Aantjes: „Linkse kamp Den Uyl Loslippige ministers 0 ver schr ij ding begroting tot half miljard gereduceerd Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. tot De Pons lijmt visies over inkomens ver delio g EN DE GAAY FORTMAN IN BESCHERMING commentaar Derde eredoctoraat voor binnenland /ilU X l^J^lhLUEjiX BUEjJXdlVlA Onrechtvaardig verwijt Zuinig zijn op onze boeren Pop-consumptie-maatschappij NIXON- BREZNJEV: AKKOORD TEGEN KERN OORLOG OPLICHTER „PAKT" MENSEN MET PAKJE Vliegtuig ontploft F.van Lanschot TTet Consumenten-Contactorgaan is, evenals de Consumen- tenbond, een nuttige instelling. Het is immers van belang dat de Nederlandse huisvrouwen en zij niet alleen, ook hun echtgenoten of hun opgroeiende kinderen zich op de onover zichtelijke markt van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen of duurzame gebruiksgoederen als bewuste kopers gedragen. De meeste mensen moeten nu eenmaal hun dubbeltjes, kwar tjes en guldens twee keer omkeren voor ze die gaan uitgeven. Toch hebben we wel eens de indruk dat de beide consu mentenorganisaties zich wel eens wat eenzijdig alleen door de prijs, dat wil zeggen de laagste prijs, laten leiden en dat aan kwaliteit en service wel eens minder zwaar wordt getild. Deze week zijn van die weinig genuanceerde benadering de kampwinkeliers op de campings het slachtoffer geworden. Het CCO had immers becijferd dat de kampwinkels gemiddeld wel dertien percent duurder zijn dan de winkels in de stad Dat haalt je de koekoekl De middenstanders die dat soort sei zoenzaken drijven moeten in betrekkelijk korte tijd toch hun bestaan verdienen en ze doen dat onder veel risico's. Die van het wisselvallige weer bijvoorbeeld, waardoor ze met onver kochte voorraden blijven zitten. Omdat het zomerbedrijven zijn, hebben ze ook veel diepvrieskosten te maken, en omdat ze gevestigd zijn terzijde van de grote verkeersaders zijn hun aanvoerkosten ook hoog. Als men dat allemaal in het oog houdt, zijn de gesigna leerde prijsverschillen niet eens overdreven. En dan: Geldt in het bijzonder niet voor de vakantie het leven en laten leven? De overproduktie was nog maar kort geleden internationaal bezien het probleem in de landbouw. In de westerse we reld zaten we met ontzagwekkende hoeveelheden granen, waar niemand weg mee wist. Er was een „boterberg" en groen te en fruit werden bij tonnen tegelijk doorgedraaid. Die over produktie, de kosten van opslag en de met dit alles gepaard gaande heffingen en prijssubsidies maakte het publiek krib big: er was overal veel kritiek op de „dlure" boeren, die de gemeenschap op kosten joegen door veel meer te produceren dan wij met z'n allen konden opeten. De boterberg bestaat nog steeds maar voor het overige is de situatie in de landbouw grondig gewijzigd: In plaats van overproduktie dreigt er een tekort te ontstaan van vitale voe dingsgrondstoffen. Zo zijn de graanvoorraden in de wereld na genoeg uitgeput, waardoor de westerse landen maar in zeer beperkte mate hulp kunnen bieden aan met hongersnood be dreigde gebieden in Afrika en India. Ook de voorraden grond stoffen (soja bonen) voor veevoeder zijn griezelig klein gewor den. De prijs van vlees, pluimvee en eieren zal daardoor sterk gaan stijgen. Toch wordt er niet veel minder geproduceerd dan vroeger. Het probleem is echter dat één misoogst in enkele grote landen (Rusland en China) bij de huidige wereldbevolking voldoende is om een overvloed van voedsel in een tekort te doen omslaan. De E.E.G.