FRAAIE BOMEN OP DORPSPLEIN ZUIDDORPE IN GOEDE HANDEN Hulstenaar wil vechten voor behoud van zijn bedrijf „Beslissing komt als verrassing Landelijke belangstelling voor Johannes Passion, YW-arrangement en uniek podium in Hulst WLJ4.S1 TELEFOONCEL IN KOEWACHT EN ZUIDDORPE Watneys werkt zich naast Luctor P „GUN ME WAT TIJD'' r>r> Spoed met complex LYBEERT VERSTRAETEN BLIJFT GOED VOLGEN TOERTOCHT WOONWAGENCENTRUM NIET BIJ HEIKANT A. v. d. Sijpt schiet hoge vogel in Koewacht Rommelmarkt Hansweert stad streek P. Brand spreekt voor Katholieke Vrouwengilde Hulst Te klein AANZEGGING „GRENSRIT" OP 1 APRIL reuró Hulst Tweede klasse Philippine Woensdag 28 maart 1973 2 (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Het lot van de fraaie bomen op het Dorps plein van Zuiddorpe, is door de gemeente Axel in handen gelegd van gespecialiseerde boomchirurgen. Ze hebben op dracht gekregen de bomen jaarlijks te inspecteren. Volgens burgemeester M. K. van Dijke rechtvaardigt de- landschappelijk gezien grote waarde van de bomen deze behandeling. Hij heeft dit gis teren op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld. Aan de orde kwamen verder de volgende punten: De PvdA-statenfractie brengt op 30 maart een bezoek aan Axel. Om 16.00 uur wordt het gezelschap ontvangen op het stadhuis, waar- onder meer gesproken zal worden over het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen, het be stemmingsplan Smitsschorre, de waterzuivering en nog een aantal gemeentelijke Zaken. B. en W. hebben verschil lende verkeersmaatregelen ge nomen met betrekking tot het Axelse Bos. Men wil onder meer het fietsen in dit gebied tegengaan. Zoals het er nu uitziet zai de nieuwe mavo-school voor Axel zeker niet voor 1975 ge bouwd kunnen worden. B. en W. van Axel zullen op de provinciale commissie voor de werkgelegenheid een dringend beroep doen alsnog geld. beschikbaar te stellen voor de aanleg van een open luchtzwembad. Het college zou graag zien, dat dit werk uitgevoerd zou kunnen worden in het kader van de aanvullende werkgele genheid. Ook de uitbreiding van de bibliotheek is aangebo den als acw-werk. G.S. hebben goedkeuring verleend aan een besluit van de Axelse gemeenteraad om de eerste 30 ha. grond in Smitsschorre aan te kopen. Bij de centrale dienst zal er op worden aangedrongen het plan voor dit gebied met de groot ste spoed af te maken. Er wordt door de gemeente naar gestreefd om nog vóór de bouwvakvakantie te kunnen beginnen met het bouwrijp maken. Burgemeester M. K. van Dijke heeft meegedeeld er op te hopen, dat nog aan het eind van dit jaar een begin. gemaakt kam worden met de bouw van de eerste nieuwe woningen. Zeven Hollandse eiken aan de Groensingel rond het sport park zullen verplaatst worden naar de Robertstraat om deze omgeving op te vrolijken. De gemeente Axel zal op de minister van Volkshuisves ting een dringend beroep doen om middelen beschikbaar te stellen voor een dringende opknapbeurt van een groot aantal gemeentelijke woning wetwoningen. Met de opknap beurt van de huizen is eer bedrag van 2 miljoen gemoeid Ook met het oog op de werk gelegenheid kan de opknap beurt belangrijk zijn, omdat daarmee aan verschillende bouwvakarbeiders voor enige tijd werk wordt verschaft. (Van onze sportmedewerker HULST De toerclub Hulst is van start gegaan met de eerste toerrit van het nieu we zomerseizoen. Ruim dertig wieierenthousiasten hadden zich rond half tien in café De Ster in Hulst verzameld, waar het vertrek plaatsvond. Het was voorzitter De Letter van de Hulsterse toerclub die het startsein gaf. Hij werd al gauw gevolgd door de andere leden. Voor een vereniging met meer dan