L45 BURGER EN RVPPERT NI FORMATEURS-MO 'n Land Overal paasdrukte ehalve in Zeeland Vijf Belgen dood na botsing Ger Mühren terug In Ajax-leam POMPBEDIENDE SCHIET ZUS MENSEN DOOD UITTOCHT BEGON GISTEREN AL VROEG Aantjes: liever andere premier dan Den Uyl Geen interesse voor de Dr»V' TV morgenavond Paus wil vrede in drie gebieden KAL VERDRIELING IN BIGGEKERKE en tn tmnetjes Koud Engelsen Bemaclette Devlin eetrouwd Man (22) uit Arendskerke in Kruisland verongelukt Drie meisjes uit een gezin dood in brand Opiumvangst Lichamen van vermisten uil Amer gehaald REEKS SCHIETPARTIJEN IN LOS ANGELES Aan onze adverteerders GEZIN VAN 8 VERONGELUKT VERKIEZINGEN IN TURKIJE Jongetje (8) verdronken eik: racteur: Dr. W. A. J, M. Harkx gjofdredacteur: L. Leijendekker Radactie- en administratie-adres: .'jwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 ikirrementsprijs ■11,35 per kwartaal: 6,88 per maand. ^5 nummers 20 cent. jjoauiwner 1114111 v, Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., ^erstraat 16. Breda DINSDAG 24 APRIL 1973 26e Jaargang Nr. 9041 71 ^AdvertentlenswET per mm 16 cent; minimum per adVertërTtie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur, Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. livfVi f y t m iju JaLa/ (Van, een onzer verslaggevers) BIGGEKERKE Jk heb één keer meegemaaktvijftien jaar geleden, dat een koe een drieling ter wereld bracht. Het is zeer uitzonderlijk wanneer dit gebeurt". Dat gaf veearts A. Noordenbos uit Heinkens- zand als commentaar op het feit dat koe „Els" van de heer J. Matthijssen uit Biggekerke vorige week de uitzonderlijke prestatie leverde een gezonde drieling ter wereld te brengen. De bevalling geschiedde met de hulp van de heer Mattijssen en zijn buurman de heer A. de Buck. „Ik had er wel eens aan gedacht dat het een tweeling zou kunnen worden", vertelde ons eigenaar Mattijssen„maar een drieling was voor mij een grote verrassing. Het zijn prachtige kalfjes, fris en ge zond. Twee stiertjes die spre kend op elkaar lijken, en een vaarsje, dat ook het kleinste is". Hiernaast Els met haar kroost en onder andere de heer en mevrouw Matthijssen. BURGER. $iil$■:.DE tl \ci een eigen karaher en een Ir een volkomen natuurlijk wanden duurt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/BREDA/TERNEUZEN Het matige weer ten spijt is het met Pasen 1973 toch nog enorm druk ge worden Zelfs zo dat het record van twee jaar geleden, negenhonderdduizend toeristen, werd benaderd. Dit jaar schatte het Nationaal Bureau voor Toerisme de buiten- j landse stormloop op 875.000, bijna tweehonderdduizend I meer dan een jaar geleden. Dat het vooral een slag om de bedden is geworden was het jcrolg van de plotselinge wijziging in het reisdoel van tiendui zenden Duitsers, die aanvankelijk voor een trip in zuidelijke richting hadden gekozen. Toen het weerbericht voor Oostenrijk en Itaiië (nog) ongunstiger luidde dan voor Nederland, sloegen ze liever de weg naar het westen in. Maar wel met het gevolg dat ze pas in Nederland zelf hun logies konden organiseren. Het zijn niet alleen de rand stedelijke VVV's geweest die deze run hebben moeten op vangen. Want Noord- en Zuid- Holland waren al spoedig uit verkocht in de hotel- en pen sionsector, waarna de VVV haar toevlucht tot noodmaatre- geien nam: oproepen aan par ticulieren via radio en televi sie en in sommige plaatsen zelfs met luidsprekerwagens in de straten. In totaal hebben vijftienduizend particulieren de VVV's het helpende bed geboden. Zeeland is echter letterlijk en figuurlijk koud gebleven van de topdrukte. En dat bete kende ook dat de accommoda tie voldoende was om het ge