Spanjaarden niet meer zo gelukkig met toeristeninvasie x>stgiro Nixon zal spreken in |ugustus Bonden sceptisch over medezeggenschap in Brits-Nederlandse verzekeringsreus V andaag Olieplaag op strand in België veel erger dan in Nederland MUSTER: CENTRALE BORSELE IS VEILIG Storm van kritiek op leiding van „Grand Prix" na dood autocoureur fa WATERGATE Liftkooi stort neer: 13 doden ndSdielijk! ladevergoeding pJ f 140 min. voor Somnon-kinderen J;iN,.)IN' (AFP-UPI) De rf."°£e Raad heeft een ■toosstelliiig van onge- ■HO miljoen gulden toege- "f. fan 433 kinderen die 'ev"> in ernstige ma- Lj vo'!! 6 en invalide zijn. hun moeders tijdens «meerschap het kalme- ^■middel Softenon hebben naast le olie- Jangen Ehrlichman Halderman Bonn vraagt Washington om opheldering Noorwegen laat Israëli's niet vrij BOD OP DELTA-LLOYD Duitse jongen dood na brand 4rnbems hotel Benzine-nood in Italië dr w. a. J. M. Harkx icteur: L. Leijendekker I nn atirninistra'tic^adrGS. tVSuzen, tel. (01150)-79 20 Bifkwïïtaal: f 6,88 per maand. ^^feunroers 29 cent. Stgeversmaatschappij De Stem B.V., sat 16, Breda ner 1114111 DINSDAG 31 JULI 1973 26e Jaargang Nr. 9124 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50'cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. MADRID (AFP-ANP) - n. miljoenen buitenlandse Kristen die Spanje in de Kermaanden overstromen, -jen aanleiding tot onge- [Stheiil bij steeds meer oor- Konkelijlte bewoners van dat land. „Toerisme is goed, _,ar men moet niet over- Hjven", zoals liet weekblad schrijft, I non? jaar leverde het toe risme Spanje 2610 miljoen dollar op, hetgeen voldoende tos om het tekort op de Kdelsbalans weg te wer ken Een kerzijde van deze medaille is, dat de Spanjaar den 't gevoel krijgen dat zij vreemdeling zijn in hun ei gen land. Dit geldt vooral voor hen die het ongeluk hebben vakantie te moeten nemen in de periode van de buitenlandse invasie. „Cambio" en onlangs ook het Madrileense dagblad „Ya" geven voorbeelden van de ellende die Spaanse va kantiegangers aan de kust moeten doorstaan. Gesteld dat zij nog ergens plaats heb ben gekregen, moeten zij zich er bij neerleggen, dat de hotels en restaurants zich ge heel op de buitenlanders oriënteren. Men staat hen in het Duits, Nederlands of En gels te woord. De maaltijden worden niet op de Spaanse tijden twee uur 's mid dags en negen uur 's avonds geserveerd, maar enige uren eerder. Een familie die in een badplaats bij Malaga aan de Costa del Sol om drie uur iets wilde eten kreeg tenslot te enige oude tomaten met een worstje uit Frankfort en wat mosterd uit Dijon. Op klachten over de menu's werd de Spaanse gasten te verstaan gegeven, dat deze waren afgestemd op de smaak van de buitenlanders die gewend zouden zijn aan kleinere porties van mindere kwaliteit dan in Spanje ge bruikelijk is. Voor een deel zijn de grie ven van de Spanjaarden er ook tegen gericht, dat het aantal buitenlandse gasten weliswaar toeneemt maar dat zij minder geld uitgeven. Torremolinos aan de zuid kust was in het midden van de jaren zestig nog min of meer een „modebadplaats" aan de Spaanse Rivièra. Nu zijn er talloze snackbars waar zuinige toeristen hun honger kunnen stillen met een hamburger of een Daar worstjes. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op om het massatoerisme te vervan gen door een kwaliteitstoe- risme. Een stap hiertoe werd dc afgelopen week gezet, toen de regering de kleine en middelgrote hotels toestem ming gaf hun prijzen met ten hoogste 9,5 procent te verhogen. TH Enschede. Campüsbewoner. (Van onze redactie buitenland) RINGTON President Nixon komt met een open- verklaring over het Watergate-schandaal binnen een 1 tol tien dagen nadat de betrokken senaatscommissie leste fase van de hoorzittingen heeft afgesloten. Jlit heeft de republikeinse leider van de senaat Hugh Scott ia bekendgemaakt. Hij