Milieu-bibliotheek in opbouw ZEEUWSE KOORSCHOOL WIL PROYINCIESTEUN Rijlessen duurder GOOF JACOBS VAN NKY IN BREDA BEGRAVEN Fluor- uitstoot in 1972 relatief lager dan m 1971 NIEUW VAN POKON STAKINGS WOLKEN BOVEN DOW UITLEEN VAN BOEKEN GRATIS ALLE NASLAGWERKEN VOOR HANDEN V.M.Z.-CENTRUM BLIJFT Al groot aantal voor Rode Kruis mars PPR wil nieuw plan voor Oost- Zuid-Bevcland stad Kieldrecht Graauw Zachtei Vergadering van Middelburgse Welzij nsraad BEROEP OpleidiDg voor kleuterleidster iii Middelburg beslaat 25 jaar Nieuw geluid in Middelburg BEHOEFTE Z^Vfblad- gtan§ Het Zeeuwsch Genootschap op excursie Clinge Enkele bedrijven geheel of gedeeltelijk plat Bestrijding ziekten fruitteelt Strandwandeling gemakkelijker in Vlissingen l-^dag 20 maart 1973 P. Boussen uit St.-Jansteen' de derde naar A. Thilleman ult Kloosterzande en de vierde werd verloot. Op de tweede wip ging de eerste hoge vogel naar J. Leeraert uit Hulst en de tweede naar C. Weemaes uit Clinge. De zijvogels gingen naar C. Weemaes uit Clinge. R. Verstiggel uit Nieuw-Na- men, idem en R. Thilleman uit Nieuwnamen. De Kallen naar: A, van Vlierberghe, Nieuw- Namen. P. Boussen St.-Ja"* steen, A. Thilleman NieuW- Namen en A. de Bakker uit Graauw. I van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stich- Het zomerkamp in Hulst: een van de populairste onder delen van het Zonnebloem- programma. (Van onze correspondent) HULST Op de door de vaste kern van rijschoolhou ders gehouden vergadering, is besloten de lesprijs in verband met de gestegen kosten te ver hogen tot 16 gulden per uur. Verder is in principe beslo ten om onder een naam te gaan rijden, namelijk vereni ging van oost-Zeeuwsch- Vlaamse rijschoolhouders. Hiertoe gaan behoren de rij scholen uit Hulst, St.-Jansteen, Clinge, Koewacht en Klooster zande. Met deze maatregel van de georganiseerde rijscholen wil men het publiek duidelijk maken, dat men bij deze vere niging van verschillende voor delen kan profiteren. IM Zeeuwse Koorschool in Topbiljart Op vrijdag 30 maart is er een topbiljartwed- striid bij J. Werrens. Prijzen zijn konijn en poularden. Voor de afvallers zijn er zes poular den. Cavalcade Op zondag 1 april om drie uur gaat op Kieldrecht de vijfde reclame- en cavalcadestoet door het dorp. Tientallen wagens, groe pen en muziekkorpsen verle nen medewerking- Voor de wagens en groepen zijn er 40.000 Belgische franks aan prijzen voorzien. Halfvastenbal Op zater dag 31 maart heeft in zaal Van Puynbrouck het jaarlijks halfvastenbal van de fanfare plaats. De avond begint te 21.00 uur. Het orkest Flash Show Band verzorgt de mu ziek. Gespreksavond Op vrij dag 23 maart om 20.00 uur heeft er in Het Centrum te Kieldrecht een gespreksavond plaats over „Koken onder druk" met als thema „Is de reclame een zegen of een vloek". De gespreksleider is Je heer M. van Hende. Gemeenteraad De ge meenteraad van Kieldrecht heeft in zijn laatste zitting be sloten toe te treden tot de gemengde Intercommunale Te- velo (Teledistributie op de linkeroever), zodat de 'nwo- ners via de kabeltelevisie keu ze zullen krijgen uit acht tv en twaalf fm radioprogram ma's. De financiering van dit project geschiedt door de fir ma Ebes. Botsing Zaterdagmiddag moest J. B. uit Graauw, die met zijn auto over de Dorps straat reed, plotseling uitwij ken voor een bestuurder van een geparkeerde auto, die zon der te kijken zijn portier open deed. Door deze manoeuvre botste B. tegen een auto die uit tegenovergestelde richting kwam. Er was alleen materiële schade. (nes heeft in verband met een concerten, waarvan het #Bte reeds 23 maart a.s. («rdt gegeven, om provinciale subsidie verzocht. Bij de be- [joting van de in totaal vier „mcerten komt de Zeeuwse hooi op een totaal ge mind tekort van