TEN Documentatiecentrum van „klasse" in Eedese school programma handbal in zeeland kevue plattelandsjongeren in groede en biervliet zeeuws AMERIKAANSE JONGEREN ROKEN EN DRINKEN TOCH t tijdig len >or ering tonen \0DERE SCHOLEN MAL GROTE BELANG STELLING Of'er milieuvervuiling J streek 1 Aardenburg gaat boeren BETROKKEN Kloosterzande KINDEREN ZIJN WEL WELKOM Groeten van Monica Vroom FILMS IN ZEELAND verslaggevers) Vri|dag 9 fehruari 1973 van de zuiveringsinstal. ;urt door de waterschan. e zijn grote bedragen ge ,s zullen dan bepaald niet aanslagen worden opgelegd oeren zaak tijdig onze spul. elders in het landl heb. uvaiigen en verwerken van lozen op de openbare wate- •nemen nu gebeurt >rovincic ivering forse aa >ns boeren rbeelden ilf opvangen it te sneed was de verzwaring van elektriciteitskabels, iets wat op veel bedrijven noodzakelijk is. Daarover zullen de boeren met de PZEM een gesprek hebben, opdat een modus voor de te maken kosten gevonden kan worden. „Iets in de geest van maatregelen zoals thans geldt voor de z.g. onrendabele gebieden", aldus de heer Be- cu. Kringvoorzitter Almekinders had aan het begin van de ver gadering ruim 300 leden wel kom kunnen heten. In zijn openingswoord duidde hij nog even op het concept-structuur- plan van de gemeente Oost burg. „Onze problemen wor den ondergeschikt gemaakt aan de planologische plannen makerij", zo zei hij. „Het mag dan interessant zijn voor de gemeenschap maar planologie mag de boer niet beknotten in zijn bedrijf su it voering. „Een boerenbedrijf brengt geen schade aan het landschap en de recreant komt niet voor de ..eeuwig zingende bossen". Hij komt hier voor de ruimte en de zee", aldus de heer Al mekinders. De vergadering keurde de begroting voor 1973 goed. De ze sloot met een post onvoor zien van f 715,-. Het jaar 1972 kon afgesloten worden met een batig saldo van f 1468,72. Een viertal inleiders hield vervolgens een vrij korte le zing, waarbij allerlei actuele zaken werden behandeld. Ir. D. Luteyn besprak de prijzen voor komend jaar, waarbij hij tot de conclusie kwam dat ge- streefd moet worden naar het bekendmaken van de garantie prijzen voor het zaaiseizoen. Hij waarschuwde de aanwe zigen volgend jaar niet te veel te vluchten in de vrije pro- dukten, omdat naar zijn me ning het aanbod van aardappe len en uien groot zal zijn. De heer G. Paauwe besprak be lastingzaken en de heer J. de Lange verzekeringen. De heer J. Markusse tenslotte legde het hoe en waarom van de rentesubsidie uit en kon mee delen dat andere normen zijn aangelegd, omdat aan de hand van de nu tot stand gekomen regeling praktisch geen enkele boer voor deze subsidie in aanmerking kwam. Na een korte pauze bestond gelegen heid met de inleiders van ge dachten te wisselen. «ECRETAKIS-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft dringend om geld gevraagd na zijn onthulling dat de vredesmacht van blauwhelmen op Cyprus voor zeventien en een half miljoen •dollar in het krijt staan. lens niets is om schuld over te krijgen maar dat het eigenlijk doodgewone dingen zijn waar ieder gezond kind mee te ma ken heeft). Juist dat verschil ■in opvatting maakt het lesge ven op seksueel gebied op ■school zo moeilijk. Want uit eindelijk heb je ieders me ning te respecteren. Dan neb je nog het verschil tussen de christelijke scholen of de neu trale scholen. Op bepaalde scholen wordt dit soort dingen gerekend tot de niet toelaatba re. Dan heb je het als °rjder" wijzer veel gemakkelijker Maar je lost er niet wezenlijk de problemen mee op. Omdat die