoeglijk week einde. MERIJN BRUSSEL (ANP). De echte Ardenner hesp (de befaamde „ham uit de Ardennen") bestaat vrijwel niet meer. Volgens het regionale blad Ardenne en Gaume", wordt de echte Ardenner ham, die al in de Gallo-Romeinse tijd een grote faam genoot, vrijwel onvindbaar. Het verdwijnen van dit traditionele hoge- kwaliteitsprodukt, zou te wijten zijn aan de huidige techniek van de varkensteelt. De Ardenner varkens worden vandaag de dag vrijwel alle maal gevoed met meelprodukten. Vroeger aten ze veel meer „natuurlijke" voedingsstoffen, zoals de kastanjes uit de Ardense bossen. De toevoeging van chemische produkten aan de ham maakt, aldus het blad, dat de huidige Ardenner ham vrijwel niets meer uitstaande heeft met het vroeger zo geprezen produkt. Het blad stelt ook dat bijna 80 procent van wat onder de naam „Ardenner ham" wordt verkocht, buiten de Ardennen en zonder enige kwaliteitscontrole, wordt vervaardigd. De echte Ardenner is alleen nog maar bij enkele landbouwers te verkrij gen waar ze ambtelijk gemaakt wordtaldus luidt de conclusie. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13