Toeristen maken graag dagtocht VVD STEEKT LICHT OP OVER Z.-VL. PROBLEMEN Stakingsacties blijven beperkt Zeeland flink aantal bomen rijker UIT IN ZEELAND CONCLUSIES RECREATIE-ONDERZOEK IN ZEELAND KRIJGEN GESTALTE Politie Goes roept getuige op Kf-Jïri DODE OP GREVELINGEN Commissaris bezoekt Kortgene en Wissenkerke Lakerol voor een Veilige frisse adem jaar voor Griekse Teriieuzenaar BOOMPLANTDAG stad streék Zonnig BELEID Verduistering IN ZEEUWSE BEDRIJVEN G.S.: geen eenzijdige stellingname Vietnam Ponderdag 29 maart 1973 3 (Van onze correspondent) TERNEUZEN/HULST Zeven VVD-Ieden van de Tweede Kamer, drs. Van Aardenne, mr. dr. C. Berkhouwer, drs. D. Dees, drs. Th. Joekes, mr. H. E. Koning, drs. Scherpenhuizen en ir. D. S. Tuijnman, brengen op maandag 2 april een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Als algemeen onderwerp staat op het programma, de plano logie en de werkgelegenheid en als bijzondere punten: de in dustrialisatie bij het Baalhoekkanaal, Ossenisse en de kanaal zone. De vaste oeververbinding over de Westerschelde en als milieuproblemen: de Schelde, het kanaal Gent-Terneuzen, de waterzuivering en de luchtverontreiniging. Voorts zullen ook aan de orde komen de positie van de akkerbouw, visserij en recreatie. Om tien uur 's morgens heeft de ontvangst plaats op het gemeentehuis te Hulst, waai- de problemen en stand punten in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zullen worden in geleid door de burgemeesters P. J. G. Molthoff van Hulst en mr. M. Somers van Hontenis- se. Burgemeester Aschoff van Terneuzen. Van Dijke van Axel en drs. Dusardudjn van Sas van Gent geven vervol gens een uiteenzetting over de problemen en standpunten in de Zeeuwsch-Vlaaimse kanaal zone. Over de problemen en standpunten in de Zeeuwsch- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: zonnige perioden, later kans op regen en temperatu ren overdag meest boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp: 0 tot 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van on geveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. hoogwater Morgen, vrijdag 30 maart. Bergen op Zoom 0.28 en 13.05. Hansweert 12.09. Terneuzen 11.37. Vlissingen 11.08 en 23.39. Wemeldinge 0.18 en 12.55. Vlaamse waterschappen wor den inleidingen gehouden door de heren P. van Hoeve, dijk graaf van het Axeler Am bacht, A. P. Kostense, waarne mend dijkgraaf van het Vrije van Sluis, IV. P. J. Staal, van het Hulster Ambacht en H. P. Wolfert, (eveneens) dijkgraaf van de Verenigde Braakman- polders. Na de lunch in café-restau rant Braakman heeft er een discussie plaats met vertegen woordigers van het districts bureau arbeidsvoorziening Zeeland, het gewestelijk ar beidsbureau te Terneuzen Ka mer van Koophandel, kring van werkgevers in de kanaal zone, vakcentrales en haven schap Terneuzen. Inleiders ziin daarbij de heren J. van der Gijp, hoofdinspecteur-di recteur voor de arbeidsvoor ziening te Middelburg, L. M, Uilenbroek, directeur G. A. B. Terneuzen, een vertegenwoor diger van het overlegorgaan van de vakcentrales in Zee land, drs. H. J. P. Verschaffel. voorzitter kring werkgevers in de kanaalzone, F. de Vos, voorzitter van de Kamer van Koophandel en W. H. Blok, directeur van bet havenschap Terneuzen. Om vier uur volgt een ont vangst op het gemeentehuis te Oostburg waar de problemen van West-Zeeuwsch-Vlaande ren aan de orde zullen komen door burgemeester A. Schip per van Óoetburg, mir. H. van den Beid v.an Sluis en drs. W. L. A. Lockefeer van Aarden burg. Hier zal speciaal worden gesproken aver recreatie en ruimtelijke ordening. Problemen op het gebied van landbouw, en visserij worden om vijf uur ingeleid dooi- ver tegenwoordigers van C.B.T.B.. N.C.B. en Z.L.M. en de heren J. J. Vergouwe, wethouder van Oostburg, voor (o.a.) vis serijzaken, J. de Winde, voor zitter visserij ^vereniging „Ons Belang" te Bresikens. Aan deze bijeenkomst