TOCHT OVER NIEUWE DELTADAMMEN 1 eren eid j ZEELAND FEEST OP STOOM DOOR DE „ZAK" VEERSE MEER Dolfijn in Scharen dijke TOERISTENMARK TEN DE STEM 11 BOOT TOCHTEN OVER DE ZEEUWSE WATEREN visTOCHT ZEILEN OP HET IS NIET DUUR ZIERIKZEE ONTVANGT TOERISTEN passen: AXEL izoen 1. n. Kunstroute door Goes Tocht langs watersnood monumenten Op de fiets van Goes naar Yerseke Nu de Brouwersdam ls open gesteld is er een interessante Deltatocht te maken. De Brouwersdam is de westelij ke verbindingsdam tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Vanuit diverse richtingen kan de tocht worden gemaakt. Van uit het zuiden kan men star ten in Zierikzee, vanuit het Oosten in Willemstad en vanuit de randstad in Rotter dam. Vanuit Willemstad bijvoor beeld kan men via de zuid rand van Rotterdam koers zetten naar Hellevoetsluis en de Haringvlietdam. De dam dient niet alleen als zeewe ring voor het noordelijke Deltagebied, maar tevens als hoofdkraan voor de zoutwa terhuishouding van bijna ge heel Nederland. Hiertoe is een complex van spuisluizen van ruim één kilometer met zeventien spui-openingen ge bouwd. Aan de zuidzijde van de Haringvlietdam treft men het voorlichtingscentrum van Rijkswaterstaat en het Natio naal Bureau voor Toerisme aan. „Delta Expo", zo heet dit centrum, waar men heel wat informatie kan verkrij gen over het Deltaplan. Bo vendien kan men van hieruit het interieur van het sluizen- complex bezoeken. „Delta Expo" is dagelijks geopend vanaf 15 april tot eind okto ber tussen 10 en 17 uur. De entreeprijs is f 1,25 per per soon en kinderen, die jonger zijn dan acht jaar hebben gratis toegang. Na de Haringvlietdam gaat de tocht verder langs Oud dorp en daarna over de Brouwersdam. Voor mensen, die hier de auto willen laten staan en willen wandelen over de 25 meter brede „boulevard" zijn er parkeer terreinen aangelegd. Na de Brouwersdam rijdt men door tot de kruising met de pro vinciale weg en volgt dan de weg richting Haamstede. Juist voor Haamstede linksaf richting Westerschouwen, waar men kan zien hoever men al met de aanleg van de Oosterscheldedam ls gevor derd. Bij Burgh-Haamstede treft men een der mooiste natuur gebieden van Zeeland aan, namelijk het domaniale bos- en duingebied van ruim 1000 hectaren. Vanuit Haamstede richting Zierikzee, een historische stad met tal van oude gebou wen en bezienswaardighe den. Op de zolderverdieping van het stadhuis is b.v. het gemeentemuseum onderge bracht, een tweede museum is ingericht in de Noordha venpoort. Tijdens een bezoek aan Zierikzee moet men ze ker een palingbroodje eten, de specialiteit van deze stad. Vanuit Zierikzee rijdt men naar de Grevelingendam, de oostelijke verbindingsdam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Deze dam werd in 1964-1965 met behulp van een kabelbaan aangelegd. Aan het einde van de Grevelingendam is de verankerplaats van de kabel baan als herinnering blijven staan. Na de Grevelingendam gaat de tocht via het Helle gatsplein terug naar Willem stad. DE STEM gulden korting op YOUR HEART beha's 56,3556,56,230,3230) 8 HOUR beha's. IJZENDIJKE Landpoort 15 TERNEUZEN De zomeractiviteiten In het toeristisch centrum van de Zuidbevelandse hoofdstad Goes, staan voor een belang rijk deel in het teken van de beeldende kunst. In samenwerking met de stedelijke culturele raad en de kunstgroep WEB zet de Goese Middenstandscentrale van 30 juni tot 14 juli in de Goese binnenstad een z.g.n. kunst route uit. Alle GMC-winke- liers werken eraan mee. Dait houdt in dat ze gedu rende twee weken in hun eta lages één of meer kunstwer ken tentoon stellen. Het kunstgebeuren speelt zich niet alleen in de winkeletalages af. In de tuin van het Oude Mannenhuis achter het Goese museum komt de Carolus- fcrimg, een landelijke organisatie van beeldhouwers, nog een ge heel eigen expositie inrichten met zwaar, monumentaal werk van brons en steen. J Tijdens de zomermaanden worden er in diverse Zeeuwse f vissersplaatsen de bekende visserijfeesten gehouden, feesten waarbij naar goed gebruik heel wat vis, mosselen en oesters 1 worden verorberd. En uiteraard vergeet men daarbij ook 1 het gerstenat niet. t Heel bekend zijn