Apollo Sluis financieel gezonde vereniging VAN BEWONERS CAMPING WILLEN ZELF GROND KOPEN Moeder Courage in Middelburg zeeuws Reinaert, onvolprezen vos, hoort toch in Hulst thuis Auto's maken vrije vai in Hulst om de schokbrekers te testen NIEUWE PAKJES VOOR MAJORETTEN Na verdwijnen van Zwinhoeve ZEVAC-rit in de nacht Twee teams van K.W.L. winnen basketbal competitie *110.- stad streek 1HKl«i H.S.V. de Schelde houdt eerste corn pet i tiewe< Istrijd Aardenburg Zaamslag PROFESSOR K. HEEROMA.- Goed op de hoogte Geen ander standpunt Wat zegt u ervan? 3 naar rechte: i dan dat hde kleuren. zijn met oemetjesstof Donderdag 29 maart 1973 V s salopette ket iy (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT-TERNEUZEN Het actiecomité, dat on langs is gevormd uit de bewoners van de camping De Zwin hoeve in Retranchement, wil proberen zelf een stuk grond te kopen of te pachten, waarop hun caravankan blijven staan. Zoals bekend is De Zwin- hoeve verkocht aan de exploi tatiemaatschappij „Het Zeeuwse Land" dat ter plekke een bungalowpark wil realise ren. Hierbij zou de camping, waarvoor overigens geen ver gunning was afgegeven, moe ten verdwijnen. Een deputatie van de cam pingbewoners heeft hierover al een gesprek gehad met de nieuwe grondeigenaar. „Wij hebben op ons voorstel noch ja, noch nee gekregen", aldus de heer W. de Koek uit Terneu- zen. Het comité stelt zich voor als een stuk grond, gedacht wordt aan de oppervlakte van de huidige camping, inderdaad verkregen kan worden zelf naar de eisen des tijds een kampeerterrein in te richten. „In eerste instantie zal dan een riolering en een terrein verlichting moeten worden aangelegd. Veel van dit werk zouden de bewoners zelf kun nen doen, zodat het financieel wel is op te brengen". Ook zei de heer De Koek dat de bewoners, waarvan er sommige al meer dan tien jaar op De Zwinhoeve komen, er vrede mee zouden hebben als „Het Zeeuwse Land" zelf een camping zou gaan exploiteren. „Tenslotte is een camping voorzien in het huidige be stemmingsplan", zo zei hij. Zoals de zaken er nu voor staan zou de camping dit jaar nog mogen bestaan. Geen uit sluitsel is verkregen op de vraag aan „Het Zeeuwse Land" of bij eventueel niet doorgaan van de bouwplannen, de bewoners nog mogen blij ven staan. „Wij willen hier echter niet graag weg en we zullen dan ook doorgaan tot het bittere eind", (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Het gaat erg goed inet het muziekgezelschap Apollo in Sluis. Een aantal weken geleden hebben zich 30 aspirant-muzikanten gemeld, met een gemiddelde leeftijd van 11 jaar. De toekomst lijkt verzekerd. Daarnaast zal zo mogelijk rond Pasen het bij Apollo behorende majorettenpeloton „Belfort" een nieuwe uitrusting krijgen. De 24 meisjes, die dit peloton vormen, stappen dan af van de traditio nele jasjes. Zij krijgen allemaal een nieuwe japon, met rode ceintuur en rode hoed. Voorzitter A. Verwilst toon de zich uiterst tevreden over de gang van zaken bij Apollo, „De nieuwe aspirant-muzikan ten krijgen al enige tijd iedere vrijdagavond les. Nu is dal alleen nog maar het leren le zen van noten, maar binnen afzienbare tijd zullen ook in strumenten worden uitgereikt. De ervaring leert dat zodra instrumenten voor leerlingen beschikbaar zijn de animo al leen nog maar toeneemt". De muzieklessen worden in Het Hof van Brussel iedere vrijdagavond van 19 tot 21 uur gegeven door de heer J. Hennekeij, lid van Apollo en tevens dirigent van de harmo nie in Hoofdplaat. „Wij heb ben momenteel al 16 instru menten beschikbaar, allemaal al in de voorgeschreven lage HOOFDPLAAT Hengel sportvereniging De Schelde houdt op zondag 1 april de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen. Er zal worden gevist op de Wester- j schelde bij Hoofdplaat. De wedstrijd duurt van 11.30 uur tot 14.30 uur. De prijsuitreiking vindt om 16.00 uur plaats in het clubhuis van H.S.V. de Schelde, café West- End. Henni Orri en Nettie Blanken in Moeder Courage" Hanenschieting Aan de door Sint-Sebastiaan gehouden hanenschieting namen in totaal 52 schutters deel. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: A. de Lille, Mal- degem, 2e hoogvogel: E. De- pré, Maldegem, le zijvogel: A. Temmerman, Moerkerke, 2e zij vogel: A. Dhont, Sluis, le kal: E. Gijsel, Oostburg, 2e kal: M. Wisse, Terneuzen, be ker: R. de Wispelaere, Aar denburg, hanen: F. Geijsens, Maldegem, J. Cattoor, Malde gem, mevrouw H. Vermeire-de Croock, Eede, R. van Lande- ghem, D. Dhooge en E. Depré, (allen Maldegem), J. Versyck, Knokke, J. Herwegh, Aarden burg, E. Depré, Maldegem en W. van Poelvoorde, Maldegem, prijs vogels: O. Goethals, Oost- burg, J. van Iwaarden. Aar denburg. De prijs van eresche- pen P. van de Velde uit Knokke werd gewonnen door E. Degrande, Maldegem. Voetbalwedstrijd Vana vond (donderdag) speelt een elftal van Aardenburg een wedstrijd tegen een team be staande uit Zeeuwsch-Vlaamse scheidsrechters. De wedstrijd, die om 19.45 uur begint, wordt gespeeld op het sportpark in Aardenburg. Raadsvergadering De ge meenteraad van Aardenburg vergadert op dinsdag 3 april Aanvang van de vergadering 19.30 uur. MIDDELBURG „Moeder Courage en haar kinderen" een van de bekendste toneel stukken van Brecht, nu uitge bracht door de toneelgroep Theater met Henny Orri, Ar thur Boni, Guy Lavreijsen en Nettie Blanken in de titelrol len, komt 4 april '73 in Mid delburg. Brecht schreef het stuk als waarschuwing tegen de dreiging van de tweede wereldoorlog. Het stuk gaat over een moe der met drie kinderen twee zoons en een dochter die met een kar vol „handel" ach ter de troepen aantrekken tij dens de dertigjarige oorlog. In de loop der jaren verliest zij haar drie kinderen als gevolg van de oorlog waar zij aan de andere kant aan verdient. Moeder Courage is het sym bool van de mens die zichzelf al voortlevend grote rampen op de hals haalt, hier verder niet over nadenkt, zich dus ook niet afvraagt of volgende rampen voorkomen kunnen worden als men op een andere wijze gaat leven, maar in plaats daarvan rustig doorgaat op de ingeslagen weg tot het bittere einde. Directe oorlogsdreiging is er voor ons anno 1973 niet meer. Wel een hele andere dreiging, namelijk de zeer urgent wor dende bedreiging van ons wel zijn. Vanuit deze conceptie heeft regisseur Theo Kling het stuk benaderd- Zoals Moeder Courage wél vaart bij de oor logstoestand, zo varen wij nu wel in economisch opzicht, maar niet ten aanzien van ons welzijn, dat van alle kanten wordt bedreigd. Daarom bena drukt Theo Kling in zijn regie niet zozeer de gruwelen van de oorlog, maar meer de on verschilligheid van de een te genover de ander en tegenover zijn omgeving. V Van onze correspondent) ZAAMSLAG De Zeeuws Vlaamse Automobielsport Club iZEVAC) houdt in de nacht van 7 op 8 april voor de zesde achtereenvolgende keer de Jaarlijkse autorally De Nacht van Zaamslag. Voor de A- klasse heeft deze kaartleesrit een lengte van circa 200 kilo meter, voor de b-klasse zijn er dat 150 Voorinschrijving is mogelijk (tot 1 april) bij het wedstrijd- secretariaat Zesde Nacht van Zaamslag, p.a. Risseeuw, Plein 25. Zaamslag. Deze gigantische rally kon tot stand komen door welwillende medewer king van Reburo Terneuzen, O.K.