BURGER ONTSTEEKT DE FAKKELS DER POLARISATIE 1958 Vermogenswinsten en fiscale booby-trap RECHT Bewapeningswedloop supermogendheden blijft voortduren ADVOCATENDEKEN MET NAAR SPANJE zilveren balans binnenland buitenland I 1!"'f«trn gevraagde I irs van de verhoging I fes" 0naanvaardbaar we- Btljj.. onmogelijkheid op I IjA-, ,terinijn een conjunc- I h 1» 'e voeren. Hij stel- I tHi i>0r'efeuillekwestie. Het cent11!16' haten. Een amen- hucas, toen de grote RAPPORT IISS: CHINA KAN MET ZIJN EIGEN RAKETTEN MOSKOU BEREIKEN In Europa Ter zee China Midden-Oosten Romeins schip opgegraven Feyenoord Kapitale vlees- diefstal door toeval opgelost Protest tegen onvrijheid 3g 8 september 1973 15 lmmÊÊÊÊÊ—Ê—ÊÊm Zaterdagmiddag 22 no- I nober 1958. Enige honder- 1;'. van de actiefste en I ..„jdbaarste leden van de Ipjftij van de Arbeid, de I ijkkeldragers" zoals ze in partij jargon van die ien worden genoemd, samengekomen in de I Vtreehtse jaarbeurs. Voor- IL, jn de zaal zitten de so- I nalistische ministers uit |i'j; vierde kabinet-Drees: minister-president zelf, „sistra van Financiën, I ijurhoff van Sociale Zaken I ing van Landbouw iSamkalden van Justitie. p het podium het partij- latuur. Achter de micro- |;ron op het spreekgestoelte Itactievoorzitter Burger, jt gehoor in de zaal voelt 1st hij voor de politieke I «houdingen in ons land Kissende woorden gaat I steken. Die blijven niet 1st. De Partij van de Arbeid is i over de houding van |:tconfessionele partijen bij Is behandeling van de Wet. |«rvreemding landbouw- n. Die wet bestond al |'®g, maar ze droeg een tij- |idijk karakter. Ze kwam er, gezegd, op neer dat Ifonden waar de overheid Jiiljarden in had gestoken la ze als cultuurgrond ge pikt te maken door ver- areling of door winning iet door vererving of ver- oop versnipperd mochten gorden. Het was al eerder voor het kabinet uitge- |akte zaak geweest dat de lavankelijk tijdelijk be reide wet een blijvend ka- Isïter moest krijgen. Minis- It: Vondeling kwam dus 1st een voorstel daartoe, laar tot verontwaardiging |H de Partij van de Arbeid de Anti-Revol utio- l'tr Bieuwenga een amen- senent in om de zaak toch |Hsr voor slechts vier jaar 1 te keuren. Dat amen- l'anent haalde het met twee |i!;nmen meerderheid I .Voordbreuk!" riepen de I' oosten, al drukte hun frac- ^voorzitter zich wel wat ge- |''*eerde uit: ..Als ik zo zou -'wen gehandeld zou men het |h woordbreuk hebben be- |r.ouwd" De Partij van de I' :'EES l-ktid wist niet meer waar ze he confessionele samenwer- Itó ?a? '°.e was en verlangde lie, j id °P zeven pun- liw j do0r Suurhoff aarage- raigde weduwen- en we- Ir^oning (AWW), de bij l.j™ 'n voorbereiding zijn- I erm°gensaanwasbelasting, r-Bvoering van de motie-Pe- 1S °,T de belasting voor I on te verlagen, het I s>US stellen van her- |t», !™-e of nieuw gewon- I ii^- bouwgronden tegen I r:ng, het voorkomen I jj egelen die een ver- I s van het levenspeil van ;0st draagkrachtigen in ;(ld 20uden staan (Burger P de verhoging van de |t') k 6,1 de huurverho- l'trft. vc,eren van een con- I eleid door middel I aaide belastingverho- |;A0.en tenslotte een zuini- I -n0n'hebeloid door middel l.j,.. ensttijdiverkortin£ en I r«vermindering. Kt D ,pecernher barstte de I ;j hVP wenste een door I Paar directe belastin- 'wee jaar tot één b m,t heperkein. Hofstra I*itt» am het kabine' BURGER. financiële expert van de KVP, werd aanvaard met alleen de stemmen van links tegen. De socialisten zouden zeven ja'ar buiten de regering en er in 1965 voor slechts anderhalf jaar in tenugkeren. In wezen herhaalde zich in de „Nacht van Sohmclzer" de geschiede nis van 1958, In 1958 was polarisatie nog geen modewoord; in 1963 evenmin. Maar het is, achteraf bezien, duidelijk dat de pola risatie in het Nederlandse po litieke leven toen voor het eerst manifest werd. Natuur lijk was er in 1958 ook een voorstander van wat we nu „het harmoniemodel" noemen. Dat was de oude ehristelijk- historische