ongeveer 5)0 gulden. De sectie „muziek" van de Zeeuwse culturele raad zal cch op 22 maart a.s. met de nbsidieaanvrage bezig hou- |en en daarna een advies aan iet provinciaal bestuur uit brengen. De vier concerten, die van atonale betekenis zijn, zullen au inkomsten door middel ran entreegelden naar schat tig ruim f 2.000,- opbren- m. De eigenlijke kosten van de «mcerten worden daarmee echter lang niet gedekt, zoals alle muziek- en toneele- rer.ementen gebruikelijk is. Voor wat de Zeeuwse Koor- chool betreft is een merk aardig aspect in de gehele nploitatie, dat er praktisch gen inkomsten zijn als gevolg in de verkoop van grammo- lonplaten, waarop andere be nde koren, zoals de Maas- nchter Staar, het Urker Man- lenkoor en dergelijken voor een soms niet onbelangrijk tel drijven. Maar de reden hiervan ge laagd zegt de directeur van Ie Zeeuwse Koorschool, de eer Eel' Heijblok: „Met de tammofoonplaten zitten wij en beetje in een vicieuze cir- ;el. In 1969 hebben wij onze iihte opname laten maken, estaande uit een aantal En- els» volksliedjes. De bewuste I"plaat wordt vooral in England pif verkocht. Voor een nieu- ve pe sing van de zelfde plaat - zeker ook wel èen markt inwezig zijn, maar door metuurwijzi gingen bij de '.enmaatschappij is er van Ba nieuwe persing nog niets jkomen. Voor het laten ma in van nieuwe opnamen, «aarvoor nog meer dan in het Vooruitzichten voor woens- en donderdag, opgesteld "J het KNMI op maandag om )0 uur. Overwegend droog en iets ichter. Weersvooruitzichten in cij- gemiddeld over Nederland. »oor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: 0 tot 5 graden normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden f°ven normaal. Kans op een droge periode ^minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et- aal: 80 procent, ♦oor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: van ongeveer ,rmaal tot 4 graden boven )rmaal. temp.: van ongeveer aal tot 3 graden boven orrnaal. ans op een droge periode minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et- 80 procent. [Morgen, woensdag 21 (aart S» op Zoom 5.18 en o 18weert 4.26 en 16.47 neuzen 3.45 en 16.04 L'Wngen 3.14 en 15.34 5»eldinge 5.08 en 17.28 L ?»'anz 253 onv- Rheinfel- fLf'l - 2. Straatsburg 128 - tfuttersdorf 280 - 13, Maxau - 18, Plochingen 156 plus Mannheim 178 - 6, Stein- |n 145 - 4, Mainz 218 - 8, :;!Sen 113 5> Kaub 138 - 3, Ij -62 - 5, Koblenz 154 - 9, I, i-r 285 onv., Ruhrort 903 - ainerdense Kop 878 - 2, 1; Sen 706 - 9, IJsselkop V onv., Eefde IJssel 360 Deventer 244 onv., Mon- 5481 plus 14, Borgharen it, plus 23, Belfeld 1106-21, I. |J beneden de sluis 506 l»UV, verleden belangstelling bij het publiek gewekt zou kunnen worden, hebben we allereerst geld nodig om de noodzakelij ke voor-investeringen te kun nen doen. En zijn bovendien wel dringender wensen. Ver der zou ik er als dirigent van het koor behoorlijk wat tijd in moeten stken en tijd is een zeer schaars artikel voor me geworden", aldus de heer Heijblok. De Zeeuwse koorschool drijft, zo blijkt uit nadere in formatie voor een zeer belang rijk deel op het enthousiasme van bestuur en medewerkers niet in de laatste plaats de jonge zangers Omdat de Zeeuwse Koorschool noch voor 100 procent onder de sector „muziek", noch voor 100 pro cent in de categorie vormings werk voor de jeugd kan wor den ondergebracht (het is nl. beide tegelijk) valt de stich ting wat de subsidieregeling betreft, tussen de wal en het schip. „Het zou mogelijk zijn om een enorm stuk muziek-leven voor amateurs in deze proviu cie aan te zwengelen, als dat probleem van het exploitatie subsidie opgelost zou kunnen worden", zegt de heer Heij blok, „Momenteel is het zo, dat ik eigenlijk voor de Koor school en andere koren kan