zal verder wor den deelgenomen door andere regionale en provinciale WD- vertegenwoordigers, ir. Land heer. fractievoorzitter P.S., L. Moermand, burgemeester van Westkapelle en lid van Pro vinciale Staten en mr. J. Schlingem-ann, lid van Gede puteerde Staten. waterstanden Konstanz 260 pl 2: Rheinfel- den 208 pl 10; Straatsburg 196 pl 6; Plittersdorf 356 on ver.; Maxau 406 - 7: Plochin- gen 212 pl 5; Mannheim 249 pl 7; Steanbach 169 pl 9; Mainz 265 pl 9; Bingen 152 pl 9; Kaub 179 pl 12; Trier 267 pl 8; Koblenz 188 pl 8: Keulen 140 pl 13; Ruhrort 307 pl 22; Lobith 910 pl 15; Pannerdense kop 881 pl 12; Nijmegen 706 pl 13; IJsselkop 839 pl 5; Eef- de IJssel 365 pl 5; Deventer 245 pl 5; Monsiin 5472 onv.; Borgharen 3920 pl 10; Belfeld 1117 - 5: Grave beneden de sluis 502 - 3. D minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: Spijk - St. An- dries 350. (Van een onzer verslaggevers) GOES De politie te Goes verzoekt de wat oudere man die eergisteren getuige is ge weest van het ongeval in Goes waarbij een 60-jarige vrouw op de fiets werd geschept door een auto, zich in verbinding te stellen met het politiebureau. Het ongeluk gebeurde op de singel. Een man die wilde oversteken heeft het ongeluk geheel zien gebeuren. De poli tie heeft ter plaatse ook even met hem gesproken. De politie verzocht deze man nog even te willen blijven, maar later bleek hij toch te zijn wegge gaan. De politie verzoekt hem nu dringend contact op te ne men met het bureau. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van dit jaar zal het Zeeuwse recreatie-onderzoek voltooid zijn. De vele gegevens, die verkregen zijn over de behoeften, de wensen en het gedrag van verblijfs- en „dagrecreanten" rollen momenteel uit de computer. In de zomers van 1971 en 1972 zijn duizenden bezoekers van de Zeeuwse stranden door enquêteurs ondervraagd. Voor het recreatiebeleid van 1974 zullen gedetailleerde ge gevens beschikbaar zijn, waar door het de overheid mogelijk wordt gemaakt om de voor re creatie beschikbare gelden zo effectief mogelijk te besteden. Het gaat daarbij om vele tien tallen miljoenen guldens. Enkele algemene conclusies kunnen uit het onderzoek, vooraaver nu bekend, ai ge trokken worden. Zo is men, wat de omvangrijke categorie „verblijf srecreanten" betreft tot de ontdekking gekomen, dat de beweeglijkheid van de vakantiegangers veel groter is dan mien tot dusverre heeft aangenomen. Niet minder dan 40% van de verbliijfst-ecrean- ten aan de Zeeuwse kust ver laat van tijld tot tijd het kam peerterrein, het zomerhuisje of pension en hotel voor het ma ken van dagtochten. Het Nederlands Research instituut voor Toerisme te Breda, dat enkele belangrijke deelstudies voor zijn rekening heeft genomen, iis van mening dat dergelijke globale onder zoeksresultaten al bruikbaar zijn voor het uitstippelen van een beleid voor de openlucht recreatie in het nu lopende jaar. Een woordvoet-der van dit Iniaituut merkt op: „De vrij grote mobiliteit van de ver blijf srecreanten geeft ons bij voorbeeld een indruk van de mogelijke trek naiar bepaalde plaatsen rond het Grevelin- g'enbekken en het toekomstige Zeeuwse meer". Deze beide recreatiegebieden van mam moet-omvang zijn ais zodanig niet in de studies betrokken geweest. De zgn. inriidhtings- schetsen voor de beide gebie den wordlen door ambtelijke diensten en bestuurlijke groe pen vervaardigd. Het recreatie-onderzoek le vert er wel belangrijke, stati sche bouwstenen op. De deel studies die het NRIT heeft vervaardigd zullen in juni van dit jaar- in concept gereed zijn. Reedis nu echter wordt er on derzoeksmateriaal geleverd aan de provinciale planologi sche dienst in Zeeland, die voor het formuleren van be leidsadviezen thans al af en toe met concrete vragen bij het NRIT aanklopt". Het onderzoek, dat zich MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft 56- jarige directeur van Victor Overseas Trading