de visserijfeesten van Bruinisse, die dit f jaar op 4, 5, 6 en 7 juli worden gehouden. De feesten hebben f hier de naam van „Grevelingendagen" gekregen. Op 4 juli f treden op Conny Vink en de Twee Pinten. Ook is de George 'f Bakerselectie te beluisteren. Op 5 juli komt Calimero naar f Bruinisse. Op deze dag wordt er bovendien een wielerronde f gehouden. Op juli zijn er kinderspelen en treden in de f avonduren Snip en Snap op. j Een braderie en een mosselfeest staan zowel 6 als 7 juli t op het programma. Op 7 juli wordt er een internationale f hengelwedstrijd gehouden. Op deze dag treedt een doedel- zak korps op en voetballen in Bruinisse F.C. Dordt en Xerxes f tegen elkaar. Gedurende alle Grevelingendagen is het t kermis in Bruinisse. j In Yerseke wordt op 11 augustus een visserijdag gehouden Het programma was bij het ter perse gaan van dit nummer j nog niet bekend, t Met rondvaartboten zijn tal van fijne tochten over de Zeeuwse wate ren te maken. Van mei tot en met september kan men in Burghsluis op de boot stappen voor een tocht langs de Delta werken in de Ooster- schelde. In september wordt er gevaren op de dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag en in juli en augustus zijn er dagelijks tochten. De vertrektijden zijn steeds 13.00 en 15.00 uur. Op alle woensdagavonden vanaf 4 juli tot en met 18 augustus zijn er ook avondtochten langs deze Deltawerken. De ver trektijd is dan 19.30 nnr. Vanuit Zierikzee is er een gecombineerde boot-, bus- en treintocht naar Walcheren en Zuid-Beve land te maken. Eerst wordt dan per boot van Zierikzee naar Veere ge- I varen, vervolgens gaat het per bus naar Middel burg, dan met de trein naar Goes en per bus keert men tenslotte weer naar Zierikzee terug. Deze tocht wordt tot en met 31 augustus van 's maandags tot en met 's saterdag* gehouden. Vanuit Zierikzee kan men ook alleen boottoch ten maken. Men kan met het motorschip Hollands Diep een tocht maken naar de Zeelandbrug en Imet dezelfde boot kan ook een rondvaart op de Oosterschelde worden gemaakt, compleet met een bezoek aan de vis- afslag te Colijnsplaat. Van 2 juli tot en met 10 augustus wordt er ge varen van maandag tot en met vrijdag en van 14 tot en met 30 augus- tus alleen op ^dinsdag, woensdag en donder dag. Tot en met 31 augus tus wordt er van maan dag tot en met zaterdag ook een bootdienst on derhonden tussen Zie rikzee en Veere. Enkele reis kost f 5,50 en een retourtje f 10. De aan legsteiger in Zierikzee bevindt zich in haven Het Luifeltje en de stei ger in Veere is te vin den achter de Camp- veerse Toren. Vanuit Veere vertrek ken er eveneens tot en met 31 augustus dage lijks (behalve op zon dag) rondvaartboten voor tochten over het Veerse Meer. Ook vanaf Ouddorp, Brouwersha ven en Scharendijke kunnen er gedurende deze periode rondvaar ten worden gemaakt, maar dan over het Gre- veiingenmeer. Dit jaar is het 20 jaar gele den dat in een geweldige storm dijken braken, grote de len van Zeeland overstroomd werden en er in Zeeland vele slachtoffers te betreuren wa ren. Ter herinnering aan do watersnoodramp van 1 februa ri 1953 zijn er in diverse plaatsen in Zeeland monumen- te opgericht. Voor de mensen, die graag deze monumenten willen zien, heeft De Stem de volgende tocht uitgestippeld Begonnen kan worden in Goes. Van hieruit rijdt men naar Kruiningen, waar in de tuin van de Nederlands Her vormde kerk het beeld „Vluchtende vrouw met kind" staat vervaardigd door Jan Wolkers. Hierna gaat de tocht in de richting Bergen op Zoom. Vanuit Bergen op Zoom rijdt men naar Tholem, het ei land, dat men 'kan bereiken via de nieuwe brug over de Eendracht Op het eiland Tho len, tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk staat langs de provinciale weg het monument „Zeemonster" gemaakt door G. Bolkins uit Amsterdam. Vervolgens rijdt men terug over de Eendrachtbrug en bij Halsteren kiest men richting Zierikzee. Na door de veer boot bij Anna Jacobapolder het Zijpe te zijn ovegezet kan men Oosterland bezoeken, waar op de begraafplaats op een plaquette de namen zijn vermeld van de inwoners van dit dorp, die omkwamen. Even verder, in Nieuwerkerk staat op