VERONICA SNEL WEER IN DE LUCHT Kwart van de mannen beoefen! sportvisserij PROBLEMEN IN ES TLAND EN OP DE VELUWE Schade nu dubbel zo groot als in november Bonden gaan door met stakings acties V andaag Zeeland en Brabant studeren samen op industrie-vestiging NIEUW CONFECTIE- ATELIER VOOR AARDENBURG Succes Turks Fruit houdt première op Burger koerst op „puur" rood Inschrijfgeld rijexamen omhoog ZjE MILITAIREN OOSTELIJK WESTERSCHELDE- BEKKEN Postroof no. 32: overval op giro-agentschap Werk voor 40 werkneemsters PERSONEEL Nu spoedig kabinet Morgen valt beslissing over Co-öp Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker Redactie, en idministratie-adres: Nieuwstraat S Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Abonnements>rij s 20,35 per kwartaal: 6,88 per maana. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16. Breda DE VRIJE WOENSDAG 4 APRIL 1973 26e Jaargang Nr. 9225 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzendöig advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur, Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN Radio Veronica zal zo snel moge lijk weer gaan zenden. Van nacht al zou een poging wor den gedaan om het in de storm gestrande schip aan een anker een stukje van het strand af te trekken. Om vier uur vannacht was het hoogwater. Met een verklaring van de Haagse officier van justitie mr. A.W. Rosingh dat hij niet van plan was een straf vervolging in te stellen tegen de eigenaren van het zend- schip, kwam het sein voor Veronica op veilig te staan. Het schip lag met clandestie ne zij het onklaar ge maakte zendapparatuur op Nederlands grondgebied. De eigenaren zouden zich bij strafvervolging kunnen beroepen op overmacht, om dat zij er niets aan kunnen doen dat het schip door de storm var. zijn ankers is ge slagen, aldus de Haagse offi cier van justitie. Voor de be slissing om niet tot justitieel ingrijpen over te gaan maakt het geen verschil of de be langrijke kristallen uit de zender gehaald zijn of niet Het stranden van het zend- schip is en blijft voor de eigenaren een kwestie van overmacht, aldus een toelich ting van de officier. Het kan toch nog wel en kele dagen duren voor de Veronica naar open zee kan worden gesleept, maar vol gens de bergers ligt het ge strande schip niet ongunstig. Het zendschip is ook goed intact gebleven. Al met al had de stranding van de Veronica naar de me ning van Veronica-directeur Buil Verwey niet op een ongunstiger ogenblik kunnen komen. De popzender staat aan de vooravond van het dertienjarig bestaan en er zijn acties voorbereid om o.m. met een massale demon stratie op 18 april in Den Haag te proberen het voort bestaan van Veronica te ver zekeren. Die dag worden op het Binnenhof door de bij zondere Tweede-Kamercom missie de „piratenwetjes" besproken.. Gistermorgen was de drie schepen tellende popvloot voor de kust bij Schevenin- gen in een algeheel stilzwij gen gehuld. Radio Nordsee kwam om tien over een gis termiddag weer in de lucht. Radio Caroline zwijgt al meer dan een week wegens problemen met de generato ren. Naar verluidt zouden vrijdag de uitzendingen wor den hervat. (Van onze redaktie binnenland) ROTTERDAM Recente onderzoekingen hebben uitge wezen, dat een kwart van de mannelijke bevolking in Ne derland de sportvisserij beoe fent. Van de 1.250.000 mannen, die regelmatig met hun hengel aan de waterkant zitten, zijn er thans 285.000 georganiseerd. In het afgelopen visseizoen van maart 1972 tot 16 maart 1973 zijn 809.000 visacten uitgereikt. In het seizoen daar voor waren het er 711.595. Het laatste cijfer van ruim 800.000 betekent echter, dat on danks de verscherpte controle van het ministerie van Visse rij nog ruiim 400.000 zoge naamde „zwart-vissers" in Ne- derland zijn. De hengelaars