honderd leden, was de opkomst toch niet zo ge weldig groot. Misschien hield de regen de meeste leden nog thuis. Toch was de stemming onder de trimmers tijdens de rit zeer goed. Na de rit werd er in het clublokaal nog even ïagekaart waarna iedereen voldaan huiswaarts keerde. Ook voor de komende week ends staat er elke zondag morgen een toertocht op het programma. Het vertrek is steeds aan café de Ster, en dit om 9.30 uur. R. Visser. (Van een onzer verslaggevers) j HEIKANT „We hebben er al die tijd wel op gehoopt, dat de plannen niet zouden doorgaan. Maar deze beslissing! komt toch wel als een verras sing". Dit was gistermiddag de reactie van schoolhoofd, de' heer T. Zwartele uit Heikant, na het bekend worden van het nieuws, dat het regionale woonwagencentrum niet bij Heikant zou komen. „Veel mensen leefden hier al in de overtuiging, dat er aan de zaak toch niets meer te veranderen zou zijn. We hebben na het aanbieden van die handtekeningen enige tijd geleden ook niets meer ge hoord", aldus de heer Zwarte le, die de wijziging van de woonwagenplannen een „juiste beslissing" noemt. „Het ging er ons helemaal niet om die mensen hier te weren. Maar van de voorgestane integratie zou toch niets terecht zijn ge komen". De heer Zwartele was een van de mensen, die een aantal weken geleden in Heikant het initiatief nam tot een handtekeningenactie. Het merendeel der inwoners ver klaarde zich toen tegen de vestiging van het regionale woonwagencentrum in de buurt van Heikant. Een erg klein percentage had daar geen bezwaar tegen. (Van onze correspondent). HULST De heer P. Brand uit Hulst houdt woensdag 4 april om 20 uur een lezing voor het Katholiek Vrouwen gilde, in hotel International te Hulst. De heer Brand zal de aanwezigen vertellen hoe het boek „De Geschiedenis van Hulst" dat hijzelf geschreven heeft tot stand is gekomen. Ook het Heikantse raadslid R. Martinet is ingenomen met de beslissing van het bestuur van het regionale woonwagen kamp. „Daarmee wordt een onrechtvaardigheid opgelost", zo luidde zijn commentaar. „We hebben altijd gesteld, dat die mensen hier niet thuis hoorden. Als je ze wilt inte greren in de gemeenschap moet je ze dicht bij een grote re plaats onderbrengen en niet midden in de polder". De heer Martinet heeft er in de gemeenteraad van Hulst aan houdend op gewezen, dat Hei kant niet erg ingenomen was met de woonwaigen-plannen. De dorpsgemeenschap is naar zijn mening te klein om de woonwagenbewoners alle ge wenste voorzieningen te bie den. „Je moet me goed begrij pen: ik heb niets tegen die mensen, maar wel tegen de wijze waarop men die integra tie wilde bereiken. Bovendien ben ik van mening, dat woon wagenbewoners even goed recht hebben op middelbare scholing als andere mensen. In dat geval kunnen ze vee] be ter dicht bij Hulst zitten". Ook ten aanzien van de Oud-Ferdinandus-polder vindt de heer Martinet de jongste beslissing een juiste oplossing. „Het is een uniek natuurge bied, dat je niet mag aantasten door er een regionaal woonwa gencentrum te vestigen", zo luidt zijn mening. Ook de heer Martinet is geporteerd voor de vestiging van een woonwagen- centrum in de omgeving waar ook het huidige kamp van Hulst is ondergebracht. (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer J. C. Visser uil Hulst wil deze week een laatste poging wagen om zijn polyester verwerkend bedrijf aan de Zoute- straat voor definitieve sluiting te redden. De Hoge Raad heeft name lijk beslist, dat het be drijf dicht moet omdat het niet aan de bepalin gen voor een hinder wetvergunning voldoet. Geruime tijd geleden heeft de eigenaar van de gemeente al aanzegging gekregen zijn