moeilijkheden er nu ge woon liggen, heb ik me bereid verklaard om datgene wat ik op school met succes in prak tijk breng, te laten zien aa" ■mijn collega's, aldus de heer Cornelisse. Na de openbare les worden de kinderen weer met de bus •naar Vlissingen teruggebracn Daarna zullen de onderwijzers zich in een uitgebreide discu?" sie storten. Het hoofd van d Pauwen burgschoo'. de heer A- van Olm. heeft zich v0"e.," achter het idee van zijn colle ga geschaard. Dokter Kronen berg zegt: ..Je zal bij de se*[ suele voorlichting ook de pas toors en de dominees moete betrekken. Zij zouden de vo - wassenen vanaf de kans ■moeten meedelen dat de op dracht van God aan Noa.c.. (welke luidde: „wees ta' en wemelt op aarde") >1U derhand wel voltooid is en d het tijd wordt dat wij ons va onze verantwoordelijk"®'™ bewust geraken". (Van een onzer verslaggevers) EEDE De r.-k. lagere school Sint-Jozef in Eede kan zich momenteel trotse bezitter voelen van een uitgebreid documentatiecentrum waarvan schoolhoofd Staelens zegt dat er in Zeeland weinig zijn die zo nauwkeurig zijn gespecificeerd als die in Eede. In totaal zijn er 200 man dagen besteed aan het opzetten van het centrum. Gedurende 26 weken (een half jaar) hebben tientallen ouders vele uurtjesi.ivrije' tijdu besteed om het documentatie centrum, een onontbeerlijk' middel bij het geven van mo dern onderwijs, gestalte te ge ven, „Er is in die tijd ontzet- tend veel werk verricht", al dus de heer Staelens. I Zo zijn er bijvoorbeeld 5.000 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De ge meente Aardenburg gaat zelf «en stuk grond beboeren. De raad gaf hiervoor in zijn laat- s,e vergadering toestemming. Gebleken was dat het aanvan-' kelijk idee het stuk grond,1 aangekocht van de heer Lou- 'ens te verpachten aan de meestbiedende onmogelijk ®as, omdat hiervoor de nor- j male pachtregels in acht geno- men moesten worden. «En als we het formeel ver- pachten steken wij ons tot dei jek in de zorgen", aldus loco-1 I burgemeester Bonte. Eeni meuw probleem dat dinsdaga-i ond opdoemde was wie van i e loonwerkers in de genreen e het stuk grond voor ch pneente moet bewerken. De eer H. van Iwaarden had een Pasklare oplossing. „Er is een loonwerker h, de gemeente I had w?r,vee' ge- iaat die man het In. ai'voeren". zo stelde hij '"'r. Een paar collega's deel- J«n oeze mening, anderen wil den Cv Z'ch e.erst 0VPr bera- in dreigende discussie 2 door voorzitter Bonte hrnt P "Het zal «'at hoofd- ,ij ,.ens kosten voor we er uit Dn'k t1' (le raadsvoorzitter ranj °P,ossing was als de chen/nS zei hij la te i,nt' <i, er E' Ferket wens- jaar" ge een goed „boer- kaartjes getypt, meer dan 1.000 banden geplastificeerd, •terwijl daarnaast een enorme hoeveelheid kranten- en tijd- schfiftenknipsels" zijn opgebor gen in enveloppen en gerubri ceerd. Naar verluidt bestaat naar de wijze waarop in Eede het do cumentatiecentrum is ingericht belangstelling van de zijde van diverse scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Staelens is de ou ders, die hebben meegewerkt enorm dankbaar. „Voor de va kantie waren dat er ruim 40, na de vakantie 20. Men was zo enthousiast dat er over ge dacht werd zelfs in de vakan tie door te gaan. De dinsdaga vond is eigenlijk een sociale contactavond geworden en ik geloof dat de ouders zullen proberen dit samentreffen op een of andere wijze te conti nueren". Hoe nauwgezet is gewerkt vertelt de heer Staelens. „Nor maal wordt alleen een boek .gerubriceerd, maar wij hebben zelfs elk onderwerp in ieder aanwezig boek gerubriceerd, zodat