-Benzinestation te Zaam slag. Makelaarskantoor Rouw. Terneuzen, Dagblad De Stem, en Cebeco Handelsonderne ming Rotterdam. Extra prijzen zijn beschikbaar gesteld voor de twee hoogstgeklasseerde Mixed-equipes in de a-, en de b-klasse, namelijk Trofee Dag blad De Stem. De start is te Zaamslag terwijl de finish is gelegen nabij restaurant De Huifkar te Absdale in de ge meente Hulst. Zeehengelen De Henge laarsvereniging Sport en Ont spanning houdt zondag 1 april labii de ouurtschap De Griete een Zeehengelwedstrijd voor haar leden die meetelt voor het clubkampioenschap 1973. De wedstrijd die drie uur duurt begint te 12.00 uur. toonzetting. Hieronder behoren trompet, bugel, kornet, piston, klarinet, enfin een heel scala", aldus de heer Verwilst. De nieuwe pakjes voor de majorettes kunnen vlot worden gefinancierd uit 't hiervoor ge vormde uniformfonds. „Apollo is de laatste jaren nogal dik wijls gevraagd voor het mu zikaal opluisteren van allerlei gebeurtenissen. Vooral het ma- jorettepeloton blijkt een goe de troef te zijn", zo vervolgt voorzitter Verwilst. „De ver goedingen die Apollo krijgt voor die optredens, die meest al in België plaatsvinden, gaan in dit fonds. Bovendien worden van deze gelden de reparaties betaald, die van tijd tot tijd aan onze instrumenten moeten gebeuren." De heer Ver wilst omschrijft de financiële positie van Apollo als „kern gezond". „Dank zij het succes met onze optredens en een subsidie van het gemeentebe stuur". Veel bekendheid verwierf Apollo zich als hofkapel van de Brugse carnavalsvereniging „De Totetrekkersgarde". „Hieraan werken wij altijd graag mee en nu al hebben wij een vernieuwde uitnodi ging gekregen voor een optre den in Damme volgend jaar, na het succes dat onlangs in deze aloude Vlaamse stad werd behaald. Als de nu nog jeugdige leerlingen straks als volwaar dig lid van Apollo zullen meestappen moeten er natuur lijk nieuwe uniformen voor hen komen. „Maar ook dat is geen probleem", aldus voorzit ter Verwilst, die nog niet ze ker wist of het majorettenpe loton zich rond Pasen al met de nieuwe uitmonstering zal presenteren aan de bevolking. „Het is dan nogal druk in Sluis en niet iedereen is be schikbaar. Maar dat zien we dan wel". OOSTBURG In de plaat selijke basketbal-competitie te Oostburg werden de laatste wedstrijden gespeeld. Nadat de heren in een voorronde had den uitgemaakt wie in poule I en in poule II zuoden uitko men werden zaterdagmorgen in de sporthal „de Veerhoek" na 14 wedstrijddagen de kam pioenen gehuldigd. De meest succesvolle school was ongetwijfeld de rijks scholengemeenschap Koningin Wilhelmina Lyceum te Oost burg. Beide eerste teams wis ten beslag te leggen op de eerste plaats. In poule II bij de heren eindigde „de Soos" uit Oostburg op de eerste plaats. Ook de topscorers, zowel bij de dames als bij de heren, kwamen uit de teams van de R.S.G. Koningin Wilhelmina. Bij de heren was het Sjaak Flikweert die met 222 punten veruit de meeste doelpunten had gemaakt en bij de dames was het Annemarie Verschel ling die met 232 punten juist met 10 punten voor bleef op nummer twee Ineke Vergou we, even-eens van dt R.S.G. Koningin Wilhelmina Ly ceum. Na afloop overhandigde de conrector van het K.W.L. de heer F. P. Baarends, de prijzen, bestaande uit bekers voor de winnende teams en een herin neringsvaantje voor alle deel nemers. Bij deze prijsuitrei king hield hij eei. korte toe spraak waarin hij erop wees dat het van bijzonder groot belang is dat de jeugd in zo'n groten getale op een gezonde en sportieve wijze werd bezigge houden. Ook vond hij het ty perend dat In deze competitie verschillende jongeren zijn op getreden ais scheidsrechter. De organisator en leider van deze competitie, de heer De Munck, dankte na afloop alle deelnemers en deelneemsters voor de sportieve wijze waar op aan deze competi'ie was deelgenomen. Tevens sprak hij de hoop uit dat nu gebleken is dat in Oostburg voldoende be langstelling voor de basketball- sport bestaat binnen afzienba re tijd een vereniging zal wor den opgericht. Reinaert, de onvolprezen vos, die in