bedrijf stil te leggen. Daarte gen is hij in hoger beroep gegaan, maar het heeft hem niet geholpen. Als het polyester-bedrijfje inderdaad de deuren moet sluiten betekent dit, dat de eigenaar niet meer in het le vensonderhoud van zijn gezin zal kunnen voorzien. Dit heeft hij ook als verweer bij de gemeente Hulst aangevoerd. Het gaat om een simpel procé- zaak, gevestigd in een ruime woning aan de Zoutestraat. Op de zolderruimte vervaardigt de heer Visser polyester deu ren voor koelkasten en spat borden voor twee Zeeuiwsch- Vlaamse car-avanbedrijven. Het gaat om een simpel procé dé, waar volgens zijn betoog voor de omwonenden geen ge vaar aan verbonden is. Ook de hinder voor de buurt is be perkt tot een minimum, aldus de heer J. Visser. Hem is evenwel een hinderwetvergun ning geweigerd, omdat de ruimte, waarin de polyester- produkten worden vervaardigd volgens de arbeidsinspectie te laag zou zijn. J. Visser: „Het is geen on wil van me, dat ik de gewens te voorzieningen niet wil treffen. Maar als ik er iets aan wil doen, moet er een com pleet nieuw dak op dat huis. Daar heb ik nu de centen niet voor. Als ze me even de gele genheid gunnen om enige tijd te werken, dan kan er dat wel af". Hij wil nu trachten de zaak nog even te rekken door een hinderwetvergunning aan te vragen voor een andere ruimte, waar de omstandighe den wel gunstiger zijn. Offi cieel is hij wel op de hoogte gesteld van de uitspraak van de Hoge Raad, maar heeft hij van de gemeente nog niet op nieuw de aanzegging, dat hij het bedrijf moet sluiten. De heer Visser is enigszins verbaasd over de grote bezwa ren, die er van overheidswege tegen het bedrijfje bestaan. „Ik heb twee jaar in Axel gewerkt in een open garage box onder aan een flat. Daar heeft niemand last van me ge had. God: ze ruiken er mis schien wel eens w-at, maar daa-r houdt het ook mee op". Uit zijn betoog blijkt, dat hij min of meer wel heeft gere kend op de jongste uitspraak van de Hoge Raad. „Volgens de wet is het allemaal juist. Of ik nu van goede wil ben of niet dat maakt volgens die wet ook niets uit". Vol lof is hij wel over de van de ge meente Hulst ondervonden medewerking. „Die is tot nu toe uitstekend', aldus zijn be toog. Afkomstig uit Cadxand, heeft hij eerst een aantal ja ren in Axel gewoond., alvo rens hij zich definitief in Hulst vestigde. „De start met dit bedrijf was een vertwijfelde poging om te mogen werken. Ik was werkeloos en solliciteerde me blauw. Ik kan je stapels met brieven laten zien. Nou weet ik wel: het was een moeilijke tijd, maar ze moesten me ge woon niet op de een of andere manier, terwijl ik toch aardig wat kan. Ik ben verschillende keren bij Dow geweest. De laatste keer waren miijn nagels te vuil... ik heb naar baantjes gesolliciteerd voor de helft van mijn uitkering van de Werkeloosheidwet'. Hij is er van overtuigd, dat er in zijn polyester-bedrijfje aardige mogelijkheden schuilen als hij de kans krijgt om die zaak op te bouwen. „Het is voor mij wel even een punt geweest, dat ik iets maak, dat niet af breekbaar was. Als het nou verpakking was... ik ben met een kapitaal van 800 gulden begonnen: daar kun je geen bokkesprongen van maken. Ik heb het -afgelopen jaar een beetje pech gehad met mijn auto's. Als dat niet was ge weest, dan zou ik misschien nu wat meer geld hebben gehad voor het treffen van de nodige voorzieningen. Een beetje tijd: dat is het enige, dat ik momen teel nodig heb (Van onze correspondent). KOEWACHT Aan de za- terdag-schaeting op de liggen de wip in café De Salamander bij R. C lapdorp hebben 54 schutters deelgenomen. De ho ge vogel werd geschoten door A. v. d. Sijpt De eerste zijvo gel was