„Te weinig beiaardendeskundigen op ministeries" Sacharov doet beroep op Brandt Rode jeugd wil Van Agt en Geertsema laten getuigen I Officier industrie boycot hinder wet KVP-fractie ontkent conflict over abortuswet TELEGRAM NEDERLANDERS NAAR BREZNJEV Zilveren jubileum levert goud op gEgP I i verwijt Toenemend geweld ZWITSERLEVEN SCHEIDEND FEDERATIE-VOORZITTER EGAS: Fluoridering zout alternatief voor gefluorideerd drinkwater I binnenland buitenland TELEGRAM commentaar Constructief overleg Kortgeding tegen Outspan- uclie uitgesteld STUWADOORS STELLEN HELM VERPLICHT ^idelijke keuze AKZO: Administrateur verduistert veertig mille Amsterdam Levensverzekering met volledige winstdeling! Uw assurantiebemiddelaar kan u inlichten. v ;,terdag 8 september 1973 (Van onze redactie binnenland) VITRECHT „Het is ichering en inslag dat de industrieën alvast gaan jtaaien, terwijl het verzoek ((1 een hinderwetvergun- nog in behandeling is. [e'strafsanctie is by voor laat verdisconteerd. Lichte straffen helpen daarom niet. ligenlijk zou aan forse boe- „j en inbeslagneming van machines moeten worden gedacht". Dit zei vrijdagmiddag de iUtrechtse officier van justitie, a.M. Fransen, die een imsterdamse fabrikant voor j, 'kantonrechter had gedaagd ipdat hij tot tweemaal toe Lr de politie werd betrapt J, het laten draaien van la- taliige machines in zijn fa- kiek in Wilnis, terwijl hij mg geen hinderwetvergunning iti officier eiste voor Cteze jjide overtredingen boetes L duizend gulden respeetie- „tjk vierduizend gulden, sar de kantonrechter maakte 'j tweemaal tweehonderdvijf- gulden van, omdat de ver- 'ng vier dagen na het bitste proces-verbaal werd ndeend en omdat de fabri- tiit door de te lang talmende ïbeidsinspectie in een dwang- positlezou zijn gebracht. iSPRAAK LüfTicier van justitie mr. (rinsen noemde het gedrag j de fabrikant bijzonder «akbaar. „Alle vórmen van ■spraak, die in de hinderwet h al zo summier zi]n gere ld, worden gefrustreerd als »n maar doet alsof er niets ia de hand is. Dat past niet r ln deze tijd van toene- reend milieubewust zijn en ïn- ppraak van de burgers", vond mr. Fransen. Bezwaarlijk Khtte hij het dat de aankon- igingen omtrent de mogelijk- tóen tot het indienen van talvaren tegen het verlenen W een hinderwetvergunning gebrekkig gebeuren. „Men Met er als burger toevallig rtterkomen". De raadsman van de fabri- kant, mr. W. Hartkamp uit taüerdam, beet fel van zich ii Hij noemde het requisitoir «gelooflijk, de geëiste boetes faas en het snelrecht hoogst «itillijk en in strijd met de in [Herland gebruikelijke E AW gaat drt najaar een JMCiële actie onder haar ie' te voeren. Het doel is te talen tot de oprichting van e werkfonds, waaruit in de tomende jaren financiën voor normale politieke werk. lamheden kunnen toevloei- in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de ver schillende ministeries zijn te weinig deskundigen op het speciale terrein van de leefba re veroudering en ouderdom. Dit hield gisteren de scheiden de voorzitter C. Egas van de Federatie voor Bejaardenbe leid in Den Haag minister van Doorn (CRM) en de staatsse cretarissen Meijer (CR), Mer- tens (Sociale Zaken), Van Dam (Volkshuisvesting) en Veerman (Onderwijs) voor ih een toespraak. Door dit gebrek aan deskundige mankracht komt er van de coördinatie door de stuurgroep bejaarden beleid, waarin ambtenaren zit ten van verschillende ministe ries, Weinig terecht, aldus de heer Egas. C. Egas (60) wordt als voor zitter van deze federatje opge volgd door mr. Th.J.A.M. van Lier, lid van de Raad va State en tot voor kort PvdA-Tweede Kamerlid. Oud-staatssecretaris (CRM) en oud-Tweede Ka merlid (PvdA) Egas