fractievoorzitter Tilanus. Hem kort de twijgel- achtige eer toe de meest huis bakken reactie te hebben uit gesproken toen Drees en zijn geestverwanten hun koffers pakten. „Moet dat nu zo"? vroeg hij verbijsterd. Een vraag die door de socialisti sche fractievoorzitter van des tijds nog steeds bevestigend wordit beantwoord. Burger n>u: „Ik ben ervan overtuigd dat we toen van a tot z juist hebben gehandeld. Tot dan werden we steeds ge biologeerd door het feit dat we mochten meedoen, een voorrecht dat we voor de oor log nooit hadden gekend. Zelfs een man als Troelstra toonde zich al zo blij als een kind omdat mgr. Nolens eens ver klaarde „dat hij niet dan in uiterste noodzaak met de soci alisten wilde regeren". Dat werd toen als een hele' voor uitgang opgevat!" Iemand die de breuk tussen rechts en links in 1958 ook met „polarisatie" in verband bracht, maar dan in een ge heel andere zin, was wijlen dr. J.A.H.J.S. Bruins Slot, de fractieleider. Hij beschouwde de fakkeldragersdag „als de gelukkigste van zijn leven". Niet uit sympathie voor de socialistische voorhoede, maar „omdat er een polarisatie werd doorbroken, namelijk deze dat samenwerking tussen PvdA en KVP voor alles pri mair en essentieel is voor het Nederlandse politieke sys teem". In zijn mémoires be treurt Bruins Slot niettemin de Naoht van Schmelzer, „want die heeft bij de PvdA sindsdien het polarisatiestre- ven sterk aangewakkerd". Men kan Bruins Slot natuur lijk tegenwerpen dat er bin nen zijn eigen partij ook nogal wat polarisatie te signaleren valt zijn eigen verhaal over de verwarming waarin de an ti-revolutionairen geraakten door zijn houding in de Nieuw-Guinea-crisis bewijst het en zelfs dat de in anti revolutionaire kring zo dierba re „anti-these" niet zo'n polari satie was. Naar het woord van hun voorman Abraham Kuy- per waren zij als christenen „wel in, maar niet van deze wereld". Het hele gerefor meerde organisatieleven is op die uitspraak gebaseerd. Een andere door het chris tendom geïnspireerde politi cus, PPR-voorzitter Dolf Cop- pes, beroept zich ter verdedi ging van de polarisatie trou wens op bijbelse woorden: „Wie niet voor mij is, is tegen mij". Of: „Niet omdat gij heet of koud zijt, maar omdat gij JTEN jaar met toene mende spanningen tussen twee moederlan den en hun zich ont worstelende of gewezen koloniën. Frankrijk en Nederland haalden volop de wereldpers, de eerste wegens de verscherping van de toestand in Alge rije, de tweede door de diplomatieke en econo mische slijtageslag met Indonesië om Nieuw- Guinea. Voor de Belgen was 1958 voor alles het jaar van de Expo (vol gens de Walen) of van de WT (volgens de Vla mingen). Voor Nederlan ders en Belgen te zamen kon de overeenstemming over de verbreding van het kanaal GentTer- neuzen worden gevierd. Het was verder een jaar van grote verliezen op kunstgebied. De min naars van bel canto be treurden Benjamino Gl- gli, die van de schilder kunst Georges Rouault en Maurice de Vlaminck, de muzikalen de Engelse componist Vaughan Wil liams en alle ouderen herdachten de Neder landse komiek van het tussenoorlogse tijdperk, Buziau. Schrijnender was het doodsbericht van de Hongaren Imre Nagy en Maleter, die hun rol in de Hongaarse opstand na bijna twee jaar voor het Russische vuurpeloton moesten beboeten. Aan het eind van het jaar veranderde er iets we zenlijks in de binnen landse politiek van de twee landen die zoveel moeite hadden om van hun koloniale verleden af te komen. Voor Frank rijk betekende dat de herverschijning van De Gaulle in de politiek, in Nederland kwam het tot een breuk tussen rood en rooms. Over de verstrek kende betekenis van die gebeurtenis gaat het in deze elfde aflevering van onze Zilveren Balans. 