voor R. de Guchtenei- re en de tweede zij vogel ging naar J. Ferket- Allen afkom stig uit Koewacht. De meeste kleine vogels werden gescho ten door L. de Guchteneire uit Koewacht, vier stuks. Afgelo pen zondag werd de schieting; georganiseerd door de schut- tersmaatschappij Nooit Ge dacht in café A. Kind, waaraan 40 schutters deelnamen. De hoge vogel werd hier in de wacht gesleept door C. Onge- nae. Beide zijvogels werden geschoten door C. van Grem- berghe en A. van Poele. De meeste kleine vogels waren voor C. Buis, vijf stuks. Alle prijswinnaars waren afkomstig uit Koewacht. Zondag werd ook een schieting op de liggende wip gehouden bij G. van Rumste, waaraan 58 schutters deelna men. De hoge vogel was voor T. Hesters uit Stekene- Beide zijvogels werden geschoten door V. de Schepper uit Moer- beke (België) en de meeste kleine vogels werden gescho ten door P. Plancke uit Koa. wacht, vier stuks. (Van onze correspondent) HANSWEERT De buurt vereniging Achter de Boom- dijk houdt op zaterdag 7 april a.s. vanaf 10 uur een rommel markt op het Dorpsplein. Allen, die hiervoor goederen willen afstaan, kunnen dit doen op zaterdag 31 maart. Dan zal er huis-aan-huis een inzameling worden gehou den. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zowel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als an dere delen van Nederland blijkt er een bijzonder grote belangstelling te bestaan voor de uitvoering van de Johannes Passion, aanstaande zaterdag in de basiliek van de Rey- naert-stad. Op dit moment is in de voorverkoop al meer dan de helft van het aantal be schikbare plaatsen uitgege ven. Bijzonder populair blijken ook de sociale arrangementen van de Hulster VVV. De plaatselijke afdeling biedt be zoekers van buiten Hulst voor een redelijke prijs, zowel een bezoek aan de Johannes Passi on als een overnachting in een Hulster hotel met een excursie tot slot. Hotel het Bonte Hert is op deze manier al helemaal volgeboekt en in hotel „Inter national" zijn nog slechts vier kamers vrij. „We zi-in dan ook gelukkiger nog dan vorig jaar", aldus D. Holla-ardt van de Hulster VVV- Volgens hem heeft vooral de publiciteit in de landelijke dagbladen, nogal wat reacties uit den lande op geleverd. Volgens de heer Hollaardt zijn er onder de be zoekers van buiten Zeeland mensen uit Amsterdam. Utrecht, Wassenaar, Hilversum en Eindhoven. Verschillende van die bezoekers waren ook vorig jaar van de partij en hen is de kennismaking met Hulst blijkens de reacties goed bevallen. Van de ruim 500 be schikbare plaatsen zijn er mo menteel meer dan 250 bij voorverkoop aan de man ge bracht. Daartoe behoren ook de 20 boekingen voor de VVV-arangementen. Noviteit bij de uitvoering van dit jaar is, dat de organi serende stichting voor het eerst ook kan beschikken over een podium van 80 vierkante meter. Het is vervaardigd door leerlingen van de lagere tech nische school onder leiding van timmerleraar Nonneman. Het podium is zo vervaardigd, dat het in enkele uren tijd opgebouwd kan worden. De grootste moeilijkheid bij de uitvoeringen in de Hulster ba siliek was steeds,, dat er een aannemer gecharterd moest worden om de stellage op te bouwen. Daarmee was jaar lijks een bedrag van tussen de 1200 en 1500 gulden ge moeid. Het nieuwe podium heeft een investering van 4100 gulden gevergd, dank zij de belangeloze hulp vam de lts waar men in september met het eerste werk is begonnen. Ook het residentiekoor heeft de wens al te kennen gegeven, over het podium te mogen be schikken bij uitvoeringen in Den Haag. Vervoer naar Den Haag blijkt namelijk voordel! ger dan het op laten bouwen van een podium ter plaatse. Er wordt