DR. IR. THIJSSE (80) man achter De de Deltawerken Verpleegkundigen willen één beroepsorganisatie 7o/ de postspaarbank FEDERATIE STAAT OP SPRINGEN ANWB wil prijsbeschikking voor onroerend goed in recreatiesfeer o binnenland buitenland IwÊÊ—omm—mm Boek Hydraulica Deltacommissie VLEUGELLAM MEER STEM LEEGLOOP WEINREBRAPPORT BIJNA AF Chinese vice- premier gerehabiliteerd Helder Camara hekelt grootmachten OPSTANDELINGEN LEIDERS IN KONGO GEDOOD papier :w pen Medelijden Kledingdiefstallen opgelost Per 1 mei 1973:- vanXnaar O van5%naar van&Xnaar /O aitijdsafe Woensdag 25 april i973 13 (Van onze redactie binnenland) DELFT In april is dr. ir. J. T. Thijsse 80 jaar ge worden en op dinsdag 22 mei zal koningin Juliana het nieuwbouwcomplex van het Waterloopkundig Labora torium in Delft in gebruik stellen. Twee op het oog opzichzelf staande gebeurtenissen maar in feite gebeurtenissen, die nauw verband met elkaar hebben. Op advies van de koningin hebben immers vele staatshoofden en andere hoge buitenlandse gasten ir. Thijsse bezocht in dit laboratorium, dat als zijn geesteskind kan worden beschouwd. Daarnaast heeft ir. Thijsse bekendheid gekregen door de Zuiderzeewerken, als men achter het herstel van het als gevolg van de tweedewereld oorlog ondergelopen Zeeuw se eiland Walcheren en niet in de laatste plaats als advi seur van de minister van Verkeer en Waterstaat na de watersnoodramp van 1953. Johannes Theodoor Thijsse is geboren op 11 april 1893 te Amsterdam, als zoon van de bekende bioloog dr. Jac. P. Thijsse. Hij is in 1918 afgestudeerd aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Zijn belangstelling was voor namelijk uitgegaan naar ver schijnselen, samenhangend met geografie, geofysica en morfologie. Na zijn studie voelde hij zich in het bijzon der aangetrokken tot het eeuwige spel van water en wind. stromen en golven, verzilting en ontgronding. Ir. Thijsse begon zijn carrière op 2 december 1918 als tijde lijk ingenieur bij de „staats commissie inzake hoge wa terstanden in verband met de afsluiting van de Zuider zee", beter bekend als de staatscommissie Lorentz. Van 1920 tot 1926 moest Thijsse zijn tijd gelijkelijk verdelen over twee functies: op 1 februari 1920 werd hij nl. met behoud van zijn taak bij de staatscommissie be noemd tot ingenieur bij de dienst Zuiderzeewerken ter standplaats Haarlem, met welke dienst hij op 1 april 1924 verhuisde naar 's-Gra- vemhage. Op 1 april 1927 volgde zijn benoeming tot eerstaanwezend ingenieur, op 1 april' 1932 tot hoofdinge nieur. Op 1 september 1946 werd hem voor onbepaalde tijd verlof verleend in ver band met zijn benoeming tot hoogleraar aan de TH Delft. Op 1 januari 1948 werd hij benoemd tot hoofdingenieur directeur der dienst Zuider zeewerken. Op 1 mei 1958 werd hem als zodanig eervol ontslag verleend, waarna hij op onderhandse overeen komst tot 2 mei 1963 aan bleef als adviseur, en na die datum nog incidenteel tot 13 april 1968. Voor zijn aandeel in het werk van de staatscommissie Lorentz, dat hij in 1926 af sloot met het beroemde rap port van de staatscommissie Loreantz werd Thijlsse be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau (1927). Dit jaar 1973, verscheen van zijn hand het boek „Vijftig jaar Zuiderzeewer ken". Op 1 september 1927 werd de toen 34-jarige Thijsse be last met de opzet en leiding van het Waterloopkundig La boratorium, waarmee een be scheiden begin werd ge maakt in de kél'der van het gebouw voor weg en water bouw van de TH in Delft Toen in 1933 het inmiddei bij de wet tot stichting ge worden laboratorium eei nieuwe behuizing betrok werd Thijsse benoemd to directeur, welke functie hi tot 1960 heeft bekleed. On der zijn leiding ontwikkeld, het Laboratorium zich to een instituut, dat niet alleen nationale studies verricht maar ook een groot aantal orders uit de