de begraafplaats het door Mari Andriessen vervaardigde monument „Aamgeschoten vo gel". In zuidelijke richting be reikt men dan Ouwerkerk, waar twee monumenten te be zichtigen zijn. Op het oude dijklichaam in „Het gat van Ouwerkerk" treft men een ge denkplaat aan en op de ge meentelijke begraafplaats staat het gedenkteken „Twee handen" vervaardigd door Ma ri Andriessen. Vervolgens gaat de tocht naar Zierikzee waar men in de Zuiderhavenpoort het bronzen beeld „moeder en kind" van Ad Braat aantreft. „Vluchtelingen in een bootje is een reliëf dat men in het stadhuis (Meelstraat 8) kan bekijken. Na Zierikzee kan men via de Oosterscheldebrug het beginpunt, Goes, weer be reiken. noemde plaatsen stopt de trein op het oude station. Wat Goes betreft moet men niet zijn bij het huidige N.S.-station, maar bij 't vroegere veeladingsper- ron, dat erachter ligt. De toeristische trein Goes- Borssele rijdt in het komende seizoen op de volgende data: 14 en 28 juli, 11 en 25 augus tus, 1 en 15 september. Ver trek in Goes om 10.45 uur en 14.00 uur. De prijzen zijn: re tour Goes-Kwadendamme eer ste klas f 4,50 en tweede klas f 3,-; retour Goes-Oudelande eerste klas f 7,50 en tweede klas f 5,-. Kinderen tot 3 jaar gratis en van 4 tot 9 jaar half geld mits ondier geleide. De kaartjes worden verkocht in de trein. In juli en augustus worden er o.a. in Renesse en Zierikzee speciale toeristenmarkten gehouden. Het betreft een combinatie van de normale warenmarkt met een kunstmarkt. In Renesse wordt de markt elke woensdagochtend van 9-12 uur gehouden. In Zierikzee gebeurt dat tijdens de zogenaamde toeristendagen, waarvan u het programma elders op deze pagina aantreft. Op de informatiepagina voor Zuid-Beveland, Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland treft u heel wat adressen aan van bedrijven, die u graag met de boot naar plekjes brengen waar veel vis te van gen is. Praktisch in alle vis sershaven liggen sportvissers- boten. Meestal wordt 's mor gens rond acht uur vertrokken en 's middags rond vijf uur zet men dan weer voet aan wal. Een dagje vissen is echt niet zo duur. Het ene bdrijf rekent wat meer dan het andere, maar de prijzen per persoon schommelen over het alge meen tussen de tien en vijf tien gulden. Gaat men met een grote groep dan gaat de prijs vaak flink omlaag. Meestal kan men aan boord wat eten en drinken en op sommige boten kan men ook nog aas om te vissen kopen, zodait men daar dan niet zelf voor behoeft te zorgen. Op verschillende plaatsen rond het Veerse Meer treft men bedrijven aan die zeilboten verhuren. Het Veerse Meer is voor zeilers een uitstekend vaarwater en mensen, die geen eigen boot hebben of hebben meegenomen, kunnen er gemakkelijk één huren. De tarieven van de verhuurbedrijven lopen niet ver uiteen. In het hoogseizoen zijn de prijzen hoger dan in voor- of naseizoen. Voor een zeilboot met een zeiloppervlakte van zestien vierkante meter of groter betaalt men in het hoogseizoen ongeveer veertig gulden per dag, voor een middag f 25,en voor een hele week f 190, Voor kleinere boten, bijvoorbeeld voor een boot met een zeilop pervlakte van dertien vierkante meter is de prijs per dag f 30, per halve dag f 20,en voor een hele week moet men dan f 170,betalen. Zwemvesten en buitenboordmotoren zijn even eens te huur. De diepte van het Veerse Meer varieert. De betonning geeft aan waar de dieptegeul voor de beroepsvaart ligt en met staken, die ook wel „blezen" worden genoemd, wordt aangegeven waar het water 1.50 meter diep is. Sportzeilers moeten met deze dieptegrens rekening houden, want anders kan men weieens met een bescha digde of lekke boot thuiskomen. Nog een ding voor u gaat zeilen u moet natuurlijk wel kunnen zeilen voordat u een zeilboot gaat huren en ook kennis van het vaarreglement is noodzakelijk. Dat men moet kunnen zwemmen behoeft nauwelijks te worden opgemerkt. Mensen, die nog niet kunnen zeilen, kunnen dat natuurlijk eerst leren. In het gebied van het Veerse Meer kan men bijvoorbeeld terecht bij de Eerste Zeeuwse Zeilschool te Wolphaartsdijk. Ook in Bruinisse en St. Annaland zijn er zeilscholen. Voor de mensen, die er met de fiets op