ringe aanbod van hoofdzake lijk Duitsers op te vangen. Het meest opmerkelijke was dat de uittocht op de tweede paasdag al 's morgens begon. Rond twee uur vond de eer ste filevorming plaats bij de flessehals Kapelle-Biezelinge- Kruiningen op rijksweg 58, Rond drie uur ontstond bij dit Knelpunt een filevorming van vier kilometer en dit was me de veroorzaakt door het feit dat op de Vlakebrug een kop- staart botsinkje had plaatsge vonden. Juist op dat gedeelte Hadden nog dergelijke kleine aanrijdingen plaats op de zanddijk te Kruiningen en na- Hij de afslag Schore-Hans- weert. (ADVERTENTIE) De files waren om zeven uur geheel verwerkt. Vanaf Schouwen en Duiveland, nabij de Haringvlietbrug, had zich eveneens een filevorming voorgedaan van enkele kilo meters. Ook deze kon vrij snel worden verwerkt. Uit België richting Sluis was er gister middag een zeer l'ange file auto's. De veerdiensten konden het aanbod zeer goed verwerken en er is dan ook geen enkel ogenblik aanleiding geweest tot het inzetten van extra bo ten. In Zeeuwsch-Vlaanderen was het opvallend dat er dit jaar minder Engelsen onder de buitenlandse gasten waren dan vorig jaar. In het recreatiegebied De Braakman bij Hoek raakte het kampeerterrein al aardig be zet. De grootste toeloop kreeg de midget-golfbaan te verwer ken. Het was daar zo druk als op een zomerse dag. Het min der goede weer was er de oorzaak van dat de zeilsport op de Braakmankreek slechts matig werd beoefend. Wat de grote nationale trek pleisters betreft, geven de vol gende cijfers een beeld van de drukte: Keukenhof 139.000 (vorig jaar vijftigduizend), Madurodam 65.000 (42.000), Efteling 38.000 (17.000). (Van een onzer ver slaggevers). BREDA Geen druk te, maar dan ook hele maal niet, bij de Breda se Koepel. De met zo veel tam-tam aangekon digde solidariteitsbetui ging van Duitse en Oos tenrijkse voormalige SS'ers met de „Drie" is uitgebleven. Ten hoogste een enkele Duitse toerist die even uit curiositeit bij de gevangenis stopte en kon waarnemen dat de Bredase politie drie dagen lang voor niets op post heeft gestaan. Zeilen naar Engeland om ten nieuw costuum te kopen? Onzin! Niet nodig! Mode van ver dicht bij huis... ot/j êf ryia/tf// OxCttinc 6nr//£/r(/ü)y ÖUrchtstraafM, Tel. 24 62 BELFAST (AFP-UPI-RTR) Bernadette Devlin, één van tie felste strijdsters voor gelij ke rechten voor de rooms-ka- tholieken in Noord-Ierland is gisteren in haar woonplaats Cookstown in het Noordierse graafschap Tyrone in het hu welijk getreden met de onder wijzer Michael McAlaskey. Evenals Bernadette heeft McAlaskey nauwe contacten met de rooms-katholieke be wegingen. Bij de ongeregeldheden van 1968 speelde Bernadette De- /lin een actieve rol. In 1969 werd zij lid van het Lagerhuis an twee jaar later schonk zij het leven aan een dochter. Wegens haar aandeel in de rellen in Londonderry in 1970 kreeg zij gevangenisstraf. AARSCHOT (Bclga) Op de rijksweg Leuven - Diest zijn gistermiddag bij een frontale botsing te Onze-Lieve-Vrouw Tielt, vijf mensen, allen Belgen, omgekomen en een ernstig ge wond. De oorzaak was het in een slip raken van een auto uit Diest. De slachtoffers uit die auto zfjn een ongeveer 40 - jari ge vrouw, een jongen en een meisje. In de andere auto zat een jong echtpaar met kind, van wie de vrouw eveneens op slag dood was en het kind, 2 jaar oud, later in een zieken huis overleed. De man ligt ernstig gewond in een ziekenhuis in Leuven. MGR. J. GIJSEN, bisschop van Roermond heeft gisteren „open huis" gehouden in zijn vertrouwde bisschopswoning. Hij betrok het pand vorige week al. (Van een onzer verslaggevers) GOES De uit 's-Heer A- rendskerke afkomstige 