gehele wereld verwerkt. Het bestaat thans uit het originele laboratorium in de binnenstad van Delft, een ze ventien hectare groot com plex in de Delftse ZuidpcJ- der, een (deels openlucht)- Laiboratorium in de Noord- Oostpolder met een opper vlakte van 120 ha en sinds 1971 een vestiging bij de Landbouw Hogeschool te Wageningen. Er werken bij het Laboratorium meer dan 400 mensen, van wie onge veer 80 academici, die een jaaromzet van 25 miljoen re aliseren. Op 20 oktober 1936 werd Thijsse voor een jaar belast met het geven van onderwijs in de hydraulica aan de Delftse Hogeschool en op 23 mei 1938 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der weg- en waterbouwkunde. Van 1 sep tember 1946 tot 1963 was hij als gewoon hoogleraar aan de TH verbonden. Daarna trad hij nog op ais adviseur voor hydrauVicaproblemen. En ook gaf hij in 1953 gastcolleges in Amerika. Thijsse heeft in zeer be langrijke mate bijgedragen aan het herstel van het als gevolg van de bombarde- 0 Dr. ir. J. T. Thijsse. menten aan het eind van de tweede wereldoorlog on dergelopen Walcheren. Thijs se was dè man achter dit werk, waarbij hij op doelma tige wijze gebruik maakte van uitgebreid modelonder zoek in het Waterloopkundig Laboratorium; het was dui delijk het tweede hoogtepunt in zijn carrière. Als blijk van waardering werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw (1946). Ook werd Thijsse in 1953 benoemd in de Deltacommis sie, waarin hij een beftmgrij- ke rol speelde en in het rap port waarvan hij een groot aandeel had. Toen hij in januari 1953 gastcolleges gaf aan de Ann Arbor University was dat maar van korte duur: het grote vertrouwen dat de re gering in hem stelde leidde ertoe, dat hij direct na de watersnood in de Delta uit de Verenigde Staten werd teruggeroepen om de minis ter van Verkeer en Water staat te adviseren en zich in te zetten voor de oplossing van de gevolgen van de ramp. Thijsse was met het Laboratorium door Walche ren en het daarna voortge zette onderzoek ten behoeve van de afsluitingen van de Brielse Maas en de Braak man, en het onderzoek naar het stormvloedvrij maken van de Biesbosch, mentaal voorbereid op deze omvang rijke taak: een deel van het onderzoek naar de verbete ring van de veiligheid van de eilanden was aV voltooid. Het herstel van de ramp- schade was het derde hoogte punt in Thijsse's loopbaan. Mede door zijn toedoen is ook de „international course in hydraulic engineering" op gericht, behoorde hij tot de initiatiefnemers voor de op richting van de „internatio nal association for hydraulic research", van welke vereni ging hij tenslotte erelid werd. Verder is hij erelid van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap, lid van de Koninklij ke Nederlandse Academie van Wetenschappen, het Ba taafs Genootschap, de Neder landse Wetenschappelijke Maatschappij en was hij van eind 1964 tot eind 1967 voor zitter van de Nederlandse Commissie voor Zee-Onder zoek. Het vele werk, dat hij in zijn lange loopbaan heeft verricht, heeft ook zijn weerslag gevonden in een aantal onderscheidingen. Be halve zijn benoeming in 1927 tot officier in de orde van Oranje-Nassau werd hij in 1963 voor zijn algemene werk lust en vindingrijkheid on derscheiden met de gouden medaille van de Huisorde van Oranje. Ook buitenlandse staatslie den lieten hun waardering blijken: Thijsse werd com mandeur in de orde van de ster van Ethiopië (1955), commandeur in de orde van de Poolster van Zweden (1958), commandeur in de Royal Victorian Order van Groot Brittannië (1958) en commandeur in de orde van de Eikenkroon van Luxem burg (1958). Daarnaast kreeg hij als tweede buitenlander de „William Bowie Medal" van de American Geophysi- oal Union. De Universiteit van Luik eerde hem eerder met de titel doctor honoris (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM In de wereld van beroepsvereni gingen van verpleegkundi gen en -verzorgenden zoals in het kort gemeld heerst grote onrust. De federatie, -waarin de drie grootste verenigingen zijn ondergebracht, staat op springen. Acute aanleiding daartoe is het aftreden van mevrouw Johanna Dijk als voorzitster van de federatie. Zij wil met deze stap aange ven, dat de huidige wijze van werken niet langer kan en de deur wagenwijd openzetten voor vernieuwing. En met die vernieuwing be doelt zij, zoals ze in een open brief toelicht, dat de drie af zonderlijke beroepsverenigin gen eindelijk eens komen tot een beroepsvereniging, „want onder de huidige manier van werken is de federatie vleugel lam. We praten al zeker zes jaar om samen één te woerden, al maar praten, en tot niets ko men, en dat in een tijd waarin verzuiling binnen beroepsorga nisaties niet meer op haar plaats is. En we moeten wer ken met een structuur, waar door de federatie niet meer uit de voeten kan, omdat het geen uitvoerend orgaan op zichzelf is en daardoor de weg van be sluitvorming, via de diie af zonderlijke hoofdbesturen, ui terst problematisch is. Juist nu, nu de gezondheidszorg vol op in ontwikkeling is en onze maatschappij om snelle beslis singen vraagt, is de behoefte aan een eigen beroepsstem groot", aldus mevr. Dijk. Hoe is nou die organisatori sche structuur op het moment? De federatie met de lange naam (voor ingewijden), te weten: „De federatie van vere nigingen, die de verpleging en andere onderdelen van de ge zondheidszorg bevorderen", is zo'n twintig jaar geleden opge richt met o.a. als doel geza menlijk meer stem te hebben in de gezondheidszorg. Drie verenigingen sloten zich aan: de KUW (Kath. Unie van Verpleegkundigen en Verzor genden), de Ned. Chr. Ver. van Verpleegkundigen en Ver zorgenden en de Ned. Ver. van Verpleegkundigen en Zieken verzorgenden. In het totaal ongeveer 22.000 leden, de z.g. achterban die ook al zeker zes jaar aan het vragen is om één vereniging. Om zover te komen wordt er nu duidelijk druk op de drie afzonderlijke besturen van aangesloten verenigingen uit geoefend. Johanna Dijk: „Door mijn aftreden heb ik een soort bom willen plaatsen, en pressie willen uitoefenen op de drie organisaties". Of dat gelukt is valt op dit moment nog niet te overzien. Het hoofdbestuur heeft nog geen commentaar, meldde het hoofdkantoor van de federatie. In het „achter land" heeft de door Johanna Dijk geplaatste bom zeer dui delijk weerklank gevonden- Onmiddellijk stelde oud-fede ratievoorzitter mevr. M. Schreurs „de daad" en trom melde een „initiatiefgroep" bij elkaar. Twaalf mensen uit de verschillende vereniginen uit verschillende disciplines. Ook deze groep heeft binnen de fe deratie en de aangesloten ver enigingen waarschijnlijk wel een „bommetje" geplaatst, want onmiddellijk werd zwaar geschut ter hand genomen. „Gezien de impasse binnen de federatie heeft deze groep het Initiatief genomen om te ko men tot één beroepsvereniging. Deze vereniging zal er op 1 juni dit jaar zijn, tenzij de drie verenigingen voor die tijd tot elkaar kunnen ko men en er van die zijde daad werkelijk één vereniging ge formeerd is". „Wordt aan deze eis niet vol daan, dan is „onze" beroepsver eniging er op 1 juni en dat zou wel eens leegloop van de huidige verenigingen kunnen betekenen", aldus mevr. G. Mulder, lid van de initiatief groep. „We moeten wél druk uitoefe nen, wamt we kunnen niet meer onze kostbare tijd ver doen aan praten over éénwor ding, terwijl de gezondheids zorg op zich ons voor dermate grote problemen stelt, waarin ook verpleegkundigen hun standpunt als één groep moe ten bepalen. Denk alleen maar aan de veranderende structuur van de gezondheidszorg en de onderwijsvernieuwing die zo moeilijk van de grond komt. Er moet een einde komen aan het feit, dat alle