uit willen trekken heeft de Stichting Fiets een hele mooie tocht uit gezet van Goes naar Yerseke, een tocht, die de deelnemers langs de mooiste plekjes van Zuid-Bevelamd voert. Het beginpunt van deze tocht ligt bij de Albert Joachimkade in Goes. Gevolgd wordt dan de richting Kattendijke. Bij de splitsing met de Houtkade dient men rechts aan te hou den. Men komt dan langs het zwembad. Over de Kattendjjk- sedijk (en later de Oude Zee dijk) bereikt men dan Katten dijke. Verder langs de zeedijk gaat de tocht naar Wemeldin- ge. Ook door Wemeldinge blijft men de dijk volgen. Bij de kruising van Bonzijweg en Westelijke Kanaal weg linksaf, de twee bruggen van het ka naal door Zuid-Beveland over, meteen rechtsaf en bij de vol gende splitsing links aanhou den, zodat men dan in de rich ting Yerseke rijdt. Een bezoek aan Yerseke is de moeite waard. Men kan er nog wat van de vroeger veel belangrij kere mossel- en oestercultuur zien en op de bankjes bij de haven zijn er nog altijd wel oude schippers te vinden, die over vroeger willen vertel len. Vanuit Yerseke gaat het in de richting Kapelle. Vanuit Kapelle moet de richting Kloetinge worden genomen. Hier komt men dan voorbij de fraaie, uitgestrekte boomgaar den. Na Kloetinge kan men via de parallelweg naast de grote weg Goes gemakkelijk weer bereiken. Met de stoomtram door de Zak van Zuid-Bevelamd. Dat is dit jaar voor de eerste keer mogelijk voor de toerist die zich niet wil wagen aam een fietstocht maar ook zijn eigen vervoermiddel op stal wil la ten. De stoomtram, geëxploiteerd door de stichting Stoomtram Goes-Borssele, is speciaal voor toeristen en hobbyisten vam stoomtreinen. De trein berijdt een gedeelte van de vroegere ringlijn door Zuid-Beveland. Het vertrekpunt is Goes en via 's-Gravenpolder, Nisse, Kwadendatnme, Hoedekems- kerke en Baarland gaat het tot Oudelande. Vandaar dezelfde route terug naar Goes. In ge- Het bezoek aan het dol.firn Sinds 1 juni heeft Zee land een dolfinarium, na melijk Dolfirodam, dat ten noorden van Scharendijke te vinden is aan de voet van de Brouwersdam. Vier dolfijnen, die de namen van Marleen, Dolf, Juul en Door hebben meegekregen, zorgen er voor dolle pret. Ze kegelen, spelen met de bal, trekken een boot waar een kind in zit, doen aan basketbal, korfbal, staart- voetbal, surfriding etc. Bo vendien schieten ze met hun gewicht van rond de 150 a 200 kilo regelmatig •ium is een dol-fijne belevenis. meters boven het water uit. Het dolfinarium telt 1000 zitplaatsen. Men kan er niet alleen naar de dolfij nen kijken, maar men kan er ook terecht in vier win keltjes, in de drijvende promenade, in de coffee shop en op het openlucht terras. De entreeprijs voor vol wassenen bedraagt 3,50 en voor kinderen f 2,50. Het dolfinarium is van 's morgens tien uur tot 's middags vijf uur ge opend. Om de anderhalf uur is er een voorstelling. Avondvoorstellingen wor den (nog) niet gegeven. Dit jaar houdt Zierikzee speciale toeristendagen op 3, 10, 17 24 en 31 juli en op 7 augustus. Op al deze dagen staam praktisch dezelfde acti viteiten op het programma. Van 10 uur tot 17 uur wordt er op en nabij de Vismarkt een kunst- en antiekmarkt ge houden. Hier kan men dan on der meer en glasblazer, een klompenmaker, een pottenbak ker en een stoelenmatter aan het werk zien. Om 10 uur vertrekt In de nieuwe haven de rondvaart boot van de RTM voor het traditionele ophalen van de zeemeermin. Aam boord wordt muziek gemaakt. Om half- twaaif komt de boot aam en de zeemeermin wordt dan naar de Vismarkt gebracht 's Middags om halftwee be gint er in de beurt aan het Havenplein 'n kinderprogram ma. In de Lichtboei, Poststraat 37, worden diverse activiteiten ontplooid en om 15 uur wordt tegen de achtergrond van de prachtige St. Lievens Monster toren een klederdrachtenshow gehouden. Dit gebeurt echter niet op alle toeristendagen, maar uitsluitend op 10 en 24 juli en op 7 augustus. Zwem feesten zijn er op 3, 17 en 31 juli. Wel wordt er elke mid dag tijdens de toeristendagen een kinderfilm in de concert zaal gedraaid. Op het pro gramma staan ook nog diverse avondactiviteiten.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 27