hebben het afgelopen jaar naar schatting f 10 miljoen uitgegeven aan de beoefening van hun sport, waarvan de helft voor de aanschaf van hengcltuig. De belangstelling voor de hengelsport neemt in belang rijke mate toe. Voor de vijfde achtereenvolgende beurs voor de sportvisserij, de „Visma", tie van 20 tot en met 26 april .s. in de Rotterdamse Ahoy- hallen wordt gehouden, heb ben zich meer deelnemers aangemeld dan vorig jaar, ook uit het buitenland (Engeland, Ierland en België). Naast de talloze hengelsport artikelen de omzet hiervan in Nederland bedraagt onge veer f 50 miljoen per jaar worden deze keer alle soorten vis, die in Europa leven, ten toongesteld. De hengelaars kunnen hieraan hun kennis toetsen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/UTRECHT De storm die maandag over ons land raasde heeft twee streken met zeer uiteenlopende problemen achtergelaten. De Westlandse tuinders vragen zich af waar ze al het glas vandaan moeten halen om hun kassen te dichten. Er is in Nederland maar één fabriek in Tiel die dat soort glas maakt, de rest wordt ingevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-DRIEBERGEN De bondsraden van de In dustriebonden NVV, NKV en CNV hebben het beleid van de onderhandelingsdelegatie bij de bemiddelingspoging van prof- Goudzwaard goedge keurd. Reeds eerder hadden de drie bondsbesturen in Drie bergen dat gedaan. Ook van daag zullen de besturen zich nog verder beraden over de situatie die is ontstaan na het mislukken van de bemidde lingspoging van prof. Goud zwaard. De besturen van de ir.duS' triebonden hebben in grote lij nen een nieuw actieplan uitge stippeld en gesproken met de veertien regionale actiecomi- té's. Overigens hult men zich nog in stilzwijgen over le aard van de nieuwe acties en de omvang daarvan. Vaststaat al wel dat de stakingen niet beperkt zullen blijven tot de metaal- en textielsector. Van toenemende onrust was gisteren in het Rijnmondge bied al wat te merken. Opval lend was dat de drie indus triebonden gisteren geen nieu we acties ontketenden. Voor het eerst sinds het begin van de acties (vijf weken geleden) fs geen wijziging gebracht in het actiepatroon. Bijna 30.000 werknemers op 41 bedrijven staakten. Dat zou er op kun nen wijzen, dat de industrie bonden nu lange stakingen zullen gaan afkondigen bij de zelfde bedrijven en niet elke dag ergens anders, zoals tot nu toe gebruikelijk was. De raad van bestuur van Akzo heeft de vakbonden bedenktijd gevraagd over de vraag of het nog wel zin heeft het afgesproken overleg over de nieuwe cao voor het Akzo- roncern morgen voort te zet ten. Bij Staatsbosbeheer breekt men zich het hoofd wat te doen met alle stammen van de vele tienduizenden omgewaai de bomen. Alleen ai op de Hoge Veluwe werden zeven tigduizend bomen ontworteld, twintigduizend meer dan tij dens de toch al hevige novem berstorm. Men heeft het plan opgevat de stammen in het voor de binnenvaart onbruik bare Apeidoornse kanaal te gooien. In het water blijven ze geconserveerd. Voor de Hoge Veluwe is het een extra strop dat de actie „Zet een boom op" waardoor de herbebossing na de novem berstorm ter hand kon wor den genomen, juiist was afge sloten. Deze campagne zal nu worden voortgezet. Financieel is het vooral een ramp omdat door de novemberstorm de marlot met houit werd over voerd en nu verzadigd is. In het water kan men de nu ont wortelde stammen wel een paar jaar goed houden. Meer dan vijfhonderd mili tairen zijn in het Westland bezig de glasschade te ruimen. Een nauwkeurige schatting is niet te geven, maar zeker is dat de stormschade hier twee keer zo groot is als die in november. Veel groter dan het verlies aan glas is dat aan het gewas. In november stond er in de kassen alleen wat sla. Nu ech ter waren de in december