wanneer de kinderen bepaalde opdrachten krijgen om een werkstukje van te ma ken, ze met één oogopslag kun nen zien waar iets over dat bepaalde onderwerp is te vin den. De kosten voor dit docu mentatiecentrum konden dank zij de medewerking van de ouders behoorlijk gedrukt worden. „Bovendien hebben wij van het Aardenbtirgse ge meentebestuur ongeveer f 1600 subsidie gehad. De heer Staelens zegt dat door het meewerken aan het opzetten van het centrum de ouders bepaald meer bij het schoolgebeuren betrokken zijn geraakt. „En dat is belang rijk", zo zegt hij. „Bovendien steken ze er nog wat van op, want regelmatig gebeurde het dat een bepaald boek werd ingekeken en gevraagd werd of men dat mocht lezen. Dat regelmatig snuffelen in de boeken werkt dus bepaald sti mulerend". Volgende week dinsdag zul len de medewerksters een beetje in het zonnetje gezet worden. „Vermoedelijk zal dan het werk afgesloten kun nen worden en op die avond zou ik graag van de dankbaar heid van de school gewagma ken", aldus de heer Stae lens. s - Het documentatiecentrum is bovendien erg actueel, aldus het schoolhoofd. „Volgend schooljaar start het Regionaal Pedagogisch Centrum in Zee land. met een cursus wereldo riëntatie, waardoor dit onder werp uit de experimentele sfeer wordt gehaald en voor elke school toegankelijk wordt. Een documentatiecen trum is daarbij onontbeer lijk". (Van onze correspondent) TERNEUZEN-MIDDEL- BIJRG Het handbalpro- gramma van zondag 11 februa ri in Zeeland luidt als volgt: SPORTHAL VLISSINGEN: 8.53 uur JA Walcheren 1 - Marathon 1. 9.40 uur JA Olympus 1 - Olympus 2. 10.27 uur JP Olympus 2 - EMM 1 11.04 uur DJ 2 Olympus 2 - EMM 2- 11.51 uur MP 1 Walcheren 1 - GSC 1. 12.28 uur MA 1 Walcheren 1 - GSC 13.15 uur JP Marathon 1 - GSC 1. 14.00 uur II kl. D Walcheren - DVO. 15.05 uur 2e kl. DD Olympus - Dongen. 16.10 uur 2e klas DH Olympus Dongen. 17.22 uur MA 1 Olympus 1 - Fortuna 1. 18.44 uur MA 2 Walcheren 3 - Fortuna 2. 19.31 uur H 3 Olympus 4 - Operatie '71. SPORTHAL MIDDELBURG 9-27 uur MA 2 Marathon 2 Walcheren 2. 10.14 uur MA 2 EMM 2 - DHC. 10.59 uur HJ 2 Marathon - Delta Sport 1. 11.58 uur DJ 2 DHC - Delta Sport 1. 12.45 uur H2 EMM 2 - Delta Sport 2. 14.00 uur le kl. BH EMM - PSV 15.15 uur H3 EMM 3 - SIOS 2. 18.22 uur MA 1 - Zeeland Sp. 1 - Marathon 3. 17.09 uur MP 3 Walcheren 4 Marathon 3- 17.46 uur MP 3 Zeeland Sp. 3 - Olympus 2. 18.23 uur HJ 2 Olympus 2 - EMM 1. SPORTHAL GOES 14.00 uur 2e kl. DH Haring man - Walcheren. 15.15 uur H3 GSC 3 - Olym pus 5. SPORTHAL TERNEUZEN 13.00 uur H3 Schelde Sport 2 - Haringman 2. 14.07 uur H 2 Schelde Sport 1 - GSC 2. 15.14 uur D 3 Schelde Sport 2 - EMM 2. 16.11 uur DJ 3 Sluiskil - Hon- tenisse 2- Excursie De dames van de NKV-vrouwenvereniging uit Kloosterzande hebben een bezoek gebracht aan de trico tagefabriek DSD in Hulst. De dames kregen tijdens een rondleiding uitvoerig te ho ren hoe in dit bedrijf wordt gewerkt. snior!'!!zel' verslaggevers) ling w 7UKK Dc afde" 'en v-, uwsch-Vlaande- ren Zui", de Plattelandsjonge- tie van ,i' J(mficrenorganisa- Paar kV Z L M 1,eeft al een toneel»,!' !net veel succes een ton no„ N verzorgd. Nu res- lijk on 'i T °Ptrc<Jens, name- in ,n,i 'tbruari (vanavond) sl»tuitvn»!"n le Grf|ede en de in zaai r. "'s °P 16 februari De te Biervliet, een Wv°°rstelling bestaat uit - en twee eenakters De revue, waarvan tekst en liedjes zijn geschreven door 7 leden van de afdeling, heeft de milieuverontreiniging als thema. In deze revue zijn drie bekende melodieën van een andere tekst voorzien. „Het