22-jari- ge J. P. van Iwaarden is in de nacht van zondag op maandag het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk in Kruis land in de gemeente Steenber gen, De heer Van Iwaarden wan delde met zijn verloofde aan de rechterkant van een weg in Kruisland, toen hij door een achterop komende auto werd geschept en tegen een boom ge smakt. Hij overleefde de gevol gen van het ongeluk niet. De automobilist, die door reed, werd later door de rijks politie aangehouden. De ver loofde van het slachtoffer brak zelf een arm, maar wist in een naburig café nog de politie te waarschuwen. In totaal zijn er in Nederland tfjdens het paasweekeinde min stens achtentwintig ongelukken met dodelijke afloop gebeurd. ARNHEM Drie van dc tien kinderen uit het gezin Huiskes in Arnhem zijn giste rochtend bij een brand om het leven gekomen. De meisjes wa ren 5, 17 en 19 jaar oud. De brand was uitgebroken in de achterkamer van de bo venverdieping. De meisjes wa ren op zolder. Een buurman en de invalide vader hebben tevergeefs getracht de meisies te redden. De oorzaak van de brand, is volgens de politie waarschijn lijk spelen met vuur geweest door een of meer jongens uit het gezin. Zowel in dit huis als in twee vorige woningen van het gezin was al eens brand geweest. RUPPERT. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Koningin Ju liana heeft mr. J.A.YY'. Burger en dr. M. Ruppert gisteravond een formatieopdracht gegeven. Ze heeft hen „verzocht een ka binet te vormen, dat geacht zal worden in voldoende mate steun in de volksvertegenwoor diging te zuilen ondervinden". De heren Burger en Ruppert hebben de koningin verzocht de opdracht in beraad te mo gen houden, d.w.z. ze willen het proberen. De opdracht aan de forma teurs Burger en Ruppert is ge geven, nadat de beide infor mateurs mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Albeda giste ren bij monde van mr. Van Agt verslag op de 146ste dag van de kabinetscrisis had den aangeboden. De beide informateurs ont vingen hun informatie-op dracht op dinsdag 10 april. Na het aanvaarden van de opdracht stelden de heren Van Agt en Albeda een werkdocu ment op, waarbij zij oud-infor mateur dr. Ruppert en oud formateur mr. Burger consul teerden. Dit werkdocument omvat veertien punten en is bedoeld voor de besprekingen tussen kandidaat-bewindslie den van het nu te vormen ka binet. Vandaag zullen Van Agt en Albeda hun eindverslag pu bliceren. Met da aanwijzing van de tk au formtitóurs is de kabi netsformatie de vierde fase in gegaan. Politiek Den Haag ziet van daag overigens ook met span ning uit naar het standpunt dat de CHU nu defenitief gaat in nemen m.b.t. deelneming aan een nieuw kabinet-Den Uyl. „Als het de kant zou uitgaan, dat KVF en ARP een zetel in het te vormen kabinet zouden moeten offeren ten gunste van de CHU, dan zouden de chris tendemocratische bewindslie den straks in het vooroverleg daarvoor in het programma compensatie moeten bedingen". Dit zei de AR-fraetieleider mr. Aantjes gistermiddag in de NCRV-actualiteitenrubriek „Hier en nu". „Voor ons blijven er moeilij ke „hobbels" zitten. Het feit, bijvoorbeeld, dat Den Uyl pre mier wordt, is voor ons toch ook wel een hobbel. Ik hert er op aich geen bezwaar tegen, dat de leider van de grootste poli tieke partij premier wordt, maar dan moet hij toch wel enige afstand van zijn eigen partij nemen -. Het had mr. Aantjes onaan genaam getroffen, dat de heer Den Uyl vorige week weliswaar genoegen nam met een pro gramformule, die „Keerpunt" en het christendemocratische program op één lijn steit, maar dat hij later verklaarde, dat keerpunt toch onaantastbaar was. ,.Ik zou