Cy. Terneu zen, dc Griek Vittor H., ver oordeeld tot anderhalf jaar on voorwaardelijke gevangenis straf met aftrek. De rechtbank achtte oplichting van ruim an derhalf miljoen gulden ten na dele van de Slavenburg Bank bewezen. De ten laste gelegde ver duistering heeft de rechtbank echter niet bewezen verklaard. Victor zou in tien maanden tijd van november 1971 tot aiugustus 1972 vele miljoenen krediet hebben ontvangen bij de Slavenburg Bank in Rotter dam en het bijkantoor Terneu zen. Om zijn kredietwaardig heid bij de bank aan te tonen vervalste hij bepaalde papie ren. Zijn cessielij sten bleken na een intensief onderzoek door de bank niet te kloppen. Hij had bijvoorbeeld 2>/i mil joen gulden aan gefingeerde vorderingen uitstaan. De eis luidde 2 jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. toespitst op de openluchtrecre atie in het Zeeuwse kustge bied, past in het kader van een landelijke studie, de eer ste in zijn soort. Voor het „Zeeuwse deel" van het on derzoek iis in 1971 een bedrag van rond f 400.000, beschik baar gesteld, waarvan f 100.000,- uit de middelen van de provincie Zeeland is geko men. Een vain de belangrijkste doeleinden bij dit onderzoek, dat uit vijf deelstudies be staat, was: prioriteiten te kun nen aangeven voor de over heid en eventueel de parti culiere investeringen ten be hoeve van reoreatieprojecten langs de kust. waaronder we gen, parkeerterreinen en der gelijke. De noodzaak van een ver antwoorde besteding is nu meer dan ooit aanwezig, om dat het ministerie van CRM de subsidiekraan zorgvuldiger dan ooit moeten hanteren", aldus een woordvoerder van het NRIT. 0 In Hengstdijk werden onder toeziend oog van de meester heel wat boompjes geplant. (Van onze correspondent) BRUINISSE Woensdag morgen te 9.05 uur is op de Grevelingendam in dichte mist een kettingbotsing ontstaan tussen vier personenauto's, waarbij de 69-jarige heer A. K. Kiljam, afkomstig uit Elle- mect, is overleden. Het onge luk ontstond doordat een per sonenauto. bestuurd door de 59-jarige J. de B. uit Sas van Gent kwam aanrijden vanuit de richting Rotterdam. Deze auto reed links van de weg vermoedelijk omdat de be stuurder van gedachten was dat de weg daar nog vierbaans was. Plotseling kwam er een tegenligger in een BMW-per- sonenauto aan bestuurd dooi de 52-jarige mevrouw Giljam- Komen en deze botste frontaal op de tegemoetkomende auto. De heer Giljam overleed ter plaatse aan de opgelopen ver wondingen. De bestuurder van de eerste auto, de heer J. de B. en zijn passagier, de heer D. P. P. afkomstig uit Den Haag werden beiden zwaar gewond Zij zijn overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee. Beide auto's werden geheel vernield. Na de botsing reden nog twee personenauto's op de wrakstukken in waarbij de bestuurder van een Duitse personenauto, de heer J. P. G. P. eveneens gewond overge- Draclit diende te worden naar liet Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sta kingsacties in Zeeland blijven, althans voorlopig beperkt tot de drie bedrijven, die in deze provincie als „speerpunten" fungeren: Boddaert (Koude- kerke en Middelburg) de NV Kon. Mij. De Schelde (Vlissin gen) en de NV Clitex (Clin- ge). Het is gisteren niet tot uitbreiding van liet aantal „speerpuntbedrijveii" geko men, zoals elders in het land wel is gebeurd. In Zeeland duurden de stakingen gisteren routine-matig voort. Een regionaal hoogtepunt was een door ongeveer 1100 Scheldewerknemers bezochte vergadering in de Sporthal te Vlissingen, welke bijeenkomst uitliep op een demonstratie met spandoeken voor de hoofdpoort van de bedrijven van de KMS te Vlissmgen. Op de vergadering, waar de bondsleden werden toegespro ken door de districtsbestuur- ders van de drie industriebon den, NYÏ, NKV en CNV. werd met grote geestdrift be vestigd wait men feitelijk al eerder besloten had: met on verminderde kracht doorsta ken en zo mogelijk verscher ping van de acties. De demonstratieve optocht naar de hoofdpoort v.an „De Schelde" waarbij de politie het verkeer tijdelijk langs een andere route leidde; fungeerde als uitroepteken. Met slagzin nen als „stakende meerderheid kijkt neer op de onderkrui pers" en „Prins weet niet waatr het om gaat, wij wel!" probeerden de si,akers de werk willigen op De Schelde tot solidariteit te bewegen. Af en toe werd gepoogd om door middel van een fluitconcert deze solidariteit nog wat ver der aan te wakkeren. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De gehele actie verloopt trouwens gediscipli neerd. zo is de duidelijke in druk van de drie industriebon den. De dagelijkse registratie van de stakers bij de bonds- vertegenwoordigers wordt een routine-zaak. Mentaal heeft men zich, met name in Vlis singen, op een nieuw levens patroon ingesteld, waarin de dag begint met de registratie van weer een nieuwe sta kingsdag. (Van onze verslaggevers) HENGSTDIJK-HULST In de gemeente Hontenisse was het gistermorgen burgemeester mr. M. Somers, die als eerste een boom plantte. Hij deed dat in Hengstdijk op een per ceel grond in de omgeving van het recreatiegebied ,J>e Vo gel". Aan de boomplantdag heb ben in Hengstdijk de vijfde- en zesde Wassers van acht la gere scholen deelgenomen. Dat wanen er alles bij elkaar ruim driehonderd. Ze verzamelden zich bij de lagere school van Hengstdijk, waar het gezel schap in optocht, begeleid door de jeugdiharmonie van St.-Ce- cili,a naar de plantplaats begaf. In de optocht werid door elke school een boom meegevoerd. Op de plantplaats zelf lagen de overige boompjes voor het meed. Ter plaatse Somers de driehonderd deelnemers toe, waarbij hij in het kort aan dacht besteedde aan het grote belang van groenvoorzienin gen. Tot slot kregen alle kin deren nog een speciaal line- aaltje met opdruk en een reep chocola aangeboden. In Axel en Koewacht heb ben alle leerlingen van de zes de klassen van de lagere scho len uit Koewacht, Overslag, Zuiddorpe en Axel aan de boomplantdag deelgenomen. Dat gebeurde in twee groepen. In ..De Halle" werd voor de kinderen een natuurfilm ge draaid. Plant-objecten waren voor de Axelse scholen het Axels e Bos en voor Koewacht, Zuiddorpe en Overslag een bosgebied, dat is aangelegd in ruilverkavelingsverband. In het Axelse Bos werd aan de Boslaan één esdoorn ge- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De com missaris der koningin in Zee land, mr. J- van Aartsen, en zijn echtgenote, mevrouw C. van Aartsen-Stap, zullen don derdag 5 april een bezoek brengen aan twee gemeenten op Noord-Beveland. Het bezoek begint met een ontvangst om 9.45 uur op het gemeentehuis van Wissenker ke. De commissaris zal dan eerst een gesprek hebben met B. en W. en vervolgens met de gemeenteraad. Om on geveer 11.30 uur zal de heer Van Aartsen een bezoek bren gen aan de Nobeco in Kam perland. Mevrouw Vain Aart sen zal eerst in de burgemees terswoning een gesprek heb ben met een aantal vertegen woordigsters uit het plaatselij ke sociale en maatschappelijke leven en zal daarna een be zoek brengen aan de boerderij van de familie De Reg, die tussen Wissenkerk en Geers- dijk ligt. Om ongeveer 12.30 uur zal de lunch worden gebruikt in Kamperduin®. 's Middags wordt het bezoek om 14.15 uur voortgezet. De commissaris der koningin zal dan een gesprek hebben met B. en W. van Kortgene en vervolgens met de gemeenteraad. Vervolgens zal hij om ongeveer 1600 uur de openbare basisschool in Colijnsplaat bezoeken en de nieuwe jachtwerf in Kats met een bezoek vereren. Mevrouw Van Aartsen be zoekt om 16.00 uur het nieuwe Bejaardentehuis „Rustoord" in Colijnsplaat, dat ze vorig jaar officieel zou openen, maar waarvoor ze door ziekte ver hinderd was. Tenslotte zal zij om ca. 17.00 uur de Galerie Les deux Chapeaux en Opus II in Kortgene bezoeken. Het gezelschap zal tenslotte dineren in Delta-Marina (Van onze corresponddent) MIDDELBURG