Slavenkoor, bijvoorbeeld is omgewerkt tot een antirook song", aldus de heer I. Haart- sen, contactman van de Platte landsjongeren Zuid Aan de revue doen 2 meis jes en 5 jongens mee. De twee komische eenakters, „Pietje" en „Als men meisjes fopt" worden uitgevoerd door 3 jon gens en 2 meisjes. In totaal werken 10 leden mee aan de uitvoering. De avonden in Groede en Biervliet beginnen om 20.30 uur. Meestal wordt de uitvoe ring georganiseerd in samen werking met de Z.L.M., maar naast leden van deze organisa tie zijn alle belangstellenden tegen een redelijke toegangs prijs van harte welkom. De plattelandsjongeren heb ben ook voor de zomer nog enkele activiteiten op het pro gramma staan. Vaststaat dat zij op 14 juli, in de laatste week van de bouwvakvakan tie, in Nieuwvliet een voetbal wedstrijd zullen spelen tegen een team van Radio Veronica De opbrengst van deze wed strijd komt ten goedei aan „het goede doel". Besproken moet nog worden welke in stelling de entreegelden zal krijgen. Het is fijn en spannend om iets le doen dat niet mag. Hierin verschilt de Nederlandse jeugd weinig van de Amerikaanse jeugd. Hoe de Amerikaanse jeugd het aan pakt om toch alcohol te drinken of een stickie te roken, terwijl hen daf verboden is, leest u in bijgaande brief van Monica Vroom, die ons in haar heldere schrijfstijl regelmatig op de hoogte houdt van haar ervaringien als studente in Folsom, waar ze nu nog ongeveer een half jaar zal vertoeven. Het woord aan Monica: Op de dag dat er gestemd moest worden op een presi dent, waren er lange lijsten, waarover de Californiërs ook hun mening gaven (als ze tenminste de moeite namen om te stemmen, want het „Natuurlijk willen wij kleine kinderen niet uit onze zaak houden. Die zijn van zelfsprekend ook welkom. We hebben alleen liever geen kinderwagens binnen, want die nemen teveel ruim te in beslag en beschadigen het meubilair". Aan het woord is de heer P. van de Visser, eigenaar van een eethuisje in Goes, waar sinds kort een bordje op de deur aangeeft dat kin derwagens er geen toegang hebben. „Er is geen sprake van discriminatie", aldus Van de Visser, terwijl hij op eens zelf. Ik heb hier een heleboel dure krukken staan. Als daar iemand met een kinderwagen of een wandel wagen tegenaan rijdt, dan zit er een scheur in de bekle ding van zo'n kruk en dan kan ik weer een nieuwe ko pen. Bovendien kan de ser veerster nauwelijks bedienen als er een paar kinderwagens bij de tafeltjes staan. Dan is de loopruimte vol". Er wordt overigens al ge noeg beschadigd door kinde ren, zo vertelt de heer Van de Visser, terwijl hij op doo- door kinderschoenen veroor zaakte krassen in een bank wijst. „Daar doe je natuur lijk niets aan. Dat moet je voor lief nemen. Een deel van de beschadigingen kun nen we echter voorkomen door geen kinderwagens meer binnen te laten. Daar om hebben we dat bordje op de deur hangen". En dan te bedenken dat de heer Van de Visser in het interview dat wij indertijd ter gelegen heid van de opening plaat sten, verklaarde, dat hij spe ciaal dubbele deuren had lo ten aanbrengen, opdat moe ders met kinderwagens mak kelijk naar binnen konden. Dat zijn dezelfde deuren waaraan nu het bordje is be vestigd dat het moeders met kinderwagens moeilijk maakt. percentage dat zich naar de stemhokjes begaf is in de States het laagste van de he le wereld). Deze lange lijsten gaven ruim twintig voorstellen weer, die, indien ze niet in tegenstelling zijn met de wetten van het hele land of met de grondwet (en inzo- verre alleen als opiniepeiling waarde hebben) in