het Zeeuws- Vlaamse land al zo vaak in opspraak is geweest, hoort volgens professor K. Heeroma, toch in Hulst thuis. Dit ongetwijfeld tot grote spijt van de Aardenburgse hotelier Eduard Ceulenaere, die met de overtuiging van een Vlaming, bij de officiële installatie van drs. W Lockefeer tot burgemeester van Aardenburg, betoogde, dat Hulst Reinaert ten onrechte voor zich opeist. Uit een nogal gecompli ceerde, maar boeiende ver handeling van professor Heeroma in de maart-afleve ring van „Spiegel Historiaei" (een maandblad voor ge schiedenis en archeologie), blijkt het tegendeel. Het verhaal van de profes sor is een omgewerkte tekst van een lezing, die hij heeft gehouden op het pinkstercon gres 1972 van de Hansische Geschichtsverein in Emden. Hij schreef het artikel kort voor zijn overlijden. Prof. Heeroma werd gebo ren in 1909 en wordt be schouwd als een van onze eminentste en veelzijdigste Neerlandici, Hij studeerde Nederlandse taal- en letter kunde in Leiden, waar hij in 1935 promoveerde op het proefschrift „Hollandse dia lectenstudie". Zelf publiceerde hij onder het pseudoniem Muus Jacob- se een lange reeks bundels poëzie met een sterk protes tants-christelijke inslag. Voor zijn werk als dichter, filo loog en taalkundige kreeg hij in 1969 de Westduitse Joost- van-den-Vondelprijs. Welnu: volgens deze pro fessor Heeroma moet de schrijver van het Reinaert- verhaal uit het lamd van Hulst afkomstig zijn. Er zijn namelijk vier middelneder- landse Reinaerts. Van de eerste Reinaert-dichter, Ar- nout, is geen tekst bewaard. Zijn gedicht is, aldus profes sor Heeroma, totaal verdron gen door de Reinaert van Willem, „die Madocke make de." cob van Maerlant het volgen de schreef: „lek heb beloeft te dichten eenen bestiaris (dierengedicht), nochtan weet ick wel dat waer is dat Her Willem Utenhove eenen priester van guden love tot Erdenburc di heeft ge- maect." Volgens de heer Cuelenae- re betekent Erdenburc ge woon Aardenburg. In het Reinaert-verhaal is verder sprake van HuLsterloo. „In Hulst denkt men dat het op Hulst betrekking heeft, maar dat klopt niet. H-ulsterloo is een kapel bij Damme. Ver der is er sprake van El Ma re. Dat was een priorij bij Oudeman, bij IJzendijke. Gesproken wordt bijvoor beeld ook over het land van Vermondois, dat Bigt bij Brugge. Nog veel meer din gen in het Reinaertverhaal wijzen erop dat de geschie denis zich in deze omgeving heeft afgespeeld en niet in Hulst", zegt de heer Cuele- naere. 0 E. CUELENAERE bij het rechte eind? En hiervan schrijft prof. Heeroma: „Willems gedicht kunnen we omstreeks 1265 dateren en de dichter blijkt in zijn verhaal zo goed op de hoogte van het land van Hulst, dat het niet ongemoti veerd is hem daar ook van daan te laten komen." De schrijver oppert de veronderstelling dat Willem mogelijk gerechtsklerk is ge weest en als zodanig een tijdje aan het Hof van Voor- ne heeft gewerkt. Overigens is de strijd rond de situering van het Rei naert-verhaal onderhand al zo oud als Reinaert-zelf. Eduard Ceulenaere. de Aardenburgse hotelhouder, Iaat zich door de uitspraken van professor K. Heeroma 0 Staat de „vos" in Hulst op de goede plaats? beslist niet uit het veld slaan. Gesprekken met de Aardenburgse amateur-archi varis J.J. Rosseel, de erebur ger van Aardenburg en be kend om zijn verhalen over de St.