het redelijk vinden ais men een socialist nam, die wat meer afstand van die partij beeft toch wat meer voor het hele volk acceptabel is als een nationale man. Ik denk aan Samkalden, Mansholt, Kloos en in zekere zin aan een man als Vondeling", aldus mr. Aantjes. SAIGON (RTR) Aan boord van een Thaise vissers boot die donderdag door de Zuidvietnamese marine is op gebracht, bevond zich niet drie maar zes ton ruwe opium en 127 kilo heroïne. Naar verluidt is het de grootste vangst van verdoven de middelen uit de geschiede nis. (Van onze sportredactie) MADRID Ger Miihren is er weer helemaal. De man, waarvan gevreesd werd dat hij met de geschorste Piet Keizer morgenavond door een blessure gedwongen op de bank zou moeten zitten in het Madrileense Bernnbeu-stadion bewees tegen FC Den Haag, dat zijn blessure totaal verge ten is. Twintig dagen heelt. Mühren keihard moeten werken om terug te komen. Tegen Den Haag veerde Ajax op, vooral dank zij de terugkeer van de overijverige Gerrie Mühren op het middenveld. Maar Mühren zelf wer; te gisteren in Madrid niet al te diep in te gaan op zijn geweldige terug keer in de Itovacs-elf. De 27-jarige Vcïendammer heeft Real in de eerste kracht meting met Ajax rustig kun nen observeren. Hij vond het verschrikkelijk. „Als ik had mogen kiezen, zoh ik veel lie ver in Amsterdam hebben ge speeld dan in Madrid. Mijn manier van voetballen is meer geschikt voor een thuiswed strijd. Ik voel me namelijk meer aanvaller dan breker". Mühren heeft dus liever een aanvallende taak. Toch heeft hij herhaaldelijk laten zien, dat hij ook een gehele wed strijd kan breken. Tegen CSKA bijvoorbeeld. „Kovacs draagt mij dat op en dat doe ik dan maar in het belang van het elftal. In de tijd van Mi- chels kregen Rijnders of Nees- kens altijd die opdrachten". Over de te volgen tactiek van Ajax wist Gerrie Mühren niets te vertellen. „Ik weet niet hoe Kovacs de afwezig heid van Piet Keizer zal op vangen. Ik had gedacht, dat we in Amsterdam maandag ochtend al wat tactische oefe ningen zouden doen, maar dat Ger Mühren. is niet gebeurd. Ik neem aan, dat Kovacs eerst wil afwach ten wat Henk Groot te vertel len heeft die Espagnol-Real iieeft gezien". De t.v.-verslaggeving van het Europacup-gebeuren van morgenavond is overigens een beetje ingewikkeld. De NOS begint om half acht met de eerste helft van FC Twente- Borussia Mönchengladbach. Omstreeks kwart over acht wordt dan overgeschakeld naar Madrid voor een recht streekse uitzending van Real Ajax. Daarna wordt er een samenvatting gegeven van de tweede helft bij Twente. Een Twente trouwens, dat het morgenavond zonder Achter berg en de tweeling Van de Kerkhof zal moeten doen. John Rep, Barry Hulshojf en Ruud Krol presenteerden gisteren hun voorstelling van het arenagevecht dat morgenavond tussen Real en Ajax in het Barna bue-stadion te Madrid zal plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) DRIMMELEN De rijkspo litie te water te Drimmelen heeft gisteren op de Amer de lichamen gevonden van de 23- jarige Oosterhoutse mevrouw Johanna Vrijaldenhove-Stoop en van haar 22-jarige uit Lies hout afkomstige broer Peter Stoop. Zij werden sinds 1 april vermist. Op die dag raakten zij tij dens een pleziertochtje in het gezelschap van drie vrienden 1e water -op de Amer voor Drimmelen. Ongeveer op de zelfde plaats haalde de rijks politie gistermorgen om ne gen uur eerst de 22-jarige Pe ter een gistermiddag om half een zijn zus Johanna uit hei water. LOS ANGELES Een werk loze pompbediende heeft zondag in Los Angeles bij een reeks schietpartijen zeker zes mensen gedood en zeven ande ren gewond. Na een uur wist le politie de 