en januari aangeplante tomaten en komkommers zo goed als oogstrijp. Men gelooft echter niet dat de groentevoorziening in de Randstad hieronder zal lijden. In Delft trad nog een merkwaardig bijverschijnsel van de windkracht in dit ge bied op: enige honderdduizen- de kunststofbakken die voor de verpakking van de kom kommers worden gebruikt sloe gen los uit hun stapels en vlogen met groot geweld door de straten van de stad. Het expositiecentrum Eur-o- rama op de Maavlakte heeft een half miljoen gulden scha de geleden. Het gemeentebe stuur van Rotterdam en Rijks waterstaat hebben besloten het expositiecentrum, dat jaarlijks testigduizend bezoekers trekt, so snel mogelijk te herstel len. (Zie ook elders in dit blad), pad). DE christelijke bond van on dernemers in de binnenvaart hetft de wethouder voor de ha\en van Rotterdam, drs. H. J. liersen, voorgesteld een co mit! in het leven te roepen vool de organisatie van een binienvaart-vloot-show ter ge legenheid van het ambtsjubile um an Itiningin Juliana. Houtvesters telden in het nationale park De Hoge Veluwe 70.000 ontwortelde bomen. STAD EN STREEK Fruitbomen liepen geen schade op. Pagina 3 Eerste paal nieuw Ter- neuzens winkelcentrum de grond in. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Zomerzegelnieuws. Pagina 11 BINNEN- EN BUITENLAND Haags huurkoop schandaal lokt demon stratie uit. Pagina 13 „Afval" van de con sumptiemaatschappij. Pagina 15 SPORT Don Santiago de Ber- nabeu: de absolute alleenheerser van Real Madrid. Pagina 16 DE KLEINE STEM De Inzendingen vooi onze Paasprijsvraag stromen binnen. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Pipo nog steeds populair. Pagina 18 NA zes maanden durende on derhandelingen hebben de Ita liaanse vakbonden met de werk gevers overeenstemming be reikt over een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst voor de 1,2 miljoen arbeiders in de metaalindustrie. PRINS Bernhard heeft tijdens een galadiner in Philadelphia de „International Statesman's Award" in ontvangst genomen die hem is verleend door de „World Affairs Council of Phi ladelphia". De onderscheiding werd hem toegekend wegens zijn verdiensten voor verbete ring van de verstandhouding tussen de volkeren. I (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Zeeland en Brabant gaan samen studeren op de beste situering van in dustriegebieden in het Ooste lijk Westerscheldebekken. Dat is dinsdag afgesproken tijdens de ontmoeting van de Zeeuw se en Brabantse provinciebe sturen in Den Bosch. Vier ge deputeerden, van Zeeuwse zij de, de heren P. Boersma en A. Kaiand en namens Brabant mr. G. Brokx en J. van de Harten, zullen deze zaak nader onderzoeken. In het gesprek worden betrokken het Rei- merswaalplan, het plan Valke- nisse, de industrialisatie langs het Baalhoekkanaal en bij Os- senisse. Dit deelde de Brabantse commissaris der koningin, dr. C. Kortmann, gisteravond mee tijdens een persconferentie, die hij samen met zijn Zeeuw se collega mr. J. van Aartsen gaf na afloop van het Zeeuws- Brabants gesprek. „Wij zijn er nog en we zijn beiden ongewapend", zo begon hij zijn mededelingen. Daar mee wilde hij aantonen in welke sfeer het gesprek na een periode van verkoeling tusser. beide provincies van ruim een jaar was verlo pen. Dr. Kortmann deelde mee, dat ook na dit gesprek van enkele uren de opvattingen van beide provincies elkaar niet volledig dekken, maar on der stilzwijgende goedkeuring van zijn Zeeuwse collega stel de hij ten aanzien van het Rei- merswaalplan vast: „Je moet gelet op de voorgeschiede nis van dit plan (de Brabantse behoefte aan werkgelegen heid) in het betrokken ge bied een oplossing vinden als of het één gebied ware. Bra bant en Zeeland hebben beslo ten te proberen samen een in breng te hebben in