zei terzake te beschikken over ftlasinformatie". Als de ontwikkelingen volgens plan ten, kan de verklaring van de president tegen 20 augustus verwacht. De senaatscommissie van Sam Ervin, die aan- Rk deze week nog de eerste fase van de hoorzittingen had beëindigen, besloot juist gisteren haar werkzaamheden iet midden of het einde van volgende week voort te zetten. ■■Witte Huis heeft tot nu ^■weigerd in te gaan op die tijdens de hoorzit- t van de commissie - Er- lar voren zijn gekomen, lenering luidde dat Nixon 1 een voor hem passende Izou antwoorden als de Rtingen zouden zijn be- Igd. In Amerika en elders ■men nu met spanning uit I de reactie van de presi- op de beschuldiging van Tlviseur John Dean dat ■jfsdiudeioossteUing moet ^betaald door de Dis- Company Ltd", die in K!" va"de Jaren zestig es,niddel produceerde Je markt bracht. oïewt. I4m ma'oen gulden Tetr 43 miljoen recht te"0^ kinderen, die W n" 11 13 jaar Zijn, •,,De overige 98 mil- iden worden in een .estortom de toekomst 1 ooftenon-slachtoffers 'Keren. ||§?EI:v* (AP) De «et aiEe& heeft gisteren »e one .1, Stemmen hot ft^^oaeruS^oHe: bu,,, aan de staat zullen Bhangs Iraanse °lie- „M)'1 de NIOC. zal nu B»nsortmatSchappijen van 20 0ver ko- Knl vat f verdoeld 23,9 Pe„ aten obe gaan verko- oige- ■he aarrta s werelds hpt "Sasreservoir dat ter^r Was'^" trvan n? oxploita- aan nog niet was be- Nixon reeds vorig jaar septem ber afwist van het verdoezelen van de inbraak in het hoofd kwartier van de democraten. Het Witte Huis heeft gisteren feitelijk het compromisvoorstel van senator Ervin over het be schikbaar stellen van de ge luidsbandjes verworpen. Voor zitter Ervin had zondag in een televisie-interview gezamenlijk met zijn vice-voorzitter Howard Baker voorgesteld dat zij privé de bandjes op het Witte Huis zouden komen beluisteren in plaats van ze ter publikatie tij dens de hoorzittingen vrij te geven. De woordvoerder van het Witte Huis Gerald Warren zei echter dat Nixon zijn stand punt duidelijk heeft uiteenge zet in de brief die hij aan de senaatscommissie stuurde en waarin hij zonder meer weiger de de bandjes beschikbaar te stellen. „Daar hebben we niets aan toe te voegen", zei Warren. Erhliehman getuigde maan dag verder dat president Nixon tot maart van dit jaar minstens achtmaal heeft gevraagd een compleet en definitief rapport van Watergate op te stellen en openbaar te maken. Op de vraag of de president ooit een bevredigend antwoord had ont vangen, reageerde Ehrlichman ontkennend. Het doel van de herhaalde verzoeken was ge weest de toenmalige adviseur John Dean te wijzen op de drin gende noodzaak van een der gelijk rapport. Dean heeft voor de senaatscommissie getuigd dat hij het rapport nooit heeft afgemaakt. Bob Haldeman, ex chef-staf in het Wite Huis, zal de komen de dagen voor de Watergate- commissie hetzelfde verhaal vertellen dat de afgelopen vijf zittingsdagen van de commissie uit John Erhliehman is gewron gen. Ehrlichman ontkent dat Hal deman en hij in het Witte Huis de rol speelden van een politie ke Siamese tweeling. In het verhoor van de Watergate-com- missie treden zij echter als tweeling op: zij hebben dezelf de advocaat. Aangezien het on mogelijk is dat een advocaat cliënten vertegenwoordigt die tegenstrijdige verklaringen af leggen, zal Haldeman de ver klaringen van Ehrlichman moe ten dekken. Dit werd duidelijk na een vraag van senator Weicker aan John Ehrlichman, of hij met Haldeman over zijn getuigenis had gesproken (hetgeen het ge val blijkt te zijn) en of hij ver onderstelde dat er conflicten in hun verklaringen waren. De advocaat van Ehrlichman en Haldeman, John Wilson, zag dit als een aanval op zijn juridi sche ethiek. Hij bezwoer de commissie dat er geen conflict was in het getuigenis van Hal deman en Ehrlichman. Een liftkooi in de kolen mijn Markham bij het Britse Chesterfield is op 600 meter diepte op de bodem van een mijnschacht te pletter gesla gen. Volgens de politie zijn er dertien doden. Vijftien kom pels zijn met zware verwon dingen in een ziekenhuis op genomen. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt door het te strak aandraaien van de iiftkabel- Er zaten 28 man in de liftkooi. Hier wordt een slachtoffer van de ramp op een brancard weg gebracht. (Van onze redactio buitenland) BONN De Westduitse bondsrepubliek heeft de Vere nigde Staten opheldering ge vraagd over kranteberichten dat de Amerikaanse militaire inlichtingendienst Westduitse telefoons aftapte zonder daar de Westduitse autoriteiten vaD in kennis te stellen. Krachtens de Westduitse wet en een akkoord van 1968. kan Amerikaanse spionage van Westduitse burgers alleen met Duitse toestemmine plaatshebben. Een woordvoerder zei dat thans bij de Duitse inlichtin gendiensten werd nagevraagd of zij wellicht van de Ameri kaanse maatregel op de hooete werder gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Defensie in Washington heeft uitsluitend willen beves tigen in de bondsrepubliek contra-spionageacties te heb ben uitgevoerd tegen burgers en organisaties, maar met de goedkeuring van de Duitse re gering. OSLO (UPI) Noorwegen heeft naar verluid! een Israë lisch verzoek om vrijlating van twee Israëli's die woensdag in het huis van een Israëlische diplomaat werden gearres teerd, verworpen. De twee werden gearres teerd in verband met de moord op een Marokkaan ruim een week geleden in Lillehammer die lid van de Zwarte-Septem- berbeweging zou zijn geweest. AMSTERDAM (ANP) Oriënterende besprekingen tussen Delta-Lloyd Verzeke ring groep NVen de Engelse Commercial Union Assurance Company Ltd. in Louden heb ben er thans toe geleid, dat Commercial Union onder voor behoud van volledige overeen stemming een bod zal uitbren gen op de aandelen en certifi caten, die niet in het bezit van deze Britse maatschappij zijn Het Engelse concern beschikt reeds over 27,8 pet. van de certificaten, aldus Delta- Lloyd. Nadat overeenstemming zal zijn bereikt, zal Delta-Lloyd aandeelhouders adviseren het bod te aanvaarden- Commercial Union is een van de twee grootste Britse verzekeringsconcerns. Er wer ken 26.000 mensen, waarvan 8500 in Engeland. De helft van de omzet wordt in de VS be haald. Bij Delta-Lloyd werken 4300 man, waarvan 3900 in Nederland. De vakbonden zijn pas be reid een positief standpunt ten aanzien van het voorgenomen bod van Commercial Union te geven als zij een acceptabel antwoord hebben ontvangen op enkele vragen. De heer J. ter Horst (secr. alg. bond Mercurius, NVV) gaf te kennen dat ter bescherming van de personeelsbelangen vooral belangrijk is te weten hoe de zeggenschapsverhou dingen binnen het mammoet- bedrijf komen te liggen als het bod wordt geaccepteerd. De vakbeweging, aldus de heer Ter Horst wenst daarom trent een overeenkomst af te sluiten naar Nederlands recht. De intentieverklaring. die Commercial Union heeft gege ven met betrekking tot de be langen van het personeel, vindt de vakbeweging onvol doende. De heer Ter Horst noemde het Britse bod de grootste in braak in de Nederlandse ver zekeringswereld. Delta Lloyd is op een na de grootste verze keringsmaatschappij in Neder land. Vanmiddag vindt een nieuw gesprek plaats met de bonden- Wat betreft de belangen van het personeel heeft Commerci al Union toegezegd, dat de ar beidsovereenkomsten met de medewerkers van Delta-Lloyd naar recht en billijkheid in acht zullen worden genomen. Alle rechten zullen worden gerespecteerd. In het bijzonder zullen de bestaande regelingen ten aanzien van de onderne mingsraad en de vakorganisa ties van kracht blijven, even als de bestaande pensioenrege ling en andere personeelsrege lingen. Ontslagen zullen niet vallen, aldus het Britse con- ARNHEM (ANP) De 15- jarige Mailt Ludorf uit Wup- pertal in Duitsland is overle den aan de gevolgen van zwa re verwondingen, die hij op liep bij een explosie za'-rdag bij hotel Rembrandt in Arn hem. Na de ontploffing- brak er brand uit. Hij was de stiefzoon van het gezin Stahl. De 40-jarige me vrouw Christal Stahl-Writz verkeerde gisteren nog in le vensgevaar. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT LONDEN Het drama op Zandvoort waarbij zondag de 25-jarige Britse autocoureur Roger Wil liamson om het leven kwam, heeft een storm van reacties teweeg gebracht. In al deze reacties van zowel coureurs als internationale persstemmen wordt de wedstrijdleiding zeer fel aangevallen. De Britse coureur David Purley, die tevergeefs heeft getracht zijn collega uit liet brandende autowrak te bevrij den, noemde de functionaris sen van dc baan in Zandvoort „lafaards". „Zij stonden er bij", aldus Purley, „en deden niets. Ze lieten Roger in zijn wagen omkomen, niemand wilde hem helpen. Ik moest over een baan rennen om een brand blusser te halen. Er stonden vijf of tien mensen bij de wagen, maar zij durfden niet dichterbij te komen. Drie toe schouwers sprongen over het hek om te helpen maar ze werden tegengehouden door de politie die honden bij zich had. Ik kan niet begrijpen waarom ze zo laf zijn geweest. Als ze me hadden geholpen, hadden we Roger er uit kun nen krijgen". „Volgens Purley leefde Wil liamson nog toen hij de bran dende renwagen had bereikt". De brandweerwagen kwam pas na 10 minuten", vervolgde Purley zijn aanklacht. „De brandweermensen hadden dik ke asbestpakken aan, maar ze wilden niet dichterbij de wa gen komen dan 5 meter. Ik pakte een spuit uit hun han den. Ik was zo woest dat ik een van de brandweermensen neersloeg. Het waren lafaards". De Belgische kranten en ra diocommentatoren zijn het er nagenoeg allen over eens dat de organisators schuldig zijn aan het drama. „Les Sports" schreef maandagmorgen: „Wij hebben de treurigste en minst spectaculaire Grote Prijs van het seizoen 1972-1973 beleefd. De onbekwaamheid van de or ganisatie was al aan het licht getreden bij het ongeluk dat in 1970 aan Piers Courage het leven kostte, alhoewel het toen aan bewijzen ontbrak. Maar thans kunnen de organi sators alleen maar verward en in verlegenheid gebracht zijn. Duizenden toeschouwers die de wedrennen via de tv volgden, hebben kunnen zien hoe volkomen ondoelmatig baanfunctionarissen en brand weerlieden optraden. In België betekent baanfunctionaris zijn meer dan een armband om of een speldje op hebben". David Purley staat hier met zijn helm in de hand bij het wrak van de auto waarin zijn landgenoot zojuist om het leven kwam. Het toonaangevende Franse sportblad l'Equipe was van mening dat iedere vorm van hulp na het ongeval ontbrak. „Een man is gedood," aldus l'Equipe, „die mogelijk gered had kunnen worden. De laks heid waarmee de reddingshulp op gang kwam heeft miljoenen tv-kijkers verbijsterd". Vervolg op sportpagina) NU EN DAN ZON Overwegend droog. Flinke zonnige periodes. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum temperatuur: 22 graden. STAD EN STREEK Veerboten krijgen Het weer drukker. Pagina 3 Terneuzense Speulerieë nu al succes. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Nixon en Tanaka proberen misverstanden op te ruimen. Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Elke maand een smak geld in de Staatsloterij. Pagina 9 VROUW EN MODE Jokkebrokken worden niet geboren maar gemaakt. Pagina 10 SPORT Ronnie van Poucke wil hef gaan maken bij Anderlecht. Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE KRO-bestuurslid: „Je zou in Hilversum met een schone lei moeten kunnen beginnen". Pagina 6 ROME (DPA) De staking bij de Italiaanse benzinepomp stations heeft gisteren tot eer benzine-noodtoestand geleid Van de 40.000 pompstations waren er slechts een paar ge opend. Duizenden Italianen moesten bij gebrek aan behzine hun va kantie uitstellen. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Een schoon maakploeg van ongeveer tien man is gisterochtend begonnen met het verwijderen van de oliebolletjes van het strand vanaf Cadzand tot de Belgi sche grens. Veel verder dan Cadzand ligt de olie niet Het Nederlandse strand heeft al leen maar lart gehad van een uitlopertje van een grote olie vlek, die een groot deel van het Belgische strand heeft be smeurd. „Het is net alsof we enkele druppeltj es hebben gekregen van een grote regenbui, die in België is gevallen," aldus de heer M. Dooms, directeur van de dienst gemeentewerken van de gemeente Oostburg. Of schoon de toestand bij Cad zand niet zo erg is als langs de Belgische stranden moet volgens de heer Dooms het Nederlandse deel weer zo snel mogelijk schoon zijn. „De mensen moeten er zo weinig mogelijk hinder van ondervin den," meent de heer Doorns Voor hem is het overigens nog een raadsel vaar de olie van daan is gekomen. „We hadden geen melding gekregen van een olievlek op de Noordzee.' zegt hij. In België wordt overigens steen een been geklaagd over de olievlek, die juist midden in het toeristische seizoen voor de strandbezoekers zeer onge legen komt. Insiders verwach ten dat het strand pas over een week weer schoon kan zijn. Gisterochtend werd met een met schoonmaken begon nen maar de vloed van gister middag bracht veer wat oiie naar het str nd zodat veel werk opnieuw gedaan zal moeten worden. Het opruimen van de olie is een moeilijk karwei. Voor het verwijderen van grote olieklompen kunnen bulldozers en vrachtwagens worden ingeschakeld. Met der gelijk materiaal pegint. men echter niets tegen de kleine olieboHetjes, waarvan vooral in België het strand letterlijk zwart ziet. Waar de olie vandaan komt is ook gisteren niet duidelijk geworden. In België deden gisteren geruchten de ronde dat de olie in het wider is gekomen nadat onlangs in dp haven van Zepbrugge een tan ker door een vergissing olie verloor. Mep heeft vee! moeite gedaan om de olie in de haven te houden maar blijkbaar is toch nog heel wat van het spul buitengaats terecht gekomen. Volgens de geruchten zou deze olie dan weer door de sterke wind van vorige week vrijdag naar de kust zijn gedreven, (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Het op 10 juli opgetreden olielek in de kerncentrale-Borsele geeft geen aanleiding te veronder stellen dat deze centrale min der yeilig is dan op grond van nadrukkelijke verklaringen van autoriteiten tot nu toe werd aangenomen. Dat zegt de waarnem-nd ininistrr van eco nomische zaken Duisenberg (Lubbers is met vakantie) in antwoord op schriftelijke vra gen van het PPR-Tweede-Ka- merlid L. Jansen. Het lek deed zich voor in het niet-nucleaire gedeelte van de centrale. De veiligheid is daardoor ook geen ogenblik in gevaar geweest, aldus de be windsman. Het voorval heeft geen schade veroorzaakt. De geringe en inmiddels verholpen lekkage is opge treden ip het voorlagerhuis van de hog™drukturbine De olie is in het warmte-isolatie- materiaal gedrongen, als ge volg waarvan een rookontwik keling ontstond die door de automatische brandmelder werd gesignaleerd. Hoewel de rookontwikkeling met het aan wezige blusmateriaa] te be strijden viel is uit voorzorg brandalarm gegeven. Zowel de brandweer van Borsele als de bedrijfsbrand weer werden gewaarschuwd. Bovmdien is de turbine ge stopt en werd de reactor te- ruegeregeJd tot tien procent van het vermogen. Een uur na het optreden van de rookont wikkeling werd het branda larm opgeheven. EEN 29-jarige Duitser heeft in een bar in de Maasstad de 25- jarige Rotterdamse barkeeper F. Denie met een mes in de hartstreek en het onderli chaam gestoken. De verwon dingen bleken niet levensge vaarlijk.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1