heeft het voorzitterschap vijf jaar ver vuld. Tot zijn spijt moest de scheidende voorman gisteren- constateren, dat de Federatie voor Bejaardenbeleid momen teel nog geen concrete beleids- koers voor de toekomst heeft kunnen opstellen. De bij de federatie aangesloten organisa ties hebben zo'n visie nog niet waar kunnen maken, aldus de heer Egas. In zijn ogen moet de eigenidentiteit van de fe deratie worden versterkt en zal haar zelfstandige functie moeten worden vastgesteld en bevestigd. Als hoofdfunctie voor de fe deratie ziet de heer Egas dui delijke stellingname, diagnose en therapie ten aanzien van het vergrijzingsvraagstuk in de Nederlandse samenleving. Ook meer aandacht voor de oudere werknemers acht de heer Egas onontbeerlijk in het beleid van de federatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een woord voerder van de KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft ont kend dat er in die fractie moeilijkheden zouden zijn ont staan rond de door de KVP in te nemen houding bij de be handeling van de abortuswet geving. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG De Russische kernfysicus Sacharov heeft zich vrijdag uitgesproken voor een stellingname van Bonds kanselier Brandt inzake de huidige aanvallen op intellec tuelen in de Sovjet-Unie. „Ik denk dat een woord van de kanselier zeer veel gewicht zou hebben", zei hy in een vraaggesprek met het Westduitse blad Bild. „Een stelling name van de kanselier zou ons in de gehele wereld helpen". Kanselier Willy Brandt is een zeer belangrjk politicus en ziJn mening is van belang voor alle mensen. Een beroep op de Russische regering zou ons zeker helpen". Op het voorstel dat gisteren is gepubliceerd, van drie Rus sische critici van het regime in Moskou Sacharov de Nobel prijs voor de vrede te verle nen, zei hij: „Het zou een grote eer voor mij zijn. Ik geloof dat het een grote steun zou zijn voor alle mensen in ons land die voor de rechten van de mens strijden. Ik zou deze prijs met grote ontroe ring aanemen. Maar zover is het nog niet". „De campagne in Moskou tegen Russische intellectuelen die zich tegen het beleid ver zetten, brengt het risico met zich mee dat de conferentie inzake veiligheid en samen werking in Europa in gevaar wordt gebracht". Dit heeft een woordvoerder van de West duitse liberale partij FDP verklaard. De FDP ls van mening dat deze conferentie zicih moet in spannen de politiek van ont spanning te concretiseren, met name door voortdurende vor deringen op het gebied van de uitwisseling van inlichtingen en meningen. Een groep vooraanstaande Nederlanders heeft telegra fisch bij Breznjev protest aan getekend tegen de toenemende druk op Sacharov en anderen, die gelden als symbool voor vrije meningsuiting en de be scherming van de rechten van ue mens. •.Bij ons komt de Indruk over dat de geloofwaardigheid als basisvoör werkelike ont spanning en ontmoeting in het IJet lijkt verstandig het eisenpakket, dat de vakcentrales ■■■voor 1974 op tafel hebben gelegd, voorshands voor kennisgeving aan te nemen. Pas aan de hand van de nieuwe ^begroting kan beoordeeld wórden of dat, wat de vak- weging vraagt, reëel d.w.z. betaalbaar is. ue' komend oordeel veronderstelt goed vooroverleg. Daar "'breekt op dit ogenblik nogal wat aan. Werkgevers- en *!r<nemersorganisaties zijn uit elkaar gegroeid en de S.E.R. '•"leert onvoldoende als samenbindend overlegorgaan. u«r ligt een taak voor het nieuwe kabinet en het parle- !1t Bij het loonoverleg van het vorige jaar hebben regering ,n ^mer uit angst zich de vingers te branden er waren -terverkiezingen op komstl te weinig richting gegeven be