werken, alleen doordat ik we kelijks 25 vaste lesuren mu ziek aan het St-Willibrordcol- leg'e in Goes geef, waardoor ik een vaste bron van inkomsten heb. Maar die 25 uren gaan natuurlijk wel verloren voor het terrein dat hier nog ge deeltelijk braak ligt: de ama teuristische vokale kunstbeoe fening." Naar wij vernemen zal de sectie muziek van de Zeeuwse culturele raad zich ook met dit aspect van de kwestie bezig houden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Goof Jacobs, in leven districtsbestuurder van het NKV in West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, werd gisteren in Breda op de begraafplaats Overakker begraven. Donderdag is hij op 60-jarige leeftijd overleden. Na een avondmis zondaga vond, voor het NKV-Breda, opgedragen door aalmoezenier B. de Vos, werd gistermorgen de plechtige uitvaartdienst ge houden in de parochiekerk van Sint-Jan de Doper aan de Groot Ypelaarsdreef. De dienst werd geleid door pastoor C. van der Maade en NKV aal moezenier J. Sterkens. De druk bezette kerkdienst werd onder andere bijgewoond door landelijk NKV-voorzitter J. Mertens, door NKV'ers uit Brabant en Zeeland, onder wie districtsbestuurder en lid van de Zeeuwse Provinciale Staten J van de Voorde, door de Brabantse gedeputeerde P. Coppes, de Brabantse NKV- .Imoezeniier pater Fidentius ofmCap burgemeesters en wet houders uit Westbrabantse gemeenten, onder wie wethou der H. Broeders uit Breda, door dr. ir. F. Smits van Waesberghe. voorzitter van dc Krr-10- van Koophandel Breda, drs. A.J. van der Made. voor- z 'ter van de Raad van Arbeid te Breda en door drs. P. Kuy- pers, directeur van het provin ciaal opbouworgaan Noord- Brabant. Aalmoezenier Sterkens bracht in zijn toespraak tij dens de eucharistieviering de levensloop van de overledene naar voren, vanaf diens begin tijd bij de Jonge Wacht in Dongen, na de oorlog gevolgd c' or zijn opname in het dioce saan bestuur van de toenmali ge KAB en zijn benoeming tot districtsbestuurder in Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn ge liefde land. „Geef Jacobs was een man met een geweldige toewijding en van een grote bescheidenheid", aldus de heer Sterkens. Na de sobere begrafenis plechtigheid gingen honder den mevrouw en de kinderen Jacobs hun meeleven betuigen in de zaal van hotel Wapen van Nassau te Breda. Tijdens de eucharistievie ring werd een familielid van de overledene onwel. Dokter H van Opstal liet hem door de GG en GD overbrengen naar het ziekenhuis in Ooster hout, waar hij al regelmatig in behandeling is. Volgens de arts was er geen reden tot ongerustheid. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In zijn vergadering heeft de Welzijns- raad Middelburg de heer A. J. Provoost tot penningmeester benoemd. Er was ook een voorlopig verslag van de werkgroep speelvoorzieningen die een no ta over speelvoorzieningen in Middelburg voorbereidt. In de volgende vergadering van de welzijnsraad, op 9 mei a.s., zal gepraat worden over wijkver- enigingen, wijkraden etc. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een van de belangrijkste conclusies uit het gisteren verschenen meet- rapport van het Instituut voor Plantenziektekundig Onder zoek is, dat de fluorhoudende verontreiniging in het Sloe- gebied niet evenredig is geste gen met het aantal in gebruik genomen smeltovens bij Pe chincy-Nederland in Vlissin gen. Het rapport behande't de ii etingen van het IPO over de periode 3 november 1971 tot 1 november 1972 in het Sloe en de omgeving daarvan. De meetresultaten worden behan deld aan de hand van aparte overzichten voor de winter en voor de zomerperiode. Het IPO de jongste meetre sultaten vergeleken met die van de voorafgegane zomer en winterperioden- Deze vergelij king toonde