tijd en ener gie gegeven wordt aan praten over éénwording en er geen tijd overblijft om je met echte zaken te bemoeien. Wij vin den, dat de verpleegkundigen zelf een stem moeten hebben en hun standpunt moeten be palen. En dat is volgens ons beter te realiseren met één be roepsvereniging" AMSTERDAM (ANP) Het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie hoopt tegen het einde van 1973 het eindrapport over de activiteiten van de heer F. Weinreb geheel gereed te heb ben. Het laat zich aanzien dat het een omvang krijgt van vele honderden pagina's, aldus het jaarverslag van het rijksinsti tuut over 1972. In januari 1970 gaf de toen malige minister Onderwijs en Wetenschappen het rijksinsti tuut opdracht een rapport uit te brengen over de activiteiten van de heer Weinreb tijdens de periode van de Duitse bezet ting. Voorts moest worden on derzocht of deze activiteiten met de vooral in de loop der laatste jaren verkregen nieuwe gegevens in een ander licht ko men te staan, dan in de uitspra ken tegen Weinreb van het bij zonder gerechtshof en de bijzon dere raad van cassatie het ge val was. HONGKONG Teng Siao- Ping is opnieuw vice-premier van China nadat hij eens als verrader was gebrandmerkt en gezuiverd tijdens de culturele revolutie. Temg werd als verrader ge brandmerkt samen met de voor malige president Lioe Sjao-Tsji, die sinds 1966 niet meer in het openbaar is gezien. Toen hij in ongenade viel werd Teng be schuldigd van „plichtverzuim" en van „reactionaire, revisioni- tisische, contra-revolutionaire activiteit'". In mei 1967 beschuldigde par tijleider Mao Tse Toeng Teng ervan „een onafhankelijk ko ninkrijk" te willen vestigen. Het Pekingse blad „Rode Gar de" schreef, dat Teng zichzelf ais gelijke van Mao beschouw de. Volgen berichten uit Pe king zou Mao Teng „weer een kens" gegeven hebben, omdat Teng zijn fouten ingezien had. SAO PAULO (RTR) De omstreden aartsbisschop van Recifé in Brazilië, mgr. Helder Camara, heeft zich na enkele jaren van stilte weer eens op de Braziliaanse radio laten horen. Hij deed een beroep op alle mensen zich in te zetten voor de onderdrukten. In een programma voor jon geren viel de aartsbisschop in ternationale bedrijven, de Chi nese volksrepubliek, de Sow jet- Unie, de Verenigde Staten en de Eunomarkt aan. „De wereld verontmenselijkt steeds meer en het is zelfs moei lijk voort te bestaan", zei hij. Volgens hem wordt de kloof tussen de supermogendheden en de derde en zelfs vierde wereld steeds breder. BRAZZAVILLE (AFP) De opstandelingenleiders luitenant Diawara en Jean Baptiste Iko- koi in Kongo-Brazzaville zijn gisteren gedood. Hun lijken werden getoond op het leger hoofdkwartier in Brazzaville. Diawara en Ikokoi zijn ge dood in het gebied van Fouia- kari, 80 km van Brazzaville. Ze leidden vorig jaar een mislukte opstand tegen het bewind van president Ngouabi. Volgens radio-Brazzaville heeft het Kongolese regerings leger in het gevecht met de op standelingen behalve de twee leiders nog een tiental aanhan gers van hen gedood. De op standige beweging zou nu vrij wel geheel uitgeschakeld zijn. Het gerechtshof in Brazzavil le heeft gisteren vonnis gewe zen in de zaak tegen enkele me- deplichtingen van Diawara's staatsgreep. Vier mensen zijn ter dood veroordeeld en drie tot levenslange dwangarbeid. Brieven voor deze rubriek moeten rrtet volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Journalistiek is ook een vak! In Engeland werden vori ge week de drie kinderen van een 24-jarige vrouw door een psychopaat vermoord. Wat moet je nou aan zo'n vrouw vragen? Een Engelse journalist wist het wel. Hij vroeg of zij na dit drama nog nieuwe kinderen wilde maken. Het antwoord had, journalistiek gezien, niet beter kunnen lui den: De vrouw had zich laten steriliseren. „De Stem wijdde er in haar krant van afgelopen