loonontwikkeling. Dat geeft geen pas. Een parlement een kabinet hebben een eigen verantwoordelijkheid, die tiet aan het georganiseerde bedrijfsleven kunnen delegeren. et huidige kabinet „ligt", zoals het heet, goed bij de "«beweging. Van die goodwill zou het dan gebruik moeten s<en om a||e partijen, die betrokken zijn bij de verdere eco- •tische groei en welvaerts- en welzijnsontwikkeling van 'land, tot constructief overleg te bewegen. geding is. Wij verzoeken u daarom alles te doen wat in uw vermogen ligt om de druk up de democratische krachten in de USSR weg te nemen," aldus het telegram. Onderte kenaars zijn onder meer: mr. W. Aantjes, dr. H.A.M. Fiolet. dr. mr. M. de Gaay Fortman, dr. A. van den Heuvel, mej. dr. M. A. M. Klompé, prof. dr. E. Sohillebeeokx, prof. dr. J. Tin bergen, en dr. ir. D. de Zeeuw. (Van «nze redactie binnenland.) ROTTERSAM Met goed vinden van beide partijen heeft de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. Reuder, het kort geding dat de winkelcombinatie A. en O. te gen de „Stichting Boycot Out- spanactie" had aangespannen voor onbepaalde tijd uitge steld. De actiegroep, die de men sen er van probeert te overtui gen geen sinaasappelen uit Zuid-Afrika te kopen, zegde de president toe zich te ont houden van illegale activitei ten. De winkelorganisatie die een dwangsom van f. 100.000,- - per overtreding had geeist. ging hiermee akkoord. De heer Reuder stelde de boycotorganisatie voor: „Gaan jullie je gang, loopt het uit de hand, dan zie ik jullie hier wel weer terug". ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van het toenemend aantal ongevallen, waarbij de werknemers op de stuwadoors- asurepjaiioy op in uainaxiag haven letsel aan het hoofd op liepen, zullen de havenwer kers per 1 oktober a.s. ver plicht worden helmen te dra gen. In de eerste zes maanden van dit jaar, zo meldt de Scheepvaart Vereeniging Zuid, zijn 1777 werknemers het slachtoffer Van een arbeidson geval geworden. Van hen werden 422 man nen aan het hoofd getroffen, van wie 159 het werk meer dagen moesten staken. J-|et 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana is een geweldig volksfeest geworden. Er was weinig georga- maar desondanks (of juist daardoor) heeft men in het - 'ar|d hartverwarmend feestgevierd, iv sp0n,ane v°lksfeest toont aan, dat het weinig zinvol ts 6 blijven zeuren over de vraag of in deze tijd een repu- "iet beier past dan een monarchie. Het Nederlandse volk j(i eenmaal de monarchie, dat wil zeggen een koningin "bana. En als je bedenkt hoe deze koningin haar taak CV" k^endien overweegt hoe het zou zijn een Beel, u e9r'jpeiijk dat de keuze van de overgrote meerderheid !.j5'Zer °f Biesheuvel als president te hebben dan is het "sideling op koningin valt. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO-UTRECHT „Fluoridering van zout is een uitermate geschikt alternatief voor fluoridering van water concludeert Akzo in een publi- katie over hoe we ons gebit goed kunnen houden. De heer Sollewijn Geipke van de Maatschappij Tandheelkunde meent dat Akzo een te roos kleurig beeld geeft. Nu de Hoge Raad in juni van dit jaar fluoridering van het drinkwater onwettig ge noemd heeft, acht Akzo de tijd rijp gefluorideerd keuken zout te introduceren. Onder de voordelen noemt Akzo. de keuze, die de consument houdt om wel of niet gefluorideerd zout te gebruiken. De produk- tie ervan is goedkoop (5 cent per kilo) en er wordt niets van weggegooid. (Van het drinkwater wordt 90 niet gedronken). Volgens Akzo heeft men in Zwitserland al gunstige resultaten kunnen boeken. De heer Sollewijn Geipke heeft negatief gereageerd op de Akzo-berichten, omdat hij gefluorideerd keukenzout niet in het belang van de volksge zondheid acht. „Fluoridering van drinkwater is vele malen effectiever en veiliger", aldus de heer Sollewijn. 