-landen beraden zich nu op de situatie. Bij dit beraad behoren ook graanproducenten als Amerika en Canada betrokken te worden. Spoed is geboden. Als wij hier straks nog hogere prijzen moeten gaan betalen voor onze voeding is dat erg vervelend. Voor arme landen betekent voedselschaarste echter een catastrofe. Deze ontwikkeling leert ons intussen wel, dat we wat zui niger moeten zijn op onze boeren-, we kunnen ze echt niet missen. De regering overweegt radio-Veronica aan de ketting te leg gen en in de plaats daarvan Hilversum III dag en nacht te laten uitzenden. Wat men persoonlijk ook over popmuziek moge denken, het is een feit, dat er bij vele jongeren blijkbaar een oorzakelijk ver band bestaat tussen hun wei-zijn en een niet-aflatende barrage met popmuziek. Maar hoe groot is het behoefte-element' Het is duidelijk, dat het heel wat geld zal kosten om Hilver sum III dag en nacht in de lucht te houden. Wij vragen ons af of de jongeren zelf wat de besteding van gemeenschapsgelden betreft aan andere zaken geen hogere prioriteit toekennen. Wat nu dreigt te gebeuren past wel typisch in de materialis tische consumptie-maatschappij, die de jongeren zo zeggen te verafschuwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens AR-fractieleider mr. Aan tjes wordt het. kabinet-Den Uyl niet bedreigd door de opstelling van KVP en ARP, maar juist door het link- se kamp. Hij zei dat gisteravond op de vergadering van de AR-partijraad in Utrecht, waar de fractie leider verantwoording aflegde van het handelen van de kamerfractie gedurende de kabinetsformatie. Nog steeds is de verhouding van de ARP met het kabinet- Den Uyl er een tussen „hoop on vrees", aldus Aantjes. In de eerste plaats gaat het om de mentaliteit waarmee dit kabi net zijn beleid zal voeren. Er zijn tekenen die de hoop ver sterken. De AR-leider denkt daarbij aan het optreden van Duysenberg, Van der Stoei. Van Doorn en minister-presi dent Den Uyl zelf „Er zijn echter ook tekenen die die vrees doen toenemen. Ik denk aan het optreden van Pronk en mevrouw Vorrink en aan een soort keerpunt-epide mie die blijkens de vragen waarmee het kabinet vanuit het linkse kamp wordt be stookt op het Binnenhof rond waart", aldus Aantjes. Den Uyl heeft zich na het eerste beraad van zijn kabinet jui chend uitgelaten over de sfeer van homogeniteit, die toen al was gebleken. „Ik hoop niet dat hij te vroeg gejuicht heeft", aldus Aantjes. „Als Pronk en mevrouw Vorrink zo door gaan, komt er van echt samen regeren van het kabinet en van samen steunen in het parlement niets terecht". WASHINGTON RTR) President Nixon en de Russi sche partijleider Leonid Breznjev hebben gisteren con form de verwachtingen een akkoord ondertekend waarin hun regeringen zich verplich ten het gevaar van een nucle aire oorlog weg te nemen en militaire crises in de hele we reld te vermijden. Het uit acht artikelen be staande akkoord heeft betrek king op de oorlogsdreiging tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, hun bondgeno ten en alleandere staten. Het stuk bevat de afspraak dat de twee nucleaire super- mogendheden zich van het ge bruik van of dreigen met ge weld tegen elk ander land zul len onthouden, zich het recht voorbehoudend van militair optreden voor de eigen defen sie of om verplichtingen tege nover de bondgenoten na te komen. Het akkoord is het tweede dat Nixon en Breznjev hebben bekrachtigd bij hun inspannin gen om de oorlogsdreigingen te verminderen en de kernwa penarsenalen af te breken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgens minister-president Den Uyl zal de ministerraad zich vanmorgen o.m. bezig houden met een klacht van minister De Gaay Fortman senior van Binnenlandse Za ken over de loslippigheid van zijn collega's. De heer De Gaay Fortman bedoelt dat niet alleen dat sommige van zijn collega's (Vorrink, Gruy- ters, Pronk en Den Uyl) zich in het openbaar al te gemakkelijk begeven op specifieke ter reinen van andere ministers, maar ook dat ei blijkbaar kabinetsgeheimen uitlekken. Zo ont ving hij een dezer dagen een socialistische wet- houder uit Rotterdam, die hem haarfijn wist te vertellen hoe de discussie over bepaalde zaken in de ministerraad was verlopen Den Uyl had overigens nog andere kopzorgen dit naar aanleiding van vragen van de AR-rac- tieleider mr. Aantjes. „Ik ben van oordeel, dat het de voorkeur verdient, dat leden van het kabinet eerder wor den herkend aan hun beleidsdaden dan aan uitspreken over wenselijk geachte partij-poli tieke ontwikkelingen". Dat zei Den Uyl in ant woord op vragen van de heer Aantjes, naar