De zo juist verschenen „Uit in Zee- land"-krant, een uitgave van de Stichting Cultuurversprei ding Zeeland, biedt weer een beeld van een aantal evene menten, die in de maanden maart en april gehouden wor den. De Paul van Vlietshow „Noord-West" is een van die evenementen. In deze show is Paul een soort nieuwe ..Bram". Van Vliet beeldt nu de sergeant-majoor Kees uit, die een aantal democratiseren de maatregelen voor het leger afkondigt. De show van Paul van Vliet komt op woensdag 4 april naar Zierikzee, terwijl de daaropvolgende dag Goes aan de beurt is. Evenals de vorige maanden komt ook nu het Amsterdams Philharmoniseh Orkest naar Zeeland. Nu wordt opgetreden in Terneuzen en Goes, respec tievelijk op 6 en 13 april. In de uit-krant wordt ook aan dacht besteed aan het uitleen centrum voor beeldende kunst, dat 6 april opengaat. Vanaf die dag kan iedereen gebruik maken van het eenvoudige systeem. Het uitleencentrum is te vergelijken met een biblio theek. Men kan voor een be paald bedrag per maand abon nee worden en dan naar keuze twee kunstwerken mee naar huis nemen. Die werken va riëren van schilderijen, teke- ninge, grafieken en plastieken tot wandkleden. Wil men een kunstwerk houden, dan kan het na de uitleenperiode ge kocht worden, waarbij het rijk en de provincie nog een subsi die geven van respectievelijk 20 en 15%. De kunstwerken zijn op kwaliteit beoordeeld door een deskundige commissie, die ook de prijs heeft vastgesteld. De uit-krant maakt ook uitgebreid melding van het feit, dat „The Family" naar Zeeland komt. om haar theater-feuilleton op de Bühne te brengen. Dat ge beurt op vier zaterdagen in Middelburg en op vier zonda gen in Terneuzen in april. The Family is een uniek expe riment, geschreven door Lode- wijk de Boer. Naast de boven vermelde evenementen zijn er nog veel meer. Om eens een voorbeeld te noemen: Moeder Courage, van Bertold Brecht. in Middelburg en Terneuzen, „Hoera, we leven nog", van Sieto Hoving in Vlissingen en de diverse koffieconcerten, die ook iedere maand „prijs" zijn. plant volgens traditie. Op deze manier is er de afgelopen ja ren een hele rij ontstaan waarvan het leeftijdsverschil duidelijk uitkomt. Na het planten van de boom volgde een wandeling door het bos onder leiding van de heer H. Goossen van staatsbosbeheer. In Koewacht werden in totaal vijftien populieren geplaatst. Ook hier volgde een excursie, waarbij de heer Goossen alle deelnemende leerlingen een toelichting gaf op de ruilver- kawelimg. (Voor meer boomplantingen zie locale pagina's). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben de colleges van B. en W. van Middelburg en Vlissingen desgevraagd laten weten, dat zij geen aanleiding zien om zich te belasten met de coördi natie en bundeling van acties van gemeenten in Zeeland, die zich willen inspannen ten be- hoeve van Vietnam. Het in Vlissmgen gevestigde initiatief comité „Vrede in Vietnam" heeft zich, zoals reeds gemeld, tot de Zeeuwse gemeentebesturen gewend met het verzoek, om samen met het comité het initiatief te ne men tot de adoptie van een stad in Noord-Vietnam, nl. Hon Gai, ten noorden Haiphong. In de brief aan de gemeente besturen werd de suggestie gedaan stappen te ondernemen om deze zaak ook bij Gedepu teerde Staten aanhangig te maken. In het antwoord aan B. en W. van de beide Walcherse steden, die naar de mogelijk heid van provinciale coördina tie hadden geïnformeerd, heb ben G.S. van Zeeland nu laten weten dat zij geen medewer king kunnen verlenen, gezien de eenzijdige stellingname van het Vlissingse comité. (ADVERTENTIE) uit-de-mond luchtjes? Wie rookt, wie een borrel of biertje drinkt, heeft Lakerot bij zich. Ook in de auto. Lekkere Lakerol.Tegen vervelende uit-de-mond luchtjes, 't is een makkelijk doosje trouwens: zak-formaat.Lakerol in desmaken: Forte Forte een pittige frisse smaak

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3