0 De cholera-besmette mosse len in de baai van Napels zijn naar voor hen dodelijke diepte gezonken. Honderden politie mannen, en manschappen van de gezondheidsdiensten hebben onder felle protesten van de kwekers de mosselcultuur in de baai van Napels vernietigd. De trossen waaraan de mos sels hingen werden gekapt. In Napels heeft de cholera inmid dels opnieuw een slachtoffer geëist: het 21ste. De juridische specialist van de fractie, mr. Th. van Schaik, verklaarde desgevraagd „geen commentaar" te hebben, maar ontkende in elk geval het door een Rotterdams oahtend'blad gepubliceerde bericht als zou hij niet bereid zijn aan de totstandkoming van een alter- natief voorstel van KVP en AR mee te werken, omdat hij bij de afspraken daarover tij dens de kabinetsformatie niet betrokken zou zijn geweest omdat hij toen ziek was. Wij herinneren eraan dat bij de kabinetsformatie overeen gekomen werd dat de rege ring-Den Uyl het wetsontwerp Stuyt-Van Agt van het kabi net-Biesheuvel zou intrekken, waarna de Kamer zich zou kunnen uitspreken over een initiatiefvoorstel van de socia listen Lambers en Roethof als over een nog op te stellen alternatief van KVP- en AR- zijde. Indien deze groeperin gen daar echter niet in slagen, blijft het ontwerp Stuyt-Van Agt gehandhaafd. (Vervolg van pagina 1.) Vijfentachtig procent van de ondervraagden meenden dat de onveiligheid in Nederland zal toenemen. Wat de stedelij ke bevolking betreft dacht zelfs 90 procent dit. Gevraagd naar het waarom van de toe neming bleek eenvijfde van mening dat er niet streng ge noeg wordt gestraft. Vooral de mannen spraken zich uit voor een strengere aanpak. Vijftien procent van de on dervraagden meende dat de publiciteitsmedia mede of voornamelijk schuldig zijn aan de toeneming. Deze zouden te veel aandacht aan de gewelds misdrijven schenken. Om tot vermindering van de geweldsmisdrijven te komen zou volgens de ondervraagden zwaarder gestraft moeten wor den, zou er een scherper poli tietoezicht moeten komen, zou men de delinquenten, harder moeteit laten werken, terwil Cnkele de doodstraf weer in gevoerd zouden willen zien. (Van onze redactie binnenland) HEERENVEEN De burger administrateur van de ge meentepolitie te Heerenveen, heeft in de afgelopen vier jaar ruim f 40.000 van transactie- gelden in eigen zak gesto ken. De administrateur is chef van de afdeling. Hij inde de transactiegelden, die de poli tiemensen aan hem afdroegen- maar droeg dit geld niet ge heel af. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH/EINDHOVEN Zowel minister Van Agt van Justitie als de es-minister van Binnenlandse Zaken Geertse ma hebben 'n dagvaarding ge kregen om als getuigen te ver schijnen in de rechtszaak tegen het Eindhovense Rode-Jeugdlid Lueien van H„ die woensdag a.s. in hoger beroep dient voor het Gerechtshof in Den Bosch. Dit is gebeurd op verzoek van de raadsman van Van H., mr. Pieter Herman Bakker Schut, die zegt over aanwijzingen te beschikken, die een derge lijke dagvaarding rechtvaardi gen. Lueien van H. zou name lijk in een val zijn gelokt, die door de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) is opgezet. Behalve ex-minister Geertse ma, die in het vorige kabinet (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) „Hare Majesteit is Neferlands goed koopste fotomodel" eonstateert het reclameweekblad „Ariad ne" dat beeft nagegaan hoe de commercit zich op het rege ringsjubileum van koningin Juliana heeft gestort. Dat le- /erde volgens het blad