0 TILANUS. lauw zijt, heb ik u uitge spuwd". Mr. Burger pleegt zich niet. zo schriftuurlijk uit te druk ken. Over de Fakkeldragers- dag ze,gt hij nu: „Achteraf sta ik verbaasd over mijn gema tigde .opstelling in die dagen". Hij kan dat letterlijk boeksta ven, want uit zijn archief komt een uitvoerige brochure van zijn hand tevoorschijn. „Voor of tegen een rechts ka binet". Daarin wordt rustig, maar puntig uiteengezet, dat het voor de socialisten om we zenlijke zaken ging en dat het kabinet niet, zoals de kreet van Tilanus suggereerde, over een bananenschil was uitge gleden. Voor hem waren er drie principes der democratie in het geding: dat van de duide lijkheid, dat van een verant woord financieel beleid en dat van de rechtvaardige lasten verdeling. De socialistische ministers legden hun porte feuilles neer op het moment dat een aantal prijsverhogin gen door de confessionele partners voor goed waren aanvaard, maar de belasting maatregelen die voorname lijk economisch sterkeren zou den raken een kortstondige werkingsduur verleenden. Dit zou volgens Burger erop neerkomen, dat de groepen die het laatst door de bestedings beperking waren getroffen, er het eerst van zouden worden bevrijd. In een vorig gesprek met mr. Burger ter gelegenheid van de kamerverkiezingen vo rig jaar november bleek reeds dat hij kabinetsforma ties beschouwt als een logi sche interpretatie van de poli tieke machtsverhoudingen zo als die zioh op dat moment voordoen. „Daar komen com promissen uit voort, maar je moet wel geloofwaardog en herkenbaar blijven. Eén mis stap behoeft geen consequen ties te hebben, maar je moet niet in alle bochten m gaan springen om in alle omstan digheden de samenwerking te redden". Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat mr. Burger met zijn even oor spronkelijke als geslaagde ka binetsformatie in zekere zin revanche heeft genomen op de kabinetscrisis van 1958 en 967. Zijn tegenstanders kun nen hem moeilijk verwijten dat hij onduidelijk zou zijn geweest. Anders dan na de verkiezingsoverwinningen van 1952 ep 1956 hebben de Partij van de Arbeid en haar politie ke partners hun stempel op het regeerakkoord kunnen drukken. „Den Uyl moet het nu verder zien te klaren. De kans dat de confessionele par tijen brood zien in nieuwe verkiezingen en daarom voor de derde keer een kabinet zouden opblazen, is niet erg groot". Mr. Burger geniet nog na van zijn succes en van de populariteit die hij ermee heeft geoogst. „Ik ben in mijn politieke leven immers nooit mei. applaus verwend ge weest"- JOOP BARTMAN „Vermogenswinsten" vallen (zolang het nog duurt) buiten de greep van de inkomstenbe lasting. Hetzelfde geldt voor „gokwinsten". Zo wordt een effectenbezitter die een stukje met winst verkoopt, een grondbezitter die een perceel tje voordelig van de hand doet, een bezoeker van Duin- digt die een geslaagde trio speelt (behoudens 25 procent kansspelbelasting) door de fis cus ongemoeid gelaten. Vlaar opgepast. Er ligt op dit gebied een booby-trap. Het is irtikel 22 van de inkomsten belasting dat bepaalt dat alle inkomsten uit arbeid, ook als ze niet kunnen worden aange merkt als winst uit onderne ming noch als loon uit dienst betrekking, tot het inkomen worden gerekend. Men spreekt hier wel van opbrengst-van- andere-arbeid. Om het met een enkel voorbeeld te verdui delijken: wie een artikel voor de krant schrijft, wie als exe cuteur-testamentair optreedt, wie z'n buurman helpt met aspergesteken, moet inkom stenbelasting betalen over het geen hij terzake als beloning krijgt. Het is opbrengst-van- andere-arbeid. Maar wanneer is er sprake van arbeid? Iedere bezigheid is geen arbeid. En hiermede begint het touwtrekken tussen belasting- plichtige en fiscus. Is er meer werk verricht dan gebruikelijk voor vermogens beheer, Is er speciale kennis of voorwetenschap aangewend, was het voordeel enigszins voorzienbaar dan slaat de weegschaal als regel door naar de zijde van de fiscus. Het was dan ook een vrij hopeloos geval waarvoor onze- man- van-deze-week vocht. Hij noemde zich accountant maar was in feite een manusje van alles, Zo onderhield hij onder meer contact met een meneer in Spanje die optrad