aan, dat de fluor- verontreiniging in 1971-1972 iets was toegenomen, hetgeen te verklaren viel uit 't feit dat Pechiney met zijn produktie begonnen is in maart-april 1971. In datzelfde jaar kwa men geleidelijk 128 ovens in bedrijf; gedurende de zomer periode van 1972 waren con stant 208 ovens in gebruik: ruim IV2 maal zoveel dus. In tegenstelling met wat verwacht werd, is echter de fluorverontreiniging niet na-ar evenredigheid toegenomen. Het IPO heeft nagegaan of de windrichting hierop van in vloed zou kunnen zijn ge weest. Hoe langer en hoe har der de wind uit een bepaalde richting waait, des te hoger lopen de fluorgehalten op in de meetapparatuur die „onder de rook" van de fabrieken ligt. Gebleken is echter, dat er 1972 meer wind uit zuidweste lijke en westelijke richting was dan in 1971 en dat die uit westelijke richting ongeveer even sterk en even vaak voor kwam. De gevonden meetre sultaten, op de punten, die globaal genomen in de zone noord tot oost van Pechiney liggen, moeten dus alleen al door de windkracht en de fre quentie hoger zijn uitgevallen. Aangezien de fluorgehalten in de zomer van 1972 maar zeer weinig hoger (sorns zelfs la ger) waren dan in de zomer van 1971, concludeert het IPO, dat de IV2 maal zo hoge pro duktie van Pechiney niet heelt geresulteerd in een evenredig grote stijging van de veront reiniging in het omgevende milieu. Volgens Pechiney Nederland zal een verbetering van het produktieproces hierbij een voorname rol hebben gespeeld. Juist in het IPO-meetjaar werden de elektrolyse-ovens in de alumiumfabriek van gro te deksels voorzien, die alleen geopend worden als er nieuwe aluinaarde in de ovens moet worden gestort of als het ge smolten aluminium moet wor den opgezogen. De fluorverontreiniging die door de fosforfabriek van Hoechst-Holland wordt opge wekt, was niet groter dan in het vorige meetjaar, zo rap porteert het IPO. De meetmethoden van het IPO zijn niet veranderd. Wel werden er nieuwe proefvelden van wat grotere omvang aan gelegd, waarop vier 'luorge- voelige gladiolen-rassen wor den geteeld. Men heeft op de ze proefvelden echter geen waarnemingen kunnen doen, omdat de „oogst" om een on bekende reden totaal misluk te. Wat het gehalte aan fluor in het gras betreft heeft het IPO de beschikking over gegevens van de periode mei tot novem ber. Vergelijking met het voorafgaande meetjaar leverde een ongeveer gelijk beeld op. In 1972 waren de cijfers over het algemeen zelfs iets la ger. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Technische Bibliotheek Zeeland, die gevestigd is aan de Edisonweg te Vlissingen, gaat een aparte afdeling voor milieuzaken stichten. Een en ander is het resultaat van de besprekingen die gevoerd zijn tussen de bibliothecaris van de Provinciale en Technische Biblio theek voor Zeeland en een commissie uit Gedeputeerde Staten van deze provincie. De nieuwe afdeling omvat alle naslagwerken die voor ken nis van de milieuproblematiek en de ecologie van belang zijn. De stichting Zeeuws Coördina tie-orgaan voor Natuur-, Land- schaps- en Milieubescherming die de aanzet tot de stichting van de nieuwe afdeling heeft gegeven, heeft meegedeeld, dat de „milieubibliotheek" zal wor den uitgebreid naar gelang de interesse van het publiek. De uitlening van de in de biblio theek voorhanden zijnde wer ken geschiedt gratis. Het pu bliek kan rechtstreeks bij de Technische Bibliotheek de ge wenste werken betrekken, maar ook via een plaatselijke openbare bibliotheek of de Provinciale Bibliotheek te Mid delburg. Tot dusverre bevond zich al leen een geconcentreerde „mi lieubibliotheek" bij de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ), die gevestigd is in Mid delburg. Hier bezat en bezit men nog steeds een