de nationa le ontwikkeling". Hij tekende daarbij overigens aan, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn een eenstemmig oordeel te be reiken. Tot de andere punten die ter sprake zijn geweest be hoort onder andere de kwestie van het internationale grens overschrijdende afvalwater. Op dit stuk is momenteel nog weinig meer te doen dan een oriëntatie op de thans bestaan de situatie. Met betrekking tot het am bulancevervoer is besloten dat Tholen en Sint-Philipsland ten behoeve van de regionalisatie op de regio Roosendaal wor den geënt. (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK Vandaag zul len de inschrijfgelden voor de rijexamens, met uitzondering van de theoretische herexa mens, worden verhoogd met f 2,25, de prijs van de „eigen verklaring" blijft onveranderd. Aldus heeft de directie van de Stichting Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen in Rijs wijk meegedeeld. De prijs van een volledig examen was f 30,75, van een praktisch herexamen 28,25 deze worden dus met f 2,25 verhoogd. De prijs van een theoretisch herexamen blijft f 23,25, die van de eigen verkla ring f 3,25. VAN AARTSEN CIRCUS Boltini heeft zijn pre mière voor het zomerseizoen gisteravond, tot vanavond uit moeten stellen in verband met de storm (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Een onhe kende man heeft dinsdagmid dag om kwart voor één een gewapende overval gepleegd op een agentschap van de ge meentegiro aan de Willem de Zwijgerlaan in Amsterdam west. Hij bedreigde de exploitant, A. Hendriksen., met een pis tool en nam de kas weg. Hoe veel daarin zat is nog niet bekend. De man verdween in een oude groene Opel, die even later dicht in de buurt gevon den werd.. Dit was de 32e overval op een postinstelhng dit jaar. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Nog deze maand begint in Aar denburg het confectiebedrijf Lahé uit Vogelwaarde een nieuw atelier. In de aanloop periode kunnen ongeveer 10 meisjes daar werk vinden. De bedoeling is het perso neelsbestand geleidelijk aan uit te breiden tot 40. In het atelier zullen pantalons ver vaardigd worden. „Deze vestiging bewijst dat wij hier in Aardenburg een gunstig klimaat hebben voor confectieindustrie en er zich eigenlijk al een klein cen- trumpje begint te vormen. Het gemeentebestuur heeft ook al le medewerking toegezegd' aldus een verheugde burge meester dTS. W. Lockef eer, tij dens een op het gemeentehuis gehouden persconferentie. De heer Lockefeer wees hierbij op andere textiel vesti gingen, die reeds een onderko men in de gemeente gevonden hebben. Het atelier van Lahé zal worden ondergebracht in een pand aan de Marktstraat waarin vroeger een meubel toonzaal gevestigd was. „Zoals de situatie met betrekking tot onze orderportefeuille er nu voorstaat, is er al gegaran deerd voor vijf jaar werk", aldus de heer P. Louwers di recteur van het confectiebe drijf. Het aan te werven personeel zal primair gerecruteerd wor den uit Zeeuwsch-Vlaanderen „De werkgelegenheid in deze streek staat voorop", aldus de heer Louwers. Regelmatig kreeg hij in Vogelwaarde per soneelsuitbreidingen vanuit lichtingen meisjes die de huishoudscholen verlieten. „Het wordt echter in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen al moei lijk voldoende personeel aan te werven. Er werken er nu ruim 40 maar ik zou er wel 60 willen. De heer Louwers was reeds geruime tijd van plan een ves tiging in Aardenburg te stich ten. „Hier is nog personeel te krijgen, iets wat in het ooste lijk deel al een stuk moeilij ker is. Deze uitbreiding is voor ons bedrijf hard nodig, want re gelmatig moet ik orders wei geren, omdat ik niet bij mach te ben ze uit te voeren. Wij maken voornamelijk sterk aan mode onderhevige pantalons, zodat flexabilitelt en snel