als handelaar en makelaar in onroerend goed. Via hem (en gedeeltelijk met hem) kocht hij in de jaren 1965-66-67 voor zo'n 120.000 gulden gronden in de buurt van het u ongetwij feld bekende Alicante. In ongeveer dezelfde periode deed hij ze weer van de hand en empocheerde een winst van 150.000 gulden. Niet gek! En dat bedrag nu ging de fiscus belasten. Met de hiervoor ge geven kriteria voor ogen zal het u duidelijk zijn dat het een spel van kat en muis werd. Het gerechtshof 's-Gra- venhage besliste dat het de man niet te doen was geweest om een belegging maar om de grond zo gauw mogelijk van de hand te doen, dat hij ar beid had verricht door monde ling en schriftelijk contact (er lagen 24 brieven op tafel) te onderhouden met de makelaar in Spanje, dat het voordeel wel terdege voorzienbaar was nu -zoals algemeen bekend- de vraag naar in Spaanse toeris tencentra gelegen gronden in de jaren rond 1964 toenam. Vergeefs zocht de man troost bij ons hoogste rechtscollege dat zijn cassatieberoep naar de prullemand verwees (Arrest 4 april 1973 Fed Art 22.65, BNB 1973 - 133). Maar inmiddels is er een nieuw perspectief gekomen voor speculanten in Spaans vast goed. Ingaande 1 januari 1973 is nl het verdrag ter voorkoming van dubbele be lasting tussen Nederland en Spanje in werking getreden. Dit verdrag bepaalt dat de be lastingheffing over vervreem dingswinsten van Spaanse on roerende goederen aan Spanje wordt toegewezen hetgeen er op neerkomt dat in Nederland slechts in zeer beperkte mate met deze winsten rekening mag worden gehouden. Ervan uitgaande dat de Spaanse fis cus heel wat clementer is dan de onze betekent dit voor Ne derlandse speculanten een aar dig voordeel. Nu moet ik er helaas bij vertellen dat er heel voorzichtige fiscalisten zijn die beweren dat bovenbedoel de verdragsbepaling niet zou gelden als de vastgoedtransac ties onder het begrip onderne mings-winst of opbrengst-uit- andere-arbeid vallen. Ik zie het echter met de Fed-annota- tor niet zo somber in. Maar hoe dan ook, mocht u tot grond aankopen en grondverkopen in Spanje willen overgaan, overtuig u dan eerst van het standpunt van de Nederlandse én Spaanse fiscus op dit punt Het laatste zal moeilijker zijn dan het eerste. Maar ja, voor zekerheid op fiscaal gebied moet je iets over hebben D'OUWE DEN HAAG. Ondanks de Sovjet-Amerikaanse in terim-overeenkomst over beperking van offensieve (kern) raketten rijn er in het afgelopen jaar weinig bewijzen van matiging bij de supermogendheden geweest. Beide rege ringen schijnen vastbesloten de vastgestelde grenzen zo spoedig mogelijk te bereiken en het maximum aan kwali tatief vermogen te behalen. Op één van de terreinen waar de overeenkomst nog geen beperkingen oplegt, dat van de strategische bommenwerpers, wordt de nadruk eerder ge legd op ontwikkeling dan op ontplooiing en op het gebied van de niet-strategische wapens ligt het accent op kwali tatieve verbetering vooral van nieuwe gevechtsvliegtui gen en oorlogsbodems. Dit zeggen de samenstellers van het gisteren gepubliceerde jaaroverzicht van de internati onale militaire verhoudingen, „The Military Balance 1973 1974" van het In Londen ge vestigde International Institute for Strategie Studies, een ge zaghebbende niet-regenngs.-'- stelling waarin militaire en politieke deskundigen uit vijf tig landen zitting hebben en die in 1958 werd opgericht. Volgens het jaaroverzicht was er in het afgelopen jaar, ondanks besprekingen en som mige overeenkomsten nauwe lijks enige meetbare vermin dering van de militaire wed loop of confrontatie. De Ame rikaanse strijdkrachten zijn niet langer betrokken bij de strijd in Vietnam en blijven in aantal dalen, mede in ver band met de overschakeling op een volledig vrijwilligers leger. De troepensterkte van de Sovjet-Unie ia weer iets gestegen en is nu ongeveeran- derhalf maal zo groot als die van de VS. Een kwart van de Sovjet-legerdivisies is in het gebied van de Chinese