momenteel nog wel ge zocht naar een opslagplaats voor het gevaarte als het niet gebruikt wordt. Niet alleen technisch, maar ook artistiek is de Johannes Passion tot in de puntjes gere geld. Behalve de sopraan Erna Spoorenberg en de tenor Willy van Hese zullen zaterdagavond nok Robert Hoil, Marianne Dieleman, Bernard Kruyssen en Tijn van Eyk te horen zijn. (ADVERTENTIE) RIJKSGEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER (Van onze correspondent) HULST De rallyclub „De Vosserijders" Organiseert op zondag 1 april een oriëntatie- rit. De rit die de naam kreeg „Grensrit" wordt verreden in een A- en een B-klasse en heeft een lengte van circa 36 kilometer, gemiddelde snel heid waarmee gereden dient te worden is 30 km per uur. De start van deze rit die is uitgezet door de heren L. Brood en E. Saman te Hulst, is te 14.01 uur aan de Zand straat. Inschrijven voor deel name in café „De Ster" en-of kantoor P.Z.C. te Hulst. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeenteraad van Axel heeft gisteravond besloten om de PTT bij wijze van proef te vragen openbare telefooncellen te plaatsen in de kernen Zuiddorpe en Koe wacht. De gemeente zal daar bij garant staan voor het ex ploitatietekort, dat geraamd wordt op 800 gulden per tele fooncel. Het voorstel om de cellen toch te plaatsen was afkomstig van de h«er R. Janissens, die in zijn betoog wees op de grote behoefte. Hij herinnerde daarbij aan de beperkte open stellingsuren van de plaatselij ke postkantoren en -agent schappen. De heer Janssens vond de raadsleden Apers en M. IJsebaert aan zijn zijde. B. en W. bleken aanvankelijk niet geporteerd voor het plan, onder meer met het oog op de financiële consequenties. De heer Apers evenwel was van mening, dat het exploita tietekort de gemeente de das met zou omdoen. „We hebebn de mond altijd vol over ons verzorgingspeil", zo memoreerde hij. Daarbij pasten naar zijn smaak ook de telefooneellen. Voorzitter M. K. van Dijke vroeg zich af of het plaatsen van telefooncellen een gemeentelijke taak is. Bo vendien bleek hij enige moeite te hebben met de garantiestel ling, temeer omdat de PTT een staatsbedrijf is dat nog steeds winst maakt. „Bovendien", aldus de heer Van Dijke, „schept u hiermee ee<n precedent voor andere de len van de gemeente". De heer Apers stelde voor om de kat eersit maar eens uit de boom te kijken en de gevraagde cel len te plaatsen onder het voor behoud, dat ze weer verwij derd zouden worden als de verliespost te zeer zou stij gen. „Laat Koewacht en Zuiddor pe maar eens bewijzen dat er behoefte is aan openbare tele fooncellen". Alle andere agen dastukken in deze raadsverga dering bleken hamerstuk ken. CAT1IARINASTRAAT 36-42 - BREDA f 01600 - 3 90 24 Franse Comtoise Klokken van het jaar 1750 tot 1880 Alléén originele (geen nieuwe) met garantie Restauratie van en handel in Antieke Klokken Altijd in te ruilen voor dezelfde prijs bij aankoop van een andere PRIJZEN VANAF 250,—. (Van onze correspondent) HULLT Watneys dat te gen CVC de volle winst be haalde, kwam in de heren eer ste klasse van de bedrijfsvol- leybalcoin petitie te Hulst op gelijke hoogte van een niet in actie komend Luctor PMC 1. Laatstgenoemd team behield echter door een beter setge middelde de eerste plaats. Ly- beert-Verstraeten bleef de bei de koplopers goed volgen maar het team uit Kapellebrug had het tegen Voorwaarts 1 toch wel érg moeilijk om tot winst te komen. Van de lager geklasseerde teams zorgde Ambulo 1 voor een uitsteken de prestatie door Bol-Sport te verslaan. Het Axelse Voorwaarts 1 zorgde bijna voor sensatie in zijn wedstrijd tegen het sterke Lybeert-Verstraeten. De Axe laars