documenta tiecentrum. waarvoor ruime be langstelling bestaat. Vooral in de beginperiode waarin in Zee land het milieubewustzijn op leefde, werd er zeer veelvuldig een beroep op het documenta tiecentrum gedaan. „Dit centrum", aldus vertelt de heer L. van der Pol, die het centrum lange tijd heeft be heerd, „heeft te maken gekre gen met een geleidelijke ver andering in de vraag naar in formatie. In de beginperiode was het zo, dat de vraag naar informatie, b.v. ten behoeve van wetenschappelijk werk, zo- ais scripties overwegend van buiten Zeeland kwam. De laat ste tijd is daar verandering in gekomen. Momenteel is de (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 5 mei wordt het 25-jarig jubileum van de rijksopleidingschool voor kleuterleidsters in Mid delburg gevierd. Op die dag moeten in de schouwburg alle huidige- en exstudentes aan wezig zijn om het heuglijke feit te vieren. Het uitnodigen van al die mensen zal de feestcommissie echter nog de nodige hoofdbrekens kosten, want naar goed gebruik bij reünies weet men van een groot aantal afgestudeerden niet waar zij gebleven zijn. De speurtocht is echter in volle gang. De viering neemt bijna een gehele dag in beslag, 's Mor gens om half tien worden de gasten in de school ontvangen en wordt een tentoonstelling die daar is ingericht bezich tigd. Ondertussen krijgt ieder een 'n kop koffie aangeboden. De ochtendviering duurt tot half twaalf, waarna iedereen de gelegenheid heeft om naar de schouwburg te trekken, waar om twaalf uur een an derhalf uur durend lopend buffet begint. Nadat iedereen zijn honger heeft gestild krij gen sprekers, in totaal een half uur de tijd om hun zegje te doen, waarna het echte feestprogramma losbarst. (Van onze correspon dent) MIDDELBURG Met ingang van het tweede kwartaal van dit jaar, zullen de melodieën, die de Lange Jan in Middel burg ten gehore brengt, vanavond veranderd. Op de hele uren zullen de Middelburgers in het vervolg naar „Estrelita" van Ponce kunnen luis teren en op dc halve uren gaat het carillon „De paden, op de lanen in", ten gehoren bren gen. Daartussen zullen tijdens de kwartieren thema's uit de „Trumpet tune" van Clark over Middelburg schallen. vraag naar documentatie van binnen en buiten Zeeland onge veer gelijk, terwijl het totale aantal verzoeken om documen tatie en dergelijke is gedaald". De verklaring voor dit ver schijnsel wordt gezocht in de omstandigheid dat men tegen woordig in vele provincies en gemeenten in ons land organi saties kent, die vergelijkbaar zijn met de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, een vroege vogel op dit gebied. Bovendien speelt een rol, dat in onderwijs en vormingswerk het onder werp „milieu" veel diepgaan der dan vroeger wordt behan deld, zodat de behoefte aan aanvullende informatie gerin ger wordt. Het documentatiecentrum van de VMZ blijft gehandhaafd. Het wordt bij de VMZ toege juicht, dat een officiële en door de overheid gesubsidieerde in stelling zich nu specifiek met het vergaren en concentreren van milieu-wetenschappen gaat bezighouden. (ADVERTENTIE) Geeft een prachtige natuurlijke glans aan de bladeren van nw planten. Pokon-kwaiiteitl Verkrijgbaar bij uw bloemist en zaadhandel. BEN DIEN - N AARDEN - HOLLAND MIDDELBURG Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen schenkt in de maand april vooral aandacht aan de Schelde-Rijnverbin ding. Zaterdag 14 april wor den de werkzaamheden ter plaatse bekeken. Dinsdag 3 april houdt in de Abdij te Middelburg mr. dr. C. Smit, advocaat en rechtshis toricus in Den Haag, een inlei ding over de geschiedenis van de internationale regelingen, getroffen voor de Westerschel- de. Zaterdag 14 april wordt de excursie gemaakt naar de werkzaamheden, die in het kader van