zaterdag onder de kop „Medelijden en een vraag", een commentaar aan. Veroordeling van de han delswijze van de Engelse jour nalist? Geen woord hierover! In plaats daarvan heeft onze cievere commentaarschrijver het over „lieden die zo vlot weg „moderne" ideeën als ste rilisatie verkondigen en jonge, gemakkelijk beïnvloedbare mensen handelingen aanpra ten, waarvan zij de gevolgen niet kunnen overzien". Wordt hiermee bedoeld dat sterilisatie uit den boze is om dat de kans bestaat dat je kinderen op een kwade dag vermoord worden? Natuurlijk niet! Dit is zelfs voor een journalist een onzinnige ge dachte. Maar wat dan wel? In onze ontkerstende tijd (journalistenterm!) kan de religie alleen nog langs de achterdeur binnen. Blijkbaar een christen, die commentaar- schrijver. De christenen, al twee eeuwen in de weer om de wereld door overbevolking om zeep te helpen, laten geen manier onbeproefd oo de ero tiek te vernietigen. Hen moet sterilisatie wel een doorn in het oog zijn. Sterilisatie is immers de enige manier van geboortebe perking, die geen invloed heeft op het funktioneren van ons hormonenstelsel, op geen enkele wijze de coïtus hindert, 100% betrouwbaar, goedkoop, moeiteloos, hygiënisch en een malig is. BREDA TON DAMEN FONS WIJERS. DEN HAAG De Haagse re- recherche heeft in het paas weekeinde twee kledingdiefstal len opgelost, waarbij in twee zaken aan de Haagse Oostduin- laan voor 120.000 gulden werd buitgemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag (eerste paasdag) werd een partij dameskleding ter waarde van 40 mille ontvreemd en eerder in de maand, in de nacht van 21 op 22 maart was een partij herenkleding ter waarde van 80 mille meegeno men. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) den HAAG De ANWB beeft de minister van Econo mische Zaken verzocht de mo gelijkheid te onderzoeken de Prijzenbeschikkingswet ook van toepassing te verklaren op de verhuur van onroerend goed in de recreatiesfeer. De ANWB heeft de minister geschreven bezorgd te zijn over de ontwikkeling van de huren van sommige recreatie objecten, zoals staanplaatsen voor caravans en tenten en ligplaatsen voor pleziervaar tuigen in jachthavens en win- terstallingsbedrijven. Herhaaldelijk ontvangt de ANWB over deze zaken klach ten. De ANWB meent, dat de ze klachten slechts een flauwe afspiegeling zijn van de wer kelijke situatie, aangezien ve len gedwongen zijn elk ge vraagd bedrag te accepteren, gezien de schaarste aan lig- en staanplaatsen. Velen durven daardoor niet eens te klagen of althans hun naam niet te noemen uit vrees voor repre sailles. In het algemeen richten de klachten zich niet op de prij zen van nieuwe objecten doch op prijzen, die worden bere kend door een aantal oudere bedrijven. Deze bedrijven trekken nogals eens hun prij zen op tot 'n niveau dat vrijwel overeenkomt met dat van veel nieuwe bedrijven. Dit niette genstaande het feit, dat de ka- pitaalslasten in tegenstelling tot bij nieuwe bedrijven veel minder zwaar op de ex ploitatie drukken tengevolge van de sterke inflatoire ont wikkeling in de laatste ja ren. Het is geenszins de bedoe ling van de ANWB om een gezonde bedrijfsvoering in de recreatiesector aan te vechten, maar wei om te pleiten voor het in het leven roepen van een mogelijkheid om tegen het misbruik maken van financi eel-economische situatie van dit moment althans te kunnen optreden. de rente weer h°ger! op jeugdspaarreke- ningen. (De Zilvervloot) 6% 6% op beleggingsreke- ningen met opzeggingstermijn van 12 maanden. op beleggingsrekë- ningen met opzeggingstermijn van 24 maanden. De hogere rente geldt ook voor het bestaande tegoed. Het is mogelijk - onder bepaalde voorwaarden - zonder voorafgaande opzegging van de RPS-beleggings- rekeningen geld op te nemen!

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 13