genoeg geks, leuks, ontroerends en msmakeji.iks op voor een uit voerige reportage. Daaruit dijkt dat de commercie goud leeft verdiend aan het zilve ren regeringsjubileum. Er werden veel boeken uit gegeven. Oplagen variërend van 15.000 tot 420.000 en prij zen van f 1 tot f 12.50. Er bleek ook muziek in het vorstenhuis te zitten, want er kwamen twee grammofoonplaten op de markt. De Rijksmunt geeft 45 mil joen nieuwe zilveren tientjes geslagen. Daarnaast zijn er een half dozijn (valse) munters met di verse penningen en legpennin gen gek men. Voor f 13,25 kan men al een zilveren stuiver kopen en de meer draagkrach- tigen moeten voor een genum merde gouden penning mei edelstenen in de nationale driekleur f 765 neertellen. Het aanbod in de sectoi theeglazen, theelepels, sleutel hangers, kandelaars en me dailles is overstelpend. De prijzen variëren van 75 cent tot f 25,50. De beeltenis van de konin gin mag niet zonder meer worden gebruikt. De beelde naar van de gulden is voor elk gebruik zonder meer beschik baar, maar voor alle overige „uitgaven" in welke vorm dan ook moet de rijksvoorlich tingsdienst toestemming ge ven. Een asbakje met de beelte nis van d'e koningin kan er bijvoorbeeld niet mee door, omdat het niet fijntjes is. Ook een balpen kan geen genade vinden in de ogen van de RVD. Toch is een balpen op de markt verschenen, maar men heeft er vooralsnog niets tegen ondernomen. Voorzover bekend zijn er nog nooit processen gevoerd tegen lieden, die op deze ma nier het koningshuis misbrui ken. Uitzondering Ls alleen het proces tegen het blad „Provo", maar dat lag op een ander terrein. Als tegenhanger signaleert „Ariadne" het honorarium van grafisch ontwerper Pieter Brattinga. die de Juliana-post- zegel (oplage 15 miljoen) ont wierp. De PTT kent slechts één honorarium voor het ontwer pen van een postzegel en dat is f 625 groot. Het wordl met 100 procent verhoogd voor de reproduktie- rechten. De PTT geeft toe, dat het erg magertjes is, maar de huidige honorariumregeling geldt no- uit de tijd dat het een grote eer was iets voor het rijk te mogen ontwer pen. als minister van binnenlandse zaken verantwoordelijk was voor het doen en laten van de BVD. is ook het hoofd van die dienst gedagvaard. Of de op geroepen getuigen ook inder daad naar Den Bosch komen is nog onzeker. Minister Van Agt en het hoofd van de BVD wilden daarover gisteren geen uitsluitsel geven. De heer Geertsema was onbereikbaar. Volgens de Rode Jeugd is het niet onmogelijk, dat Lueien van H. het slachtoffer is ge worden van een BVD-komplot. Bij de arrestatie van Lueien van H. (tijdens een met veel vertoon van mankracht op 13 december van het vorig jaar uitgevoerde razzia) werden onder zijn bed twee pakken van ongeveer 50 centimeter lengte gevonden, inhoudende 2 metalen buizen, calciumchlo raat, zwavel en een pakje poe dersuiker. Lueien van H. be weerde van die pakketten niets te weten, maar de officier con cludeerde anders, omdat op het zakje vingerafdrukken van Van H. werden gevonden. Deskundigen van TNO kwa men tijdens het proces verkla ren, dat met behulp van ge vonden materiaal bommen ge fabriceerd konden worden en daarmee was voor de officier de cirkel rond: Rode-Jeugd-lid Lueien van H. diende veroor deeld te worden wegens „ver boden wapenbezit". De Rode Jeugd beweert nu, dat door duistere manipulaties van de BVD de pakketten mét vingerafdrukken onder het bed van Van H. zijn terecht gekomen. De Rode Jeugd laat liet met bij deze bewering, maar heeft deze week boven dien een brochure uitgegeven, waar.n verhaald wordt hoe on langs nog de BVD opnieuw geprobeerd heeft een lid van de organisatie onschadelijk