de wet ten van de staat Californië worden opgenomen. Elke staat heeft nl. naast de wet ten die voor de hele VS gel den, zijn eigen wetten en deze zijn onafhankelijk en kunnen volkomen verschil lend zijn van die ni de ande re staten. Eén van deze voorstellen werd door de jongelui met veel vuur door middel van bumper-stickers geadver teerd in de hoop dat het de meerderheid der stemmen zou halen: ..Vote Yes cm Pro position 19" (Stem ja op Voorstel 19). Dit voorstel gaf aan achttien jarigen en oude ren het recht om marihuana te planten, cultiveren, oog sten, drogen, bereiden, ver voeren of te bezitten, voor persoonlijk gebruik. Het gaat hier wel nadrukkelijk om soft drugs. De propaganda heeft niet mogen haten... Het voorstel heeft het niet ge haald. Vele highschoolscholieren en college-studenten waren diep teleurgesteld. Ze had den gehoopt dat wat ze toch deden en zullen blijven doen, eindelijk legitiem gemaakt zou worden. Laatst hen ik naar een popconcert geweest in Sacra- Doe het deurtje van de wereld dicht Kom dicht hij me, met je lief gezicht Neem me in je veilige armen, laten we elkaar maar warmen, want alleen zózijn we samen vrij. Jij bent Ik, ik hen Jou en samen zijn we Wij. Doe het deurtje van de wereld dicht draai het licht uit, dan wordt het pas LICHT. Oh heerlijke Liefde, prachtigste mensenfeest verrukkelijke eenheid van lichaam en geest. Een mens zonder liefde is een hloem zonder geur, een mens zonder liefde is een huis zonder deur. Zet het deurtje van de wereld open, zodat we samen de wereld uitlopen. Dan laten we alle mensen binnen en lachen ze toe: „zó, moet je beginnen". Mensen begin toch elkaar te verwarmen, liefde begint met twee Wijdopen armen. Liefde begint met geloven en hopen, mens zet de deur van je hart toch eens open. Oh heerlijke Liefde, Gods schoonste geschenk, geef elkaar toch een teken, geef toch een wenk Een mens zonder Liefde, is brood hard als steen, een mens zonder Liefde, eet altijd alleen Schelte van Jelgerhuis. MIDDELBURG CITY: „Sunday, bloody sun- day". Glenda Jackson en Pe ter Finch vertolken in dit droevige verhaal met de ver rukkelijke afloop de hoofd rollen. De regisseur staat bo-rg voor een goed lopend geheel, want hij regisseerde eveneens de veelvuldig be kroonde Midnight Cowboy. Vanaf zondagmiddag kan er in City gelachen worden als Louis de Funès zijn caprio len uithaalt in „Ga je weg of ik pak je weg", vroeger al eens vertoond onder de titel „De kraak op de super markt". VLISSINGEN ALHAMBRA: „Geen pa niek". GOES GRAND: „Geen paniek". TERNEUZEN LUXOR: „Poppen aan een touwtje". Deze goedeels op Nederlands grondgebied op genomen thriller, naar het boek van Alistair MacLean, is in Terneuzen geprolon geerd. Spevtaculair in de film, naast moorden die op genomen zijn in het huis van Reindert Zwolsman. is de achtervolging per speedboot door de Amsterdamse grach ten. Vanaf zondag schittert mento. Het was in een kolos saal gebouw waar zo*n 6000 jongelui bijeen waren. Bij het binnengaan sloeg ik even achterover van verbazing. Je kaartje tonen alleen is niet voldoende. Er staat aan weerskanten van elke ingang een politie-agent, die ieder een in een razend tempo fouilleert. Ik stond me ver twijfeld af te vragen waar deze vertoning voor diende toen twee staatswetten me le binnen schoten: onder 18 jaar is het verboden te ro ken. onder 21 is drinken (al cohol) niet toegestaan. Maar een meisje vóór mij had een grappig geval. In haar ene hand droeg ze een plastic zak met stokbrood, in de an dere een thermosfles. Toen de politie haar vroeg