grens gelegerd. Het lij'kt minder zeker dat de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten de mogelijkheden volledig zullen uitbuiten die de overeenkomst tot beperking van de strategische kernwa pens (SALT) hun biedt voor de bouw van raketverdedi- gingsstelsels. De Amerikaanse vloot stra tegische bommenwerpers zal in de periode 19731975 van 30 eskaders tot 28 worden verminderd en die van de Sovjet-Unie zal, naar verwach ting, worden gehandhaafd op iets meer dan een kwart van de Amerikaanse. Beide landen zetten de ontwikkeling voort van een nieuwe supersone bommenwerper en komen met nieuwe onderschepipingsja- gers. derzeeboten. Beide supermo gendheden ontwikkelen nieu we gevechtstanks. De Amerikaanse mankracht is met 150.000 verder gedaald tot 2.250.000 en die van de Sovjet-Unie steeg lichtelijk tot 3.425.000. Van de 164 legerdi visies van de Sovjet-Unie be horen 65 tot categorie 1, dat wil zeggen dat zij van 75 tot 100 procent op sterkte zijn. De overige zijn op kaaderniveau bemand. en hun militaire kracht ver1 sterken. Hoewel Egypte wel licht tweemaal zoveel vliegtui gen uit de Sovjet-Unie heeft ontvangen als Israël uit Ame rika, bevindt de Israëlische binnenlandse wapenproduktie zich in stijgende lijn. Het In ternational Institute for Stra tegic Studies constateert een belangrijke strategische ont wikkeling in het gebied van de Perzische Golf, waar op uitgebreide schaal wordt ge moderniseerd en versterkt. Sa- oedi-Arabië heeft zo'n 180 mo derne gevechtsvliegtuigen be steld, waarmee het zijn lucht macht verdrievoudigt. Perzië ■koopt er nog meer, evenals 500 hefschroefvliegtuigen en andere wapenrusting waarnder artillerie. „The Military Balance 1973—1974" stelt tenslotte dat de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk de belang rijkste wapenleveranciers aan de wereld bleven. De Russen hebben hun eer ste vliegdekschip van stapel laten lopen en ontwikkelen nieuwe kruisers en jagers. Amerika heeft fondsen be stemd voor zijn vierde vlieg dekschip met kernaandrijving en bouwit nieuwe klassen ja gers, fregatten en aanvalson- In Europa is weinig veran dering in de balans gekomen. Het numerieke overwicht op het gebied van personeel, tanks en vliegtuigen van het Warschau-pact is gebleven. In het beperkte gebied waarop de onderhandelingen over we derzijdse troepenvermindering betrekking hebben, is niet zo veel verschil in personele sterkte. De NAVO heeft daar 719.000 (met de officieel niet deelnemende Franse troepen 777.000) tegen hat Warschau pact 871.000 man. De Ameri kaanse en Sovjet-troepen in dit gebied zijn respectievelijk 190.000 en 430.000 man. Op het gebied van de tanks zijn de verschillen echter veel gro ter. De NAVO heeft daar 6400 tanks (plus evt. 400 Franse) en het Warschau-pact 13.800. De Sovjet-divisies in Oost- Duitsland hebben 1000 nieuwe tanks ontvangen, maar de ou de zijn niet teruggetrokken Volgens het jaaroverzicht van het IISS zet China de ontwikkeling van zijn kernwa pens voort. Sedert 1964 zijn vijftien proeven genomen China heeft ongeveer 50 ra ketten voor middelbare af stand operationeel en mo gelijk 15 tot 20 met een iets groter hereik en wel van 3500 mijl voldoende om Moskou en de meeste delen van Azië te bereiken. In het Midden-Oosten blij ven Egypte en Israël zeer veel geld aan de defensie besteden DRUTEN Tijdens graaf werkzaamheden op het terrein van de psychiatrische inrich ting „Boldershof" in Druten (Gld.) is men gestuit op de resten van een oud Romeins schip. Het schip is ongeveer 27 meter lang en 3'/2 meter breed. Het telt vijfentwintig dubbele spanten en is ge bouwd van eikehout. paplap oor uw pon Brieven *-w. rubriek moeten met volledige naam en adre* worden ondertekend. Bi| publikatte xullen dezo vermeld worden, Slechts bij hoge ui* zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bt| de redactie bekend. Publlkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redectfce het In alle gevallen