-Baafs, en Walter Die- rick, behalve gemeenteamb tenaar een mail, die in de historie van Aardenburg en omgeving aardig thuis is, hebben de heer Ceulenaere zelfs gesterkt in de overtui ging dat de uitspraken, die hij tijdens de installatie van burgemeester drs. W. Locke feer deed, volkomen terecht waren. „De heer Rosseel schijnt zelfs een nazaat te zijn van de Rosseeltjes, die in het boek worden genoemd", zegt de heer Ceulenaere. Verder voert hij aan dat in het boek „Der Natueren Bloemen" Ja- Na de installatie van drs. Lockefeer als burgemeester van Aardenburg (een plech tigheid, waarbij de Aarden burgse hotelhouder Eduard Cuelenaere erop wees dat Hulst ten onrechte aanspraak maakt op de vos Reinaart) is de oude strijd om de streek van herkomst van de onvol prezen vos in Zeeuwsch- Vlaanderen weer opgelaaid. Her en der worden er over dit onderwerp gesprekken gevoerd. Voor mensen, die daaraan behoefte hebben, willen we in deze rubriek een openbare discussie daar over mogelijk maken. Brie ven met meningen en com mentaren kunnen gestuurd worden naar de redactie van De Stem, Nieuwstraat 9 in Terneuzen met vermelding van „Zeeuws Dagboek". eindredactie bas augustijn „Van alle auto'sdie we hier op een jaar binnenkrij gen, rijden er toch wel 50 procent met slechte schok brekers rond. Dat betekent: extra bandenslijtage. Meestal weten de eigenaars het zelf niet, omdat de schokbrekers systematisch aftakelen en de automobilist er geleidelijk aan gewend raakt". Aan het woord is Theo Weemoes, bedrijfsleider van het Hulster bandenbedrijf Luctor. Volgens zijn betoog heeft Luctor als eerste in Zeeland een splinternieuw Koni-testapparaat voor schokdempers in gebruik ge nomen. Het is een testbank, die ongeveer een jaar in de handel is en feilloos aangeeft in welke staat de schokdem pers van een auto zich be vinden. Theo Weemoes: „Dat slechte schokdempers banden vreten spreekt voor zich. El ke schok, die een schokbre- ker normaal opvangt, moet bij versleten dempers opge vangen worden door de ban den". De werking van de nieuwe Koni-testbank is erg simpel. De auto wordt eerst met de voorwielen op een mini-brug geplaatst, enkele tientallen centimeters van het vloerop pervlak. Links en echts op het spatbord worden voel hoorns gemonteerd met zuig nappen. De auto maakt ver volgens een „vrije val" en ondertussen wordt het resul taat daarvan in de vorm van een duidelijke grafiek gere gistreerd. De afwijkingen kunnen daarna vergeleken worden met bestaande gege vens. Hetzelfde ritueel her haalt zich, bij de achterban- Het apparaat in werking. den van de wagen. De test kost 5 gulden en is binnen een tijdsbestek van enkele minuten uit te voe ren. Het grote voordeel van dit technische onderzoek is, dat er aan de auto totaal niets gedemonteerd hoeft te worden. Uiteraard is Luctor er wel op ingericht om ver sleten schokdempers te ver vangen. Het nieuwe Koni-apparaat bewees onmiddellijk zijn nut toen ik werd uitgenodigd om mijn Simca Rally aan een test te onderwerpen. Ik ver ontschuldigde me reeds bij voorbaat vanwege de veron derstelling, dat mijn schok dempers na 1,5 jaar en enke le tientallen duizenden kilo meters wel in deplorabele toestand zouden venketen. Die excuses op voorhand ble ken helemaal niet nodig: de schokdempers op de voor wielen bleken in uitstekende staat. Die op de achterwielen naderden inderdaad het sta dium van vervanging, maar ze waren nog in redelijke conditie. Ze hieven in ieder geval binnen de gestelde normen. Theo Weemacs: „Schok dempers van nieuwe auto's zijn aan nogal wat slijtage onderhevig. Ik heb de in druk. dat de autofabrikanten redeneren in de geest van: ..Als ze het het eerste jaar maar uithouden zit het wel goed". Vroeger konden we die theorie niet verkopen. Nu wel: met de testbank kunnen we die beweringen met bewijzen staven". Luctor verwacht dat vooral veel be roepsrijders profijt zullen hebben van de nieti oe voor ziening. „Bij particulieren, die hun auto net kunnen be talen moet je daar natuurlijk niet mee aankomen"aldus zijn betoog. Dt testbank is inmiddels veertien dagen in gebruik en heeft in die tijd zijn diensten al bewezen. TON VERLIND V

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 9