aanleiding van denigrerende uitlatingen van de socialistische minister Pronk van ontwikke lingshulp over de christelijke partijpolitiek. In de Twede Kamer beschouwde men dit ant woord van de premier als een kapittelen van zowel Pronk als Aantjes. Den Uyl had in de uitlatingen van minister Pronk niets gevonden wat in strijd zou zijn met het uitgangspunt van het kabinet om be staande tegenstellingen en ongelijkheden te verminderen. Bij verzet tegen dit streven is het echter onontkoombaar, dat deze tegenstel lingen ook naar buiten treden, aldus drs. Den Uyl. De premier zei, de door Aantjes gesugge reerde tegenstelling tussen partijbelang en landsbelang onjuist te vinden. Hij sloeg de A.R.-fractieleider met een van diens vroegere uitspraken om de oren: „Als wat een partij be weegt in tegenstelling staat tot het landsbe lang, dan deugt die partij niet". Hoewel de fractieleider he. optreden van de ministers Boersma en De Gaay Fortman ten tijde van Burgers eerste formatiepoging afkeurt en daar weer zijn spijt over be tuigde, nam hij beide be windslieden toch in bescher ming tegen felle aanvallen vanuit het rechtse A.R.-kamp, neergelegd in een motie uit Friesland, waarin het vertrou wen in Boersma en De Gaay Fortman wordt opgezegd. Aantjes verzette zich fel daartegen. De bedoeling van beiden, toen zij zich bereid toonden tot het kabinet-Den Uyl toe te treden, was om de door de polarisatie ontstane inpasse te doorbreken. Dat is volgens Aantjes oirbaar en moet iedereen in de partij aanspreken. Hun goede trouw mag door geen enkele anti revolutionair in twijfel wor den getrokken. Waarnemend-voorzitter drs. De Koning deed een ernstig beroep op de partijraad duide lijk te maken wat de ARP nou eigenlijk wil en niet wat zij niet wil. Het is goed, zo stelde hij, nog eens te signale ren hoe vindingrijk anti-revo lutionairen zijn om aan het doen van een keuze te ontko men. „Wij zijn er goed in om te zeggen wat we niet willen of wat we niet gehad hadden willen hebben. De argumenten daarvoor zijn des te overtui gender naarmate we minder exact hoeven aan te geven wat we dan wel willen". Drs. De Koning waarschuwde de partij deze keer duidelijk te kiezen. Anders wordt de ARP onge loofwaardig. Vaartuig USS Ticonderoca, Stille Oceaan. De Skylabbemanning terug op aarde na een succesvolle ruimtevlucht van 28 dagen.Comman- dant Charles Conrad wuift, nadat hij met zijn collega-astronauten Paul Weitz (links) en Joseph Kerwin uit de capsule (rechtsboven) is gestapt Kerwin moet hier door een arts ondersteund worden, omdat hij nog wat onzeker op de benen lijkt te staan. De artsen en leden van het bergings team dragen gezichtsmaskers om besmetting te voorkomen. Nou, niemand kan beweren dat het nieuwe kabinet niet voor leven in de brouwerij aan, het zorgen is. Maar wat wil men? Te lang was er te weinig aangepakt. Maar de ambtenaren zijn in ieder geval tevreden gesteld, zo lees ik. En dat is zonder meer een enorme prestatie. Nog even een politieke af scheidsgroet aan de scheiden de fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, Tilbips (Sorry, maar dat andere woord vind ik nog steeds veel erger). Geruststellend is verder te vernemen dat de Belgen vol gens staatssecretaris Brink horst geen heksenjacht op Ne derlanders houden. Een drijf jacht misschien? Moet u eens opletten, als er over deze regering gepraat wordt, welke mensen nu rood aanlopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net Den Uyl heeft gisteren de plannen bekendgemaakt tot realisering van een ïtukje eigen beleid, waar mee een bedrag gemoeid is van 129 miljoen gulden. Dat bedrag wordt gedeeltelijk gedekt door verlaging van de defensie-uitgaven en door verhoging van de hen- zine-accijns. De beleidsbeslissingen van het kabinet zijn de volgen de: Een lagere pensioenbij drage voor de ambtena ren zelf, kost 57 miljoen gulden. Verhoging van de rijks bijdrage aan universi teiten en hoge scholen wegens verlaging van het collegegeld, kosten 25 miljoen gulden. Verbetering van het welzijnswerk (CRM) om een aantal maat- UTRECHT (ANP) In Utrecht opereert sinds enige tijd een op lichter die er tot nu toe op een even originele als geraffineerde wijze in is geslaagd zich ten kosten van zijn medemensen ie verrijken. Wanneer de man er zich van heeft overtuigd dat op een be paald adres niemand thuis is belt hij de over buren aan met het ver zoek of die een vertrou wenwekkend verpakt pakje bestemd voor hun buren willen aannemen en of ze maar even t 25,- willen beta len. De oplichter maakt zijn verhaal nog wat ge loofwaardiger door op een keurig labeltje aan het pakje snel even de naam van de „adressant" te krabbelen. In het pakje zit uiteraard waardeloze rommel. Een groot aantal Utrechters heeft zich vol gens de politie al op de ze manier laten „inpak ken". Hetgeen soms tot heftige burenruzies kan leiden wanneer de „a- dressant" die met het pakje zit opgescheept niet bereid blijkt met zijn bij de neus geno men buurman de gele den schade te delen. De politie heeft van de op lichter geen duidelijk signalement. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG SER-voorzit- ter De Pous gaat proberen de veschillende visies van werk gevers en vakbeweging in de SER over .nkomens verdeling aan elkaar te lijmen. Hiertoe heeft hij gisteren besloten tij dens het bijwonen van de ver gadering van de SER-eommis si" Ontwikkeling Nationale Economie (ONE). Deze com missie bereikt het z.g. voor jaarsrapport van de Sociaa Economische Raat' voor. Dit stuk wordt pas in augustus openbaar. De SER discussieert er 3 augustus over. Werkgevers en vakbeweging verwachten niet, dat deze lijmpoging van de SER-top- man slaagt. De standpunten over inkomensverdeling ble ven gisteren weer tegenover el kaar staan. Beide groepen ver wachten, dat het voorjaarsrap port over het inkomensbeleid verdeeld zal blijven. In tegen stelling tot de vorige vergade ring van deze commissie (be-p gin juni) is er niet meer geru zied tussen werkgevers en vakbeweging. Het overleg is bevredigend verlopen. UTRECHT (ANP) - Aan kardi naal Alfrink is tijdens zijn jongste verblijf in de Verenig de Staten door de universiteit van Villanova (Pennsylvania) een eredoctoraat in „Religious Education (godsdienstpedago gie) verleend. In 1961 was kardinaal Alfrink reeds tot ere doctor in de godgeleerdheid uitgeroepen door de universi teit van Leuven en in 1964 tot eredoctor in het kerkelijk recht door de Notre Dame-und- versiteit in de Verenigde Sta ten. schappelijke knelpun ten weg te nemen, kos ten 24 miljoen gulden. Extra financiële steun verlening voor acute noodsituaties in ont wikkelingslanden. kos ten 13 miljoen gulden Extra huursubsidies om lagere inkomensgroepen aan een betaalbare wo ning te helpen, kosten 10 miljoen gulden. Tot dekking van deze be- dragen wordt bij Defensie voor een bedrag van 63,5 mil joen gulden bezuinigd. Boven dien wordt bij dit departe ment nog eens voor een be drag van 17,5 miljoen gulden getemporiseerd in de uitga ven. Per saldo houdt de regering (inclusief de dekking met de verhoging van de bezineac- cijns) dan nog een bedrag van 10 miljoen gulden over, dat ge bruikt wordt om een stukje van de begrotingsoverschrijding te dekken. Tot wijziging van de verschillende begrotingen zal de regering de volgende week bij de Tweede Kamer de des betreffende wetsontwerpen in dienen Volgens een nota van minis ter Duisenberg van Financiën, is de regering erin geslaagd de overschriiding van de rijksbe groting (op 29 mei nog 540 miljoen en sindsdien opgelo pen tot 633 miljoen) door compenserende maatregelen tot een bedrag van 233 mil- ioen gulden terug te brengen tot 400 miljoen gulden. Vol gens minister Duisenberg is deze resterende overschrijding gelijk aan de tegenvaller bij de financiering van de EEG. Dit bedrag ad 400 miljoen gulden zal worden doorgeschoven naar de begrlting 1974. Inclu sief de reeds eerder aanvaarde overschrijding (148 min) van het centraal akkoord is de to tale overschrijding 548 miljoen gulden. Als gevolg van de hogere belastingontvangsten door de