de aanleg van de Sehelde-Rijnverbinding wor den uitgevoerd. Onder meer staat een bezoek aan de sluis- put op het programma. Ir. C. Rietveld, hoofd van het bouw bureau voor de Sehelde-Rijn verbinding te Bergen op Zoom zal voor de nodige uitleg zor gen. Dinsdagavond 17 april ver tellen dr. P. Stuart en prof.dr, J. Bogers interessante details van de Nehalennia-altaren, die in februari 1971 zijn opge haald. Ook over de monumen ten, die in 1970 zijn gevonden, worden door beide heren nog belangwekkende gegevens verstrekt. Prijskaarting In café 't Voske werd voor de laatste maal in dit winterseizoen een prijskaarting gehouden. Er waren zesendertig personen die aan deze kaarting meede den. De uitslag was: 1. R. van der Kelen-J. Vonck. 2. P. de Vos-R. Verschueren, 3. Th. de Witte-A. Vlaeminek, 1. V. Vlaeminck-Th. Bolssens, 5. K. Keyzer-G. Mariman. Er was ook een verliezers ronde. Hiervan was de uitslag: 1. R. de Kindt-H. Leys, 2. F. de Vos-Th. Bours. 3. R. van den Branden-L. Pierens. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een stampvolle sporthal te Vlissingen hebben de georganiseerde werknemers van de N.V. Konink lijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen gisteren una- niem besloten tot een staking van onbepaalde tijd bij de K.M.S.-bedrijven in Vlissingen, met uitzondering van de reparatiewerf Scheldepoort. Het aantal geregistreerde sta kers in Vlissingen ligt in de orde van 1200 a 1300 man. Bij de N.V. Clitex in Clinge, waar vrijdag enige onzekerheid ontstond over de vraag of er wellicht een akkoord voor dit bedrijf afzonderlijk kon wor den bereikt, is gisteren het pro- duktiepersoneel eveneens voor onbepaalde tijd in staking ge gaan. Bij de bedrijven van de Gebr. Boddaert en Co. te Mid delburg en Koudekerke gel den de stakingen, die vorige week zijn aangelopen, nu ook als acties voor onbepaalde tijd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zelfs uit Duitsland en België hebben zich belangstellenden aange meld voor de derde Rode Kruismars, die de afdeling Middelburg volgende week za terdag organiseert. In totaal hebben zich tot n u toe een 700 deelnemers aange meld, en van die 700 willen er ongeveer !00 aan de 40 km loop deelnemen. De overigen lopen 5, 10, 15 OF 20 km. Uit België heeft het Ambiori Mar ching Team zich aangemeld, terwijl tevens een groep Rode Kruis mensen uit datzelfde land van plan is om mee te doen. De bondsrepubliek wordt vertegenwoordigd door een groep van het Headquar- tersairforce. Naast de buiten landse bezoekers doen ook di verse groepentvan buiten Zee land mee. Vooral Brabant en Limburg tonen veel belang stelling. De verpleeginrichting Vijvervreugd uit Middelburg neemt evenals de complete vijfde klas van de Prinsenho- veschool d.eel aan het sportie ve evenement. Om de wandel tocht speciaal voor de bezoe kers van buiten Walcheren zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, heeft men de routes zo gekozen dat de deelnemers de mooiste plekjes van Walcheren te zien zullen krijgen. De deelnemers starten zaterdag 24 maart vanuit de Ballonsporthal aan het Voorborchcomplex. (Van onze correspondent) KRUININGEN De afde ling Reimerswaal van de PPR wil een nieuw bestemmings plan maken voor oostelijk Zuid-Beveland. Daartoe zullen eerst alle bestaande bestem mingsplannen, ook van voor de herindeling, uit de gemeen telijke ijskast worden gehaald en tegen elkaar afgewogen. Uit deze stapel wil de PPR een nieuw plan destilleren, dat voorlopig keihard uitgaat van een open Oosterschelde. In het stadium waarin de beide werkgroepen „Ooster schelde" en „Ruinteliike orde ning" (waar ook de groep „Reimerswaalplan" in opge gaan is) nu verkeren, is wel te zien dat de PPR geen bete re gemeente had kunnen kie zen voor