eens is met Inhoud, e.q. strekking. De kans dat een lezer van De Stem afgelopen zondag in Rotterdam de wedstrijd Feyen oordHaailem zou bijwonen moet op 0,001 procent worden geschat, zal de sportverslagge ver hebben gedacht. Nadat hij alle toeschouwers hoofdelijk had gesteld kwam hij op 15.000 man en inderdaad, 0,001 procent daarvan levert slechts een ha'lve Stern-lezer op. Hij zou er beter aan hebben ge daan het tellen aan Feyen- oords administratie over te laten. Die zou hem hebben kunnen vertellen dat er pre cies 21.405 betalende bezoe kers waren, de illegale toe schouwers niet meegerekend. En 0,001 procent van dat aan tal levert toevallig wei één volwaardige Stern-lezer op. Die er dan ook was. En maandagmorgen met stij gende verbazing, ja zelfs lich- telijke ontsteldheid, uit z'n overwinningsroes werd ge bekt. door een „verslag", waarvoor hij tientallen andere oenamingen zou kunnen op sommen. maar nou net niet het woord „verslag". Zijn eer ste reactie was: Ben ik giste ren eigenlijk wel naar die wedstrijd geweest? Of bevindt zich ',n het brein van bedoelde sportverslaggever soms nog »en Kuip, waar Feyenoord op gezette tijden pleegt te brod delen? Want. laten we daar geen misverstand over hebben, de Rotterdamse ploeg speelt de laatste tijd allesbehalve oog strelende wedstrijden. Sport verslaggevers, die het allemaal kunnen weten, stampen er dat bij ons, lezers en voetbalmin- nenden, elke maandag in. Ons eigen oordeel is minder be langrijk. Blijkbaar. Maar goed, volgens De Stem heeft Barry Hughes gezegd, dat dit Feyen oord „te pakken" is en Van Deursen legaliseert die uit spraak. Hij voegt er zelfs aan toe: „Door elke club in de eredivisie". Afgezien van het vermoedelijke feit, dat betref fende sportverslaggever daar mee misschien NAC een hart onder de riem wil steken als die club ^eyenoords Wolhalla moet betreden, het is wel aan matigend. Want als èn Hughes, én Van Deursen èn tientallen andere voetbalkenners zeggen, dat Feyenoord te pakken is, waarom doen ze het dan niet? Waarom is Feyenoord al vier maanden ongeslagen? Omdat ze door elke ploeg in de eredi visie te pakken is. Ja ja. DEN HAAG A. P. MAIJERS (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN De poli tie van Leeuwarden heeft door puur toeval twee werknemers van een vleesbedrijf in de Friese hoofdstad kunnen aan houden, die hun werkgever in de afgelopen jaren voor ruim f 150.000 hebben benadeeld. De zaak kwam aan het rol len, toen twee mannen werden aangehouden, die voor een restauranthouder, een nieuwe centrale verwarmingsketel van een bouwterrein in Leeuwar den hadden gestolen. Tijdens het verhoor van dit tweetal viel ook de naam van de slagersknecht. De ze werd daarop ook gearresteerd. De politie trof in zijn auto een partij vlees aan, waarvoor hij geen redelijke verklaring kon geven. Tenslotte gaf hij toe het vlees te hebben ont vreemd. (Van onze redactie) DEN HAAG - De deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, zal niet ueel nemen aan het internationale advoka- tencongres van de Union In ternationale des Advocats, dat van 23 tot 28 septemner a.s. in Madrid wordt gehouden. Mr. De Brauw volgt biermet het voorbeeld van de dekens van de Franse en de Belgische ordes. Waarschijnlijk zal ook de Duitse deken afwezig zijn. De dekens willen hiermee protesteren tegen de inmen ging van de Spaanse overheid in de advocatuur in dat land, aldus mr. De Brauw. De Nederlandse orde zal wel een officiële vertegenwoordi ger sturen om de ontwikkelin gen op het congres te vol- een. In een motie betuigde net Destuur van de „Union Inter nationale des Avocats" aan de Spaanse advocaten zijn solida riteit. De massale verplaatsing ter gelegenheid van een con gres van advocaten uit alle ianden mag alleen plaats vin den, als in het tand van ont vangst de onafhankelijkheid van de advocatuur jegens de overheid is gewaarborgd, al dus die motie.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 15