te maken. Het gaat hier om Evert van de B., een Bredaas Rode-Jeugd lid. De Rode Jeugd heeft band opnamen en foto's van de ont moeting tussen een BVD-man en een Rode-Jeugdlid uit Waalwijk voor het „onschade lijk maken" van Evert van de B. De Waalwijker, verdacht van brandstichting, was een „dubbelspion". De BVD zou in ruil voor inlichtingen over de Rode Jeugd ervoor zorgen dat de aanklacht tegen de Waalwij ker „geregeld zou worden". Zo staat in de Rode-Jeugdbrochu- re. En, wat zullen we dit week einde eens gaan doen? Een autoritje? Tuurlijk, een auto ritje. Het weer lijkt er gunstig voor. We zijn bijna allemaal terug van vakantie. En je blijft toch niet thuiszitten met zo'n weer. Nou zal ik daar niet veel van zeggen, hoor. Je zult maar een week lang hoog in een flatje huizen of op een duf bovenhuis in de stad. Of je zult nodig eens naar oma en opa moeten. Dan ga je er op uit. Tuurlijk. Bovendien, nu kan het nog. Over zestig jaar is het afgelo pen zeggen oliedeskundigen. Misschien al over dertig jaar. Dan is er geen druppel benzi ne meer te krijgen. Haha, staan we allemaal droog. Maar ik hoop evenwel, dat die stinkboel nog eerder uit on ze mobielen verdwijnt. Zonne- energie, weet-u-wel. Problemen, hoor, met dat milieu van ons. Het wemelt van de milieugroepen, nog steeds zegt de een dat de an der maar eens schoner moet gaan fabriceren, rijden, consu meren enz. enz. Men gooit elk ander het balletje toe. Mil-jeu de boules. De doordraver van deze feestelijke en wel zeer natio nale week? Ik pleit voor ma joor Brouwer met zijn plan voor een bromfietsbataljon. Van de andere kant ben ik geen hoofd opleidingen sectie planning van de staf eerste divisie in Schaarsbergen, zoals voornoemde majoor, dus wie ben ik dat ik hem onze weke lijkse onderscheiding doe toe komen. Nu weet ik dat de NAVO het moeilijk heeft en dat je bij dit kabinet niet gauw meer, om niet te zeggen nóg meer centen loskrijgt voor het leger. De majoor zal dus eer der geld krijgen voor een bromfiets ddn voor 'een tank. Minder begrijpelijk komt mij echter het argument van de majoor voor, dat met zo'n bromfietseenheid tevens tege moet wordt gekomen aan de „stoerheidsdrang van de jeugd". Misschien ben ik niét stoer of niet jong genoeg meer, maar ik kan niet vatten wat er nu stoer is aan een soldaat op een brommer. De majoor draaft door, hoor. ■tr Het Sovjet-regiem laat zijn beste mensen schandalig in de Mos-kou staan. Ik houd ermee op, want ze willen me van deze stoel af hebben. Dat heb je met wis selploegen. Ik stap overigens met graagte op. De rust lonkt. •fr Een prettig weekeinde met z'n allen. MERIJN (ADVERTENTIE) UNIEBOEK - TOP - TIEN De tien meest gekochte boeken in augustus 1973 1. Leonard de Vries „De dolle entree van automobiel en veloci- pee" 9,90 (De Haan) 2. James A. Michener „De bloemenkinderen van Torremolinos" 24,90 (Van Holkema Warendorf) 3. Els van Limburgh en Katinka de Monchy „Fondue en barbecue" 4,90 (Van Dishoeck) 4. Heieen A. M. Halver hout „Van spit en grill" 4,90 (Van Dishoeck) 5. Drs. Ph. M. Bosscher e.a. „Het hart van Neder land, steden en dorpen rond de Zuiderzee" 45,— (De Boer) 6. Michael Bond „Pad- dington 1, onze kleine beer" „Paddington 2, meer avonturen van de kleine beer" 6,90 per deel (Van Holkema Warendorf) 7. Jaap ter Haar „Het we reldje van Beer Ligt- hart" 9,90 (Van Hol kema Warendorf) 8. Dr. J. Buitkamp „De geschiedenis van Israël" 9,90 (Fibula-Van Dis hoeck) 9. Prof. Dr. Max Euwe „AVRO-Schaaktournooi 1973" 9,90 10. C. H. Höwler „X-Y-Z der muziek" 19,50 (De Haan) Verkrijgbaar in elke boek handel. 4 y tt w 4 r- A» m ■m «i t

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13