wat „radicaal evan gelisatiewerk". Een rotzooitje is het in Reimerswaal", zo concludeerde de PPR. En daarom wil de PPR door middel van circulaires haar ei gen plan, vergezeld van enke le alternatieven, aan de plaat selijke bevolking presenteren, zodat die middels een weten schappelijk opgezette enquête kan reageren en eventueel aanvullingen kan leveren. De PPR wil het plan vervolgens aanbieden aan de gemeente, aan het gemeentebestuur, de leden van Gedeputeerde Sta ten en aan de Kamerfracties, waarna de Reimerswaalse af deling er zelf via de pers en letterlijk door straatacties mee aan de weg wil gaan timme ren. Een en ander volgt uit de strategie van de drie industrie bonden op de bedrijvén die in Zeeland als „speerpunten" zijn uitgekozen, de politiek van „hard tegen hard" te voeren. Aan de horizon van de arbeids markt doemen intussen nieuwe onweerswolken op. Donderdag begint het overleg inzake een nieuwe CAO voor het perso neel bij Dow Chemical te Ter- neuzen. Indien dit overleg geen uitzicht opent op een akkoord zoals de industriebonden dit wensen, dan zal de bondsleden bij Dow Chemical, evenals bij andere bedr-ven in Zeeland is gebeurd, worden voorgesteld tot actie over te gaan. Op een wat langere termijn beginnen de CAO-onderhande- lingen bij een andere grote werkgever in Zeel. Hoechst- Holland N.V., waarbij even eens de consequentie van een staking als dreiging op de ach tergrond staat. De aluminium- fabriek van Pechiney in het Sloegebied blijft voorlopig nog even buiten schot, omdat hier het stadium van CAO-onder- handeling nog niet is aange broken. Een woordvoerder van de drie industriebonden in Zee land noemt de wijze waarop met name de KMS in Vlissin gen op 't stakingsparool wordt gereageerd: „enorm enthou siast!" „Veel mensen, die vorige week afzijdig bleven, nemen nu vol geestdrift aan de staking deel", aldus de bondswoordvoerder. „De Schelde Vlissingen ligt voor 100 pet. plat, evenals Cli tex Clinge". Voor Boddaert en Co (staal- gieterij en constructiebedrij ven) geldt, dat de duur van de staking mede afhankelijk is van wat er op het gebied van CAO-overleg bij Thomassen in De Steeg gebeurt. Boddaert is toeleveringsbedrijf voor Tho massen en bij het laatstge noemde bedrijf wordt ook ge staakt. De actie bij Boddaert heeft ten dele ook het karakter van een solidariteitsactie met de werknemers van Thomassen. (Van onze correspondent) GOES Dc bestrijding van ziekten en plagen in de fruit teelt gaat weldra beginnen. Op korte termijn kar er al een begin gemaakt moeten worden met de schurftbestrijding bij de peren. De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt in Zeeland, die uit gaat van de NFO-kring Zee land en het Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes, heeft bekendgemaakt dat met ingang van maandag 19 maart de telefonische waarschu wingsdienst voor deze ziekte bestrijding in werking treedt. Via het telefoonnummer 01100-5335 worden de telers dan geïnformeerd over de ge wasbescherming die op dat moment nodig is. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Dank zij de inspanningen van de stich ting Recreatie, Ontmoeting en Ontmanning i.o. te Vlissingen, worden strandwandelaars voortaan niet meer gehinderd door aangespoeld vuil en op gewaaid zand bij de duinover gangen. Om de wandelgelegenheid te bevorderen werden votrdige week de wandelpaden en duinglooiingen vanaf het Nol- lestramd tot aan de tweede duinovergang vrij gemaakt van opgestoven zand en aan gespoeld of achtergelaten vuil, wrakhout e.d. De werkzaam heden werden verricht door een ploeg medewerkers van de stichting Werkplaatsen Walcheren, die datarmee nieu we inhoud gaf aan het begrijp strandjutten".

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 3