wer ken van de eerste voorwaar den voor ons bedrijf is". Enige maanden geleden werd door Lahé nog onderhan deld over aankoop van het Veneco-pand in Aardenburg- „Dat is afgesprongen maar an ders zou het daar aanwezige personeel nu al zijn ingescha keld in onze produktie", aldus de heer Louwers. In het pand aan de Markt- (Van onze kunstredactie) BREDA De nieu we Nederlandse speel film van Nicolai v. d. Heyde Angela gaat op 26 april a.s. in Ant werpen in première. Het was de bedoeling, dat Angela rond de komende naasdagen in Nederlan'' 'i première zou gaan, maar het succes van Turks Fruit houdt de bioscopen be zet van Tuschinski, het concern dat de film uitbrengt. Tot onge noegen van producer Henk Bos en regisseur Nicolai v. d. Heyde zal Angela, een Neder lands-Belgische copro- duktie, waarschijnlijk pas in het najaar in ons land gaan draaien. Tuschinski had ge rekend op 4 weken Turks Fruit in de pre mière-bioscopen. Maar toen na 2 weken al een recette van bijna 2 miljoen gulden voor deze film was binnen gehaald, was de vrees gewettigd, dat eerst te gen de zomer deze bio scopen weer vrij zou den zijn voor de pre mière van Angela, yok al zijn de verwachtin gen rond deze film (met de Amerikaanse Barbara Seagul in de hoofdrol) hooggespan nen, is dat toch geen tijd om een nieuwe Nederlandse film In première te geven. Na veel touwtrekken is nu de première in Ant werpen vastgesteld. straat zullen een aantal nieu we machines geplaatst worden maar daarnaast zullen ook wat ongebruikte machines uit Vo gelwaarde worden overge bracht. Lahé exporteert veel naar België en Duitsland. Binnen enkele maanden hoopt het be drijf een eigen verkoopkantoor te stichten in Amsterdam. De Aardenburgse vestiging, die op het snijden van de stof na zelfstandiger zal werken, wordt geleid door een zoon van de heer Louwers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Den Haag circuleert de datum van 13 april ais de dag waarop de constitue rende vergadering van het ka binet-Den Uyl zal plaatsheb ben. Wat er van deze datum waar is is niet bevestigd, maar wel staat vast dat het kabinet er op zijn laast in de week voor Pasen zal zijn en dat kabinets formateur mr. Jaap Burger nu zal aankoersen op een puur progressief minderheidskabinet, In een onverwacht overleg tussen de formateur en kandi daatpremier drs. Joop den Uyl is deze koers uitgestippeld, na dat Den Uyl eerder op de dag al door zijn (verdeelde fractie was gemachtigd. Het spoedoverleg, aanvanke lijk zorgvuldig geheim gehou den, vond plaats na een com muniqué van de KVP-fractie, waarin het standpunt wordt ge handhaafd dat de KVP geen ministers zal leveren. Aange nomen wordt dat dit voor de AR-ministerskandidaten Boers ma en De Gaay Fortman sr. een reden zal zijn om ook niet mee te doen. Zij hebben immers met zijn tweeën nauwelijks iets in te brengen in een uit zestien ministers bestaand kabinet. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Morgen zal de definitieve beslissing vallen over het al dan niet doorgaan van de overneming van Co-op Nederland en Co-op u.a. De besprekingen tussen Co-op, overnemingskandidaten Ko ninklijke Scholten-Honig en Edah en de vakbonden zijn gesehorst om een studie te maken over de pensioenfond sen van Co-op. Volgens de heer W. A. van der Scheer van het raadge vend bureau Berenschot duidt de schorsing niet op onmin tussen de partijen. Het vraag stuk van de positie van de pensioenfondsen is van techni sche aard en blijkt nogal Inge wikkeld. De positie van de werkne mers moet absoluut gedekt zijn. De vakbonden willen daar over volstrekte zekerheid heb ben. De vertegenwoordiger van Berenschot zegt erop te vertrouwen dat het technische probleem opgelost kan vlpr- den,

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 1