25-jarige William Bonner neer te schieten. Niet ■rnstig gewond is hij in een 'iekenhuis opgenomen. De reden van de dolle schietpartijen is niet bekend- Bonner schoot eerst een 53- jarige negerin in haar woning dood. Twee mensen die in een voor het huis staande auto za ten. werden gewond. Daarna reed de dolle man naar een pompstation in de buurt van het vliegveld, waar hij een man met een schot dodelijk trof. Bij een ander pompstati on. waar hij zelf had gewerkt, schoot hij de eigenaar dood. Hij klopte daarna bij een buis naast het pompstation aan en richtte, nadat hem was open gedaan. zijn vuurwapen op een 12-jarig meisje en haar ouders. Het kind werd gedood, de vader en moeder gewond. De waarschijnlijk krankzin nig geworden Bonner rende vervolgens een drankwinkel binnen waar de winkelier in een regen van kogels omkwam en twee klanten werden ge wond, en als een gek reed hij naar de woning van zijn vriendin, die zijn bezoek ook niet overleefde. Nadat hij met zijn vuurwa pen twee politiemannen had bedreigd, sprong hij in zijn auto en reed weg. Toen hij bij een op rood staande verkeers licht moest wachten, stapte hij over in een auto waarin een vrouw en haar kind zaten. Met deze als gijzelaars reed hij verder. Bij een verkeerson geluk werd hij tot stoppen ge dwongen. Bij zijn laatste schietpartij verwondde hij gijn vrouwelij ke gijzelaar. Daarna kon de politic de woesteling neer schieten. Maandag 30 april, konin ginnedag, zijn onze kanto ren gesloten. Er verschijnt op deze dag overigens wel een krant. Advertentie - opdrachten voor dinsdag 1 mei dienen vrijdag 27 april 's middags om 12.00 uur op ons kan toor in Breda te zijn. Opdrachten voor dinsdag 1 mei, die ons te laat be reiken gaan zonder vooraf gaand telefonisch overleg mee in de krant van woensdag 2 mei. Op 30 april is de adver tentieafdeling telefonisch te bereiken van 19.00 uur tot 22.00 uur. De Advertentie-afdeling RIO DE JANEIRO (AP) Een gezin van acht personen is zaterdag omgekomen bij een auto-ongeluk in Praia Grande, tussen Rio de Janeiro en Sao Paulo toen hun kleine auto frontaal in botsing kwam met een autobus. ANKARA (UPI) De nieuwe eerste minister van Turkije, Nairn Talu. heeft be kendgemaakt, dat op 14 okto ber parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. Hij deed dit, toen hij liet pro gramma van zijn kabinet ont vouwde. (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus heeft in zijn paastoespraak drie ge bieden in de wereld met name genoemd waar de rust en de vrede zo snel mogelijk moest terugkeren. Als eerste noemde hij Indo- China, waar de toestand nog steeds onzeker is en waar de hoop op echte vrede uiterst broos blijkt te zijn. De paus vroeg verder om vrede in „het land waar Jezus' eigen vredes groet zo dikwijls geklonken heeft", ook richtte de paus een speciale vredesgroet aan de be woners van Noord-Ierland. Hij noemde de onduldbare toestand daar „:n tegenstelling tot de wensen en verlangens van de meei-derheid van de bevolking". FRANEKER (ANP) Bij het stekelbaarsjes vissen in de de achtjarige Werner Tardy Schalsumvaart is zondagavond uit Peins bij Franeker ver dronken. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de 39-jarige loco burgemeester en wethouder J.J. Engel van de gemeente Barsinghorn en de 48-jarige heer J.C. Aalbers uit Kolhorn in het water van de Braaks- luis nabij Kolhorn verdronken. Zij zijn in een auto in het water terechtgekomen. IN het noorden van Argentinië hebben duizenden mensen een heenkomen moeten zoeken, nadat de rivieren daar door hevige regens buiten hun oe- voers zijn getreden. J

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1