wat er in die fles zat, antwoordde ze heel oprecht: „Wijn". „Je moet niet zo eerlijk zijn", fluisterde de man glimla chend en liet haar rustig door. Gedurende het gehele con cert werd er reusachtig veel gerookt gewone sigaretten, marihuana etc.) en zo af en toe gedronken. Er was in dat gebouw echter geen enkele gelegenheid om alcohol te kopen. Dan vraag ik me wel even af wat de waarde is van zulke wettenspeciaal die leeftijd beperkende. Neem bijvoorbeeld de highschool scholieren. Ze variëren in leeftijd van dertien tot acht tien. Sigaretten zijn dus al heel gemakkelijk te krijgen. Je hoeft maar een vriend in de hoogste klas van de high- school te hebben, diq ze voor je kooptAlcohol is iets moeilijker, maar jongelui die twee of drie jaar van school af zijn. helpen bereidwillig. Met hun identiteitskaart gaan ze naar de supermarket (er zijn ook natuurlijk ver valste identiteitskaarten) en komen met kratten vol bier naar buiten. Dit maakt alles veel span nenderwant je loopt van zelfsprekend de kans dat je aangehouden wordt en dan ben je er vies bij. Op het ogenblik is de politie hard aan het werk de grote wegen van dronkaards te zuiveren. Drinker, is hier echt een big deal (heel wat). Nu is er een volgend pro bleem. Er is een basketball wedstrijd en daarna zal er een schoolfeest gehouden worden. Het is onmogelijk om tijdens de wedstrijd of het feest te roken of te drin ken. (Het is strafbaar, wordt dus niet verkocht en op het feest zijn er zelfs politiea genten die een oogje in het zeil houden Hoe versier je het dan om in de fijne zweverige stem ming ie komen? Wel, een uurtje vóór de wedstrijd, in de pauze, en tussen de wed strijd en feest wordt er in zeer korte tijd een kolossale hoeveelheid biertjes achtero vergeslagen. en in razend tempo joints (stickies) ge rookt. Op school gebruiken zeer velen soft drugsmaar ik geloof zeer weinigen hard drugs. Het riskante in dit geval is dat je met 16 jaar een auto mag besturen en dat dit het enige transport middel is. Er rijdt wel een schoolbus, maar dan ben je vreselijk gebonden. Iedereen springt dus achter het stuur van zijn eigen of zijn ouders auto, het doet er niet toe in welke toestand hij zich be vindt, en begeeft zich op pad. Dit is de enige methode om het gewenste effect te krij gen. Maar zo leer je niet goed hoe je met drank om moet gaan en daardoor zijn er zoveel ouderen alcoholist (en krijgen de kinderen een slecht voorbeeld.) Ze hijsen nan één stiRc door. eindredactie bas augustijn Norman Wisdom op het Ter- neuzense witte doek in „Va der gaat op stap", een dol dwaze cocktail van lach en sex. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Mo- vie". 45ste (en laatste) week. Zondagmiddag zijn in Oostburg een aantal t.v.-ster ren te bekijken in een an derhalf uur durende film-af levering van „Bonanza", Ze zijn er allemaal: Lorne Green, Dan Blocker en Mi chael London. HULST KONING VAN ENGELAND: „Snoezepoes, of hoe vertel ik het mijn dochter". Deze doldwaze sex-komedie van Duitse origine behandelt de moeilijkheden van een vader die zijn aantrekkelijke doch ter wil wijzen op de gevaren van de „grote wereld". Een lieve jongeman weet dat aan het eind van de film haarfijn aan haar te vertellen, nadat vader diverse keren gefaald heeft. „Het geheim van de vijf graven", die eveneens in Huist op het programma staat, verhaalt de geschiede nis van een aantal door Indi anen vermoorde Amerikaan se soldaten, die f 60.000.- aan goud bij zich hadden. Hiero ver ontspint zich menig avontuur.

de Vrije Zeeuw | 1973 | | pagina 7