hebben zcih in deze wedstrijd werkelijk overtrof fen en Lybeert tot het uiterste gedwongen. Na twee sets was de stand 11 en moest de derde set de beslissing bren gen. De taltijke toeschouwers hebben dan een enerverende strijd gezien die op het nip pertje met 1614 naar Ly beert ging, waardoor de man nen uit Kapellebrug nu met 21 hun tegens/tanders de baas bleven. Veel makkelijker htd Wat neys het tegen het Clingse CVC dat zijn tegenstander nooit kon bedriigen. Het kwaliteitsverschil werd uitgedrukt in een 03 zege van Watneys. Ambulo 2 begon met 715 setwinst tegen Clitex-Sport 1, bijzonder goed. Maar hierna had het onderwij zersteam niet veel meer in de pap te brok kelen tegen Clitex dat er geen twijfel meer over liet bestaan wie de beste was. Het Clingse team zegevierde Centrale Antenne Het voorstel van b. en w. van Hulst om te komen tot de aanleg van een centraal anten nesysteem in de binnenstad, zal voorlopig nog niet worden behandeld. De financiële commissie bleek daartegen bezwaren te hebben, omdat bij de voorbe reidingen de gegevens van een speciale enquête nog niet be kend waren. Uit de eerste in formatie blijkt, naar verluidt, dat ongeveer de helft van de bewoners in de binnenstad te gen een centrale antenne is en de andere heft voor. Aangeno men wordt dat het voorstel in de raadsvergadering van vol gende maand behandeld zal worden. Telefooncellen Zowel in Nieu w-Namen, als Graauw, Heikant en Clinge zullen door de PTT telefooncelden ge plaatst worden. Dat wil zeg gen: als de gemeenteraad van Hulst akkoord gaat met een voorstel om garant te staan voor de exploitatie van deze voorzieningen. Waar en wan neer de cellen precies ge plaatst kunnen worden is nog niet bekend. tenslotte nog vrij gemakkelijk met 31. Bol-Sport was tegen een uitstekend spelend Ambu lo 1 nooit echt in de wedstrijd en de oud-leerlingen verloren dan ook vrij kansloos met 3— 0. Nieuwe overwinning voor koploper KPJ 2 dat weinig moeite had om een zwak Cli- tex-Sport 2 met 40 er onder te houden. Verdiende 21 overwinning van Racing Daf ten nadele van Ambulo 3. Om dat Racing Daf in de derde set de teugels wat liet vieren slaagde Ambulo erin om de eer te redden. GVC en Janse- nius deelde na hun gelijk op gaande strijd broederlijk de punten. Beide teams wonnen om beurten een set, wat de eindstand van deze ontmoeting op 22 bracht. Vooi-waarts 2 had een gemakkelijk hapje aan een tegenvallend PVH, het gemeeneteam kreeg van de Axelaars een zware 04 nederlaag te slikken. WC tenslotte won reglementair met 4—0 van Luctor PMC 3. PHILIPPINE Als de gemeenteraad in zijn vergadering van volgen de week donderdag in stemt met de verkoop van grond aan de Phili- mij b.v. ten behoeve van de bouw van een win kelcentrum aan de Wa terpoortstraat in Philip pine zal het aannemings bedrijf J. Kaas zo spoe dig mogelijk met de rea lisering van het bouw plan beginnen. Het winkelcomplex, dat door architect L.W. Rosenkranz uit Oostburg ontworpen is omvat een supermarkt en negen kleinere winkeleenhe den. De gemeente Sas van Gent heeft inmid dels de vereiste bouw vergunning verleend. In de eerste bouwfase zal duizend vierkante meter grond worden bebouwd. Voor het winkelcentrum is ongeveer 1700 vier kante meter terrein be schikbaar. Bovendien is er een reserve van 606 vierkante meter grond. De bouw van het win kelcentrum zal het aan zien van de omgeving van de Waterpoortstraat en Visserslaan ingrij pend veranderen. De speeltuin die hier op het ogenblik ligt zal moeten verdwijnen. Verder zal ook een groot deel van de beplanting opgeofferd moeten worden aan het winkelcentrum.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 2