geldontwaarding niet minder dan 1673 miljoen gulden is het kastekort van het rijk thans 2 miljard gulden tegen een raming van 2,6 miljard in de miljoenennota van de vori ge minister van Financiën Ne- lissen. De hiervoor benodigde financieringsbehoefte wordt opgevangen via de voor het rijk beschikbaar komende re serveringen op de voorin- schrijf rekeningen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds tot een bedrag van 2,5 miljard gulden en via de 350 miljoen gulden uit de jongste staatslening. HOUSTON (DPA) Na een recordvlucht van 28 dagen en 49 minuten en 48 seconden is de eerste bemanning van het ruimtelaboratorium gisteren om 14.49 uur op aarde terug gekeerd. Charles Conrad (43), Paul Weitz (40) en Joseph Kerwin zijn met hun Apollo- ruimtevoertuig aan boord ge hesen van het vliegdekschip Ticonderoga. Drie kwartier la ter verlieten de drie het ruim tevoertuig. Nog wat onwennig lopend gingen zij ondei de klanken van de boordkapel voor een eerste medische onderzoek benedendeks. Zij zijn erin geslaagd de ondreneming die 2,6 miljard dollar heeft gekost, te redden Zij speelden het klaar een ozn- wering aan te brengen boven een beschadigd deel van het ruimtelab en de energievoor- riening te herstellen. De te- ugkeer is in twee etappen eschied. De ruimtecabine is erst van 421 km hoogte op 167 km gebracht waarna twee om- wnetelingen om de aarde wer den gemaakt voordat door een tweede inschakeling van de emrakketten de landing werd ingezet. Voor het eerst zijn eruggekeerde ruimtevaarders met cabine en ai aan boord van het bergingsschip gebract. Dit is gedaan op grond van de ervaring bij Russische ruimte- vluchten van lange duur, waarna de cosmonauten zich aanvankelijk nauwelijks kon den bewegen. De aanpassing verliep echter zonder moei lijkheden. De drie zijn na 13 minuten vertraging van het ruimtelab vertrokken. Op het laatste ogenblik bleek het koelsys teem van een koelkast defect te zijn. De vluchtleiding over weegt de tweede bezetting van Skylab, die 27 juli voor een verblijf van 56 dagen vertrekt, een nieuwe koelkast mee te geven. Morgen worden de drie ruimtevaarders in San Cle mente, Caiifornië ontvangen door president Nixon en diens Russische gast Leonid Brezn jev. TORONTO (AFP) Een DC-8 van de luchtvaartmaat schappij A;r Canada is tijden: schoonmaakwerkzaamheden o: het vliegveld van Toronto om ploft en in brand gevlogen E zijn geen gewonden of do den. (ADVERTENTIE) Precies de omgekeerde we reld. Na dit denkertje voor de geoefende lezer nauwelijks een probleem, dacht ik gaan we over tot de uitverkie zing van de doordraver dezer week. Wie wordt het? Minister Van Doom die Ver onica en die andere lieverdjes weg wil hebben? Nee, die man doet gewoon, wat het vo rige kabinet allang had moe ten doen. Veronica dan? Ook niet. Veronica draaft niet. Veronica drijft door. Probeert het ten minste. Nee, ik heb een ander: KVP-Tweede Kamerlid Piet van der Sanden, die al zijn best heeft gedaan om het plan voortaan de rechter indien gewenst omroepen te laten berispen en straffen te torpe deren. En de meerderheid in de Kamer is meegedraaid. En daarmee is een stuk vrijheid van meningsuiting onderdrukt gebleven. Uit angst, denk ik. Jammer. We besluiten met een tame lijk sterk verhaaltje. In Zuid- Afrika is een man van, naar men zegt, 103 jaar veroordeeld tot een maand voorwaardelijk wegens het in bezit hebben van marihuana. Maar nu komt het. De man vertelde de rechter het spul niet zelf te roken maar het vermengd met haver te gebruiken als ge neesmiddel voor zijn zieke paard. ■it Een paardemiddel. Prettig weekeinde voor alle ambtenaren onder ons, voor alle gebruinde en nog niet bruine „blanken" voor alle stakkers die vandaag en mor gen weer de files ingaan en opnieuw een waarschuwing: rijdt in godsnaam voorzichtig, u spaart er mensenlevens mee. mee. MERIJN TIN, bankiers 'a-Hertogenbaich,Amiterdim, Breda, Den Hug, Eindhoven, Nijmegen, Rooiendaal,Tilburg,Vught Spaaragcntscbappen over heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 23